Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

За или против евтаназията?  

222 гласували потребители

1. 1. За или против евтаназията?

• за
      144
    • против
      45
    • не мога да преценя
      25

Препоръчан отговор

В друга тема стана дума за евтаназията и бях помолен от няколко потребителя да пусна анкета за нея. Та ето ви. Действайте! Ако желаете изложете възгледите си... Ето и малко инфо, което намерих за евтаназията: Терминът „евтаназия” е предложен през ХVI век от английския философ Ф. Бейкън за обозначаване на „лека”, не съпроводена с агония, безболезнена смърт. В наше време с този термин се налага разбирането за съзнателно, целенасочено ускоряване настъпването на смъртта на нелечимо болния с цел прекратяване на страданията му. Всъщност става дума за преднамерено убийство на безнадеждно болния страдащ пациент, с цел да бъдат прекратени мъченията му.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За,ще ви кажа защо.Загубих много близък човек болен от рак,който след адски мъки ми умря в ръцете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"За" с уговорката човекът да е дал своето изрично съгласие. Звучи като самоубийство - вярно. Но ако няма друг изход е по-добре да си спестиш мъките. Драгьозов, това,което побликува е стряскащо, но горе-долу разбирам какво казваш и аз ще кажа защо -моята баба умря от рак когато бях на 13 години. Слава богу, че не умря в ръцете ми...Това е другата причина да подкрепям евтаназията. Предполагам би казал или поне ще си помислиш, че бегло разбирам нещата, и ще си прав, от тази точка не ги разбирам, но основата - кофти, но да... За това обаче не иде реч тук и няма да ви занимавам

Редактирано от Sawi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм абсолютно против да се прилага евтаназия! Това за мен си е чисто убийство. Първо, защото когато заявява това желание, пациента се предполага, че е под влияние на силни фактори като болка, психическо разстройство, разни медикаменти... Тоест, той не взима трезво решение. Второ, лекарската диагноза е просто диагноза, поставена от друг човек, и това предполага, че е възможно да е допусната глешка (вероятността можое да е изключително малка, но винаги съществува). И трето, аз вярвам, че винаги съществува различен изход от нещата, стига човек да обича живота достатъчно силно.

Редактирано от lst2005 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено,не мога да предценя ! За жалост,имам тази дилема/или почти същата/ в момента,но за сега,си мисля,че "ОНЗИ" с "Голямата тетрадка",трябва да реши,а не аз/ние,роднините/. Много труден избор-дали няма да се чуствам,като убиец,след време,дали,не е имало,и поне 1% шанс ? Труден,много труден избор ! Обичта е жертва,но такава жертва,обич ли е ? Много е трудно !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твърдо ЗА!Щом като няма начин пациента да се излекува и щом като всеки ден от живота му е агония..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"За" ако е с изричното съгласие на болния,защото това ще го спаси от агонията,която пак ще доведе до смъртта,но по много по-мъчителен начин....Но,все пак това е много тежко и трудно решение,което се надявам никога да не ми се налага да взимам... Публикувано изображение Аз евтаназия не мога да направя никога,защото просто ще ми се пръсне сърцето от мъка,дори и да знам че един вид помагам на този човек...

Когато е болен някой,който много обичаме ни се иска никога да не се разделяме,но рано или късно този момент идва... ;) Затова мисля,че да дадеш съгласието си за евтаназия на любим човек е и голяма саможертва,защото това винаги ще ти тежи на душата...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има един филм,казва се Мар адентро.з.... Морето отвътре. Мисля бе испански,с Хавиер Бардем. Разказва се за инвалид,който 25 години се бори за евтаназия. помага му болна от рак адвокатка. Действителна история. След като го гледате проблемите ви Ще ви се виждат смеШни и жалки най вероятно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След дълги дебати, свободолюбивите холандци прокараха евтаназията.Аз нямам точен отговор, но злокачествения рак минава през евтаназия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От незапомнени времена евтаназията съществува, воини са избавяли свои другари на бойното поле, пронизвайки ги с нож/меч(когато са били смъртно ранени)....В днешно време моралната страна на въпроса е вплетена в християнските разбирания на Новото време и чисто човешките представи за ужаса от страданията, на които всеки един от нас може да стане носител....И едната и другата страна имат право - това е въпрос, на който правилен отговор не може да има...Сърце не ми дава да гласувам...

Редактирано от proletsearch (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо, защото когато заявява това желание, пациента се предполага, че е под влияние на силни фактори като болка, психическо разстройство, разни медикаменти... Тоест, той не взима трезво решение.

Ала когато не е повлиян от болката той пак би бил пристрастен, нали? При отсъствие на мотива за това индиректно самоубийство е логично човек да не пожелае да го прави.

Второ, лекарската диагноза е просто диагноза, поставена от друг човек, и това предполага, че е възможно да е допусната глешка (вероятността можое да е изключително малка, но винаги съществува).

Лекарската диагноза когато става дума за евтаназия никога не може и не бива да е една. Най-малкото човек сам няма да прибегне до такова крайно решение, осланяйки се на мнението на един единствен лекар по въпроса.

И трето, аз вярвам, че винаги съществува различен изход от нещата, стига човек да обича живота достатъчно силно.

Третият избор след бавната и болезнена смърт и бързата и безболезнена е чудото, което обаче де факто не е избор. То е сляпа надежда. Поне аз "друг изход от нещата" не виждам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лично аз, не мога да преценя и затова така и гласувах. При такова решение има прекалено много "ако". Знам какво е да се мъчиш всеки изминал ден, но също така знам какво е и надеждата. Така че вземането на подобно решение е строго индивидуално за всеки един различен пациент. Дано никога не ми се налага да вземам такова решение за някого. Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Публикувано изображение Наистина ли си давате сметка каква тема дискутирате? Когато просто трябва да гласуваме във форума е твърде лесно да кажеш /напишеш/ "ЗА" или "ПРОТИВ". Да предпазя любим човек от агонията му, защото го обичам или да го обрека на мъки и страдания - отново, защото го обичам. Това избор ли е!? Аз лично отговорих, че не мога да преценя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм "за", мисля, че човек има право да избере как да умре, когато няма как иначе, има право да почине по начин по който ще го боли по-малко.Чист егоизъм е да оставиш човек да умре толкова болезнено против волята му само за да не се чувстваш гузен пред себе си, че едва ли не си го убил.Изобщо в тези случаи право на мнение има умиращия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

По този въпрос ще Ви дам един много точен отговор. Всички тук сте много малки за да вземате някакво решение, било то "ЗА" или "ПРОТИВ". Извинете ме, че се намесвам във темата Ви, но бих Ви посъветвал за напред да разисквате по приятни теми. Дълбоко в себе си сте убедени, че ще е много трудно да се разделиш ЗАВИНАГИ с близък и обичан от теб човек, колкото и да Ви звучи хуманно за неговите страдания. ТОЙ, също е ЧОВЕК и така е отредено да завърши живота си. А не с Ваша "помощ". Още веднаж се извинявам и си намерете по приятна от тая тема! С най големи уважения към всички ВАС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гости aniiv

ЗА.Дори и да ми е много трудно да я изпълня.Мъчително е да гледаш как страдат в агония.Имало е случай в който има мозъчна смърт и незнаеш колко ще трае. Ако се случи нещо подобно с мен - категорично за евтаназията /по-малко ще страдат близките ми/.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм ЗА. Не виждам нищо нередно в това, да скъсиш мъките на обречен човек, ако той наистина желае това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма какво да се обсъжда...Евтаназията трябва да бъде легална навсякъде,това не е убийство или самоубийство.Защо вместо да умре бързо и безболезнено,човек трябва да страда седмици или месеци наред, и то в адски мъки? На тези,които са противници на евтаназията,бих искал да им кажа,че ако,не дай си боже,те са в такова положение,ще гласуват с две ръце за нея!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм...бях готова да кажа категорично "да",но представяйки си,че попадам в такава ситуация...май сега не съм толкова категорична. Има много "Ако" около едно такова решение и сигурно ще бъда убедена само,ако го взимам за себе си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами моя сЪет кЪм всички,които ще отговорят(няма значение как) е преди това да отидат в някой старчески дом или РИЛ-кабинет(Реанимация и Интензивно Лечение).Да се запознаят с няколко раково-болни хора,няколко души сЪс СПИН или парализирани от крЪста надолу или от врата надолу хора.Изслушайте ги(ако изобщо могат да говорят) и дайте мнението си. Аз лично сЪм ЗА евтаназията!Не искам да умирам в мЪки.Искам го бЪрзо,лесно,безболезнено и навременно!Не искам роднините ми да се грижат за труп и да бЪда запомнен като безпомощен труп,който се нас...ра през няколко часа.ЗА евтаназията!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

за някои може и да звучи жестоко като кажеш за, ама да за съм. Все пак избора не го правя аз, а го прави болния, и ако той не иска вече да страда, да за съм, колкото и да го обичам и колкото и да искам повече време да е жив, никога не бих пренебрегнала желанието му, и ако той иска така. Така ще е най добре. Все пак според мен всеки трябва да ис решава дали иска или не, не знам защо трябва да се забранява... Толкова ли обичаме другите да се мъчат, че е незаконно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами то вече не го решават хората а здравната каса. Ако нямаш пари си умираш като куче. Ако имаш пък живееш. Разликата е че човека с парите има избор между две решения, да умре или да живее. Бедният човек няма. Той няма 5-6000 лева да бутне тук там за да се вмести за операция или нещо друго. Той просто умира. Това май е нарушение на човешките права, нали всички трябва да имаме равни права, щом един може да реши дали да живее или умре, трябва и друг да има същите права. Да реши да продължи да живее. Струва ми се че държавата трябва най-сетне да погледне върху всеки човек по един същ начин. Не може само да прибира, трябва и да дава от време на време. То в последните години и всички ние работим за нея(държавата) определен кръг от хора. Но много от хората слушат как нямало пари за това и онова и се съгласяват. Но не би трябвало да е така, самият държавен апарат е създаден да служи на хората а не обратното те на него, така че трябва да се оказва помощ на хора които се нуждаят от такава. Спекулациите на лекарите също не позволяват на някои от нуждаещите се да живеят. Искат пари, пари, пари... Не е оправдано и надуването на самите лекари ,,ЧЕ СА ЛЕКАРИ". Ами те не са повече от един учител примерно. И той е учил висшо образование и той е положил не малко усилия за да стане добър учител, но не иска на учениците си по 5 лева за да му влязат в часа, както правят лекарите с пациентите си. Но те използват нещастието на хората и си играят с тяхната болка, те виждат или направо определят един човек ще живее ли или не. Според мен в момента в България няма по мръсна и гнусна работа от това да си лекар. Та да си дойдем на думата за евтаназията. Някои хора могат да вземат решение, дуги не могат, те така или иначе ще си умрат в мъки Замислете се...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е толкова деликатен въпрос, че за първи път натискам бутона за "Не мога да преценя". В някои случаи всеки следващ ден живот е неизтърпимо мъчение - тогава защо да не се помогне на хората да напуснат тялото, което само ги измъчва. От друга страна, това е убийство - откъдето и да го погледнеш. По-скоро е нещо средно между убийство и самоубийство - едното е заклеймено от човешките закони като престъпление, и двете според божийте закони (или поне християнските) са грях. От друга страна, не е ли милосърдие да освободиш един човек от мъчение , което му изглежда безкрайно и ужасяващо? От практическа гледна точка, узаконяването на евтаназията може да създаде много възможности за злоупотреба от страна на лекари (не че нямам доверие в българския лекар , но винаги в такива случаи е добре човек да си представи най-лошото) и дори роднини. Мисля, че това ще си остане още доста дълго време въпрос, по който обществото и законодателите няма да могат да достигнат до единно мнение.

Редактирано от shanna (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Ами то вече не го решават хората а здравната каса. Ако нямаш пари си умираш като куче. Ако имаш пък живееш. Разликата е че човека с парите има избор между две решения, да умре или да живее. Бедният човек няма. Той няма 5-6000 лева да бутне тук там за да се вмести за операция или нещо друго. Той просто умира. Това май е нарушение на човешките права, нали всички трябва да имаме равни права, щом един може да реши дали да живее или умре, трябва и друг да има същите права. Да реши да продължи да живее. Струва ми се че държавата трябва най-сетне да погледне върху всеки човек по един същ начин. Не може само да прибира, трябва и да дава от време на време. То в последните години и всички ние работим за нея(държавата) определен кръг от хора. Но много от хората слушат как нямало пари за това и онова и се съгласяват. Но не би трябвало да е така, самият държавен апарат е създаден да служи на хората а не обратното те на него, така че трябва да се оказва помощ на хора които се нуждаят от такава. Спекулациите на лекарите също не позволяват на някои от нуждаещите се да живеят. Искат пари, пари, пари... Не е оправдано и надуването на самите лекари ,,ЧЕ СА ЛЕКАРИ". Ами те не са повече от един учител примерно. И той е учил висшо образование и той е положил не малко усилия за да стане добър учител, но не иска на учениците си по 5 лева за да му влязат в часа, както правят лекарите с пациентите си. Но те използват нещастието на хората и си играят с тяхната болка, те виждат или направо определят един човек ще живее ли или не. Според мен в момента в България няма по мръсна и гнусна работа от това да си лекар. Та да си дойдем на думата за евтаназията. Някои хора могат да вземат решение, дуги не могат, те така или иначе ще си умрат в мъки Замислете се..." Човече,100% сЪм сЪгласен с теб!Точно така си е!Shanna kaza "не че нямам доверие в българския лекар , но винаги в такива случаи е добре човек да си представи най-лошото".Точно там ти е грешката,моме!Доверяваш се на БГ лекарите и изпитваш някакЪв респект явно кЪм тях.Там кЪдето живея НЯМА ЛЕКАРИ!Те са просто интересчии и касапи.Отиваш пребледнял и едва-гледащ,а те ти казват "Нищо ти няма,прибирай се и си почини един ден" С това "нищо ти няма" умряха повече хора отколкото по време на епидемия примерно.Никой обаче не може да сЪди тия скапаняци,защото когато отидеш не те записват,че си отишЪл.Не си отишЪл=> не са те прегледали=>нямат вина за това,че си мЪртЪв. НапЪлно сЪм сЪгласен с hristomir33!Ако имаш пари ще живееш,ако нямаш ще си пукнеш и без евтаназия,само дето ще те боли повече.Явно не всички са равни пред закона,не всички са равни и пред смЪртта,защото ако имапш пари,тя ще е безболезнена,ако нямаш: :huh:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...