Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ktborisov

Всичко за Linux Mint - проблеми, мнения, въпроси (обединена)

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейите. Имам следния проблем когато напиша в терминала sudo nautilus и ми се отвотри nautilusa , като натисна траш-а и забива.. посивява ми прозореца и до там? защото прочтох, че като изтриеш protected files ( с роот привилегии те отиват там) обаче като си отворя траша и просто забива пробвах да го изпразня така " sudo rm -rf /home/root/.local/share/Trash/", но не става. Ако някой може да помогне благодаря предварително!

Редактирано от capnemo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я пробвай:

sudo rm -rf /root/Desktop/Trash

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не става пак. същата работа.? А пък ако отворя наутилус-а и дам само на траша десен бутон да го изпразни опцията не е активна.Което кво значи? , че принципно си е празен ама забива като кликна на него ? Цъкна ли на траша в наутилуса сичко посивява рамта ми скача на 100% + Процесора 100% и червената лампичка даже не мига свети си пермаментно червено докато не рестартирам после сичко е оК?

Редактирано от ktborisov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не става пак. същата работа.? А пък ако отвор

Я дай резултата от

sudo find / -name Trash -type d

Не става пак. същата работа.? А пък ако отворя наутилус-а и дам само на траша десен бутон да го изпразни опцията не е активна.Което кво значи? , че принципно си е празен ама забива като кликна на него ? Цъкна ли на траша в наутилуса сичко посивява рамта ми скача на 100% + Процесора 100% и червената лампичка даже не мига свети си пермаментно червено докато не рестартирам после сичко е оК?

Не знам кое какво значи аз под UNIX/Linux графична среда не съм виждал доста отдавна. Защо не се понаучиш и на командна линия?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

$ sudo find / -name Trash -type d

find: Filesystem loop detected; `/media/sda1' has the same device number and inode as a directory which is 2 levels higher in the filesystem hierarchy. /usr/share/screenlets/Trash

/home/borisov/.local/share/Trash

find: /home/borisov/.gvfs: Permission denied

уча се малко по-малко :rolleyes:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

sudo bash

find / -type d -name Trash 2>/dev/null

И това в терминал!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И това в терминал!

sudo bash

find / -type d -name Trash 2>/dev/null

/usr/share/screenlets/Trash

/home/borisov/.local/share/Trash

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това означава че root няма кошче. Я сега да видим какво си засилиl в твоето кошче:

sudo bash
 ls -la /home/borisov/.local/share/Trash

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

# ls -la /home/borisov/.local/share/Trash

total 16

drwx------ 4 borisov borisov 4096 2008-06-23 14:15 .

drwxr-xr-x 6 borisov borisov 4096 2008-06-23 14:15 ..

drwx------ 2 borisov borisov 4096 2008-06-23 14:15 files

drwx------ 2 borisov borisov 4096 2008-06-23 14:15 info

Смисъл няма кошче ? В наутилус не са ли само руут нещата ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

find: Filesystem loop detected; `/media/sda1' has the same device number and inode as a directory which is 2 levels higher in the filesystem hierarchy. /usr/share/screenlets/Trash

Да попитам само, това какво означава? Някаква грешка или е друго?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да попитам само, това какво означава? Някаква грешка или е друго?

Май да, според мен е омазана нещо файловата система, която е върху /dev/sda1

Смисъл няма кошче ? В наутилус не са ли само руут нещата ?

Не, просто програмата се стартира с привилегии на root. Ако си сигурен че наистина искаш да забършеш всичко в кошчето можеш да го направиш на собствена отговорност:

sudo bash
 rm -rf /home/borisov/.local/share/Trash/*

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направих го. След това : " Sudo nautilus -> Open Trash -> ...... и до там сив екран и се налага рестарт. Забива ... въпроса ми е защо забива. Предполагам , че не е нормално да забива ?

http://img58.imageshack.us/img58/3682/trashlh5.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направих го. След това : " Sudo nautilus -> Open Trash -> ...... и до там сив екран и се налага рестарт. Забива ... въпроса ми е защо забива. Предполагам , че не е нормално да забива ?

http://img58.imageshack.us/img58/3682/trashlh5.png

Няма си идея, може да се поразтърсим, но по-добре да се научиш да работиш в командния ред. А между другото защо ти е като root? Защо не триен нещата за които се иска такъв достъп от командна линия?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма си идея, може да се поразтърсим, но по-добре да се научиш да работиш в командния ред. А между другото защо ти е като root? Защо не триен нещата за които се иска такъв достъп от командна линия?

Е да вече ще знам :)) ама преди това не ги триех така.. м/у другото линукса го преинсталирах снощи .. обаче проблема с кошчето си остана ... та идеята ми беше ако е останало нещо до го разкарам ? и това, че забива траша а преди не забиваше ме навежда на мисълта, че можеби се е препълнило ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е да вече ще знам :) ) ама преди това не ги триех така.. м/у другото линукса го преинсталирах снощи .. обаче проблема с кошчето си остана ... та идеята ми беше ако е останало нещо до го разкарам ? и това, че забива траша а преди не забиваше ме навежда на мисълта, че можеби се е препълнило ?

df -k

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

df -k

Filesystem 1K-blocks Used Available Use% Mounted on

/dev/sda1 19380676 4400492 14003436 24% /

varrun 517636 212 517424 1% /var/run

varlock 517636 0 517636 0% /var/lock

udev 517636 48 517588 1% /dev

devshm 517636 700 516936 1% /dev/shm

lrm 517636 38176 479460 8% /lib/modules/2.6.24-16-generic/volatile

/dev/sda1 19380676 4400492 14003436 24% /media/sda1

/dev/sda2 172501308 8066376 155741360 5% /media/sda2

/dev/sdb1 158309288 63163352 87230472 42% /media/sdb1

gvfs-fuse-daemon 19380676 4400492 14003436 24% /home/borisov/.gvfs

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямаш пълна файлова система. Я пробвай в терминал да пуснеш top и да гледаш какво толкова товари като пуснеш Наутилус

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

еми като отворя наутилуса ми излиза процес -ROOT - CPU 100.0% MEM- 100.0% - NAUTILUS и там останалите процесе който го има и без наутилуса... ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

еми като отворя наутилуса ми излиза процес -ROOT - CPU 100.0% MEM- 100.0% - NAUTILUS и там останалите процесе който го има и без наутилуса... ?

В такъв случай си мисля за някакъв бъг, пробвал ли си KDE?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В такъв случай си мисля за някакъв бъг, пробвал ли си KDE?

Ами не обаче май ще пробвам :yanim:) БЛАГОДАРЯ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колеги, искам да попитам следното: 1. Значи за Нет-а става въпрос. При Убунту се пуска като дам на двете мониторчета до часовника с десен бутон Manage отваря ми се прозореца и там си въвеждам IP -> Mask -> Gateway -> DNS 1 -> DNS 2. и това е нета тръгва...а на Линукс Минт като дам с десен бутон ми излиза прозорец за някаква VPN връзка. Имате ли идея къде да цъкна за да си въведа ИП-то маската, ит.н. 2.Някой по-запознат може ли да ми каже как да си подкарам уеб камерата под-минт,защото не ми я разпознава.Нямам драивери за линукс .. немога да намеря и в нета. 3.Когато пускам филми които ca HD формат... се появява едно нацепване на картината и говора. Идея? Мерси Предварително

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Описаният начин е при Ubuntu 8.04. При него мрежата се настройва с ляв (не десен) бутон върху nm-applet (двете компютърчета)-->"Manage". При Ubuntu 8.10, на който е базиран Linux Mint 6, се използва NetworkManager Applet. Десен клик върху иконата -->"Edit Connections...". Другият начин е през меню System-->Preferences-->Network Configuration (в mintmenu-то е в група Applications-->Preferences-->Network Configuration).

2. Моделите web камери са стотици.

Всичко, което важи за Ubuntu, важи и за Linux Mint, т.e. може да се ползва помощна документация за Ubuntu. Ето нещо за четене - цък.

3. Как може от този ред да се разбере какъв е форматът на видеото (резолюция, разширение на файла...), с какъв player се пуска, с какви настройки, с какви видео драйвери и върху каква машина?

В Linux Mint са инсталирани MPlayer и w32codecs, така че не е необходимо да се добавят. Добавена е и Medibuntu репозиторията. Може да се пробва с VLC (VLC Features Formats). Ето и по тази тема нещо за четене - цък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Описаният начин е при Ubuntu 8.04. При него мрежата се настройва с ляв (не десен) бутон върху nm-applet (двете компютърчета)-->"Manage". При Ubuntu 8.10, на който е базиран Linux Mint 6, се използва NetworkManager Applet. Десен клик върху иконата -->"Edit Connections...". Другият начин е през меню System-->Preferences-->Network Configuration (в mintmenu-то е в група Applications-->Preferences-->Network Configuration).

2. Моделите web камери са стотици.

Всичко, което важи за Ubuntu, важи и за Linux Mint, т.e. може да се ползва помощна документация за Ubuntu. Ето нещо за четене - цък.

3. Как може от този ред да се разбере какъв е форматът на видеото (резолюция, разширение на файла...), с какъв player се пуска, с какви настройки, с какви видео драйвери и върху каква машина?

В Linux Mint са инсталирани MPlayer и w32codecs, така че не е необходимо да се добавят. Добавена е и Medibuntu репозиторията. Може да се пробва с VLC (VLC Features Formats). Ето и по тази тема нещо за четене - цък.

Извинявам се за непълния пост...

Еми колега, мерси 1 ва точка я оправих вече има нет. :)

http://users.skynet.be/chricat/SweexCam.html уеб камерата е тази... ?!

3.та точка опрравена ;)...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемът с камерата се оказва доста сложен. Както пише в линка от т.2, web камерите са различни видове. По-добрият вариант май е да бъде UVC compatible camera. Моята е Trust WB-1400T и се оказа, че работи с gspca driver, който бил наследник на spca5xx.

За да проверя как се разпознава, изпълнявам lsusb преди и след включване на камерата в USB-то. Изходът при мен е:

Bus 001 Device 005: ID 093a:2468 Pixart Imaging, Inc. Easy Snap Snake Eye WebCam

Команда ls /dev/video* показва, че е създаден файл /dev/video0, който при мен представлява камерата.

За да проверя какви модули се зареждат изпълнявам

lsmod | grep videodev
lsmod | grep gspca

Изходът от втората команда показва, че е зареден gspca драйверът за web камерата.

Въпреки това в Ubuntu 8.10 (Linux Mint 6) в някои програми (напр. в Skype и Camorama) камерата НЕ работи, докато в други показва образ. Има множество рапорти за неработещи камери, които в предишната версия (8.04) са работили нормално. Доколкото схващам, причината е в това, че в kernel 2.6.27 gspca модулът e по-нова версия (по-нова версия на video for linux - V4L2), докато много програми все още използват V4L1. Ако Sweex 100K Webcam използва gspca модула, много вероятно е и при нея да има проблеми с някои програми.

Тук е показан начин за заобикаляне на проблема, включващи инсталиране на библиотека libv4l-0.5 и използване на специален начин (с LD_PRELOAD=...) за стартиране на приложенията. Не съм го пробвал, защото съм статирал Linux Mint като LiveCD, а в Ubuntu 8.04, което ползвам, камерата работи нормално.

Редактирано от trosho (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

конфигурация: дъно gygabite GA-8SG800 RAM A-data 2x512 MB + 256 MB (три платки на трите слота) твърди дискове: 2 броя Hitachi 40 GB (Primary Master) с инсталиран Windows (разделен на 4 дяла) - C:\ D:\ E:\ F:\ Seagate 160 GB (Secondary "под Hitachi-то" по кабела като се тръгне), разделен на 5 дяла Дяловете на Seagate са J:\ K:\ L:\ M: \и N:\ като L: (≈ 10 GB предвиден за /root) и N: (≈ 30 GB предвиден за /home) са форматирани под ext3 файлова система. L:\ и N:\ форматирани за ext3, са разделени от предишения Windows-ски L:\ Започва инсталацията на Linux Mint 6, избирам да се инсталира /root в L:\ и /home в N:\ без заделяне за swap, стига до 94% и изведнъж: grub-install-(hd0) fatal error Преинсталирах няколко пъти така като сменях мястото къде да се инсталира зареждането на ОС: в sda (дава ми по списък че там е Hitachi и Windows) беше после в sdb (където са дяловете за Linux и двата други NTFS дяла) все същия резултат: grub-install-fatal error ------------------------------------------- Предишната инсталация от преди седмица беше успешна, но при следните данни: Seagate-товият дял M:\ (≈ 30 ГБ) беше изцяло форматиран за ext3, като /root и /home си бяха на този дял също! ------------------------------------------- Просто реших сега да преформатирам и разцепя по-големия дял L:\, за да инсталирам /root и /home, защото прочетох, че така е било по разумно (един вид /root = C:\, /home = друг дял:\ по псевдо-аналогия с Windows). Но ударих с този инсталационен проблем при grub. Някой има ли представа защо става така? И как това може да бъде оправено. Четох, че grub изисквал някакви първи клъстъри от харда, на който е инсталиран Linux и тези клъстъри обикновено се падали на първия или последния дял... нещо такова. Явно затова под M:\ дяла нямах проблеми. За жалост вече не мога да се заигравам с M:\ дяла защото там има солидна библиотека файлове за Windows-ска програма. И така... как да инсталирам Linux Mint 6 отново, по възможност /root и /home да са на два отделни дяла? Дали ако ги оставя на L:\ всичко пак ще си бъде нормално с инсталацията... май обаче пак ще даде грешката?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...