Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Всичко за Linux Mint - проблеми, мнения, въпроси (обединена)

ktborisov
 Сподели

Препоръчан отговор

L:\ е път, а не дял. кой от всичките ти дялове е extended? "форматираш" ли дяловете през графичният инсталатор или се мъчиш с външна програма, ако се мъчиш, ги форматирай през инсталатора. и не е препоръчително да смешваш терминологии при обясняване на проблем..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 3,6k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Хубаво де, не е редно да ги смесвам... но при положение, че тия дялове ги форматирам в самата Линукс-инсталация как да ги видя освен в самото диалогово прозорче... освен с телефона си да ги снимам. Казах... два харда, малкия е Primary Master, другия е след него по кабела... Secondary трябва да се води. Линукса го инсталирам на втория - secondary. В дял заделен за него, но така да се каже вътрешен дял (два по-точно), не "начален" или "краен". Когато преди го инсталирах на "краен" дял, всичко си беше наред... даже не ми се е налагало да гледам къде ще инсталира grub в онзи диалогов прозорец, просто си давах Next (продължи) и толкова! Явно проблемът е в самия grub. Просто не е направен, както трябва. Преди си се записваше в MBR (master boot recorda), който съвсем естествено е на първия хард, където е Windows-a. Сега не ще. Разликата е в това, че е на "вътрешен дял" (два, за /root и /home), а не на краен (и без заделене на /root и /home дялове). Това е. Все на същия хард го инсталирам Линукса. Вероятно наистина проблемът е в това, че се записва на някакви първи ли, последни ли сектори от харда... кой ли да ти каже?!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С обяснения с думи няма да стане ясно. Направи два screenshot-а и ги качи някъде. Става лесно.

Пуска се Linux Mint като LiveCD. Стартира се Menu->Administration->Partition Editor. Стартира се и Menu->Accessories->Take Screenshot. В GParted последователно се избират двата диска от падащият списък в дясно и се правят снимки на прозореца на програмата. Снимките се качват онлайн и се прикачват към твой пост във форума. Ето при мен какво се получи:

Публикувано изображение Публикувано изображение

От такива снимки веднага става ясно означенията и видът на дяловете. Има различни варианти на действие и с тези снимки ще е по-лесно знаещите да ти дадат съвет. Много добър източник на информация, свързана с GRUB, е страницата GRUB PAGE.

Бих ти дал и два съвета. Първо - не е препоръчително да нямаш swap дял. Ако твърдо не искаш такъв, може да се създаде swap файл, който да замести swap дяла.

Второ - защо ти трябва отделен отделен дял за home? При такова раделяне трябва да знаеш колко място ще ти трябва за root и колко за home. Когато имаш само един дял, не е необходимо да правиш тези сметки. Ако се притесняваш за данните си в home, може да им се прави backup на друг дял или направо да се съхраняват отделно, дори и в NTFS дял. Например в момента при мен има Windows на sda1, Linux на sda3 и MacOS X (Leopard) на sdb3, но се притеснявам единствено за дяла с данни sda5, където съхранявам всичко.

Може да помислиш по тези два въпроса и да решиш как ще е най-добре в твоят случай.

Редактирано от trosho (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Второ - защо ти трябва отделен отделен дял за home? При такова раделяне трябва да знаеш колко място ще ти трябва за root и колко за home. Когато имаш само един дял, не е необходимо да правиш тези сметки. Ако се притесняваш за данните си в home, може да им се прави backup на друг дял или направо да се съхраняват отделно, дори и в NTFS дял. Например в момента при мен има Windows на sda1, Linux на sda3 и MacOS X (Leopard) на sdb3, но се притеснявам единствено за дялът с данни sda5, където съхранявам всичко.

Може да помислиш по тези два въпроса и да решиш как ще е най-добре в твоят случай.

Ето малко разсъждения по въпроса за виртуалната памет и отделните партиции:

http://it.toolbox.com/wiki/index.php/Sugge...sizing_on_Linux

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако има проблем с Груб, то той си е от самата дистрибуция. По принцип е без значение къде се инсталира Линукс. На моя комп с два харда ( 160 и 500 гиги) имам един Уиндоус, два Дебиана, един Слак и един Пардус. Дяловете им са на всякакви позиции. Винаги ползвам отделен, най-голям дял за /home. За /root заделям около 10 гиги и винаги ми остава много място за всеки случай. Според мен проблема е или в самият Минт, или в самият диск. Понякога Уиндоулските програми за разпарчетосване на хардовете правят странни неща, случвало ми се е и тогава единствено помага изтриване на дяловете и пълно форматиране на харда, а после вече отново разцепване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е, добре е все пак преди това да се опита да се инсталира някоя друга дистрибуция. Щото може всичко по диска да си е наред и другото дистро да се инсталира без ядове. Тогава фащаш скапаният Минт и го хвърляш в коша за боклук. Впрочем, от всички дистрота от семейство Убунту може да се очакват такива случки ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами да... за жалост и Учу Свободен с Убинту не се инсталира успешно. Ще пробвам с оригинален Убунту. Ама де да знам... Минта нещо си ме привлече... изобщо не знам защо. :) Но държа да се има предвид, че преди седмица-две Минта си се инсталира успешно. Просто го инсталирах на крайния дял М: от секъндъри харда (цял дял, всички руутове, хоме, юзер и прочее директории в него), а не както сега се опитах на вътрешни дялове (един за хоме и другия за руут). Мисля сега да пробвам пак на вътрешния дял... пак всичко в него. Без да разделям руута и хоума и ще видя какво ще стане...

Редактирано от adXok (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами да... за жалост и Учу Свободен с Убинту не се инсталира успешно. Ще пробвам с оригинален Убунту. Ама де да знам... Минта нещо си ме привлече... изобщо не знам защо. :)

Но държа да се има предвид, че преди седмица-две Минта си се инсталира успешно. Просто го инсталирах на крайния дял М: от секъндъри харда (цял дял, всички руутове, хоме, юзер и прочее директории в него), а не както сега се опитах на вътрешни дялове (един за хоме и другия за руут). Мисля сега да пробвам пак на вътрешния дял... пак всичко в него. Без да разделям руута и хоума и ще видя какво ще стане...

покажи си структурата на диска с: fdisk -l

стига сме говорили в догатки..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вече тотално се обърках.

Послушах съвета на trosho и с Gparted фомратирах L:\ (който под линукс се именува dev/sdb7). За протокола sda е първия ми мастер хард, sdb е втория под него по кабела - секъндъри.

Форматирах го като ext3. Започнах инсталацията, всичко хубаво до момента в който трябваше да избера същия този дял sdb7, за да

се инсталира там Mint. И о, гнилост и зараза! Втория хард изобщо го нямаше в списъка. Е, убийте ме ама съм сигурен, че оня ден си беше там в списъка.

Влязох под Windows и фомратирах L:\ с Partition Manager пак като ext3, влязох в Mint отново и пак същото... втория хард изобщо го нямаше. А Gparted ми показва, че там са дяловете както и дяла sdb7 отреден за Linux.

Някой видя ли логиката!? Аз не.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така, ето ье инсталирах успешно Минта. Дялчт, краъният дял М:\ го преоразмерих под Windows (Partiton Manager) и му остажих ж края един 9 GB дял нареьен N:\ коъто ж последстжие ми послуйи за /root по жреме на инсталирането на Минта, а дялчт L:\ си остана за \home. Жсиько премина успешно. Сега и жчлкчт е сит (Минта се инсталира) и агнето е цяло (не загубих информацията жчж жеье преоразмереният дял М:\) Счйаляжам за глупажата фонетиьна кирилица, но тепчржа ще я редактирам, за което счщо поисках счжет ж една друга тема на този раздел. Благодаря на отзожалите се. Ж краъна сметка проблемчт наистина се оказа ж "краъността" на дяла ж коъто ще се инсталира Линукса. По-тоьно - негожият /root, ако инсталиращият го има йелание тоъ да е на отделен дял (трябжа да е "краен"... или "наьален" то зажиси от разделянето мойе би) Ще го имам преджид и за други дострибуции, ако Минта не ми хареса... но се счмняжам. Доста приятна на жид дистрибуциъка си е. :P

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Странно. Във всеки случай пак ще повторя, че Линукс няма предпочитания къде ще бъде инсталиран. Може да ползва всякакъв дял - главен, логичен, без значение. В случая явно твоят Grub капризничи и се прави на интересен, което също е странно. Той по-принцип също не е капризен и не подбира дялове.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, странна работа... може би само в Минт е така... сега да жидим как ще редактирам смотаната масово разпорстранена фонетика!

Аха... нещо друго което ми направи странно впечатление:

Когато инсталирах nVidia 177 драйвера му дадох 1156х864 пиксела за резолюция на 85 Hz, което границата на моя монитор,

но пропорциите не бяха добри.

Като му дадох 1280х1024 пиксела и Auto Hz, ми даде под Advanced да си избера и други опреснителни честоти. Избрах

85 Hz (2) имаше и (1), което беше като Auto режима.

Като го приложих, резолвцията си стана 1156х864 пиксела при 85 Hz опресняване и картината си пасна идеално, като под Windows.

Линукса е пълна дивотия! Публикувано изображение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 месеца по-късно...

С два хард диска съм: hd0 и hd1 (съответно sda и sdb) Mint инсталатора, при избор на дяла, в който да го инсталирам (на втория хард dev/sdb) в sdb9 (логически дял), при "Допълнителни..." настройки ми дава по подразбиране Зареждащата програма (Grub) да се инсталира върху (hd0). Разбира се там е MBR-а на Windows. А аз не искам да се инсталира там, а върху втория хард диск и да избирам коя опреационна да се зарежда след задаване на приоритет на зареждането от BIOS настройките при стартиране на компа. Задавах (hd1), задавах dev/sdb... обаче при зареждане на Grub и избиране на Mint 7, ми изписва я грешка 22, я грешка 17... No such partition! Инсталирвал съм по аналогичен начин няколко други линукса и всички са си зареждали от втория хард, без да се бутат в MBR-а на Уина. Някой може ли да каже къде е проблема. П.П. Изпробвах и варианта да направя sdb9 като primary дял и съответно зареждане от него, но дава именно грешката 17. :blow out candles: Знам, че ако го оставя по подразбиране в hd0 върху MBR-a, ще си се зареди. Не за първи път инсталирам така Mint. Но аз искам да ми зарежда от втория хард диск. Други дистрибуции с техните инсталатори го правят. Mint защо така прави... Ей, една като хората няма бе да му се не види...

Редактирано от Monolith (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

grub не е на първия диск. Поподразбиране по време на иснталиране на MInt, иска да е там именно в hd0, но аз изрично му казвам да се инсталира на hd1 (dev/sdb и даже пробвах и dev/sdbX, където X е root дяла зa Mint). Все не ще. Ама пък и аз не искам да се набутва в MBR-а на Windows. Други дистрота, които съм разцъквал, не правят проблем, но пък са зле самите те. Иначе инсталаторите им са добре... явно по-добре от на Mint. Пр облемът не е в BIOS-a. КОгато инсталирам MInt от диска, той ми е първи в BIOS, за да може изобщо да се инсталира от диск. Нали така. Втори ми е HD1. HD0 изобщо не го и слагам в редиците. Инсталацията преминава успешно. казвам на Grub дa се инсталира на ХД1. Рестартира след приключване. Даже и тук сега в BIOS-a оставям HD1 като първо стартиращо устройство. grub зарежда. Кликам на Mint 7 и... грешка 17 или 22. Досега дистората които съм инсталирал на хд1 с инсталаторите им, grub или lilo не са правили никви проблеми. Инсталират си се, груб си стартира от втория хард. Първия хард с Уина изобщо не е влизал в сметките. Тъпа работа. Явно някой си е решил, че не премено тряа да се бута в MBR-а na Уин-дяла (диска)... -------------------- Сещам се за един груб вариант... да откача първия хард по време на иснталация, а втория да си остане на същия слот... но после ше стане мазало с дяловете, като го върна. Знам ли... мое да пробвам и ше кажа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

пича има конкретен проблем с три харда и странно несъответствие в реда на прочитане от Биоса и Минт инсталера. При мен са два харда и Биоса и Минта си ги прочитат правилно hd0 - sda, hd1 - sdb. Също Минта по подразбиране иска да намърда Grub в hd0. Значи прочитането на устройствата е идентично. Ще пробвам да откача харда... с уина, да видя какво ще стане!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тъпа работа. Явно някой си е решил, че не премено тряа да се бута в MBR-а na Уин-дяла (диска)...

тоя Mint колкото и да не го боли какво се намира на MBR все пак има за идея , че нещо има , за разлика от бозата , дето никога няма идея какво става там Публикувано изображение та не знам аз коя е тъпата работа ...... а иначе - и при мен , когато имах боза на компютъра , ми беше записан на 2 рия физически диск , обаче когато исках да буутна от него в биос му разменях местата и го пишех 1 ви ..... има някаква подробност тук която ти убягва , не вярвам това да е функция само на тази дистрибуция ....
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Както си и знаех...

Откачих първия хард (който е Master) и оставих втория (който е Slave). Не съм им разменял закачването по кабела.

Инсталирах си Минт от диска. Всижко екстра. Инсталаторът видя само един хард, но незнайно защо го именува: sda

при условие, че е на Slave слота... както и да е.

Оставих си накрая груб да си се инсталира по подразбиране на хд0 и приключи успешно.

Имах едно наум все пак че Минта мове да се обърка... както и стана разбира се.

Рестартирах, зададох да зарежда от същия единствен в момента хард с Минт и си тръгна дистрибуцийката отма'!

Липсваше в стартовия списък наличието на Windows, което беше добре и както си трябва ;)

Спрях компа. Сложих пак първия хард, както си беше по старому и включих компа.

В Биоса зададох да стартира от хд1 (Минт) а втори буут да е хд0 (с Уина) както и при останалите дистрибуции с които нямаше нужда

от откачания на хардове и прочее щуротии.

Минта показа лого, дойде груб. Пак липсваше Уин в списъка - екстра! Направо съкнах на Минт 7 и тръгна...

Е, да... ама не! Заби и изкара някакъв надпис, че не намирал root дяла... Рекох си: "Да ти е... майката!"

И после се сетих, че тъпака иска да намери root дяла в sda, който в момента вижда не като Минтов а като първия хард - Уинския.

Рестартирах. Груб зареди и като избрах Mint 7 долу в буут опциите зададох не sda, както "го измамих" по време на инсталацията,

а го редактирах на sdb.

Зареди си като по учебник! :huh:

Вижда си Уин дяловете и първия - никви грижи.

Сега обче, трябва да намеря вероятно тоя файл с указване на буут опциите от груб менюто и да го редактирам, така че да си се показва

и следващия път като рестартирам както трябва и да указва квото трябва: sdb

Някакви идеи къде е тоя файл, че ме мързи да ровя?!

------------------------------------

Всъщност намерих го:

## ## End Default Options ##

title Linux Mint 7 Gloria, kernel 2.6.28-11-generic

root (hd0,8)

kernel /boot/vmlinuz-2.6.28-11-generic root=/dev/sdb9 ro quiet splash

initrd /boot/initrd.img-2.6.28-11-generic

quiet

Интересно ми е обаче в реда: root (hd0,8)

защо пише именно hd0

Айде "а" го смених на "b"... но това се чудя за: root (hd0,8)

Готово!

Сега си зарежда и без редакцията. Доволен съм. Разбира се... да няма да съм до Първанов я! Публикувано изображение

Ех, ако можеше инсталатора на Foresight да замени тоя на Mint... MInt-а щеше да мачка наред...

Кефи ме! Работи си десен буротн: отвори като роот... оцветчва фона на така отворената директория в червено, редактира си

човек на спокойствие разни недоглеждания... екстра е Mint-a! Препоръчвам го с две ръце.

:huh:

изобщо нчкой трябва да ги събере тия линукс-разработчици и да ги управлчва, щото все ще напрвят някоя глупост или недоглеждане

от първостепенна важност. Не ми трябва от най-напред да гледам шаренийки... трябва ми квото видя кофти да си го редактирам.

Така обичам аз. :huh:

Що ли па да не взема да си напрая мое дистро. С инсталатор на Foresight и останалото Mint.

Но я по-добре да разцъкам Minta още, че току-виж звука го няма... хехехе.

Айде... темата е приключена.

Поздрави.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Monolith, не се чуди защо едното е /dev/sdXY, а другото е (hd#,#). Прочети за начините, по които GRUB и Linux означават дяловете. Те са различни, като в Linux, освен "старомодното" /dev/hdXY (или /dev/sdXY), има UUID= и LABEL=.

Би трябвало да знаеш, че за всяко устройство в Linux се създава файл в /dev, който го описва. И това става автоматично при всяко стартиране с помощта на udev (за новите ядра), т.е. тези означения са динамични. Затова те може да се променят, когато добавиш/разместиш дискове. Или пък устройствата да се "виждат" по един начин при стартиране от LiveCD, и по различен при стартиране от HD.

Да добавим и особеностите на Linux Mint:

- от версия 3.1 Celena се използва разновидност на Grub - gfxgrub.

- в ядрото от версия 4.0 Daryna нагоре, всички HD се означават като sdX, независимо от това дали са IDE или SATA (ето защо ти говориш са Master/Slave, каквито има само при IDE, а означението е /dev/sdb9). Ако има и IDE, и SATA устройства, става интересно - не може със сигурност да се каже какво ще бъде означението на устройството.

От тук идват и проблемите при повече от един диск. За да се избегнат, би трябвало за означаването на root= в menu.lst (или за монтиране на дяловете в /etc/fstab) да се използва UUID. В Mint се използва /dev/sdXY, което в различни моменти може да означава различен дял. В Ubuntu (а и много други) се използва UUID, което позволява винаги да е ясно кой точно е дялът (дори и HD да се премести на друга машина). Недостатък, който отсъства при другото означение, е това, че при промяна на размера или при изтриване и ново създаване на дяла (наскоро имаше такъв проблем със swap дял), UUID се променя и се налага редакция.

Пускам отново линковете към инфото, защото ще разчиствам постовете.

Ако някой има проблем при стартиране на Linux Mint и в случай че има повече от един диск, включително и външен такъв, да прочете тук обяснения за причините и решението на проблема. За поправка на GRUB, могат да ви помогнат тези страници - цък, цък.

Редактирано от trosho (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дадоха ми едно аудио cd(wma) да го презапиша и като опитах през Brasero(copy disc) процесът завърши без успех. дайте предложение(я) моля.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дадоха ми едно аудио cd(wma) да го презапиша и като опитах през Brasero(copy disc) процесът завърши без успех. дайте предложение(я) моля.

K3B е синоним на записване на носители под Линукс преди Brasero да види бял свят. Макар, че няма да е нужно да инсталираш и тази програма.

Дай грешката - обикновено това се получава, когато диска предварително не е затрит добре и се прави запис на зает сектор, ти изтри ли данните от диска преди да запишеш и ако да, не си го направил по "бързия" метод, нали?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сложих чисто нов диск в CDRW и диска с музиката в DVDRW цяла нощ чагъртат и на сутринта още не беше стигнало до никъде. Аз се оправих копирах wma-тата на харда и ги записах на диск ръчно :) [email protected] ~ $ sudo apt-get remove firefox [sudo] password for ceco: Reading package lists... Done Building dependency tree Reading state information... Done The following packages will be REMOVED: firefox mint-meta-main sun-java6-plugin 0 upgraded, 0 newly installed, 3 to remove and 19 not upgraded. After this operation, 262kB disk space will be freed. Do you want to continue [Y/n]? ти ми беше казвал как да опитам да премахна само firefox, но не стана. пак искаше да затрие и mint-meta-main. Искам да си махна само firefox-а, че все се бъркам и стартирам само firefox вместо Opera, а FF не помни с какво да ми отваря торентите въпреки отметката. edit затрих и ff и opera и после изтрих /home/mozilla/firefox и сега пак си инсталирах firefox. Проблемът с торентите си седи, но не е болка за умиране. надявам се го оправят с някой следващ release.

Редактирано от dafighterrr (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът с торентите си седи, но не е болка за умиране. надявам се го оправят с някой следващ release.

ХА че какво му е на ФФ ? друга реализация не му трябва ...нямаш ли нещо такова в неговите настройки ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на ново инсталирах mint6(моля не ме питайте защо съм тръгнал да инсталирам нов линукс вместо стария и защо съм качил 6та версия, а не направо 7) upgrade-нах качих препоръчителния драйвър от Hardware devices и след рестарта ми дава :

http://img140.imageshack.us/img140/5169/dmc0002.jpg

В момента дори когато гледам форума като скролвам яко сече.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 месеца по-късно...

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване