Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

За или против евтаназията?  

222 гласували потребители

1. 1. За или против евтаназията?

• за
      144
    • против
      45
    • не мога да преценя
      25

Препоръчан отговор

ахам :cool:

И това ми било хуманен доктор... :baby:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хем да не направят грях, като се самоубият, хем да бъде безболезнено, и хем пък и сигурно, за да приключат със живота си.

Греховете са много относително нещо :mad: Да не говорим, че ако човек не е религиозен, едва ли би се вълнувал от това.

Каквото и да си говорите... остават само няколко неща ясни

1. Че Самоубийството независимо от коя и да е гледна точка - НЕ Е НИТО МОРАЛНО... НИТО ПРАВИЛНО

Напротив. И тва не е толкова ясно, върви го обяснявай на самураите...якудза...японци... и си спомних за харикири. Ей тука малко за четене http://paper.standartnews.com/archive/2001/12/10/history/s3215_5.htm

и http://daobg.com/index.php?showtopic=1089

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Основният инстинкт, основната повеля на всяко живо същество, включително и в човека е инстинктът за самосъхранение.Това е нормалното състояние.

Лисицата, попаднала в капан си пригризва лапата да се измъкне само и само да не я убият ловците, кучето с пречупен гръбнак се влачи по земята, но храни надежда да оцелее.Човекът, изпаднал в корабокрушение с месеци плува с лодката из океана, но храни надежда да го спасят...

За да се самоубиеш - трябва да ти има нещо на психиката, което е извън рамките на нормата, за да го преодолееш и да се самоубиеш. Тоест - щом имаш такива желания -вече не си нормален.

И тук отново се връщаме на темата с евтаназията : да, болката преиначава психиката и подтиска инстинкта, но само до някъде.Заради това и тези хора искат да умрат, но не искат сами да го нрапавят, а някой друг да ги убие.

Хем да не направят грях, като се самоубият, хем да бъде безболезнено, и хем пък и сигурно, за да приключат със живота си.

Е, ти искаш да ставам съучастник в тези дребни сметки ли ?

Трихо, разликата между плуващия в океана и този, търкалящ се в леглото, парализиран от болка е огромна. Всъщност няма нищо общо. Аз също бих плувал със сетни сили, или бих се влачил в пустиня, за да се спася. Но не бих се подлагал на постоянни страдания, неповлияващи се от нищо, знаейки, че краят е неизбежен. В никакъв случай нямам психически отклонения, и изобщо не си прав да твърдиш, че ако някой иска да сложи край на живота си- то той е ненормален. Човек има право на избор как да живее живота си, защо да няма право на избор как да го приключи? Разбира се,че на всички бих пожелал това да стане кротко, без мъки, заобиколен от съпричастни роднини. Но не искам да пожелавам продължаваща с месеци агония, без надежда за подобрение, даже напротив, и всичко това в присъствие на най-близките ти хора. Та ти самият си срещал такива пациенти и техни близки, харесва ли ти обстановката в един такъв дом? Където в една от стаите лежи човек, безпомощен и обречен, и всички знаят, че краят рано или късно ще настъпи. И в един момент всички, включително и болният, искат този край вече да дойде. По един или друг начин.

Аз имах нещастието да загубя баща си сравнително рано, но вече работех като лекар. За негово, а мога да кажа и мое щастие- това се случи много бързо, беше остър инфаркт. Но не искам да си представям какво би било, ако татко ми беше си отишъл бавно и мъчително от нелечеимо дълго продължаващо заболяване. Аз не бих могъл да понеса мисълта, че един от най-обичаните от мен хора страда всяка една секунда от оставащите му седмици или месеци живот, и че няма никаква надежда за помощ. И ако неговото желание в един такъв момент би било да се отдаде самоволно на евтаназия- яз лично бих го подкрепил безрезервно. Същото се отнася и за мен самия, не бих се поколебал въобще. Защото освен всичко друго помисли и за мъката на всички близки- съпруга, деца и т.н., които безсилно наблюдават тези мъки и не могат да помогнат с нищо. Казваш, не си убиец. Аз също не съм, въпреки че по твои критерии съм точно такъв. Но от друга страна аз бих могъл да те нарека садист заради това, че подлагаш друг човек на нетърпими мъки, при положение, че има начин те да се съкратят. Не се обиждаш, нали?

Затова аз съм лично "за" евтаназията. Не искам да отнемам правото на човек да спести страдания за себе си и за близките си. И смятам, че тази хуманност изобщо не е изкривена. Аналогията с Мануела Горсова е неприложима, защото понастоящем тя просто не може да даде мнение за каквото и да било. Аз имам предвид хора, които са в пълно съзнание и отговарят за решенията си.

P.S. И двамата "герои" от статията на Moira ги познавам и затова не се учудих. И за двамата беше въпрос на време да се одрискат здраво. Но това е вече друга тема....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Категорично против. Не бива да си присвояваме функциите Божии.

А, не. Аз на Оня функции не съм му давала, да ме прощава. :wors:

Та в тази връзка, искам си правомощията... и възможността при мое желание да ги предостъпвам на трети лица. :hush:

Редактирано от yvsot (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А, не. Аз на Оня функции не съм му давала, да ме прощава. :nono:

Та в тази връзка, искам си правомощията... и възможността при мое желание да ги предостъпвам на трети лица. :P

:wors:

Звучи като детска мисъл.... И е срамно за модератор, никъде не виждам това -> :hush:

Едва ли някой ще правомощията на обезверен човек :jeer:

Редактирано от Yakuza (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едва ли някой ще правомощията на обезверен човек :rolleyes:

Звучи като много замъглена мисъл......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Философски казано: Ако си вярващ защо ще искаш "правомощията" на обезверен човек ? Да допуснем и варианта, че си Атеист. То тогава за какво ще ти са "правомощията" й ? оф...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

haidukpikaso & Moira ще убиват хората по болниците за да ги спасяват от мъките :):rolleyes:

бройте ме и мен !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:rolleyes: Звучи като детска мисъл.... И е срамно за модератор, никъде не виждам това -> :)

Ха, че това си е моето мнение и си е точно по темата.

Ако си вярващ защо ще искаш "правомощията" на обезверен човек ?

Къде написах, че аз (обезверената) ще ги дам на теб (вярващия).

Да допуснем и варианта, че си Атеист. То тогава за какво ще ти са "правомощията" й ?

Ами без изрична молба е някак... грубичко, дори да е милостиво.

Доктора е ясен, тези които слушат какво "Бог казва" и четат на какво "Библията учи" - също.

Редактирано от yvsot (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

хаха ...убийци... :)

Щом казваш премъдри

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Животът на земята е нашето училище, Бог ни праща болестите за да се научим да преодоляваме болката дето я има по света, а близките ни да се научат на милосърдие. за тези християни и мюсюлмани които вярват в прераждането ще кажа, че при евтаназия ти и близките ти не сте си взели изпита и ще повтаряте прераждането. а вие атеистите щом нямате страх от Бог защо ви вълнува евтаназията. предполагам че депутатите са предложили този проблем по икономически причини, за блондинките ще поясня да се реализират икономии чрез намаляването на болните , инвалиди и пенсионери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И след като Лекарите са положили такава клетва haidukpikaso & Moira ще убиват хората по болниците за да ги спасяват от мъките :speak::)

Те на това му се вика хвърката мисла ! :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може мисЪлта ми да е хвЪрката само защото главните герои сте вие. Аз незнам кой луд ще даде на брат/сестра, баща/майка отровата, която ще го погуби завинаги. Освен това някога стават чудеса.. лично при нас има един случай:

Значи човек, който е с тумор в главата умираше от болки и не можеше да стане от легло, даже изпадаше в кома на няколко пъти. Но преди 1 месец стана от легло и му изчезнаха тези СИЛНИ болки и си живее, но не му дават много живот лекарите. Все пак е нещо и човека се радва, че ще прекара още някой ден с най-близките си. А ако бяха такива като вас... Убийци... какво щеше да стане ? Освен това ако примерно лекарите объркат диагнозата и вместо рак или нещо друго сериозно... болките се окажат от друго... като например: Притиснат нерв, шипове и тнт. Всичко е възможно, но и да допуснем варианта, че заболяването е установено пак не мога да си го побера в ума, кой би убил родителите си :speak::) А какво остава за ваше дете. :huh: Шегаджии :lol6:

Щом казваш премъдри

Премъдър не мога да бъда нито аз нито ти... Премъдрия е БОГ !

OFFTOPIC

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=FrCLoKSSUmo&feature=related

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи човек, който е с тумор в главата умираше от болки и не можеше да стане от легло, даже изпадаше в кома на няколко пъти. Но преди 1 месец стана от легло и му изчезнаха тези СИЛНИ болки и си живее

И предполагам, че името му е Лазар...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И предполагам, че името му е Лазар...

Аз няма да споделя дали е той или не.. само защото искам да запазя Анонимноста си. А пък и не е важно дали е той или не... особено за Убийците.

Аз съм абсолютно против да се прилага евтаназия! Това за мен си е чисто убийство. Първо, защото когато заявява това желание, пациента се предполага, че е под влияние на силни фактори като болка, психическо разстройство, разни медикаменти... Тоест, той не взима трезво решение. Второ, лекарската диагноза е просто диагноза, поставена от друг човек, и това предполага, че е възможно да е допусната глешка (вероятността можое да е изключително малка, но винаги съществува). И трето, аз вярвам, че винаги съществува различен изход от нещата, стига човек да обича живота достатъчно силно.

Това е едно от най-точните мнения в темата...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гласувах "ЗА" евтаназията. Колкото и страшно да звучи тази дума, за някои тя е спасението... Мъката в очите на любимите хора, ще е по-голяма, ако гледат как страдам, отколкото ако съм там горе, на небето. Брутално или не, това е животът, като няма опция да стане по-добър... поне засега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Естествено че съм за... Дано на никой не му се налага да я желае...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Естествено че съм за... Дано на никой не му се налага да я желае...

Естествено :cool:

:baby:

Я ако може... обоснови се ? :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо проблемът е много деликатен... Второ...в България няма максимума на обезболяващо лечение. Трето: Да...Ваши роднини са починали в страшни мъки поради горната точка! Последно: Дори лекарската гилдия все още отстоява позицията -НЕ!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Последно: Дори лекарската гилдия все още отстоява позицията -НЕ!

А ти какво очакваш ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз очаквам в дискусията да има позиция! Всъщност въпросът Ви е ...как да кажа. Отбий номера без лично мнение! ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не цялата лекарска гилдия е на едно мнение, Alain! Освен това не си прав за обезболяващото лечение в България. Точно там контролът върху лекарствата е толкова нисък, че човек може без проблем да се снабди с всевъзможни наркотични аналгетици. Yakuza, лекарите не са чак толкова невежи, че да не могат да различат шипове от злокачествен тумор. Освен това започва леко да дразни склонността ти да лепваш обидни определения. Никой във форума не е убиец, просто част от нас не са склонни да бъдат свидетели на дълги предсмъртни мъки на любими за нас хора. Няколко пъти вече беше обяснено, че идеята за евтаназията е тя да се извършва по изрично настояване на пациента и в краен случай- неговите близки. Ако за теб е лесно да гледаш примерно родител да умира бавно и подложен на жестоки страдания- ти си мноооого добър и състрадателен човек, Бог би се гордял с теб. И само заради суетата да бъдеш праволинеен последовател на някакви съмнителни догми- ти ще обречеш любим за теб човек на дълга мъчителна смърт вместо бързо и безболезнено прекратяване на мъките му по собствено желание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако противниците на евтаназията можеха поне за малко да почувстват страданията на хората, изпитващи кошмарни болки и страдания, щяха веднъж завинаги да се примирят с необходимостта от нея и да млъкнат.

Пожелавам на всички противници на доброволното умъртвяване никога да не изпадат в положението на хилядите хора, нуждаещи се от него, но умиращи дълго и продължително в адски мъки, благодарение на неумението на част от човечеството мислено да се постави на тяхно място и поне виртуално да усети, че смъртта понякога е много по-желана от жалкото и болезнено мъждукане.

Звучи парадоксално, но смъртта може да е и понякога наистина е избавление.

Дано никога не ви се наложи да молите за него! :)

------------------

Сериозен довод против евтаназията може да бъде опасността от злоупотреби, а в тях и във всякакъв род други мошеничества някои "видни" представители на нашия народ са световни шампиони.

Този проблем може да бъде решен чрез закони, стига някога в България да дойде времето, когато хората ще спазват законите заради личните си убеждения. В момента българинът принципно уважава законите, но поради изграден през вековете навик ги нарушава без да се замисля, а после се оплаква, че в България нямало закони. :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...