Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Мили ми съфорумци с цел издигането на познанията ви на европейско ниво ви пускам тази тема.
Имате право да живеете в Белгия с личната ви карта, значи добре е да се запознаете с токовете тука, да не се чудите що фазомерът свети и в двете дупки на контакта.
Та така, в моя град къщите ни са с трифазен ток.
Между две фази дава 230 волта.
Нула няма в контакта. 
Третият кабел зелено-жълтия е за земното. Много са строги изизскванията за добро земно, по-строги отколкото във Франция.
Та така, като си купите ел. уред в който трябва да свързвате кабелите и ви обясняват кафявия и синия кабел как да се свързва, просто се сещате че няма нула.
Ако си купувате готварска печка, еми трябва да видите дали имате контакт за трифазен ток в кухнята. Ако няма си купувате модел който работи в нормален контакт в който има само две дупки и едно стърчащо като пирон за нулата.
След това, ако ви се случи да няма ток на някой етаж в къщата, пък има на друг етаж, тогава едната фаза е прекъсната някъде в квартала и вместо да викате ел. техник да ви прибере десетки евро, се обаждате на доставчика на ел. тока да отстранят повредата и карате и съседите и да звъннат, та да се уверят ония мързеливите че повредата не е само при вас.

И най-важното, в никакъв случай не питате на френски форум как ви работи електричеството, щото ония сладури си имат нула и ще получите отговори от този вид:

Не е срамно да не знаеш нещо, опасно е обаче да си въобразяваш че всичко знаеш.
От много "знаене" ако пипнеш втората фаза ( щото си си мислил че трябва да е нула ) и едновременно земното, ще те друсне едно готино тока и ще спре в цялата къща моментално.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, Белгиеца написа:

Мили ми съфорумци с цел издигането на познанията ви на европейско ниво ви пускам тази тема.
Имате право да живеете в Белгия с личната ви карта, значи добре е да се запознаете с токовете тука, да не се чудите що фазомерът свети и в двете дупки на контакта.
Та така, в моя град къщите ни са с трифазен ток.
Между две фази дава 230 волта.
Нула няма в контакта. 

В  Германия има Шуко. Немско откритие и не знам какво е това нула, все където повтаряте. В променливия ток няма нула. Това синьото, където си мислите, че е нула,  не е нула, това е неутралната жица. 

https://bg.wikipedia.org/wiki/Шуко

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://www.worldstandards.eu/electricity/plug-voltage-by-country/belgium/

преди 2 минути, acnekt написа:

В променливия ток няма нула.

Има неутрален проводник, който е различен от заземителния по принцип. Нищо, че масово двете линии се обединяват в една точка. От там идват и някои изненади.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление, по големия и безкраен Гугъл, не можах да ви намеря точни и прости обяснения за

Енергосистема със заземен звезден център - силовите трифазни трансформатори в трафопостовете, са със заземен звезден център на вторичните намотки - използувана в България и накои други страни в светът и ЕС.

Енергосистема без заземен звезден център - силовите трифазни трансформатори в трафопостовете,са със изолиран звезден център на вторичните намотки използувана в доста страни ЕС и светът и явно и Белгия. Затова в Белгия "няма"  неутрала, и по народному нула!

1e6d5ba865e26a25.jpg

При Енергосистема без заземен(изолиран) звезден център каквато е в Белгия монофазното захранване има фаза, неутро, и земя - три проводника (не е трифазно) в тази система неутрото няма нищо общо свързано галванично с земята! Земята осъществява защитата от токов удар!

При Енергосистема със заземен звезден център каквато е в България монофазното захранване има фаза, неутро(нула), и земя - три проводника (не е трифазно) в тази система неутрото (нулата) е свързано галванично с земята посредством заземения звезден център! В България неутро(нула)е равно на земя.Двата проводника са галванично свързани посредством земята и заземителите на нулевите контури, или направо в по старите типове разпределителни табла където нулевия (неутро) проводник е свързан с зелено- жълтия проводник наречен земя, но може да се чуе и като - маса. Земята и нулата (неутро) осъществява защитата от токов удар! Поради причината, че земя и неутро(нула) са свързани в старите монофазни дву проводникови инсталации за защита от токов удар се използува неутро(нула) с едно мостче в контакта.

Ето поради какви причини в Белгия "няма" нула(неутро) ! 

Редактирано от barbuncela (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Белгиеца написа:

Ако си купувате готварска печка, еми трябва да видите дали имате контакт за трифазен ток в кухнята. Ако няма си купувате модел който работи в нормален контакт в който има само две дупки и едно стърчащо като пирон за нулата.

Вижте сега колко е кофти да не може да се поправят неволни грешки в текста.
Последната дума отцитата трябваше да е "земното" вместо  "нулата".

преди 2 часа, barbuncela написа:

При Енергосистема без заземен(изолиран) звезден център каквато е в Белгия монофазното захранване има фаза, неутро, и земя - три проводника (не е трифазно) в тази система неутрото няма нищо общо свързано галванично с земята! Земята осъществява защитата от токов удар!

В моята къща е трифазно без нула или неутрално. Токът тече между две фази. А токът между една фаза и земното беше някъде между 122 и 128 волта по спомен, щото не мога да го меря сега, има една джаджа много чувствителна която спира всичко при най-малкия контакт между фаза и земно. Но съм го мерил преди години, като я нямаше тази джаджа,  вътре в един трифазен контакт в кухнята го мерих, който го изхвърлихме с ел. техника, щото не ми трябва за печката.
Трите фази се разпределят две по две за различните етажи за контактите например или за осветлението. В мазето за бойлера и за пералнята и за сушилната машини има директен кабел от таблото до отделен контакт. Еми тези трите са в различни комбинации от по 2 фази = А и Б и В.
А + Б
А + В
Б + В

няма нула, няма неутрално, няма дявол на магере, има само по 2 фази и едно земно ( това последното е задължително ).
А земното са едни метални колци начукани дълбоко в земята и свързани едни с други за сваляне на омовете. До вратата на гаража има един дебел кабел долу от който тръгва по-тънък към таблото при електромера и там се закачава земното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом фазомера ти свети при допиране до фазите, значи има някакво зануляване, дали е галванично или електрическо и щом си измерил напрежение между фаза и Земя, значи има някаква връзка. Значи нямаш 380V и очевидно трафопоста е свързан в триъгълник, което ме съмнява. Да не би стандарта да ви е 128V? Между фаза и нула е съвсем нормално да се измери тази разлика, а между две фази да се установи високото 220V. Тези 128V които се установяват между земното, може и да са галванично напрежение с много малък ток. Пробва ли дали може да светне крушка или по-мощен консуматор между фаза и земното? Ако може, значи системата е същата като нашата, но за по-ниско напрежение 128V, което разбира се и по-безопасно. Може и трафопоста пак да е звезда, но нулата просто да не я ползвате и да не е прекарана до домовете ви, ако линейното напрежение 128V не се използва. Това е най-икономичната инсталация.

Аз това имах предвид в техниката по безопасност - да се изкорени опасната нула от заземителят и ето че в някои държави това е направено и хем провода им е 3-проводен, спестямайки нулевият кабел, за разлика от нашата държава с 4 провода. И вълкът сит и агнето цяло. А дали е така или не, важното че опасното напрежение е намалено на половина. Ама бях упрекнат че съм пренаписвал физиката, не можеш да пренапишеш законите в природата, но можеш да промениш всичко пипнато от човешка ръка. България винаги си е била страна от третият свят и въпреки всичките инциденти от токово поражение ни най-малко се гледа безопасността на гражданите, главно поради конюктурата, да не се разваля една вече готова но много грешна система. Онзи опасен, офазен радиоприемник Waxiba 16U, за който пуснах тема в Белгия би бил безопасен и китайците какво са виновни че България е най-първобитната държава. Това е правилната система. Като казах че не им щем големите 380V, защо ще си прокарват промишления ток в домовете ни?  В Русия, в Англия и др. държави, битовото напрежение също е на 120V, което значи че във всеки един дом както при вас е снабден с трифазен ток, но не 380V, а стандартните 220V.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Белгиеца написа:

В моята къща е трифазно без нула или неутрално.

Ей затова съм ти фен.Само , ти ,може да се запишеш в университет с цел да се ожениш.Признал съм те за най-оригинален мислител.

Този ти пост и тема само потвърждават тези заключения.Но все пак запомни -  зная  че в твоята къща, въпреки , че никога не съм стъпвал в Белгия, напрежението е монофазно 230в.

Дали в Белгия централите са със заземен звезден център не зная.Но много по вероятно е да са с такъв.

Ти бъркаш трипроводна инсталация с трифазна.Едното няма нищо общо с другото.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето къде какво е https://nauka.offnews.bg/news/Vaprosi_2/Elektricheskite-kontakti-po-sveta_16591.html

Там тип E, тук тип F.  Като гледам почти цялата карта е синя - 220 - 240V / 50Hz. Поне Европа, Азия, Африка и Австралия. Никъде не знам нещо различно от трифазни далекопроводи.

Зависимостта е по корен от 3 - Линейното напрежения е 1,73 по фазовото.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
  • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, badr написа:

Ей затова съм ти фен.Само , ти ,може да се запишеш в университет с цел да се ожениш.Признал съм те за най-оригинален мислител.

Този ти пост и тема само потвърждават тези заключения.Но все пак запомни -  зная  че в твоята къща, въпреки , че никога не съм стъпвал в Белгия, напрежението е монофазно 230в.

Дали в Белгия централите са със заземен звезден център не зная.Но много по вероятно е да са с такъв.

Ти бъркаш трипроводна инсталация с трифазна.Едното няма нищо общо с другото.

Аз знам че на тебе ти се подават свише знанията по божи канали, но не съм длъжен да ти вярвам, защото съм белгиец атеист.
Изчакай търпеливо да се поизложат масово, колкото се може повече хора и ще те затапя успешно.
Не знаеш с какъв белгиец си имаш работа.
Ще те поканая лично да пипнеш "нулата" ха ха ха ... ама няма да се отказваш в последния момент.

преди 5 часа, peppone1 написа:

Пробва ли дали може да светне крушка или по-мощен консуматор между фаза и земното? 

Е, това не съм се сетил да го пробвам.
Всъщност тука нямаш много избор сам да си променяш ел. инсталацията, щото трябва да викаш после контролен орган да одобрява промените и те ти намерят косури и на друго място и става една дълга и широка.
Та съм викал електротехник белгиец срещу 2000 евро да смени таблото и да прокарва нови кабеляци на някои места и да докарва земно за някои контакти и до ваната и т.н.
Сега, можем да приемем че белгийският електротехник и оня от контролния орган не знаят какво е трифазен ток и така са ме лъгали, разбираш ли, пък той си ми бил монофазен, просто за да се успокоят приятелчетата тука, да им олекне че не могат да се справят да намерят информация в гугъл. Обаче, има и друг проблем, идваха от доставчика на ел. енергия и смениха подземния кабел, разкопаха ми градината , сложиха един много дебел кабел и в него не са  само две жици. А, ами сега кво правиме тогава ? 
И как става тая хватка, жена ми да ми иска фенерче в 7ч сутринта да слиза в мазето да си търси гащи на простора, щото спрял тока долу, пък на втория етаж си имаше ток. И как съседите и те останали без ток на някой етаж пък на друг си имат ток ? Ако ми е монофазен, както е казал алах на един от модераторите тука, как става тоя номер - тука има ( ток ) тука нема ?
Ей няма угодия на тоя Свят.
Алах е казал че не може трифазен ток без нула и това си е, трябва да му се подчиняваме чак в Белгия, нищо че не сме мюсюлмани.
Пък и дедко еврейн и той нещо с неговия бог говорил и той ги разбира белгийските токове, мани мани ...
Чудна работа, никой ли не чатка француски на тоя форум да се поразтърси и спаси честа на родното инженерство. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ах сладура ми той.Дал 2000 евро.Ами имал си - дал си, но и нищичко, ама напълно нищо не си разбрал.До вас(таблото в къщата ти) може  да стига трифазен ток, може да не стига, но в контакта ти тече монофазен.ток.Просто ти си един много забавен и турбо заблуден симпатяга.Има някой, който хич не ги чатка работите, но комай ще се окаже един български белгиец, каквото и да значи това.

Но разбрахме, че жена ти си е намерила гащите.Евала.Цяла трагедия за едни гащи.Ако пожелаеш, ще те светна, как стават тия работи, за да може да се хвалиш как един български щурчо е повече от белгийски ел.техник.Заслужаваш го заради готиното шоу, което спретна.

Редактирано от badr (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, badr написа:

До вас(таблото в къщата ти) може  да стига трифазен ток, може да не стига, но в контакта ти тече монофазен.ток.

Значи бъркаш смело с един дълъг дебел гредарски пирон в дупката от контакта, която според теб не е фаза.
Нищо че фазомерът свети та блести даже.
Я кажи, да не би да имаш право на 40 девици после в рая ако си се самоубил по такъв начин, щото аз не ги чаткам много много набожните работи на алах.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Белгиеца написа:

Значи бъркаш смело с един дълъг дебел гредарски пирон в дупката от контакта, която според теб не е фаза.
Нищо че фазомерът свети та блести даже.

Абсолютно никакъв проблем нямаш.А освен набожните работи и електрическите работи са ти много тъмни.Всеки може да бръкне в кой да е контакт, на който фазомера свети, стига да е сухо и е изолиран от земята и нулата.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност на места в Западна Европа наистина има стари мрежи с два проводника, които при замерване с фазомер показват наличие на напрежение и на двата.

Но общото напрежение отново е около 230 в.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, M.Николов написа:

Всъщност на места в Западна Европа наистина има стари мрежи с два проводника, които при замерване с фазомер показват наличие на напрежение и на двата.

И ти не ги разбираш набожните работи:emoji_smiley-12:. Николов, друже, видиш ли някой да ползва фазомер - значи горе долу си няма никакво понятие от техника.Сериозните хора ползват мултицет.Дълга и широка е да обяснявам, що е туй потенциал, как и защо може да свети една тъпа глимка с резистор.

Редактирано от badr (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямаш проблеми, водя те на място и замерваш, само се разбираме така, ако е така както съм написал ти покриваш разходите да кажем по 1500лв.на човек, ако пък не е така, аз ще поема разходите.Навит?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз на много неща съм навит, но ако прочетеш внимателно поста ми няма да откриеш отрицание на подобна възможност.Фазомер може да свети в доста при това разнообразни случаи.Та той може да светен дори от индуцирани напрежения.Дори на прост разклонител включен в незанулен контакт може на щифтовете да светне фазомер.Просто твърде малък е тока необходим на глимката да светне.Пиша за силата на тока(А), а не за напрежението(V).Затова никой професионалист не ползва подобни инструменти. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, badr написа:

А освен набожните работи и електрическите работи са ти много тъмни.

Тъмни са ви на вас белгийските електрически работи, те заради това през миналия век не ви признаваха дипломите тука, щото освен великият съветски съюз, друго не бяхте учили.
Ти си въобразяваш че си бил разбирал от белгийски ел. инсталации, ама мохамед като не ги е описал в корана и нищо не ти е ясно. Ти нали по корана се водиш за истината ? А така. Е, не я знаеш истината.
Ето сега да станеш за резил тука и ти и другите хейтъри на великия Белгиец.
От тази страница
https://www.lumiere-scene.be/index.php/lumiere/electricite/25-installations-triphasees-3x400v
четете долу ето това:

Tout ce qui précède concerne les installations conformes aux normes européennes harmonisées; situation la plus fréquente. Mais, particulièrement en Belgique, on peut retrouver d'autres types d'installation, la plus fréquente "exception" étant le 3X220V.

en triphasé triangle 3X220V

Le courant est produit sur trois phase, mais il n'y a pas de neutre. On y ajoute également la terre:
--- L1 (phase 1)
--- L2 (phase 2)
--- L3 (phase 3)
--- G (terre) - fil vert et jaune
Entre deux phases, il y a toujours +/- 220V

Така, за да не се усъмните че ви будалкам с мой превод, превеждайте си го сами.
Вече като съм ви показал как се казва на френски, можете да си го търсите и вие по други сайтове, да го намерите на много места.
Каква стана сега тя, а ?
На толкова яко посещаван форум да няма нито един инженер разбиращ от европейски токове.
После що ви били ниски заплатите ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Белгиеца написа:

Тъмни са ви на вас белгийските електрически работи, те заради това през миналия век не ви признаваха дипломите тука, щото освен великият съветски съюз, друго не бяхте учили.
Ти си въобразяваш че си бил разбирал от белгийски ел. инсталации, ама мохамед като не ги е описал в корана и нищо не ти е ясно. Ти нали по корана се водиш за истината ? А така. Е, не я знаеш истината.

Ох сладкия ми той.Сладурчо, сладурчев.Харесват ми такива  наперени юнаци.

Но оказва, че точно аз знам истината.

преди 1 час, Белгиеца написа:

От тази страница
https://www.lumiere-scene.be/index.php/lumiere/electricite/25-installations-triphasees-3x400v
четете долу ето това:

Е някой стана за резил.Прочитаме през преводача на Гугъл посочената от теб страница.

Цитат

Има няколко варианта: стандартът сега е 3X400V, но има и други видове инсталации.

Напомняне: в една фаза

токът се води от две жици и минава приблизително последователно от една към друга. Добавяме земята, която идва от основите на сградата. Между двамата шофьори има +/- 240V

--- L (водач 1)

--- L (водач 2)

--- G (земя) - зелен и жълт проводник

в трифазна звезда 3X400V

токът се произвежда на три фази. ние също получаваме от дистрибутора "буфер", неутрален. Земята също се добавя

--- L1 (фаза 1)

--- L2 (фаза 2)

--- L3 (фаза 3)

--- N (неутрален) - син проводник

Между две фази винаги има +/- 400V

Между неутралната и една от фазите винаги има +/- 240V

За да пресъздаде 240V, което ще захрани нашите устройства, е "достатъчно" да поеме неутралната и фаза. Това се случва в електрическия панел: еднофазните вериги се захранват от фаза и неутрална (опитвайки се да разпределят най-добрите схеми на трите фази).

Следователно, трифазна нисковолтова инсталация за сграда ще бъде вариант на този, който е бил наблюдаван преди това в еднофазна. Принципът е един и същ, но всяка верига получава неутралната и една от фазите (винаги се уверява, че е балансирана фазите)...................................................................................................

Всичко това се отнася до инсталации, които отговарят на хармонизирани европейски стандарти; най-честа ситуация.

Но, особено в Белгия, могат да се намерят и други видове инсталации, като най-често срещаното "изключение" е 3X220V.

А, ама какво стана сега.Оказва се, че 3Х220v  е изключение.Продължавам нататък.Копирам го както е преведено.

Цитат

Токът се произвежда на три фази, но няма неутрално. Ние добавяме и земята:

--- L1 (фаза 1)
--- L2 (фаза 2)
--- L3 (фаза 3)

Между две фази винаги има +/- 220V? Ако има неутрален кабел, той не се използва, така че напрежението между неутралата и фазата трябва да бъде +/- 0V

На теория се използват кабелни и 4-проводникови щепсели (пример: 4G6).

Случва се обаче да се използват европейски карти с 5 драйвера, които не свързват неутралните. Следователно е необходимо да се измери напрежението между фаза и фаза и, чрез придобито съзнание, между фаза и неутрално, за да се гарантира, че имаме правилното работно напрежение.

Някои електрически кутии на строителната площадка имат "триъгълно-звезден инвертор", който позволява да избирате между 400V и 240V. Важно е преди свързването да се избере правилното напрежение и механично да се предотврати всяка нежелана промяна (ако е възможно, да се избере ключ). В случай на лошо регулиране, 400V моно може да пристигне директно в устройствата, планирани за 240V, с последствията, които си представяме ..

Е Белгиецо почти велики.Оказва се, че ги разбираме ние европейските токове.Ама ти щурчо не ги разбираш.Дали ще е м/у фазово или монофазово в това  изключение няма разлика. Все е 230в м/у двата проводника при трипроводна инсталация.И имаш земя.Точно тя те пази(по точно пази те онази джаджа дето са ти я сложили, нарича се дефектно токова защита).

В електроцентралите е заземен звездния център.И  нулата(неутралата) е  проводник  свързващ именно този заземен център.Представи си, точно  този проводник се заземява.

В твоето изключение звездния център е изолиран.Ей това е разликата, но тя няма отношение към това, че получаваш 230в.Има и други разлики, но те касаят други неща, да не вгорчавам чак толкова дните ти.Но уверявам те - лоши са, и при това доста лоши, ненапразно това е изключение.Но да не те разстройвам допълнително.

Разбра ли сега, че българските инженери може и да не са стъпвали в Белгия, но познават белгийските токове по-добре от разните белгийски щурчовци.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Фазоуказател с глим-лампа може да светне при прекъснат нулев проводник (глимката лови потенциала прехвърлен по капацитивен път от фазовият проводник). Може да светне и при несиметричен товар на фазите (тук обяснението е по-сложно, но когато се нарисува векторната диаграма се вижда, как при нарушен баланс в звездният център се появява потенциал). Може да светне и ако се внесе в електростатично поле с добър интензитет (тук вече всичко е ясно). Има и още варианти. Примерно на разпределителния/понижаващ трансформатор вторичната намотка да е свързана в схема "триъгълник". Тогава фазното и линейното напрежения ще съвпаднат, а на контакта ще излезат две фази с фазно напрежение 220 (веднага добавям, че това е много рядък случай и обикновено не се изпълнява за битови консуматори - ако това е случаят, не е за хвалене, тук няма начин да се инсталира дефектно-токова защита). Друга много малко вероятна схема е звезда с линейно напрежение 127V, а на контактите да излиза фазово 220V (127 * sqrt(3)) -  (пак веднага ще добавя, че това изпълнение в днешни дни си е направо отживелица и ако случаят е такъв - не е за хвалене). Има и още по-екзотични схеми, но те се изпълняват в САЩ и региона. Вторичната страна на разпределителния/понижаващ трансформатор дава двуфазно напрежение (намотката е със заземена средна точка) и на обикновените контакти излиза 110V (фаза и нула), а на усилените излиза 220V (две фази)...

Относно заземяването на звездният център. В България винаги се заземява звездният център на вторичната намотка на понижаващият/разпределителен трансформатор. Най-често (щото е най-евтино) през резистор... При такова заземяване тря човек да се моли да не стане земно съединение  и заземяването в разпределителното табло да е лошо/изчезнало. Най-рядко звездният център е директно заземен, щото тогава при земно съединение много бързо си заминава намотката... И само понякога, но с най-голям успех заземяват звездният център през реактор (т.н. Петерсонова Бобина)...

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, че съм ги замервал и с мултицет(защото и аз виждах такова нещо за първи път) и всеки от двата проводника спрямо земя отчиташе напрежение около 120в, а един спрямо друг 220в.

А това, че никой майстор не ползвал фазомер, е доста пресилено.;)

Много ми е интересно с какво ще провериш метален корпус дали не е под напрежение(не, че не е възможно с мултицет, но определено не е по-удобно от фазомера).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, badr написа:

Харесват ми такива  наперени юнаци.

А, ама какво стана сега.Оказва се, че 3Х220v  е изключение.

Дали ще е м/у фазово или монофазово в това  изключение няма разлика. 

Абе ти що четеш като дявол евангелие ?
Как така успя да изпуснеш удобно за теб и за другите хейтъри точно хей това?

което ще рече свързване на триъгълник, така са го кръстили на френски.

Значи преди според алах било задължително да е монофазово в контактите ми, ама сега притиснат от истината почваш да шикалкавиш и да го увърташ , че нямало значение че не било монофазово. Е, като ти е написано черно на бяло че няма нула ( неутрално) какво друго освен между две фази би могло да бъде. Между фаза и земно не е при всички случай, дори и в рая при алах.
Доказах ви че не познавате как работят токовете в Белгия, ядец.
А дали това е изключение, еми кво ми дреме на мене, не съм длъжен аз да познавам изключенията, а инженерите тупащи се в гърдите че имат диплома.
Аз знам че при мен в контакта няма нула. Като обикновен потребител това ми е достътъчно. Казал го е и електротехникът белгиец и проверяващият инсталацията от независим орган. Ня тях ли ще вярвам или на някакви си нашенци, на които кракът им не е стъпвал у Белгия ?
Ако някой иска да се учи, ето белгийския форум където са се събрали жичкаджиите да ловят клиенти.

https://www.bricozone.be/categorie/electricite.14/

там ще разбере ако му се бачка като ел. техник в Белгия кое как става и за изненадите с купени извън Белгия контакти например, кое как няма да стане.

преди 3 часа, darkterminal написа:

Има и още варианти. Примерно на разпределителния/понижаващ трансформатор вторичната намотка да е свързана в схема "триъгълник". Тогава фазното и линейното напрежения ще съвпаднат, а на контакта ще излезат две фази с фазно напрежение 220 (веднага добавям, че това е много рядък случай и обикновено не се изпълнява за битови консуматори - ако това е случаят, не е за хвалене, тук няма начин да се инсталира дефектно-токова защита). Друга много малко вероятна схема е звезда с линейно напрежение 127V, а на контактите да излиза фазово 220V (127 * sqrt(3)) -  (пак веднага ще добавя, че това изпълнение в днешни дни си е направо отживелица и ако случаят е такъв - не е за хвалене).

Не знам от там от където идва токът как е, но при мен има две джади от по 300 mA и 30 mA ( втората е за пред преалня, сушилня и бойлер).
Ето ги описани тука от какво предпазват:
https://www.gamma.be/fr/conseils-bricolage/installations-electriques/branchements-electriques/branchement-armoire-electrique/disjoncteur-differentiel

и при най-малкия дефект на изолация ( между фаза и кабела за земното ) или допиране на фаза до ламарините на пералнята например, токът е прекъснат моментално. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-вероятно трафопоста ти е звезда, но може и да е обикновено монофазно през незаземен звезден център. Не случайно публикувах темата за техника на безопасност и основни технически грешки, защото много техници продължават да бленуват за някаква фаза и нула, според показанията на фазомер. И пак ще повторя : В природата нулев потенциал няма, никога не е имало и няма да има. Не можеш тоководещ проводник през който се затваря  опасен ток да го кръстиш нулев. Така наречената нула или неутрала, спрямо коя да е от фазите също се явява фаза и фазомерът би отчел фази във всички 4 точки на звездната система, включително и центъра, при условие че не е заземен. При всички замервания на фазите и нулата, фазомерът ще отчита капацитивен потенциал спрямо заземителя. Лампичката на фазомера в този случай ще свети по-слабо от обикновено, но в зависимост на галваничната връзка със заземителя разлика може и да няма. Така че е съвсем нормално и при фазата и при неутралният (да не се бърка с нулев)  проводник да има слаб, безопасен, галваничен потенциал спрямо Земя.

Това е правилната еднофазна система за защита, но щом има и такъв стандарт в триъгълник и ако в къщата ви има стандартен трифазен контакт с 4 клеми за трите фази и една за земното, то тогава инсталацията наистина е трифазна. Съответно трябва да имате и трифазен електромер или 3 еднофазни електромера и подадената мощност към къщата да е 3 пъти по-голяма от стандартната еднофазната мощност. В жилищните блокове трифазен ток се прекарва обикновено за захранване на асансьора, а в малка къща това е излишно, ако не се използват трифазни консуматори, като помпи  и др. Купете си един дизелов  генератор и измерете с фазомер всичките фази, той ще отчете слаб потенциал на всички фази и на неутралният проводник.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, peppone1 написа:

В природата нулев потенциал няма, никога не е имало и няма да има

прочети квой кафез на Фарадей
и шти помогна, с това, че две тела с еднакъв потенциал, потенциалната разлика е нула, демек нулев потенциал
ако земята е с потенциал хиляди волта, а аз съм върху нея, шъ ма убий ли ве
и што птиците кацнали на далекопровод не падат от токов удар
ади, тръси ис мрежата на нета

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, дръндю написа:

прочети квой кафез на Фарадей
и шти помогна, с това, че две тела с еднакъв потенциал, потенциалната разлика е нула, демек нулев потенциал
ако земята е с потенциал хиляди волта, а аз съм върху нея, шъ ма убий ли ве
и што птиците кацнали на далекопровод не падат от токов удар
ади, тръси ис мрежата на нета

Я малко по-спокойно! Не съм дошъл до вас да ти тропам на вратата и да прося знания. След като те мързи да ставаш даскал, не се напъвай да учиш другите не потърсили помощ. Аз ви показах основни грешки които правят ел. техниците, вие ми говорите за "Ламския сняг". За птичките и кафезите подробно съм ги обяснил във въпросната  тема, но моля не ме изпитвайте, изпитайте себе си и научете кое фаза и кое нула. Но за да бъда правилно разбран ще отговоря на въпроса ти с въпрос, защото както и сега така и преди въобще не съм изненадан от баналните ви въпроси. Откъде ще дойде този потенциал 1000V върху Земята, нали някой трябва да го спусне отнякъде? Дали ще е гръмотевица, мълния или нещо друго, нека да отговоря, че някой друг може да ми поясни че това може да бъде наистина гръмотевица и така да стане говорилня до безкрай. Ако си затворен в този уж занулен Фарадеев кафез и вътре в него ти мушнат по една фаза, какво ще стане с теб вътре в този кафез? Нека си представим че този кафез са армираните панели в сградите в които живеем. Нима този кафез ни пази? Точно обратното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Белгиеца написа:

От тази страница
четете долу ето това:

Tout ce qui précède concerne les installations conformes aux normes européennes harmonisées; situation la plus fréquente. Mais, particulièrement en Belgique, on peut retrouver d'autres types d'installation, la plus fréquente "exception" étant le 3X220V.

Le courant est produit sur trois phase, mais il n'y a pas de neutre. On y ajoute également la terre:
--- L1 (phase 1)
--- L2 (phase 2)
--- L3 (phase 3)
--- G (terre) - fil vert et jaune
Entre deux phases, il y a toujours +/- 220V

Така, за да не се усъмните че ви будалкам с мой превод, превеждайте си го сами.
Вече като съм ви показал как се казва на френски, можете да си го търсите и вие по други сайтове, да го намерите на много места.
Каква стана сега тя, а ?
На толкова яко посещаван форум да няма нито един инженер разбиращ от европейски токове.
После що ви били ниски заплатите ...

Дай на немски. Вий в Белгия немски не знаете ли? Стига с тоя френски.

преди 1 час, peppone1 написа:

. И пак ще повторя : В природата нулев потенциал няма, никога не е имало и няма да има. Не можеш тоководещ проводник през който се затваря  опасен ток да го кръстиш нулев

Какво е нулев потенциал? Маса ли имаш предвид? Или диелектрик?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване