Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

[инфо] Как да забраним на Firefox да се обновява

Препоръчан отговор

Както знаем в последните 1-2 години Мозила станаха почти същите гадове като Майкрософт и започнаха да забраняват това и онова на потребителите си. Първо беше войната с адблокърите, която поне на моя компютър загубиха скоропостижно, след това забраниха изключването на ъпдейтите и сега искаш или не, браузърът се ъпдейтва. Известно време работеше вариантът "app.update.url" в "about:config" да се направи на нещо друго (примерно айпи адрес с 4 нули) или направо да се изтрие. После обаче гадовете се изхитриха и тази конфигурация я направиха само визуална, тоест дали ще я модифицирате или не, браузърът се ъпдейтва.
До този момент в Уиндоус нямаше начин ъпдейтите да се забранят, а в Линукс ставаше чрез забрана за проверка в пакетния мениджър (примерно на пакман му се задаваше да игнорира пакетите на firefox). Обаче гадовете отново се изхитриха и направиха така, че дори и да забраниш ъпдейтите в пакман, като мине известно време и не си обновил, браузърът сам си сваля ъпдейта и не спира да ти мрънка за него, докато не цъкнеш "обновяване на firefox". Ако игнорираш и това, наглостта им стига дотам, че автоматично ти инсталират ъпдейта, независимо дали искаш или не. Досущ като ония "да не казвам какви" от Редмънд.
Само че аз съм по-нагъл и от тях и пак намерих начин: от сорс кода на текущата ми версия на браузъра изкопах сървъра, към който Firefox се свързва, за да провери за нови версии. Подробностите ще ви ги спестя, само ще кажа, че ако свалите сорс код, адресът на сървъра се намира в този път (за линукс; за уиндоус вероятно ще е verify.exe или verify.bat - не съм проверявал сорса за уиндоус, така че не знам):

/tools/update-verify/release/updates/verify.sh

В този файл се намира адрес

aus4.mozilla.org

Та... всеки си има различни причини да не иска да му се обновява браузърът и ако не искате вашият да се обновява, отваряте hosts файла на операционната система (за линукс е в /etc/hosts, а за уиндоус мисля, че беше в C:\Windows\drivers\etc\hosts файл без разширение и при двете ОС) и там въвеждате това:

0.0.0.0 aus1.mozilla.org
0.0.0.0 aus2.mozilla.org
0.0.0.0 aus3.mozilla.org
0.0.0.0 aus4.mozilla.org
0.0.0.0 aus5.mozilla.org
0.0.0.0 aus6.mozilla.org
0.0.0.0 aus7.mozilla.org
0.0.0.0 aus8.mozilla.org
0.0.0.0 aus9.mozilla.org
0.0.0.0 aus10.mozilla.org

Нарочно съм ги изредил до номер 10, защото за версия 76 се ползва aus4, а за по-стари версии от 2018 г. се ползва aus5. Поради невъзможност да разбера модела, по който се ползват, реших за по-лесно да ги изредя чак до №10, за да "си вържа гащите", така да се каже.
Запазвате файла, рестартирате браузъра (линукс) / машината (уиндоус) и готово - браузърът никога повече няма да се обнови, освен ако вие не пожелаете и не го направите ръчно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И що не ги натрави на 2 реда?

0.0.0.0 aus1.mozilla.org aus2.mozilla.org aus3.mozilla.org aus4.mozilla.org aus5.mozilla.org aus6.mozilla.org aus7.mozilla.org aus8.mozilla.org aus9.mozilla.org
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 9.06.2020 г. в 16:25, Валсо написа:

Защото така е по-четимо. Мързеливите програмисти пишат всичко на един ред.

Вземи прочети кой е по-бързият парсинг, преди да разсъждаваш на глас неподготвен!

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Валсо написа:

Както знаем в последните 1-2 години Мозила станаха почти същите гадове като Майкрософт и започнаха да забраняват това и онова на потребителите си. Първо беше войната с адблокърите, която поне на моя компютър загубиха скоропостижно, след това забраниха изключването на ъпдейтите и сега искаш или не, браузърът се ъпдейтва. Известно време работеше вариантът "app.update.url" в "about:config" да се направи на нещо друго (примерно айпи адрес с 4 нули) или направо да се изтрие. После обаче гадовете се изхитриха и тази конфигурация я направиха само визуална, тоест дали ще я модифицирате или не, браузърът се ъпдейтва.
До този момент в Уиндоус нямаше начин ъпдейтите да се забранят, а в Линукс ставаше чрез забрана за проверка в пакетния мениджър (примерно на пакман му се задаваше да игнорира пакетите на firefox). Обаче гадовете отново се изхитриха и направиха така, че дори и да забраниш ъпдейтите в пакман, като мине известно време и не си обновил, браузърът сам си сваля ъпдейта и не спира да ти мрънка за него, докато не цъкнеш "обновяване на firefox". Ако игнорираш и това, наглостта им стига дотам, че автоматично ти инсталират ъпдейта, независимо дали искаш или не. Досущ като ония "да не казвам какви" от Редмънд.
Само че аз съм по-нагъл и от тях и пак намерих начин: от сорс кода на текущата ми версия на браузъра изкопах сървъра, към който Firefox се свързва, за да провери за нови версии. Подробностите ще ви ги спестя, само ще кажа, че ако свалите сорс код, адресът на сървъра се намира в този път (за линукс; за уиндоус вероятно ще е verify.exe или verify.bat - не съм проверявал сорса за уиндоус, така че не знам):

/tools/update-verify/release/updates/verify.sh

aus4.mozilla.org

Та... всеки си има различни причини да не иска да му се обновява браузърът и ако не искате вашият да се обновява, отваряте hosts файла на операционната система (за линукс е в /etc/hosts, а за уиндоус мисля, че беше в C:\Windows\drivers\etc\hosts файл без разширение и при двете ОС) и там въвеждате това:

0.0.0.0 aus1.mozilla.org
0.0.0.0 aus2.mozilla.org
0.0.0.0 aus3.mozilla.org
0.0.0.0 aus4.mozilla.org
0.0.0.0 aus5.mozilla.org
0.0.0.0 aus6.mozilla.org
0.0.0.0 aus7.mozilla.org
0.0.0.0 aus8.mozilla.org
0.0.0.0 aus9.mozilla.org

Нарочно съм ги изредил до номер 10, защото за версия 76 се ползва aus4, а за по-стари версии от 2018 г. се ползва aus5. Поради невъзможност да разбера модела, по който се ползват, реших за по-лесно да ги изредя чак до №10, за да "си вържа гащите", така да се каже.
Запазвате файла, рестартирате браузъра (линукс) / машината (уиндоус) и готово - браузърът никога повече няма да се обнови, освен ако вие не пожелаете и не го направите ръчно.

Чудесно, но нали се сещаш, че щом ти го знаеш и те го знаят. До следващия път.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Емил Костов написа:

Чудесно, но нали се сещаш, че щом ти го знаеш и те го знаят. До следващия път.

Аз споделям за който иска. А те няма как да ми пипат по хостс файла в линукс, защото ще трябва да ми знаят паролата. Дори и да сменят адреса на сървъра, ако някой ден се наложи да обновя браузъра, просто ще сваля сорса на новата версия, ще променя адреса на сървъра в хостс файла и те пак ще ме хванат да не казвам за какво.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Валсо написа:

aus4.mozilla.org

При уиндоус 10 файла се намира в  C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts

Само че не намирам адрес aus4.mozilla.org

Така ли трябва да се въведе? 1968710475_.jpg.9960791d14ca1a827f7d1be1e35bcdb6.jpg

Ако опитам така да го запазя, ми пише, че нямам разрешение да записвам на това място и да се обърна към администратора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А каква е целта на занятието?

По-важно според мен е как да се върнеш 2-4-7-9 ъпдейта назад. Докато не пробваш новия, няма как да смяташ, че е по-лош, колкото и да се мъчат точно това да докажат! ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, JKirilov написа:

А каква е целта на занятието?

По-важно според мен е как да се върнеш 2-4-7-9 ъпдейта назад. Докато не пробваш новия, няма как да смяташ, че е по-лош, колкото и да се мъчат точно това да докажат! ;)

И какъв е проблема да се върнеш на по-стара версия?

Проработи така както го направих. Вече не напира да се ъпдейтва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Валсо написа:

Аз споделям за който иска. А те няма как да ми пипат по хостс файла в линукс, защото ще трябва да ми знаят паролата. Дори и да сменят адреса на сървъра, ако някой ден се наложи да обновя браузъра, просто ще сваля сорса на новата версия, ще променя адреса на сървъра в хостс файла и те пак ще ме хванат да не казвам за какво.

Не ме разбра. Никой няма да ти пипа по системата. Просто и програмистите на Firefox следят и гледат такива форуми като този и съответно ще търсят начин да блокират това твое решение. Затова казвам, до следващия път. 

преди 1 минута, Gregory House написа:

Неспирайте ъпдейтите !

Извинявай, но в момента си нещо като БОТ програма. Updates няма как да се спрат, а тук просто се предлага някакво решение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А защо чисто и просто не си качите firefox-esr

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Емил Костов написа:

Не ме разбра. Никой няма да ти пипа по системата. Просто и програмистите на Firefox следят и гледат такива форуми като този и съответно ще търсят начин да блокират това твое решение. Затова казвам, до следващия път.

Това едва ли ще успеят да го заобиколят. Единствено могат да затворят кода на Лисицата, но не ми се вярва да стигнат дотам. А дори и да го направят, ще претърпят голям отлив на потребители. Те и без това в момента не са много, а ако затворят кода, по-добре направо да прекратят разработката на Лисицата.

преди 1 час, Gregory House написа:

Неспирайте ъпдейтите !

Spoken as a true Windows sheep.

преди 51 минути, petie1 написа:

А защо чисто и просто не си качите firefox-esr

ESR отдавна не е това, което беше някога. Последния път като го ползвах (миналата година за няма и месец) имаше проблем с фулскрийна в Тубата (контролите на клипа не се скриваха) и 4К клипове не се наместваха по размерите на екрана. Тоест, на 1920х1080 монитор като си пуснех 4К клип, виждах само част от него, а останалото излизаше извън екрана. Това в нормалния релийз на Лисицата го няма.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Валсо написа:

Това едва ли ще успеят да го заобиколят. Единствено могат да затворят кода на Лисицата, но не ми се вярва да стигнат дотам. А дори и да го направят, ще претърпят голям отлив на потребители. Те и без това в момента не са много, а ако затворят кода, по-добре направо да прекратят разработката на Лисицата.

Spoken as a true Windows sheep.

ESR отдавна не е това, което беше някога. Последния път като го ползвах (миналата година за няма и месец) имаше проблем с фулскрийна в Тубата (контролите на клипа не се скриваха) и 4К клипове не се наместваха по размерите на екрана. Тоест, на 1920х1080 монитор като си пуснех 4К клип, виждах само част от него, а останалото излизаше извън екрана. Това в нормалния релийз на Лисицата го няма.

Тогава ще те купят приятелю да работиш за тях и сам да махнеш това нещо. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, Емил Костов написа:

Тогава ще те купят приятелю да работиш за тях и сам да махнеш това нещо. 

Аз не съм програмист и няма да ме вземат. :D Мога да чета и донякъде да редактирам сорс код, както направих със сорса на gnome-screenshot, но само толкова - не мога да пиша код. А и ако не се лъжа Лисицата е писана на С++, пък аз имам малко познания по С#, така че и това няма да им свърши работа.

Всъщност се сещам за един начин да го заобиколят (по-точно да ме принудят да махна адреса на сървъра от хостс), но нарочно няма да го напиша, за да не вземат да го приложат в бъдеще. :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Валсо написа:

Аз не съм програмист и няма да ме вземат. :D Мога да чета и донякъде да редактирам сорс код, както направих със сорса на gnome-screenshot, но само толкова - не мога да пиша код. А и ако не се лъжа Лисицата е писана на С++, пък аз имам малко познания по С#, така че и това няма да им свърши работа.

Точно такива като теб търсят, дето знаят къде да ровят и са наглеци. И това го казвам съвсем сериозно. Те си имат хора дето да им рекламират продукта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Tiho написа:

Преносимите версии на firefox от PortableApps.com пробвайте. Доколкото виждам се ъпдейтват само чрез ръчно сваляне на нов портабл от сайта.

"To upgrade to a newer version of Firefox Portable, just install a new copy of Firefox Portable right over your old one. All your data will be preserved. You can use the built in updater as well, but some non-personal files or directories may be left behind."

Не, че нещо лошо, но и аз да пиптам какъв е проблемът с update на лисицата????

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Грешка по-горе. Явно сами го правят и портабълите.

Решението с hosts ми харесва, и изобщо всяко едно решение, което е работещо и спира ъпдейтите.

По принцип решение за обновяване на всякакви програми и ОС взимам аз. Когато преценя, че е необходимо, и само ако харесам по-новото.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, Валсо написа:

Всъщност се сещам за един начин да го заобиколят

То, пък е ного трудно да интегрират скрипт за проверка на хоста и да чисти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване