Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

За или против евтаназията?  

222 гласували потребители

1. 1. За или против евтаназията?

• за
      144
    • против
      45
    • не мога да преценя
      25

Препоръчан отговор

Публикувано изображение

България да разреши прилагането на евтаназия при изрична молба на болния или неговите близки. Това предлага депутатът от левицата проф. Любен Корнезов, който е внесъл в парламента такъв законопроект. „Не ни питат, когато се раждаме, поне да ни попитат кога искаме да срещнем смъртта", пише в мотивите на народния представител.

За да се избегнат злоупотреби, в законопроекта е предвидено молбата да се разглежда от петчленна комисия и от Върховния касационен съд. Ако искането бъде одобрено, Корнезов предлага органите на евтаназирания да бъдат дарявани за трансплантация.

Евтаназията е забранена в много страни по света, но депутатът посочва, че в Белгия, Холандия, Швейцария, Италия, Люксембург, Уругвай, Япония, в щата Орегон в Америка, Австралия и Албания такава възможност има.

В подготвения законопроект Любен Корнезов предлага да се разреши евтаназията, като се предвиждат четири вида - активна, пасивна, принудителна и доброволна. При доброволната евтаназия пациентът сам изявява желание неговият живот да бъде прекратен.

Принудителната евтаназия се осъществява при тези, които нямат възможност да изразят волята си, като в този случай решението зависи от близките на болния. Активна е тази евтаназия, при която процесът на умиране е подпомаган от лекар, докато при пасивната смъртта настъпва като резултат от прекратяването на животоподдържащи мерки.

„По молба на болния или неговите близки, когато човек е безнадеждно болен, да бъде прекратено по изкуствен начин поддържането на живота, като предлагам, ако това се случи, органите на евтаназирания по право да могат да бъдат трансплантирани - един живот да спаси друг живот", уточни депутатът.

Взето от:

Novini.bg

Ужас.. преди ГЕРБ СЕГА И ТИЯ - МАСКАРИ ! :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Дано да бъде разрешена и у нас.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Дано да бъде разрешена и у нас.

Защо ... за да имаш божественото право да вземаш души обратно :rolleyes: ? :yanim:

Редактирано от Yakuza (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо ... за да имаш божественото право да вземаш души обратно :rolleyes: ? :yanim:

Моля?

Ако,недай си Боже,стигна до там-да мога да си отида достойно,без да мъча никого около себе си.

Както и да спася с органите си други-те да живеят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ъ? Какъв е по дяволите проблемът в евтаназията? Според мен има само положителни страни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А според много други - не. Защо ако Бог ти е предписал съдба, в която да страдаш и да изкупваш греха си (ако разсъждаваме от религиозна гледна точка) ти трябва да вземаш органите на някой друг, след като те не са предписани за теб ? В това е проблема - не е редно ! И най-малкото ... та това е УБИЙСТВО... за Бога...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А според много други - не. Защо ако Бог ти е предписал съдба, в която да страдаш и да изкупваш греха си (ако разсъждаваме от религиозна гледна точка) ти трябва да вземаш органите на някой друг, след като те не са предписани за теб ? В това е проблема - не е редно ! И най-малкото ... та това е УБИЙСТВО... за Бога...

Животът ми принадлежи и следователно желая правото да го прекъсна, ако пожелая.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Животът ми принадлежи и следователно желая правото да го прекъсна, ако пожелая.

+

Не мазва, че това не е правилно като ПРАВО. От религиозна гледна точка не става. А бе дано да не се случва на никого. Между другото ти би ли отговорил честно на въпроса ,, Ще превъзмогнеш ли Евтаназията при твой близък човек '' ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

+

Не мазва, че това не е правилно като ПРАВО. От религиозна гледна точка не става. А бе дано да не се случва на никого. Между другото ти би ли отговорил честно на въпроса ,, Ще превъзмогнеш ли Евтаназията при твой близък човек '' ?

Ако аз не притежавам живота си, тогава кой? Плюс това всички цивилизовани държави в момента са отделени от църквата и законите нямат общо с религията.

Бих я превъзмогнал точно по същия начин, по който бих превъзмогнал и естествената му смърт, защо?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е аз не бих... защото в единият случай ще кажеш - Бог му е предопределил до тук да живее, а в другият - аз бих ги казал (ако аз му наложа евтаназия примерно и ТОЙ е в тежко положение) аз го убих... разликата е ОГРОМНА. П.П. под ЦИВИЛИЗОВАНИ държави да нямаш в предвит Сатанизирани ? :*

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Е аз не бих... защото в единият случай ще кажеш - Бог му е предопределил до тук да живее, а в другият - аз бих ги казал (ако аз му наложа евтаназия примерно и ТОЙ е в тежко положение) аз го убих... разликата е ОГРОМНА.

П.П. под ЦИВИЛИЗОВАНИ държави да нямаш в предвит Сатанизирани ? :*

Ако предпочиташ да наричаш цяла Европа, Северна Америка, и големи части от Азия "сатанизирани" - да. Лично аз съм агностик. Редактирано от maxim4o (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре да се сългася с тебе, че страните са си супер.. няма сатанизъм и всичко е окей. Но тогава ми кажи в колко от цивилизованите страни в Запада е ЗАБРАНЕНА ЕВТАНАЗИЯТА .. щом ще гледаме това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре да се сългася с тебе, че страните са си супер.. няма сатанизъм и всичко е окей. Но тогава ми кажи в колко от цивилизованите страни в Запада е ЗАБРАНЕНА ЕВТАНАЗИЯТА .. щом ще гледаме това.

Точно това не разбирам. Защо е забранена?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е аз не бих... защото в единият случай ще кажеш - Бог му е предопределил до тук да живее, а в другият - аз бих ги казал (ако аз му наложа евтаназия примерно и ТОЙ е в тежко положение) аз го убих... разликата е ОГРОМНА.

По твоята логика Бог казва за всеки сериозно болен, че му е дошло времето, но пък някои лекари вземат, че го излекуват. Това значи ли, че лекарите се месят в "делата Господни" против волята му? И никой никого не убива, само се подпомага правото и изборът на определен човек да облегчи страданията си. Разликата е огромна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не - не значи, само защото е позволено да идеш на лекар. Ама като идеш пак плащаш нали (особено в нашата държава) Или губиш здраве или пари/средства = Загуба, която ти е предписана. Не искам да на влизам в по философски теми, защото няма смисъл... Говорил съм и с хора, на които на 5-годишният им син се налага транслпантация на органи и бях критикуван, възможно от всички страни и знам за какво толкова се впрягате. Но евтаназията никЪде и в никоЯ религия не е позволена, освен Сатанизма - тан всичко е позволено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо ако Бог ти е предписал съдба, в която да страдаш и да изкупваш греха си (ако разсъждаваме от религиозна гледна точка)...

Не се кахъри толкоз и приеми, че Бог е предписал да имаш правото на избор да сложиш край на страданията си :cool:

И въобще от толкова много божествени предписания, каква е ролята на човек в собствения му живот? Да бездейства, очаквайки поредното предписание?!?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Настръхвам, като чуя думата евтаназия, но все пак правото на избор е свещено. Мисля, че трябва да се разреши.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А не е ли по-добре да се инвестира в болкоуспокояваши ? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Yakuza, когато един човек е болен със злокачествен тумор например в напреднал стадий- никакви болкоуспокояващи не помагат, дори и наркотични в максимални дози. Ясно е, че този човек е обречен на жестоки болки до смъртта си, която понякога идва след месеци. При това често е в ясно съзнание и може да взима самостоятелни решения. Е, ако самият човек не може да понася всички страдания и знае, че нищо вече не може да му помогне- негово право е да си спести мъките преди неизбежната смърт. Но както веднъж бях споменал- решението за евтаназия трябва да се взима само и единствено от пациента, лекарят може да се смята само за изпълнител на това решение. И по мое мнение никой лекар не трябва сам да предлага евтаназия, може само да подкрепи решението на пациента.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Yakuza, явно не си ставал свидетел на смъртта на неизлечимо болни и дано не станеш! http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Майка ми почина от рак...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А не е ли по-добре да се инвестира в болкоуспокояваши ? :angry:

Нещо си противоречиш май :eek: :

...Защо ако Бог ти е предписал съдба, в която да страдаш и да изкупваш греха си...

Нали трябвало да страдаш и да си изкупиш греха, а болкоуспокояващите притъпяват страданието :eek:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали трябвало да страдаш и да си изкупиш греха, а болкоуспокояващите притъпяват страданието :whist:

Остави,като пиле в кълчища се омота,няма смисъл да спорим с него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Остави,като пиле в кълчища се омота,няма смисъл да спорим с него.

а ти с твоето поддържане на самоубийството мислиш ли, че иам смисъл да се спори с теб ?

Yakuza, явно не си ставал свидетел на смъртта на неизлечимо болни и дано не станеш! http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Майка ми почина от рак...

И какво - по добре да я убием ли ?

Дай да убиваме всички болни - да не се мъчат, а ?

Yakuza, когато един човек е болен със злокачествен тумор например в напреднал стадий- никакви болкоуспокояващи не помагат, дори и наркотични в максимални дози. Ясно е, че този човек е обречен на жестоки болки до смъртта си, която понякога идва след месеци. При това често е в ясно съзнание и може да взима самостоятелни решения. Е, ако самият човек не може да понася всички страдания и знае, че нищо вече не може да му помогне- негово право е да си спести мъките преди неизбежната смърт. Но както веднъж бях споменал- решението за евтаназия трябва да се взима само и единствено от пациента, лекарят може да се смята само за изпълнител на това решение. И по мое мнение никой лекар не трябва сам да предлага евтаназия, може само да подкрепи решението на пациента.

А поред мен това е самоубийство, а този, който извършва деянието е убиец, независимо от мотивите му.

И Хитлер е смятал, че еврите не са човешки същества и трябва да освободи света от тях, а нацистките лекари са прилагали евтанзия за всички хора, които са смятали за непълоценни хора - инвалиди, деца с Даун, с вродени заболявания, които са "тежали" на обществото ....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а ти с твоето поддържане на самоубийството мислиш ли, че иам смисъл да се спори с теб ?

След като не правиш разлика между самоубийство и спасение от нечовешки мъки-

не спори с мен!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трихо, много добре разбираш каква е разликата между болен с инфаркт или пневмония и такъв с карцином на панкреаса например в последен клиничен стадий. Вероятно си виждал такива болни, също и аз, за съжаление много пъти. Сам знаеш каква е прогнозата и протичането на това заболяване. Значи според теб е по-хуманно и милосърдно да оставим тазкъв пациент да вие от болки и да чака с нетърпение края, отколкото ние да помогнем, в случая не с лечение, а с милосърдна смърт? И то по изрично настояване на пациента? Ако лекарите наистина имат това право- не бих отказал. Убеден съм, че самият пациент и неговите близки ще са много по-спокойни и благодарни на лекарите, ако знаят, че имат и подобен избор. Дали е по-приятна гледката на човек, скочил от 10 етаж само за да намери смъртта си? Защото и такива случаи съм виждал, никак не е приятно! Дори един такъв пациент се самоуби в болницата, скочи от прозореца на хирургичното отделение, защото знаеше диагнозата и прогнозата. Та така, един човек ще намери начин да се самоубие, рано или късно, по един или друг начин. Евтаназията предлага възможно най-хуманния и достоен начин за това, много по-различен от гледката на пръснати човешки органи по плочките или пред нечия кола.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...