Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

и никога проста- е реплика от произведението на Сър Оскар Уайлд, Колко е важно да бъдеш сериозен.

Има много разновидности и разбирания за тази Истина. Веднъж е Абсолютна, ако ъспее да ви се "открие". Втори път е Относителна, или удобна за повечето с някакви си техни теории, но и намесвайки Справедливост и диалектика.

Какво ли е Диалектика? Нека е версията с примиряване на две противоположни твърдения.

Нека обсъдим Границите или от къде започва всичко. Познанието се стреми към това, нали? Ако не, защо ние да знаем?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Callipso написа:

и никога проста- е реплика от произведението на Сър Оскар Уайлд, Колко е важно да бъдеш сериозен.

Има много разновидности и разбирания за тази Истина. Веднъж е Абсолютна, ако ъспее да ви се "открие". Втори път е Относителна, или удобна за повечето с някакви си техни теории, но и намесвайки Справедливост и диалектика.

Какво ли е Диалектика? Нека е версията с примиряване на две противоположни твърдения.

Нека обсъдим Границите или от къде започва всичко. Познанието се стреми към това, нали? Ако не, защо ние да знаем?

Истината си е истина. Няма абсолютна, относителна, за пред хората и каквото още си измислиш.Всичко друго е лъжа и оправдания. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе има три истини моята истина твоята истина и Истината

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Callipso написа:

Нека обсъдим Границите или от къде започва всичко. 

Какво да обсъдим ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 23.02.2019 г. в 11:56, Белгиеца написа:

Какво да обсъдим ?

Не интересният ти ежедневен живот, миналото, жена ти, роднините ... Ясно съм задала въпросите. Ако не можеш да отговориш- подмини. Дори няма да разбера, че си влизал и прочел. Няма да те издам на никого. Обещавам!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-важният въпрос е, защо на зайкините им е вътре а на приматките им е отвън ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пусни си отделна тема.

Тази очевидно не е за теб. И няма нищо срамно да си признаеш, че нямаш понятие от Философия и да зачеркваш столетия на определени изследвания, само защото не си стигнал до тях от много други твои по-важни интереси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... и затова се налага да се изкъпва, да се почиства и т.н. ... защото все ще има кой да я окаки или бля бля ... видоизмени ... ;)

Абсолютната си е абсолютна ... и тя не се подава на някакъв вид нечистоплътност .... говорим за относителната ... тази която ние изповядваме ...

Да, от нас зависи културата ни, и до колко ще проявяваме елементарна хигиена спрямо действителността която възприемаме, за да запазим истината чиста ....

:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абсолютната не ни се дава. Тази, която възприемаме, се нарича с различни имена - относителна, конвенционална, истина на здравия нормален човек.

За хора, които не са в добро здраве или са пияни или спят се казва, че се заблуждават, халюцинират, сънуват. Но това е по отношение на относителната истина, истината на здравия човек.

По отношение на абсолютната истина не се знае как е. Може лудите да са по близо. 

В Дзен се казва, "Когато заговорим за Дзен и Дзен изчезва". Тук под Дзен следва да се разбира абсолютната истина, съгласно доктрината за двете истини. Казва се "Дзен изчезва",  защото всяко дело, дума или помисъл я замърсяват. По горе като опитвам да дам определение за абсолютна истина, казвам по "отношение" към абсолютната истина, сиреч по отношение към безотносителното.

Идеята е, че всеки опит за обуславяне на абсолюта е недопустимо ограничение, превръщащо го в относителна представа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Реджеп Иведик написа:

Идеята е, че всеки опит за обуславяне на абсолюта е недопустимо ограничение, превръщащо го в относителна представа

С това много съм съгласна. За това съм и споменала границите. В смисъл, за мен Истината е нещо като "инструмент" на познанието. Колкото и да е относителна, съществува по някакъв определим начин. И  това поставя границите спрямо и от които ние може да извлечем принципи за много теории и да постигаме и да знаем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Реджеп Иведик написа:

Абсолютната не ни се дава. Тази, която възприемаме, се нарича с различни имена - относителна, конвенционална, истина на здравия нормален човек.

За хора, които не са в добро здраве или са пияни или спят се казва, че се заблуждават, халюцинират, сънуват. Но това е по отношение на относителната истина, истината на здравия човек.

По отношение на абсолютната истина не се знае как е. Може лудите да са по близо. 

В Дзен се казва, "Когато заговорим за Дзен и Дзен изчезва". Тук под Дзен следва да се разбира абсолютната истина, съгласно доктрината за двете истини. Казва се "Дзен изчезва",  защото всяко дело, дума или помисъл я замърсяват. По горе като опитвам да дам определение за абсолютна истина, казвам по "отношение" към абсолютната истина, сиреч по отношение към безотносителното.

Абсолютната истина не ни се дава. Но относителната е част от абсолютната, защото абсолютът е тъканта на всичко, включително и на света в който сме поставени и на нас самите. Така сме напрвени - за този свят и света е направен за нас. Както се пее в песента: “ Барът е до морето и морето е до бара (седим на пясъка с китара...)”. Големият въпрос е защо сме направни, отговор не ни се дава. Но някои доктрини/учения си позволяват да дават отговор, например Будизмът казва, “че това е нечия игра или забава”. ТО се забавлява!    :D  Хубав отговор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Гретел написа:

“ Барът е до морето и морето е до бара

Тази песен като ми я кажат и ми влиза в тиквата и не излиза оттам. Ся шси я тананикам сто дена. Тва е истината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.02.2019 г. в 21:45, Callipso написа:

Всичко започвало от Учудването според дядо Платон.

По съвременному любознателността.

Не знам дали чиста-та истина ( от заглавието) има общо с чистия разум и някакво ... подобие на абсолютната.

А още повече не знам, защо се стремим към знанието като според други мъдреци пък то е източник само на тъга и тежест...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Истината да е чиста от какво? Самата истина е едно понятие и ако искаме да я разберем в нейната абсолютна цялост, това няма как да стане. Защото цялото е извън понятията. А ние какво можем да разберем ако не го дефинираме, ограничим с понятия. Можем единствено да събираме отделни гледни точки и да ги подреждаме в обща картина, като мозайка. Но ние никога няма да съберем всичките парченца. Защото изучавайки света в който живеем ние едновременно с това го развиваме и създаваме нови парченца от мозайката - поне така си мисля.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Реджеп Иведик написа:

Тази песен като ми я кажат и ми влиза в тиквата и не излиза оттам. Ся шси я тананикам сто дена. Тва е истината.

И на мен така ми ми се набива в кратуната, не е истина...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Истина е, че не е истина

Още от първия път като я чух и край.

Запечати се

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 5.03.2019 г. в 10:29, Shiniasu написа:

Истината да е чиста от какво? Самата истина е едно понятие и ако искаме да я разберем в нейната абсолютна цялост, това няма как да стане. Защото цялото е извън понятията. А ние какво можем да разберем ако не го дефинираме, ограничим с понятия. Можем единствено да събираме отделни гледни точки и да ги подреждаме в обща картина, като мозайка. Но ние никога няма да съберем всичките парченца. Защото изучавайки света в който живеем ние едновременно с това го развиваме и създаваме нови парченца от мозайката - поне така си мисля.

От предразсъдъци, вярвания и всякакъв род нелогични и невъзможни теории, които биха я обременили или изкривили с идеята да служи на определена отопия, например.

Нямам амбиции за цялата истина. А и, какво да я првя, ако не искам да съм проповедник или месия. Такова знание тежи.

Насоката на темата е в плоскостта, до каква степен успяваме и можем да запазим чистотата на разсъдъчното, а  впоследствие съчетавм с интуицията, за да имаме полезно знание, а не есна гола и нелицеприятна Истина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук може би трябва да направим някакво разграничение между предразсъдъци и предположения. Тъй като не знаем всичко, то винаги ще ни се налага да правим предположения, които евентуално в последствие да потвърдим или отхвърлим. Също така ще ни се налага да приемаме чуждото знание на доверие по отношение на неща, които ние не знаем. Кога обаче тези неща се превръщат в замърсяващи и възспиращи развитието на съзнанието ни предразсъдъци, в тез прокопани канали по които тече потокът на нашето мислене и от които трудно успяваме да излезем? Може би ако не забравяме, че предположенията са именно предположения, а чуждото знание следва да се изпита в живота преди да стане наистина наше, тези неща няма да се превърнат в заблуди, които сме приели за истина. Защото дори и знанието, което получаваме от друг човек да е вярно, то е такова според неговите представи, тълкувания, светоглед, съзнание, а не точно според нашите. Много често, дори и тук се случва някой да пише за едно нещо, а останалите да тълкуват различно тълкуването, всеки в своята си посока и според вълната на която самия той е настроен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.02.2019 г. в 21:45, Callipso написа:

Истината е Относителна и зависи през чия Призма се Огъва.

Абсолютна Истина Съществува , но не е в това Измерение.  И се споделя между Равни.

Тук освен да ти предложат , че "истина и истина не е едно и също " , друго няма какво да се развие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:Учителката ми по български, ако попадне на мнението ми от 27 март, сигурно ще си прережи вените.

Благодаря, че никой не се подразнил и не ми е направил публично забележка. Извинявам се също така и ще опитам да не се повтаря, че се дава лош пример.

на 31.03.2019 г. в 16:51, Inana.. написа:

Истината е Относителна и зависи през чия Призма се Огъва.

Абсолютна Истина Съществува , но не е в това Измерение.  И се споделя между Равни.

Тук освен да ти предложат , че "истина и истина не е едно и също " , друго няма какво да се развие.

Това е ясно и може да се твърди по принцип за Истината, да. Най-общо и само на повърхността. Но има и дълбочини, дори и в това измерение, на ниво Размишления. Тогава като се потопим на дълбокото може да разберем кое и какво е това, което пречи на Истината да е чиста и проста.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване