Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Разлика между усилватели

Виж решението Разрешен от Михайлов,

Препоръчан отговор

Здравейте. Има ли някаква разлика между усилвателите?

Например усилвател 50 вата от марка а и 50 вата от марка б? Нали усилвателя взема слабият сигнал от източника и го прави по силен за колоните? Така че би трябвало източника да е компонента който е от значение, а не усилвателя. Естествно усилвателите са от ре омирани фирми, да кажем naim и mcintosh.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 95
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Разликите може да са много: 1. клас усилвател, A, B, A/B, D (различават се по схемно решение и ефективност/консумация) 2. Честотна характеристика: някои усилват добре честоти от 20 Hz до 20

Слабия елемент във веригата?ДАК е важен елемент,но чак 10 пъти повече детайли ще можеш да чуеш,когато смениш най-важното звено в една система.Това са тонколоните!Лично аз съм скептичен към тези мъничк

За повече инфо , моделите аудио техниката, с който разполагаш, какво се стремиш да постигнеш, и тогава ще получиш адекватен отговор.

преди 3 минути, RandomRainbow9390 написа:

Например усилвател 50 вата от марка а и 50 вата от марка б? Нали усилвателя взема слабият сигнал от източника и го прави по силен за колоните? Така че би трябвало източника да е компонента който е от значение, а не усилвателя. Естествно усилвателите са от ре омирани фирми, да кажем naim и mcintosh.

Разлика в какво: RMS отдавана мощност мощност на канал, THD, разлика в звученето(неутрално, топло, студено)?

Ако питаш за първото и двата производители (не си казал конкретно модели и може само да гадаем) са предоставили например на 8 ома OT, 50W на канал. То тогава, Да еднакви са.

Като тонколоните/ОТ също имат огромно влиание за крайното звучене (защото човек "възприема" музиката чрез тях).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Mr. ?? написа:

Разлика в какво: RMS отдавана мощност мощност на канал, THD, разлика в звученето(неутрално, топло, студено)?

Ако питаш за първото и двата производители (не си казал конкретно модели и може само да гадаем) са предоставили например на 8 ома OT, 50W на канал. То тогава, Да еднакви са.

Като тонколоните/ОТ също имат огромно влиание за крайното звучене (защото човек "възприема" музиката чрез тях).

Да има ли разлика в звученето, ако и двата са 50 вата на 8 ома и 100 вата на 4 ома. Идеалният сличай би бил ако усилвателя няма специфично звучене, а просто усилва сигнала от източника. Искам да направя ъпгрейд и стигнах до извода, че е най добре да взема нов ДАК, защото усилвателя трябва само да може да контролира колоните, а моя това го прави.

Или цялата електроника е горе долу все тая и просто да взема втори съб.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, RandomRainbow9390 написа:

Да има ли разлика в звученето, ако и двата са 50 вата на 8 ома и 100 вата на 4 ома. Идеалният сличай би бил ако усилвателя няма специфично звучене, а просто усилва сигнала от източника. Искам да направя ъпгрейд и стигнах до извода, че е най добре да взема нов ДАК, защото усилвателя трябва само да може да контролира колоните, а моя това го прави.

Или цялата електроника е горе долу все тая и просто да взема втори съб.

За повече инфо , моделите аудио техниката, с който разполагаш, какво се стремиш да постигнеш, и тогава ще получиш адекватен отговор.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Усилвател Vincent sv-237mk

от: kef ls50 meta

sub: kef kf92

player: bluesound node 2i

всичко е свързано с viablue кабели

Когато взех усилвателя, много ме изкефи и продължава да ме кефи, но китайските корени леко ме притесняват, дали наистина е нещо добро.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, RandomRainbow9390 написа:

Усилвател Vincent sv-237mk

от: kef ls50 meta

sub: kef kf92

player: bluesound node 2i

всичко е свързано с viablue кабели

Как е свързан усилвателя към стриймъра: с RCA или цифров интерконект.

Стрийминг услуги с високо качество ли използваш или Flac (с висока резолюция или стандартни 16bit 44.1 KHz)?

Какво липсва във звученето или искаш да постигнеш, защото усилвателя е достатъчно мощен да "играе" с ОТ (които, не са от най лесните за захранване)?

Друга подробност за качествено звучене е мястото на ОТ(на стойки по далеч от стена за препоръчване), и субуфера, както и интериора в стаята.

How to Get the Most Out of Your Rear-Ported Speakers

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Mr. ?? написа:

Как е свързан усилвателя към стриймъра: с RCA или цифров интерконект.

Стрийминг услуги с високо качество ли използваш или Flac (с висока резолюция или стандартни 16bit 44.1 KHz)?

Какво липсва във звученето или искаш да постигнеш, защото усилвателя е достатъчно мощен да "играе" с ОТ (които, не са от най лесните за захранване)?

Друга подробност за качествено звучене е мястото на ОТ(на стойки по далеч от стена за препоръчване), и субуфера, както и интериора в стаята.

Имам Tidal и Qubuz, и двете ги ползвам с hifi абонамент. Имам и доста неща купени от hdtracks. Плеара го бях свързал и с оптичен (https://viablue.de/de/kabel_hflex_toslink.php) и с rca (https://viablue.de/de/kabel_nfs1_cinch.php)  кабел. С оптичният е 3дб по силен звука, но няма пълния unfold на mqa, затова се спрях на rca.

Като цяло не липсва нищо, но понеже усилвателя е произведен в китай имам просто некомфортно чувство, нищо друго.

гледах други плеари, но това е нещото което най малко искам да сменям, понеже bluesound ми е супер удобен. Най лесният ъпгрейд би бил външен дак, който може да се справи с mqa през оптична или коаксиална връзка, но това пак оставя усилвателя, който леко ме бъгва,

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, RandomRainbow9390 написа:

Разликите може да са много:

1. клас усилвател, A, B, A/B, D (различават се по схемно решение и ефективност/консумация)

2. Честотна характеристика: някои усилват добре честоти от 20 Hz до 20 kHz, други ги няма на високите

3. Нелинейни изкривявания: колко вярно ще възпроизведе звуците конкретния усилвател

4. Звучене: някои усилватели има "топло" звучене, други по-студено, трети предават звука линейно, по-плоско. Това е малко условно, всеки човек харесва конкретно звучене.

5. Наличие на допълнителни опции като грамофонни предусилватели, DAC, еквилайзери и т.н.

преди 12 минути, RandomRainbow9390 написа:

.... няма пълния unfold на mqa, затова се спрях на rca.

...да се справи с mqa през оптична или коаксиална връзка, но това пак оставя усилвателя, който леко ме бъгва,

Това mqa можете да го заврете.... Просто забравете за него

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според ревюто на усилвателя, цифровите входове не са му силната страна на усилвателя. Правилно си се насочил към RCA.

DAC-a ще промени звученето:по-добро разделяне на инструментите, усилване, и до определена степен, ще звучи по остро или сдържано звучене.

Ако имаш опцията за Direct, на усилвателя и свържеш DAC-a тогава последния, ще има  значение.

Но, крайната дума ще имат ОТ, които имат "тежък саунд"  характерен за KEF.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ми е ясен източникът на сигнал. Формат и стил/ Какво помещение се озвучава. Стая / открито / голямо хале. Колко са зле със слуха слушащите. В общия случай някакви характеристики на хартия са последната дупка на дудука.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има разбира се.Всеки модел звучи различно.Не е все едно 50-ватов ,струващ под 100-тина долара,който е от нисък клас и друг 50-ватов от висок клас,струващ хилядарки.В аудио системите най-важното звено за качественият звук са тонколоните.След него са усилвател,източник на звук и т.н..На теб за сега ти липсва един качествен ДАК,който да подобрява подавания към усилвателя звук.Но защо всъщност пусна тема за разлика в усилватели?Не ти харесва звученето и търсиш кой елемент от твоите е виновен за това ли?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, RandomRainbow9390 написа:

Например усилвател 50 вата от марка а и 50 вата от марка б? 

Има разлика дали е измерена изходната мощност по RMS или DIN 45500 при 1KHz .

Има разлика и в звученето както вече са писали по горе , разликата освен в класа НЧУ е и в предусилвателна част,тонкорекция, компенсатори и честотен отвор за всеки усилвател.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, Димитър 59 написа:

Има разбира се.Всеки модел звучи различно.Не е все едно 50-ватов ,струващ под 100-тина долара,който е от нисък клас и друг 50-ватов от висок клас,струващ хилядарки.В аудио системите най-важното звено за качественият звук са тонколоните.След него са усилвател,източник на звук и т.н..На теб за сега ти липсва един качествен ДАК,който да подобрява подавания към усилвателя звук.Но защо всъщност пусна тема за разлика в усилватели?Не ти харесва звученето и търсиш кой елемент от твоите е виновен за това ли?

Исках да взема инпут, че усилвателя или няма значение, или моя е ок, за да имам зелена светлина за упгрейд на дак. И горе съм написал екстра, че говоря за ампове от горе долу един и същ клас :).

преди 7 минути, -Fu- написа:

Има разлика дали е измерена изходната мощност по RMS или DIN 45500 при 1KHz .

Има разлика и в звученето както вече са писали по горе , разликата освен в класа НЧУ е и в предусилвателна част,тонкорекция, компенсатори и честотен отвор за всеки усилвател.

Еднакви измерени 50 вата по един и същи начин. Всичко е едно и също, ватове, омове, херцове.

преди 1 час, Филипов написа:

Не ми е ясен източникът на сигнал. Формат и стил/ Какво помещение се озвучава. Стая / открито / голямо хале. Колко са зле със слуха слушащите. В общия случай някакви характеристики на хартия са последната дупка на дудука.

Помещението е стая, 20мм2. Източникът най — често е Tidal, понякога qobuz, Radio Paradies, ломални hd файлове всичко е lossless flac etc...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, -Fu- написа:

При тези условия разлика в изходната мощност няма да има.

Не става въпрос за изходна мощност, а за начина по който ще звучи. Всъщност въпроса трябва да е. Усилвател с единтични харектеристики от различни производители. Би ли имало разлока по начина по който звучи системата?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, RandomRainbow9390 написа:

Не става въпрос за изходна мощност, а за начина по който ще звучи. 

На кратко ,ако се прослушват без тонкорекция, компенсатори и филтри ще имат еднакво звучене теоритично. Условието е да са в един клас/ режим .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, RandomRainbow9390 написа:

Всъщност въпроса трябва да е. Усилвател с единтични харектеристики от различни производители. Би ли имало разлика по начина по който звучи системата?

Ще има разлика.Всеки производител използва различни компоненти и различни схеми на изпълнение.Пробвал съм различни модели усилватели,с едни и същи колони и подавач на звука.Всеки усилвател свири различно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Усилвателят ти, както и ОТ, са достатъчно качествени за жанровете музика, които очевидно слушаш.

Не пипай нищо! Може да се опиташ да разшириш музикалния си спектър.

Можеш да смениш ОТ с по-големи/по-скъпи!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, capnemo написа:

Това mqa можете да го заврете.... Просто забравете за него

Защо? Нова технолгия, интересно, поддържа се от основната ми услуга за слушане на музика .... и е хипер яко ..... като се появи синя точка .... супер, какво не ти харесва?

преди 1 час, JKirilov написа:

Усилвателят ти, както и ОТ, са достатъчно качествени за жанровете музика, които очевидно слушаш.

Не пипай нищо! Може да се опиташ да разшириш музикалния си спектър.

Можеш да смениш ОТ с по-големи/по-скъпи!

Омг ... не съм писал нищо за жанровете които слушам :), ти явно четеш мисли.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не чета, а съм сигурен. Примерно 9-тата на Бетовен откъде си я пускаш? ;)

Важното е, че нещата са ти наред! KEF-четата ги помня от темата ти в оня, другия форум...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би ме бъркаш с някой. Не съм поствал досега другаде и съм сигурен че много хора има kef ls50 :). Все пак е един от най популярните ентри говорители.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, RandomRainbow9390 написа:

Може би ме бъркаш с някой. Не съм поствал досега другаде и съм сигурен че много хора има kef ls50 :). Все пак е един от най популярните ентри говорители.

По-скоро meta е среден клас букшелф/рафтови ОТ.

Начален клас e Q100/Q150.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма нужда да спорим за детайли :). Всъщност лс50 (мета) са сами в собствен клас :), поне така са позициониерани в сайта на кеф. Поне аз се кефя на звука на тия кеф адски много, преди да ъпгрейдна от лс50 до лс50 мета, ходих да слушам няколко ( да тогава имаше работещи магазини) Дали, Елак ... блах .... само b&w ми харесаха (повече), но те изглеждаха странно с тоя цилиндър отгоре, и пак взех кеф :).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Решение

Имаш чудесен усилвател и не виждам никаква причина да го сменяш с друг. Аз използвам подобна схема, но с отделни компоненти - лампов предусилвател PrimaLuna Prologue 3 и крайното стъпало на усилвател Naim Nait XS2. Имам и стриймър Bluesound Node 2i. Включил съм го през аналоговите изходи към ламповия преамп и чрез коаксиален цифров кабел към отделен DAC. Имам абонамент за Spotify Premium, Deezer HiFi и Tidal HiFi. Qobuz все още не се поддържа в България. За период от около месец бях намерил начин да си пусна Qobuz Studio, но това вече е невъзможно. Според наблюденията ми Qobuz при резолюция 24/192 звучи много по-добре от Tidal Master, т.е. MQA. Защото при Qobuz имаме честни HiRes файлове, а MQA си е формат със загуби.

Ти би могъл да помислиш само за някакъв качествен отделен ДАК.

За озвучителните тела - аз съм любител на големите "сандъци" с огромни говорители - 12 и 15 инчови, а не букшелфи плюс събуфер. Затова съм се обзавел с Klipsch Heritage Forte III.

Ето и картинка как изглежда ламповият ми предусилвател:

spacer.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Михайлов написа:

Имаш чудесен усилвател и не виждам никаква причина да го сменяш с друг. Аз използвам подобна схема, но с отделни компоненти - лампов предусилвател PrimaLuna Prologue 3 и крайното стъпало на усилвател Naim Nait XS2. Имам и стриймър Bluesound Node 2i. Включил съм го през аналоговите изходи към ламповия преамп и чрез коаксиален цифров кабел към отделен DAC. Имам абонамент за Spotify Premium, Deezer HiFi и Tidal HiFi. Qobuz все още не се поддържа в България. За период от около месец бях намерил начин да си пусна Qobuz Studio, но това вече е невъзможно. Според наблюденията ми Qobuz при резолюция 24/192 звучи много по-добре от Tidal Master, т.е. MQA. Защото при Qobuz имаме честни HiRes файлове, а MQA си е формат със загуби.

Ти би могъл да помислиш само за някакъв качествен отделен ДАК.

За озвучителните тела - аз съм любител на големите "сандъци" с огромни говорители - 12 и 15 инчови, а не букшелфи плюс събуфер. Затова съм се обзавел с Klipsch Heritage Forte III.

Ето и картинка как изглежда ламповият ми предусилвател:

spacer.png

Супер,  благодаря за инпута. И аз имам подобно наблюдение за qobuz и tidal, плюс това от qobuz могат да се и купуват нещата. Ако наистина реша да игнорирам mqa има и много повече избор. Досега се бях спрял само на mytek brooklyn dac+, но иначе много добри неща съм гледал за rme adi2 dac или малко остарелият audiolab mdac+

PrimaLuna изглежда невероятно

Аз живея в апартаментче, няма как големи колони. Когато се преместя (надявам се скоро) в собствено жилище, може да си изпълня дългогодишна мечта (KEF Blade :)).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване