Премини към съдържанието
_xSuNnYbGx_

Какво мислите за нов официален език на България или просто втори такъв?

Препоръчан отговор

Здравейте. Направих тази тема защото бих искал да видя какво мислят хората по следните въпроси:

Какво мислите за българския език и фактът, че е говорен от около 9/10 милиона хора. За положителна или отрицателна черта броите това?

Бихте ли искали българският да се замени с нов официален език или да има втори такъв (тоест да има 2 официални езика и българският да е един от тях)?

Кои бихте искали да е този нов официален език (ако искате)?

Мислите ли, че това може някога да се случи?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ми се слушат и четат глупости. Българския език си е български език. Не може да има втори, трети, пети и прочие. И преди да се почнат спамовете ми покажи една държава, която се е отказала от езика си, сменила го е с друг или е разрешила 2 официални езика.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Емил Костов написа:

Не ми се слушат и четат глупости. Българския език си е български език. Не може да има втори, трети, пети и прочие. И преди да се почнат спамовете ми покажи една държава, която се е отказала от езика си, сменила го е с друг или е разрешила 2 официални езика.

Швейцария - 4 официални https://en.wikipedia.org/wiki/Switzerland

Канада - 2 официални https://en.wikipedia.org/wiki/Canada

Много има за изброяване така че може да се погледне тук:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_multilingual_countries_and_regions

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак ли тролстване? Кои са

преди 2 минути, _xSuNnYbGx_ написа:

9/10 милиона

че не ми е ясно? Тук не са останали и 7.

За какво се бориш? Турски, цигански или нещо друго?

Да те светна че циганския не е език - максимум са 500 думи. Примерно за цвят имат само бял, чер и червен. Сигурно колкото са типичните цветове на конете.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, _xSuNnYbGx_ написа:

Швейцария - 4 официални https://en.wikipedia.org/wiki/Switzerland

Канада - 2 официални https://en.wikipedia.org/wiki/Canada

Много има за изброяване така че може да се погледне тук:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_multilingual_countries_and_regions

Виждам ги. И въпреки всичко си имат един основен, писнем,администратичен и документен език.  И не виждам какъв е смисъла от втори официален език в България!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Емил Костов написа:

Виждам ги. И въпреки всичко си имат един основен, писнем,администратичен и документен език.  И не виждам какъв е смисъла от втори официален език в България!

Определено е голям. Примерно ако станем нещо като Индия където английският се използва за образование и бизнеш ще сме в пъти по-добре защото една много малка част от българите знаят чужд език като английски (който е масовият). И то в днешния свят неможеш без да знаеш чужд език който да е доста разпостранен (английски пак за пример или испански или руски). И виж, че като официален език на модерните технологии се възприема английският. Примерно ако сега поискаш да станеш девелъпър ще тряя да учиш английски в продължение на 2-3 години за да можеш да си четеш документацийте, а един американец ако реши да учи програмиране му трябва само да не е мързелив и нищо друго. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, _xSuNnYbGx_ написа:

Определено е голям. Примерно ако станем нещо като Индия където английският се използва за образование и бизнеш ще сме в пъти по-добре защото една много малка част от българите знаят чужд език като английски (който е масовият). И то в днешния свят неможеш без да знаеш чужд език който да е доста разпостранен (английски пак за пример или испански или руски). И виж, че като официален език на модерните технологии се възприема английският. Примерно ако сега поискаш да станеш девелъпър ще тряя да учиш английски в продължение на 2-3 години за да можеш да си четеш документацийте, а един американец ако реши да учи програмиране му трябва само да не е мързелив и нищо друго. 

Бъркаш нещата. Английския език просто си стана универсален в по-голяма част от света, но не е официален. На него има написана огромна информация, която човек може да използва. 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е, ама и не е баш така.

Като знаем как знаем българския език, смятай как ще знаем и английския.

Също така знаейки английски това не те прави подготвен за английски работен в дадена сфера.

А ако едно нещо ти идва отвътре езика няма как да те спре.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, Емил Костов написа:

САЩ

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ненужно усложнение. Ако даден предмет на изучаване е пряко свързан с английския - или някой друг език - то в учебната програма за тази дисциплина бива да бъде включено и преподаване на съответния език. Но да се прави официален и задължителен не е много смислено, и оправдано.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ама чакай сега. В България не са ли по закон официални всички европейски езици, с изключение на Швейцарския.

• Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, sound написа:

Ненужно усложнение. Ако даден предмет на изучаване е пряко свързан с английския - или някой друг език - то в учебната програма за тази дисциплина бива да бъде включено и преподаване на съответния език. Но да се прави официален и задължителен не е много смислено, и оправдано.

А де. Иди го кажи това на държавното образование. Е ся ако запишеш Информатика (не че образованието е добро де ама като нямаш избор...) в някои университет няма да те учат на Английски. 

преди 5 минути, Реджеп Иведик написа:

Ама чакай сега. В България не са ли по закон официални всички европейски езици, с изключение на Швейцарския.

Уж така трябва да е защото членуваме в съюза. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И чисто исторически, в Римската империя са били официални три езика, преди да въведат и българския като такъв.

По история го учехме политкоректно, като чисто духовен въпрос.  Но просто императора си е казал тежката дума, а не че свети Кирил е омаял светите отци с брилянтна реторика. Но и така да е, на кого е бил човек свети Кирил ?

САЩ английския са си го избрали по вишегласие. И е спечелил срещу немския на фотофиниша. А в по модерни времена, властта налага испанския като втори официален, по чисто демографски подбуди.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Реджеп Иведик написа:

САЩ

Не знам в САЩ да има друг официален език освен английския. Тук изключваме всякакви диалекти наречия и прочие. Колкото до индианците там нещата са съвсем други.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, _xSuNnYbGx_ написа:

А де. Иди го кажи това на държавното образование.

Не зависи от мен, което е и добре, щото инак го закривам цялото това псевдо образование.

п.п. Джепе - бъркаш "официалните езици на ЕС" със "официалния език на държавата".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Емил Костов написа:

Не знам в САЩ да има друг официален език освен английския. Тук изключваме всякакви диалекти наречия и прочие. Колкото до индианците там нещата са съвсем други.

Пуерто Рико? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил Костов написа:

Не знам в САЩ да има друг официален език освен английския.

Испанския.

Виж в Гугъл, ако не ми вярваш

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Реджеп Иведик написа:

Испанския.

Виж в Гугъл, ако не ми вярваш

Каквито и документи да се подават в САЩ или да се работи с тях всичко е на английски език. Това, че в някой области се говори на испански нищо не означава. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Също така членуваме и в НАТО. Съкращението НАТО е всъщност NATO което е съкращение и означава North Atlantic Treaty Organization. Ама съм сигурен, че повечето хора това не го знаят в България 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2. Испански – 350 милиона

Испанският е е иберо-романски език и е най-разпространеният романски език. Той е близък до португалския. Испанският е официален език на над 20 страни. В югозападна Америка той е доста разпространен, поради огромния брой на имигранти там. Също така той е един от шестте официални езика в САЩ. Испанският е още един романски език, който датира от девети век. Има много диалекти и общо се говори от около 350 милиона души.

https://www.10te.bg/obshtestvo/10-te-nai-razprostraneni-ezika-na-planetata/

преди 13 минути, _xSuNnYbGx_ написа:

Също така членуваме и в НАТО. Съкращението НАТО е всъщност NATO което е съкращение и означава North Atlantic Treaty Organization. Ама съм сигурен, че повечето хора това не го знаят в България 

Не знаят ми. Още си мислят, че сме във Варшавския договор и развяват руски знамена. Я виж темата за войната в Украйна

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, _xSuNnYbGx_ написа:

Всички по-млади и без това знаят английски. Втори "роден език" - не, мерси.
А за НАТО знам, че са едни гадове, които требят мирното население в близкия изток и в резултат тук идват терористи.
Намерил се един да хвърчи тук отново..официални езици...

преди 45 минути, _xSuNnYbGx_ написа:

Уж така трябва да е защото членуваме в съюза. 

Нали? Ти що не знаеш поне 15 езика бре? Съюзът днес е тук, утре го няма. Особено като гледаш накъде вървят нещата..

Редактирано от Johnny B (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, _xSuNnYbGx_ написа:

и фактът, че е говорен от около 9/10 милиона хора

Доколкото знам, от около 15 милиона по света. 

Ся като търсех аргументи из нета, прочетох, че бил приет за официален език и в щата Илиноис. Ма може и да е партенка. Те ко ли не пишат вече.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, _xSuNnYbGx_ написа:

Примерно ако сега поискаш да станеш девелъпър ще тряя да учиш английски в продължение на 2-3 години за да можеш да си четеш документацийте, а един американец ако реши да учи програмиране му трябва само да не е мързелив и нищо друго. 

Ми американецът като трябва да чете документация на български? А той какво?
Това, че знаеш английски хич не те прави грамотен в сферата на компютърните технологии, дори и да не си мързелив.
Програмирането не е за всеки.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Johnny B написа:

Програмирането не е за всеки.

Малко сме богоизбраните. 

По добре българския да си е официален. Какво му е.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Реджеп Иведик написа:

Малко сме богоизбраните. 

Не е въпрос на богоизбраност. Аз съм схватлив, но не ми е интересно. Сухо ми е.
И не обичам да се занимавам с него, въпреки че имам понятие.

Редактирано от Johnny B (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.