Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Какво е менителница?

Препоръчан отговор

Сега, след час, пак ще дават по "Viasat History" "Кървави пари : икономиката на нацистите". Една година ( в 11 клас) учихме икономика, но, честно казано, нищо не му разбрах на този адски скучен и тъп предмет. Някоя добра душа може ли да ми обясни на прост език и разбираемо какво е това менителнца, защото от филма не разбрах нищо, освен че се обърках.

Иначе историята с менителниците MEFO за мен беше нещо ново, не я бях чувала тази история, и очите ми станаха като на палачинки, докато гледах филми при премиерата. Търсих в интернет информация за тази менителница и изобщо тази история  за финансовата политика на Ялмар Шахт - тцъ, на български език няма нищо, а английски не знам. Та, ще съм много благодарна на някоя добра душа да гледа филма и да ми обясни за финансите. Нещо не разбрах как точно за плащали на работниците във военния комплекс на райха.Wtf GIF

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам какво е менителница, но знам от къде си взела gif-чето. Погледни аватара ми и ще разбереш.

Актрисата за съжаление не е сред живите. Загина в едно езеро спасявайки детето си. Казва се Naya Rivera.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, Mickey_Mouse_love написа:

Сега, след час, пак ще дават по "Viasat History" "Кървави пари : икономиката на нацистите". Една година ( в 11 клас) учихме икономика, но, честно казано, нищо не му разбрах на този адски скучен и тъп предмет. Някоя добра душа може ли да ми обясни на прост език и разбираемо какво е това менителнца, защото от филма не разбрах нищо, освен че се обърках.

Иначе историята с менителниците MEFO за мен беше нещо ново, не я бях чувала тази история, и очите ми станаха като на палачинки, докато гледах филми при премиерата. Търсих в интернет информация за тази менителница и изобщо тази история  за финансовата политика на Ялмар Шахт - тцъ, на български език няма нищо, а английски не знам. Та, ще съм много благодарна на някоя добра душа да гледа филма и да ми обясни за финансите. Нещо не разбрах как точно за плащали на работниците във военния комплекс на райха.Wtf GIF

Не можем да ползваме гугъл а?

https://www.bg-pravo.com/2009/12/69.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, Mickey_Mouse_love написа:

Нещо не разбрах как точно за плащали на работниците във военния комплекс на райха.

Плащането по схемата - след 50 години, с менителница, ако си жив. Няма как да си жив в този период - познай как се плаща

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, NewRedDragon написа:

Плащането по схемата - след 50 години, с менителница, ако си жив. Няма как да си жив в този период - познай как се плаща

Тоест не са плащали на работниците? А те как са си хранели семействата тогава? Как и откъде са купували храна, дрехи, обувки, лекарства?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Давали са им ги май чрез купони или нещо подобно беше

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Mickey_Mouse_love написа:

Тоест не са плащали на работниците? А те как са си хранели семействата тогава? Как и откъде са купували храна, дрехи, обувки, лекарства?

С "жетони". Лекарства не са нужни - хора има. Семействата ги храни Водача

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Менителницата не е ли вид измама?Interested Thinking GIF by reactionseditor

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Анне, колко и да си сменяш профила няма как да се скриеш. Стига с тези нацисти. Това е минало. Не са виновни само те.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, Емил Костов написа:

Анне, колко и да си сменяш профила няма как да се скриеш. Стига с тези нацисти. Това е минало. Не са виновни само те.

Така е, тя историята е комплексна наука не е само 20  век който е следствие на предходните векове

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Mickey_Mouse_love написа:

Менителницата не е ли вид измама?

Донякъде да - плащат ти с нещо дето в момента не можеш да го харчиш, няма значение името и в България го е имало и то по времето на социализъма  - плащат ти част от заплатата с т.н държавни облигации които я някога ги осребриш , я не.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Донякъде да - плащат ти с нещо дето в момента не можеш да го харчиш, няма значение името и в България го е имало и то по времето на социализъма  - плащат ти част от заплатата с т.н държавни облигации които я някога ги осребриш , я не.
То и всичко, което в момента наричаме „пари” - на практика не е пари! Особено - след премахването на „Златния стандарт”.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 44 минути, ined написа:

То не е за чудене че и в България го е имало и то по времето на соца, нали става дума за една и съща идеология хехе

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, petie1 написа:

То не е за чудене че и в България го е имало и то по времето на соца, нали става дума за една и съща идеология хехе

Защо си мислите, че при соц-а са важели други физични, химични и прочие закони?

Социализма си беше монархия, но леко гримирана. И под друго име.
Имаше си „монарх“ - председател на ЦК или подобно, „аристокрация“ - Политбюро, ЦК и надолу, „феодално население“ - закрепостено с жителството и забрана за пътуване навън и така нататък.

преди 11 часа, Mickey_Mouse_love написа:

Менителницата не е ли вид измама?

То и пенсионното осигуряване е подобна измама.
Осигурен си сега, ама дали ще вземеш пенсия ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото знам, менителница е документ който се дава от оказионните магазини(По нашему - заложните къщи), като заложиш предмет и срещу който документ можеш да си получиш обратно същия предмет(Естествено и срещу съответната сума).

НО явно в исторически план е нещо друго.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, Bubbles написа:

Доколкото знам, менителница е документ който се дава от оказионните магазини(По нашему - заложните къщи), като заложиш предмет и срещу който документ можеш да си получиш обратно същия предмет(Естествено и срещу съответната сума).

НО явно в исторически план е нещо друго.

Това е само частен случай! Към тази категория спадат и „акции на приносител“, „пътнически чекове“, „ваучери за храна“ ...

Пп. „Оказион“ и „заложна къща“ (кредитиране срещу стоков залог) не е едно и също!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, jhoro написа:

„Оказион“ и „заложна къща“ (кредитиране срещу стоков залог) не е едно и също!

Може и да си прав, но тук магазините в които можеш да продадеш или заложиш нещо се наричат оказиони.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, jhoro написа:

Защо си мислите, че при соц-а са важели други физични, химични и прочие закони?

Социализма си беше монархия, но леко гримирана. И под друго име.
Имаше си „монарх“ - председател на ЦК или подобно, „аристокрация“ - Политбюро, ЦК и надолу, „феодално население“ - закрепостено с жителството и забрана за пътуване навън и така нататък.

И аз съм си мислил че социализма си е бил кат монархия :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, petie1 написа:

И аз съм си мислил че социализма си е бил кат монархия :)

Ама то не става без мнонархия. Просто не става.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Bubbles написа:

Може и да си прав, но тук магазините в които можеш да продадеш или заложиш нещо се наричат оказиони.

Оказион е после - когато не си върнеш заема, и залога се продава! Дотогава залога стои в склада.

Другото е „Charity shop“ - „Благотворителен магазин“.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, petie1 написа:

Така е, тя историята е комплексна наука не е само 20  век който е следствие на предходните векове

Само че нацизмът е нещо типично германско.

Интересно как в другите държави нацизмът не е бил много харесван.

На мен ми е много интересно например колко ли български деца са членували в "Бранник", българския вариант на "Хитлерюгенд", едва ли са много.:speak:

преди 6 часа, ined написа:

Това пък хич не съм го чувала.

преди 6 часа, jhoro написа:
преди 6 часа, ined написа:

То и всичко, което в момента наричаме „пари” - на практика не е пари! Особено - след премахването на „Златния стандарт”.

И кой го премахна а - Запада! Щото самият прехвален запад е фалирал.

преди 5 часа, petie1 написа:

Така ли? Извинявай, но хич не си прав.

- В България не е имало култ към личността на Тодор Живков. Поне аз не помня у нас или в домове на приятели и познати на нашите да съм виждала негови портрети на видно място.

- В България не знам да е бил задължителна книга "Манифестът" на Карл Маркс. Ние поне я нямаме в нашата библиотека.

- В социалистическа България не е имало расово разделение, евреите не са носели еврейска звезда и не е имало погроми над еврейски магазини.

- в българските училища не е имало учебници по "расова наука".

Сега, това, че са изкопирали идеята за продажба на автомобили и визията на черно - бялата трудова книжка, мисля, че е чиста случайност. Няма да казвам колко се втрещих, като видях абсолютно същата книжка, със същите цветове, но без сърп и чук, на немски език, издавана по нацистко време...........:no-no:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Mickey_Mouse_love написа:
  1. Само че нацизмът е нещо типично германско. Интересно как в другите държави нацизмът не е бил много харесван. На мен ми е много интересно например колко ли български деца са членували в "Бранник", българския вариант на "Хитлерюгенд", едва ли са много.:speak:
  2. И кой го премахна а - Запада! Щото самият прехвален запад е фалирал.

1. Нацизъм е конкретен национализъм. А национализъм има навсякъде!
    „Патриотизъм е когато поставяш на първо място обичта към своя народ, а национализъм - когато на първо място стои омразата към другите народи.“
    Шарл дьо Гол
  2. Не е проблема за има или не „Златния стандарт“. Златото не става за ядене.
    Всичко тръгва от премахването на „натуралната размяна“!
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами някои народи са си за мразене, предвид какви ги вършат по света или как се измъкват като мокра връв от историческа вина.

Иначе не смятам, че расово например сме повече от тях. Но на етично, морално и образователно право - да.

Най - много мразят германците. Самочувствието им е до небето и без грам покритие.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, jhoro написа:

1. Нацизъм е конкретен национализъм. А национализъм има навсякъде!
    „Патриотизъм е когато поставяш на първо място обичта към своя народ, а национализъм - когато на първо място стои омразата към другите народи.“
    Шарл дьо Гол

Първо, това е глупост даже само по вътрешни противоречия на твърдението.

Второ, това не е казано от Ш. д. Гол, а е вкарано в устата му неотдавна от некое западно белодебелогъзо толерастче, излъгано от евреите поради крайната му глупост.

Да не би и ти?..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване