Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

139 гласували потребители

1. 1. Бихте ли дарили органите си след вашата смърт ?

• да
      95
    • не
      26
    • колебая се
      17

Препоръчан отговор

Знаете ли какво ми дойде на ум.всички сме дащни и ларж,нека да съставим петиция да я изпратим до законотворците ,в която им съобщаваме за своите намерения да донорстваме органите си ,да се превърнем едва ли не ,като автоморга за човешки чаркове Публикувано изображение

Т060666, това предложение ме заинтригува. Съжалявам, че се включвам почти 2 години след твоя пост, но тази тема си е актуална и това няма да се промени. Поне не и докато хората са "господстващите" на планетата Земя. Както и да е.

Няма да пиша, че ще си дарявам органите, защото само факта, че потърсих подобен форум ме класифицира като донор.

Преди по-малко от месец гледах един "умопобъркващо" уникален филм с Уил Смит - "Seven pounds".

Аз съм много ЗА да се направи петиция за даряването на органи, но смятам, че трябва да се направи още нещо. Възможно е да е и просто моя си идея неосъществима. Но какво ще кажете да се направи дружество или да се предприемат някакви мерки по НАИСТИНА ДАРЯВАНЕТО, а не ПРОДАВАНЕТО на органите. Защото тази тема - БОЛНИЦИ и ЛЕКАРИ да си пълнят гушите от БОЛЕСТТА и МИЗЕРИЯТА на НЕОПРАВДАНИТЕ винаги ме е докарвала до пълна истерия. Незнам за всички вас, които сте толкова хуманно настроени /и аз самата не очаквах да открия толкова приятни отзиви, което безкрайно много ме радва/, но как мислите?! - можем ли да накараме едни други хора да се усмихват истинки така както ние го правим, в момента, в който знаем, че правим нещо толкова благородно без да искаме нищо в замяна?!...

Тук видях и още един интересен момент - този с така наречената "Клинична смърт" - онази, в която мозъкът не дава признаци за живот, но сърцето функционира. Да, това е много особен момент... на всеки му се иска да живее - и така трябва да бъде. Въпросът ми е - Ако след определен период от време /говоря за задължителния период на изчакване в подобна ситуация/ продъжите да "не се будите" - бихте ли дали предварителното си съгласие да бъдат спрени уредите, които ви "поддържат" живи, за да дарите живот на някой друг?!

Задавам въпроса, не защото се правя на интересна или се заяждам, но защото е ясно, че огромен брой хора биха и си даряват органите след сигурна смърт. Любопитна съм да узноя как бихте постъпили при други обстоятелства.

Благодаря Ви, че все още има и хора като Вас, които да не мислят само за себе си.

Редактирано от sericsson (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А бе ако ще се мре, поне част от мен да живее в друг Публикувано изображение .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато пристигнах в Дания, заедно със здравноосигурителната си карта получих и брошурка за дарение на органи в случай на смърт. Бях толкова ужасена само при мисълта, че мога да умра толкова далече от вкъщи, че я разкъсах на 1 милион парченца. Но наскоро попаднах на статия в 1 блог, която ще цитирам по надолу. Промени ми много отношението към даряването и мисля, че сега съм по-склонна да го направя.

Wednesday Tip for Blog Action Day: 1 tip on making yourself happier during the economic crisis -- and combating poverty, too.

Helpinghand2Every Wednesday is Tip Day -- and today is also Blog Action Day.

This Wednesday: One big tip to help make you feel happier during the economic crisis -- and combat poverty, at the same time.

The folks at Blog Action Day were prescient in their choice of “Poverty” as this year’s subject. The current economic situation will mean that people already living in poverty will suffer more, and that more people will face poverty.

For many people, however, the financial crisis won’t push them into true poverty, but it will make them feel much poorer – and as a consequence, make them feel anxious and powerless.

If you’re one of those people, there is a way that you can both help people living in poverty and help yourself feel happier: Give to other people.

One of the most important principles I’ve learned from my happiness research is that although we assume that we act because of the way we feel, often we feel because of the way we act.

Therefore, if you don’t like the way you’re feeling, take action in the opposite direction -- it sounds simplistic, but it’s almost uncannily effective. If you’re feeling poor, give something away. If you’re feeling powerless, take control of something. Also, one of the quickest ways to make yourself feel better is to be GRATEFUL. It’s hard to feel grateful when you’re thinking about your 401K’s drop in value; thinking about giving to people who are worse off will remind you of how much you have to be grateful for.

When we think of doing something to help people living in poverty, it’s easy to think about donating money -- and to say, “Look, I’d like to help, but I can’t afford to give right now.” Or to think about donating time – and to say, “I’d love to volunteer, but I’ve got to focus on my job hunt.”

When you tell yourself that you can’t afford to give, you increase your feelings of panic and danger. If you find ways to give, you will show yourself that you have enough and more, that you can be generous, that you recognize that others have needs more pressing than your own – and that will make you feel better. This act doesn’t have to be huge. I have a friend who puts all her loose change in a jar at the end of the day, and when the jar is full, she gives it to her church. It’s not much money, but it’s constant. She’s done it for years, and by now, she’s probably given away a fair bit.

Maybe you can’t give money or time. But that doesn’t mean you can’t give.

You could go through your closets and give the coats you don’t use anymore to a coat drive. Or you could go through your kids’ old books to see if you could give some to a group like Project Cicero, to go to a school or library in need.

Maybe you don’t have any stuff to give away. You could donate blood.

Maybe you are feeling so overwhelmed that even the thought of cleaning out a closet, or figuring out how to get to the closest blood bank, is something you just can’t face. You still have something to give to others – something precious, something life-changing, and you can sit right there at your desk, right now, and do it in about 25 seconds, without any further hassle. How? You can register to become an organ donor. If you support the idea of organ donation, but you haven't signed up, take this chance to put your values into action. Do it! Right now! (Register online even if you’ve already signed an organ donor card, to make sure you’re in the online registry, which is far more accessible to doctors).

So act the way you want to feel. Acting with generosity, with gratitude, with compassion, will change your perception of your own situation. And it will improve the lives of others.

I don’t mean to suggest that people should only take steps to address poverty as a way to make THEMSELVES feel better. Obviously, we have a duty to help other people, regardless of how it makes us feel.

But when you’re feeling shocked and frantic, it can be hard to think about other people. Research shows that happy people are more helpful, more altruistic, and more interested in the problems of other people and society; unhappy people tend to be more defensive, self-absorbed, and isolated.

So by trying to make yourself feel happier, you are also preparing yourself to do a better job of helping others. Bolstering your own sense of calm and security will free you to think about other people. And if you can make this change in yourself by helping those living in poverty – well, that’s a perfect virtuous circle.

This is a good example of the extremely important Second Splendid Truth, which holds that:

One of the best ways to make yourself happy is to make other people happy;

One of the best ways to make other people happy is to be happy yourself.

Reference:

http://www.happiness-project.com/happiness...sday-tip-f.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато пристигнах в Дания, заедно със здравноосигурителната си карта получих и брошурка за дарение на органи в случай на смърт. Бях толкова ужасена само при мисълта, че мога да умра толкова далече от вкъщи, че я разкъсах на 1 милион парченца. Но наскоро попаднах на статия в 1 блог, която ще цитирам по надолу. Промени ми много отношението към даряването и мисля, че сега съм по-склонна да го направя.

Reference:

http://www.happiness-project.com/happiness...sday-tip-f.html

Мариса, Поздравявам те за поста. Хубаво е човек да има възможност да чете ка да дарява Щастие на другите и така то да му се връща. Дори, преди два дена раговарях с една позната на подобна на темата, изложена във Вашия пост. Тогава се замислихме за 3-ия закон на Нютон - Всяко действие си има равно по сила и обратно по знак противодействие. Не е ли това един прекрасен пример, че колкото повече щастие даряваме /под всякаква форма/ толкова Щастие ще ни бъде върнато.

хора, не се плашете да бъдете добри. Нека направим така, че светът ни да се прочисти от Егоизма и злонамерието...

Мариса, моят съвет е да не се замисляш за даряването, защото, когато един ден умрем - умират само телата ни - Душите са живи. Защо да позволяваме на "червеите" да ни унищожат докрай?! Нека дадем шанс на нуждаещите да бъдат щастливи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А зависи ли на кого ще се помогне с органите Ви?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А зависи ли на кого ще се помогне с органите Ви?

Естествено, че не трябва да зависи. Ти ако имаш нужда от подобна помощ, но "някой реши, че си НЕДОСТОЕН" за подобен жест, как би се почувставал????

А и има ли значение? Ти би ли разбрал на кого си даряваш органите, след като вече си мъртъв?

Ако обаче имаш намерение да го направиш, но си намерил хора, които смяташ, че са с "добри и благородни сърца и мисли" би могъл да "спомогнеш" именно те да получат втори шанс за живот.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Сърцето на Славина спаси 30-годишния Добромир

Публикувано изображение

22 юни 2009 / News.dir.bg

Сърцето на загинало в катастрофа момиче вече тупти в гърдите на 30-годишен мъж. След трансплантацията Добромир Христов вече се усмихва и е готов да се върне към нормалния живот.

След като 26-годишната Славина Савова от Кюстендил изпадна в мозъчна смърт родителите й се съгласиха да дарят сърцето, черния дроб и бъбреците на детето си, за да спасят други четири живота, съобщи БНТ.

От ново сърце се нуждаят 45 българи. Списъкът се мени непрекъснато. Някои недочакват да се намери донор, а други получават втори шанс за живот. Един от тях е Добромир. "Пациентът се чувства добре, става, раздвижва се. Все по-малко са показателите, които следим, което е хубаво. Тоест той все повече се приближава до естествения живот, който ще живее.", каза проф. Генчо Начев, директор на болница "Св. Екатерина", където бе извършена трансплантацията.

Добромир чака повече от година и два месеца за ново сърце. Диагнозата е тежка - разширен сърдечен мускул, който не изтласква пълноценно кръвта до органите в тялото. Месец преди операцията състоянието му се влошава. Докторите се готвят да му поставят изкуствено сърце. В този момент близките на починалата Славина даряват органите й.

Това обаче е едва първата трансплантация на сърце у нас от началото на годината. За последните 5 години те са едва 15. Така трансплантацията на сърце изглежда по-скоро като чудо, не като метод на лечение. А спасените животи могат да са стотици. Стига да осъзнаем, че всеки изгубен живот може да бъде равен на поне един подарен.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Винаги, когато чета такива новини, се кефя зверски. И уважението ми към хората, дарили органи на техен близък наистина е безгранично.

Всъщност как се отнасяте към донорството на собствените органи на човек?

Подкрепяте или сте абсолютно против?

Аз лично (както се сетихте сигурно) съм абсолютно за и най-вероятно ще даря де що имам нещо читаво по мен.

пп. Док, признавам, че не съм търсил дали има такава тема, но правиш каквото е необходимо, ако има.

Едит: намерих я.

http://www.kaldata.com/forums/index.php?sh...%F0%F1%F2%E2%EE

Редактирано от Censored (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сърцето на Славина спаси 30-годишния Добромир

Публикувано изображение

Много тежко беше състоянието и нямаше никакъв шанс - аз бях в екипа, който стабилизира състоянието и, като я докараха в отделението ..... Бог да прости момичето. И браво на родителите и, че се съгласиха да дарят органите и.

Плевен сме рекордьори по дарени органи в цялата страна . ;)

И това го заявявам с гордост

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи от какви случаи са предизвикани тези дарения на органи. Искам да кажа, ако са предизвикани от катастрофи - няма що. Все пак браво. Това е прекрасна новина. Аз лично се замислям дали да даря. Знам ли къде отивам след това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи за кой е ..

Но по принцип няма да си дам нещо от мен да отиде в чуждо тяло Публикувано изображение

Редактирано от asdfag (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Естествено ,че ще си даря органите.Нито ще ми пука в кой ,нито как .....А дали ще ги даряват или продават -да лежат на съвестта на тези които се разпореждат с тях

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи от какви случаи са предизвикани тези дарения на органи. Искам да кажа, ако са предизвикани от катастрофи - няма що.

Все пак браво. Това е прекрасна новина.

Аз лично се замислям дали да даря. Знам ли къде отивам след това.

Тези, които стават за евисцерация - тоест чиста мозъчна смърт, без някакво засягане на сърце, бъбреци, черен дроб - са основно от катастрофи. Тази последната при Дъбник беше жестока.

В интерес на истината, в сравнение с преди години са ряко такива катастрофи - много хора вече карат с колани, повечето нови коли са с въздушни възглавници....Останаха мотоциклетистите (те са ни любимците) и тежки катастрофи като тази, в която пострадалият е бил без колан.

В земята - да те ядат червеите.

Къде другаде мислиш, че отива тялото ти ?

"Пръст при пръста, пепел при пепелта"

Господ е обещал, че при Второто пришествие ще те възроди в твоето си тяло - не се притеснявай, че ако ти вземат някой орган няма да бъдеш цял/а при Възкресението ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

съгласен съм. Ако се замисли човек с даряването на орган частица от него остава и след него...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Естествено ,че ще си даря органите.Нито ще ми пука в кой ,нито как .....А дали ще ги даряват или продават -да лежат на съвестта на тези които се разпореждат с тях

Те тия нямат съвест ! :huh:

Тях ги интересуват само парите и нищо друго.И какво печелиш като си дариш някой орган и нищо не получиш ???

Дали ще ти е по-добре да живееш примерно с един бъбрек + това, че не са ти платили за това 1 стотинка :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тях ги интересуват само парите и нищо друго.И какво печелиш като си дариш някой орган и нищо не получиш ???

Дали ще ти е по-добре да живееш примерно с един бъбрек + това, че не са ти платили за това 1 стотинка :blink:

Не се изразих добре,ако съм в мозъчна смърт и моите органи могат да послужат за някой тогава -ДА.А иначе така, изрязване от тялото ми бих позволил само за мой роднина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се изразих добре,ако съм в мозъчна смърт и моите органи могат да послужат за някой тогава -ДА.А иначе така, изрязване от тялото ми бих позволил само за мой роднина.

Това вече е друго Публикувано изображение и си викам а бе тоз човек полудял ли е Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямаме, разбира се.

Нито съвест, нито морал имаме. Искам пари само - ако може и живи хора ще дера -самно и само пари да има за мен.

Иначе как ще си карам мерцедеса, ще издържам жена си и любовницата, ще плащам за яхтата и почивката на Карибите това лято ? Как ми кажете да караш на една заплата от 2000 лв ? Не става.

Балами ни трябват -такива дето да си даряват органите, пък да ги продаваме на богаташите, дето ще ни бутат парите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко тъпо може да прозвучи мнението ми .Но ДА ще си даря органите така и така след смъртта няма да ми трябват поне някой ще живее ....Почти не зависи на кого си дарявам органите (само да не е политик :huh:Публикувано изображение )..Тия са без сърца да се разпореждат с живота на толкова много хора и да не им пука,не заслужават живот на моя сметка Публикувано изображение ....Друго ще ги даря само да са здрави дотогава Публикувано изображение без значение сърце ли ще е,бъбрек ли няма значение..Кой пък знае може и на мен да ми потрябва трансплантация (пази боже :blink: )..

Редактирано от loc_dogy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямаме, разбира се.

Нито съвест, нито морал имаме. Искам пари само - ако може и живи хора ще дера -самно и само пари да има за мен.

Иначе как ще си карам мерцедеса, ще издържам жена си и любовницата, ще плащам за яхтата и почивката на Карибите това лято ? Как ми кажете да караш на една заплата от 2000 лв ? Не става.

Балами ни трябват -такива дето да си даряват органите, пък да ги продаваме на богаташите, дето ще ни бутат парите.

Трихо ,палиш се напразно но те разбирам защото и аз така се паля за образованието :blink::)Като гледам за повечето има някъкав образ на ОНИЯ които купуват ,продават и изрязват от телата на нищо неподозиращите невинни жертви органи.Със сигурност има и черен пазар за органи ,като всяко нещо от което може да се изкарат пари но това дали е оправдание да анатемосаме всяка животоспасяваща трансплантация ?

asdfaq -и двамата сме мислели почти еднакво ама не сме се уточнили :huh:

Редактирано от scorceni (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трихо ,палиш се напразно но те разбирам защото и аз така се паля за образованието :clap::)Като гледам за повечето има някъкав образ на ОНИЯ които купуват ,продават и изрязват от телата на нищо неподозиращите невинни жертви органи.Със сигурност има и черен пазар за органи ,като всяко нещо от което може да се изкарат пари но това дали е оправдание да анатемосаме всяка животоспасяваща трансплантация ?

asdfaq -и двамата сме мислели почти еднакво ама не сме се уточнили :wors:

Я ми кажете какво значи "черен пазар" за органи, че нещо на мен не ми е ясно ?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свързване на хора които имат нужда от пари и са готови да дадат част от себе си с хора които имат нужда от тази част и имат пари без да минава през законоустановения ред........или няма такова нещо ?Мит някъкав? :clap:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко ли случаи има в близкия изток на хора отишли да дарят някой бъбрек за няколко хиляди евро, а в последствие биват напълно изтърбушени и органите им продадени, а останките захвърлени?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свързване на хора които имат нужда от пари и са готови да дадат част от себе си с хора които имат нужда от тази част и имат пари без да минава през законоустановения ред........или няма такова нещо ?Мит някъкав? :clap:

Не - такива работи има, и ще продължава да има навсякъде по света.В Пакистан например е разрешен точно този тип "бизнес" и заради това доста наши сънародници ходят там.

Но това няма нищо с дарителството на органи и трансплантациите на сърце и черен дроб.

Само бъбрека можеш да си да продадеш - и то се прави само по твое искане. Имаш си бъбрек - продаваш си го. Ако искаш и задника си продай.Мен какво ме бърка това ?

При донорството на сърце и цял черен дроб нещата не стоя така.Това са органи без които донорът не може да живее.Правят се само при хора, които са с мозъчна смърт.

Вие знаете ли процедурата каква е ?

Знаете ли колко хора учавстват в екипа, който прави изследванията и се произнася -"Да.Тук става въпрос за мозъчна смърт". След това се ангажират още поне три болници, базата данни за хората, които чакат трансплантация.... В процеса на една евисцерация и след това транспалнтация броя специалисти достига 100 човека.Да не мислите, че нещо остава "скрито-покрито" ?

За какви пари ми говорите, за каквъ "черен пазар" става дума ,при положение, че 30-годишното момче, на което онзи ден му бе присадено сърцето на загиналото момиче, щеше да живее още няколко месеца ? Публикувано изображение

То верна си е приказката "сит на гладен не вярва, и здрав на болен-също"

баси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не - такива работи има, и ще продължава да има навсякъде по света.В Пакистан например е разрешен точно този тип "бизнес" и заради това доста наши сънародници ходят там.

Но това няма нищо с дарителството на органи и трансплантациите на сърце и черен дроб.

Само бъбрека можеш да си да продадеш - и то се прави само по твое искане. Имаш си бъбрек - продаваш си го. Ако искаш и задника си продай.Мен какво ме бърка това ?

При донорството на сърце и цял черен дроб нещата не стоя така.Това са органи без които донорът не може да живее.Правят се само при хора, които са с мозъчна смърт.

Вие знаете ли процедурата каква е ?

Знаете ли колко хора учавстват в екипа, който прави изследванията и се произнася -"Да.Тук става въпрос за мозъчна смърт". След това се ангажират още поне три болници, базата данни за хората, които чакат трансплантация.... В процеса на една евисцерация и след това транспалнтация броя специалисти достига 100 човека.Да не мислите, че нещо остава "скрито-покрито" ?

За какви пари ми говорите, за каквъ "черен пазар" става дума ,при положение, че 30-годишното момче, на което онзи ден му бе присадено сърцето на загиналото момиче, щеше да живее още няколко месеца ? Публикувано изображение

То верна си е приказката "сит на гладен не вярва, и здрав на болен-също"

баси.

Мисля ,че не ми четете внимателно постовете............Написах ,че има И черен пазар,и точно това НЕ е причината да анатемосаме трансплантацията.И след като съм написал ,че за ПОВЕЧЕТО има образ за корумпирани лекари които правили това и това което ЯВНО ме изключва от числото на тези хора.А още преди това казвам че съм съгласен да си даря органите........сигурен съм ,че още неясноти ще имате ,затова по-добре според мен е да се попитаме един друг вместо да си доказваме неща с които сме съгласни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма нищо по-нормално от това,когато си загубил своя живот,да продължиш нечий друг. Но аз за себе си съм избрал варианта само да предупредя най-близките си,че дарявам органите си...Знам че се губи време,когато не носиш документ за дарителство,но никога не бих декларирал,че дарявам органите си,защото на доста лекари се плаща да търсят донори/органи и ако случайно попадна на такъв,не съм сигурен че ще ми бъде помогнато..Уважавам тази професия,но за съжаление това е истината за доверието към здравната система,респективно лекарите...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...