Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Търсещ истини

За една форма на популярни психологически дискусии

Препоръчан отговор

Формата на психологическа дискусия в пенсионерски клубове има добър шанс и добър прием. 

• участниците са хора с опит
  • имат свободно време
  • изпитват психологически проблеми
  • разкрепостени са да споделят както проблеми, така и опит
  • клубната дейност подкрепя такава форма
  • участниците изпитват потребност да общуват,  да говорят
  • придобиват компетентности за навлизане в старост и дълголетие
  • формата дискусия е по- подходяща от формата сказка, лекция, доклад, защото предизвиква активно участие.

През 2019 г. бях медиатор на 2 подобни дискусии под общата тема "Пътят към дълголетието". Подтемите бяха :

• април    Контактите
  • май    Емоциите

Предстоящи

• юни    Опитът
  • юли    Храната
  • август    Трудът
  • септември    Промените
  • октомври    Здравето

Плановете за дискусията са крайно схематизирани, уводните думи не задълбават в психологически изследвания и проблеми.

План от отминалите дискусии

Контактите

• Въведение: разказ за група дълголетнички в Италия, които не се различавали от масовите италианки по нищо, но имали своя общност (поддържали се като китка дървета)
  • Описание на формата- не сме експерти, но можем да си помагаме.
  • Тук идвате, защото ви е добре. Какво ви дава средата?
  • Контактите с младите

Емоциите

• Увод. Вълнението, което мобилизира и изхабява
  • Реакции на тялото
  • Реакции на психиката
  • Социални реакции
  • Промяна степента на емоциите
  • Промяна качеството им.

Изказванията се документират върху клипборд, афиш, пред участниците

Бележки в клипборда

Контактите

Тук идвате, защото ви е добре. Какво ви дава средата?

• Общуване, споделяне опит, знания, емоционална подкрепа
  • Среда на добронамереност
  • Споделяне на болките
  • В среда на вярващи, Бог е любов
  • Помагаме си
  • Намираме разнообразие
  • Да казваш каквото е нужно, когато е нужно, комуто е нужно
  • Позитивно мислене
  • Да правим добро доставя удоволствие
  • Дори само да окажеш внимание, да изслушаш е добро
  • Липсата на  дистанция създава комфорт
  • Сравняването проблемите си с тези на другите прави възприемането им обективно

В общуването с младите

• Става близко, когато е равностойно
  • Прошката като мило взаимоотношение
  • Разсейва, не е така сложно, разнообразява

Емоциите

• Реакции на тялото- почесване, изчервяване. Набих го. Рева.
  • Овладяване- валериан, алкохол, цигара 
  • Сдържане на емоцията. Пренос на агресията 
  • Реакции на психиката- стягам се, осмисляне и решение, влизане в преживяванията (обувките) на другия. Смехът и песента като отвличащ и снемащ напрежение подход. Промяна на активността, избягване на негативни стимули, обграждане с красива среда
  • Социални реакции- среща с хора, помощ на други при депресия,

Обща оценка- дискусиите преминават активно, формата се приема положително, създава се атмосфера на доверие, размиват се различията на малките групи и аудиторията действа като една група. Повлиява се положително чувството за увереност и компетентност, сравнява се личното поведение с другите, добива се опит за решаване на лични проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Струва ми се, че има един съществен проблем, когато участниците в дискусии са възрастни хора на достопочтена възраст. Имат опит и всичко необходимо и изброено да се получи широка и разностранна беседа. НО я има и ограничеността, от гледна точка на обстоятелствата и средата, в която са се развивали и справяли опитно. Консервативни, с една дума. Трудно биват разбирани от по-младо поколение и би било полезно, ако се намира пътят и начинът да се акцентира на пресечните точки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Callipso написа:

Струва ми се, че има един съществен проблем, когато участниците в дискусии са възрастни хора на достопочтена възраст. Имат опит и всичко необходимо и изброено да се получи широка и разностранна беседа. НО я има и ограничеността, от гледна точка на обстоятелствата и средата, в която са се развивали и справяли опитно. Консервативни, с една дума. Трудно биват разбирани от по-младо поколение и би било полезно, ако се намира пътят и начинът да се акцентира на пресечните точки.

Благодаря за коментара.

В групата, за съжаление няма "младо поколение". Така че поколенческото неразбиране е чисто хипотетично. От разказите на участниците става ясно, че добре общуват с внуци и махленските деца, т.е. ако има проблем, той би бил с младежи в пубертета, които се самоутвърждават. Ама те имат проблем не само с родителите си, но и със себе си и бабината доброта би им била от полза.

Не мога да осмисля как да приобщим млади в дискусиите, но ще поставя през юни проблема пред групата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Темата през м. юни бе "Опитът". Опитът в работата, в бита, по отношение хората и общуването, по отношение реда и това как стават нещата. Наблегнах на това, да подкрепя самочувствието на участниците. (Опитът от БЧК е "животоспасяващ", опитът на учителите е нужен във всяко междуличностно отношение и жалко, че училищните власти не го търсят).

Не е необходимо да има опит във всичко. "От всичко по малко и от нещо повече".Опит в някои процеси се трупа до адаптивно ниво, а в основната дейност- цял живот.
Опитът се добива в практика и се предава в практиката.
Съществува негативен опит- грешки, трудности, спъвания от хора. Има и натрапен опит, такъв, срещу който се съпротивляваме.
Който не си знае историята (не помни опита си) си остава малко дете.
Като критерий за положителният опит бе даден самият живот. "Ето, ние, с тези условия и отношения живеем до над 80 г. Ако младите при други условия и отношения живеят по- кратко, значи нашето е по- добро", като специално бе отбелязана дисциплината в противовес на ученическата агресия днес
"Пари ми дай, не ми давай акъл". Това разпространено мнение бе прието, че е получило популярност заради добрия афоризъм, но не е истинска ценност. 

Как се предава опитът

В лични контакти
Чрез медии (книги, статии, радиопредавания)
Опит се краде. Отбелязана бе формата за "подслушване" от наивно лице при която, знаейки, че лицето ги чува, други две лица споделят опит, който по този начин ще мине покрай критичното отношение на подслушващия.
Отбелязана бе високата стойност на опит, формулиран в афоризми и девизи, както и опитът, познанието, ословесени  в поговорки, митове, приказки, художествени произведения. Той се предава и запомня по- леко и трайно.
Императивно предаване на опит ( чрез пряка заповед- Свърши, отиди, недей)
Като комплимент и утвърждаване на клубния живот бе отбелязано значението на пенсионерския клуб в споделянето на опит (научаване за социални дейности, при здравословни проблеми, при проблеми с хора)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А бе 10 000 години кой е правил "дискусии" с пенсионери ? Вместо да вземат акъл от тях , ще им дават ..... От 1 на 1000 да вземат акъл - все е файда.... :angry:

Начин да се изкарват пари от балами , не тъкмо от пенсионерите де - на тях какво да им вземеш ........

...........................................

"...Консервативни, с една дума. Трудно биват разбирани от по-младо поколение...."  - `ми младите като си мислят , че всичко което хвърчи се яде , как да разбират ? 

Млади бяхме през 80-90-те , много разбирахме......:lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, by_chechi написа:

А бе 10 000 години кой е правил "дискусии" с пенсионери ? Вместо да вземат акъл от тях , ще им дават ..... От 1 на 1000 да вземат акъл - все е файда.... :angry:

Начин да се изкарват пари от балами , не тъкмо от пенсионерите де - на тях какво да им вземеш ........

...........................................

"...Консервативни, с една дума. Трудно биват разбирани от по-младо поколение...."  - `ми младите като си мислят , че всичко което хвърчи се яде , как да разбират ? 

Млади бяхме през 80-90-те , много разбирахме......:lol6:

Дискусиите не са платени.

Възрастните са пренебрегнати не само от компютърното поколение внуци, но и от следдесетоноемврийските деца. Опитът им се смята за остарял и ненужен. Решаването на проблема със самочувствието и ангажираността в градски условия може да бъде подкрепено от подобни дискусии. Посещението е добро, но не се вижда шанс за увеличаване групата с участници извън пенсионерския клуб. То и дядо поп проповядва само на бабички. Извънучилищни форми на сказки и беседи с млади не зная дали и къде има. Ето, форумът тук би бил добро място ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Търсещ истини написа:

Дискусиите не са платени.

Възрастните са пренебрегнати не само от компютърното поколение внуци, но и от следдесетоноемврийските деца. Опитът им се смята за остарял и ненужен. Решаването на проблема със самочувствието и ангажираността в градски условия може да бъде подкрепено от подобни дискусии. Посещението е добро, но не се вижда шанс за увеличаване групата с участници извън пенсионерския клуб. То и дядо поп проповядва само на бабички. Извънучилищни форми на сказки и беседи с млади не зная дали и къде има. Ето, форумът тук би бил добро място ...

Да бе ! Тимуровци са сигурно....! :lol6:

На пенсионера клуб му дай , да си цъка табличка/белотче/шахче за локумче , а пенсионерката да си клюкарства ....! Е , и някоя екскурзия ако има..........акъл не им давай , даже и да нямат ! Вече не им трябва.... :nono:Имат бурканчета със сладко и туршии дето по магазините ги няма.....:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, by_chechi написа:

Да бе ! Тимуровци са сигурно....! :lol6:

На пенсионера клуб му дай , да си цъка табличка/белотче/шахче за локумче , а пенсионерката да си клюкарства ....! Е , и някоя екскурзия ако има..........акъл не им давай , даже и да нямат ! Вече не им трябва.... :nono:Имат бурканчета със сладко и туршии дето по магазините ги няма.....:)

Вярвай колкото искаш.

Пиша от първо лице, а не "са". Може впечатленията ми да са неточни, но не и изсмукани от пръстите. Не обобщавам, пиша за един конкретен клуб и конкретна дейност- дискусията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Търсещ истини написа:

Вярвай колкото искаш.

Пиша от първо лице, а не "са". Може впечатленията ми да са неточни, но не и изсмукани от пръстите. Не обобщавам, пиша за един конкретен клуб и конкретна дейност- дискусията.

Трябва -> Може -> Искам.....Правя ....

Трябва ли им ? 

Ако не им трябва (а това вярвам) , пиши го "умряла" работа.......В първия момент вероятно ще е забавно , но за кратко .......

40 годишна (темите са подобни , но други) практика с разни групички имам . До болка ми е познато......

Класическият отговор е : " Добре ! Ама не ми трябва ! "..........и с това интересът се изчерпва . Освен да намериш някои "луди".....

..."Луди" , както е тук примерно , с много широка база , но при това в силно ограничен състав....

Истината е (нали търсиш истини ! :)) , че е твърде специфично ......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, by_chechi написа:

Трябва -> Може -> Искам.....Правя ....

Трябва ли им ? 

Ако не им трябва (а това вярвам) , пиши го "умряла" работа.......В първия момент вероятно ще е забавно , но за кратко .......

40 годишна (темите са подобни , но други) практика с разни групички имам . До болка ми е познато......

Класическият отговор е : " Добре ! Ама не ми трябва ! "..........и с това интересът се изчерпва . Освен да намериш някои "луди".....

..."Луди" , както е тук примерно , с много широка база , но при това в силно ограничен състав....

Истината е (нали търсиш истини ! :)) , че е твърде специфично ......

Идея-> Дейност-> Промяна

В случая имам идея, че дискусиите помагат на пенсионерите да живеят пълноценно и в тази възраст чрез колективно обсъждане на значими за тях проблеми.  Промяната, резултатът, меря по посещаемостта. Формата "дискусия" изисква активност и участието се търси целенасочено. Дори посещенията да са за убиване на времето, (със сигурност има такива), но броя на изказалите се показва, че други пък не са безразлични.

Моля разясни какво имаш предвид под "..."Луди" , както е тук примерно".
Форумът ли имаш предвид, България ли, пенсионерите ли? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Търсещ истини написа:

Идея-> Дейност-> Промяна

Това е вътре , в графата " Искам ! " . След "Трябва" и "Може" е ! 

..............даже и с крак може да тропнеш по пода ! :)

В същност не си мисли , че се опитвам да се разпореждам с живота ти ! Само споделям знания и опит , посочвам утвърдени Истини . Посочвам ги защото или не се знаят , или толкова са прости , че се забравят.....Ти колко ще се ползваш от тях , си е твоя работа.....:nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, by_chechi написа:

Това е вътре , в графата " Искам ! " . След "Трябва" и "Може" е ! 

..............даже и с крак може да тропнеш по пода ! :)

В същност не си мисли , че се опитвам да се разпореждам с живота ти ! Само споделям знания и опит .......посочвам Истини .

Това е в графите Идея- Дейност.

Трябва ли? Да- трябва. Добре е хората навлизащи в старостта да са бодри и оптимистични. Посещаемостта показва, че те го приемат и удовлетворява тяхното "Трябва". "Може" също е потвърдено, щом се прави. Така че остава нестабилно положението на "Промяна"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Търсещ истини написа:

Това е в графите Идея- Дейност.

Трябва ли? Да- трябва. Добре е хората навлизащи в старостта да са бодри и оптимистични. Посещаемостта показва, че те го приемат и удовлетворява тяхното "Трябва". "Може" също е потвърдено, щом се прави. Така че остава нестабилно положението на "Промяна"

И аз така си мислех преди 40 години......    :nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, Търсещ истини написа:

Какво се промени след Десети?

Не Десети е проблема . Но ако питаш , стана възможно Голямото Крадене , а Голямата Тъпотия продължава...По всичко изглежда , че така трябва ! А тогава мен така не бяха ме учили......(това не е темата тук)

Промени се за 40 години мисленето . Стана адекватно на средата която обитавам.....:nono: Дето се казва : " Сега , с този акъл да съм на 20 години...!" . 

Е , колкото стана ! Това което синът ми не разбира , аз вече го разбирам.....Но той настоява на обратното !  :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 13.05.2019 г. в 21:45, Търсещ истини написа:

Не мога да осмисля как да приобщим млади в дискусиите...

Защото си го поставяш, като самоцел + това си "сухар".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, sound написа:

Защото си го поставяш, като самоцел + това си "сухар".

Благодаря, че посетихте темата ми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Търсещ истини написа:

Благодаря, че посетихте темата ми.

Щеше да си ми още по- благодарен, ако не я бях посетил, но ... стечение на обстоятелствата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

През м. юли темата "Храната" имаше изцяло приложен характер. В "Килера на дълголетника" участниците сложиха мед, ракия, зеленчуци вкл. коприва и лапад, билки. Всички подкрепиха принципа "От всичко по малко". Изказаха се предпочитания към прясната храна, а не консервирана вкл. домашно консервирана; към козе мляко, пилешко месо. Вегетарианството бе поставено като не особено популярна възможност за дълголетие, но не и съществен приоритет. От "универсалните лекарства" бяха споменати мента/глог/валериан и бонбони лукчета. 

Прояви се стремеж за привличане на медиатора в някоя от групите и противопоставянето му на определена личност. На лице е и отказ от участие заради погрешно придаване на особено значение на медиатора като лектор, т.е. предпочитание към участие в пасивни форми с авторитетен водещ, както и неучастие защото медиаторът пък взимал отношение в разрез с мнението на отделна личност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...