Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Привет, хора.

Тези дни ми издъхна дъното - X99 Sabertooth - в момента е на сервиз да му баят - ще е хубаво, ако изгрее (при положение, че и процесорът работи - още не знам), за да застъпя още два месеца, но по-скоро за момента го отписвам. Така или иначе се замислях за ъпгрейд и изчаквах да излезе Ryzen 5000, та да видя как изглеждат нещата и да си щипна примерно 5900X или дори 5950X, но неволята ме изненада. Реално в момента дори един Ryzen 5 на какво да е X570/B550 дъно с няколко SATA порта и m.2 ще ми върши работа, ако ще е с цел просто да застъпя два-три месеца и да изчакам новите Ryzen 9, но пък така ще изгубя новите неща, които ще дойдат с новия чипсет (USB 4.0, евентуално 10-гигабитова мрежа, ще видим какво още).

Обмислям също и вариант пак с Intel - реално един 10850К ще е значителен ъпгрейд от сегашното положение и няма да изостава значително от 12 или 16-ядрен Ryzen, основният минус е, че губя PCIe 4.0 (скоро си взех Corsair MP600 и ми е интересно да му видя пълния потенциал).

Целта на конфигурацията е през деня работа - писане и гледане на код (с което преспокойно би се справила и два пъти по-евтина сглобка), иначе игри - в момента пускам от време на време Far Cry New Dawn, очаквам и 6, иначе Control, може би последния Star Wars, може би ще извъртя пак последния Tomb Raider, че се усещаше сериозен CPU bottleneck при него, евентуално Crysis Remastered (засега на 2560x1440 @ 60 Hz, евентуално по-нататък ще добавя 34" 3440x1440 @ 120 Hz за основен); работа с Lightroom; все се каня да зачопля Blender, но засега не е приоритет. Многото ядра на Ryzen 9 сякаш ще помагат единствено при export на много снимки наведнъж, иначе играят еднонишкова производителност за единица честота + високи честоти. Лошото е, че и в двата случая (AMD и Intel) сякаш няма потенциал за по-нататъшно надграждане, понеже и Core 10xxx, и Ryzen 5xxx ще са последните за съответния им цокъл - Intel по презумпция, а AMD защото трябва да променят нещо по-драстично.

Много ми се иска да пробвам EVGA, които за съжаление правят само Intel-ски дъна. От Asus ми се ще да избягам малко, понеже хем съм разочарован от посредствените им софтуер и поддръжка, хем явно и хардуерът им не е най-най (но да, 5 годинки, на колкото е дъното, са доста време). Сякаш EVGA малко трудно се намират в България. От Gigabyte нямам преки впечатления, но сякаш продължава да се говори, че и BIOS, и останалият им софтуер е дърво. Asrock продължават да ми изглеждат като читаво бюджетно решение, ако не се намери друго. Иначе оглеждам MSI, които изглежда имат читави неща за AMD (примерно X570 Unify). Изискванията са общо взето поне един m.2 слот (обикновено са с два), две мрежи (всъщност няма да е фатално, ако е само една), потенциал за умерен клок (няма да гоня рекорди). Wi-Fi/Bluetooth не са важни, но е бонус, ако ги има. Ако може изобщо да няма вграден звук, че само пречи. Шегувам се, разбира се, просто имам хубав USB DAC и USB микрофон. Ще се ползва с останалия хардуер, който имам, и който се надявам, че все още работи - Seasonic SS860XP2, MSI GTX 1080 Gaming X (като най-вероятно ще взема след два-три месеца 3080 - като излязат вариантите с 20 GiB памет, а защо не и RX 6000 - ще видим), Corsair MP600, едно 2.5-инчово SSD, един 3.5-инчов диск, Noctua NH-U14S (ако взема AMD, ще трябва да си поръчам преходник за AM4, май че го имаше в Декада, ако имам малко повече време, може да пиша и на Noctua - да пробвам дали наистина пращат преходници за без пари :D), евентуално временно старата памет - 4x4 Corsair LPX на 2400. Всичко това ще влезе във FD Define R5.

В бюджет да кажем 2000-2500 лева очаквам да влязат дъно, процесор и комплект 32 GiB памет (сякаш няма смисъл от повече от 3600 MHz). Ще ми е интересно да прочета мнения в едната и в другата посока. Мерси предварително.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако постоянно чакаш, винаги ще има нещо ново. Вземай което е актуално за момента или евентуално нещо по-евтино (дори и втора употреба, което после ще можеш да продадеш без големи загуби - например Ryzen 1600/2600 или някой 8-ядрен), ако целта е бъдещ ъпгрейд към новите Ryzen, съответно с някое хубаво дъно, което после да ползваш.. С интел съвсем няма да имаш възможност за ъпгрейд, а и там, ако ще клокваш, ще ти трябва по-скъпо дъно и много добро охлаждане, евентуално и delid на процесора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, killchain написа:

Много ми се иска да пробвам EVGA, които за съжаление правят само Intel-ски дъна.

По-скоро е за радост. Избери Интел и доволен ще останеш!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента съм с Ryzen 7 3700X на дъно Gigabyte x570 UD. С един М.2 слот е, но има цели 6 SATA порта. Не съм бил по-удовлетворен - машината е разкошна. Дъната на базата на чипсета х570 имат леки драми с паметите, така че трябва да гледаш внимателно за съвместимостта с Extreme memory profile, за да извадиш всичките им мегахерци.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, JKirilov написа:

По-скоро е за радост. Избери Интел и доволен ще останеш!

Предпочитам да не робувам на марки на база фенщина, а по-скоро да ги махам една по една на база "провинения". В момента и Intel, и AMD имат преимущества.

На тема EVGA - има ли изобщо някъде в България някой от Z490 моделите им? В eu сайта на компанията липсват изобщо - значи ли това, че няма да ги има в Европа засега (или изобщо)?  

преди 13 часа, Raze написа:

Ако постоянно чакаш, винаги ще има нещо ново. Вземай което е актуално за момента или евентуално нещо по-евтино (дори и втора употреба, което после ще можеш да продадеш без големи загуби - например Ryzen 1600/2600 или някой 8-ядрен), ако целта е бъдещ ъпгрейд към новите Ryzen, съответно с някое хубаво дъно, което после да ползваш.. С интел съвсем няма да имаш възможност за ъпгрейд, а и там, ако ще клокваш, ще ти трябва по-скъпо дъно и много добро охлаждане, евентуално и delid на процесора.

Ще огледам, но по-скоро се въздържам от неща втора употреба. Вариант е, ако се намери нещо още гаранционно, въпреки че пак е допълнителна занимавка, ако опра до гаранция.

Редактирано от killchain (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, killchain написа:

Привет, хора.

Тези дни ми издъхна дъното - X99 Sabertooth - в момента е на сервиз да му баят - ще е хубаво, ако изгрее (при положение, че и процесорът работи - още не знам), за да застъпя още два месеца, но по-скоро за момента го отписвам. Така или иначе се замислях за ъпгрейд и изчаквах да излезе Ryzen 5000, та да видя как изглеждат нещата и да си щипна примерно 5900X или дори 5950X, но неволята ме изненада. Реално в момента дори един Ryzen 5 на какво да е X570/B550 дъно с няколко SATA порта и m.2 ще ми върши работа, ако ще е с цел просто да застъпя два-три месеца и да изчакам новите Ryzen 9, но пък така ще изгубя новите неща, които ще дойдат с новия чипсет (USB 4.0, евентуално 10-гигабитова мрежа, ще видим какво още).

Обмислям също и вариант пак с Intel - реално един 10850К ще е значителен ъпгрейд от сегашното положение и няма да изостава значително от 12 или 16-ядрен Ryzen, основният минус е, че губя PCIe 4.0 (скоро си взех Corsair MP600 и ми е интересно да му видя пълния потенциал).

Целта на конфигурацията е през деня работа - писане и гледане на код (с което преспокойно би се справила и два пъти по-евтина сглобка), иначе игри - в момента пускам от време на време Far Cry New Dawn, очаквам и 6, иначе Control, може би последния Star Wars, може би ще извъртя пак последния Tomb Raider, че се усещаше сериозен CPU bottleneck при него, евентуално Crysis Remastered (засега на 2560x1440 @ 60 Hz, евентуално по-нататък ще добавя 34" 3440x1440 @ 120 Hz за основен); работа с Lightroom; все се каня да зачопля Blender, но засега не е приоритет. Многото ядра на Ryzen 9 сякаш ще помагат единствено при export на много снимки наведнъж, иначе играят еднонишкова производителност за единица честота + високи честоти. Лошото е, че и в двата случая (AMD и Intel) сякаш няма потенциал за по-нататъшно надграждане, понеже и Core 10xxx, и Ryzen 5xxx ще са последните за съответния им цокъл - Intel по презумпция, а AMD защото трябва да променят нещо по-драстично.

Много ми се иска да пробвам EVGA, които за съжаление правят само Intel-ски дъна. От Asus ми се ще да избягам малко, понеже хем съм разочарован от посредствените им софтуер и поддръжка, хем явно и хардуерът им не е най-най (но да, 5 годинки, на колкото е дъното, са доста време). Сякаш EVGA малко трудно се намират в България. От Gigabyte нямам преки впечатления, но сякаш продължава да се говори, че и BIOS, и останалият им софтуер е дърво. Asrock продължават да ми изглеждат като читаво бюджетно решение, ако не се намери друго. Иначе оглеждам MSI, които изглежда имат читави неща за AMD (примерно X570 Unify). Изискванията са общо взето поне един m.2 слот (обикновено са с два), две мрежи (всъщност няма да е фатално, ако е само една), потенциал за умерен клок (няма да гоня рекорди). Wi-Fi/Bluetooth не са важни, но е бонус, ако ги има. Ако може изобщо да няма вграден звук, че само пречи. Шегувам се, разбира се, просто имам хубав USB DAC и USB микрофон. Ще се ползва с останалия хардуер, който имам, и който се надявам, че все още работи - Seasonic SS860XP2, MSI GTX 1080 Gaming X (като най-вероятно ще взема след два-три месеца 3080 - като излязат вариантите с 20 GiB памет, а защо не и RX 6000 - ще видим), Corsair MP600, едно 2.5-инчово SSD, един 3.5-инчов диск, Noctua NH-U14S (ако взема AMD, ще трябва да си поръчам преходник за AM4, май че го имаше в Декада, ако имам малко повече време, може да пиша и на Noctua - да пробвам дали наистина пращат преходници за без пари :D), евентуално временно старата памет - 4x4 Corsair LPX на 2400. Всичко това ще влезе във FD Define R5.

В бюджет да кажем 2000-2500 лева очаквам да влязат дъно, процесор и комплект 32 GiB памет (сякаш няма смисъл от повече от 3600 MHz). Ще ми е интересно да прочета мнения в едната и в другата посока. Мерси предварително.

Здрасти, Кам...

Ако не беше ти нямаше да чета толкова дълъг текст.:D 

Та... много размишляваш над прозаични неща. Щом имаш подходящ финансов ресурс закупуваш актуалното към момента и приключваш. Както е споменал Ради, ако чакаш...има да си чакаш цял живот. 

За експорт на снимки вероятно 10/20 ще ти върши добра работа. Много по-добра от 6/12. А като знам, че не си много по оувърклока се чудя дали не е по-добре да си вземеш заключен процесор и да не ги мислиш тези неща. Защото новите поколения(8,9,10) са си кюмбета от класа. От там следва, че сегашната ти Ноктуа ще трябва да я смениш, както и кутията. Тоест отиваш на AIO водно примерно за 350-400 левчета + някаква читава кутия(с добър поток) за 250-300. И ето ти едни излишни 700BGN за нищо. 

Като гледам мнението ти за производителите на дънни платки - то ти останаха само MSI.:D Явно нямаш достатъчно опит с тези неща и размишляваш първосигнално. Нормално. На мен ми е интересно да споделиш инфо за сегашното ти дъно(какво са установили в сервиза). Какви са всъщност проблемите? Защото не си написал...

Поздрави и лека вечер!:)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, Jorge написа:

Като гледам мнението ти за производителите на дънни платки - то ти останаха само MSI.:D Явно нямаш достатъчно опит с тези неща и размишляваш първосигнално. Нормално. На мен ми е интересно да споделиш инфо за сегашното ти дъно(какво са установили в сервиза). Какви са всъщност проблемите? Защото не си написал...

Това, че напоследък не ми е минал чак толкова много хардуер през ръцете, не пречи да си имам мнение :)

Проблемите почнаха преди две седмици някъде - няколко пъти намирах компютъра изгасен, след като е оставен в Sleep (не е като да е спирал ток - а дори иначе, когато UPS-а на NAS-а прещрака, настолният си работи като пич при все, че е без UPS). Лека полека взе трудно да се включва, като последно изобщо не даваше признаци на живот, освен един светещ индикатор при свързано и включено захранване. Не съм прекалено наясно със схемотехниката, но ми се струва, че е нещо някъде съвсем в началото на веригата - иначе до последно си държеше на товар без да се оплаква - нито рестарти, нито throttling, нищо. Надявам се утре човекът от сервиза да ми каже какво е измислил. Почти съм сигурен, че освен дъното няма да има други жертви - захранването си палеше (дори все още е гаранционно, ако нещо), но това дъно с друго захранване също не тръгваше. Процесор едва ли е заминал, последно си беше на консервативни малко под 1.2 волта... освен в крайна сметка и той да се е опекъл, че редовно си правеше над 70 градуса на package. Нямам просто оборотни компоненти, с които да тествам.

Междувременно продължавам да обмислям X570 Unify с някакъв Ryzen 5 колкото да излязат новите неща и да ги видим. Ако поръчам утре, би трябвало да дойдат до петък-събота. Мъка... в момента съм с един лаптоп, който дори не може да ми изкара пълната резолюция на монитора.

преди 23 часа, Jorge написа:

За експорт на снимки вероятно 10/20 ще ти върши добра работа. Много по-добра от 6/12. А като знам, че не си много по оувърклока се чудя дали не е по-добре да си вземеш заключен процесор и да не ги мислиш тези неща. Защото новите поколения(8,9,10) са си кюмбета от класа. От там следва, че сегашната ти Ноктуа ще трябва да я смениш, както и кутията. Тоест отиваш на AIO водно примерно за 350-400 левчета + някаква читава кутия(с добър поток) за 250-300. И ето ти едни излишни 700BGN за нищо. 

То напоследък и не снимам толкова - покрай сегашното положение сума концерти пропуснах - а дори и иначе всъщност няма значение дали ще чакам 5 или 10 минути, за да се изпекат снимките - все пак не пека по хиляди бройки наведнъж. Гледах преди време едни бенчмаркове, правени специално за Lightroom - и там 3900X се представяше доста на ниво; 9900K водеше по време на самата обработка на снимки заради малко по-добрата еднонишкова производителност, иначе май 3950X беше най-отгоре (Threadripper-и и HEDT Intel-и в случая повече ги дърпа ниската базова честота, отколкото им помагат многото ядра при експорт).

За кутията - мисля по-нататък като имам малко повече време, нерви и бюджет (и резервен компютър ;D) да опитам да си съчиня custom вода дори в сегашната. Иначе обмислям да пробвам Define 7 или 7 XL - харесват ми като подредба вътре. И на Lian Li имаше една интересна, ама при нея ще трябва да се чудя с какво да изчегъртам логото на Asus ROG от единия капак.

P.S. Noctua-та ще си я отнеса в гроба.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, killchain написа:

Проблемите почнаха преди две седмици някъде - няколко пъти намирах компютъра изгасен, след като е оставен в Sleep (не е като да е спирал ток - а дори иначе, когато UPS-а на NAS-а прещрака, настолният си работи като пич при все, че е без UPS). Лека полека взе трудно да се включва, като последно изобщо не даваше признаци на живот, освен един светещ индикатор при свързано и включено захранване. Не съм прекалено наясно със схемотехниката, но ми се стува, че е нещо някъде съвсем в началото на веригата - иначе до последно си държеше на товар без да се оплаква - нито рестарти, нито throttling, нищо. Надявам се утре човекът от сервиза да ми каже какво е измислил. Почти съм сигурен, че освен дъното няма да има други жертви - захранването си палеше (дори все още е гаранционно, ако нещо), но това дъно с друго захранване също не тръгваше. Процесор едва ли е заминал, последно си беше на консервативни малко под 1.2 волта... освен в крайна сметка и той да се е опекъл, че редовно си правеше над 70 градуса на package. Нямам просто оборотни компоненти, с които да тествам.

Междувременно продължавам да обмислям X570 Unify с някакъв Ryzen 5 колкото да излязат новите неща и да ги видим. Ако поръчам утре, би трябвало да дойдат до петък-събота. Мъка... в момента съм с един лаптоп, който дори не може да ми изкара пълната резолюция на монитора.

То напоследък и не снимам толкова - покрай сегашното положение сума концерти пропуснах - а дори и иначе всъщност няма значение дали ще чакам 5 или 10 минути, за да се изпекат снимките - все пак не пека по хиляди бройки наведнъж. Гледах преди време едни бенчмаркове, правени специално за Lightroom - и там 3900X се представяше доста на ниво; 9900K водеше по време на самата обработка на снимки заради малко по-добрата еднонишкова производителност, иначе май 3950X беше най-отгоре (Threadripper-и и HEDT Intel-и в случая повече ги дърпа ниската базова честота, отколкото им помагат многото ядра при експорт).

За кутията - мисля по-нататък като имам малко повече време, нерви и бюджет (и резервен компютър ;D) да опитам да си съчиня custom вода дори в сегашната. Иначе обмислям да пробвам Define 7 или 7 XL - харесват ми като подредба вътре. И на Lian Li имаше една интересна, ама при нея ще трябва да се чудя с какво да изчегъртам логото на Asus ROG от единия капак.

P.S. Noctua-та ще си я отнеса в гроба.

Дай обратна връзка какво се е случило, ако имаш желание. Инак 70 градуса за твоето cpu не са въобще проблем и надали се е изпекъл(и кутията ти, макар и качествена е задушлива). 

Аз лично не бих дал пари сега за 570 + R5 за временно ползване, но ти си знаеш най-добре. И при 10/20 имах предвид десятката, а не HEDT. То не че има кой знае каква разлика вече. Препоръката ми е да изчакаш отговор от сервиза. Ако е издумкал важен компонент можеш да го смениш с подобен или по-нисък клас временно, докато си харесаш новите AMD(ако ги харесаш). Ако са заминали повече неща минавай директно на 10850К примерно и след време ще модваш охлаждането и кутията.:) Този процесор + най-висок клас дъно и памети са под 2500. Ако не се изхвърляш много с дъното си около 2К.

П.П. Ноктуата ще си запазиш за резервната конфигурация.:D

Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, Jorge написа:

Дай обратна връзка какво се е случило, ако имаш желание. Инак 70 градуса за твоето cpu не са въобще проблем и надали се е изпекъл(и кутията ти, макар и качествена е задушлива).

Днес трябваше да звънне човекът, но не звънна. Ще го търся утре.

Кутията може да не е с най-добрия въздушен поток, но пък чудно абсорбира звука от вътре - усеща се разлика в звука, ако отворя предната вратичка. Не съм мерил разлика в температурите. Едното за сметка на другото. За момента стои близо до мен на бюрото, така че това с шума ми е сравнително важно. По-нататък смяна на кутия е бял кахър, ако няма да пренареждам водно вътре.

Аз лично не бих дал пари сега за 570 + R5 за временно ползване, но ти си знаеш най-добре.

Защо?

Появи се някакъв "изтекъл" бенчмарк, в който 5800X минава с 10-15% 10900K (а е с две ядра по-малко), и ако тенденцията се запази и в други игри, преимуществото на Intel с игрите отпада, и 5900X да кажем става много примамлив, особено ако не е много над сегашната цена на 3900XT. За временно бих бил окей дори с 4c/8t Ryzen 3, че да ми е все тая после дали ще мога да го продам.

Реално нещата от X670, за които се говори (или поне за които аз съм чул/чел - 10-гигабитова мрежа и USB 4), не са ми болка за умиране. Хубаво ще е пасивното охлаждане на чипсета (ако е вярно), но доколкото чета, при X570 не е толкова зле откъм шум. Вярвам, че читаво X570 дъно (в диапазона 500-700 лева) ще се държи добре и с висок клас процесор от новите, като излязат.

Впрочем как стоят нещата с напрежението на паметта за Ryzen 3000? В едната книжка на MSI чета, че е добре да е е под 1.35 V, че да не се тормози контролерът на паметта в процесора; почти всичките памети на повече от 3000 MHz и CL16 гледам са на 1.35. Да разбирам ли това като "до 1.35 включително е окей"?

И при 10/20 имах предвид десятката, а не HEDT.

Да, знам, просто споменах HEDT във връзка с това, че някак си се очаква да са по-нагоре в тестовете. При положение обаче че се тестват на заводски честоти и им трябва доста сериозно охлаждане, за да се приближат по честота до 9 и 10 от mainstream сегмента, ситуацията е каквато е.

преди 40 минути, Jorge написа:

Препоръката ми е да изчакаш отговор от сервиза. Ако е издумкал важен компонент можеш да го смениш с подобен или по-нисък клас временно, докато си харесаш новите AMD(ако ги харесаш).

Ако е издумкало дъното, ще е голяма занимавка да търся X99 втора ръка (а ново - още по-голям абсурд). Процесор - май че имаше някакви по-евтини Xeon-и за 2011-3, ама пак трудно ще се намери.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, killchain написа:

Днес трябваше да звънне човекът, но не звънна. Ще го търся утре.

Кутията може да не е с най-добрия въздушен поток, но пък чудно абсорбира звука от вътре - усеща се разлика в звука, ако отворя предната вратичка. Не съм мерил разлика в температурите. Едното за сметка на другото. За момента стои близо до мен на бюрото, така че това с шума ми е сравнително важно. По-нататък смяна на кутия е бял кахър, ако няма да пренареждам водно вътре.

Защо?

Появи се някакъв "изтекъл" бенчмарк, в който 5800X минава с 10-15% 10900K (а е с две ядра по-малко), и ако тенденцията се запази и в други игри, преимуществото на Intel с игрите отпада, и 5900X да кажем става много примамлив, особено ако не е много над сегашната цена на 3900XT. За временно бих бил окей дори с 4c/8t Ryzen 3, че да ми е все тая после дали ще мога да го продам.

Реално нещата от X670, за които се говори (или поне за които аз съм чул/чел - 10-гигабитова мрежа и USB 4), не са ми болка за умиране. Хубаво ще е пасивното охлаждане на чипсета (ако е вярно), но доколкото чета, при X570 не е толкова зле откъм шум. Вярвам, че читаво X570 дъно (в диапазона 500-700 лева) ще се държи добре и с висок клас процесор от новите, като излязат.

Впрочем как стоят нещата с напрежението на паметта за Ryzen 3000? В едната книжка на MSI чета, че е добре да е е под 1.35 V, че да не се тормози контролерът на паметта в процесора; почти всичките памети на повече от 3000 MHz и CL16 гледам са на 1.35. Да разбирам ли това като "до 1.35 включително е окей"?

Е за кутията и аз съм така. Моето кутийче си ме кефи и подтиска шума, но градусите са едни 10-15(по-малко в различни ситуации) нагоре спрямо по-отворен дизайн. За дъната - винаги е префъръбъл:D да се ползва последен чипсет. Старо + ново невинаги е добър компромис. 

Редактирано от kokomil (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не е чак толкова спешно , изчкай до излизането на новите zen3 . Най малкото, цената на настоящите zen2 ще паднат и избора ще е по-голям. Интел точно в момента , особено ако не си почитател на овърклока , по скоро не мисля , че е правилното решение.  Защо не погледнеш b550 дънните платки ?  Дори дъно като B550 A-pro ще ти свърши отлична работа . цък  Аз лично в момента позлвам B550 Tomahawk на 2-та конфигурация и мога да споделя впечатления , ако те инересува като вариант.  Хубавите X570 са също ''цифра'' и до колко оправдана е разликата в цената, сам можеш да се дадеш сметка. Особено след  като ще минаваш на 3440x1440 @ 120 Hz  процесора и сингъл кор перформанса ще играят при игрите все по-малка /да не кажа никаква/ роля.

преди 10 часа, Jorge написа:

А за напреженията на паметите...ще се включи Пепи капата да ни разкаже как нищо не разбираме и не смея да пиша по този казус.:giggle1: Ам до 1.4 все си мисля, че няма да имаш проблематики, но нека Той се изтипоса.

Аз лично не бих дал пари сега за 570 + R5 за временно ползване, но ти си знаеш най-добре.

Ако са заминали повече неща минавай директно на 10850К примерно и след време ще модваш охлаждането и кутията.:) Този процесор + най-висок клас дъно и памети са под 2500. Ако не се изхвърляш много с дъното си около 2К.

П.П. Ноктуата ще си запазиш за резервната конфигурация.

Старо + ново невинаги е добър компромис. 

Леле какви глупости пишеш и го караш да прави ?......................  Осъзнаваш ли колко си неадекватен ? Майчице мила ,  ти си много, ама много далеч от реалността .  По неграмотен потребител от теб в този форум не съм виждал. Възхищавам ти се на глупостта.

Редактирано от kokomil (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

- колега покрай зен3 се очаква и х670 до края на годината, ако искаш да налееш още повече в този сокет.......

- 10гбит порт е гимики, ако не е за домашна мрежа, изградена по съответния начин 

- пцие ген4 - не знам какво ще видиш на мп600, скорости на трансфер ако те вълнуват, че общо погледнато phison e16 пада дори от някои нативни ген3 контролери

- изчакай зен3, ако не си на зор, като дъна имам добри пресни впечатления от X570 unify (изчистен дизайн) и ace, имат си хард. бутони за клок, малко по-скъпички са, но напоследък стават msi bios-ите, томахавката изглежда перфектно от по-евтините модели - за предпочитане пред Б550 ... за х670 ти си преценяш ....за вентилаторите на Х570 и unify и ace не съм виждал да пускат вентилатора на чипсета

-паметите с напрежение според чиповете - на АМ4 при мен със сингъл ранк b_die ежедневно до 1.45 -1.5 не е проблем, за бенч 1.7-1.8+, с дуал ранк micron_e една идейка надолу, ежедневно около 1.4 .... като си пазариш 32ГБ (бих взел 64 на твое място), помисли каква конфигурация, сингъл ранк 4х8 е клокърското решение, иначе 2х16 дуал ранк си е практично и лесно за надграждане до 4х16 , ниските цени на паметите ти дават добър избор на b die

- z490 ще е с поддръжка на rocket lake процесори, но там трябва да се внимава - първо някои клокърски дъна нямат фази за вграденото видео и не могат да подкарват такова, второ поддръжката на pcie4 не е заложена добре при всички производители и платки, така че трябва да се чете, при Giga и Msi има повече вратички - тема ... поради тая причина няма да препоръчам Strix E , а и ти каза без Asus

... въпреки всичко dmi 4 се очаква чак за z590, докато при b550/x570 и сега го има

- 10850K си подхожда с едно AIO - Фризер 280 II или някой Кракен примерно и Z490 Aorus Pro/Ultra .... на прима виста за игри и Lightroom бих предпочел пред AM4 (без да сме видели зен3)

ПП Не бързай с кутията, ако си търсиш нещо изпипано от висок клас, Define 7 има кусури

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Eто ти го ако си на зор.

https://www.mindfactory.de/shopping_cart.php/basket_action/load_basket_extern/id/2c8ef5221cb36bae359be7d25ad128437a9dde25803e6db19c0

Доставката ще ти е не повече т 30-40 лева с фирма. Ако имаш интерес пиши на лично ще организираме нещо.

Иначе чакай за Zen3 ако искаш.

Интела ти е вариант ,но като сметнеш допълнителните разходи, според мен поне не си струва евентуалния прираст. Сам знаеш, че не винаги лента в бенчмарк се вижда и при ежедневна употреба. Все едно ще видиш разлика между 160 и 140 кадъра...

PS. Ноктуата може и да го държи, особенно без клок(който така или иначе е безсмислен при АМД,според мен)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

-единственият допълнителен разход при интела е водното.... изключае това 3900X и 10850K с дъно и памет са напълно равнопоставени като цена   

btw комплектът с дуал ранк 3600Мхц цл16-19 не е b-die , та не е изобщо добър избор за цената

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали знаеш,че дуал ранк по дефиниция са по-бързи от сингъл. А този кит без проблем ще тръгне на 3733, което е повече от достатъчно за 3ххх Райзъна. Колегата силно се съмнявам , че ще гони овърклок постижения и ще му е повече от достаъчно просто това леко пипване на паметта и да му заспи системата. b-die беше задължителен ,когато аз си купувах моя 1600 и бяхме всички бета тестъри. Специално на 3000 каквото и да им сложиш за нормално ползване заспиват. Желателно е просто да се изравни с инфинити фабрика.Ок, максимума,който съм пробвал е 3700Х ,но едва ли с големите е различно. Даже може да е по-добре заради бининга. Ще видя какво ще стане с цените като излезат 5ххх и може да скоча и аз на един 3900Х. Новите на моето дъно ще са безидейни ако не направят след някой месец реверанс към хората, изсипали камара пари за дъно (CVIН в моя случай) и да сложат с някой биос поддръжка на PCIE4 поне на старите топ дъна като моето и Тайчито.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, Jorge написа:

За дъната - винаги е префъръбъл:D да се ползва последен чипсет. Старо + ново невинаги е добър компромис. 

Ако X570 е обявен като съвместим без дори да има нужда от нов фърмуер, не виждам какви чак толкова големи драми могат да изникнат, но да, ново с ново може би ще е по-добре.

@Tommygun Еха, в Германия явно са чудни цени (ама пък дерат кожи за това да ти монтират процесор или памет :D). Мерси много за предложението, но засега съм пас. Утре идва един компютър от фирмата, ще събера части от него и от това, което имам останало, и се надявам да си вържа гащите за месец-два.

Обмислям и да си взема едно неттопче втора ръка - има разни предложения на Lenovo и HP за по има-няма 500 лева. За всеки случай - мятам го в някое чекмедже и го забравям, докато не ми потрябва.

@arestant Не съм много наясно с паметите, ще споделиш ли къде мога да прочета/гледам за тези работи? Едва ли ще се занимавам да клоквам точно памет, освен може би да пипна леко, че да догоня онези 1:1 коефициенти, които съм мяркал тук-таме (пак казвам, не съм чел подробно).

Според последните новини, които излязоха, само 5800X и 5900X ще ги има в края на месеца (а в България сигурно седмица-две по-късно), а 5950X щял да се появи чак през декември заедно с 5600X. Т.е. май пак ще се получи ситуация тип "какво да си взема за временно ползване".

Човекът от сервиза ми каза, че е тествал с друго захранване и пак не пали, но че с други захранвания при включване перката на процесора правила опит да се завърти (което си установих и аз). За захранването четох, че по някакъв начин разпознава повреди и изобщо не дава напрежение, та може би е това. Каза, че BIOS-ът бил наред (което честно не знам как е установил при непалещ компютър). Видеокартата не изкарала образ на друг компютър, ама пък не бил включил втория PCIe конектор (така и не можа да ми обясни защо не е пробвал с моето захранване, което уж е установил, че е читаво) Аз не си спомням дали нормално видеокартата палеше само с един конектор, но май не; пробвах я след това при мен само със захранване (и двата конектора), не светва, т.е. или е изгоряла, или иска сигнал от PCIe, за да светне. Ако е изгоряла, ще я нося на гаранция (тя поне има - до декември). Живот и здраве утре да сглобя работеща система с дъно-процесор-памет от другия, ще питам един специалист (когото ми препоръчаха от една фирма) дали му се занимава с дъното, и ще чакам 8 октомври.

По отношение на клока - и аз донякъде сякаш клоня към идеята, че при AMD май няма толкова нужда, а при Intel е общо взето да се докара 1 core turbo честотата като постоянна за всички ядра.

За охлаждането - май че LTT бяха сложили U14S на 3960X и по спомен си буустваше нормално, а е 280 W... Вярно, че 5820K последно беше горещичък, ама той и в idle беше така, та си мисля, че просто е почнал да се пече материалът между кристала и капачката. Има ли как да сметна какво TDP му се получава при 1.2 V (просто за съпоставка)?

AIO-тата са ми малко съмнителни, особено от време на време като протекат. Има ли производител, който ще ми поеме евентуалните щети при такава случка? Има ли 360-ка, която няма да е по-шумна от Noctua-та, след като ще трябва да отворя горните панели на кутията?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, killchain написа:

Вярно, че 5820K последно беше горещичък, ама той и в idle беше така, та си мисля, че просто е почнал да се пече материалът между кристала и капачката.

Доколкото си спомням твоето cpu не е с термична паста м/у кристал/капачка. Ако си имал някакви температури, които са ти се сторили високи е от кутията, а не от хардуера вътре изцяло. 

преди 21 минути, killchain написа:

AIO-тата са ми малко съмнителни, особено от време на време като протекат. Има ли производител, който ще ми поеме евентуалните щети при такава случка? Има ли 360-ка, която няма да е по-шумна от Noctua-та, след като ще трябва да отворя горните панели на кутията?

Това с протичането е по-скоро от мърлява инсталация. Ако всичко е изпълнено както трябва няма да го мислиш този проблем, освен ако няма производствен дефект. 

Аз лично не знам за поемане на щети без застраховка с/у допълнително заплащане.

Няма такава 360-ка. Освен при смяна на стоковите вентилатори + оптимизиран режим на обдухване. Общо взето, когато взимаш по-мощна конфигурация трябва да очакваш и по-високи температури и съпътващ шум от охлаждането. Неизбежно е. Представи си, че досега си карал Рено Клио(1.4, 65 КС) и си закупиш някакъв нов автомобил 2.0, 180 КС турбо(бензин, дизел). Първите ти впечатления ще са повишеният разход и ниво на шум от двигателя. Но и повишеното ускорение и динамика като цяло. След това ще започнеш със съпоставките. От теб зависи до какви изводи ще достигнеш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, Jorge написа:

Няма такава 360-ка. Освен при смяна на стоковите вентилатори + оптимизиран режим на обдухване. Общо взето, когато взимаш по-мощна конфигурация трябва да очакваш и по-високи температури и съпътващ шум от охлаждането. Неизбежно е. Представи си, че досега си карал Рено Клио(1.4, 65 КС) и си закупиш някакъв нов автомобил 2.0, 180 КС турбо(бензин, дизел). Първите ти впечатления ще са повишеният разход и ниво на шум от двигателя. Но и повишеното ускорение и динамика като цяло. След това ще започнеш със съпоставките. От теб зависи до какви изводи ще достигнеш.

5820K стандартно е 140 W, с клока сигурно отива към 160. Ryzen 9-ките са по 105, като се казва, че скачат до 150. Не виждам драстична разлика, просто i7-цата е много по-стара и неефикасна. 9900K и 10900K пък буустват като за последно - по спецификация нали са 95, но по спомен скачаха докъм 200 с турбото. Малко се повтаря ситуацията с Pentium 4 ми се струва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам на какъв майстор си го завел ,но специално с дъно като твоето диагностиката е повече от елементарна. Да не говорим ,че имаш и app за телефона за диагностика. Но по принцип стария начин с махане на всичко и слагане едно по едно докато някъде не светне червено ще си работи без проблем. Има гайдове кое след кое проверява дъното и в какъв ред да ги слагаш. А ако никъде нищо не светне или писне значи е дъното. Да му се не знаят и майсторите, които не слагат дори всички захранващи кабели на видеото...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бях забравил за app-а, но леко се съмнявам, че ще помогне в сегашното състояние. Ще пробвам когато ми остане малко време.

За светването - пак казвам - преди светеше на поразия дори когато всичко е наред, но му е бил спрян токът например (докато извърти всички тестове и тръгне); сега единствено светва оранжево, за да отчете свързано и включено захранване, и толкова - нито един от диагностичните диоди не се обажда - и с памет, и без памет, и с видеокарта, и без. Дори пробвах без процесор, но може би точно това дъно не е предвидено да запали така.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Tommygun написа:

Нали знаеш,че дуал ранк по дефиниция са по-бързи от сингъл. А този кит без проблем ще тръгне на 3733, което е повече от достатъчно за 3ххх Райзъна. Колегата силно се съмнявам , че ще гони овърклок постижения и ще му е повече от достаъчно просто това леко пипване на паметта и да му заспи системата. b-die беше задължителен ,когато аз си купувах моя 1600 и бяхме всички бета тестъри. Специално на 3000 каквото и да им сложиш за нормално ползване заспиват. Желателно е просто да се изравни с инфинити фабрика.Ок, максимума,който съм пробвал е 3700Х ,но едва ли с големите е различно. Даже може да е по-добре заради бининга. Ще видя какво ще стане с цените като излезат 5ххх и може да скоча и аз на един 3900Х. Новите на моето дъно ще са безидейни ако не направят след някой месец реверанс към хората, изсипали камара пари за дъно (CVIН в моя случай) и да сложат с някой биос поддръжка на PCIE4 поне на старите топ дъна като моето и Тайчито.

- не казвам ,че нещо е задължително, само че на тази цена паметите не са добър избор и че за някого, който си събира висок клас чаркове за мен е по-скоро адекватно да си има и съответните памети.... най-вече защото на същата цена като тези има Crucial Ballistix 3600 16-18 32GB кит със светлинки или без, които са добър бин на Micron E , а за 30 евро отгоре ще си купи добър B Die комплект и дори 3200 14-14 ще се оптимизира по-добре от това Neo, което ще да е Hynix

- дуал ранк двойно по-бързи по дефиниция :D по-скоро по-dense, не е нещо, което да се усеща истински като производителност, а за клок са типично по-зле от сингъл... то затова и е добре да са с някоиот познатите добри чипове, че на 3800Мхц ще си говорим за тайминги най-вече

преди 12 часа, killchain написа:

Ако X570 е обявен като съвместим без дори да има нужда от нов фърмуер, не виждам какви чак толкова големи драми могат да изникнат, но да, ново с ново може би ще е по-добре.

@Tommygun Еха, в Германия явно са чудни цени (ама пък дерат кожи за това да ти монтират процесор или памет :D). Мерси много за предложението, но засега съм пас. Утре идва един компютър от фирмата, ще събера части от него и от това, което имам останало, и се надявам да си вържа гащите за месец-два.

Обмислям и да си взема едно неттопче втора ръка - има разни предложения на Lenovo и HP за по има-няма 500 лева. За всеки случай - мятам го в някое чекмедже и го забравям, докато не ми потрябва.

@arestant Не съм много наясно с паметите, ще споделиш ли къде мога да прочета/гледам за тези работи? Едва ли ще се занимавам да клоквам точно памет, освен може би да пипна леко, че да догоня онези 1:1 коефициенти, които съм мяркал тук-таме (пак казвам, не съм чел подробно).

Според последните новини, които излязоха, само 5800X и 5900X ще ги има в края на месеца (а в България сигурно седмица-две по-късно), а 5950X щял да се появи чак през декември заедно с 5600X. Т.е. май пак ще се получи ситуация тип "какво да си взема за временно ползване".

Човекът от сервиза ми каза, че е тествал с друго захранване и пак не пали, но че с други захранвания при включване перката на процесора правила опит да се завърти (което си установих и аз). За захранването четох, че по някакъв начин разпознава повреди и изобщо не дава напрежение, та може би е това. Каза, че BIOS-ът бил наред (което честно не знам как е установил при непалещ компютър). Видеокартата не изкарала образ на друг компютър, ама пък не бил включил втория PCIe конектор (така и не можа да ми обясни защо не е пробвал с моето захранване, което уж е установил, че е читаво) Аз не си спомням дали нормално видеокартата палеше само с един конектор, но май не; пробвах я след това при мен само със захранване (и двата конектора), не светва, т.е. или е изгоряла, или иска сигнал от PCIe, за да светне. Ако е изгоряла, ще я нося на гаранция (тя поне има - до декември). Живот и здраве утре да сглобя работеща система с дъно-процесор-памет от другия, ще питам един специалист (когото ми препоръчаха от една фирма) дали му се занимава с дъното, и ще чакам 8 октомври.

По отношение на клока - и аз донякъде сякаш клоня към идеята, че при AMD май няма толкова нужда, а при Intel е общо взето да се докара 1 core turbo честотата като постоянна за всички ядра.

За охлаждането - май че LTT бяха сложили U14S на 3960X и по спомен си буустваше нормално, а е 280 W... Вярно, че 5820K последно беше горещичък, ама той и в idle беше така, та си мисля, че просто е почнал да се пече материалът между кристала и капачката. Има ли как да сметна какво TDP му се получава при 1.2 V (просто за съпоставка)?

- като цяло до 3800Мхц за памети синхронно с 1900IF и от там вече стягаш тайминги .... в момента цените на чиповете памети са ниски и това се отразява на крайните, затова се намират на добри цени интересни комплекти

- за четене - големите теми в Overclock.net за клокване на памети с Ryzen процесори и за B-die памети, както и сайта bdiefinder ... просто за твоя бюджет е излишно да четеш за всичко различно от B-die , най-много Micron E или Micron J, които са почти изцяло Crucial. Има и списъци на hardwareluxx за b die.... друго какво, сингъл и дуал ранк коментирахме, а и там сигурно си в час, с 4 платки също става малко по-тегав клокът... като туулове Thaiphoon, dram calculator, zen timings

- AIO бих предпочел 280 срещу 360 като шум и шум за КПД, пък и можеш да си пипнеш перките и помпата - има kraken x63 примерно , ще внимаваш с монтажа и нямаш грижи, не знам дали Corsair h115i няма да е по-тихо, но там с тяхното icue нещо друга екосистема.... и evga glc280 е вариант

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Tommygun написа:

Не знам на какъв майстор си го завел ,но специално с дъно като твоето диагностиката е повече от елементарна. Да не говорим ,че имаш и app за телефона за диагностика. Но по принцип стария начин с махане на всичко и слагане едно по едно докато някъде не светне червено ще си работи без проблем. Има гайдове кое след кое проверява дъното и в какъв ред да ги слагаш. А ако никъде нищо не светне или писне значи е дъното. Да му се не знаят и майсторите, които не слагат дори всички захранващи кабели на видеото...

Включих телефона, след 10 минути еквилибристика (инсталирай последното приложение, виж, че вече работи само през bluetooth, опитай да свържеш през USB, та чакай приложението да те пренасочи към старото, което за удобство на всички не е публично достъпно в Play Store...) показа код 0000, статус нещо от типа на "Powered standby" и нищо повече - пак не реагира на нищо.

Майсторът си е оставил ръцете - имах едни пластмасови тапички на конекторите за звука, две от тях ги намерих зад дъното. Ако бяха болтчета, познай...

преди 13 часа, arestant написа:

- не казвам ,че нещо е задължително, само че на тази цена паметите не са добър избор и че за някого, който си събира висок клас чаркове за мен е по-скоро адекватно да си има и съответните памети.... най-вече защото на същата цена като тези има Crucial Ballistix 3600 16-18 32GB кит със светлинки или без, които са добър бин на Micron E , а за 30 евро отгоре ще си купи добър B Die комплект и дори 3200 14-14 ще се оптимизира по-добре от това Neo, което ще да е Hynix

- дуал ранк двойно по-бързи по дефиниция :D по-скоро по-dense, не е нещо, което да се усеща истински като производителност, а за клок са типично по-зле от сингъл... то затова и е добре да са с някоиот познатите добри чипове, че на 3800Мхц ще си говорим за тайминги най-вече

- като цяло до 3800Мхц за памети синхронно с 1900IF и от там вече стягаш тайминги .... в момента цените на чиповете памети са ниски и това се отразява на крайните, затова се намират на добри цени интересни комплекти

- за четене - големите теми в Overclock.net за клокване на памети с Ryzen процесори и за B-die памети, както и сайта bdiefinder ... просто за твоя бюджет е излишно да четеш за всичко различно от B-die , най-много Micron E или Micron J, които са почти изцяло Crucial. Има и списъци на hardwareluxx за b die.... друго какво, сингъл и дуал ранк коментирахме, а и там сигурно си в час, с 4 платки също става малко по-тегав клокът... като туулове Thaiphoon, dram calculator, zen timings

- AIO бих предпочел 280 срещу 360 като шум и шум за КПД, пък и можеш да си пипнеш перките и помпата - има kraken x63 примерно , ще внимаваш с монтажа и нямаш грижи, не знам дали Corsair h115i няма да е по-тихо, но там с тяхното icue нещо друга екосистема.... и evga glc280 е вариант

Ще видя в края на месеца (когато се надявам да има новите неща по магазините) какво ще има налично. От изброените на bdiefinder намерих единствено един G.Skill TridentZ на 4133, който е комплект 2*8 (а ми се иска 2*16 вместо 4*8) и е сякаш малко по-скъп, отколкото трябва (към 260 лева беше). Продължавам да съм си навил на пръста да пробвам все пак с Noctua-та, а ако чак толкова не става, да взема AIO.

Интересно ми е сега дали всъщност ще има нови дъна - че някъде се писа, че може да няма, което ми е малко странно. Предполагам който ще обявява такива, ще го направи около анонса на процесорите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

- междувременно ще се чуе за Х670, за нови платки с Х570 ме съмнява след пускането на тимахавката и с толкова много избор на Б550 

- и други 2х16 дуал ранк B.die се намират по нашите магазини, най-евтино мисля тези- https://plasico.bg/pamet-gskill-ripjaws-v-32gb-2x16-ddr4-3200mhz-black-f4-3200c14d-32gvk-139979.html

... ето още няколко примера

3200-14

1) https://www.vario.bg/gskill-flare-x-dimm-kit-32gb-f4-3200c14d-32gfx

2) https://www.vario.bg/gskill-trident-z-dimm-kit-32gb-f4-3200c14d-32gtz

3) https://www.pro-bg.com/product/Random-Access-Memory/RandomAccessMemory x03e0met GSKILL Trident Z RGB 32GB2x16GB DDR4 PC425600 3200MHz CL14 F43200C14D32GTZR_240731.html

4) https://plasico.bg/gskill-trident-z-neo-rgb-32gb2x16gb-ddr4-3200mhz-cl16-f4-3200c14d-32gtzn-139987.html

3600-16

1) https://www.vario.bg/gskill-trident-z-rgb-dimm-kit-32gb-f4-3600c16d-32gtzr

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поразчетох се малко за този код и има хора ,на които захранването им е изгоряло и дъното дава този код.

Ти абсолютно ли си убеден ,че твоето е наред?

Също така, дъното не е ли още в гаранция. Пиши на Асус, нали е ТЪФ и не трябва да се чупи.:)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Tommygun написа:

Поразчетох се малко за този код и има хора ,на които захранването им е изгоряло и дъното дава този код.

Ти абсолютно ли си убеден ,че твоето е наред?

Също така, дъното не е ли още в гаранция. Пиши на Асус, нали е ТЪФ и не трябва да се чупи.:)

5-годишно е вече, само с 3 години гаранция е (купувано е от Никем). Ако беше гаранционно, щях да го пратя директно на тях. Мярнах някъде, че за някои райони наистина е с 5 години, но явно клета майка България не е от тях.

Захранването изглежда е наред, снощи сглобих компютъра с друго дъно+процесор+памет и си работи. Видеокартата също е наред. Точно захранването е последното, в което бих се усъмнил (и пак казвам, още е гаранционно - колко неща се правят да се чупят още в гаранция? :D).

За кодовете от TUF Detective никъде не намирам нищо (поне на първо време). От поддръжката на Asus не очаквам много. Едно време им бях писал във форумите за проблемите с AISuite, никакъв отговор. Предполагам и на мейл ще са така.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване