Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

За или против евтаназията?  

222 гласували потребители

1. 1. За или против евтаназията?

• за
      144
    • против
      45
    • не мога да преценя
      25

Препоръчан отговор

Не!

Защото ако има човек, който заслучава смъртна присъда, според мене е много по-справедливо да гние десетилетия в една килия 2х3 мерта Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Против.

Евтаназията е убийство.

Мисля, че не е правилно да е легална, защото това дава право на убийство.

С това може и да се злоупотребява.

Тук пускам една тема за смъртта на един духовен учител от рак и диабет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм абсолютно против да се прилага евтаназия! Това за мен си е чисто убийство. Първо, защото когато заявява това желание, пациента се предполага, че е под влияние на силни фактори като болка, психическо разстройство, разни медикаменти... Тоест, той не взима трезво решение. Второ, лекарската диагноза е просто диагноза, поставена от друг човек, и това предполага, че е възможно да е допусната глешка (вероятността можое да е изключително малка, но винаги съществува). И трето, аз вярвам, че винаги съществува различен изход от нещата, стига човек да обича живота достатъчно силно.

Точно така!!! Знам за много хора, които медицината е отписала, но поради вяра и воля за живот са живи и здрави, просто човек трябва да се бори!!! :whist: Веднъж разговарях с един мой познат за Бог, за християнството, за вярата, и го попитах, той защо и как е повярвал в Бог, и той ми разказа,че е нямало как да не повярва, защото жена му преживяла чудо! Още преди 10-12 години съпругата му трябвало да е умряла от рак на половите органи, вече е било късно - 4 стадий, разсейки, кошмар, но тя чрез силна вяра в Бог, да, чрез вяра само, просто тя нямала друг изход и повярвала,хванала се като "удавник за сламка", искала да живее, и станало чудо, документирано било всичко, и лекарите били изумени, нямало и следа от рака, не знам, необяснимо е, чудо,няма как да се нарече просто по друг начин...Тя си е жива и здрава, заминаха преди 2 години за Америка, спечелиха Зелена карта. Мъжът й стана по-вярващ и от нея, защото бе свидетел на всичко това...

Човек никога не трябва да се предава! Има толкова много случаи на тотално оздравяване точно чрез чудо, чрез молитви, чрез силата на волята!

Лично аз съм против евтаназията - въпреки кошмара, въпреки болките, не мога да си представя човек да позволи и да предизвика смъртта на близък, любим човек, това ще бъде дори още по-ужасно и от болката, да го гледаш, как се мъчи! Не мисля, че бих го понесла...не, определено съм "против"!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твърдо ЗА.Когато един болен е преценил,че не може повече да търпи болката и има желание да сложи край на мъките си чрез евтаназията,мисля,че трябва да се уважи това негово желание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твърдите изказвания по този въпрос обикновено са или доста емоционални или прибързани... Ако се замислите по-задълбочено, ще разберете, че радикалния подход към проблема никак не е подходящ... Според мен всеки човек вярва в чудеса и ще се надява до последно да се случи нещо невероятно, свръхестествено или божествено... визирам както потърпевшите, така и техните близки...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За, защото когато човек не е в състояние да се реализира като креативно същество, той изобщо не е човек и не екзистира, а вегетира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:) Аз съм твърдо ЗА Евтаназията, както повечето от потребителите. Доводите против са направо жалки - липса на смелост или суеверие. Дори и да сме религиозни, Бог ни е дал не само свободата да живеем но и да умрем, казал е че от нищо не трябва да ни е страх. Не може да знаеш че близкия ти го боли като в ада и той да те гледа в очите и да те моли за последна помощ и да си го казва че го е избрал а ти да чакаш повеля от висините. Ние държим в ръце живота си а така и смъртта си. Аз лично бих избрала евтаназията за моя смърт ако съм тежко болна, дори бих си платила колкото и да е съблазнитлено за злоупотреби, бих го направила. За съжаление нашия парламент сега е позволил със закон само пасивната евтаназия - тоест като си болен да те гледат как умираш и нищо друго. А активната евтаназия е да обезболяваш до последно болния - дори когато има риск от морфина да почине по-рано - това е достойна смърт на човек който е щастлив с цената на всичко...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз съм твърдо ЗА. Бих го направил за приятел и бих искал приятел да го направи за мен, ако се наложи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм абсолютно против да се прилага евтаназия! Това за мен си е чисто убийство. Първо, защото когато заявява това желание, пациента се предполага, че е под влияние на силни фактори като болка, психическо разстройство, разни медикаменти... Тоест, той не взима трезво решение. Второ, лекарската диагноза е просто диагноза, поставена от друг човек, и това предполага, че е възможно да е допусната глешка (вероятността можое да е изключително малка, но винаги съществува). И трето, аз вярвам, че винаги съществува различен изход от нещата, стига човек да обича живота достатъчно силно.

Напълно съм съгласна съм с мнението ти, и аз съм против...

Твърдите изказвания по този въпрос обикновено са или доста емоционални или прибързани... Ако се замислите по-задълбочено, ще разберете, че радикалния подход към проблема никак не е подходящ... Според мен всеки човек вярва в чудеса и ще се надява до последно да се случи нещо невероятно, свръхестествено или божествено... визирам както потърпевшите, така и техните близки...

Абсолютно!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм съгласна с горните цитати. Човек за да говори за евтаназия трябва да е виждал болките на тежко болен, да не говорим за случаите когато болния се моли за евтаназия. Това деца или млади хора за щастие рядко са го виждали, но когато идва време да пораснем психически и да узреем ни се случват и тези неща. Пак ще кажа че съм безпрекусловно ЗА доброволната евтаназия. Желанието на такъв болен е много важно защото човек сам избира за себе си. Нека не си въобразяваме че болния бел със замъглено съзнание от лекарствата - дори да е така - кой изпитва болката въпреки лекарствата да не би извънземните??? Ако аз лично съм болна /тоест напълно немощна и по усещане и по диагноза/ един ден бих избрала евтаназията без да се замислям, дори и за секунда не бих повярвала в чудеса след незнам колко много време в което аз да чакам - не и не!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Грешки има винаги,в поставяне на диагноза,в лечение. Има болести,които не се лекуват.Може и да го има емоционалния момент, но пред безкрайното страдание,за предпочитане е евтаназията.Видях много хора да умират в адски мъки,вече нищо дори за миг не притъпяваше болката.Пред всичко това съм ЗА.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А не е ли Божественото и свръхестественото точно това да можеш да заспиш без капчица от болката и агонията в края на живота си??? Да можеш да си отидеш в покой, защотото обезболяващите в съвременната медицина са на такова високо ниво вече че човек не чувства никаква болка, само покой, облекчение, топлина...Такова е чудотото за което аз лично си мечтая ако съм много болна на стари години. Затова според мен евтаназията, както я прилагат в развитите държави е едно добро решение за всички страни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мислех да не пиша в тази тема, защото е доста щекотлива, но днес ме изкараха от нерви, и почнах да пиша пост на едно друго място и се реших.

Занете ли какво означава "евтаназия" ?Думата има гръцки произход и означава "хубава смърт".

Евтаназията е един основните деонтологични проблеми в съвременната медицина.Казвам "съвременната", защото този проблем не е бил чак такъв проблем през миналото.Питате защо ли? Ами защото след напредъка на медицината през 20-ти век, стана възможно средната продължителност на живота да се увеличи в развитет страни с по 20 години.Вече е съвсем нормално хората да доживяват до 80-90 години.

С това дойдоха обаче и други проблеми.Заболяванията на "третата възрзаст". Гериатрията.Увеличиха се и раковите заболявания.Причините са много и са комплексни, но резултатът е налице-застаряващо население, което е със доста заболявания."Социално значими", както се водят по документите.Терминът е завоалиран . Истинското им наименование би трябвало да е "финансово значими".

Но в същото време, съвременната медицина не е в състояние да осигури пълно физическо обезболяване и психична подкрепа.Да не говорим за излекуване на тези пациенти.

И какво става ? От една страна имаме болните, които изпитват мъки и техните близки, които няма финасови средства (а понякога и желание) за да им обезпечат достоен живот, а от друга страна-здравоопазващтите системи , които основно мислят за икономии и пари.

колко струва този болен?

Това е въпросът, който си задават шефовете на здравните фондове.

И се получава , че на фондът излиза в пъти по-евтино убийството на този човек, от колкото да му се осурят психолози, силни обезболяващи и адекватно болнично лечение.

Ето и стараните, които са декриминирали евтаназията през последните години:

• Белгия – приет през септември 2002г. (броят на незаконните случаи на евтаназия

в Белгия са около няколко хиляди годишно)

• Австралия, северните територии – през 1995 са приети т.н. Права на терминално

болните. Много скоро след това този закон е отмемен, но все пак 3-ма души са

били евтаназирани.

• Колумбия – от май 1997 евтаназията е легализирана за терминално болни, дали

съгласие за такава. Предстой изработване точни указания и алгоритъм за

получаване на съгласие и точна преценка на случаите.

• Орегон, САЩ – от 1994г. с поправка през 1997г. евтаназията е разрешена при

следните условия:

- лица над 18 години

- жител на щата Орегон

- лицето е информирано и лично е дадено съгласие т.е. човекът моге да

ослисли дадената му информация и е в състояние да изкаже мнение

- диагнозата показва до 6-месечна продължителност на живота и решението

не е взето в състояние на депресия или друго психическо разтройство.

Решението на пациента се дава пред 2-ма свидетели и състоянието на

пациента се преценява най-малко от 2-ма независими лекари.

• Холандия – теоретично евтаназията е криминално деяния, но от 1993г

(допълнени през шли 1999г.)., лекарите спазили следните условия не са

преследвани от закона:

- Пациентът страда от непоносима болка, като не е задължително пациентът

да е терминално болен;

- Пациентът неколкократно и настойчиво е искал да умре, като желанието е

напълно доброволно и добре обмислено;

- Няма алтернатива за копиране на болката;

- Двама лекари са съгласни за провеждане на процедурата

- Съответните медицински грижи трябва да се полагат за пациента;

- Смъртта е докладвана

• Япония – от март 1995 ако пациентът отговария на следните критерии

евтаназията е приложима:

- Непоносима болка, която не може да се копира по никакъв начин;

- Смъртта е скорошна и неизбежна (терминално болен)

- Пациентът ясно е изразил желанието си да бъде прекратен живота му

От посочените по горе законово уредени случаи на евтаназия могат да се формулират следните няколко причини за прекратяване на човешки живот:

1. Непоносима болка, която не може да се копира с познатите медицински методи

2. Ограничена продължителност на живота

3. Ясно изразено желание за прекъсване на живота на самия човек или на зависим

индивид (Човек сам разполага със своя живот и има право да реши как да умре)

4. Уронващ достойнството на човека физически вид и психическо състояние на

терминално болен

5. Емоционално ангажиране на близките

6. Финансова тежест за близките

7. Финансова натоварване на здравната система

8. Липса на на морална и / или духовна подкрепа от близките и / или религиозната общност

Какво излиза в крайна сметка ?

Само първата причина е свързана с непоносимата болка.

Останалите ?

.......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мислех да не пиша в тази тема, защото е доста щекотлива, но днес ме изкараха от нерви, и почнах да пиша пост на едно друго място и се реших.

Занете ли какво означава "евтаназия" ?Думата има гръцки произход и означава "хубава смърт".

Евтаназията е един основните деонтологични проблеми в съвременната медицина.Казвам "съвременната", защото този проблем не е бил чак такъв проблем през миналото.Питате защо ли? Ами защото след напредъка на медицината през 20-ти век, стана възможно средната продължителност на живота да се увеличи в развитет страни с по 20 години.Вече е съвсем нормално хората да доживяват до 80-90 години.

С това дойдоха обаче и други проблеми.Заболяванията на "третата възрзаст". Гериатрията.Увеличиха се и раковите заболявания.Причините са много и са комплексни, но резултатът е налице-застаряващо население, което е със доста заболявания."Социално значими", както се водят по документите.Терминът е завоалиран . Истинското им наименование би трябвало да е "финансово значими".

Но в същото време, съвременната медицина не е в състояние да осигури пълно физическо обезболяване и психична подкрепа.Да не говорим за излекуване на тези пациенти.

И какво става ? От една страна имаме болните, които изпитват мъки и техните близки, които няма финасови средства (а понякога и желание) за да им обезпечат достоен живот, а от друга страна-здравоопазващтите системи , които основно мислят за икономии и пари.

колко струва този болен?

Това е въпросът, който си задават шефовете на здравните фондове.

И се получава , че на фондът излиза в пъти по-евтино убийството на този човек, от колкото да му се осурят психолози, силни обезболяващи и адекватно болнично лечение.

Ето и стараните, които са декриминирали евтаназията през последните години:

От посочените по горе законово уредени случаи на евтаназия могат да се формулират следните няколко причини за прекратяване на човешки живот:

3. Ясно изразено желание за прекъсване на живота на самия човек или на зависим

индивид (Човек сам разполага със своя живот и има право да реши как да умре)

4. Уронващ достойнството на човека физически вид и психическо състояние на

терминално болен

5. Емоционално ангажиране на близките

6. Финансова тежест за близките

7. Финансова натоварване на здравната система

8. Липса на на морална и / или духовна подкрепа от близките и / или религиозната общност

Останалите ?

.......

Всичко е така,но виждаш че хората подкрепят евтаназията.Явно добре си върши работата рекламния отдел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Останалите ?

Ами разглеждани по отделно е така, но всъщност те съществуват паралелно, като в основата са причини 1 и 4. Като прибавим към тях още няколко добре формулирани и задължителни условия, като 2 и 3, ето ти закон който бих одобрила. Редактирано от yvsot (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такам...аз естествено съм "за" евтаназията по ето тези причини:

3. Уронващ достойнството на човека физически вид и психическо състояние на

терминално болен

4. Емоционално ангажиране на близките

5. Финансова тежест за близките

А последните две не са за подценяване колкото и да обичаш болния го осещаш като воденичен камък на шията. Съобразяваш се, грижиш се за него, в един момент гушва букета ти се поглеждаш в огледалого животът ти е минал, състарил си се, преминал си през ада. После за замислиш заслужавало ли си е? Бил си + няколко години с човека когото си обичал, но тези години не са ти носили щастие, по-скоро си ги възприемал като изпитание.

Искам да ви попитам покрай темата с Могилино и прочие колко хора познавате готови да гледат такива деца? Колко са готови да заробят живота си в името на някой болен?

Аман от тая пуста филантропия...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докторе,ти би ли направил евтаназия ? Молили са те ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В друга тема стана дума за евтаназията и бях помолен от няколко потребителя да пусна анкета за нея. Та ето ви. Действайте! Ако желаете изложете възгледите си...

Ето и малко инфо, което намерих за евтаназията:

Терминът „евтаназия” е предложен през ХVI век от английския философ Ф. Бейкън за обозначаване на „лека”, не съпроводена с агония, безболезнена смърт. В наше време с този термин се налага разбирането за съзнателно, целенасочено ускоряване настъпването на смъртта на нелечимо болния с цел прекратяване на страданията му. Всъщност става дума за преднамерено убийство на безнадеждно болния страдащ пациент, с цел да бъдат прекратени мъченията му.

Гласувах с: немога да преценя защото...Зависи от случая, понякога е по-добре да се съкратят нечии мъки...

Тъжна тема! Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Против - винаги има надежда. :)

В добавка: Господ е този, решава. Не ние.

Редактирано от Mithu (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много трудно решение.Да убиеш някого умишлено. Лично аз не знам дали някога бих могъл да взема подобно решение.Да избавиш някого от мъки.Нали сме в този живот за да ни боли.А кои знае дали ни боли освен това границата между болката и удоволствието е много малка. А гласувах против.Никои няма право да взима човешки живот.Ако трябва човекът ще умре от само себе си.Никои няма право да убива а било то и с "благородна" цел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Писанката ми Джеки на 13-тата си година започна да развива тумори на млечните жлези

Не ми препоръчваха операция,защото можело да не издържи сърчицето й

"И какво да я отваряме-то това като при хората-ако е злокачествен-няма спасение

Само евтаназия,да не се мъчи"

Вие нормални ли сте Публикувано изображение

Аз не съм убиец,колкото живот й е даден от Господ- нейн си е

Изживяхме до края всичко,последната година започна и да куца с дясната си задна лапичка

15 години бяхме заедно

Благодаря ти,че те имаше в живота ми

Защото беше повече от човек

Беше най-близкото и най-милото ми

Знам че си при Моста на Дъгата и си добре

Чакай ме

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има много хора които биха изтъквали аргументи за евтаназията,полезните и безполезните за Нацията индивиди, за големите ползи от това "знаещите и отговорните" да решават проблемите на мнозинството. Ама това май не е "свобода на словото"! Друг е въпросът дали човек може сам да решава до кога да живее.Има хубав филм на тази тема -Морето в мен/Mar adentro/.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

винаги има надежда

слез на земята

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ако човекът е измъчван от нечовешки болки,ако всичко което иска е да спре този кошмар и ако няма лечение за него?Не трябва ли да има начин по-негово желание той сам да прецени дали да живее или да умре?Аз съм за.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...