Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

cybercop

Снимки на Вашия Linux - част 2

Препоръчан отговор

desk.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поиграх си малко с Дебиян гноме и хфце...  "ексфейса" - по-добрия гноме :ph34r:

Screenshot_2018-04-05_12-06-15.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, IvoB написа:

Поиграх си малко с Дебиян гноме и хфце...  "ексфейса" - по-добрия гноме :ph34r:

Screenshot_2018-04-05_12-06-15.png

Поиграй си още малко, че е в доста суров вид. Xfce има общо с Gnome, колко има и LXDE. Ако сега виждаш някаква прилика, преди години изобщо нямаше. Танго иконите са спрени от разработка и покриват нищожна част от елементите на средата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"По-добрия гном" - нямах предвид буквално или външния вид, а функционалност.... навремето Гноме беше универсална бърза, лека и удобна (най-удобната за мен) среда... иконките и външния вид не ме интересуват чаак толкова. Досега не бях ползвал xfce, много ми харесва :emoji_smiley-04:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Pavel! написа:

пробвал ли си Мате?

Да пробвах го...  аз съм малко консерва и ми се ще нещо с по-ясен живот и цикли на обновяване... убунту-мате само с 3 години поддръжка, :no-no:... а и май екфейса по-добре.

Другите с пет годишен живот са  Убунту-Гноме и разните Минт-и  - нещо не ме кефят нито новите гноми, нито ментите, не знам що :huh:

Та затва Дебиян-Хфце   (гледам да се въртя все около deb-а) ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, IvoB написа:

Да пробвах го...  аз съм малко консерва и ми се ще нещо с по-ясен живот и цикли на обновяване... убунту-мате само с 3 години поддръжка, :no-no:... а и май екфейса по-добре.

Поддръжката засяга само десктопа. Тя няма отношение към дистрибуцията, чиято поддръжка на LTS версиите е пет години. Няма какво да се ровичка по този десктоп след три години при фиксирана версия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно съм съгласен... но ако се появи уязвимост в Мате (в някое от приложенията му да речем) след тия три години кой ше я оправи? ... не съм много наясно и навътре в линуксите, та гледам по-мейнстрийм да го карам. :min01:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ÌvоB десктоп средите в линукс дистрибуциите са много далече все още от удобни за ползване. Всяка нова версия на десктопа излиза със поне 100  нови бъга плюс неоправените стари такива. Най стабилното нещо  във всяка една дистрибуция е ядрото  и от там на сетне всичко друго  е кръпки до безобразие. Програмистите коитоо се грижат за ядрото са в пъти повече от  всички други програмисти взети заедно фиксващи и създаващи десктоп средите. Някой десктоп среди се пишат и съпортват от по 5 човека и в близките 100 години няма да са годни за  масово ползване. Специално XFCE се фиксва и обновява на високосна година само :)  И като сложиш към това и Дебиан дето е 5 версии назад със пакетите си едно 6 години  назад и 2 в ляво  от към десктоп.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм обратен -  сървъра ми е на Убунту... десктопа - Дебиан :ohmy: ;)

Какво да направя като Убунтите напраЙха остър завой към гноме 3 (нарочно е с малка буква) :emoji_smiley-03:

Аз съм със стар хардуер и ваопще не държа да съм с последни версии на софтуера... даже се дразня малко от честите ъпдейти в 16.04.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, AlkatrazBG написа:

ÌvоB десктоп средите в линукс дистрибуциите са много далече все още от удобни за ползване. Всяка нова версия на десктопа излиза със поне 100  нови бъга плюс неоправените стари такива. 

Глупости на търкалета, няма по-добър софтуер от тях - като програмисти го пиша. Колкото пъти ми се е налагало да пипна Лянинятдос виждам само недомислици и боклуци.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, IvoB написа:

Какво да направя като Убунтите напраЙха остър завой към гноме 3 (нарочно е с малка буква) :emoji_smiley-03:

Аз съм със стар хардуер и ваопще не държа да съм с последни версии на софтуера... даже се дразня малко от честите ъпдейти в 16.04.

Някакво задължение да ползваш основното десктоп издание (Ubuntu Desktop) ли имаш?

Защото дистрибуцията Ubuntu е доста повече от една от няколко-то (само официални) десктоп конфигурации. В Ubuntu от години кърпят уязвимостите почти светкавично и, това хич не ме дразни. От версия 9, почнаха да правят същото и в Debian, от което също не се оплаквам изобщо. Само, дето в Ubuntu кърпят веднага и предишната LTS версия, докато в Debian, поддръжката на Jessie и малко хлабава, както и я почнаха.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, cybercop написа:

Някакво задължение да ползваш основното десктоп издание (Ubuntu Desktop) ли имаш?

Защото дистрибуцията Ubuntu е доста повече от една от няколко-то (само официални) десктоп конфигурации. В Ubuntu от години кърпят уязвимостите почти светкавично и, това хич не ме дразни. От версия 9, почнаха да правят същото и в Debian, от което също не се оплаквам изобщо. Само, дето в Ubuntu кърпят веднага и предишната LTS версия, докато в Debian, поддръжката на Jessie и малко хлабава, както и я почнаха.

Единствено продължителността на съпорта... днеска разцъках новия 18.04 с гноме - еми не ме кефи "развитието" на модерните ДЕ... затова май постепенно ше мигрирам към по-консервативния Дебиян... първо с десктопа... а след време като свърши живота на 16.04 и сървъра... щото пък да ползвам две различни дистрибуции хич не ме кефи :)

Ако Кубунту у Хубунту баха с 5 години съпорт най-вероятно щях да ползвам някоя от тях...

Ментата я изключвам... има нещо сбъркано в нея :)

Да не съм съвсем оффтопик .... стигнах до най-пестеливото разположение на панелите :)

Screenshot_2018-04-06_19-45-03.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, IvoB написа:

Ако Кубунту у Хубунту баха с 5 години съпорт най-вероятно щях да ползвам някоя от тях...

Убунту предоставят 5г., това което е 3г. е десктоп частта - тя ще спре обновяване 2019, но това едва ли ще е голям проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 5.04.2018 г. в 18:32, IvoB написа:

Принципно съм съгласен... но ако се появи уязвимост в Мате (в някое от приложенията му да речем) след тия три години кой ше я оправи? ... не съм много наясно и навътре в линуксите, та гледам по-мейнстрийм да го карам. :min01:

Шансът да се появи уязвимост в десктопа е нищожен. По тая логика, CENTOS6 изключително рискова, защото тя е замразена доста преди златните 2.30/2.32 версии. Дори да е така, МАТЕ-Desktop е компилация от софтуер. МАТЕ базиран десктоп.  Елементите от него (mate-core, mate-utils....) се поддържат от разработчиците, отговарящи за тях от екипа на Ubuntu. Дори и от това да се абстрахираме, както и че няма да е въпрос на чест, екипа на МАТЕ да си закърпят десктопа, до три години се съмнявам, че няма да има нито едно PPA за нова версия на MATE.

П.П.: Защо не си направиш собствен МАТЕ базиран десктоп, ако ти харесва средата ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, cybercop написа:

П.П.: Защо не си направиш собствен МАТЕ базиран десктоп, ако ти харесва средата ?

Би ли дал пример как да си направя собствен базиран десктоп МАТЕ 1.12. Например на Цент ОС или друга КДЕ базирана.

Много ми харесва в горния ляв ъгъл да имам Програми, Места, Система. Не разбрах коментарът Ви за PPA  на Убунту МАТЕ за в бъдеще.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, bvbfan написа:

Убунту предоставят 5г., това което е 3г. е десктоп частта - тя ще спре обновяване 2019, но това едва ли ще е голям проблем.

Начи... никъде не съм го прочел това, ползвайте спокойно 2 години без съпорт... нито на сайта на Кубунту, нито на другите... та ще си позволя да не се съглася с някои съфоромци... Като е толкова лесно да дигнат съпорта с две години  :P

Идеята е да си ползвам компютъра безпроблемно, не да си правя дистро и да ръчкам денонощно... :mark:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, kalansuv написа:

Би ли дал пример как да си направя собствен базиран десктоп МАТЕ 1.12. Например на Цент ОС или друга КДЕ базирана.

Много ми харесва в горния ляв ъгъл да имам Програми, Места, Система. Не разбрах коментарът Ви за PPA  на Убунту МАТЕ за в бъдеще.

Пример за PPA : https://launchpad.net/~ubuntu-mate-dev/+archive/ubuntu/welcome

MATE не е Ubuntu MATE.

Инсталираш една минимална Ubuntu система и почваш :

sudo apt update

sudo apt install xorg mate-core mate-utils lightdm-gtk-greeter lightdm gksu synaptic network-manager-gnome

sudo reboot

Влизаш в МАТЕ сесия, инсталираш си pulseaudio pavicontrol mate-media-pulse  ....

и каквото ти е нужно. Правиш си потребителски десктоп, базиран на MATE, който не е Ubuntu MATE Desktop.

За CENTOS7 има достатъчно упътвания, как да инсталираш МАТЕ. Аз съм инсталирал само Xfce и не съм очарован от резултата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, cybercop написа:

За CENTOS7 има достатъчно упътвания, как да инсталираш МАТЕ. Аз съм инсталирал само Xfce и не съм очарован от резултата.

Какъв по точно е проблема ?

Лично аз последните месеци съм с тази комбинация и нямам оплаквания . Разбира се и моите изисквания не са кой знае колко специални , по скоро съм премахнал всичко не нужно и само терминал , браузър и редактор ако мога така да ги опиша . Смея да твърдя , че е страхотно стабилно , може би най стабилната комбинация който някой може да избере , ако не си от тези които имат нужда да решават проблеми и експериментират значи Центос или Стотинка със xfce ще свършат чудесна работа . 

Лично аз препоръчвам Стотонка , понеже има повече пакети за xfce както и някои решения проблеми за него . Въпреки , че за жалост новият образ с тази среда все още не е издаден и ще трябва да се инсталира към Гноме или да се инсталира старият такъв .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, ivoarch написа:

Какъв по точно е проблема ?

Конкретни проблеми нямах, но не работеше кой знае колко добре. 

https://s25.postimg.org/bu3pp4d27/centos7.png

Малко механична сглобка от графична среда, взета от нова версия на Fedora и дистрибуция с по- стара версия на GTK. 

Със сигурност не съм бил много доволен, щом я премахнах, въпреки, че не се сещам кое ми даде повод. Шестицата със стандартния десктоп ми е любимка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Pavel! написа:

ти си за CentOS, има 10 години съпорт

Абсолютно... :clown:

Обаче съм инвестирал много време в разучаване на .деб базираните дистрота и ся не ми се почва наново. Ако знаех преди време че гномът и КДЕ-то толко шсе изгейчат, да съм минал на ЦентОС още тогава :emoji_smiley-03:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, IvoB написа:

Обаче съм инвестирал много време в разучаване на .деб базираните дистрота и ся не ми се почва наново. Ако знаех преди време че гномът и КДЕ-то толко шсе изгейчат, да съм минал на ЦентОС още тогава :emoji_smiley-03:

Спокойно. Колкото по- малко разбираш, толкова по- дълго време ще издържи дистрибуцията на компютъра ти. Аз нямам претенции, че разбирам от CENTOS. Само инсталирам и обновявам. Периодично намирам старото ядро с rpm -q kernel и го премахвам. И почиствам системата с Bleachbit, а не по хакерски начини.  Повече не ми трябва да знам. Ако ми потрябва нещо, ще питам.

Инсталирай една Стотинка и я тествай. Хората, доста труд вложиха за разни глезотийки за лесно инсталиране на трудно намиращ се софтуер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е във това вече няма спор, и 100 години да минат този Гном интерфейс ще си остане в сърцата на много хора които са имали късмета да го ползват през онези години . 

преди 7 часа, IvoB написа:

Нужно е само да научиш новите команди за боравене с yum , rpm, dnf . Останалите знания които имаш си оставят . 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, cybercop написа:

Конкретни проблеми нямах, но не работеше кой знае колко добре. 

https://s25.postimg.org/bu3pp4d27/centos7.png

Малко механична сглобка от графична среда, взета от нова версия на Fedora и дистрибуция с по- стара версия на GTK. 

Със сигурност не съм бил много доволен, щом я премахнах, въпреки, че не се сещам кое ми даде повод. Шестицата със стандартния десктоп ми е любимка.

Тука вече си за бой. :D  Другия път драсни какво ти е направило впечатление.

Що се отнася за GTK-то, там няма реален проблем. Важното е да се компилира чисто. Самата XFCE е много отдавна издадена, вероятно много преди качената версия на GTK. Плюс това gtk - базираните приложения не са толкова чувствително към версиите. В момента, XFCE, портват към GTK3 и затова новите издания не са особено актуални. Поне докато преходът не бъде завършен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Melmak ® написа:

Тука вече си за бой. :D  Другия път драсни какво ти е направило впечатление.

Що се отнася за GTK-то, там няма реален проблем. Важното е да се компилира чисто. Самата XFCE е много отдавна издадена, вероятно много преди качената версия на GTK. Плюс това gtk - базираните приложения не са толкова чувствително към версиите. В момента, XFCE, портват към GTK3 и затова новите издания не са особено актуални. Поне докато преходът не бъде завършен.

Нищо не се компилира. Добавяш хранилище и инсталираш групово Xorg и Xfce. После, малко я орязах, че приложенията са ми в повече. Проблема е, че се инсталира Xfce за последната версия на Fedora, където много от елементите за прехвърлени на GTK3. При това за версия 3.20+. Не е чиста Xfce 4.12, a e версия в процес на разработка. Предварително бях подготвил комплект с теми за GTK до 3.18 и се наложи да ги сменя. Щеше да е идеален вариант, ако се ползваше чиста Xfce 4.12, която е само с GTK2 елементи от хранилище само за CENTOS7.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...