Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здрасти.

Днес ходихме с нашите на София, посетих съкровището на хан Кубрат и си взех сребърната значка от "100 национални туристически обекта". Покрай това си търсих и подарък за именния ми ден.

И познайте какво! В цяла София няма нито един - единствен магазин за телескопи!:emoji_smiley-34:Сега ще трябва да си поръчам по интернет, но не знам какъв, знам само, че ми трябва такъв за начинаещи. Може ли препоръки? Не искам да си съсипя очите с още киснене в нета, затова ще се радвам да дадете отзиви за подходящ телескоп като за мен - любител на астрономията и начинаещ. Признавам си, че не ги знам и разпознавам съзвездията, но искам да наблюдавам Луната, планетите и може би метеоритните дъждове.  Да е подходящ за тераса и лесен за монтиране. Освен аз, ще му се радва и принцесата, която е на 15, искам да я запаля по астрономията.

Дано телескопите да вървя с упътвания на български език, иначе не знам кого ще утрепя.

И да е на приемлива цена.

И без тъпи въпроси от рода на "За какво ти е телескоп?".  Ами скука ми е вкъщи, не искам да си съсипя още очите пред компютъра, а и от малка съм запалена по космоса, имам си няколко енциклопедии и отдавна си мечтая за телескоп, само чакх да станат по - евтини и достъпни. Ходила съм и на НАО "Рожен" при големия телескоп, и на планетариум в Смолян (ех, защо си нямаме и ние един планетариум, по цял ден ще кисна там, може и съзвездията на науча). Обожавам и филмите за космоса, а като малка си мечтаех да стана космонавт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вземи го от ардес-а , те имат магазин в София и продават телескопи. https://ardes.bg/magazini-i-servizi

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Anne написа:

И познайте какво! В цяла София няма нито един - единствен магазин за телескопи!

Има в технобакалиите. Налични.  Ако е зора да се ходи и взема на място. Поля, не си споделила бюджет, но в София с телескоп за 50-60лв ще видиш почти толкова колкото и с такъв за 300лв. Атмосферата е кофти. Все пак заради проблемите ти със зрението, е добре да може да събира повечко светлина, така че тръбите с 40;50;60 мм леща, ги отписвам директно. Ей това е минимума за теб.

преди 1 час, DarkEdge написа:

Дарки, туй само базата му е 430 кинта, за теб може да са ти дневните за кафе и цигари, за седмица, ма някои хора не могат да похарчат толкова пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, sliderum написа:

Дарки, туй само базата му е 430 кинта

Дал съм и алтернативи по стотина лева. Онзи е препоръчан като добър за хоби дрйност от резбиращии материята.
А що се отнася до дневните ми, ще кажа само, че съм на социална (почти) пенсия.
Но по принцип е добре да се ползва свястно оборудване иначе се стига до момента да се ядосваш, защо си дал едни пари за нещо не вършещо това, което трябва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно на оранжевия съм хвърлила око, да видим дали нашите ще се съгласят да го поръчаме. А Петровден е скоро.

Иначе допусках правописна грешка, щото стомахът ми стържеше от глад и защото мисля за сто неща едновременно :

- да си намеря хубав и качествен телескоп за подарък

-тая година лятната ми  екскурзия из България буквално чука на вратата - другия месец ще е (принципно ходим през август) и трябва да мисля багажа, дестинациите , а искам и да обработя принцесата да дойде поне веднъж с нас на екскурзия

- нямам търпение да се прибере и да и дам подаръка за рождения и ден (живее в София вече, там учии, гимназистка е) и откога я чакам да се прибере и да видя дали ще хареса подаръка, който съм и избрала

- притеснявам се за зрението ми, имам и сериозен проблем с пръстите на краката, дето не знам какво ще ги правим

- чудя се как да отслабна, че станах 45 - килограмово праси, което се задъхва и едва катери стълби

- нямам търпение да опозная космоса чрез първия ми телескоп

- на всичкото отгоре съм и недоспала

- и още не мога да забравя красивата бална зала на бившия дворец, където е изложено съкровището. Красота.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз се смаях за прасето. Котката ми тежи 10кг.  Имам голям мъжки заек, който тежи почти 12кг.  трудно ми е да си представя жена да тежи колкото три котки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото през по - голямата част от живота ми тежах 30-35 кг,  последните две - три години нещо напълнях. Стресът ми се отрази и взех да мисля за храна.:shy11:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Anne написа:

Защото през по - голямата част от живота ми тежах 30-35 кг,  последните две - три години нещо напълнях. Стресът ми се отрази и взех да мисля за храна.:shy11:

Anne стига глупости. Не може да си 30 килограма. Ако е така ще умреш. Интересно е аз какво да кажа като съм 120 килограма. Явно съм динозавърско прасе може би.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Anne стига глупости. Не може да си 30 килограма. Ако е така ще умреш. Интересно е аз какво да кажа като съм 120 килограма. Явно съм динозавърско прасе може би.

Вярно е, не лъже, беше толкова, сега понапълня.

Не четеш ли - пише че е била. Сега не е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, haidukpikaso написа:

Вярно е, не лъже, беше толкова, сега понапълня.

Ами ако е така браво!!! 45 килограма са идеални!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Емил Костов написа:

Ами ако е така браво!!! 45 килограма са идеални!!

Сега вече е екстра. Ама тя пък си мисли че станала дебела ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега вече е екстра. Ама тя пък си мисли че станала дебела ...

Ами като я познаваш по-добре и налей малко акъл в главата  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил Костов написа:

Ами като я познаваш по-добре и налей малко акъл в главата  :)

Това е мисия невъзможна - не приема за съжаление нищо.

:(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е мисия невъзможна - не приема за съжаление нищо.

:(

Ти си и кака отивай да и се караш!! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, Емил Костов написа:

Ти си и кака отивай да и се караш!! 

дай да й намерим телескоп да си гледа звездите

който както иска да си живее живота

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, Емил Костов написа:

Баси якото прасе си,доколкото помня 30 кг е смъртносно

преди 3 минути, haidukpikaso написа:

дай да й намерим телескоп да си гледа звездите

който както иска да си живее живота

Телескоп с монитор или с връзка за компютър

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Anne написа:

И познайте какво! В цяла София няма нито един - единствен магазин за телескопи!

Има и колегата sliderum е дал линк към него. Намира се на метри от ''Софиямед'' на Г.М. Димитров на 200-300 метра от площада на авиацията. Там хората са любезни и при желание ще изнесат телескоп от магазина, за да Ви го демонстрират. Обикновено насочен към Черни връх. За любители се започва с рефракторни телескопи, но не очаквайте чудеса. Трябва и Вие да се потрудите. 

Ето нещо примерно за начало: Levenhuk Skyline Travel 80.

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрираш се тук и питаш: https://forum.starrydreams.com/viewforum.php?f=10

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че ще си дадете парите за нищо. Аз също обичам звездното небе и си купих Целестрон , с огледало 75мм и увеличение 75 пъти с най-силния окуляр. Имам и цайсов бинокъл 8х50. Всичко хубаво, но в града и особено в големия град ,вечер има силно светлинно замърсяване, смог и много лоша видимост. Само на пролет я има една-две вечери, в които ще може да се види Орион и прочутата мъглявина, през няколко години (както сега), се вижда Юпитер и галилеевите спътници, по луната няма нищо интересно, всички звезди са си същите точици, само стават малко повече. Имам книгата на Стивън Маран-" Астрономия .... " която е пълна с линкове към астрономически данни, ако имаш интернет, не ти трябва никакъв телескоп, там има всичко на най-високо професионално ниво. Моят седи като паметник на непознаването на нещата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За вас Луната може и да не е интересна, за мен е. Планетите са лесни за разпознаване.

И аз живея в град, но малък, с чист въздух, заводи тук няма от десетилетие, а нощем не е толкова светло, колкото в една София. Плюс това имам привилегията да живея в семеен апартамент, на чийто последен  етаж има голяма тераса и чудесна открита гледка към нощното небе. Точно при нас почти няма светлинни източници, защоо има много дървета, които скриват всякаква светлина, като джунгла е и е чудесо за наблюдение, защото лампите от околните сгради изобщо не се виждат.

Не сравнявайте провинцията със силно змърсената вече столица. Ако обичате. Обидно е.

Нямам намерение да ставам сериозен астроном, дори от математика не разбирам. Просто искам да наблюдавам обектите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, Anne написа:

Просто искам да наблюдавам обектите.

Личи си, че не си се занимавала с тези неща. Ще ти кажа какво става. Може твоята тераса да е зад дървета, но светлините на града осветяват небето и правят невъзможно наблюдението на дребни неща или детайли-това е светлинното замърсяване. С телескоп, който ще купиш за няколко стотин лева, ще можеш да виждаш много малко обекти със съмнително качество. За да видиш истински астрономически обекти, ти трябва уред с апертура поне 8 инча и фокус над 110см, със стабилно полярно окачване-това струва няколко хиляди лева. Готова ли си да лишиш семейството си от безброй полезни неща, за да можеш да позяпаш два-три пъти нащърбения ръб на Луната? Препоръчвам ти да си инсталираш една програма- Stellarium, безплатна е и има страхотни възможности. Просто опитай!

3.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ко става със звездоброеца Ане? И аз мисля че нищо няма да види в града иначе астрономите любители не биха се катерили по планините дето има чист въздух и са далеч от наземни осветители

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето една снимка на юпитеровия спътник Европа, под леда на която се предполага да има живот. Това е непостижимо с любителски уред. 

22.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...