Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

https://www.youtube.com/watch?v=6d8z2ZbS0U4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чудо на природата или мутант? Октопод изуми учените

Мутант? Октопод изуми учените, предизвика небивал интерес в Индонезия

mutant-300x228.jpg

Октопод с човешко лице предизвика небивал интерес. Главоногото е уловено край бреговете на Индонезия. Странното създание, което може да се окаже чудо на природата или мутант привлече огромен интерес към себе си.

Октоподът с човешки черти бе уловен край Индонезия. Рибарят почти припаднал от ужас, когато установил, че морското главоного си има очи и уста, които поразително приличали на човешки. Присъствалите на улова били изненадани и изплашени, мислейки, че това може да е магия или някакъв демон, който може да им причини много злини и нещастия.

Мутант? Октопод предизвика сензация в нета

Главата на октопода поразително приличала на лице на човек, а очевидците твърдят, че я оприличават на жена. Изпадналият в шок рибар продължава да не е на себе си, а всички останали заявили, че уловения октопод няма да присъства на трапезата им, уплашени да не им се случи нещо лошо. Междувременно новината за странния улов бързо се разнесла и учени проявили интерес към главоногия мутант.

Индонезия е страна, в която поверията и суеверието са неизменни спътници на неуките жители и всяко подобно създание е причина за много тревоги и притеснения. Учените все още не могат да определят коя точно е причината главата на октопода да бъде белязана по този начин. Нямат идея дали е игра, по-точно лоша шега на природата или е същество, създадено или видоизменено чрез странна мутация.

Октоподът вся ужас у мнозина, успели да го зърнат и хвърли в недоумение природолюбителите, като предизвика много въпроси с уникалния си вид и остави след себе си много недомлъвки. Учените смятат да изследват странния екземпляр, защото са убедени, че става въпрос за особен вид мутация.

Това не е първият случай на подобни необичайни морски същества уловени край бреговете на Тихия океан. Освен това край бреговете му редовно се изхвърлят химически отпадъци от недобросъвестни индустриални компании и нищо чудно необикновения октопод да е резултат от някаква мутация.

http://www.razkritia.com/428769/%D1%87%D1%83%D0%B4%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%BC%D1%83%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%82-%D0%BE%D0%BA%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%B4-%D0%B8/

http://www.youtube.com/watch?v=I95HnnvbWzk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ако не е фалшив,значи е доплувал от бреговете на фокушима! :) :) :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мъж свидетелства за прераждане в Атлантида

Юри Кравчук строил пирамидите на Атлантида с името Лохон

В документалния филм „Забранени територии” руснакът Юри Кравчук споделя за свое прераждане в Атлантида, където е строил пирамиди. Спомените за миналия му живот се появили след клинична смърт. По професия геолог и метеоролог, почти 30 години той прекарал в Арктика и Антарктида.
„Всичко започна през 1994 г. в Антарктида. Бях през зимата в легендарния район, оазиса на Ширмахер. Зимата беше дълга и тежка” – разказва ученият. Внезапно получил сърдечен пристъп, не му достигал въздух. Кравчук паднал на кревата и без да затваря очи, като че ли се понесъл в тъмнината. Внезапно видял ярка светлина, а в нея светещи фигури. Чул строг глас: „Още му е рано!”
„Беше, ако може да се каже, астрално напускане на тялото, което ми подсказа, че ме чака работа след това” – споделя мъжът. След този случай Кравчук разбрал, че е придобил ясновидски способности и връзка с мъртвите. По негови думи, започнал да си спомня знанията, натрупани през миналите животи.

Паралелно на Атлантида съществувала и цивилизацията Хипербореа

В Атлантида живял мъж на име Лохон, който строил пирамидите. „Това съм аз и има доказателство за прераждане” – твърди Кравчук. „Пирамидите без съмнение не са гробници. Те са енергийни устройства. Както знаем, комплекси от пирамиди има в Китай, на Балканите и в Южна Америка, даже и на Луната и Марс. Информацията, която получих тогава, се потвърди в определена степен” – разказва Кравчук.
Но кога се е появила и кога е изчезнала Атлантида?

Учените предполагат, че голяма част от сушата е потънала след планетарен катаклизъм. Те смятат, че това се е случило преди 12 000 години. Пророкът Едгар Кейси споменава, че Атлантида е преживяла 3 катастрофи, които разкъсали континента, а след това унищожили и останалите острови. Първият катаклизъм се случил преди 200 000 години, а последният – преди 12 000.
Кравчук търси научно обяснение за своите спомени. Той прочел много книги и сравнил данните на геолозите, с това, което сам знаел. „Според някои данни цивилизацията на Атлантида е съществувала преди 800 000 години. Ние говорим за Атлантическа цивилизация, не просто за страната Атлантида” – твърди ученият. Той заявява, че по същото време е имало още една голяма цивилизация – Хипербореа. Легендата за нея не е по-малка от тази за Атлантида. Това бил островът на боговете, където било винаги лято. Жителите били изкусни в науките и технологиите. Защо обаче не откриваме доказателства за тази цивилизация? Според Кравчук, защото не търсим каквото трябва. Явно източникът на информация не е писаното слово, а нещо друго – предполага ученият.

http://www.youtube.com/watch?v=81AiR0wo55c

http://www.chudesa.net/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%B2-%D0%B0%D1%82%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%B4%D0%B0/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Архиологически загадки, които нямат научно обяснение

1390674530_drevnost1.jpg

Фигурки на космонавти от Еквадор

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Енигмалитът на Уилямс – загадъчният артефакт който шокира науката!

images_40.jpg

Енигмалитът на Уилямс е древен артефакт, за който официалната наука все още няма приемливо обяснение

Историята с него започва през 1998 г., когато електроинженерът Джон Дж. Уилиямс случайно открива по време на екскурзия в провинциален район в Северна Америка мистериозен артефакт – предмет, вграден в малко парче гранит, който удивително много прилича на съвременен електрически конектор.

Джон Дж. Уилиямс заявява, че извършеният от инженер и геолог анализ не открива каквито и да било следи от залепване или запояване във вградения в камъка електронен компонент. Геоложко изследване пък разкрива, че възрастта на удивителния предмет е минимум 100 хил. години, което противоречи на общоприетите възгледи за развитието на човечеството.

Уилямс е убеден, че находката представлява изумително творение на древните хора или на напреднала извънземна цивилизация, което може да доведе до радикално преосмисляне на световната история и да повдигне редица неудобни за официалната наука въпроси. Той признава, че е готов да предостави своя изумителен артефакт за изследване, но с изричното условие да не се поврежда, както и той самият да присъства по време на провежданото изследване.

http://bradva.bg/bg/article/article-28557#.VIIKD7HGncd

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Енигмалитът на Уилямс – загадъчният артефакт който шокира науката!

images_40.jpg

Енигмалитът на Уилямс е древен артефакт, за който официалната наука все още няма приемливо обяснение

Историята с него започва през 1998 г., когато електроинженерът Джон Дж. Уилиямс случайно открива по време на екскурзия в провинциален район в Северна Америка мистериозен артефакт – предмет, вграден в малко парче гранит, който удивително много прилича на съвременен електрически конектор.

Джон Дж. Уилиямс заявява, че извършеният от инженер и геолог анализ не открива каквито и да било следи от залепване или запояване във вградения в камъка електронен компонент. Геоложко изследване пък разкрива, че възрастта на удивителния предмет е минимум 100 хил. години, което противоречи на общоприетите възгледи за развитието на човечеството.

Уилямс е убеден, че находката представлява изумително творение на древните хора или на напреднала извънземна цивилизация, което може да доведе до радикално преосмисляне на световната история и да повдигне редица неудобни за официалната наука въпроси. Той признава, че е готов да предостави своя изумителен артефакт за изследване, но с изричното условие да не се поврежда, както и той самият да присъства по време на провежданото изследване.

http://bradva.bg/bg/article/article-28557#.VIIKD7HGncd

Из-за тайны, окружающей находку, её цена составляет $500 000. Многие из научного сообщества классифицировали Энигмалит как обман, изготовленный исключительно для славы и зарабатывания денег.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Архиологически загадки, които нямат научно обяснение

1390674530_drevnost1.jpg

Фигурки на космонавти от Еквадор

Палеоконтактите са факт!А,как ги тълкуват религиите??!

...Ееее в 21в. за мен и други такива като мен, отдавна НЕ е в клишираното им значение!

През далечната 1968г. върло са се подигравали на въпросния фон Деникен,ама е първият който така е разбунил консервираните духове,че академици,католици + ислямисти са били готови да го разпънат на кръст!За радост на разума - оцелява и не само!

Споделям постингът ти с още артефакти...

dogu.jpg

kiev4000bc.jpg

1040705_original.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност фотошопа днес може да си прави всякакви заигравки :)

Нооо,което е артефакт пред него и боговете мълчат!http://oldvisitors.blogspot.com/2012/05/puma-punku-inexplicable-ancient.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди 50 г. Айзък Азимов предсказа как ще излежда светът през 2014-а

http://www.bgnow.eu/news.php?cat=2&cp=0&newsid=29924

това най-много ми хареса

Малкото щастливци, които ще могат да се занимават с творческия процес, ще бъдат истинският елит на човечеството - защото ще правят нещо повече от това да служат на машина.

:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Феноменалният лечител Алекс Орбито
Не аз, а Бог лекува с голи ръце моите пациенти

Как точно лекувате?

Лекувам не аз, а Бог. Той ме използва само като инструмент и канал за лечителната сила и енергия. Уравновесявам чакрите, за да помогна на човека да се лекува сам. Слагам дланта на лявата си ръка върху челото ви, за да контролирам движението на кръвта и пулса на сърцето. Лявата ми ръка е тази, която се свързва с материалното. Дясната е тази, която се свързва с духовното. Тялото е 80% вода и ръката ми влиза в него, както влиза във вода. В тялото тя става като магнит. Привлича болестта, която аз „изваждам“. Болестите са продукт на отрицателни мисловни форми, които се съсирват в кръвта. Като махна болестта, поставям двете си ръце с дланите една върху друга върху мястото, за да затворя отвора.

Как бихте коментирали това, че не сте учили в университет, за да бъдете доктор?
Обикновеният лекар учи в университет как да оперира. Аз съм роден да лекувам. Ако имаше университет, в който учат как да се оперира само с ръце, щях да имам диплома от него.

alex-orbito_167-15431-big.jpg

http://eva.bg/article/11801-Fenomenalniyat-lechitel-Aleks-Orbito

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Феноменалният лечител Алекс Орбито

Не аз, а Бог лекува с голи ръце моите пациенти

Как точно лекувате?

Лекувам не аз, а Бог. Той ме използва само като инструмент и канал за лечителната сила и енергия. Уравновесявам чакрите, за да помогна на човека да се лекува сам. Слагам дланта на лявата си ръка върху челото ви, за да контролирам движението на кръвта и пулса на сърцето. Лявата ми ръка е тази, която се свързва с материалното. Дясната е тази, която се свързва с духовното. Тялото е 80% вода и ръката ми влиза в него, както влиза във вода. В тялото тя става като магнит. Привлича болестта, която аз „изваждам“. Болестите са продукт на отрицателни мисловни форми, които се съсирват в кръвта. Като махна болестта, поставям двете си ръце с дланите една върху друга върху мястото, за да затворя отвора.

Как бихте коментирали това, че не сте учили в университет, за да бъдете доктор?

Обикновеният лекар учи в университет как да оперира. Аз съм роден да лекувам. Ако имаше университет, в който учат как да се оперира само с ръце, щях да имам диплома от него.

alex-orbito_167-15431-big.jpg

http://eva.bg/article/11801-Fenomenalniyat-lechitel-Aleks-Orbito

Единственото заболяване, от което страдат пациентите на този "лечител", се нарича "човешка глупост".

Редактирано от Тодор Танев (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

това най-много ми хареса

Малкото щастливци, които ще могат да се занимават с творческия процес, ще бъдат истинският елит на човечеството - защото ще правят нещо повече от това да служат на машина.

:)

...то и на мен ми харесва,ама сме вече 2015г. и Нищо не се е променило в тоз аспект! :ph34r:

Верно е обаче и това -" Въпреки всички развити технологии човечеството ще страда от скука – зараза, която разширява интензитета си всяка година. Това ще има своите ментални, емоционални и социологически последствия, и смея да кажа, че психиатрията ще бъде по-важна от медицината, най-престижната специалност през 2014-а."

Ммм-да , скуката прогонват и българските "юноши бледи"и не само на такава възраст,чрез дрога,алкохолец и садо-мазо секс + селфита и изтипосани/ха-ха,открили топлата вода/ във Фейса само и само да бъдеш забелязан?!..Е,толкова ли си невзрачен,неграмотен,"стерилен",изнемощял,че залагаш на скуката и която кореспондира с цитата в продължението му - "зараза, която разширява интензитета си всяка година. Това ще има своите ментални, емоционални и социологически последствия"..

Ами давайте да се самоубиваме,самозапалваме и така да се решават проблемите??? :no-no:

Кауза пердута е тоз почин!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Невероятното племе Догони
Невероятното племе на Догоните и техните познания за Вселената

Както е известно всичко ново е добре забравено старо. Но понякога се случва да открием, че нашите предци са били доста по-осведомени в определени въпроси от съвременния човек.

Точно такъв е случая с африканското племе „Догони“.

dogons.jpg

Културата на догоните до скоро е била Terra Incognita (непозната земя) за света, но благодарение на един френски етнограф, който по една случайност открил този народ през XX век, света не само научил за това племе, но и останал смаян от знанията за вселената, които те предавали от поколение в поколение. Самата природа като че ли е криела аборигените от „цивилизованото“ общество в гънките на трудно достъпните възвишения на Бандиагара – величествено скалисто плато с дължина почти 200 километра.

С какво е интересен този народ за съвременната наука? Интересно е да се отбележи, че племето на догоните все още живее в първобитнообщинния строй. Най-голям интерес за учените обаче представлява културата на догоните, съхранена в митове и легенди. Изучавайки наследството на африканския народ, наяве изникват много интересни факти, разширяващи разбиранията ни за много процеси във Вселената, а също така разкриващи тайната на нейния произход.

Интересно е да се отбележи, че заради своите уникални знания народа на догоните е наричан – посланиците от Сириус. При изследването на бита на аборигените, през 1950 година етнолозите Жермен Дитерлен и  Марсел Гриол съобщават за много интересни факти в своя статия. Учените открили много любопитна информация за звездната система Сириус. Догоните разказали на етнолозите, че във “небесните висоти“ се намира “прекрасната звезда Сигуи“ а около нея обикаля звездата “По толо“. На езика на догоните По означава “житно зрънце“. Забележителен е факта, че съвременните астрономи са нарекли тази звезда Дигитария, което от превод на латински означава “житно зърно“. Дигитария не може да бъде видяна с не въоръжено око. Нейния размер не е голям, но се явява най-тежкия обект в системата Сириус. По думите на вожда една обиколка на Дигитария около Сигуи е с продължителност 50 години. Между другото, именно един път на 50 години този народ с особена пищност отбелязват празника , посветен на тази звезда. Догоните също съобщили за още две звезди в системата Сириус – Емма Я, превишаваща по размер Дигитария, но четири пъти по лека и спътника на звезда Сигуи намиращ се на значително разстояние от нея и кръжаща в противоположна посока. В потвърждение на своите разкази, догоните показали на изследователите скални рисунки с орбитите на звездите в системата Сириус.

Удивителен е факта, че информацията на аборигените постепенно се потвърждава чрез научни открития. До скоро учените смятаха, че системата Сириус се състои само от две звезди. Тоест това, че в системата има четири звезди са знаели само догоните. И едва през 1997 година френските учени открили, че Сириус-А има още два спътника, параметрите, на които съвпадат с тези на догоните. През 1970 година пък, била направена фотография на Сириус-B (Дигитария) и изчислено времето на една пълна обиколка около Сириус – точно 51 години. Учените определили, че размерите на Дигитария практически съвпадат с размерите на Земята, като уникалното в случая е нейната маса – 50 тона на кубичен сантиметър. Това потвърждава разказа на вожда на племето, че едва една чаена лъжица от веществото на звездата е равна на масата на Луната! Звездата също така се оказала първото “бяло джудже“ открито от учените. Даже в наши дни имайки впредвид развитата техническа база на учените, звездната система Сириус остава слабо изучена.

Но с това не свършват удивителните познания на догоните в областта на астрономията! Освен за Сириус, този народ притежава знания за други звезди и планети. Например те знаят за съществуването на пръстена на Сатурн, спътниците на Юпитер, осведомени са за планетарното устройство на Слънчевата система и твърдят че е съставена от 12 планети, също така са определили границата на Млечния път.
Този уникален народ споделил с изследователите и знанията си за сътворението на Вселената. По техни сведения в началото е бил само Амма, реещ се в пустотата. Амма представлявал света във вид на овална форма и освен него не е съществувало нищо друго. Не е имало нито време, нито пространство, всичко било едно цяло. Но в един момент Амма отворил очи и неговата мисъл излязла от корема му във формата на спирала обозначаваща разширяването на Вселената, те фактически са знаели за спираловидния строеж на света. Удивителното в случая е, че този разказ почти съвпада с теорията за произхода на Вселената в съвременната физика.

Откъде този първобитен африкански народ е можел да знае толкова много? Кой ли им е предал тези уникални знания за Вселената? Реално погледната ако погледнем обективно на древните артефакти, скалните рисунки и митологията на другите древни народи по земята, то ще забележим явни съвпадения в представите на нашите предшественици за света.

Оказва се, че знанията за строежа на Вселената винаги са съществували! Тогава си задаваме въпроса, защо съвременния човек е изгубил наследството на дедите си? Може би заради изгубените знания на предците ни се случват всички тези негативни събития по света. Но както се казва, никога не е късно да се научим! Благодарение на съвременните технологии човек има почти безграничен достъп до книги, статии, видео, онлайн музей и какво ли още не. Единствено човек трябва да внимава да не потъне в този мощен информационен поток, и понякога е доста сложно да се достигне до истината.

Съвсем наскоро, на бял свят излезе книгата “АллатРа“ за всички хора жадуващи да разширят своя кръгозор и знания относно строежа на Вселената. В тази книга със събрани знания от различни области на науката, започвайки от археология и завършвайки с квантовата физика и астрономия. Ще ще представлява изключителна ценност за тези, които искат да сглобят информацията от много различни източници и да разберат, какво са се опитвали да дадат на бъдещите поколения древните в своите митове и легенди.

http://mazhlekov.com/society/the-incredible-dogons-tribe/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди 50 г. Айзък Азимов предсказа как ще излежда светът през 2014-а

http://www.bgnow.eu/news.php?cat=2&cp=0&newsid=29924

Човек , изключително способен да прилага в практиката научни методи за прогнозиране .

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BA%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F

и др. .

Такива в по-ранни времена са били Жул Верн , Леонардо да Винчи.....

Що се отнася до догоните и други артефакти , за мен е приемливо обяснението на Ерих фон Деникен - пак върху неопровержими , обективни факти гради своята хипотеза.

Нека и Енох , от по-древните времена да споменем .

Видял нещо човекът и си го обяснил както е можел за времето си - примерно , слънцето се върти около земята , а тя самата е плоска..... :)

За разлика от Нострадамус и подобни на него - пълни измислици.  :)

Измислени обяснения - религия , обясняваща необяснимото , това което не се знае ! :)

И защото не се знае , не подлежи на доказателство (разбиране) !

Това може само да се вярва !

Тук разбиране не е нужно ......и за това е толкова популярно !  :)

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кое около кое се върти и изобщо върти ли се.

Науката всъщност не се различава от творчеството и религиозните практики.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Талантът – подарък от отвъдното

Преди години светът наостри уши, изненадан от поредното чудо, показващо колко малко знаем всъщност за човешкия мозък. След проста дентална операция американката Карън Бътлър проговаря с ясно изразен англо-ирландски акцент. При това данъчната служителка никога не е пътувала по-далеч от Мексико. „Родена съм и съм отгледана като американка”, казва тя. И нищо в скромната й биография не може да обясни странната речева промяна.

Бътлър се ражда в град Блумингтън, щата Илинойс, но скоро семейството й се мести в Орегон, където жената живее и до днес. Преди близо година и половина й се налага да претърпи по-сериозна зъболекарска намеса, при която е сложена под упойка, за да й бъдат извадени няколко зъба. „Просто заспах и след като се събудих, устата ми беше подута и възпалена, а аз говорех много странно. Зъболекарят обаче ми каза, че ще проговоря нормално веднага след като отокът ми мине”, разказва Карън. Никой от тях обаче не е наясно какво всъщност се е случило.

Отокът наистина минава, но

странният акцент си остава.

Неврологът Тед Льовенкопф, към когото жената се обръща за помощ, го описва като смесица между английски, ирландски и може би други европейски произношения. Диагнозата му е рядка, но не се поставя за първи път – синдром на чуждия акцент.

„Това рядко неврологично разстройство обикновено се получава в резултат от мозъчна травма – обяснява Льовенкопф. – Тя може да е резултат от удар, нараняване на главата или други заболявания, които увреждат мозъчните тъкани, като например множествената склероза.”

Това обаче са само хипотези. Известни са около сто документирани случая, при които хора от различни националности са проявявали синдрома. Първият такъв случай е обявен през 40-те години на миналия век. В два от останалите пострадалите развиват странното състояние без конкретна травма, а в още един то е свързано с жестоки мигренозни пристъпи – става въпрос за англичанката Сара Колуил, която след лечение през 2010 г. започва да говори с китайски акцент.

Може би най-известният и травмиращ за пострадалата случай на синдрома на чуждия акцент е документиран през 1941 г. в Норвегия.

По време на бомбардировка

30-годишната Астрид Л. от Осло получава сериозна травма на черепа,

причинена от шрапнел. Пострадва фронто-темпоро-париеталният лоб на лявото й мозъчно полукълбо. След като се възстановява, тя започва да говори със силен германски акцент, което предизвиква гнева и отвращението на сънародниците й, изнемогващи под атаките на хитлеристка Германия. Астрид е отхвърлена от близките и приятелите си, които започват да я наричат „Гестапо” и да й подхвърлят всевъзможни обиди. Две години след инцидента тя е прегледана от норвежкия невролог Георг Монрад-Крон, който установява, че странното състояние не е изчезнало с времето. По-задълбочените му проучвания обаче го карат да предположи, че новопридобитото произношение само звучи като чуждестранен акцент, но многобройните несъответствия показват, че той най-вероятно не е такъв.

По-късни проучвания на екипи от Оксфордския университет показват, че при нараняване на някои специални мозъчни зони, свързани с езиковите функции, може да се стигне до

промяна в тона на гласа и произношението

на някои срички. В много от случаите на синдрома на чуждия акцент са засегнати именно тези участъци. Възможно е също така травми на малкия мозък да имат пряко отношение към мистериозно придобитото екзотично произношение. Причина за това е засягането на механичните функции на организма, които могат да се отразят и върху начина на говорене. Това се усеща най-силно в произношението на звука „р”, който в много случаи е ключов в създаването на впечатление за определен акцент – например френски, немски или руски.

Това научно обяснение обаче се препъва пред малобройните, но все пак съществуващи случаи, когато пострадалите започват да говорят свободно на съвсем чужд език след пробуждането си. През април 2010 г. млада хърватка се буди от краткотрайна кома и смайва майка си и лекарите, като започва да общува единствено на немски език. По-странното обаче е, че момичето изглежда напълно е забравило родния си хърватски. Лекуващият я невролог д-р Иван Осман съобщава, че девойката е изучавала немски в гимназията, така че изненадата, че го знае, все пак не е толкова голяма. И все пак случаят остава напълно мистериозен и необясним в научно отношение.

„Най-интересното е, че

след събуждането си от комата тя можеше да говори немски

много по-добре, отколкото преди това, но не бе в състояние да каже и дума на хърватски – пише Осман. – Личното ми предположение е, че сепсисът е причинил увреждане на мозъка в левия темпорален лоб. Най-вероятно особено силно е пострадал центърът на Брока (речево-двигателният анализатор), което е увредило познанията й по хърватски, но не и тези по немски. Вероятно мозъкът й е превключил на най-добрата възможна алтернатива и е съживил пасивните й познания по чуждия език. Като не е имала възможност да комуникира на родния си, тя не е имала и колебания кои думи да ползва и затова немският й е станал по-добър отпреди.”

Това състояние в медицинските речници се нарича билингвална или полиглотна афазия. Афазията е езиков дефицит, причинен от мозъчна травма. Тъй като родният език се учи най-активно до около 4-годишна възраст, а чуждите – след това, в обработката им участват различни мозъчни зони. Именно това кара лекарите да предполагат, че засягането на центровете, пазещи знанията за родния език, може да накара мозъка да превключи към вторичните.

Случаят с 18-годишния Матей Куш обаче

допълнително заплита загадката на придобития нов език.

През 2007 г. младият чешки мотоциклетен състезател катастрофира и е в безсъзнание 45 минути. След като се събужда, юношата хвърля в ступор лекарите, като завързва с тях разговор на съвършен английски с типичен британски акцент. Момчето започнало да учи езика за първи път около месец преди случката, така че вероятността да го знае предварително отпаднала категорично. Преди Куш владеел едва няколко фрази и дори тях използвал погрешно, свидетелства ръководителят на спортния му тим Петер Вайте. При това след инцидента момчето страдало от пълна амнезия, не помнело, че е от чешки произход, и било убедено, че е англичанин. Два дни по-късно обаче амнезията отминава, а с нея за съжаление и новопридобитите умения по английски език. Куш не можел да си припомни нищо от случката, нито от странното си поведение.

Сега младежът изучава усилено чуждия език с надеждата един ден да достигне краткотрайно придобитото съвършенство. „Не мога да повярвам, че съм говорил английски така, и то без акцент – споделя той пред британския вестник „Дейли Мейл”. – Надявам се, че ще успея да го науча в скоро време така, че да мога да го говоря, без преди това да се налага някой да ме удари по главата.”

Макар и все още в сферата на легендарното, тоест на недоказаното от научна гледна точка, изглежда, че

докосването до смъртта може по някаква причина да отключи у човека неподозирани способности.

Известни са такива случаи и сред световните величия. Например през 1969 г. руският бард Владимир Висоцки изпада в клинична смърт заради спукан кръвоносен съд и едва е спасен от медицинския екип от института „Склифосовски”, който се бори в продължение на 18 часа за живота му. По-интересното обаче е, че много от великите композиции на певеца са сътворени именно след инцидента – след фаталната 1969 г. той подарява на света шедьоври като „Той не се върна от боя”, „Лирическа”, "Капризните коне"... През 1971 г. изиграва емблематичната си роля като Хамлет в легендарния спектакъл на театър „Таганка”. Безумно плодотворният творчески период не затихва чак до ранната му смърт през 1980 година.

Вероятно много вода ще изтече, докато учените влязат в крак с феномените на човешкия мозък и разберат какви способности дремят в потайните му дълбини. Че такива съществуват, личи именно от редките, но крайно показателни случаи на необяснимо придобити умения след почти фатални инциденти, засягащи крехкото и мистериозно сиво вещество. Дотогава можем само да се удивляваме от тайните, които почиват скрити в лабиринта на собствения ни череп. 

http://www.obekti.bg/misterii/17180-%D0%A2%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D1%82%D1%8A%D1%82-%E2%80%93-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%80%D1%8A%D0%BA-%D0%BE%D1%82-%D0%BE%D1%82%D0%B2%D1%8A%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE

На мястото на автора бих сложила въпросителен в края на заглавието, защото все още не съществува обяснение за причината, която поражда феномените, описани в статията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Талантът – подарък от отвъдното

На мястото на автора бих сложила въпросителен в края на заглавието, защото все още не съществува обяснение за причината, която поражда феномените, описани в статията.

То е едно единствено обяснението - те са преродени.

Ето го и тоя малчуган - на 4 години - от къде го знае това а

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване