Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Aliya,

Нека задам един въпрос към Вас, защото усещам, че в написаното от Вас има Истина а и може би то е Истината.

Ако човек успее да открие да достигне Душата или истинския Аз, но с течение на времето отпадне от истината и погуби този дар - има ли шанс този човек отново да стигне до Душата си или Истината или този шанс се дава на всеки само веднъж в живота?

Да бъдеш себе си не е шанс, който ти се дава - това е твоята същност!

Да не бъдеш себе си, да не си свързан с душата си е по-трудната задача - но ние хората успяваме да го правим - постоянно бягаме от сърцето и душата си, защото видите ли - умът си има своите специални съображения - времето е такова, да слушаш сърцето си не е конкурентно на пазара, и прочие други неекзистенциални дълбокомислености. И забравяме кои сме - забравяме вътрешно присъщата си интелигентност, онази, с която се раждаме - интелигентността и мъдростта на сърцето и душата си, онзи тихичък, но безпогрешен вътрешен глас на съществото ни.

Умът е хитър и много пъти ще се опитва да ни отклони от пътя ни обратно към себе си - но в крайна сметка умът е само слугата. Истинският господар е вътре в нас, в центъра на съществото ни и можем да го събудим всеки път, когато сме будни и нащрек (по думите на Исус), или казано с други думи - осъзнати, внимателни, наблюдателни - за всичко около нас и в нас, неосъждащи нищо и никого, просто безпристрастни наблюдатели.

Другото име на това състояние на осъзнатост е медитация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Но и едни други думи за размисъл:

Търсих навсякъде, за да намеря отговор на въпроса си, "Има ли просветление?", но никога не поставях под въпрос самото търсене. Понеже приемах, че тази цел - просветлението - съществува, трябваше да търся, а се оказа, че търсенето беше това, което ме задушаваше и ме държеше вън от естественото ми състояние. Няма такова нещо като духовно или психологическо просветление, понеже няма такова нещо като дух или психика (psyche - душа). Бил съм глупак през целия си живот, търсейки нещо, което не съществува. Търсенето ми свърши. - Ю Джи Кришнамурти

Редактирано от Kelvin (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Търсих навсякъде, за да намеря отговор на въпроса си, "Има ли просветление?", но никога не поставях под въпрос самото търсене. Понеже приемах, че тази цел - просветлението - съществува, трябваше да търся, а се оказа, че търсенето беше това, което ме задушаваше и ме държеше вън от естественото ми състояние. Няма такова нещо като духовно или психологическо просветление, понеже няма такова нещо като дух или психика. Бил съм глупак през целия си живот, търсейки нещо, което не съществува. Търсенето ми свърши. - Ю Джи Кришнамурти

Трябва да се има пред вид, че Ю Джи Кришнамурти пропусна да разбере двама от най-големите духовни върхове на нашето време - Рамана Махарши и Джей Кришнамурти, въпреки че живя близо до тях.

Тогава трябва ли да ни учудва, че Ю Джи Кришнамурти пропусна да разбере и себе си, и душата си?! :hush:

Редактирано от Aliya (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да се каже това, но пак остава място за спекулиране. Ти разбрала ли си себе си и душата си, за да твърдиш горното? Откъде си сигурна, че това не е самозаблуда - ярък въображаем конструкт на егото в търсенето му на възвеличаване и сигурност? :hush: Ю Джи е бил край Рамана за доста кратко време - посетил го е и не са общували много. Подробностите са в книгите му. Но да, Рамана Махарши е ценен. И формулата му също. Просто скептикът у мен е нащрек.    

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четете повече библията. Там ще намерите отговори на всички вълнуващи ви въпроси. Не нужно 2000 години след написването на библията да преоткривате топлата вода.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нe е задължително. Християнството не е моят път. Всеки си избира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четете повече библията. Там ще намерите отговори на всички вълнуващи ви въпроси. Не нужно 2000 години след написването на библията да преоткривате топлата вода.

Има две Библии..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да се каже това, но пак остава място за спекулиране. Ти разбрала ли си себе си и душата си, за да твърдиш горното? Откъде си сигурна, че това не е самозаблуда - ярък въображаем конструкт на егото в търсенето му на възвеличаване и сигурност? :baby:

Ю Джи е бил край Рамана за доста кратко време - посетил го е и не са общували много. Подробностите са в книгите му. Но да, Рамана Махарши е ценен. И формулата му също.

Просто скептикът у мен е нащрек.

В което няма нищо лошо :biggrin:

Човек трябва сам да достига до истината, просто защото истината не може да бъде "втора ръка". Ето защо и да говори за истината може само човек, който я е изживял в лична опитност.

И точно за това говоря и аз в моя постинг - за моята опитност и изживяване на душата. И за това, че и ти можеш да я изживееш.(Това точно ти казва и Исус в думите и притчите си). Но дали ще го направиш, или ще продължиш да се съмняваш, търсейки гаранции за безопасност и точно разчертан маршрут, това вече не е моя отговорност.

Както казваш и ти, егото е голям страхливец и търси "сигурност" и добре разчертани пътища магистрали. Но не и душата - душата е смела и не се страхува да рискува, като проправи своя пътека.

остава само да чуеш собствената си душа. :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И да,и не.Това по темата. :scared: А и какво всъщност се възприема за т.нар. Душа? valko85-направи ми впечатление въпроса ти и доколкото аз знам възможно е това,което си описал.Но веднъж,ако наистина си стигнал до своята същност(която е свързана и с душата,но е нещо различно)-може да затънеш отново в материята,в този свят,или където пожелаеш,но вече е по собствен избор!Разликата е огромна,но отбелязвам и "наказанието" е по-огромно.Тоест един незнаещ,намерил себе си и продължаващ-ок.Един незнаещ,объркал конците и т.н.-пак е ок.Но един знаеш,намерил себе си и продължил си по старому,защото това,което "чува" не му харесва-тогава е по-кофти.Но всичко е възможно.В крайна сметка всичко беше,ще бъде и просто Е! :lol6: Намасте. :baby:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И да,и не.Това по темата. :P А и какво всъщност се възприема за т.нар. Душа?

valko85-направи ми впечатление въпроса ти и доколкото аз знам възможно е това,което си описал.Но веднъж,ако наистина си стигнал до своята същност(която е свързана и с душата,но е нещо различно)...

Когато човешкото същество се спусне в душата си, всички различия отпадат - просто защото различията са на повърхността, в повърхностния ум само.

И тогава човек разбира, че неговият най-вътрешен център на съществото му е и центърът на цялата вселена, т.е. между душата ни човешката и Духът на Съществуванието (Бог) няма разлика, всичко е Бог. Защото когато човек влиза в храма на душата си, той събува егото си отвън! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де, не разбирам защо продължаваш да ги пишеш тези работи, след като летачите в качеството си на медиатори, няма да ни позволят да ги прочетем тези неща - особено, ако са опасни за тях...

нямам какво да правя най-прост отговор и все пак дори и в такова състояние защо да не научите някои истински неща

Разбира се, че човек има душа - или казано с други думи, съзнание. И това е, което отбелязвам в коментара си - душата е съзнанието е Светият дух - въпрос на терминология! :)

И душата - съзнание, запалена от Светия дух не е нещо, което е извън нас и няма как да бъде - това е нашата истинска същност, нашето най-вътрешно същество, нашата сърцевина.

За разлика от ума ни - който не е истинската ни същност, а е само наш инструмент, с който да си служим. Био-компютър, който като всеки компютър може да бъде програмиран (от другите) и поради това е твърде ограничен и повърхностен. Освен това е и машина за илюзии - умът, поради своята повърхностност, може всичко да си въобрази, да си измисли каквато си иска въображаема "реалност" (като например някакви летачи :) ... или подхвъркачи - изобщо каквито искаш Междузвездни войни)

За разлика от Душата - душата знае Истината от край време и е абсолютно екзистенциална - а не творец на Заблуди, нито на вярвания! :beer:

няма никакъв Свети дух нито най-вътрешно съзнаное, нали вече го написах, мисловната енергия е една и нищо друго няма по-вътрешно нещо си.

ха ха ха сега за ума, най-просто казано ума е умението на разумната енергия да мисли, всички енергийни разуми са много умни включително и хората, но извънземните енергийни нашественици така правят тук на Земята хората да се делят на умни, по-умни и на глупави (чрез управление на целия мисловен процес). Така че най-общо казано няма и ум, ами има способност за мислене, при нас хората това се нарича ум; за биокомпютър и връзка с ум не може и да става и дума, мисли разумната енергия, а не биологичната материя която е мозъка.

летачи ги нарича Кастанеда в книгите си, а това всъщност са извънземни астрални енергийни разуми поробили всеки един човек (с малки изключения).

Редактирано от some_spirit (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

нямам какво да правя най-прост отговор и все пак дори и в такова състояние защо да не научите някои истински неща

...

летачи ги нарича Кастанеда в книгите си, а това всъщност са извънземни астрални енергийни разуми поробили всеки един човек (с малки изключения).

Как определяш изключенията, за да не се хабиш да им пишеш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aliya, така е, мистичните търсения са лични - "сам съм, други няма"!

- Разбрах, че си научил отговора на въпроса "кой съм аз?". Е, кажи ми кой съм аз?

- Научих кой съм аз, а не кой си ти. Кой си ти трябва да откриеш ти.

Oh no, not this guy again... :grimace:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Тези, дето черно на бяло пише какъв садист е християнския бог? Добрем.

По темата:

Какво е душа и кой какво разбира под нея? Лично на мен леко не ми се нрави от една страна, все пак го считам за правилно-душа в библейски смисъл не съществува. А "душа" и "разум" не може да се делят като понятия и са едно цяло.

Едно при признавам...макар и различни...интересни убеждения имате... :grimace:

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А "душа" и "разум" не може да се делят като понятия и са едно цяло.

Едно цяло, или по-точно само ум, са за този, който се е отъждествил с ума си - по примера на Декарт "Аз мисля, следователно съществувам". Такъв човек се е затворил в собствената си илюзия за идентичност с ума и е забравил, че е много повече от ума си - че не е само интелект, свойство на ума да трупа информация отвън, а е забравил, че е интелигентност - вродената му мъдрост, истинският аромат на съществото му.

Едно при признавам...макар и различни...интересни убеждения имате...

Аз нямам убеждения, които да противопоставя на нечии други. Аз съм против всички убеждения като такива. Аз знам, че истината не се постига чрез убеждения, концепции, теории, вярвания; истината се постига когато човек премине отвъд тях и стане отново чист и невинен като дете (по думите на Исус) или като бял лист хартия, върху който Истината на Съществуванието да пише.

Защото всички убеждения и вярвания са избор на човешкия ум, т.е. те са ограничение на реалността такава, каквато е тя. И следователно те се явяват пречка по пътя към истината на това, което Е.

Истината не се постига чрез въображението-мислене на ума, истината се постига чрез реализиране на съществото - душата ти. Истината не е въображение, тя е реализация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

...

Напротив. Вярата в бог и неговият "син" Христос е вид религиозно убеждение, вярване и т.н.

Убежденията не са за ограниченият ум, това са изборите и нещата, които човек счита за най-правилни и разумни за себе си, до които е достигнал след разсъждения и анализи. Не влагам в понятието душа смисъла, който влагаш ти, но е излишно да обсъждам точно тази тематика в момента.

Интересна ми е обаче последната част от коментара ти, "Истината не е въображение, тя е реализация." Можеш ли да разясниш по-подробно какво искаш да кажеш.

За мен душа, разум и всичко останало са прояви на едно и също нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато човешкото същество се спусне в душата си, всички различия отпадат - просто защото различията са на повърхността, в повърхностния ум само.

И тогава човек разбира, че неговият най-вътрешен център на съществото му е и центърът на цялата вселена, т.е. между душата ни човешката и Духът на Съществуванието (Бог) няма разлика, всичко е Бог. Защото когато човек влиза в храма на душата си, той събува егото си отвън! ;)

Aliya,нещо ми се струва,че обърка терминологията.Човешкото същество няма как да се спусне в душата си.А и ти тази Душа къде мислиш,че е?Някъде си там...

Всичко е Бог-ок,но тогава ЗАЩО не можеш да съживяваш мъртъвци или да правиш от водата,например вино?Тъй де,нали няма разлика между душата ни човешка(по-скоро човешката душа,защото,ако мислиш,че само хората имат душа или тя,тях.)и Духът на Съществуванието(Бог)-бах,Бог станал Духът на Съществуванието?А къде отиде идеята за Триединството?! :P

нали вече го написах, мисловната енергия е една и нищо друго няма по-вътрешно нещо си.

С това горе-съм съгласна.С онези неща за "извънземните",малко в повечко ми идват.Летачи,Кастанеда,извънземни,умни,по-умни,по-глупави-WtF?!Намасте. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напротив. Вярата в бог и неговият "син" Христос е вид религиозно убеждение, вярване и т.н.

Точно така, всяко религиозно вярване в заучени догми и канони без лично изживяване на истината за Съществуванието - Бог е убеждение на ума, но не и опитност на съществото ти. Само когато човек сам прозре истината на това, което е, само когато човек знае от собствен опит, то тогава това негово знаене не е мъртвото знание на ума, натрупано отвън, заимствано от другите.

Вярването на официалните религии е нещо, което другите ти налагат - ти се съгласяваш да вярваш, поради ред причини - така правят другите, мнозинството; така се чувстваш по-сигурен; уплашеният ти ум може да бъде някак си успокоен от вечните си страхове за бъдещето. Ти вярваш, защото сам не знаеш от собствен опит - затова ти се налага да вярваш.

Убежденията не са за ограниченият ум, това са изборите и нещата, които човек счита за най-правилни и разумни за себе си, до които е достигнал след разсъждения и анализи.

Но кой е този, дето е стигнал - нали пак повърхностният човешки ум! Умът има своя ограничен капацитет - за мен умът, това са другите в теб, това, което е заложено отвън като информация в теб и се е превърнало в твоя памет. Умът е био - компютър и като всеки компютър може да бъде програмиран, в него да бъдат заложени обусловености, вярвания, концепции. С които ти да се идентифицираш и да се самоопределиш като такъв или онакъв, с което се затваряш в определени от ума ти граници. И забравяш, че ти си душа, имаш свое същество, което е много повече от инструмента ум, който ти е даден да си служиш с него, но не и да се отъждествиш с него до такава степен, че да забравиш кой си.

В момента, в който прозреш, че умът ти е само твой слуга, хубав инструмент с който да си служиш, когато имаш нужда (например на пазара) и който да оставяш, когато си сам със себе си, то вече си освободен от робството на собствения си ум и неговите продукти - его, личност, характер. И се спускаш в душата си, където истината отдавна е известна.

Проблемът на съвременния човек е идентификацията със собствения му ум - от енергийна гледна точка това изгледа така: човек е концентрирал цялата си жизнена енергия в главата си, а себе си е оставил без вниманието си. Съвременният човек прилича на енергийно чудовище - с огромна глава и малки хилави крайници, малко и хилаво телце.Само когато човек успее да се освободи от обсесията си от ума, т.е. да се спусне от главата в сърцето си и оттам автоматично в душата си, човек ще възстанови своята забравена хармония и ще се върне в Едем. И тогава ще започне да живее истински, а не мислейки си. т.е. "Истината не е въображение, тя е реализация."

А цялата тази обсесия на съвременния човек от ума е смешно патетична - то е като да казваш "Понеже имам крака, не мога да си позволя да седя, трябва само да ходя!" Така е и с ума "Понеже имам ум и не мога да се налюбувам на новата си играчка, то аз само ще мисля, няма да бъда!" :ph34r:

...Човешкото същество няма как да се спусне в душата си.А и ти тази Душа къде мислиш,че е?Някъде си там...

Това, че ти не си се спуснал в душата си, не означава, че няма как да стане - Има и много хора със сърца са намерили пътя към душата си - като Исус, като Буда, като Махавира, Кришна, Мохамед, Лао Дзъ, Ошо, Нанак, Кабир, Руми - много още.

Всичко е Бог-ок,но тогава ЗАЩО не можеш да съживяваш мъртъвци или да правиш от водата,например вино?

А защо трябва да го правя?! :)

Най-великото чудо на този свят е да познаеш себе си и да се преродиш в трансформирано и себереализирано човешко същество. Иначе, ако са ти се приискали чудеса - защо не отидеш в цирка - там ги правят! ;)

А къде отиде идеята за Триединството?!

Всеки човек е триединство - тяло-ум-съзнание (душа) Редактирано от Aliya (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aliya,

A животните имат ли душа? А едноклетъчните и камъните? Може ли дивият глиган да стане себереализиран? Ако да, защо? Ако не, защо?

Ако всичко е Бог и има една Вселенска Душа, то тогава какво е това триединство и спускане в някаква лична душа? Спретнато представление от Бог (равно на мен, теб и всичко, което Е), решил да се огледа и да играе със себе си?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, че ти не си се спуснал в душата си, не означава, че няма как да стане - Има и много хора със сърца са намерили пътя към душата си - като Исус, като Буда, като Махавира, Кришна, Мохамед, Лао Дзъ, Ошо, Нанак, Кабир, Руми - много още.

А защо трябва да го правя?! :question:

Най-великото чудо на този свят е да познаеш себе си и да се преродиш в трансформирано и себереализирано човешко същество. Иначе, ако са ти се приискали чудеса - защо не отидеш в цирка - там ги правят! ;)

Всеки човек е триединство - тяло-ум-съзнание (душа)

Aliya , защо толкова квалификации?За цирка-с това си написано,показваш колко и разбираш за трансформацията.Ти като си слънце и да не искаш-ще светиш.Някои "екстри" като съживяване на мъртъвци и др. са просто страничен ефект от останалото според бая "просветени".Ама,какво да разправям на човек,който НЕ знае или отказва да приеме кой е Иисус Христос,Рудолф Щайнер,и прочие.И понеже той НЕ МОЖЕ да прави някои неща-праща въпросните в цирка.Еми,не,драга,просто по-зле става и от цирка след като умреш-отиваш на място,според това,каквото си си заслужил!Най-себереализираното човешко същество?-Ей,тук като кон ще изцвиля два-три пъти. :lol6: На някои май Его-то им е в повечко? :lol6: Да си "спусне" душата в човешкото тяло-ама,ако пък човешката душа откаже да се спусне? :phone::question: Тя да не ти е на повикване тази Душа,бре? :) Всеки човек е триединство,да,но той е Дух-Душа-Тяло.Та,ако пишеш нещо поне го пиши,както трябва. ;) Намасте. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Давид ми каза, че човек има душа. Най-страшното за него е безверен човек. Откъде се взима душа за новороденото, след като човечеството расте по брой? Все пак душата сменя опаковката, тялото се превръща на кал. Според Давид, душата не е задължително да се преселява от умрял човек, достатъчно е такава от растение или от животно. Някой да знае колко са животните на тази земя, а колко са растенията. Така че споко, душа ще има за всеки дошъл на тази земя. Най-страшно е да страда душата. За тялото има цяр, има хирурзи. Боли ли те зъбче, отиваш, плащаш на зъболекар и ти слага диамантен зъб. Обаче боли ли те душата, какво ще сложиш? А? И стига сте се кремирали бодитата!!! Това е тъпотия и безхаберие от безверници!!! По-добре да ви балсамират като Амон Ра!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой да знае колко са животните на тази земя, а колко са растенията. Така че споко, душа ще има за всеки дошъл на тази земя. Най-страшно е да страда душата. За тялото има цяр, има хирурзи. Боли ли те зъбче, отиваш, плащаш на зъболекар и ти слага диамантен зъб. Обаче боли ли те душата, какво ще сложиш? А?

Нова душа...

Душа... духовна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aliya,

A животните имат ли душа? А едноклетъчните и камъните? Може ли дивият глиган да стане себереализиран? Ако да, защо? Ако не, защо?

Животните имат своя жизнена енергия, свое същество, но за разлика от човека те не притежават възможността да се осъзнават, т.е. не могат да се осъзнават като това, което са.

Само човек има този потенциал и само човек е мостът между животинския свят и божествения; само човекът може да разцъфти в съзнание.

Истинската ти същност е душата (съзнанието) и тя има автентична индивидуалност, искреност и свобода, в които Цялото (Бог) е избрал да разцъфти.

Индивидуалността на човека му е вътрешно присъща, с нея се ражда. Когато човек става все по-осъзнат, разцъфтява истинската човешка индивидуалност, с която Бог го е създал.

Животните не притежават тази способност за осъзнаване, нито тази свобода.

Ти като си слънце и да не искаш-ще светиш.Някои "екстри" като съживяване на мъртъвци и др. са просто страничен ефект от останалото според бая "просветени"

.

Грешна ти е информацията за "просветените", от чието име говориш. Буда кого "съживи"? А Махавира? Или Кришна? Или Зен учителите? Или Суфите? Истинските просветени съживяват по друг начин - като те съживят за любовта в сърцето и душата ти, като те съживят за истинската ти същност. Това е и "съживяването" или "възкресението" за нов живот, на което те учи и Исус (по тази тема ще пиша отделно, тъй като е наистина важна според мен) :clap:

Обаче боли ли те душата, какво ще сложиш? А?...

:wors: :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Грешна ти е информацията за "просветените", от чието име говориш. Буда кого "съживи"? А Махавира? Или Кришна? Или Зен учителите? Или Суфите? Истинските просветени съживяват по друг начин - като те съживят за любовта в сърцето и душата ти, като те съживят за истинската ти същност. Това е и "съживяването" или "възкресението" за нов живот, на което те учи и Исус (по тази тема ще пиша отделно, тъй като е наистина важна според мен) :cool:

Aliya,всеки има различни източници на информация. :baby: Това,че за теб триединството:Тяло-Ум-Съзнание(Дух)-е това,говори достатъчно.За другото-може би,но никой не може да те "съживи" за истинската ти същност,ако тя е 1.планирала друго и 2.ти отказваш да се "съживиш".Това,че сметна,че говоря от името на "просветените". :) Как пък така го разбра моя пост ? :cool: Я,дай повече информация на какво учи Иисус Христос?Намасте. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...