Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Усилвател и колони за грамофон

Wan
 Сподели

Препоръчан отговор

преди 16 минути, Kolev71 написа:

Кирилов 2 пъти ти обръща внимание за магазин, който можеш да посетиш на живо. Там избора е доста голям от към всичко.Цените не са надути и техниката е проверена. Консултация на място може да ти се даде. Хубаво е с теб да има човек, който е на голямо ТИ с тази техника, защото те виждам, че хептен не можеш да се ориентираш. Но за около 1500-2000 лева ще си намериш доста добра техника, която ще те изкара малко по вече време, отколкото купена от някоя бакалия. Ако ти трябва както си написал по вече бас и високи, насочи се към Европейски усилвател.  И ми прави впечатление, че мълчиш, а не питаш ти. Повечето ние ти пишем, отколкото ти. Съвсем спокойно в този бюджет ще си събереш една малка система за домашно ползване, от която колкото и да не ти се вярва, ще останеш доволен. Ако беше нещо за много пари - щях да ти дам насоки с линкове.  По назад в този раздел има почти цялата техника на Михайлов с картини.  Вярно, че при него положението е друго, но хората са казали така: Мерак с пари се гаси! И не е задължително да се хвърляш на скъпи модули, защото последните влачат със себе си още много разходи от финансово състояние. Ако можеш да си го позволиш, може. Всичко зависи единствено от теб. Най важното, че ти ще си ги слушаш. Нашето мнение е субективно.

Най-вероятно ще вдигна бюджета, както казваш 1500-2000, че в противен случай ми се струва сякаш няма смисъл да взимам нещо. Магазини ще обиколя в най-скоро време като се по освободя, със сигурност, но нали всеки е чувал коментарите от сорта, че продавача ще ти пробужда нещо, което не ти трябва като не разбираш, а няма и още не съм намерил някой познат-разбиращ дето да мъкна с мен. Чета различни мнения(разни хора разни идеали) а и тепърва започвам да се и тересувам повече от това и няма как да се хвърля на 2-рия ден да взема нещо. Опитвам се да чуя малко мнения първо и да се ориентирам и като цена и като вид техника какво изобщо ми трябва и да коригирам и съответно да конкретизирам това, което търся, но става бавно, когато тепърва прохождаш. 

Четох няколко теми и за разликата между ресивър и усилвател и пак различни мнения и не ми стана ясно кое е по-до ре в моя случай, а и като цяло аудио системата състояща се от колони, усилвател(или ресивър) и предусилвател може би. До каква степен е завършена и нужно ли е още нещо за качествен звук. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 92
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

"Хубаво е с теб да има човек, който е на голямо ТИ с тази техника, защото те виждам, че хептен не можеш да се ориентираш. "

Виждаш, че не съм забравил да ти го напиша в поста си.

Всичко, което вземеш втора ръка почти на 80% си остава завинаги твое. Иначе губиш. Така е със всяка техника. Купуваш си нов лаптоп от магазина. Излизаш и решаваш да ми го продадеш, щото нещо не ти допада. Може, но вече цената му ще е на 50% и то, ако аз се навия да го купя. Това беше като пример. А ако си купил усилвател за 20000 лева и утре отидеш в някой познат и видиш неговия, който е по добър от твоя - какво правим, ако вече си се"разболял" -  губим пари. Много пари. Ако ще ставаш любител на качествената музика, то с 2000 лева няма да направиш нищо. Едни добри колони почват от 4-5000 лева нагоре. А те....са най важното нещо. Ами другите "кутии" пълни с чаркове? Поразгледай сериозните фирми, вторият линк от горният ми пост ненапразно ти го дадох. Прочети тук там, погледни някое изложение на Аудиотехника - има и в интернет много такива. Помисли си, посъветвай се ако си женен с жената, че и тя ще ти е проблем след време по този въпрос и тогава решавай. А да вдигаш гирултия само, то това всеки го прави с дрънкалките от гаражните магазини. Едно нещо много не ми хареса от първите ти постове и мислех въобще да не се обаждам, ама си викам - може пък това момче да е запалено. Защо да не му напиша някой ред. Ето за какво ти говоря:

"Относно музиката нещата са малко на шизофрения......"

https://www.bowerswilkins.com/net/home-audio/800-series

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Kolev71 написа:

"Хубаво е с теб да има човек, който е на голямо ТИ с тази техника, защото те виждам, че хептен не можеш да се ориентираш. "

Виждаш, че не съм забравил да ти го напиша в поста си.

Всичко, което вземеш втора ръка почти на 80% си остава завинаги твое. Иначе губиш. Така е със всяка техника. Купуваш си нов лаптоп от магазина. Излизаш и решаваш да ми го продадеш, щото нещо не ти допада. Може, но вече цената му ше е на 50% и то, ако аз се навия да го купя. Това беше като пример. А ако си купил усилвател за 20000 лева и утре оридеш в някой познат и видиш неговия, който е по добър от твоя - какво правим, ако вече си се"разболял" губим пари. Много пари.Ако ще ставаш любител на качествената музика, то с 2000 лева няма да направиш нищо. Едни добри колони почват от 4-5000 лева нагоре. А те....са най важното нещо. Ами другите "кутии" пълни с чаркове?Поразгледай сериозните фирми, вторият линк от горният ми пост ненапразно ти го дадох. Прочети тук там, погледни някое изложение на Аудиотехника - има и в интернет много такива. Помисли си, посъветвай се ако си женен с жената, че и тя ще ти е проблем след време по този въпрос и тогава решавай. а да вдигаш гирултия само, то това всеки го прави с дрънкалките от гаражните магазини. Едно нещо много не ми хареса от първият ти пост и мислех въобще да не се обаждам, ама си викам - може пък това момче да е запалено. Защо да не му напиша някой ред. Ето за какво ти говоря:

"Относно музиката нещата са малко на шизофрения......"

Защо, това е самата истина, аз слушам наистина много стилове, които са несъвместими и вкусовете ми звучат налудничаво за абсолютно всички хора, които познавам. Иначе оценявам наистина мненията ви и са ми много полезни! 

А за този модел конкретно струва ли си да го фледам изобщо

https://www.whathifi.com/us/denon/pma-720ae/review

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Струва си , да! Фирмата е много добра в тази област. Не е от скъпите им но ще ти върши чудесна работа. Не е само той. Има и много други като него. Обърни внимание на линка и си го запиши като любим. Можеш да си направиш и безплатно получаване на бюлетин в който много известни специалисти от тази област дават мнение след тестове на изделията. Спокойно можеш да си го получаваш на пощата. Ще получиш картон -покана след няколко твои влизания в него. Не я отказвай.

•  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Какво Hi-Fi?, основано през 1976 г., е водещото в света независимо ръководство за закупуване и притежаване на hi-fi и продукти за домашно забавление. Нашите цялостни тестове ви помагат да купите най-доброто за парите си, като секциите ни за съвети ви дават поетапна информация как да получите още повече от музиката и филмите си. Всичко е тествано от нашия специализиран екип от вътрешно-битови рецензии в нашите поръчкови тестови зали в Лондон и Бат. Нашият желан петзвезден рейтинг и Награди са признати по целия свят като краен печат на одобрение, така че можете да си купите с абсолютна увереност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, не си струва. Да преведа:

Против:

Непродуктивен звук, неподходящ за всички стилове

Липсва динамичен финес/изисканост

Като си казал

преди 2 часа, Wan написа:

аз слушам наистина много стилове

дай за пример от всеки стил по едно парче?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, JKirilov написа:

...дай за пример от всеки стил по едно парче?

...за да ги чуеш и предложиш усилвател и колони ли? Няма ли да се спреш вече,с твоите безсмислени постове във всяка тема?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, Wan написа:

Четох няколко теми и за разликата между ресивър и усилвател и пак различни мнения и не ми стана ясно кое е по-добре в моя случай?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Wan написа:

Точно в твоя случай не може да се каже, защото не си казал източниците на звук. Ако е само от плочи и компакт дискове, разумният начин е усилвател. Ако ще слушаш и FM радио, тогава може и ресийвър. Но по добре е с отделен тунер за FM, отколкото със комбинация от тунер+ресийвър в една кутия. Това е ресивъра.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Авторът на темата може да е имал предвид многоканален кино ресивър.

Накратко - многоканалните ресивъри свирят мнооого по-зле музика в режим стерео отколкото всеки стерео усилвател при еднаква цена за ресивър и усилвател. Трябва ти адски скъп ресивър, за да свири толкова добре в режим стерео колкото един качествен стерео усилвател.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Михайлов написа:

Авторът на темата може да е имал предвид многоканален кино ресивър.

Накратко - многоканалните ресивъри свирят мнооого по-зле музика в режим стерео отколкото всеки стерео усилвател при еднаква цена за ресивър и усилвател. Трябва ти адски скъп ресивър, за да свири толкова добре в режим стерео колкото един качествен стерео усилвател.

Да, значи няма да търся ресивър, а усилвател.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 часа, Михайлов написа:

Какъвто и усилвател и колони да си вземеш, за грамофона допълнително трябва да си вземеш няколко евтини аксесоари, с които да почистваш плочите и иглата и да извършваш настройки по грамофона.

Това са:

1. Карбонова четка за почистване на плочите от прах преди просвирване.

2. Алтернативно - микрофибърна кърпа и антистатичен спрей за грамофонни плочи.

3. Фина четчица и антистатична течност за почистване на игличката на дозата.

3. Микрокантарче за фино настройване на натиска на иглата върху плочата.

4. Шаблон за настройване на положението на дозата спрямо държача, на който се монтира (ако смениш дозата). Държачът се нарича шел. Грамофоните на Аудиотехника обикновено имат в комплекта на доставката такъв шаблон - картонен диск, който поставяш вместо грамофонна плоча. На него има разчертани разни линии, по които нагласяш дозата за паралелност и успоредност, преди да я притегнеш към шела. А шелът се монтира към рамото. Повтарям - това се прави само при смяна на доза!

Аз практикувам нещо друго - за всяка доза (имам четири) съм купил отделен шел и съм настроил всяка доза към шела и рамото. Като сменям доза, просто сменям комплекта доза плюс шел. Шелът се монтира към рамото свръх елементарно с притягане на един пръстен на резба.

5. Допълнителна тежест (клампа) с цилиндрична форма с отвор в центъра, която се надява на оста на диска на грамофона върху грамофонната плоча и я притиска към въртящия се диск. За предпочитане е клампата да е с монтирана либела отгоре. Грамофонът трябва да е строго хоризонтален.

6. При възможност е хубаво да се вземе и допълнителна масивна тежка плоча от МДФ с гумени конусни крачета с настройваема височина за да може да се нивелира плочата. Поставя се под грамофона. Той стъпва на нея. Примерно ProJect предлагат такива плочи. Служи да обира вибрациите, които отиват към грамофона.

И т.н. и т.н.

Едно питане относно дозите. Не е ли всяка една доза по-висок или по-нисък клас от коя да е друга. И ако имаш няколко, защо не използваш винаги само тази от най-високия клас, а се сменят? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нали уж се разбрахме, че по-важни и първи са тонколоните, по-правилно наричани ОТ, пък е и по-кратко.

Качествени ОТ с някакъв евтин усилвател е в пъти по-добър звук от скъп усилвател с калпави ОТ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, JKirilov написа:

Нали уж се разбрахме, че по-важни и първи са тонколоните, по-правилно наричани ОТ, пък е и по-кратко.

Качествени ОТ с някакъв евтин усилвател е в пъти по-добър звук от скъп усилвател с калпави ОТ.

Да, това ясно, но събирам информация и разглеждам паралелно с тях и другите компоненти. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За дозите - има няколко производители на дози за грамофон. Освен Аудиотехника, има още Ортофон, Shure и т.н. Освен това дозите се различават според геометрията на върха на игличката, която контактува с канала на плочата. Според геометрията различаваме игли с коничен връх, с елиптичен връх и с връх със заточване Шибата. Изброил съм ги в по-посока от игли с по-ниско към игли с по-високо качество. Иглите с елиптичен връх по-добре прилягат към геометрията на канала на плочата от иглите с коничен връх, а иглите с геометрия на върха Шибата контактуват още по-добре със стените на канала. А защо човек да има повече от една доза? Примерно за разнообразие или заради това, че с различните дози се получават и леки разлики в звученето на музиката. Или може да установиш, че даден музикален стил повече ти харесва с една доза, а друг - с друга доза.

А иначе Кирилов е напълно прав, че най-важно е качеството на колоните.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За пасивните тонколони (ОТ), ако ще са букшелф, гледаш основния говорител да е по-голям, примерно поне 6.5 инч. или повече.

Примери за добри начален клас ОТ:

Monitor Audio Bronze 100.

Dali Oberon 3

Q Acoustics 3030i

Забележка: Тонколоните ги има в различен винил финиш. Разгледай сайтовете за повече инфо.

Желателно е да отидеш и да ги преслушаш на място. Ако ли не (поради ситуацията), четеш коментари и слушаш/гледаш ревюта и "стреляш в тъмното".

С останалата част от бюджета взимаш интегриран усилвател и евентуално добри кабели за ОТ (от чиста мед  KFC до 2 x 2.5 кв.), и фоно кабел  2RCA към 2RCA за свързване на грамофона към усилвателя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Много добри предложения, но аз умишлено премълчах този формат, понеже веднага се налага закупуване на стойки. А те почват над 250лв. Да не говорим ако има домащни животни...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

AVRX2700-12.jpg

преди 16 часа, Wan написа:

Да, значи няма да търся ресивър, а усилвател.

И да има вход за грамофон.Снимката е на ресивер,но ти търси стерео с такъв вход.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, JKirilov написа:

Много добри предложения, но аз умишлено премълчах този формат, понеже веднага се налага закупуване на стойки. А те почват над 250лв. Да не говорим ако има домащни животни...

И аз това се зачудих, дали ако вложа допълнителните пари за стойки, за стоящи на земята колони няма да е по-добър вариант, защото стойки ще ми трябват със сигурност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Wan написа:

И аз това се зачудих, дали ако вложа допълнителните пари за стойки, за стоящи на земята колони няма да е по-добър вариант, защото стойки ще ми трябват със сигурност.

Защо да влагаш пари за стойки,когато тези пари можеш да ги дадеш за по-добри обемни подовостоящи колони?Намират се хубави за твоя бюджет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На мен стойките са ми удобни, защото с тях регулирам колоните по височина: тъй като заради гравитацията звукът има тенденция да пада надолу, и по-високите честоти – по-силна тенденция, то като усетя, че за даден тип музика ми трябват повоче високи, вдигам малко колоните, и обратно.

Дясното ми ухо по-слабо чувства високите, затова дясната колона вдигам малко повече. Иначе чувам не повече от 12 кХц.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Wan написа:

Един вариант, който обмислям => https://besthifistore.com/product/1693/monitor-audio-bronze-500-chift.html

В този вариант,купуваш хубав усилвател,но колони нямаш!А колоните правят звука.Аз,ако влагах този бюджет,бих взел втора употреба.Примерно втора ръка усилвател:един ,друг ,още ,още ,още ,още ,още ,още ,още ,още , И колони доказали се с времето,които ще бутнат къщата ти с добрия звук и с които новите модели не могат все още да се мерят.Примерно:Yamaha ns-690 ll /1 ,Infinity sm-155 /2 ,Marantz ls-88h Marantz model hd77 ,Yamaha ns-690ll ,Onkyo sc-950,Technics sb-g800 ,Marantz p1230 ,JBL model R133 ,Pioneer hpm-700 ,  Има още,но ми омръзна да слагам линкове тук.       П.П. в линка,който си дал,първо излизаше усилвател,с малки колони,поради което изказах мнение,че само усилвателя си заслужава.Сега гледам линка ти води към тонколони,които също си заслужават.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За колоните. Ако имаш място да сложиш стойки и на тях малки букшелф колонки, значи имаш място и за подовостоящи колони.

Аз лично винаги бих предпочел подовостоящи колони. Най-малкото заради това, че имат по-голям обем. И най-вече заради по-доброто звучене. Лично мнение.

Освен това - ако са подовостоящи, най-добре е басовият говорител или два говорителя да са с диаметър на мембраната поне 8 инча, а не 6.5 инча. Просто басът е съвсем друг. Преди години се мъчих с едни колони със 6.5 инчови говорители, но накрая не издържах и преминах на стари немски колони Canton Nestor DC 802 или нещо подобно с по два 8 инчови, плюс 7 инчов за средните честоти плюс високочестотен. Съвсем друга работа!

Специално за Кантоните. От старите колони Кантон най-добри са тези от серията Ergo. Из продавалниците има разни такива, но при купуване от частно лице на колони секънд хенд винаги съществува риск нещо да не им е наред.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 56 минути, Михайлов написа:

За колоните. Ако имаш място да сложиш стойки и на тях малки букшелф колонки, значи имаш място и за подовостоящи колони.

Аз лично винаги бих предпочел подовостоящи колони. Най-малкото заради това, че имат по-голям обем. И най-вече заради по-доброто звучене. Лично мнение.

Освен това - ако са подовостоящи, най-добре е басовият говорител или два говорителя да са с диаметър на мембраната поне 8 инча, а не 6.5 инча. Просто басът е съвсем друг. Преди години се мъчих с едни колони със 6.5 инчови говорители, но накрая не издържах и преминах на стари немски колони Canton Nestor DC 802 или нещо подобно с по два 8 инчови, плюс 7 инчов за средните честоти плюс високочестотен. Съвсем друга работа!

Специално за Кантоните. От старите колони Кантон най-добри са тези от серията Ergo. Из продавалниците има разни такива, но при купуване от частно лице на колони секънд хенд винаги съществува риск нещо да не им е наред.

Разглеждах сега за 8 инчови говорители и все са от 3-4хил.лв нагоре или аз нещо не съм разглеждал както трябва? За нови става въпрос.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 59 минути, Wan написа:

Разглеждах сега за 8 инчови говорители и все са от 3-4хил.лв нагоре или аз нещо не съм разглеждал както трябва? За нови става въпрос.

Tолкова са.А ако потърсиш с 10,12 или 15 инчови,ще трябва още нули да слагаш...!Затова ти подбрах линкове с яки колони,втора употреба,които за тези пари си заслужават.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...