Премини към съдържанието
haidukpikaso

България е най-тъжното място на света

Препоръчан отговор

Досега колко свършека трябваше да има ама не се състояха.

Не вярваш ама за всеки случай седиш в България,

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Шпигел":

Българите се превръщат в проблем

Публикувано изображение

Българите и румънците се превръщат в проблемна група в германските градове, пише списание "Шпигел".

В статия, озаглавена "Легално робство", българските преселници в Германия биват сравнявани с робите в древна Спарта.

"Досега телевизионните дебати бяха доминирани от новините за имигранти от турски и арабски произход.

Техните проблеми в берлинския квартал Нойкьолн се превърнаха в символ на провалилата се политика за интеграция", отбелязва списание "Шпигел", след което представя новия имигрантски проблем: все по-големият брой българи и румънци в Германия.

След поляците,румънците и българите са най-голямата група новопристигнали имигранти.

Много от тях обаче не влизат в официалната статистика.

"Повечето не говорят немски и живеят нелегално, работейки за по 3 евро на час. Като граждани на ЕС те не влизат в нито една от интеграционните програми.

За имигрантите от турски и арабски произход има интеграционни курсове и помощи. Българите и румънците са оставени на произвола на съдбата", отбелязва германското списание и заключава:

"Отсега се вижда, че се повтарят старите грешки на някогашната политика спрямо гастарбайтерите. Създават се паралелни общества, а политици и институции отново наблюдават безучастно този процес."

В статията е цитиран Клаус Баде, представител на Сдружението на германските фондации за интеграция и миграция.

Той сравнява българите и румънците с робите в древна Спарта и ги нарича "експлоатираната прослойка на обществото ни".

Те работят при условия, при които никой в Германия няма да си мръдне пръста,казва Клаус Баде.

"Шпигел" обяснява на читателите си, че става дума за граждани на ЕС, които имат право на тримесечен престой в Германия. Онези, които искат да останат по-дълго, регистрират проформа фирми.

Рядко се контролира дали тези фирми съществуват на практика, става ясно от разказа на полицай от Хамбург.

Разрешителното за еднолична фирма е често входът към легално робство, твърди той.

"Тези нови граждани на ЕС, пристигащи в Германия, са често последната брънка от социалната верига. В някои от големите градове те стоят на по-ниско социално стъпало от турските и арабските имигранти, които често са техни работодатели или хазяи", продължава "Шпигел".

Изданието предупреждава за съществуването на един свят в сянка, който обхваща не само трудовия пазар,но и много други сфери на живота.

В Хамбург например има жилищни блокове, в които са регистрирани близо 80 български граждани, макар че там не биха могли да живеят толкова много хора.

"Създават се нелегални инфраструктури, които ние не сме в състояние да контролираме. Приехме страни в ЕС, без да подготвим нашата правосъдна система за това", заключава полицаят от Хамбург.

Според "Шпигел" голяма част от работещите нелегално в Германия българи и румънци нямат намерение да се върнат в родината си.

Все повече от тях регистрират децата си в германските училища, което поражда поредния проблем. Тези деца не говорят немски, а родителите им не гледат на училището като на задължение.

В тази връзка "Шпигел" цитира инспекторка по образованието от Нойкьолн, на чието бюро се трупат все повече жалби от училищни директори заради децата от България и Румъния.

Отскоро в училищата в Нойкьолн са назначени 11 учители от български и румънски произход, които помагат на децата при изучаването на немски език.

"При това тези деца имат късмет, че родителите им са ги записали в училище. Има други, които са принудени да чистят стъклата на автомобилите по берлинските кръстовища. Тези деца живеят с двайсетина души на няколко квадратни метра", пише в заключение "Шпигел".

vesti.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изхождайки от заглавието на темата можем да уточним, че и на Германия постепенно и се стъжва :biggrin: . Дали не можем да изнесем част от тъгата по този начин?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

когато родители, баби и дядовци откажат да се съобразят с желанието на наследниците, то идва времето когато те порастват и заминават далече от предците си, е сега дойде това време. децата се махнаха от нашето село, годините поизправиха малкото гънки които сме имали, вече сме забравили какво е туй нещо мисленето, дори не знаем някога разсъждавали ли сме и станахме жертва на измамници докато се затрием напълно. да ли сме разбрали че ако бяхме се съобразили с желание то на децата през далечната 1990г и бяхме гласували за техния избор, сега нещата щяха да са други, жалко само за тези които останаха да изтърпят глупостта на старците и на не расъдливите

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Ню Йорк Таймс":

Шенген не иска България

Публикувано изображение

България и съседна Румъния се надяват през този месец да се присъединят към Шенген, което обаче едва ли ще стане, пише в. "Ню Йорк Таймс".

Двете страни, изхарчили над 1 млрд. евро за провеждане на гранични операции, сега хранят надежди да поемат охраната на външните граници на Съюза.

През 2007 г. България и Румъния бяха приети в ЕС въпреки неразрешените им проблеми с организираната престъпност, корупцията и неефективната съдебна система. Сега, когато Европа се изправя пред икономическа криза, страх от приток на имигранти от Африка и надигащи се националистически настроения, на тези проблеми се гледа с по-голямо внимание. Холандия е една от страните, които вероятно ще наложат вето за влизането на София и Букурещ в Шенген. Против влизането на двете страни в свободната зона вероятно ще гласуват и Финландия, Германия и Франция. В опита си да се борят с корупцията, България и Румъния предприеха мерки срещу корумпираните гранични полицаи, които доведоха до множество арести. Според експерти в миналото тези мерки биха били достатъчни, за да спечелят одобрението на ЕС. Но и сега обаче. "Преживяваме момент на краен консерватизъм и Румъния и България понасят последствията от това", казва Хедър Грабе, директор на института "Отворено общество" в Брюксел. /БГНЕС /

vesti.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми хората през тия години се усетиха, че България и Румъния в ЕС, не е много приятна работа, та сега нормално да не ни искат никъде. Ама Боко се натиска, че тогава спокойно ще може да пласира наркотици в цяла Европа....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Умрял съм за ЕС и Шенген, да им кажа на драгите господа "европейци". Нищо хубаво не дойде с влизането, освен възможността да пътуваш без виза до ограничен брой държави, включени в ЕС. Какво загубихме? Ами МНОГО. Най-важното е, че ТРЯБВА да изравним цените и акцизите с "европейските", та сега горивата ни са на някакви откачени и ненормални цени, както и редица други стоки, а 50% от България преживяват с по 150Евро...

Предпочитам това...свободното пътуване да го дам за по-ниски цени на горива, все акцизни стоки и по-ниски цени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не виждам разлика.

Публикувано изображение

А по темата - ВБългария има много хора,които са щастливи и изкарват доста пари,които на запад не биха могли да направят.

Редактирано от Alex&Ramesses_B.H.Л (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е, защото в нормалните държави има закони, чието спазване се контролира адекватно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щастливи ли са българите в очите на американците???

7 септември 2011 08:34 / dariknews/ | Вероника Христова

Публикувано изображение

Лия Вестермарк е учител от американския град Минеаполис. Занимава се със спортно катерене, обича пътешествията и запознанствата. Обиколила е доста страни в Европа, включително и някои от т. нар. бивш "соцлагер". През август тази година, заедно с приятеля си Атанас, 35-годишната американка за пръв път посети и България. Твърди, че е впечатлена от местата, които е обиколила с личния си екскурзовод и като истински педагог записва всяка подробност в малка тетрадка. Учи български език и учудващо безгрешно пише и чете на кирилица. Харесва външния вид и спокойствието на българите. Твърди, че никъде по света не е виждала друг народ да отделя 2-3 часа в пиене на кафе и два пъти по толкова за една вечеря. Възхитена е от уличните кучета и обществения транспорт, които у нас намираме за два от основните градски проблеми. Обича "скара-бира", "шопска салата", "баница" и "принцеси". Като най-лошото си преживяване в България изтъква пътуването с БДЖ. Повече за впечатленията на една средностатистическа американка от българската действителност и има ли съществена разлика между двете култури, Лия сподели в интервю за Дарик.

- Защо си в България, Лия?

Дошла съм с приятеля ми, за да се срещна с неговите родители и да видя къде живее.

- И какви са твоите първи впечатления от Плевен и от България като цяло?

Първите ми впечатления от Плевен бяха, че сградите и пътищата, и всичко е леко изоставено. Че не изглежда в правилния ред. Но сега, след като имах време да го опозная и да поживея известно време тук, намирам, че е много чаровен и е добър град за живеене.

- Кои са най-интересните позитивни и негативни страни, които откриваш в България?

Харесват ми екологичните решения на българите като осветлението във входовете на жилищните блокове, които се самоизключват. Харесва ми, че имате улични кучета и котки. Също съм впечатлена от възпоменателните некролози за починалите хора. Страхотно е и че хората прекарват много време навън, разхождат се, пият кафе, което не е обичайно за Америка. Освен това Плевен е богат на исторически паметници и на история. Минеаполис също е богат на култура град, но Плевен има много по-интересна културна история и хората тук са горди с нея. Докато при нас в Минеаполис никой не оценява толкова историята.

- Каква е основната разлика между българите и американците, която долавяш на пръв поглед?

Много ми харесва това, че хората са супер отворени и прекарват много време в пиене на кафе. Да седиш 2 или 3 часа на една маса и да пиеш кафе или да посветиш 5-6 часа на една вечеря - в Америка е просто нечувано. При нас животът е на много високи обороти и всичко е под рестрикцията на времето. Ще ми се да мога да правя като вас.

- Изглеждат ли ти българите по-щастливи от американците, или напротив?

Това е много добър въпрос. Мисля, че американците и българите са щастливи по различен начин. Тук, въпреки неуредиците и трудностите, хората някак си приемат реалностите и знаят как да бъдат щастливи. В Америка хората просто искат да имат повече и това определя тяхното щастие.

- Би ли дошла да живееш в България?

Бих могла да опитам да живея тук за една или две години, но ще ми липсва американския начин на живот и трябва да науча езика, за да ми е по-лесно.

- Ти се разхождаш с една тетрадчица и постоянно записваш впечатления и фрази, можеш ли да кажеш какво научи на български?

"Чакам автобуса", "чакам влака", "прекарвам си чудесно", "ти си смешен", "топло ми е", "студено ми е", "добро утро, съседи" , "добро утро, пиянице", "кеф ти риба-кеф ти паламуд":)

- А имаш ли вече любимо българско ястие?

О да, скара-бира, определено! Със салата - шопска, после баница, принцеси ...

- Кажи ми за твоя опит с БДЖ?

Вече имам опит в Европа с германските влакове, които са страхотни, и с полските, които са не толкова добри. За българските мога да кажа, че ако бях сама, не бих могла да се справя, защото информацията е оскъдна и цялото управление на железниците е под всякаква критика. Хигиената е ужасяваща. Можеш да видиш, че преди време е имало и вода и тоалетна хартия, но в момента всичко е "оправяй се както знаеш". След пътуването вече знам - никога не трябва да забравям мокри кърпички. Въпреки всичко ми харесва факта, че в България и в Европа има всякакъв публичен транспорт и не си толкова зависим от колите, както е в Америка.

- Харесват ли ти българите и българките, различни ли са от американците на външен вид?

В България телата на хората са доста еднакви, докато в Америка можеш да срещнеш много дебели и много слаби хора. Като цяло българите са много красиви хора и всички се обличат така, сякаш дори в 11 сутринта са готови за парти. Това важи и за възрастните хора, които полагат усилия да изглеждат добре. Докато в Минесота можеш да видиш хора и по пижами на улицата. Харесва ми също, че на плажа тук ходите голи и без задръжки. Това чувство на свобода е много приятно, а в Америка го нямаме.

- Да те очакваме ли отново в България, в Плевен?

Догодина :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък си мисля,че изглежда тъжно място като организация на институциите и огромният духовен срив. Помъчих се...даже отдавна се мъча в един чужд сайт/форум,където ни е дадено късче България да ги науча да се пише на кирилица... Не успях! Иначе чужденците "умират" за прекрасните ни селца и планини! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък си мисля,че изглежда тъжно място като организация на институциите и

огромният духовен срив.

Помъчих се...даже отдавна се мъча в един чужд сайт/форум,където ни е дадено

късче България да ги науча да се пише на кирилица...

Не успях!

Иначе чужденците "умират" за прекрасните ни селца и планини! :)

Най-вече пенсионираните.Представи си с 1200 долара или евро пенсия на месец в едно българско село е рай.Там ще бъде никой.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не само! Твърде е сложно всичко... ----------------------------------------- Интересен пример е новият сериал по Канал 1!!! ------------------------------------------------ За англичанин в българско село... дали е само комедия или има подтекст ---Ваш личен отговор! :)

Редактирано от Alain_Delon (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-вече пенсионираните.Представи си с 1200 долара или евро пенсия на месец в едно българско село е рай.Там ще бъде никой.

Защо така мислите? С тези пари се живее съвсем нормално като пенсионер, дори са съвсем достатъчни и за екскурзии по разни екзотични места. А в някое българско село- първо, ще бъде отарашен и окраден безброй пъти от малцинствени представители, после битовата и социалната подредба на българското село е на светлинни години от тази в селата на европейските държави.

После, какво значи "да бъде никой" ? За един човек, работил и пенсионирал се в една държава какво значи да бъде "някой"? Местен тартор, мутра-бизнесмен ли? На хората им стига да си живеят мирно, сигурно и спокойно без притеснения. А точно това би им било отнето, преселвайки се в българското село, без значение с колко евро пенсия. Какъв е смисълът от повече пари, когато вероятността за кражба е почти закономерност?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

България е най красивото и позитивно място,просто тези 240 маскари е време да си заминат заедно със създадената от тях набедена администрация и там най разни к.......................и и п.................и ,за мен това е истината.........................не искам да обидя никой,но....................започват да прекаляват с доверието на хората,дано не прозвучи политическо или ...........там както го наричат-срамота е това държание на парламента,имам чувство че народа го взеха за пълен майтап. Господа /Депутати/ от Народното Събрание,аз като ваш работодател не искам да ви виждам повече в парламента. Може и да бъда наказан за това си изказване,но знам че съм прав-писна ми вече.Ами до кога пък треа да се стискаме........ Благодаря все пак.

Редактирано от BETER (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ние добре няма да живеем, то е ясно.., ама ми се иска поне децата ни добре да живеят. О, напразни надежди!

Който има деца и ги обича и мисли за тяхното бъдеще, той действа правилно, това от мен да го знаеш.

Аз съм роден в едно село. Ако майка ми е чакала да се оправят нещата в селото и не е заминала за София, после аз е щяло да трябва да го изминавам тоя път на работещ за жителство селянин в столицата. Значи тя е успяла да направи това което е било възможно при условията на комунистическата диктатура. Това е бил ход водещ до качествено различно оформяне на съзнанието на едно от децата й, - аз. Та аз като бях станал софиянче, вместо да съм живял в Студентски град в една стая с три легла, каквато беше участта на много хора от селата, аз си живеех в къщата на родителите ми. Имах ТЕЛЕФОН на който да ме търсят гаджетата. Разкарвах студентките с Волгата на баща ми по екскурзии и ми беше МНОГО по-лесно с мацките. Когато бях 6-ти клас, родителите ми пуснаха едни нигерийци на квартира в къщата им. И още тогава от черните разбрах че има живот и извън границите на социалистическия лагер. И по-късно вместо да се интересувам от футбол и разпиване, аз дружах с чужденци и научих покрай тях английския. Започнах да се чувствам гражданин на планетата Земя, въпреки че комунягите не ни пускаха да пътуваме никъде. Та това качествено различно мислене което съм имал аз, е било възможно ЗАЩОТО майка ми ме е избавила от живота на село. Тя е мислила за децата си и ги е завела да живеят в столицата.

Та ако имаш деца, помисли и ти за тях, ама правилно.

Направи като майка ми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тя е мислила за децата си и ги е завела да живеят в столицата.

Само че столицата не е това, което беше и ти напусна тъжното място, наречено България.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само че столицата не е това, което беше и ти напусна тъжното място, наречено България.

Mec иска да каже, че в очите си е направил същото за децата си, което навремето е направила майка му за него и вероятно е прав...Паралелът между селото наремето и София сега просто се набива в очи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И какво като майка му е направила това за него ?

Станал ли е по-добър човек ?

Посадил ли е едно дърво да се наслаждава на сянката и плодовете му ? Щастлив ли е или все още търси щастието ? Спи ли спокойно, без да мисли за утрешния ден ? Прави ли това, което иска, а не това, което му е наложено от някой друг - било то началник или друг ?

Ей, животът е твърде кратък за да си мислим, че с отиването от селото в града, а от града - в чужбина ставаме по-щастливи.

А ако щастието ни се състои само в това, че колата ни е нова и скъпа, правим снимки със супер скъп фотоапарат и всички ни завиждат, че имаме пари - тогава жалко за живота, който водим :*

По темата - не мисля, че Бъглария е тъжно място.

Зависта и алчността ни правят да изглеждаме тъжни.

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото България стана тъжно място.

Отдавна.

Имало е това и преди, да, но не като сега.

Сега на първо място са злобата, бездушието, примирението.

:*

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отдавна.

:(

Вдигни си очите извън непосредственото си обкръжение, от компютъра и ще видиш, че освен изброеното от теб има и друго - има хора, които работят с пот на чело, но са щастливи, има хора, които градят планове, има хора, които се забавляват, има хора, които отглеждат децата си с обич, има хора, които просто се усмихват.

И да, това е в България, днес.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отдавна.

:(

Да, и преди е имало злоба, бездушие, примирение, но не сме им обръщали внимание.

Сега като че ли все в негативното гледаме и пропускаме позитивното да премине незабелязано покрай нас.

Настръхнали и недоволни от всичко и всички пропиляваме ценни мигове от живота си.

Може би е крайно време да си отворим очите за добрите неща, колкото и малко да са те, и да се научим да се радваме на малките неща.

В противен случай България ще става все по-тъжно място, а мислите ни все по-мрачни...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми майка ми е много горда че си е избавила децата от тинята в ТКЗС-то.

Ако не ти е ясно какъв е бил живота по селата преди 1989г., толкова по-зле за теб.

Ти що си учил за доктор, а не си итишъл да работиш мъжка работа, като комбайнер например ?

Щастлив ли е или все още търси щастието ?

Щом като не се развеждам, значи съм щастлив. Пробирал съм, пробирал съм и съм си избрал "нежна половинка" по мярка.

Спи ли спокойно, без да мисли за утрешния ден ?

Да, съвсем спокойно, тука няма мутри, докторите не ти дерат кожата от гърба за операция, както се практикува в бг.

Прави ли това, което иска, а не това, което му е наложено от някой друг - било то началник или друг ?

Аз нямам началници, сам съм си началник. Никой не може да ми се скара че съм закъснял за работа. Никой не може да ме уволни, защото не съм на заплата.

-----------------------------------------------------------

А ти как си ?

Редактирано от Мес (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Станал ли е по-добър човек ?

Посадил ли е едно дърво да се наслаждава на сянката и плодовете му ? Щастлив ли е или все още търси щастието ? Спи ли спокойно, без да мисли за утрешния ден ? Прави ли това, което иска, а не това, което му е наложено от някой друг - било то началник или друг ?

Ей, животът е твърде кратък за да си мислим, че с отиването от селото в града, а от града - в чужбина ставаме по-щастливи.

А ако щастието ни се състои само в това, че колата ни е нова и скъпа, правим снимки със супер скъп фотоапарат и всички ни завиждат, че имаме пари - тогава жалко за живота, който водим :gift:

По темата - не мисля, че Бъглария е тъжно място.

Мога да отговоря единствено за себе си, Мес си има свои собствени съждения. Да, Трихо, честно казано, тук се чувствам по-щастлив. Вярно, че ми липсват някои приятели,но си има начин да се преодолее това.

Не съм намерил пълното щастие, но така е по-добре. Някой мъдър човек беше казал, че ако постигнеш напълно щастието- за какво да живееш повече? Та аз чувствам, че има за какво да живея. Поне като направя равносметка и сравня как се чувствах в България и как се чувствам тук- сравнението изобщо не е в полза на Балканите. Вярно, тук не садя дървета, но пък съм посадил немалко в България. Построих почти докрай / вярно, не сам, а с баща ми / една къща, в която изобщо не обичам да ходя, защото се намира в едно превзето от цигани село. И изобщо не съм пълен с удовлетворение и гордост, защото покрай тази къща се лиших почти напълно от удоволствието на 2-3 летни ваканции. Поради спецификата на българското здравеопазване се чувствах почти на дъното на социалната и обществената система, защото след като си платях сметките ми оставаха средства колкото да се прехраним със семейството ми. Имах късмета родителите ми да ме осигурят с жилище, иначе нямам представа какво щях да правя.

А какво да кажа за тук? Не искам да говоря за материални придобивки, но ще спомена, че се озовах на място с изключително красива, чиста и пазена природа. Мога на воля да се отдам на хобитата си, защото ми позволяват както времето, така и възможностите. Работя в интернационален колектив и се разбираме чудесно помежду си с колегите, въпреки че сме от различни страни, дори и континенти. Няма ден, в който да отивам на работа притеснен, нито пък си тръгвам с неприятни чувства. Защото работата е приятна, срещам уважение от страна на колегите и пациентите. И знам, че дъщеря ми се чувства доволна и щастлива, въпреки временната езикова бариера.

Щастието не се намира само в родината, Трихо. Мисля, че е в самите нас, а вече ние избираме по какъв начин да го разкрием.

Редактирано от dimadoctor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Очевидно не ме разбрахте какво искам да кажа :)

но - няма значение.

аз поне ви разбрах

Спирката, която си въобразяваме, че е пътуване

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...