Премини към съдържанието
Klijes

Как да си обогатя общата култура

Препоръчан отговор

Имам висше образование, магистратура, изчел съм стотици книги художествена литература, но има моменти, в които се чувствам като новородено. Случвало ми се е на Стани богат да се затрудня още на първите въпроси; като стане дума за нещо странично в разговор, пак гледам като теле и ми казват да си скъсам дипломите. Та въпросът ми е има ли някаква книга/книги с тази проблематика или някакъв друг начин да знам повече неща, а не само по специалността ми? Или всичко е случайно - ако съм чул нещо отнякъде ... 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те пък в Хвани Богат едни въпроси... да си отчупиш буквално. :angry: И водещия - помпозен и изкуствен, превзет...

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не може, да знаеш всичко....

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, Klijes написа:

някакъв друг начин да знам повече неща, а не само по специалността ми?

Има,книги на различна тематика.Това обаче беше преди ерата на интернет.Сега просто браузваш.Но трябва и да те интересува четивото,а не просто да го прочетеш,ей така за спорта.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, Klijes написа:

Имам висше образование, магистратура, изчел съм стотици книги художествена литература, но има моменти, в които се чувствам като новородено. Случвало ми се е на Стани богат да се затрудня още на първите въпроси; като стане дума за нещо странично в разговор, пак гледам като теле и ми казват да си скъсам дипломите. Та въпросът ми е има ли някаква книга/книги с тази проблематика или някакъв друг начин да знам повече неща, а не само по специалността ми? Или всичко е случайно - ако съм чул нещо отнякъде ... 

Изчел съм стотици книги художествена литература --- Това никой не го е правил в света. Целта е да се научиш да мислиш и да знаеш къде да си намериш информацията, която ти трябва. Остави стани богат намира.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе ти Гугъл ли искаш да станеш?

• Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Klijes написа:

Имам висше образование, магистратура, 

по коя специалност ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Белгиеца написа:

по коя специалност ?

По никоя. Човек не може да изчете стотици книги, да не говорим че целта не е да ги прочетеш само, а да ги разбереш и да вникнеш в тях. И не знам постащият как реши, че Стани Богат е мерило за знания.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Klijes написа:

.... пак гледам като теле и ми казват да си скъсам дипломите. 

Не гледай като теле, а питай разискващите темата за нещата, които са ти интересни.  Колкото и висши да имаш, колкото и книги да си прочел, винаги ще има по-знаещи от теб. Това му е хубавото. Обогатявай се и взимай от където можеш. От всеки :) 

• Харесва ми 2
  • Еха 1
  • Любов 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, Лин написа:

Не гледай като теле, а питай разискващите темата за нещата, които са ти интересни.  Колкото и висши да имаш, колкото и книги да си прочел, винаги ще има по-знаещи от теб. Това му е хубавото. Обогатявай се и взимай от където можеш. От всеки :) 

Няма да те разбере. Още искам да видя как е прочел стотици книги!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Емил Костов написа:

Не е нещо невъзможно :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Емил Костов написа:

И аз съм изчел много книги ,проблем ли е? Човешкия мозък не е Конпютър че да помни всичко точно там му е грешшката на автора

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно, много хора сме чели всякакви книги, учебници, тънки, дебели и така нататък, десетки, стотици, някои може и хиляди да са чели, въпроса е, че повечето неща не се помнят, особено ако са четени преди много години. А и книгите не са гаранция, че ще знаеш всичко, това е просто невъзможно. Всеки си е специализиран в дадена област или няколко области, които го интересуват или са свързани с работата му (или и двете).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, petie1 написа:

И аз съм изчел много книги ,проблем ли е? Човешкия мозък не е Конпютър че да помни всичко точно там му е грешшката на автора

БРАВО БЕ!! Да видя един дето мисли. Да, мозъкът е създаден за да мисли, а не да е Енциклопедия Британика!!

преди 25 минути, Лин написа:

Не е нещо невъзможно :)

Стотици книги?????

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А аз останах с убеждението, че питащият е завършил висше, магистратура само заради това, да участва във "Стани богат"

• Ха-ха 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Емил Костов написа:

БРАВО БЕ!! Да видя един дето мисли. Да, мозъкът е създаден за да мисли, а не да е Енциклопедия Британика!!

А не ме подценявайте на тема мислене,мога даже да се опитам да го обясня защо това дето го иска автора няма  да стане никога

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Емил Костов написа:

Човек не може да изчете стотици книги,

Може. :)

Мога да ти дам пример със себе си. ОТ 2012 година, когато си купих Киндъл до октомври миналата година, само на киндъла съм прочел 152 книги. А имам време да чета 4-5 дни в месеца. Истинските книги(преди ерата на електронните), които съм прочел преди да се сдобия с Киндъл са 3-4 пъти повече. Това означава, че обичам да чета, не че съм някой гений, който помни всичко, което е прочел.bookreading.thumb.PNG.428b03c4271862b2465cdc9464ed93eb.PNG

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Емиле не сваляй жените във форума,  обикновено е моя работа и ме наказвате, я с редактиране на постовете ми, триене или предупреждение за бан ама и на тебе няма ти върже да знаеш ваше височество дамата ^^.

Та сигурно стотици книги не е чел потребителя ама тъй, като го е изтипосал че е чел стотици  и като ти знам характера не успя да се въздържиш :D

Ta към автора, първо да те питам на колко си?
Ще ти кажа една тайна, животът ще те научи на всичко!
В професионален план ли се чувстваш нула?
Работата ще те научи, ако не тази другата и по другата, до като откриеш твоята!
В личен план ли си нула?
Не откриваш мацето на живота си?
Ще я откриеш, като грешиш със всяка следваща, до като не се появи твоята с която да узакониш грешката.
Чувстваш се нула сред компанията си от приятели ?
Разкарай ги! 
И си намери по свестни,  подозирам какви са, ако си най слабият сред тях!
Тук имаме доста изкривено чувство за удовлетвореност, "да сме над другия"!

И най важното е да се отпуснеш, да бъдеш естествен, да преследваш амбициите си и целите си, да не губиш хъса си и ентусиазъма си и да имаш мотивация!

Не търси мотивацията в мен или други съфорумници или в други хора около теб, единствено само и ти можеш да си повдигнеш самочувствието и да се развиваш и да имаш прогрес към добро, и да се мотивираш!

Да знаеш хората се променят!
По някога към добро а друг път към много по лошо!

Днес може да си готин и боклук а утре само боклук!
Днес може да си задръстен а утре да станеш готин и свестен!
Никой не се ражда готин, да си готин е въпрос на избор и малко работа над себе си!
Както и на всичко останало!

Надявам се да си ме разбрал!

Ако трябва да ти отговоря с едно изречение директно на въпроса, то отговорът ми ще е, за да си обогатиш общата култура трябва първо да поживееш!

Относно дипломите, може да не са ти дали практически познания и опит, но са ти дали достъп до среди и контакти с по интелигентни индивиди, защото питай някой осмокласник или дванадесетокластник без висшо с какви индианци се сблъсква цял живот!

Не забравяй да благодариш на родителите си че са те изучили, има деца, които нямат този шанс!

Да ти имам проблема с общата култура, да знаеш днес да си тъп означава по щастлив живот с по малко отговорности.

Поздрави и всичко добро!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едно време учихме , че последният енциклопедист е бил Ломоносов, но това е било мнооого отдавна. Сега такъв е чичко Гугъл. А за " стани богат",питащият да не се претиснява. Там въпросите са предполагам от области ,които знаещият твърди , че познава. Хубавото на предаването е , че човек може от него да научи любопитни подробности .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Общата култура няма нищо общо със знанието. Дали тясно специализирани, дали по-общи знания и дали повече художествени произведения ще Ви помогнат да станете богат няма никаква връзка с това дали ще бъдете културен или пък ще придобиете по-обща култура.

Поради естеството на понятието Култура възприемам същото като средство за създаване на блага, а не за придобиване....

За да може човек да се самоусъвършенства и т.н. преди всичко трябва да е преминал другите "стъпала" на изграждането си като личност, а именно увереност, принадлежност и т.н.

Има едно банално клише: Не е въпроса да прочетеш 5000 книги, а да разбереш кои 5 книги са важни за теб.

Натрупвайки повече и повече знания човек се превръща в своеобразен Плюшкин .... което е своеобразна култура, но каква?!

преди 10 часа, Klijes написа:

има ли някаква книга/книги с тази проблематика

Принципно въпросната книга се казва Енциклопедия ... и към момента има електронна свободна такава ...

Хората които имат така наречените енциклопедични знания изобщо не се интересуват от богатството ... те се стремят към задоволяване на своето любопитство ...

До колко един  любопитен е културен ... хм ... в какво?!

Общата култура не се достига на случаен принцип, а на съзнателно ниво (активно участие) на личността.

Нормално е човек да не знае нещо и съвсем нормално е да попита, но трябва да може правилно да си формира въпроса ...

Друг съществен момент е възможността да се "пресява" информацията и да се "усеща" коя е достоверна и коя не.

п.п. Предаването "Стани богат" не е критерий за обща култура .... нито пък източник на нужна информация как да стане човек богат ...

Успех!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Klijes написа:

Скъсай си дипломите. Общо взето проблемът е и психологически. Изхвърли електронните си устройства в боклука. Престани да висиш в нета. Само четенето с количества на художествена литература няма да те направи по-умен, това си е за губене на време, за хората, които не желаят да разсъждават над това, което са прочели. За свързване по телефона си вземи обикновена слушалка, не смартфон. Бъди максимално често сред хора и то в компании, не просто да ходиш по улицата сред тълпата. Вземай думата в компанията, за да свикнеш да говориш. Не говорете за глупости в компанията, обсъждайте полезна информация, като тази за която можеш да бъдеш питан на състезания. Между другото енво висше вече не стига. Ти си се специализирал, в своята област може да си добър, но си като кон с капаци за почти всичко останало.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си мисли, че с висше образование и магистратура си покорил света със знания. Човек се учи цял живот, не само за 5-6 години

• Харесва ми 2
  • Любов 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Леле тоя или се уплаши или е пуснал фалшива тема и се хили сега под мустак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Методът е да насочваш вниманието на събеседниците си към това което разбираш най-много. Но никога не казвай какво е образованието ти и не се гордей с него, това го правят комплексарите, умният човек няма да издаде източникът си на информация. Често и мен ме питат в този форум какво съм завършил, но аз ще им кажа само това: "Каквото трябва". За да изглеждаш по-умен, избягвай обясненията и не отговаряй на въпроси, тъй като това изисква време за размисъл от припомняне на купищата информация и може да излезнеш като невеж. Когато те изпитват, избери да е писмено, ако е устно изискай време за подреждане на въпросите си. Изискай това време от учителят, въпреки че съучениците ти могат да ти се смеят, но е важно кой се смее накрая. Ако образованието ти е техническо, наблегни повече на практиката. Спори с учителите, това ти дава преднина в даването на отговори, тъй като изпитващият в случая си ти. Не крий знанията си, когато видиш че другите около теб ги нямат. Открадвай си по малко идеи от всеки, дори от невежите, наградата след това е голяма. Не случайно в този форум старите техници предпочитат да общуват с невежи младежи и те си поокрадват идейки, но проблемът им е че се самозабравят и е редно да благодарят по някакъв начин. Почти няма инженер който да не е написал по една книга, поне в миналото, днес времената са други. Пиши повече за това което знаеш и културата ти автоматично ще се повиши. Не пропилявай младостта си в пазене на знанията само за себе си, това е природо неестествено, има много инженери, ровейки по кофите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, peppone1 написа:

Пиши повече за това което знаеш и културата ти автоматично ще се повиши. Не пропилявай младостта си в пазене на знанията само за себе си, това е природо неестествено, има много инженери, ровейки по кофите.

Ти за това ли се напъваш със свободните съчинения за да трупаш материал за книга? :D

• Ха-ха 1
  • Любов 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.