Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Тази тема е втора част и е насочена към въпроси и съвети относно избор на фотографска техника. Можете да намерите първата част тук

И моля прочетете тази тема преди да задавате въпроси

Редактирано от capnemo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Невероятен инструмент, с който можете да сравните до 4 фотоапарата, за да видите реално качество на снимките правени с тях при различно ISO - http://www.dpreview.com/reviews/studiocompare.asp

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е ли 35х24 матрицата на фулфрейма ?

Не, 24x36 мм е матрицата. И идва от размера на кадъра на филм Лайка формат

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, 24x36 мм е матрицата. И идва от размера на кадъра на филм Лайка формат

Питам,защото обикновено преравняват фокусното разстояние на обективите към формат 35мм. и от там си правя извода,че може би е 35,но явно греша.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Питам,защото обикновено преравняват фокусното разстояние на обективите към формат 35мм. и от там си правя извода,че може би е 35,но явно греша.

Ето от къде идва това 35 мм : http://en.wikipedia.org/wiki/135_film

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я темата се е разрастнала :) 

Това е супер за такива като мен и не само. Има доста информация ,която ще прочета малко по-късно.

Сегашната ми сапунерка е на SOny (модела не го знам :) ) с оптика на carl zeiss която ми казаха ,че била най-добрата :).

След време разбрах ,че всяка марка апарати си има име на оптиката. За другите марки незнам как се казват. 

Тази информация я получих от продавач-консултант когато си закупувах ( преди 5г. първата ми сапунерка и единствена )

Тоест както при колите Golf 3 i Golf 3 GTI същото било и с апаратите Sony и Sony с carl zeiss :) ,като се има в предвид ,че с carl zeiss оптиката е по-добрия вариянт и мисля ,че е така. Това го забелязах точно при покупката... Взех два апарата сони единия със другия без carl zeiss, Тоя без carl zeiss беше 12мега пикселов а Моя със carl zeiss 8 мега пиксела. Е определено моя правеше по-добри снимки ,нО и беше с 200лв по скъп. Мисля ,че това като информация може да е полезна за някой хора :) ако е достоверна.

Ако греша моля да ме поправите.

Прочетох и мненията от миналата тема. Да наистина имам доста капризи спрямо правенето на снимки... големия диапазон на светлина и т.н. 

По принцип бюджета не ме притеснява. Мога да отделя и 1500лв ,но аз не снимам толкова често. Със сегашния ми апарат съм направил за 5г. ( като не снимам само аз с него ами още 5 човека ) около 10 000 снимки. Един вид е като чисто нов :D само дето почнаха да излизат едни червени точки 5-6 броя които много дразнят. Тези точки се виждат само като ги кача на компа. Като снимам не ги виждам. Незнам от какво се е получило това ,но ги има. И то точно посредата на снимката .. много гадно.

Да поессня и за ISO-то. Може би не сте ме разбрали или аз съм се изказал погрешно ,но не държа на голямо ISO. Също така не държа на марка модел обектив нов стар голям малък... това ми е все тая. Единственото нещо което държа е да е малко по-добър от стария ми апарат и да не размазва снимката при движещи се обекти. Няма да снимам портретни снимки. Общо взето предимно природата. Да се снимам до някое дърво и т.н.  или на морето докато съм се опънал на пясъка .. тва е.

Спрямо настройките на апарата точно сега в този момент незнам какви трябва да бъдат , но след като се сдобия с някакъв апарат ще ги науча. Всичко се учи :) просто в момента не съм запознат и незнам кво да избера... а първо да уча после да избирам просто ме мързи признавам си  мисля ученето да го правя успоредно със снимането.Ако някоя снимка не стане май*ата му не е проблем . Важното е някога да успея.

И понеже почнахме с примери в миналата тема  ще дам и още един.

Вие ми кажете каква кола да си купя. Да е готина на външен вид, да гори малко, не е нужно да е бегачка. Ще е за разходки от нас до центъра и до други градове. Сега не мога да карам. но като си я купя ще тренирам на полигона 

Отделен въпрос е дали ще успея да се науча :P

Поздрави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето от къде идва това 35 мм : http://en.wikipedia.org/wiki/135_film

Хах , явно се нарича 35 мм,заради самото име на филма 135,иначе снимката говори друго Публикувано изображение

Също така за тази тема бих постнал този линк - според мен е много добър източник на информация за начинаещите фотографи - хем помага за избора на апарат,хем има най-най основните неща :)

http://photo-forum.net/ebook/start.htm

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Прочети пак статията, преди да си правиш такива генерални изводи, моля... Хората не наименоват стандарти според прищявки.Подсказка: на снимката която показа липсват два други размера. Може един от тях да е този, който търсиш толкова упорито.
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хах , явно се нарича 35 мм,заради самото име на филма 135,иначе снимката говори друго Публикувано изображение

Не, ти четеш като дявол библията. Ето ти подсказка

Публикувано изображение

А 135 е дължината на филма :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Постовете на РудБой и флейр са отделени в тази тема. Темата е направена важна и е заключена и ще е достъпна за писане само ако има съществени добавки към нея. Искам да благодаря на двамата за чудесните обяснения и разяснения

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Също така за тази тема бих постнал този линк - според мен е много добър източник на информация за начинаещите фотографи - хем помага за избора на апарат,хем има най-най основните неща  :)

http://photo-forum.net/ebook/start.htm

Това е една много хубава статия, но за съжаление поостаря, и не е много актуална вече.

Бих препоръчал тази, от същия автор :) - Как да изберем цифров фотоапарат.

Единственото нещо което държа е да е малко по-добър от стария ми апарат и да не размазва снимката при движещи се обекти. 

За бюджет около 600 лв не е проблем да намериш по-добър апарат от стария си.

А за да не ти се размазват снимките на движещи се обекти - просто, снимай на висока скорост :) . За да можеш обаче да имаш правилно експонирани снимки на висока скорост, ти трябва силна светлина. И/или обектив с добра светлосила. И/или високо ISO. За последното, за да нямаш ужасен шум в снимките, е хубаво да имаш по-големичка матрица. Също така е от значение колко далече ще са от теб обектите, за да можем да определим какви фокусни разстояния ти трябват.

Ето как се появиха някои изисквания към бъдещия ти фотоапарат, но все още не са достатъчни, за да ти предложа конкретен модел.

А между другото - онзи Canon EOS M от обявата, за който ти писах в предната тема, никак не е лош.

Редактирано от RudeBoy (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
....

А между другото - онзи Canon EOS M от обявата, за който ти писах в предната тема, никак не е лош.

О, да, камерата е добра. И цената й е добра :)  Само че за съжаление отново се опира до обективи....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, имам нужда от съвет за закупуването на сапунерка. Ще помоля да се въздържате от репликата "Всичките са еднакви" или "Всеки модел ще ти върши работа".

Изискванията ми са да е с поне 10 МП матрица, минимум за видео 720р/30 кадъра, добра стабилизация, поне 6х оптичен зуум , бюджета е 330 лева, 350 максимум. 

Ще се снимат семейни снимки, с малки деца които се движат бързичко, понякога в не много добре осветени помещения :)

Благодаря предварително за конструктивните предложения! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш няколко вариант и те са Canon SX220 HS, SX240 HS и SX260 HS. С един статив за 20 лева ставаш безсмъртен при ниска осветеност.

Редактирано от Право Токов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, имам нужда от съвет за закупуването на сапунерка. Ще помоля да се въздържате от репликата "Всичките са еднакви" или "Всеки модел ще ти върши работа".

Изискванията ми са да е с поне 10 МП матрица, минимум за видео 720р/30 кадъра, добра стабилизация, поне 6х оптичен зуум , бюджета е 330 лева, 350 максимум. 

Ще се снимат семейни снимки, с малки деца които се движат бързичко, понякога в не много добре осветени помещения :)

Благодаря предварително за конструктивните предложения! 

Щом искате нещо конкретно: Canon PowerShot SX240 HS. Но Движещи се обекти при ниско осветление - забравете, няма камера (даже ако увеличите сумата 10 пъти) която да го прави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом искате нещо конкретно: Canon PowerShot SX240 HS. Но Движещи се обекти при ниско осветление - забравете, няма камера (даже ако увеличите сумата 10 пъти) която да го прави

dr.dechev има предвид деца на битово осветление. Изброените апарати ще се справят с правилната настройка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

dr.dechev има предвид деца на битово осветление. Изброените апарати ще се справят с правилната настройка.

Вътрешни снимки без светкавица и допълнително осветление?  На деца? Не, освен ако не надуе ИСО-то на 6400 и да получи много шумни снимки. И пак не е сигурно че някое от децата няма да се движи бързо и да излезе размазано

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SX240 HS ми беше фаворит в този ценови клас. Други варианти ми бяха OLYMPUS SP-720UZ BLACKNIKON S6150 BLACK и някои др.

Вътрешни снимки без светкавица и допълнително осветление?  На деца? Не, освен ако не надуе ИСО-то на 6400 и да получи много шумни снимки. И пак не е сигурно че някое от децата няма да се движи бързо и да излезе размазано

Да, Капитане, знам - при този размер на матрицата няма откъде да дойде светлината в снимката. Питам кой е оптималния вариант. 

Благодаря за мненията очаквам други предложения :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SX240 HS ми беше фаворит в този ценови клас. Други варианти ми бяха OLYMPUS SP-720UZ BLACKNIKON S6150 BLACK и някои др.

Да, Капитане, знам - при този размер на матрицата няма откъде да дойде светлината в снимката. Питам кой е оптималния вариант. 

Благодаря за мненията очаквам други предложения :)

И олимпуса и никона започват да губят рязкост още при ИСО 400, което означава че с повишаване на исо-то положението става много лошо.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Взимай Canon-а, хич не се чуди.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз се нуждая от помощ в избора на фотоапарат

Не намирам много мнения за модела на сони  DSC-WX300, добър ли е?

По добър ли е от Canon Power Shot SX 260

А сега видях и модела Canon Power Shot SH270 HS

Не знам какво да избера? И на мен ми трябва за снимам на движещи се деца

http://www.technopolis.bg/b2c/details/393022/P11050101/TSifrov-fotoaparat-SONY-DSC-HX20T+FG1

Моля  за мнение и за този апарат

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До 500 лева няма по-добро от sx серията на Canon.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До 500 лева няма по-добро от sx серията на Canon.

Това по принцип не е така.

Ако обичаш, обясни ми защо мислиш, че SX серията е най-доброто. Аз след това ще ти обясня защо не е :cool: 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото прави най-добри снимки и трябва да е до 400 лева, не 500...

Редактирано от Право Токов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.