Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

peppinka

Филмите и книгите

Препоръчан отговор

Току що прочетох поредицата на Стефани Майер,а междувременно изгледах и филма. Просто съм очарована. Мислех си и за други романи,които са филмирани - имаше например 4-5 книги на Нора Робъртс. Питам харесват ли ви или не? За разлика от "Здрач", "Montana sky" на Н.Робъртс не ме докосна и не посмях да изгледам другите. Но преди време имаше филмирани "Арлекин" и тези които гледах бяха добри. Освен това редовно попадам на хора,които се ядосват,че филма не бил точно по книгата и се питам има ли значение?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Филма е доста по-книгата, въпреки, че примерно убииствата на "лошите" вампири не беше уписано в книгата. Другото е почти същото..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като цяло не харсевам филмите правени по-книги, просто защото са по-слаби от самата книга и хора които не са я чели остават с лошо впечатление за нея съдейки по филма. Специално за "Здрач", изкефи ме филмчето но съм на мнение че можеше доста по-добре да се справят, мисля че не наблегнаха достатъчно на отношенията между Ед и Бела, сега се надявам на по-добро продължение (чийто трейлър ще видм за пръв път на наградите на МТВ :speak: ). Филм който страшно ми хареса по книга е "Цветният воал", впечатляваща игра на Едуард Нортън и Наоми Уотс (препоръчвам го на всички). Филмите по книгите на Норчето не съм ги гледала, не съм й фен и ги пропускам, същото мисля и за Арлекините, но съм гледала всички филми по романите на Даниел Стийл и като цяло стават за убиване на някой неделен следобед. Ако в темата влизат и минисериалите, голям съм фен на "Бригада" по едноименната сага - в него за пръв път видях да се цитират реплики от книгата, също така последната екранизация на "Война и мир" е много добра (пак от руснаците, но пък не съм чела книгата и не съм много обективна). И сега тъй като форума ни е все пак за любовни романи, да досадя още малко с нещо, мисля че всяка от нас й се ще да види ама истинско романче филмирано, е на мен кажи речи ми се случи, 66 сериен сериал "Одны ноч любви" - ама чист роман, главните се запознават след като главния спасява момата от падаща стълба, след това се срещат в клуб за дуелиране където главната се прави на момче, срещи туй унуй,влюбват се следва сватба, всичко точно, но има експлозия в една колиба, всички си мислят че главния е умрял, пък той бере душа безпаметен, главната пък вече бременна и за да има чавето баща се жени отново за един тъпанар, а пък главния като си връща паметта решава да отмъщава, изобщо супер як ми изглежда сериала, пък и малко серии да не ти досади, и направо съм болна че не мога да открия епизодите, и се моля да го излъчат някой ден и у нас, стискайте палци и вие да ми се отвори парашута :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм мислила много,но сигурно ако има книга,която уважаваш много сигурно е неприятно като я филмират и очакванията не се припокрият с резултата. Междудругото гледах Twilight Special Edition и съм впечатлена от това как работят артистите.Това си е сериозна работа за тях,не забавление.Но интересно е и как всичко се прави така ,че да се хареса на феновете.Харесвам актьорите и нямам забележки за подбора им,но малко ми е странна истерията на феновете-писъци и крясъци.Все пак това са хора(невероятни късметлии защото филма ще им донесе повече от самата работа по него),а не вампири.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако в темата влизат и минисериалите, голям съм фен на "Бригада" по едноименната сага - в него за пръв път видях да се цитират реплики от книгата, също така последната екранизация на "Война и мир" е много добра (пак от руснаците, но пък не съм чела книгата и не съм много обективна)....

Ана Каренина от 1997 година, много ми хареса екранизацията.

За мен книгите винаги са по-хубави от филмите.

Малко изключение е например Мълчанието на агнетата (хич не ми хареса). Филмът беше доста по-добър, Джоди беше страхотна.

Има и книги правени по филми, те са пък още по-голяма скръб.

Аз съм се опитвала да чета от тези теленовелките като Есмералда, Просто Мария и т.н, няма такава скука...

А филмите по Нора (вече съм си изказвала мнението) са ужасно отвратителни...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предпочитам книгите, филмите обикновено ме разочароват, може би четейки си изграждаме определени образи и после очакваме да ги видим във филма. Обикновено това не се случва, а когато режисьора е попроменил книжката още по-зле става. Последният филм по книга който гледах беше Стъпки от огън на Нора, не ми хареса особено. А някой знае ли нещо за Разамунд Депилхер /може и да не го изписвам вярно името/, филмчетата са много сладки и романтични, но книгите???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като говорим за филми по книга, няма как да подминем и "Шифърът на Леонардо", който подпали доста черги и разклати устоите на доста народ. Също и "Шестото клеймо". Вече имам филмите в колекцията си и, разбира се, книгите - илюстровани издания с твърда корица и гланцирани страници ;) .

Публикувано изображениеПубликувано изображение

Много ясно е, че и двата филма станаха перфектни (то се знаеше, след като главната роля бе поверена на Том Ханкс!).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никак не харесвам филма когато първо съм прочела книгата, мисля че това е защото когато четеш книга образа на героите и ситуациите остават напълно на въображението на читателя а във филма то е ограничено с уменията на режисьорите и изпълненито на актьорите. Те не могат пълноценно да преведат чувствата които в книгите могат да се четат. Например най много ме разочарова Шифърът на Леонардо - пълен провал според мен (а като си помисля с какво нетърпение очаквах да го видя филмиран!)

А във Здрач: Харесвам много книгите (препрочитала съм ги всичките) и може би филма би ми харесал много ако през цялото време когато го гледах не го бях сравнявала с книгата! Макар и да нямаше чак пък толкова разлики между двете, филма ми се стори малко повърхностен (ако не бях чела книгата нямаше да разбера защо Едуард мръщи нос когато Белла сяда при него в класната стая, пък и романтиката не беше в задоволяваща доза) Но въпреки това със сигурност мога да кажа че Здрач е най неразочароващата между филмираните книги, разбирасе сред тези които съм чела и гледала аз - а те са съвсем малко защото отбягвам да гледам филм когато първо съм чела книгата а и не чета книгата ако първо съм гледала филма (стана ми принцип след шифъра) Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като говорим за филми по книга, няма как да подминем и "Шифърът на Леонардо", който подпали доста черги и разклати устоите на доста народ. Също и "Шестото клеймо". Вече имам филмите в колекцията си и, разбира се, книгите - илюстровани издания с твърда корица и гланцирани страници :blink: .

Публикувано изображениеПубликувано изображение

Много ясно е, че и двата филма станаха перфектни (то се знаеше, след като главната роля бе поверена на Том Ханкс!).

На мен пък филмите не ми харесаха, за разлика от книгите ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много, много рядко филм, правен по книга, става хубав. Според мен "Властелинът на пръстените" беше добре направен, въпреки неминуемите съкращения на сюжета. От друга страна обаче, чели ли сте книги, правени по филми? И те често стават доста тъпи. Сигурно си има значение оригиналната идея за какъв формат е била измислена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много, много рядко филм, правен по книга, става хубав. Според мен "Властелинът на пръстените" беше добре направен, въпреки неминуемите съкращения на сюжета. От друга страна обаче, чели ли сте книги, правени по филми? И те често стават доста тъпи. Сигурно си има значение оригиналната идея за какъв формат е била измислена.

Да Властелина е едно малко изключение, книгата направо едвам я изчетох, беше ми ужасна и нищо не разбрах от нея, но определено съм фен на филма.

За книги правени по филм, сещам се единствено за "Доктор Куин" (ако се брои за книга дали имаше и 100 страници) и "Дързост и красота" и даже няма да я коментирам, подарих я на баба ми и щом и тя я захвърли в дъното на библиотеката -сами съдете.

Някой беше споменал "Есмералда", само да уточня че сериалите които се излъчваха у нас като Есмералда и Незабравимата (мисля че само тези двете ги видяхме като книги у нас) са по романите на Делиа Фиальо, а не обратното.

Колкото до Шифъра - лично според мен много слаб филм, и ако не си чел книгата трудно ще разбереш за какво става на въпрос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой беше споменал "Есмералда", само да уточня че сериалите които се излъчваха у нас като Есмералда и Незабравимата (мисля че само тези двете ги видяхме като книги у нас) са по романите на Делиа Фиальо, а не обратното.

А аз да допълня - Есмералда беше първата ми сапунка (едно време бях луда по тях, сега да ги не видя) и от сантиментално чувство си купих книгата. Освен нея и както казваш Незабравимата (за нея незнам нищо), имам и Право на любов пак на Делия Фиало, така че явно са поне три издадени на бг. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А във Здрач: Харесвам много книгите (препрочитала съм ги всичките) и може би филма би ми харесал много ако през цялото време когато го гледах не го бях сравнявала с книгата! Макар и да нямаше чак пък толкова разлики между двете, филма ми се стори малко повърхностен (ако не бях чела книгата нямаше да разбера защо Едуард мръщи нос когато Белла сяда при него в класната стая, пък и романтиката не беше в задоволяваща доза) Но въпреки това със сигурност мога да кажа че Здрач е най неразочароващата между филмираните книги, разбирасе сред тези които съм чела и гледала аз - а те са съвсем малко защото отбягвам да гледам филм когато първо съм чела книгата а и не чета книгата ако първо съм гледала филма (стана ми принцип след шифъра) Публикувано изображение

Напълно съм съгласна, разбира се няма как пълноценно да се филмират 500 страници, но наистина филмът, в сравнение с книгата, е малко повърхностен. Аз имах късмета да изгледам първо лентата и после да прочета книгата. Мен така или иначе не ме бърка ако знам края на някое книжле, така че това беше най-доброто решение в случая, защото честно казано, след като прочетох книжния вариант, реших да си пусна пак филма и ... ами някои моменти ме изнервиха, въпреки че имаше и доста такива, които и до сега си преглеждам от време на време. :P

А аз да допълня - Есмералда беше първата ми сапунка (едно време бях луда по тях, сега да ги не видя) и от сантиментално чувство си купих книгата. Освен нея и както казваш Незабравимата (за нея незнам нищо), имам и Право на любов пак на Делия Фиало, така че явно са поне три издадени на бг. :)

Може да добавим и "Лус Мария", също има книга издадена на бг, но не съм я чела, само сериала съм гледала и то когато бях дечко още / преди поне десетина години /.

Като цяло да се направи филм по книга /или да се напише книга по филм/ е рисковано начинание. Има случаи, в които филмът излиза по-добър от книжното произведение, но по-често е обратното. Така че няма точна формула, въпрос на възприятие, режисьорски и писателски решения...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А аз да допълня - Есмералда беше първата ми сапунка (едно време бях луда по тях, сега да ги не видя) и от сантиментално чувство си купих книгата. Освен нея и както казваш Незабравимата (за нея незнам нищо), имам и Право на любов пак на Делия Фиало, така че явно са поне три издадени на бг. :jeer:

Моя грешка, не Незабравимата, а Право на любов се казваше сапунката по която издадоха книга, и аз едно време много ги гледах, и с радост си спомням за две - "Росалинда"-разбира се, много ми харесваха актьорите, костюмите - всичко беше много барнато (за онова време) и "Заради любовта ти"-беше кратичък, но сюжета беше супер, и на всичкото отгоре беше много забавен, към днешен ден сапунки не гледам, и аз нз защо, като че ли не дават нещо достатъчно интересно.

И един въпрос, знаете ли дали има книга по "Елиза"-това е нещо което с кеф бих прочела!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моя грешка, не Незабравимата, а Право на любов се казваше сапунката по която издадоха книга, и аз едно време много ги гледах, и с радост си спомням за две - "Росалинда"-разбира се, много ми харесваха актьорите, костюмите - всичко беше много барнато (за онова време) и "Заради любовта ти"-беше кратичък, но сюжета беше супер, и на всичкото отгоре беше много забавен, към днешен ден сапунки не гледам, и аз нз защо, като че ли не дават нещо достатъчно интересно.

И един въпрос, знаете ли дали има книга по "Елиза"-това е нещо което с кеф бих прочела!

Доколкото знам (но не съм сигурна), първия сезон е правен по роман.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оу,Елиза!Уф-не искам да се сещам.Не съм голям почитател,въпреки че сигурно книгата ще става за четене. Имаше един сериал-"Кръвни връзки",който разказваше за частен детектив и вампир и партньорството им за разрешаване на странни случай.Не знам дали ще допадне на някой, сериала е по книгите на Таня Хъф,за която не знам нищо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оу,Елиза!Уф-не искам да се сещам.Не съм голям почитател,въпреки че сигурно книгата ще става за четене.

Имаше един сериал-"Кръвни връзки",който разказваше за частен детектив и вампир и партньорството им за разрешаване на странни случай.Не знам дали ще допадне на някой, сериала е по книгите на Таня Хъф,за която не знам нищо.

О, да, този сериал съм го гледала. Жалко, че се ограничиха само до 22 серии, интересен беше. Когато го гледах, се надявах да намеря случайно и книгите, но поне според моето търсене, не са издавани на бг, а на английски трудно ще седна да ги чета /дори и да ми бяха под ръка/, като се има предвид колко други очакват вниманието ми. Ако книгите са хубави колкото сериала, значи с удоволствие бих ги изчела. Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си имам теория за филмите, направени по книги. Ако книгата е хубава/прекрасна/великолепна/изключителна и т.н. , то филмът със сигурност, ще е ужасен. Ако книгата е посредствена, филмът ще е добър. Това е личният ми опит. По тази причина избягвам да гледам филм по книга, която харесвам. Знам, че ще е разочарование.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си имам теория за филмите, направени по книги.

Ако книгата е хубава/прекрасна/великолепна/изключителна и т.н. , то филмът със сигурност, ще е ужасен. Ако книгата е посредствена, филмът ще е добър.

Това е личният ми опит. По тази причина избягвам да гледам филм по книга, която харесвам. Знам, че ще е разочарование.

И аз бях така-хубава книга-лош филм.Сега въобще не ми пука.Просто сценариите и книгите са 2 различни неща.

А за "Властелина.." съм съгласна-добре го направиха.Въпреки,че и тогава имаше хора "не е точно по-книгата",но 1000 и кусур страници да не се правят лесно.Не се ядосвам на това,че хората имат мнение,а по-скоро на фенските глупости "няма да стане добре".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си имам теория за филмите, направени по книги.

Ако книгата е хубава/прекрасна/великолепна/изключителна и т.н. , то филмът със сигурност, ще е ужасен. Ако книгата е посредствена, филмът ще е добър.

Това е личният ми опит. По тази причина избягвам да гледам филм по книга, която харесвам. Знам, че ще е разочарование.

Наистина има нещо такова. И аз самата избягвам да гледам филма след като съм чела книгите. Е може би изключение ще правят поредицата на Здрач и на Хари Потър. Опрделено самият филм Здрач, като самостоятелна творба е изключителен, но просто когато се докоснеш до книгата разбираш колко е несъвършен. Определено романтиката е в доста оскъдна доза, но пък достатъчна, че да грабне зрителя, който не е чел книгата. Надявам се другите части да са екранизирани по-добре.

Относно темата филми и книги - най-добрата екранизация направена оп книга, която съм гледала досега е Тримата мускетари. НО не новите версии. Има една стара руска версия, която е като мюзикъл направена, но просто поне 80% от онова на лентата го има и на страниците написано от Дюма. Знам, че това не е любовен роман екранизиран, а като гледам това дискутирате сега, но според мен това е най-доброто.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А пък аз си имам моя теория: ако човек реши и се настрои предварително, че нещо няма да му хареса, то наистина така се случва. Затова като гледам екранизация, въобще не сравнявам филма със книгата. :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено книгите са ми по-интересни,докато чета,мога сама да пресъздавам свои образи в главата си,да си представя всичко,така както само аз бих го видяла.При филма,е друго...там виждаш ясни образи,остава само да асимилираш за какво иде реч.... Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също много рядко да харесам едновременно филм и романа, по който е правен - предпочитам разбира се хубавия роман. Но има изключение от това правило: например филма от 1995г. в шест серии "Гордост и предразсъдъци" е направо невероятен. Изключително сполучливо пресъздаден, че много често обичам да си го гледкам пак :temperature: А какво да кажа за филма от 2005г. с Кийра Найтли пак по романа "Гордост и предразсъдъци" :no-no: Когато си го свалих да го гледам, сядам си пред компа с кефско настроение, в очакване на велик пир за сетивата ми .... и още на 10 минута яко ме издразни. Толкова нескопосано направен филм, че ми идваше :temperature: Така че според мен, доколко един филм направен по роман, може да ни хареса зависи и от самата му направа. Разбира се, режисьора може да приложи доста творчество при създаването му, но когато се отклонява прекалено много от сюжета на романа, направо ме вбесява. Ами по-добре може би е в такъв случай да си направи отделен филм, а не да се каже че е по ....известен роман, та да ползва популярността му :speak:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също много рядко да харесам едновременно филм и романа, по който е правен - предпочитам разбира се хубавия роман. Но има изключение от това правило: например филма от 1995г. в шест серии "Гордост и предразсъдъци" е направо невероятен. Изключително сполучливо пресъздаден, че много често обичам да си го гледкам пак :dancing18: А какво да кажа за филма от 2005г. с Кийра Найтли пак по романа "Гордост и предразсъдъци" :question: Когато си го свалих да го гледам, сядам си пред компа с кефско настроение, в очакване на велик пир за сетивата ми .... и още на 10 минута яко ме издразни. Толкова нескопосано направен филм, че ми идваше :computer8: Така че според мен, доколко един филм направен по роман, може да ни хареса зависи и от самата му направа. Разбира се, режисьора може да приложи доста творчество при създаването му, но когато се отклонява прекалено много от сюжета на романа, направо ме вбесява. Ами по-добре може би е в такъв случай да си направи отделен филм, а не да се каже че е по ....известен роман, та да ползва популярността му :no-no:

Явно съм непретенциозна,защото с Кийра Найтли ми хареса ;) .Ама карай.

Да като четеш въображението ти прави каквото си иска,за разлика от филма,където всичко се вижда.Но пък като нещо ти е харесало неимоверно ти се иска да го видиш(като наркоман),дори да не е точно като представите ти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъкмо сега гледам Legend of the Seeker по поредицата на Тери Гудкайнд-Мечът на истината и съм много разочарована! Стигнах до 10-та серия и май ще се откажа. Имах такива очаквания за този сериал,а те са направили такава боза! Все се надявах на нещо,което да затъмни "Властелина..." ,а то... Публикувано изображение

Препоръчвам го на всички,които харесват Зина и Херкулес. Едно към едно е :computer8:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...