Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

В памет на Апостола

Препоръчан отговор

Ето го предсмъртното писмо на Васил Левски. Мен лично много ме впечатли с това, че 136 години по-късно, все още е актуално...

Публикувано изображение

Байовци,

Ето, че паднах в ръцете на враговете и ще напусна пътя на борбата преди да сме видели края на нашите въжделения. Но с моята кончина не свървшва пътят, който трябва да извървите, така щото да не изгубят смисъл усилията ни. Моята смърт не ще да спре бъдещето ни освобождение, нито трябва да скове сърцата и душите ви. Знайте, че борбата за освобождението ни ще погълне в жертвения си олтар много от вас, но още повече ще погълне борбата след освобождението ни. Аз не веднъж съм ви казвал: ” Тоз който ни освободи той ще да ни и пороби”. Внимавайте, в народната работа няма шега, освобождението ни трябва да бъде плод на нашите задружни усилия. Вие, които ви грабят, безчестят и лъжат днешните ни управници, не мислете, че работата ни свършва с едното освобождение. Не тя с това започва. Нашето драгоценно отечество, ще се нуждае от достойни хора, които да го водят по пътя на благоденствието, така щото да бъдем равни на другите европейски народи. Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана. Вярно е, че ние нямаме хора подготвени, но поне имаме хора честни и родолюбиви, които няма да се поколебаят да положат живота си за въздигането на държавата ни. Не се полъгвайте, че тези които държат парите държат и бъдещето ви, защото тези пари те са ги взели от вас, а вие им се кланяте и ги въздигате, като слънце пред очите си. Те няма да се поколебаят да посегнат към властта, а вие ще трябва да ги възпрете и да им поискате сметка, кой с какво е помогнал за освобождението ни, и давал ли е пари или казвал нека да стане па тогава. На такива аз съм им писал и преди” Днес е момента да си купите живот, които сега се продава, утре не и милиони да давате” Та тези, които покажат разписките с печата на Централния комитет, те нека живеят свободно в отечествното ни, а другите презрете и отсечете алчните им ръце желаещи властта само за да ви грабят. За такива злоупотребяващи с народни пари, наказанието е само едно Смърт , смърт и пак смърт, както гласи и уставът ни. За тези, които петнят името на отечеството ни наказанието е Смърт, смърт и пак смърт. За тези, които се възползват от непросветеността на народа ни и го грабят, уж били по-умни и учени, а всъщност лукави и хитри наказанието е Смърт, смърт и пак смърт. За тези, които насаждат омраза между хората живеещи в нашето мило Отечество, било на етническа или верска основа, с цел докато се избивате по-между си, те да трупат богатства, наказанието е Смърт, смърт и пак смърт. За тези, които обещават много, само и само да ги изберете да ви управляват, а после се отметнат от думите си, като кажат, че времената били трудни и те видите ли не предполагали че такова е положението, наказанието е конфискуване на имуществото и изгнание извън пределите на Отечеството ни. За тези, които под булото на родолюбието, градят закони, а самите те не ги спазват или пък ги използват с цел своето облагодетелстване, наказанието е Смърт, смърт и пак смърт. Това е което исках да ви кажа, надявайки се, че ще доведете борбата до край. Бъдете силни братя и не щадете силите ,нито кръвта си, защото Отечеството ни няма да припише заслугите ви други му, нито пък ще позволи да потънат в забвение. И не забравяйте - Времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 152
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Проф. Божидар Димитров: „Долу ръцете от българския народ!”     Тази година темата за Васил Левски доста се „скандализира”.         Покрай цялата медийна тирада в социалните мрежи се появиха множ

Из Телевизионната програма в деня, в който честваме паметта на Васил Левски! БНТ1 - 16:10 Новини на турски език . BTV - 18:05 "Опасни улици" турски сериал, 20:00 "Завръщанане” турски сериал. По BT

Ето го предсмъртното писмо на Васил Левски. Мен лично много ме впечатли с това, че 136 години по-късно, все още е актуално...

На мен много ми допада това:

"Ако някой презре или отхвърли предначертаната държавна система "демократска република" и състави партии за деспотско-тиранска система или конституционна монархия,то и таквизи ще се считат за неприятели на отечеството и ще се наказват със смърт."

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Потресаващо...

Има един друг момент: всеки път като поискаме достъп до архивите в Инстанбул относно Левски, онея оттам започват да ни предупреждават, че нямало да ни хареса каквото имало там. Като знаем какви асимилатори и фалшификатори са юго-източните ни съседи, мен цялият този пазарлък ми мирише на "наука"-менте. Те много добре знаят, какво Левски означава за нас и не се съмнявам, че още от преди сто и толкова години фалшификациите и лъжите им нямат край. Със сигурност "записаният" разпит е изцяло подправен и то по начин, по който Левски е представен такъв, какъвто никога не е бил.

Всеки път като видя Агент Гоце или Агент Сава под портрета на Левски, направо ми прилошава...

Публикувано изображение

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Потресаващо...

Има един друг момент: всеки път като поискаме достъп до архивите в Инстанбул относно Левски, онея оттам започват да ни предупреждават, че нямало да ни хареса каквото имало там. Като знаем какви асимилатори и фалшификатори са юго-източните ни съседи, мен цялият този пазарлък ми мирише на "наука"-менте. Те много добре знаят, какво Левски означава за нас и не се съмнявам, че още от преди сто и толкова години фалшификациите и лъжите им нямат край. Със сигурност "записаният" разпит е изцяло подправен и то по начин, по който Левски е представен такъв, какъвто никога не е бил.

Всеки път като видя Агент Гоце или Агент Сава под портрета на Левски, направо ми прилошава...

Публикувано изображение

Кое според теб е фалшифицирано ?

Ако ще казваш нещо давай факти... локуми всеки знае да върти и разтяга....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"За тези, които насаждат омраза между хората живеещи в нашето мило Отечество, било на етническа или верска основа, с цел докато се избивате по-между си, те да трупат богатства, наказанието е Смърт, смърт и пак смърт"

И защо да не го е казал, след като е казал това...

Сегашната деспотско-тиранска система да заменим с демократска република

П о д б у д а. Тиранството, безчовещината и самата държавна система на турското правителство на Балканския полуостров.

Ц е л. С една обща революция да се направи коренно преобразуване на сегашната държавна деспотско-тиранска система и да се замени с демократска република (народно управление). На същото това място, което нашите прадеди със силата на оръжието и със своята кръв [са] откупили, в което днес безчовечно беснеят турските кеседжии и еничери и в което владее правото на силата, да се издигне храм на истината и правата свобода. И турският чорбаджилък да даде място на съгласието, братството и съвършеното равенство между всички народности. Българи, турци, евреи и пр. ще бъдат равноправни във всяко отношение: било във вяра, било в народност, било в гражданско отношение, било в каквото и да е било. Всички ще спадат под един общ закон, който по вишегласие на всички народности ще се изработи.

За извършването на такава революция са нужни:

1) уреждане [организация], 2) пари, 3) хора, 4) оръжие и други бойни потреби.

За да се приготви всичко това и се извърши самата революция, наредиха се хора, избрани със съгласието на по-голямата част от българския народ, [които] съставиха Централен български революционен комитет.

Из "Нареда [проектоустава] на работниците за освобождение на

българския народ" - подбуда и цел.

Източник...

П.С Явно някой дори не познават живота и творчеството на Васил Левски, а тръгнали тук да парадират с псевдознания и тълкования .... за квалификациите и обвиненията да не говорим...

Дори аз съм възмутен.....

Редактирано от Diin (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че това е била социалистическата утопия за устройството на държавата, идеща от модерното масонско влияние в Европа по онези времена.

За Левски, особено за Ботев, се казва, че са били едни от първите социалисти-утописти.

Могат ли евреи и турци да бъдат 'равноправни', ако изповядват Кур'ана и Стария завет или Талмуда?.. :headphones:

В тези книги се задължават да доминират, дори със сила, ако не могат мирно, над друговерците и чуждите, далечните по вяра. Публикувано изображение

"За тези, които насаждат омраза между хората живеещи в нашето мило Отечество, било на етническа или верска основа, с цел докато се избивате по-между си, те да трупат богатства, наказанието е Смърт, смърт и пак смърт"

И защо да не го е казал, след като е казал това...

Сегашната деспотско-тиранска система да заменим с демократска република

П о д б у д а. Тиранството, безчовещината и самата държавна система на турското правителство на Балканския полуостров.

Ц е л. С една обща революция да се направи коренно преобразуване на сегашната държавна деспотско-тиранска система и да се замени с демократска република (народно управление). На същото това място, което нашите прадеди със силата на оръжието и със своята кръв [са] откупили, в което днес безчовечно беснеят турските кеседжии и еничери и в което владее правото на силата, да се издигне храм на истината и правата свобода. И турският чорбаджилък да даде място на съгласието, братството и съвършеното равенство между всички народности. Българи, турци, евреи и пр. ще бъдат равноправни във всяко отношение: било във вяра, било в народност, било в гражданско отношение, било в каквото и да е било. Всички ще спадат под един общ закон, който по вишегласие на всички народности ще се изработи.

За извършването на такава революция са нужни:

1) уреждане [организация], 2) пари, 3) хора, 4) оръжие и други бойни потреби.

За да се приготви всичко това и се извърши самата революция, наредиха се хора, избрани със съгласието на по-голямата част от българския народ, [които] съставиха Централен български революционен комитет.

Из "Нареда [проектоустава] на работниците за освобождение на

българския народ" - подбуда и цел.

Източник...

П.С Явно някой дори не познават живота и творчеството на Васил Левски, а тръгнали тук да парадират с псевдознания и тълкования .... за квалификациите и обвиненията да не говорим...

Дори аз съм възмутен.....

Редактирано от U.Ra (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Следното е взето от Клуб История на Dir.Bg. Aвторът е Д-р ОхБоли: "Подозрителни факти около гибелта на В. Левски" 1. Силен антагонизъм от страна на БРЦК (председател: Л.Каравелов) срещу делото на Апостола: отричала се е възможността за Самоосвобождение без руска окупация. 2. Насилствено вкарване на Д.Общи за заместник на Левски, което след открадване на хазната води до натапяне на Апостола. 3. Участие на български представители на "съда", които са гласували за смъртна присъда, докато представителите на другите нации (евреи и турци) в болшинството си са били против. 4. Решението на съда не е легитимно спрямо турското законодателство и е било възможно Левски да не бъде умъртвен. Но изпълнението на смъртната присъда нещо много се претупва, след което султанът уж потвърждава "по целесъобразност", но документ за това няма. 4. Гласувалите за смъртната присъда българи получават високи служби (вкл. Кмет на София) след "Освобождението". 5. Трупът на Апостола е умишлено укриван след "Освобождението" и особено през комунистическия режим. 6. Яна Язова е отровена по време на подготвяне на ръкописите за изследването й за Апостола. 7. Ръкописите на Яна Язова попадат у ДС-агента Николай Хайтов, който преработва по своему фактите за кончината на Левски, внасяйки допълнителна мъгла около трупа на Апостола. Какво може да означава всичко това: Смъртта на Левски е била предизвикана от българските агенти на руснаците с цел обезглавяване на националното освободително движение. Ако това движение успееше, то място за руска окупация на България не би имало. Дори, при евентуален разгром на турците в България в резултат на замисляната Руско-Турска война, Левски би бил една значителна политическа фигура след разгрома на Турция по нашите земи. Републиканските му възгледи биха били значително препятствие за руския монархизъм у нас... А трупът? Един евентуално идентифициран труп на Апостола би носил следи от отравяне или рана от огнестрелно или хладно оръжие, което би поставило под съмнение обесването му и би възникнал въпросът дали Левски или трупът му са били обесени????!!! :sobbing:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И от соц. времето ни лъжат за смъртта на Левски.Сигурен съм,че и около другите исторически личности,които прехвалват има нещо гнило.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Assett, 10Х

Пип, има много истина в твоите думи. Самата фраза "Свобода или Смърт" е "взаимствана от речта на Патрик Хенри (Patrick Henry, March 23, 1775. ) пред хамараканския конгрес (Give Me Liberty Or Give Me Death)

Левски е бил против робството под всичките му форми.

Besides, sir, we have no election.

It is in vain, sir, to extenuate the matter. Gentlemen may cry, Peace, Peace-- but there is no peace.

I know not what course others may take; but as for me, give me liberty or give me death!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 година по-късно...

а че това е предсмърЕто го предсмъртното писмо на Васил Левски. Мен лично много ме впечатли с това, че 136 години по-късно, все още е актуално...

Драги сънародници, наистина ли някой може да вярва, че това е предсмъртното писмо на Васил Левски?

Ако ли пък все още има българи, които могат да повярват в тази пошла и съвременна скълъпена публикация, то наистина сме за съжаление.

Докога ще се опитваме да сме велики и да се правим на още по-велики от това, което сме? Кога ще възроптеем и кажем стига на подобни шарлатански „цитати”? Дават ли си сметка тези, които пишат, а и тези които публикуват подобни цитати, какво остава от нашата история за нашите деца и бъдещото поколение?

Засрамете се господа на модернизираната и усъвременена пошла итерпретация на предсмъртното писмо на апостола! Горкия, колко ли пъти се обръща в гроба си?

С подобни исторически факти Господ да ни е на помощ.

Подобни исторически публикации доказват, че ние по-възрастните не трябва да забравяме от къде сме дошли, какви сме били, какви сме сега и къде сме тръгнали. Нашата не лека задача е да научим децата ни в това не леко време за оцеляване да обичат отечеството ни и вярват в едно по-светло бъдеще така, както го е обичал и вярвал Васил Левски.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Боже,Апостоле,светла ти памет-

колкото аз съм Памела Андерсън-толкоз и ти това си го писал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 11 месеца по-късно...

Статия в "Работническо дело" поставила началото на неправилното отбелязване смъртта на Левски на 19, а не на 18 февруари

Публикувано изображение

© Дарик нюз, архив

139 години от обесването на Васил Левски се навършват днес. Земният път на Апостола на свободата приключва на 6 февруари по стар стил или на 18 февруари по нов - на бесилото край София през 1873 година. Точно пет месеца преди да навърши 36 години.

Допреди няколко години почитахме паметта на Васил Левски на 19 февруари. Причината за това е, че в началото на 50-те години датата 18 февруари се падала в неделя. Тогава официозът на БКП "Работническо дело" излязъл в броя си от понеделник със статия написана от мастит историк "На днешния ден увисва на бесилото...". Целта била повечко хора да излязат на поклонение и така тръгнало, разказа преподавателят по "Нова българска история" във ВТУ доц. Петко Петков.

Именно той преди няколко години лансира паметта на Васил Левски да се почита на 18, а не на 19 февруари. Тогава доц. Петков обясни, че през 1916 г., когато България преминава от Юлианския към Грегорианския календар или от стар към нов стил, се приема поправка от 13 дни.

За събитията, случили се преди 1 март 1900 г., необходимата поправка обаче е от 12 дни. Въпреки това, за някои събития, станали през 19 век, погрешно се добавят 13 дни. Например избухването на Априлското въстание на 20 април 1876 г. по стар стил, днес правилно се празнува на 2 май (поправката е 12 дни).

Рождената дата на Васил Левски (6 юли 1837 г. по стар стил) също се отбелязва правилно - 18 юли по нов стил. За разлика от нея, обесването на Левски - 6 февруари 1873 г. по стар стил се отбелязва грешно на 19 февруари, а не както трябва да бъде на 18 февруари.

"Не съм първият, който каза нещата. Преди мен покойният проф. Николай Генчев написа материал за това в столичен вестник. От гледна точка на църквата вероятно няма голяма разлика, но някак си не е честно да не сме коректни точно за това към Левски" коментира доц. Петков. От 2009 г. паметта на Апостола във В. Търново се почита на 18 февруари. Така ще е и днес.

Доволен ли е доц. Петко Петков от постигнатия успех и очаква ли постепенно в цялата страна да се наложи правилната дата чуйте в звуковия файл.

dariknews.bg

Поклон пред светлата памет на Апостола!

http-~~-//vbox7.com/play:464405d1

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Статия в "Работническо дело" поставила началото на неправилното отбелязване смъртта на Левски на 19, а не на 18 февруари

Публикувано изображение

© Дарик нюз, архив

Как само в тая държава стават такива грешки ? Според мен това е пълна подигравка с човека който е направил толкова за родината ни...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То само датата да е проблема. Колко паметници има, които се рушат или с които се подиграват хора( които и аз не знам как да нарека).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един народ, който не уважава своите герои и история (такава, каквато е!) никога няма да бъде уважаван и добре приет от никой друг народ. :(

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре че не си жив, Апостоле -

да видиш за какво си се борил

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 10 месеца по-късно...

Научно доказано: Левски е предаден!

През декември в. "168 часа" заведе в Ловеч 4-членен екип от геоморфолози, с които измина последния път на Васил Левски до Къкринското ханче. По този път при Пази мост Апостола среща случайно две конни заптиета и им казва, че отива на лозето си. После свива от пътя.

Екипът на доц. Сарафов от СУ "Св. Климент Охридски" трябваше прецизно да измери местността и да дадеотговор на въпроса дали Левски с нещо се е издал при тази среща, или вече е бил предаден от някого в Ловеч.

Въпросът имало ли е предателство всъщност се свежда до това докъде се е простирала видимостта на заптиетата от моста в онзи ден - 26 декември 1872 г. Дали те са били в състояние да проследят с поглед Левски и да видят как отново хваща пътя за Къкрина.

Досега такова измерване не е било правено.

Публикувано изображение

Въз основа на топографските данни, които екипът обработи със софтуер и нанесе на карта, отговорът е категоричен: "Не е било възможно заптиетата да проследят накъде върви Левски. Релефът пречи!", каза доц. Александър Сарафов. "За да го видят от седлата си, конете им трябва да се били високи 32 метра."

Излиза, че няма значение какво се е случило на Пази мост. Потерята същата нощ вече е знаела кого завардва в хана. Левски е бил предаден! С това изследване се слага край на 140-годишния спор в науката по въпроса за предателството. Това е и най-дългата обществена дискусия в България.

Как бе доказано, че Левски е предаден

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разкритие във "Всяка неделя":

Левски е предаден от заптиета

Журналистът Росен Янков, заедно с екип от експерти геолози, географи и историци, е успял да установи, че Левски действително е бил предаден.

Те са провели експеримент, детайлите по който журналистът разясни в предаването “Всяка неделя” на Нова телевизия. Това е първата новина за Левски от доста време насам, посочи Янков. Последно Николай Хайтов беше писал нови неща за Апостола.

Експериментът е направен на “Пази мост” – мястото, на което две заптиета засекли Васил Левски и спътника му Николчо Цвятков-Бакърджията по пътя им за Къкрина. Като попитали Левски кой е и накъде е тръгнал, той им казал, че ще ходи да си нагледа лозето. И веднага контрирал едното заптие: “Аз те познавам. Ти не ме ли позна? Аз съм от Ловеч”, с цел да го разсее.

“Пази мост” съществува и днес. Той се намира на около 15 метра от съвременния път. Мястото, обаче, е обраснало в бурени.

Левски е професионален конспиратор, занимава се с това от три години. Бил е в Тракия, преди да отиде в Ловеч. Спасил е тракийските комитети след погрома покрай обира на Арабаконашката поща, разказа Янков.

Николчо Цвятков, който се правил, че не познава Левски, си продължил пътя. Апостола тръгнал в друга посока, за да заблуди заптиетата, а в местността “Гьола” двамата се срещнали.

Мястото “Гьола”, където се срещнал с Николчо Цвятков, не се знае къде е точно. Има четири възможни “гьола”. Експериментът искал да установи кои предполагаеми “гьолове” се виждат от моста. Ако заптиетата не са могли да видят, че двамата се събират, няма как да знаят, че ще пътуват към Къкрина. Дори и да са се усъмнили в Левски, потерите са щели да го търсят в колибите на лозята, където е казал, че ще ходи.

Следователно, Левски е бил предаден. Янков, обаче, не посочва от кого. Има предположение, че е от заптиетата, но няма доказателства за това.

Заключението на експертите е, че е невъзможно от “Пази мост” да се види нито един от “гьоловете”. Ако те не са видели, че Левски се връща и се събира с Николчо, няма как да знаят, че отива в Къкрина. Това означава, че вероятно те са предали Левски, а не поп Кръстьо.

Журналистът Росен Янков е сред защитниците на невинността на поп Кръстьо.

“Аз не съм историк, аз съм журналист”, заяви Янков. Той беше категоричен, че ще продължава да работи по въпроса.

news.den.bg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 месеца по-късно...

http://www.vbox7.com/play:f17f95f578

Странно е да.. Това писмо остава за вечени времена. И продължава да важи...

Колко е прав само !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А бе тук няма ли поне един с елементарни познания по история, за да "светне" останалите, че това писмо е фалшификат?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А бе тук няма ли поне един с елементарни познания по история, за да "светне" останалите, че това писмо е фалшификат?

Мисля, че вече има такива коментари. Но това не извинява начина, по който си(някак си не мога още да те уважавам и пиша все едно срещу мен е някой "братчед") построил изречението и липсата на "елементарни" норми на поведение и обръщение към колегите. "Светнах" ли те?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че вече има такива коментари. Но това не извинява начина, по който си(някак си не мога още да те уважавам и пиша все едно срещу мен е някой "братчед") построил изречението и липсата на "елементарни" норми на поведение и обръщение към колегите. "Светнах" ли те?

Ne sus Minervam!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Художествена измислица е това писмо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване