Премини към съдържанието
bobivg

Избор на HDD или евентуално SSD за стар компютър.

Препоръчан отговор

Здравейте, харда на стария компютър ползван от сина ми за ровичкане в нета си замина според моите индиански познания (при стартиране излиза надписа S.M.A.R.T. status BAD модел ST3500320AS), та искам да взема нов.

Конфигурацията е следната:

CPU - E8400

Ram - 4*2Gb

Видео - NVIDIA GeForce 9600 GT

Дъно – Asus P5B-Plus

В монета използвам два стари харда изровени от кутиите Seagate BarraCuda 7200.7 ST380817AS 80GB 7200 RPM 8MB Cache SATA 1.5Gb/s 3.5" Hard Drive Bare Drive

Seagate BarraCuda 7200.10 ST3320620A 320GB 7200 RPM 16MB Cache IDE Ultra ATA100 / ATA-6 3.5" Hard Drive (Perpendicular Recording) Bare Drive

Захранване

Въпроси?

1. Мога ли да сложа SSD на този компютър и има ли смисъл? Ако може да ми препоръчате SSD с обем 500Gb.

2. Може ли препоръка за HDD 1TB

3. Удачен ли е варианта 250Gb SSD + ST3320620A 320GB 7200 RPM 16MB Cache IDE Ultra ATA100 / ATA-6 3.5

4. С коя програма да проверя статуса на старите HDD-та ако ще ползват? Премеждията ми от вчера със снимки.

Приемам и други предложения и съвети как да постъпя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква е операционната система?

Аз като най-евтин вариант бих предпочел 120GB SSD за ОС и програми, и ползване на наличните класически дискове за съхраняване на медия файлове. Като последните подлежат на подмяна ако капацитетът им стане малък за нуждите, или почнат да показват някакви дефекти. Разбира се, трябва да се спазва едно от най-важните правила при работа с компютър - всяка наистина важна информация да има резервно копие поне на още един носител, отделно от компютъра.

Не мисля, че е удачно за момента да се купува голямо SSD, и да се ползва за хранилище. Така се губи най-голямото му предимство - бързодействието, а цената за гигабайт е доста по-висока, в сравнение с HDD-тата.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Да може. Смисъл има, 500 ГБ обаче не са ли в повечко за тази стара машина ?

2. Примерно този - https://www.vario.bg/seagate-barracuda-compute-1tb-st1000dm010

3. По-удачен е примерно 120 ГБ ССД и 1 ТБ ХДД

4. HDDLife, SSDLife

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всякакви комбинации може да се правят HDD+SSD или само едното, стига да има свободни SATA портове. Ето примерно какви са цените:

http://nikem-bg.net/magazin.php?search=HDD&p=sata

И аз ще питам каква ОС се ползва, ако е windows XP трябва да се инсталира допълнителен софтуер за TRIM на SSD, понеже тази ОС не поддържа такава функция и драстично ще се скъси живота на диска.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Raze написа:

И аз ще питам каква ОС се ползва, ако е windows XP трябва да се инсталира допълнителен софтуер за TRIM на SSD, понеже тази ОС не поддържа такава функция и драстично ще се скъси живота на диска.

Повечето марки SSD-та предлагат такъв софтуер за моделите, които продават.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е, но не ползвам XP и незнам дали всички производители имат такъв софтуер, така че ако се ползва Windows XP е добре да се проучи и това, преди да се вземе диска.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Win10  се ползва.

500gb  общо са достатъчни. Два харда не ми се купуват. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

120 GB диск за една системата е твърде малък размер! Направо смешно. Това не е компютър на бабка ви, която си говори по скайпа. Утре ще свали филм, ще бутне втори, ще сложи виртуалка, ще блъсне висококалибрен софтуер и ще му увисне джуката като на новородено да си гледа препълнения диск като изтърван.... ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://nikem-bg.net/computer-components/CRUCIAL-MX500-500GB-M.2-2280-SATA-CT500MX500SSD4/

http://nikem-bg.net/computer-components/SSD-Samsung-860-EVO-500GB-3D-V-NAND-Slim-SATA-MZ-76E500B-EU/

И като най-бюджетен вариант:

http://nikem-bg.net/computer-components/Kingston-SSD-480GB-A400-SATA3-SA400S37-480G/

Стига да не те притеснява факта, че диска ти струва повече от конфигурацията. Ако се ориентираш към HDD, най-добре да е 1 TB или повече, понеже цените са почти еднакви за 500 GB и 1 TB:

http://nikem-bg.net/computer-components/1T-Seagate-SATA-ST1000DM010-3-year-Warranty/

Това е най-добре от към цена и гаранция. За сравнение, за 40 лв. отгоре вземаш двоен размер:

http://nikem-bg.net/computer-components/2T-SG-ST2000DM006-3-year-warranty/

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Mlechko написа:

120 GB диск за една системата е твърде малък размер! Направо смешно.

Смешни са глупостите, които пишеш - във всички теми, не само в тази. Вече 4-та година карам със 120GB SSD, на което съм си сложил Windows 10, всички необходими програми, включително последни версии Photoshop и Lightroom, че даже и втора ОС - Linux Mint 19. И никакви проблеми, над 90% здраве е.

Естествено, имам и втори диск 1TB, на който пазя филми, музика, снимки и документи.

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На картинката и в описанието пише и SATA, а като гледам този модел има и вариант за M2. Най-добре е да се пита при поръчката, понеже в сайта не е уточнено, а и според тази цена и снимката би трябвало да е SATA.

http://www.crucial.com/usa/en/storage-ssd-mx500

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, RudeBoy написа:

Смешни са глупостите, които пишеш - във всички теми, не само в тази. Вече 4-та година карам със 120GB SSD, на което съм си сложил Windows 10, всички необходими програми, включително последни версии Photoshop и Lightroom, че даже и втора ОС - Linux Mint 19. И никакви проблеми, над 90% здраве е.Естествено, имам и втори диск 1TB, на който пазя филми, музика, снимки и документи.

При тия цени на SSD, по-малко от 256GB няма смисъл да се слага. 128GB не стигат за нищо в момента, само операционната система е 25GB.
256gb SSD се намира за 140-150лв. Ето едно SSD - https://www.emag.bg/solid-state-drive-ssd-wd-green-240-gb-2-5-sata-iii-wds240g2g0a/pd/DXBQ0HBBM/

Два пъти повече място, отколкото твоето. Цена около 100лв. При условие, че 128GB е 60-70лв..има ли смисъл да се купува?
Еххх, паднаха цените. Едно време 128 беше една торба пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като видите колко е RAM се съобразява за 64 битова ОС. На тая старина 128SSD е достатъчно.  Само потребителят трябва да се научи да слага нещата не в папката по подразбиране, а на другия хард. Така че купуваш SSD и инсталираш ОС, свързваш по-големия хард и като ти отеснее можеш да го смениш и с по-голям. Може и да си мислиш че 1TB ти стига, но според мен скачай направо на 2TB.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Филипов написа:

Като видите колко е RAM се съобразява за 64 битова ОС. На тая старина 128SSD е достатъчно.  Само потребителят трябва да се научи да слага нещата не в папката по подразбиране, а на другия хард. Така че купуваш SSD и инсталираш ОС, свързваш по-големия хард и като ти отеснее можеш да го смениш и с по-голям. Може и да си мислиш че 1TB ти стига, но според мен скачай направо на 2TB.

Ама нали за да зарежда бързо, освен OS ще искаш да сложиш и игрите си на SSD-то. Една игра в днешно време е 20-30-40-50GB. Колко игри ще сложиш на 128GB, от които 28 заети от Windows и драйвери? Ако е да редиш пасианси, то и 32GB SSD ще ти стигне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, bobivg написа:

ползван от сина ми за ровичкане в нета

Къде видя гигабайтови игри? Баба ти все на SSD е играла. А и да сложи, може на нормален хард. И без това ще е по-бърз от стария 80. Ама да се пише . . . .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо спорите за глупости не ми е ясно? Автора да си преценява какъв диск и колко голям иска. Ако реши, може и 1 TB SSD  да си сложи и да си го ползва само него. Примерно на горния MX500 250GB му дават 100 TBW, което може да го изкара и 20 години, може и повече, дори и постоянно да записва торенти и каквото реши и да го ползва без друг диск. Освен това с горната конфигурация малко трудно ще подкара игри от по 20 и нагоре ГБ.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Колев60 написа:

28 гига за операционна система със драйвери? Твоята да не е на NASA?

Ние ще препоръчваме морално остарели решения или нещо, което може да се ползва в бъдеще?
Само Windows и Program Files папките са ми 20GB и това без да имам инсталирани някакви особени игри.
А игри с 8400 могат да се играят.Например нещо от сорта на Лигата и т.н А и утре ще смени компютъра. Може да си запази SSD-то, нали?
Какво става, когато пуснеш Windows Update. Започва Windows да кешира деинсталаторите на ъпдейтите. Освен това имаш едно 4GB заето пространство от swap file-а(virtual memory). Освен това се кешират в Windows директорията някои инсталатори на някои приложения. След това пък в windows sidebyside се съхраняват библиотеки, които инсталират приложения.
Слагаме Windows+4GB Swap(pagefile.sys)+2-3GB драйвери+Библиотеки+Кеширане на инсталатори+Файл за хибернация(hiberfil,sys)
Новият офис пакет е няколко гигабайта, хром е 300-400мегабайта като се инсталира и си разхвърли файловете.
Удряме чертата и 128гб е доникъде. Хората не искат да режат половината функции или да ровят из услугите. Искат да работи.
Аз съм работил с Windows7 и на 20GB HDD, ама е далеч от комфортно.
Y15351057151127583_1.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Хитрейшио написа:

Какво става, когато пуснеш Windows Update. 

На Windows XP, през 2018-а година? :D   Нищо не става.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, RudeBoy написа:

На Windows XP, през 2018-а година? :D   Нищо не става.

Доскоро си теглеше ъпдейтите въпреки всичко. А тоя комп едва ли ще стои на WindowsXP - спряна му е поддръжката и трябва да му се сложи Windows7 поне.

току-що, Колев60 написа:

Май всичкото ти участие в този форум е филосовстване и нищо повече. Ей за това, хората те вземат на мезе!

Къде го видя? Показвам просто колко бързо мястото започва да намалява и да утеснява.  Седите да доказвате как ако сложел само Windows, ама спрял ъпдейта, ама не слагал програми. Ама разликата между 128GB и 256GB е някакви си 30-40лв. Струва ли си да икономисаш сега?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Mlechko написа:

120 GB диск за една системата е твърде малък размер! Направо смешно

Не знам какви системи ползваш и какви офис пакети,но явно са различни!Дял C и F ми е ссд диск(118гб използваеми)с две ОС, съответно 8.1 и 10ка и с офис пакет и около 20тина програми.Имам и 5 гб незаделено място за Overprovisioning.Не съм спирал и ъпдетите на двете си системи и имам 87.5гб свободни!Това ли е смешното?!

Екранна снимка (8).png

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На така наречения стар ком имам Samsung SSD 750 EVO 120 ГБ. Нямам никакви проблеми, старира се системата за минути. Въпреки, че има доста неща за стартиране по време на влизане на системата.btaidg2w.jpgd4tvvcqv.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво разбрах до тук.

Възможно е да сложа и SSD както и ново HDD въпреки, че в книжката на дъното пише sata 3Gb/s, а в описанието на предложенията пише  sata 6Gb/s. И това няма да е проблем?

По малко от 250Gb не мисля да слагам и повече клоня към 500Gb, защото разлика не е по две, а обема да и ако ST3320620A сдаде багажа пак ще има достатъчно обем за ползване.

Имам още един компютър вкъщи купуван миналата година с помощта на форума на който работя. За моите цели все още няма смислен ъпгейд, а и хардовете са ми повече от достатъчни като обем. Това + едни пари хвърлени на вятъра за 1050Ти.  

Иска ми се хадра, който ще взема сега  да е актуален след 3-4-5 години и когато купувам нов компютър за мен да си заслужава ползването му, а сегашния да отиде при сина ми.

В никем има два варианта на МX500 500Gb

CRUCIAL MX500 500GB CT500MX500SSD1не трябва ли да е това за моето дъно?

CRUCIAL MX500 500GB M.2 2280 SATA CT500MX500SSD4 и предложения по-горе за който има спор?

Кой от двата става за моето дъно?

Ще пробвам да видя статуса на старите дискове малко по-късно с предложените HDDLife, SSDLife, но някак си не ми се вижда изгодна цената на 250gb варианти спрямо 500GB.

п.п келеша постоянно инсталира и маха разни работи, та с ССД се надявам, че ще преинсталирам по-бързо когато се наложи :mad:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SATA портовете са стандартни, просто SATA2 е с 2 пъти по-нисък трансфер от SATA3, но тази разлика няма да я усетиш. За твоето дъно ти трябва SATA, а в описанието на NIKEM не е много ясно относно въпросния диск, така че ако искаш може да ги питаш по телефона или да поръчаш от друго място

https://www.vario.bg/komponenti-tvrd-disk?64[]=SSD&63[]=2.5-инчов&orderby=price-asc

След 4-5 години кое ще е актуално и какво ще стане, никой не може да прогнозира, ако нещата вървят като досега принципно няма да имаш проблеми да ползваш диска, стига да работи до тогава.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, bobivg написа:

п.п келеша постоянно инсталира и маха разни работи, та с ССД се надявам, че ще преинсталирам по-бързо когато се наложи :mad:

Има някакви програми или хардуер, който следи системата и ако се изтрие нещо го възстановява. Но не знам сега как е името му, забравил съм? Обикновено в училищата го има инсталиран, поради тази причина и след като се изключи компютъра всичко се трие, което е създадено и след включване на компютъра отново всичко е както си е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.