Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

За или против евтаназията?  

222 гласували потребители

1. 1. За или против евтаназията?

• за
      144
    • против
      45
    • не мога да преценя
      25

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Трихо, много добре разбираш каква е разликата между болен с инфаркт или пневмония и такъв с карцином на панкреаса например в последен клиничен стадий. Вероятно си виждал такива болни, също и аз, за съжаление много пъти. Сам знаеш каква е прогнозата и протичането на това заболяване. Значи според теб е по-хуманно и милосърдно да оставим тазкъв пациент да вие от болки и да чака с нетърпение края, отколкото ние да помогнем, в случая не с лечение, а с милосърдна смърт? И то по изрично настояване на пациента? Ако лекарите наистина имат това право- не бих отказал. Убеден съм, че самият пациент и неговите близки ще са много по-спокойни и благодарни на лекарите, ако знаят, че имат и подобен избор. Дали е по-приятна гледката на човек, скочил от 10 етаж само за да намери смъртта си? Защото и такива случаи съм виждал, никак не е приятно! Дори един такъв пациент се самоуби в болницата, скочи от прозореца на хирургичното отделение, защото знаеше диагнозата и прогнозата.

Та така, един човек ще намери начин да се самоубие, рано или късно, по един или друг начин. Евтаназията предлага възможно най-хуманния и достоен начин за това, много по-различен от гледката на пръснати човешки органи по плочките или пред нечия кола.

Виждал съм , разбира се.

И то не един или два пъти, както и ти.И всеки път съм се опитвал по някакъв начин да облекча болките им, въпроеки, че много добре знам, че е безсмислено.

НО -кой съм аз, че да казвам - този трябва да умре, пък този да живее ? Знаеш ли колко хора искат днес да умрат заради това, че са изпаднали в депресия ? А колко хипохондрици има ? Ами децата болни от рак ? Тях знаеш ли колко ги боли и искат да умрат за да отърват ? Ти би ли убил дете ?

Колкото и да разправяте, че било "хуманно" това си е умишлено умъртвяване - тоест убийство.

А за човекът, дето го е пожелал - самоубийство.Ама понеже е страхлив иска някой друг да го убие, а не той самият.

От незапомнени време, ние лекарите сме против това - не случайно в клетвата на Хипократ изрично е заповядано :

Никога и никому няма да препоръчвам употребата на отрови и ще отказвам да давам на когото и да било подобно нещо.

Ето вчера например, имах един човечец, получил хеморагичен инсулт.Преди 3 години е имал друг, също хеморагичен, в дясно следствие на аневризма.Тогава са го подложили на хирургическа интервенция, евакуирали са колекцията, човекът е оцелял, но с хемипареза. Докараха ми го от "бърза помощ" с glasgow 5 , дълбока кома.На скенера - отново хеморагия, този път - в ляво, с пробив във вентрикулите .Иноперабилибилен.За прогнозата и само можеш да се сетиш, нали ? След като обясних на близките какво се очаква, дъщеря му реши да си го вземат да почине в дома си.уважих решението и, подписаха документите, осигурих им обратен транспорт.

Този ми акт може да се разгледа като "пасивна евтаназия", нали ?

Да, но това не е евтаназия.Аз не съм му бил инжекция за да го убия.Отказът от лечение е право на всеки пациент и неговите близки, ако пациентът не е способен да вземе решение.По време на война или масови бедствия, част от рабоата ми , за която съм учил толкова години е точно триажът и бързата прогноза за пациента.Дали има смисъл да му се поддържа живота или моите умения ще са нужни на друг, по-надежден пациент.

В това няма морална дилема.

Да убия обаче някого, защото видите ли, било му писнало от живота - не, благодаря.

Който иска-да става убиец.

Ама не вместо "убийство" да казва "евтаназия".

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами това е разликата между нас. Аз по-трудно бих понесъл гледката на умиращ в мъки и непоносими болки човек, отколкото да изпълня желанието му за прекратяване на страданието. Аз лично не го приемам като убийство, човекът си е вече мъртъв и без моята намеса, но ще умира дълго и мъчително. С моята помощ това би станало бързо и милосърдно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1-во изобщо не съм се оплел. Следете философската ми мисъл. Според мен е грешно да се самоУбиваш - защото това е само право на Бог. Никой освен Него не може да ти вземе душата. Колкото до болкоуспокояващите: Проследете внимателно постовете ми, тогава пак кажете, че съм се оплел. Споменах, че възприемайки болестта за наказание от Бог, се губи или здраве или средства - т.е. за да запазиш здравето си, трябва да загубиш средства, или за да запазиш средставата си = трябва да загубиш (част или изцяло) здравето си. Според мен е по-добре да се инвестира във Болкоуспокояващи. Знам, че доста от лекарствата които се предлагат днес не са много ефикасни, но вече сме XX1 век.. науката е напреднала и все може да се измисли нещо. Смъртта не е най-точното решение. Пак казвам на критиците.. проследете мислите и постовете ми, преди да критикувате. Не мога да разбера, каква е тая подкрепа за нещо толкова скверно :) А именно самоубийството...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ОК бре,живей си в твоя си филм.

В чуждите филми нямаш работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Yakuza, извинявай, ама стига намесва Бог във всичко. Явно не си имал близки контакти с терминални карциномно болни, затова настояваш в посока аналгетици. Казах ти веднъж- на даден етап вече никакви лекраства не помагат против болката, остава само мъката за потърпевшия и неговите близки. Колкото и да напредва науката, все-още няма лечение за повечето злокачествени тумори. А относно "скверното самоубийство"....Болял ли те е някога зъб, ама сериозно, като при пулпит или абсцес? Ако да- представи си болка, за която няма облекчение и която е десетки пъти по-силна от зъбобола. Само след няколко дни, да не говорим седмици всеки би забравил и Бог, и това доколко е "скверно" самоубийството. Единствената мисъл ще бъде как да се повлияе болката, независимо от средствата. И повечето болни с радост биха прегърнали идеята за евтаназия, отколкото да се надяват на Всевишния да им помогне. Говоря от собствен опит, базиран на контакти с подобни пациенти. И много пъти ми е задаван въпроса дали не мога да им помогна да се избавят от страданията веднъж завинаги. И аз не можех, защото нямам законното право. Разбра ли сега? В такива моменти на никого не му беше Бог в ума, особено пък на умиращия.

Редактирано от dimadoctor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мой познат лекар сам прекрати страданията си, когато болкоуспокояващите спряха да действат. http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Да го виним ли?!

Да виним ли Тери Пратчет , че знаейки до какво състояние ще го доведе болестта му е избрал евтаназията?!

Редактирано от Moira (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мой познат лекар сам прекрати страданията си, когато болкоуспокояващите спряха да действат. http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Да го виним ли?!

Да виним ли Тери Пратчет , че знаейки до какво състояние ще го доведе болестта му е избрал евтаназията?!

Да - ще ги виним.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да - ще ги виним.

Не съди-за да не бъдеш съден.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съди-за да не бъдеш съден.

Ти защо съдиш тогава "бърза помощ", че се били забавили за приятеля ти, и той бил умрял заради това ?

Да не говорим, че в друга тема казваш :

Лошо,то затова една от Божиите заповеди е Не прелюбодействай.

Мислиш, че можеш да смяташ прелюбодеянието за "грях", а "самоубийството" - за нещо нормално ?!

До преди няма и половин век на такива, които сами са пожелали да се отърват от мъите си, не е било позволено даже място за гроб ! Самоубийството е непростим грях

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мислиш, че можеш да смяташ прелюбодеянието за "грях", а "самоубийството" - за нещо нормално ?!

До преди няма и половин век на такива, които сами са пожелали да се отърват от мъите си, не е било позволено даже място за гроб ! Самоубийството е непростим грях

И едното е грях и другото, но ние нямаме право да съдим другите за техните грехове - за греховете ни може да ни съди само Господ.

Друг е въпроса, че искаме или не съдим понякога. :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо не ми е бил приятел в този смисъл на думата,беше мой съсед.

Второ двете неща нямат нищо общо.

Аз също съм грешна,но се старая доколкото мога.

И трето-да,грях е самоубийството,това го знам много добре-

но не дай си Боже твой близък да се гърчи в кански мъки пред очите ти,и ти да си безсилен да му помогнеш-тогава ми говори за Бог.Както по-горе писа dimadoctor.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И едното е грях и другото, но ние нямаме право да съдим другите за техните грехове - за тях може да съди само Господ.

По тази логика не трябва да осъждаме кражбата на синджирчето на dindi миналата седмица , убийството на сестрите Белнейски, педофилите за деянията им, сатанистите с техните култове и т.н. Дадох ти примери за няколко гряха -кражба, убийство, правене на кумири, сластолюбие..

Ако следваме твоята логика -би трябвало всички тези - крадците, изнасилвачите, убийците - да ги оставим да си вършата каквото си искат, пък послед Господ да ги съди, а ?

но не дай си Боже твой близък да се гърчи в кански мъки пред очите ти,и ти да си безсилен да му помогнеш-тогава ми говори за Бог.Както по-горе писа dimadoctor.

Двамата ми дядовци издъхнаха в мъки.Единият -от рак на белия дроб, другия-от рак на дебелото черво.

Едната ми баба получи пълна парализа следствие на инсулт - мъчи се две години-жив труп -без да може да помръдне в леглото, без да може да каже и думичка.

Другата ми баба почина от гангрена на крака отказа да и го отрежем и умря от сепсис - също в страшни мъки, без да мога с нищо да и помогна.С дормикум, трамадол и морфин я тъпчеш, а тя си се гърчеше от болките...

Но никога , не съм си и помислял да я убия !

Защо мислиш , че не съм преживявал такива работи ?

А ?

Знаеш ли ,че през годините, от както уча и работя съм виждал повече страдащи хора от колко теб и повечето от потребителите във форума ? И познати и непознати.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По тази логика не трябва да осъждаме кражбата на синджирчето на dindi миналата седмица , убийството на сестрите Белнейски, педофилите за деянията им, сатанистите с техните култове и т.н. Дадох ти примери за няколко гряха -кражба, убийство, правене на кумири, сластолюбие..

Ако следваме твоята логика -би трябвало всички тези - крадците, изнасилвачите, убийците - да ги оставим да си вършата каквото си искат, пък послед Господ да ги съди, а ?

Това не е моя логика, а така е според християнската религия.

Аз не съм религиозна.

Според моята логика (ако я притежавам! :whist: ), всеки човек трябва да живее според разбиранията си и да прави нещата така, както ги усеща, а не така, както му налагат разни религиозни и други догми.

Мисля, че в нито един свой пост не съм оправдала нито едно престъпно деяние, даже напротив - осъждала съм ги.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че в нито един свой пост не съм оправдала нито едно престъпно деяние.

с изключение на това, че одобряваш умишлено умъртвяване на човек - тоест убийство.

Според моята логика (ако я притежавам! :) ), всеки човек трябва да живее според разбиранията си и да прави нещата така, както ги усеща, а не така, както му налагат разни религиозни и други догми.

А ако разбиранията на човека са да прави секс с деца ? Би ли се съгласила да прави нещата така както ги усеща с твоята дъщеря ?

Или пък разбиранията му са , че ти не заслужаваш да живееш ? Би ли се оставила да те убие за да му зачетеш правата ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

с изключение на това, че одобряваш умишлено умъртвяване на човек - тоест убийство.

А ако разбиранията на човека са да прави секс с деца ? Би ли се съгласила да прави нещата така както ги усеща с твоята дъщеря ?

Или пък разбиранията му са , че ти не заслужаваш да живееш ? Би ли се оставила да те убие за да му зачетеш правата ?

А теб кой те насилва да ставаш убиец или съучастник в самоубийство?! Щом не приемаш евтавазията, никой няма да те застави да причиняваш чужда смърт. Но има лекари, които мислят по друг начин.

Какво те кара да мислиш, че извратените типове имат въобще разбирания?! За мен те са психично болни хора.

Единствено нормалните хора могат да имат разбирания.

И аз доскоро бях против евтаназията, но промених мнението си, като разбрах, че за някои хора това е спасение. Имаме ли право да ги лишаваме от този последен избор?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А теб кой те насилва да ставаш убиец или съучастник в самоубийство?! Щом не приемаш евтавазията, никой няма да те застави да причиняваш чужда смърт. Но има лекари, които мислят по друг начин.

Да, има, и това е най-жалкото.....

Спомняш ли за д-р Менгеле и опитите с живи хора в концлагерите ? Ами нацистката програма за евгеника ? Разможаването на само чистите арийци, а другите да бъдат серилизирани насилствено ? Ами масовите убийства в болниците в Гермаия и Дания на "безнаджни хора", на инвалиди и деца с малоформации ?

И никой не е принуждавал тези лекари да го правят - те са правили всичко това по вътрешно убеждение и в името на хуманността-да не се мъчат инвалидите.

Какво те кара да мислиш, че извратените типове имат въобще разбирания?! За мен те са психично болни хора.

Психично болни са именно самоубийците - тези, които им е писнало от живота и искат да се отърват от мъките си.

Давай тогава да затворим психиатриите и да ги избият, щом искат ?

Единствено нормалните хора могат да имат разбирания.

Що е нормалност това според теб ?

И аз доскоро бях против евтаназията, но промених мнението си, като разбрах, че за някои хора това е спасение. Имаме ли право да ги лишаваме от този последен избор?

Да си избират, да си се самоубиват колкото си искат, ама не да искат някой лекар да ги убива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Психично болни са именно самоубийците - тези, които им е писнало от живота и искат да се отърват от мъките си.

Давай тогава да затворим психиатриите и да ги избият, щом искат ?

А хората които се самоубиват от глад и мизерия и те ли са психично болни?

А тези които се самоубиват поради неплатени дългове?

А тези, които се самоубиват от нещастна любов?

А тези, които се самоубиват поради унижено достойнство?

Само психично болните ли се самоубиват?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам, наистина - не знам. И, дано не ми се налага да взимам такова решение. Защото, пази Боже, ако близък ме помоли за това, не знам как ще постъпя, нито пък, ако аз съм в такова състояние. В прав текст, това е убийство или самоубийство. Всички религии абсолютно ги забраняват. Мисля, че ще се съобразя с това. Човек не бива да се намесва в природата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А хората които се самоубиват от глад и мизерия и те ли са психично болни?

Да, защото "глад и мизерия" са относителни понятия - За един глад означава да няма синьо сирене за вечеря, мизеря е -да живее в панелка, а в същото време в Африка, в Судан има хора, които дори вода нямат за пиене, но със зъби и нокти се държат за живота и хранят надежда, че ще оцелеят. ...

А тези които се самоубиват поради неплатени дългове?

Също - дълговете се плащат - ако ли неможеш - и в затвора ще влезеш и ще си отработиш дълга.И в чужбина можеш да избягаш, и с кредитора си да се разбереш.

А тези, които се самоубиват от нещастна любов?

Хеле пък те - любов можеш навсякъде да получиш, ако ли не - ще си живееш както досега.Да не говорим за това, че точно любовта е нещото, което като го постигнеш, установяваш, че не ти е било нужно ...

А тези, които се самоубиват поради унижено достойнство?

О, о ,о....

то достойнството е толкова важно нещо, че без него не може да се живее.... Те депутатите дойстойнство нямат, той без достойнство не можел да живее.

Само психично болните ли се самоубиват?

Основният инстинкт, основната повеля на всяко живо същество, включително и в човека е инстинктът за самосъхранение.Това е нормалното състояние.

Лисицата, попаднала в капан си пригризва лапата да се измъкне само и само да не я убият ловците, кучето с пречупен гръбнак се влачи по земята, но храни надежда да оцелее.Човекът, изпаднал в корабокрушение с месеци плува с лодката из океана, но храни надежда да го спасят...

За да се самоубиеш - трябва да ти има нещо на психиката, което е извън рамките на нормата, за да го преодолееш и да се самоубиеш. Тоест - щом имаш такива желания -вече не си нормален.

И тук отново се връщаме на темата с евтаназията : да, болката преиначава психиката и подтиска инстинкта, но само до някъде.Заради това и тези хора искат да умрат, но не искат сами да го нрапавят, а някой друг да ги убие.

Хем да не направят грях, като се самоубият, хем да бъде безболезнено, и хем пък и сигурно, за да приключат със живота си.

Е, ти искаш да ставам съучастник в тези дребни сметки ли ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

смятам че тази тема е за раздел религия. а иначе ако стоматолозите продължават да се инатят и отказват да вадят зъб при кариес аз подкрепям евтаназията при зъбобол

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каквото и да си говорите... остават само няколко неща ясни

1. Че Самоубийството независимо от коя и да е гледна точка - НЕ Е НИТО МОРАЛНО... НИТО ПРАВИЛНО и само заради това - Евтаназията не трябва да се разреши. Или ако бъде въведена, то нека да е по желание на болния и Медицинските лица (Сестри,Лекари и др) да не бъдат ЗАДЪЛЖАВАНИ да го правят. Защо ? - Ами защото лекарите като Трихо не са Убийци, те са хора с Морал и към това искам да допълня, че те са положили клетва, а именно в ХИПОКРАТОВАТА КЛЕТВА е забранено .. да даваш отрови и да убиваш хората... непростимо е. И след като Лекарите са положили такава клетва haidukpikaso & Moira ще убиват хората по болниците за да ги спасяват от мъките :down:;)

2. Изобщо не съм съгласен Правителството да решава съдбата на 7-те милиона души в БГ . И ако това се случи... могат спокойно всички да очакват протести от всички страни. И от духовните лица и от лекарите и от всички морални граждани на Р. България.

3. Ще има винаги привърженици на Евтаназията и такива които са против нея. Такъв е живота.. един е приживял едно (да речем нещо много силно като например да е загубил родителите си в мъки) а друг друго... Но трябва да се спазват моралните ценности и да не се налага нещо, което не е желано най-малко от полвината жители в страната, което ни води отново към точка 2.

П.П

Хем да не направят грях, като се самоубият, хем да бъде безболезнено, и хем пък и сигурно, за да приключат със живота си.

Това е много точно казано.

Редактирано от Yakuza (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, ти искаш да ставам съучастник в тези дребни сметки ли ?

Ако искаш ставай, ако искаш не - изборът е твой! ;)

Сетих се за тази статия - заслужава си да се прочете!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако искаш ставай, ако искаш не - изборът е твой! :cool:

Да - аз отдавна съм избирал да не съм убиец !

А причината да пиша в тази тема е една единствена - да се опитам мозъците на хора, които все още нямат мнение по въпроса, да не се промият от криворазбраната "хуманност".

Защото заради подобно извращаване на морала стигнехме до там, еднополовите бракове да са разрешени, а сексът в къщи с жена си - инкриминиран, "леките наркотици" да са разрешение, а тютюнът - забранен, паметници да се боядисват и всички да ръкопляскат на това , а други паметници да се бутат с булдозери, турското робство да се нарича "присъствие", а премиер на една страна да казва на вишистите да ходят да пасат овце.....Все също от хуманизъм психично болните се пускат по улиците за да убиват, все от "хуманизъм" даваме за бездомните кучета повече пари, от колко даваме на майките "детски надбавки".

Сетих се за тази статия.

Е, тия двамата са си чисти шарлатани, възползвали се от нещастието и лековерието на болните и близките им.

Стават само за затвора и да им се отнеме завинаги правото да се наричат "лекари".Даже и да се изпюеш върху тях не се заслужава плюнката.

Между другото - подобни неща се случват с неизлечимо болните, а които се събират помощи за "лечение" някъде в чужбина.В повечето случаи "лечението" се състои само в прибирането на парите на близките, а прогнозата за болния остава същата както и докато е бил в България....Сещаш ли се за Мануела Горсова например, за "лечението и " в Израел, колко струваше и каквъ е ефекта от него, съдейки по състоянието и в момента ?

А, а, а ....

Чакай че се сетих - нея дали да не я евтаназираме ? Как мислиш ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докторе, ти за кръвожадница ли ме мислиш, та ми задаваш подобен въпрос?! :cool:

Ако Мануела Горсова пожелае това и назначената комисия установи, че тя е със здрав разсъдък и има достатъчен мотив да го желае, може и да разрешат евтаназиране. Разбира се, ако има приет закон. http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif

Но дори този закон да се приеме, едва ли всеки желаещ ще получи разрешение за евтаназиране.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докторе, ти за кръвожадница ли ме мислиш, та ми задаваш подобен въпрос?! :cool:

ахам :baby:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...