Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Почти съм убеден, че ще Ви върши. Много е важно населеното  място, където живеете. Повечето ако даваха това като коментар, човек може много по-лесно да им отговаря. Пример:   с. Балван, Великотърновско. Това е много ценна информация, за тези, които я разбират и са запознати къде се намират ретранслаторите по региони!

Така е съгласен съм с това.На 40 км северно от София с надморска височина 515м. Мисля, че от Копитото трябва да се лови а то е на 1345м. Като гледам в момента планините които са можду антената и Копитото не са по-високи от 1000м.

Редактирано от nickmaster (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз в Луковит ползвам една антена  за 5-ти  канал  която на времето я ползвах да ловя радио станциите с нея. Елементите са и по 1,50 и лови  та цепи мрака. Не и знам усилването ама лови радио от 100 км .Подобна е на тази. Трябва да измеря елементите и да  ви ги дам  като размери да си я направите за 15 мин работа е . може от алуминиеви пръчки да се направи и от кабел  за  ток от тоя многожилния вътре със стоманена сърцевина .

Публикувано изображение

Сори за офф-топика, но казваш за ФМ е идеална? Отдавна търся данни да си спретна една такава и ще ти следя постовете с интерес :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоя усилвател е със захранване по линията и то с по големо напрежение от 5 волта което може да пусне приемника .

Изобщо не може да стане и защото усилва сигнал с голямо входно ниво .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

усилвателите които ползваха кабелните за аналоговата, могат ли да се ползват и за цифровата

При положение че на тях пише транзитна честота 1000 мегахерца, могат, но те също внасят допълнителен шум . Пак казвам! Зависи къде живееш и какъв е терена спрямо ретранслатора. Използвайте публикуваните карти, за да видите покритието, което е посочено за даден регион. Това значително ще ви улесни. Проблемни ще са може би силно пресечените местности в Рило-родопският масив.Там трябва да се обърне най много на антенното оборудване.Използвайте 75 омов коаксиален кабел, който е добре да се съгласува с антената. Но знайте че не винаги този, който е най -скъп, е най добрият. В България се произвежда добър коаксиал. Визирам град Севлиево.

Jonov! Аз не говоря за магистралните усилватели. Дайте да се разберем. Те са неподходящи. 

Така е съгласен съм с това.На 40 км северно от София с надморска височина 515м. Мисля, че от Копитото трябва да се лови а то е на 1345м. Като гледам в момента планините които са можду антената и Копитото не са по-високи от 1000м.

Мисля, че няма да имате проблем с 'Копитото" Даже и с малка антена.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

покритието на село ще е явно две квадратчета че дали и ще ги има

Това Вие ще проверите на място.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Jonov! Аз не говоря за магистралните усилватели. Дайте да се разберем. Те са неподходящи. 

Ами аз трябваше да цитирам автора - не съм видял че си предлагал и ти :D

усилвателите които ползваха кабелните за аналоговата, могат ли да се ползват и за цифровата

Не мисля че с подобен усилвател , без никаква чуствителност ще постигне нещо :( а на снимката не се вижда и помислих че се захранва по линията .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

селото се пада с най слабо покритиие в парк “Странджа” и знам без да проверявам , за дребни смущения има 6 бр от това

също така при прекалено усилване на обратната връзка при цифровия има ли изкривяване на сигнала като при аналога

Момък!

Сигнала при теб ще постъпи от тунера при всички случаи в АНАЛОГОВ вид. Телевизорът ти е такъв, а и изхода на DVB-T тунера. Виж какво ниво на изхода на цифровият тунер се получава, това не го зная, но по стандарт трябва да отговаря, за да няма никакви изкривявания на картината.Мисля че нивото беше 2-3 волта от връх до връх, мерено на осцилоскоп.Ти реално това няма как да го провериш от тунера, но в упътването, там където са техническите характеристики, трябва да е написано.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Момък! Сигнала при теб ще постъпи от тунера при всички случаи в АНАЛОГОВ вид..

Това по-рано го обясних, но изглежда както винаги никой не си е правил труд малко да разбере или да си го набие в главата. Методът на модулация и демодулация на сигнала е от различен тип, но си остава аналогов, също както и модемите използват аналогова среда за пренос на цифрова информация, използвайки определени техники на модулация и демодулация на сигнала.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Това по-рано го обясних, но изглежда както винаги никой не си е правил труд малко да разбере или да си го набие в главата. Методът на модулация и демодулация на сигнала е от различен тип, но си остава аналогов, също както и модемите използват аналогова среда за пренос на цифрова информация, използвайки определени техники на модулация и демодулация на сигнала.

Тогава излиза, че съм "преписал" от ТЕБ! Ами...извинявай!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На тавана изнамерих и антена Tunali ST952. Даже съм забравил, че я имам. С нея трябва да е по-добре от предишната има и някакъв усилвател, само трябва да си спомня как се свързваше.

post-193459-0-36777500-1380740852_thumb.

post-193459-0-83170300-1380740866_thumb.

post-193459-0-75573100-1380741041_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Тогава излиза, че съм "преписал" от ТЕБ! Ами...извинявай!

Не е нужно да се извиняваш. Аз знам, че ти това го знаеш. Но е факт, че специално бях го споменал в мнението си, защото много хора си мислят, че това чудо цифровата ефирна телевизия е някакво извънземно животно, кацнало тук от далечна галактика, а всъщност е просто друг вид модулация и наслагване на сигнал върху носещата честота. Бях специално го споменал, за да не се налага повече да се обяснява това, което и ти си обяснил по-горе, но изглежда чукча писател, че читател и никой не си прави труда да чете, преди да зададе тъп въпрос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До 10 -20 км  ако ви е  предавателя  може да ползвате всякаква антена  обърната  във вертикална поляризация. като имате 55-60%  сила на сигнала ще гледате иначе ще ви насича. Ако се ползва усилвател долу до телевизора  ще ви се усили и загубите на сигнала по тая причина усилвателите се монтират направо на антената като в тях се ползват разни филтри за потискане  на  шумовете. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

На тавана изнамерих и антена Tunali ST952. Даже съм забравил, че я имам. С нея трябва да е по-добре от предишната има и някакъв усилвател, само трябва да си спомня как се свързваше.

Първата Ви антена е много по-добра от тази турска тава за баница. Освен това, усилвателят на нея е много "паешки" и водонезащитен и ще Ви прави проблем. Убеден съм, че с първата няма да имате проблем с приемането.

Освен това добавям и следното. Усилвателят на тази /втората/ антена е за 3 телевизионен обхват и той не покрива обхватите на ефирната цифрова телевизия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със една ей такава антена ще  хванете сигнал поне от 130 км  да ви е предвателя като  по спецификация и дават 70+ мили. Ако някой има схема на такова да я сподели да я пробваме колко лови и до къде.

Публикувано изображение

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със една ей такава антена ще  хванете сигнал поне от 130 км  да ви е предвателя като  по спецификация и дават 70+ мили. Ако някой има схема на такова да я сподели да я пробваме колко лови и до къде.

На това чудо някакви размери можеш ли да дадеш? Аз намерих някаква схема мисля че е същата антена.

post-193459-0-17960200-1380746728_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Със една ей такава антена ще  хванете сигнал поне от 130 км  да ви е предвателя като  по спецификация и дават 70+ мили.

Публикувано изображение

Това разбира се е добро по усилване, защото са 4 сфазирани антени, но не е необходимо за  по-голямата част от населението на България. Евентуално проблемните силно пресечени райони могат да опитат. При положение, че антената се изработва ръчно, съвсем не е за подценяване начина и на изработка и съгласуването със фидера. Не всеки може да го направи, защото много хора си мислят, че като кръстосат две клечки и решават проблема. Антенната техника е наука и някои неща при нея от теорията се разминават с практиката.

На това чудо някакви размери можеш ли да дадеш?

Аз намерих някаква схема мисля че е същата антена.

Също добра антена, но тук липсват рефлекторите, които са много важни за сигнала Разлика ще има във двете в полза на Alkantraz заради рефлекторите и  ще е поне 5-7 децибела в негова полза. А покачване на усилването със 3 децибела направо се чувства.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Също добра антена, но тук липсват рефлекторите, които са много важни за сигнала Разлика ще има във двете в полза на Alkantraz заради рефлекторите и  ще е поне 5-7 децибела в негова полза. А покачване на усилването със 3 децибела направо се чувства.

Съгласен. Стига да се спазят размерите от схемичката мисля, че лесно може да се прикрепи и някаква скара или по финна мрежа, която да не контактува с пръчкире разбира се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре значи да разбирам,че ако  ползвам горната схема и добавя  рефлектора отзад  ще  извадим от антената  към 40 децибела усилване поне . Зарибих се  в последно време пак  заради тая цифровизация  по антените както едно време заради радиата .

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Съгласен. Стига да се спазят размерите от схемичката мисля, че лесно може да се прикрепи и някаква скара или по финна мрежа.

Сега има много материали за изработка на каквато искаш антена. Има и софтуер, който ти изчислява абсолютно всичко дори и колко точно трябва да е дълъг фидера/кабела/ на антената за твоето растояние от антената до телевизионният приемник. Ако имаш приятел, радиолюбител, особено от по- старата генерация, срещнете се и поговорете на тази тема и ще видиш колко полезни съвети ще получиш точно от него. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зарибих се  в последно време пак  заради тая цифровизация  по антените както едно време заради радиата .

Ха ха да и аз. Освен да я пробвам някои ден, току виж станала.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам един комшия Владо Герганов се казва  и е радио любител от поне 20 години. На покрива на къщата има една  антена която е поне 10 метра дълга  и елементите са и поне по 6 метра единия :) Идея нямам с кой си говори по това радио че да му трябва такава зверска антена .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Добре значи да разбирам,че ако  ползвам горната схема и добавя  рефлектора отзад  ще  извадим от антената  към 40 децибела усилване поне . Зарибих се  в последно време пак  заради тая цифровизация  по антените както едно време заради радиата .

Не! Няма такова нещо. За 40 децибела не си мечтаят и американските компании, изработващи професионални антени. Това е нереално . До към 28 децибела може да се получи , само при много добри условия. И това са измервания на лабораторен полигон с нужната техника, която е твърде скъпа.

Имам един комшия Владо Герганов се казва  и е радио любител от поне 20 години. На покрива на къщата има една  антена която е поне 10 метра дълга  и елементите са и поне по 6 метра единия :) Идея нямам с кой си говори по това радио че да му трябва такава зверска антена .

Това не е зверска антена а съвсем нормална Яги антена за къси вълни. Затова е по голяма. Ти не си виждал и не би си представил, какво хората имат в градините си - говоря за американците, а за руснаците, няма да ти казвам. Антенното му поле за радиолюбителство е 3-4 декара!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега има много материали за изработка на каквато искаш антена. Има и софтуер, който ти изчислява абсолютно всичко дори и колко точно трябва да е дълъг фидера/кабела/ на антената за твоето растояние от антената до телевизионният приемник. Ако имаш приятел, радиолюбител, особено от по- старата генерация, срещнете се и поговорете на тази тема и ще видиш колко полезни съвети ще получиш точно от него. 

Сигурен съм в това но за съжаление нямам такъв познат. Ако науча нещо то това е от някои форум, статия ако имам време да прочета нещо. Но в случая определено се запалих и мисля да го пробвам, ако нищо не стане с малката. Само да добавя,че ми беше много приятно да си побъбрим но утре трябва да се става рано лека вечер от мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Сигурен съм в това но за съжаление нямам такъв познат. Ако науча нещо то това е от някои форум, статия ако имам време да прочета нещо. Но в случая определено се запалих и мисля да го пробвам, ако нищо не стане с малката. Само да добавя,че ми беше много приятно да си побъбрим но утре трябва да се става рано лека вечер от мен.

От кой град си за да ти кажа поне 10 радиолюбителя!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...