Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Усилвател и колони за грамофон

Wan
 Сподели

Препоръчан отговор

Здравейте хора!

Лутам се в избора на усилвател и колони за извличане на качествен звук от грамофон с ремъчна предавка, (който е смея да кажа среден към висок клас).

Търся добро качество на звука в ниски и високи честоти, съответно мощността за събаряне на прозорци тук никак не е критерий за избор.

Ще съм благодарен, ако някой по-вещ в сферата има предложения!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 92
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

преди 21 минути, Wan написа:

Здравейте хора!

Лутам се в избора на усилвател и колони за извличане на качествен звук от грамофон с ремъчна предавка, (който е смея да кажа среден към висок клас).

Търся добро качество на звука в ниски и високи честоти, съответно мощността за събаряне на прозорци тук никак не е критерий за избор.

Ще съм благодарен, ако някой по-вещ в сферата има предложения!

Това е добре. Но!

Посочи първо избрани от теб модули и техните цени, защото един ще предложи техника на обща цена 500 лева, а друг на 50000. Тогава и хората ще имат представа към кои класове техника си се насочил и ще дадат предложения. Приветствам ти основното решение.

Добавено:

Също така напиши модела на грамофона и дозата, която е монтирана на неговото рамо. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тук са описани характеристиките на грамофона и дозата ->

https://meloman-bg.com/грамофон-audio-technica-at-lpw40-turntable/

А за обща стойност на усилвател и колони, ако има нещо средно за около 1000лв ще е добре. Но аз не разбирам от техника толкова и може да звучи  смешна тази цена за това, което търся. Ако е така може да ме ориентирате в ценовия диапазон и характеристики на системата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, Wan написа:

Тук са описани характеристиките на грамофона и дозата ->

https://meloman-bg.com/грамофон-audio-technica-at-lpw40-turntable/

А за обща стойност на усилвател и колони, ако има нещо средно за около 1000лв ще е добре. Но аз не разбирам от техника толкова и може да звучи  смешна тази цена за това, което търся. Ако е така може да ме ориентирате в ценовия диапазон и характеристики на системата.

Имай предвид първо като най важно - колоните. Те са тези, които ще ти възпроизвеждат звука. А усилвател и други модули ако ще и милион да дадеш за тях, няма да има никаква файда, ако колоните ти са калпави и евтини. За нова техника - едва ли ще ти стигнат 1000 лева. Но един добър усилвател може да се купи с тях. За мен след добър има - много добър,отличен и превъзходен. Не те карам да харчиш луди пари за техника, но да дадеш дори 1000 за нещо, което не става, е жива загуба на средства. Така че, разумно подходи и огледай първо ти. За да знаем какво да ти предложим после. Спомени и каква музика предпочиташ да слушаш - джаз, поп, рок, кънтри оперна, симфонична и т.н Ще погледна линка с грамофона и ще ти напиша нов коментар. През това време, може още някой да ти помогне с решения и предложения.

Грамофончето е добро, дозата му - също. Това вече купено ли е или се каниш да го купиш? За да го слушаш трябва на усилвателят ти да има задължително вграден RIAA коректор за дозата или той да е като самостоятелен блок.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, Kolev71 написа:

Имай предвид първо като най важно - колоните. Те са тези, които ще ти възпроизвеждат звука. А усилвател и други модули ако ще и милион да дадеш за тях, няма да има никаква файда, ако колоните ти са калпави и евтини. За нова техника - едва ли ще ти стигнат 1000 лева. Но един добър усилвател може да се купи с тях. За мен след добър има - много добър,отличен и превъзходен. Не те карам да харчиш луди пари за техника, но да дадеш дори 1000 за нещо, което не става, е жива загуба на средства. Така че, разумно подходи и огледай първо ти. За да знаем какво да ти предложим после. Спомени и каква музика предпочиташ да слушаш - джаз, поп, рок, кънтри оперна, симфонична и т.н Ще погледна линка с грамофона и ще ти напиша нов коментар. През това време, може още някой да ти помогне с решения и предложения.

Грамофончето е добро, дозата му - също. Това вече купено ли е или се каниш да го купиш? За да го слушаш трябва на усилвателят ти да има задължително вграден RIAA коректор за дозата или той да е като самостоятелен блок.

Поръчал съм го вече, а "RIAA коректорът" нямам идея какво променя в цената или класът на усилвателя (ако имаш предвид така наречения "предусилвател" грамофонът има вграден или бъркам), ще попитам и в магазина все пак какви функционалности трябва да има усилвателя за да се ползва с този грамофон.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм ти написал за грамофона и дозата. Усилвателя трябва да има вграден RIAA коректор(предусилвател) който не се предлага вграден в грамофона. Иначе, без този коректор не можеш да ползваш грамофона. Добрите усилватели и тези от по горни класове обикновено го имат във себе си.

Сега отговори на всичките ми въпроси от горният ми пост, за да имаме представа какво и как ще го слушаш.

Грамофонът има вграден предусилвател. Сега проверих отново. Може да се включва във LINE INPUT на всеки усилвател.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, Kolev71 написа:

Аз съм ти написал за грамофона и дозата. Усилвателя трябва да има вграден RIAA коректор(предусилвател) който не се предлага вграден в грамофона. Иначе, без този коректор не можеш да ползваш грамофона. Добрите усилватели и тези от по горни класове обикновено го имат във себе си.

Сега отговори на всичките ми въпроси от горният ми пост, за да имаме представа какво и как ще го слушаш.

Грамофонът има вграден предусилвател. Сега проверих отново. Може да се включва във LINE INPUT на всеки усилвател.

Относно музиката нещата са малко на шизофрения, защото ще свири и джаз и класическа музика, през естрада и тежък рок..

А за техниката може да мина на вариант 2-ра ръка колони и усилвател или поне усилвателя да е 2-ра ръка.

Другият вариант е просто да разсроча малко във времето закупуването на техниката, но не съм избрал нищо конкретно като марка и характеристики.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, Wan написа:

Относно музиката нещата са малко на шизофрения, защото ще свири и джаз и класическа музика, през естрада и тежък рок..

А за техниката може да мина на вариант 2-ра ръка колони и усилвател или поне усилвателя да е 2-ра ръка.

Другият вариант е просто да разсроча малко във времето закупуването на техниката, но не съм избрал нищо конкретно като марка и характеристики.

И втора ръка може. Ако си от София, в момента гледам, че на страницата  е Evlampi, с който можеш да се срещнеш и посъветваш. А можеш да му разгледаш и магазина за такава техника. За втора ръка също може. Ето ти сайт за посещение: https://audiozavar.com/

Препоръчвам ти да погледнеш тук, за да добиеш по ясна представа:   https://www.avguide.bg/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Без качественни тонколони всичко купено преди тях губи смисъл! Тръгнете от тях, слушайте, чувайте и изберете това, което на ВАС ви харесва, а не какво пишат по форуми....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето ти още един сайт,от който можеш да си избереш тонколони и усилвател-втора ръка: hi-fi-zone.com

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Запалените почитатели на грамофона и грамофонните плочи предпочитат лампови усилватели и тонколони с висока чувствителност. Обаче... да се намери такава техника сумарно за 1000 лева дори секънд хенд е абсурдно.

Естествено може да си вземеш и транзисторен усилвател.

По принцип - грамофонът, който си си харесал, не е лош, но не е нещо специално. Той по-нататък може да се надгражда по две направления:

1. Доза. Дозата, която идва с него - AT-VM95E, е от начален клас. Може да се смени с много по- качествена и по-скъпа, с която грамофонът ще свири много по-добре.

2. RIAA коректор (т.е. предусилвател). Вграденият такъв в грамофона е буквално едно чипче. И звукът е... Много препоръчително е да се обзаведеш с отделен външен предусилвател (т.е. коректор за ММ дози). Това е отделна кутия, която се свързва към грамофоня, а от нея се подава сигнал към усилвателя. Обаче... пак става дума за пари и то не малко.

Не искам да ти давам конкретни съвети с марки и модели, защото съм маниак и ползвам много скъпа техника.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, Kolev71 написа:

Имай предвид първо като най важно - колоните. Те са тези, които ще ти възпроизвеждат звука. А усилвател и други модули ако ще и милион да дадеш за тях, няма да има никаква файда, ако колоните ти са калпави и евтини.

преди 6 часа, nickolaycho написа:

Без качественни тонколони всичко купено преди тях губи смисъл! Тръгнете от тях, слушайте, чувайте и изберете това, което на ВАС ви харесва, а не какво пишат по форуми....

Това е истината, но не знам в днешно време как може да се подходи...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, JKirilov написа:

Това е истината, но не знам в днешно време как може да се подходи...

В Западна Европа има такава възможност, но тя касае само аудиотехниката от висок и много висок клас. Към някои от магазините си има и акустична малка зала с необходимата за целта апаратура и няколко модела от аранжимента на магазина. Разполага с източници на съответно предпочитаната музика на грамофонни плочи и компак дискове.Влизал съм в такава зала в Дюселдорф, в холандски магазин и този на Rewox , във Швейцария - към фабриката им. , .Всеки от моделите изложени в магазина можеш да го послушаш в залата, сравнявайки го с другите модели. По този начин съм си купувал колони Dinaudio от Нидерландия. Но аз пак казвам, че техниката,която там се продава е на високо и много високо ниво и твърде скъпа за нашите пари. Тук в България все още не съм чувал, най малкото виждал магазин да е оборудвал и с акустична зала. Единствено остава чрез познати и приятели, които разполагат с такава техника в България. Но и там има нещо специфично. Помещението, в което е техниката на "познатия" няма да е това, каквото е вашето. Обзавеждането му, неговата акустика и всичко останало, ще са различни от това, което е при вас.Просто иска много слушане на различни стилове музика и ако ви харесва се насочвате към определени модели. Така правхме едно време (края на 70-те, до 1989 година) Лека вечер на всички ви и успех на пусналия темата. Много хубаво хоби и твърде скъпо. Американците са казали така: "Хобито е само за богатите хора"

h-583.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Залички за слушане има поне в два магазина в София - в Аудиоарте и в Топаудиовидео. И двете помещения са с акустична обработка. По-рано имаше и в Динакорд (Мюзикуърлд) на Искърско шосе, но покрай Ковид кризата си намалиха търговските площи, включително и шоурумчето за слушане.

Със сигурност имат и в магазин София Аудио Център (бившия магазин Денон) на бел. Скобелев, но там не съм слушал нищо. Техниката там е прекалено скъпа. Ама много скъпа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При така даденият бюджет само втора ръка би свършила работа. Пък и там по-лесно може да се чуе това-онова.

Както обикновено не се посочва град?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, JKirilov написа:

При така даденият бюджет само втора ръка би свършила работа. Пък и там по-лесно може да се чуе това-онова.

Както обикновено не се посочва град?

От София съм и да, явно ще е втора ръка всичко.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Питай си питанката и взимай каквото ти е по джоба. Ако нещо не ти достига ще се усетиш. Не забравяй че вероятно ще трябва да се отделят средства и за акустичното оформление на помещението. Михайлов си е маниак по темата и неговото е за стократно бюджета ти.  Като си купуваш усилвател гледай да има и вход за магнитна доза ако вграденият в грамофона коректор не те удолетворява.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Wan написа:

От София съм и да, явно ще е втора ръка всичко.

Тогава избери първия магазин, който ти е удобен и ще отделим няколко неща заслужаващи прослушване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какъвто и усилвател и колони да си вземеш, за грамофона допълнително трябва да си вземеш няколко евтини аксесоари, с които да почистваш плочите и иглата и да извършваш настройки по грамофона.

Това са:

1. Карбонова четка за почистване на плочите от прах преди просвирване.

2. Алтернативно - микрофибърна кърпа и антистатичен спрей за грамофонни плочи.

3. Фина четчица и антистатична течност за почистване на игличката на дозата.

3. Микрокантарче за фино настройване на натиска на иглата върху плочата.

4. Шаблон за настройване на положението на дозата спрямо държача, на който се монтира (ако смениш дозата). Държачът се нарича шел. Грамофоните на Аудиотехника обикновено имат в комплекта на доставката такъв шаблон - картонен диск, който поставяш вместо грамофонна плоча. На него има разчертани разни линии, по които нагласяш дозата за паралелност и успоредност, преди да я притегнеш към шела. А шелът се монтира към рамото. Повтарям - това се прави само при смяна на доза!

Аз практикувам нещо друго - за всяка доза (имам четири) съм купил отделен шел и съм настроил всяка доза към шела и рамото. Като сменям доза, просто сменям комплекта доза плюс шел. Шелът се монтира към рамото свръх елементарно с притягане на един пръстен на резба.

5. Допълнителна тежест (клампа) с цилиндрична форма с отвор в центъра, която се надява на оста на диска на грамофона върху грамофонната плоча и я притиска към въртящия се диск. За предпочитане е клампата да е с монтирана либела отгоре. Грамофонът трябва да е строго хоризонтален.

6. При възможност е хубаво да се вземе и допълнителна масивна тежка плоча от МДФ с гумени конусни крачета с настройваема височина за да може да се нивелира плочата. Поставя се под грамофона. Той стъпва на нея. Примерно ProJect предлагат такива плочи. Служи да обира вибрациите, които отиват към грамофона.

И т.н. и т.н.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Михайлов написа:

Какъвто и усилвател и колони да си вземеш, за грамофона допълнително трябва да си вземеш няколко евтини аксесоари, с които да почистваш плочите и иглата и да извършваш настройки по грамофона.

Това са:

1. Карбонова четка за почистване на плочите от прах преди просвирване.

2. Алтернативно - микрофибърна кърпа и антистатичен спрей за грамофонни плочи.

3. Фина четчица и антистатична течност за почистване на игличката на дозата.

3. Микрокантарче за фино настройване на натиска на иглата върху плочата.

4. Шаблон за настройване на положението на дозата спрямо държача, на който се монтира (ако смениш дозата). Държачът се нарича шел. Грамофоните на Аудиотехника обикновено имат в комплекта на доставката такъв шаблон - картонен диск, който поставяш вместо грамофонна плоча. На него има разчертани разни линии, по които нагласяш дозата за паралелност и успоредност, преди да я притегнеш към шела. А шелът се монтира към рамото. Повтарям - това се прави само при смяна на доза!

Аз практикувам нещо друго - за всяка доза (имам четири) съм купил отделен шел и съм настроил всяка доза към шела и рамото. Като сменям доза, просто сменям комплекта доза плюс шел. Шелът се монтира към рамото свръх елементарно с притягане на един пръстен на резба.

5. Допълнителна тежест (клампа) с цилиндрична форма с отвор в центъра, която се надява на оста на диска на грамофона върху грамофонната плоча и я притиска към въртящия се диск. За предпочитане е клампата да е с монтирана либела отгоре. Грамофонът трябва да е строго хоризонтален.

6. При възможност е хубаво да се вземе и допълнителна масивна тежка плоча от МДФ с гумени конусни крачета с настройваема височина за да може да се нивелира плочата. Поставя се под грамофона. Той стъпва на нея. Примерно ProJect предлагат такива плочи. Служи да обира вибрациите, които отиват към грамофона.

И т.н. и т.н.

Мерси за и фото! 

Може ли някакво мнение за този усилвател и по-скоро за марката дали са читави->https://www.muziker.bg/behringer-nx1000d

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано, тази марка я заобикалям отдалече. Тези правят нещо като професионална техника. Т.е. примерно за озвучаване на обществени заведения и т.н.

Пони според мен не е много подходяща за домашни HiFi системи.

Но воже и да греша. Нека някой по-знаещ да каже.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, Wan написа:

Мерси за и фото! 

Може ли някакво мнение за този усилвател и по-скоро за марката дали са читави->https://www.muziker.bg/behringer-nx1000d

По въпроса с линка и усилвателя в него!

Това е смешно да го показваш. Няма нищо общо с HI-FI техниката. Дори с професионалното озвучаване, най малко! Не забравяй, че по света се произвежда техника и за бунаци.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Неслучайно написах

преди 3 часа, JKirilov написа:

Тогава избери първия магазин, който ти е удобен и ще отделим няколко неща заслужаващи прослушване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това е за кръчмари или за селска сватба тип цигански оркестър да вдига гюрултия. Такива са и всички неща клас D. - ниска консумация и малко топлоотделяне.

Techniks, Denon, Pioneer - такива гледай за няколкостотин лв. Имат и предусилвателна част, че и вероятно RIAA. Примерно до 300 че да останат повече за озвучителните тела.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кирилов 2 пъти ти обръща внимание за магазин, който можеш да посетиш на живо. Там избора е доста голям от към всичко.Цените не са надути и техниката е проверена. Консултация на място може да ти се даде. Хубаво е с теб да има човек, който е на голямо ТИ с тази техника, защото те виждам, че хептен не можеш да се ориентираш. Но за около 1500-2000 лева ще си намериш доста добра техника, която ще те изкара малко по вече време, отколкото купена от някоя бакалия. Ако ти трябва както си написал по вече бас и високи, насочи се към Европейски усилвател.  И ми прави впечатление, че мълчиш, а не питаш ти. Повечето ние ти пишем, отколкото ти. Съвсем спокойно в този бюджет ще си събереш една малка система за домашно ползване, от която колкото и да не ти се вярва, ще останеш доволен. Ако беше нещо за много пари - щях да ти дам насоки с линкове.  По назад в този раздел има почти цялата техника на Михайлов с картини.  Вярно, че при него положението е друго, но хората са казали така: Мерак с пари се гаси! И не е задължително да се хвърляш на скъпи модули, защото последните влачат със себе си още много разходи от финансово състояние. Ако можеш да си го позволиш, може. Всичко зависи единствено от теб. Най важното, че ти ще си ги слушаш. Нашето мнение е субективно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...