Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Изчисляване на кутия за авто субуфер

Препоръчан отговор

Ето това се случва когато асоциален петокласник грабне книга по електротехника - регистрира се в kaldata, под тъп псевдоним като "peppone" и почва да твари подред, доказвайки колко е велик, спрямо другите. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, а ти с какво се доказа, пишлеме, с пишлеме? Що не се прибереш обратно в онази ваша малоумна група да си говорите лъжи след лъжи и да връзвате тонколони с 16 квадрата кабели. Аз писах в темата на автора, нека той сам прецени кой ще слуша, ти както какъв изкачаш тук в неговата тема, че ще раздаваш морал, вчерашен чикиджия? Целият форум те видя какъв жалък смешник си.

Ама днешното поколение наистина е много просто, то затова няма да имаме и нормални учители, като виждат че учениците им са кръгли идиоти и за нищо не стават, освен да лъскат бастуна. Явно техническите науки са много трудни за някои, щом вместо да поумняват, те затъпяват още повече.

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мнението ти за мене си го остави. Не се излагай повече.

Аз лично от болен човек никога не мога да се впечатля.

Чисто с добро пак да подходя - Научи каква е разликата между "издържащ" кабел и "ефективен" кабел. Да разбереш колко си зле. Може и да ти помогне !

Последно ще кажа, защото не мога да се сдържа.

Като, 

1.Аз съм вчерашен чекиджия и пишлеме

2. Целият форум ме е видял какъв жалък смешник съм

3. Днешното поколение е много просто

4. Нямаме нормални учители

5. Учениците са кръгли идиоти

6. Техническите науки са много трудни за "някои":(

Ти защо.... НИЩО не си постигнал в живота ? И кажи ми, тези гореизброените като са такива, ти защо си това, КОЕТО си в момента ? Защо не докажеш малко класа, стил, постижения, факти, доказателства за тебе ? Кой си ти ? Дали не си ти, този който знам, на базата на елементарно търсене в интернета ? Да ти изкарам ли малко данни ?

Дръж си кварталния гараж, надявай се да се прекара някой с тебе и си трай. Няма смисъл да се доказваш по форуми. Ти вече си го направил, ама на друго място !

Съжалявам за офтопика, но това което съм написал е на базата на много мнения на въпросния индивид.

:offtopic_s:

Редактирано от Staseka7777 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ти също си запази критиките и обидите за себе си. На мен не ми се обяснявай, обяднявай се на другите, целия форум те видя какъв прост селянин и малък пубер си. Възпитането ти достатъчно красноречиво говори колко ти е акъла във все още зелената тиква.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, peppone1 написа:

и да връзвате тонколони с 16 квадрата кабели.

Т'ва са си мои изчисления, лично мой избор. Сметнал съм за добре, сложил съм го. Какъв е проблема?

П.С. И не е за тонколони, а за захранване. Разлика от земята до Свети Петър.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Stoyannnov написа:

Т'ва са си мои изчисления, лично мой избор. Сметнал съм за добре, сложил съм го. Какъв е проблема?

Не му обръщай внимание. Той ако иска нека и с бобинажна тел да си връзва говорителите. Излишно е да се комуникира с него, защото той не възприема. Трябва да го BAN-нат най-сетне и да се оттърве форума от него и от неговите простотии, които край нямат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Stoyannnov написа:

Това си е лично твой избор и никой не може да те упреква че си похабил излишен и скъп материал, без полезен накрая резултат, но щом няма полза, няма и вреда, както се казваше в едно комедийно предаване.

Но автора не може да направи сам своя избор и затова пита тук. Аз се постарах да му отговоря като представих необходимите приблизителни изчисления за което един друг неграмотник изкочи и започна да се прави на смешен, без да покаже нито едно свое изчисление или някоя формула, а се перчи като малък пубер. Нали се сещате колко смешен изглежда в очите на търсещите наистина помощ? И още един бисер изръси, говорейки за ефективен и издържащ кабел, това човече май не знае какво е ефективна, средна и максимална стойност на тока.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пипоне, Пипоне, палячо такъв, кой те 'фане да те яне! На какъв език трябва да ти се обясни вече, за да спреш да обиждаш и да пишеш простотии?

Накрая и аз ще взема да те блокирам, както е направил Колев, да си спестя мъките...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не стига че ви наливам знания наготово, с примери които няма да ги намерите в нито една книга, защото и наште професори колкото и да са учили и опит да са натрупали е нормално да имат пропуски и грешки в учебниците. Но ако имате поне малко мозък в още зелените ви тикви, бихте оценили поне малко това което ви подарявам наготово и обосновано с нормативни формули и задачи, но с условия зададени от мен. Нито един мой пример, експеримент и теоритична постановка не са цитирани от нито една книга, затова природно тъпите, гледайки моите съчинения ще ги сметнат за тотална глупост, само защото в никой учебник не са го прочели. Така се раждат и паразитите и хитреците, това са природно ограничени хора. Донякъде и това е причината да не уважавам по-възрастните колеги от този форум, те се учат само от книги и следват всяка точка написана в тях като заповеди и ги приемат едва ли не като свое верую. Това са хора зубрачи, все пак обичащи и почитащи техническата наука, но прекалено мързеливи да направят един собствен експеримент. Учебникът ви дава едва 50% знания (новите учебници са доста под това ниво), останалите 50% трябва да си ги доразвиете сами и това е мойта вина че се опитвам да ви ги дам наготово, без да сте се потрудили. Затова българина си заслужава днешното осакатено образование, за да вземе да се понапъне и да постигне нещо, вместо да вика Неволята.

Да не говорим че нито един човек учил се от книги не знае каква е честотата на изправеното напрежение на мостовият токоизправител "Грец. И разбира се, а веднага след този род теми бях изключен от първите форуми, защото старите всезнайковци се засрамиха тотално, но все пак осъзнаха грешката си, вярвайки си че са били прави през всичките си дълги над  60г. трудов стаж, а това е много страшно. Толкова погубени години в илюзии, но въпреки това българинът продължава да вярва на управници и партии, гласува за тях и чака светли бъднини за своята държава, също ей така подарени наготово.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Алоу, @peppone1, зарами се! Сигурно електрониката, произедена/поддържана в България, е произвеждана/поддъжана от извънземни иличужденции до твоята поява на хоризонта да възнесеш светлина в тази сфера...
Нямам думи за наглостта и некомпетентнстта ти.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, DarkEdge написа:

Алоу, @peppone1, зарами се! Сигурно електрониката, произедена/поддържана в България, е произвеждана/поддъжана от извънземни иличужденции до твоята поява на хоризонта да възнесеш светлина в тази сфера...

Последните 2-3 дни е много кисел, вероятно е в дамските си дни... :shy11:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, DarkEdge написа:

Чудесно, само докажете къде греша, но с математически изчисления, а не с мрън-мрън. До кога българина ще продължава да се изявява като жертва, че защо не и аз да внеса малко светлина в  темата.

Между другото Георги Ненов има един много голям пропуск в книгата си за Нискочестотни усилватели (не случайно показах моите изчисления по-горе, за моето изчисление на мощност, макар и много грубо) В книгата си той изчислява изходното напрежение, както прежде пишещият потребител, като равно на захранващото, като просто извади пада в транзисторите и получава изходното, без да сметне ефективната стойност на синусоидата. това би било вярно само при входен сигнал с правоъгълни импулси. А може би и затова нашите мощности твърде много се различават от тези на чуждестранните усилватели. И това е така защото българина никога не е произвеждал, а всичко му е подарено на тепсия от чужденците и благодарение на неграмотни-нетехнично образовани преводачи на литературата им, той не може да сглоби един нормален усилвател. Виждал съм в български  усилватели такива каши, като например два грамадни двуполярни трансформатора, свързани паралелно и то за стерео усилвател с два независими моно модула, дори и да е един моно усилвател, такова свързване пак не е целесъобразно. Е от това по-голяма глупост има ли? Но въпреки всичко трябва да се уважава здравината и щедростта откъм материали на нашите заводи-производители.

И моля запознайте се с правилата на форума преди да хвърляте кал по хората, но нали лоша реклама няма. Трябва въпреки всичко да съм благодарен че е дарена безплатно:

2.16 Забранено е публикуването на лична кореспонденция (лични съобщения) във форума без съгласието на двете страни, участвали в кореспонденцията, както и всякаква форма на лични данни извън официално публикуваните в настоящия форум (снимков или друг материал, засягащ личния живот), когато това може да е в ущърб или да служи за дискредитация на някоя от двете страни. Ако това стане, то по желание на ощетената страна такива постове ще бъдат трити без предупреждение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, peppone1 написа:

но с математически изчисления,

каквито до сега в твои постове не съм срещал.
И удобно не отговори на въпрса ми за 35-те волта...

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Оле, не. 

Надминава и най-страшните ми очаквания. 

Попоне, престани да се излагаш. Изпонасрах се вече от смях. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, peppone1 написа:

Чудесно, само докажете къде греша, но с математически изчисления, а не с мрън-мрън. До кога българина ще продължава да се изявява като жертва, че защо не и аз да внеса малко светлина в  темата.

Между другото Георги Ненов има един много голям пропуск в книгата си за Нискочестотни усилватели (не случайно показах моите изчисления по-горе, за моето изчисление на мощност, макар и много грубо) В книгата си той изчислява изходното напрежение, както прежде пишещият потребител, като равно на захранващото, като просто извади пада в транзисторите и получава изходното, без да сметне ефективната стойност на синусоидата. това би било вярно само при входен сигнал с правоъгълни импулси. А може би и затова нашите мощности твърде много се различават от тези на чуждестранните усилватели. И това е така защото българина никога не е произвеждал, а всичко му е подарено на тепсия от чужденците и благодарение на неграмотни-нетехнично образовани преводачи на литературата им, той не може да сглоби един нормален усилвател. Виждал съм в български  усилватели такива каши, като например два грамадни двуполярни трансформатора, свързани паралелно и то за стерео усилвател с два независими моно модула, дори и да е един моно усилвател, такова свързване пак не е целесъобразно. Е от това по-голяма глупост има ли? Но въпреки всичко трябва да се уважава здравината и щедростта откъм материали на нашите заводи-производители.

И моля запознайте се с правилата на форума преди да хвърляте кал по хората, но нали лоша реклама няма. Трябва въпреки всичко да съм благодарен че е дарена безплатно:

2.16 Забранено е публикуването на лична кореспонденция (лични съобщения) във форума без съгласието на двете страни, участвали в кореспонденцията, както и всякаква форма на лични данни извън официално публикуваните в настоящия форум (снимков или друг материал, засягащ личния живот), когато това може да е в ущърб или да служи за дискредитация на някоя от двете страни. Ако това стане, то по желание на ощетената страна такива постове ще бъдат трити без предупреждение.

Всичко знае, всичко може! Останалите до един са неграмотници! Поклон пред този гении!

Ето още мъдрости от Негово Величество Учителя:

https://www.teenproblem.net/forum/showthread.php/411094-клизма

http://sanovnik.bg/forum/replies-87784

Четете и се учете от човек, който е класи над вас!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, DarkEdge написа:

каквито до сега в твои постове не съм срещал.
И удобно не отговори на въпрса ми за 35-те волта...

Не си ме питал, не съм ти отговорил. Какво за 35-те волта? Формули ако прочетеш внимателно, дадох, но не можах да ги напиша в пълният им вид поради ограничението на знаците в клавиатурата. Иначе как бих могъл да смятам без формули? Това бе просто една бележка към автора на книгата, което в никакъв случай не я обезценява, а дори я обогатява, аз редовно си я препрочитам, малка, практична, интересна. Но и той единствен написа как се свързва микрофон, защо кабела не трябва да е по-дълъг от 1 метър. А я погледнете наште чалгаджии по концертите с по 10-20 метра кабели на микрофоните и си мислят че като сложат по-дебел загубите ще се намалят, но те не се намалят, поради невежество им. Това бе тема заради която също бях изключен от началните форуми.

И още веднъж благодаря за рекламата, само не искайте да плащам. Утре нямам възможност да поправям бойлери, защото ще навивам трансформатори. Добре че в нашият град лесно се намира жица и много малко колеги се наемат да пренавиват тороидални трансформатори, а занимаето си е доста приятно въпреки че е много бавно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, peppone1 написа:

Не си ме питал, не съм ти отговорил. Какво за 35-те волта? Формули ако прочетеш внимателно, дадох, но не можах да ги напиша в пълният им вид поради ограничението на знаците в клавиатурата. Иначе как бих могъл да смятам без формули? Това бе просто една бележка към автора на книгата, което в никакъв случай не я обезценява, а дори я обогатява, аз редовно си я препрочитам, малка, практична, интересна. Но и той единствен написа как се свързва микрофон, защо кабела не трябва да е по-дълъг от 1 метър. А я погледнете наште чалгаджии по концертите с по 10-20 метра кабели на микрофоните и си мислят че като сложат по-дебел загубите ще се намалят, но те не се намалят, поради невежество им. Това бе тема заради която също бях изключен от началните форуми.

Защо не напишеш една книга ?

Току виж станала една много добра хумористична стихосбирка. На научна тематика.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, peppone1 написа:

Не си ме питал,

Е, няма такава просташка наглост - за трети път го правя и ти високомерно ми пишеш неща,нямащи нищо общо с въпроса. Да не говорим що нещоизливашш вън от темата.
Спри, че ми образуваш киселини като те чета!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, peppone1 написа:

И още веднъж благодаря за рекламата, само не искайте да плащам. Утре нямам възможност да поправям бойлери, защото ще навивам трансформатори. Добре че в нашият град лесно се намира жица и много малко колеги се наемат да пренавиват тороидални трансформатори, а занимаето си е доста приятно въпреки че е много бавно.

А за още 30-40 лв. правиш и други неща... :sunglasses:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, DarkEdge написа:

Е, няма такава просташка наглост - за трети път го правя и ти високомерно ми пишеш неща,нямащи нищо общо с въпроса. Да не говорим що нещоизливашш вън от темата.
Спри, че ми образуваш киселини като те чета!

Но няма и такъв въпрос. Последният ти беше този, който бе зададен още преди да довърша мнението си:

на 3.09.2018 г. в 12:59, DarkEdge написа:

И? Каква е връзката на захранващото напрежение с отдаваната на озвучителното тяло мощност, че спираш до там?

И във мнението ми ще видиш каква е връзката с мощността, а тя е, както бях написал: (35+35)квадрат/8.4=153W. Това достатъчно ясно ли е, но ти не си направи труда го прочетеш? Как може да изчислиш мощност без напрежението или токът?

За трети път благодаря за рекламата, но както вече казах аз пари няма да давам за това. Направена е неграмотно и с грозни червени букви, аз обичам зелените и сините. Дано утре ми се обадят повече клиенти, тогава ще пиша отново тук за да се похваля. Някой май ще си получи наказанието. То е ясно че администраторите не могат да смогнат срещу нарастващият с бурни темпове спам, но това не ми пречи, но дано и за автора на темата да е така.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Staseka7777 написа:

...

разбирам те, че те дразни посредствеността, но мисля, че не е редно, да се публикуват снимки на лица от форума, без тяхното съгласие 

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 24.08.2018 г. в 23:45, Stoyannnov написа:

Кабелните обувки понеже нямам клещи да ги стисна, калайдисах обувката и кабела и ги запоих.

Чук нямаш ли?С предната остра част на чука внимателно ги причукай.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 3.09.2018 г. в 12:43, peppone1 написа:

Така че за изчислим каква трябва да е дебелината на кабела, първо трябва да изчислим токът който протича през него при максимална мощност на усилвателя, нея можем грубо да я определим чрез захранващото напрежение на усилвателя. Ако приемем че то е 35V (обикновено е около тази стойност при инверторните авто усилватели), то при идеални други условия като пренебрегнем загубите, то ефективната стойност на променливото напрежение на изхода на усилвателя, при звукова честота 50Hz (идеална синусоида ако на входа подадем променливо напрежение от синусоидален генератор или чрез понижаващ мрежов трансформатор), ще е Um : 1,41 = 35:1,41=24,8V. Това при условие че ползваме като източник мрежовото напрежение с гладка синусоида, което не е същото при звуковата вълна и там ефективната стойност може да излезе много по-ниска. И като приложим закона на Джаул Ленц, то за нагряването на кабела трябва да приложим пълната ефективна стойност от тока която протича през кабела за единица време, което е невъзвожно просто така да се изчисли поради разнообразието на възпроизвежданата музикална програма. Така че за най-ниска мрежова честота 50Hz, токът през високоговорителя, съответно и през кабела ще бъде I=U:R=24,8:4=6,2A. На тази стойност на тока при допустима плътност на тока 3A/mm за проводника в намотката , сечението на жицата в бобината ще бъде S=B:I=3:6,2=0,48мм. А такъв високоговорител с такова огромно сечение на намотката не съществува. Нормално сечението на жицата в намотката за един здрав български високоговорител 20W 4ома e 0,042мм., тогава за каква мощност реално говорим и то че при обикновен ненамотан кабел, допустимата плътност на тока е доста по-висока от 3A/мм. Но тъй като музикалната програма не съдържа непрекъснат и неизменен бас, а е кратковременен през интервал от 1-2 сек. и повече, то от този интервал трябва да се изчисли реалната ефективна стойностна тока протичаща през кабела, който да го загрее.

Близо си до истината.Принципно теоретично  няма проблем и на кабел с по-ниско сечение от 0.25мм да се пуснат говорителите,защото напрежението което ще мине през него е с нисък ток.Слага се по-дебел кабел за да са минимални загубите,когато разстоянието е по-голямо,нищо повече.Напълно е излишно да правиш сметки,защото нито напрежението е с постоянна стойност,нито с постоянна честота при слушане на музика,никой няма да слуша от тонгенератор 50Hz.

на 3.09.2018 г. в 14:21, peppone1 написа:

Да, а ти с какво се доказа, пишлеме, с пишлеме? Що не се прибереш обратно в онази ваша малоумна група да си говорите лъжи след лъжи и да връзвате тонколони с 16 квадрата кабели. Аз писах в темата на автора, нека той сам прецени кой ще слуша, ти както какъв изкачаш тук в неговата тема, че ще раздаваш морал, вчерашен чикиджия? Целият форум те видя какъв жалък смешник си.

Ама днешното поколение наистина е много просто, то затова няма да имаме и нормални учители, като виждат че учениците им са кръгли идиоти и за нищо не стават, освен да лъскат бастуна. Явно техническите науки са много трудни за някои, щом вместо да поумняват, те затъпяват още повече.

Толкова ли ти е трудно да контролираш емоциите си,при всяко по-различно мнение от твоето трябва да скачаш като ощипана мома?

преди 7 часа, peppone1 написа:

Ти за ватметър да си чувал,какви изчисления,какви 5 лева?

преди 7 часа, peppone1 написа:

А я погледнете наште чалгаджии по концертите с по 10-20 метра кабели на микрофоните и си мислят че като сложат по-дебел загубите ще се намалят, но те не се намалят, поради невежество им. Това бе тема заради която също бях изключен от началните форуми.

Микрофоните много отдавна са безжични,може би си го пропуснал този момент!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване