Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

petie1

Всичко за Debian и неговите внучета - новини, въпроси, проблеми

Препоръчан отговор

Гост

преди 1 час, бат'начо написа:

Ми то за Джеси, бе баце. Ма щом става... и държи това, което се има за ssl...

Става,става бе баце,става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, rado84 написа:

Провери автора на упътването, може да се окаже, че го е писало онова мрънкало, дето сменяло гребена с очила. :D

А то беше на английски а оня твърди че не го знае

преди 1 час, бат'начо написа:

Ми то за Джеси, бе баце. Ма щом става... и държи това, което се има за ssl...

Ха моето дистро

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Срещнах проблеми с Debian - ядрото не е подходящо за работа в реално време.
Занимавам се по малко с композиране на музика.
Когато включих MIDI клавиатура в Debian, закъснението при натискане на клавиш се оказа катастрофално.
Никой софтуерен секвенсер не тръгна нормално.

Когато изпълня командата:
# grep ^CONFIG_HZ /boot/config-`uname -r`

Дава резултат:
CONFIG_HZ_250=y
CONFIG_HZ=250

Тaзи честота на ядрото 250Hz е много ниска.
За музика е необходимо "Low Latency Kernel" с честота 1000Hz:

CONFIG_HZ_1000=y
CONFIG_HZ=1000

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, NVJ написа:

Срещнах проблеми с Debian - ядрото не е подходящо за работа в реално време.
Занимавам се по малко с композиране на музика.
Когато включих MIDI клавиатура в Debian, закъснението при натискане на клавиш се оказа катастрофално.
Никой софтуерен секвенсер не тръгна нормално.

Когато изпълня командата:
# grep ^CONFIG_HZ /boot/config-`uname -r`

Дава резултат:
CONFIG_HZ_250=y
CONFIG_HZ=250

CONFIG_HZ_1000=y
CONFIG_HZ=1000

Пробвай с Arch (или Anarchy Linux, ако искаш графичен инсталатор за Arch). Ядрото е възможно най-новото (в момента е 5.2.4) и има вероятност поддръжката на хардуер, вкл. и на миди клавиатура да е по-добра от тази на древното ядро на Дебиан, което май беше 4.19.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, rado84 написа:

Пробвай с Arch (или Anarchy Linux, ако искаш графичен инсталатор за Arch). Ядрото е възможно най-новото (в момента е 5.2.4) и има вероятност поддръжката на хардуер, вкл. и на миди клавиатура да е по-добра от тази на древното ядро на Дебиан, което май беше 4.19.

А защо просто не си свалиш и компилираш каквото си искаш ядро ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, NVJ написа:

Това излиза при първо търсене при мен  https://linuxmusicians.com/viewtopic.php?f=27&t=19265

А това гледам е активно https://distrowatch.com/table.php?distribution=avlinux

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ТерминалТора написа:

А защо просто не си свалиш и компилираш каквото си искаш ядро ?

А ако не знае как? Щот' аз примерно не знам как. И съответно е по-лесно да мина на ролинг дистро, отколкото да компилирам ядра. Че то докато изкопая и прочета нужните информация и пакети за компилиране, 10 пъти по-бързо ще инсталирам Арч-а. :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

;) Така ли ми се струва, ама не виждам нещо тук арчъри, защо ли така, туй високо специализирано дистро го няма. https://wiki.linuxaudio.org/apps/categories/distributions

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

От два дни е налично почти 98% изчистеното откъм грешки ръководство за инсталиране ZFS 0.8.x като root на Buster:  https://github.com/zfsonlinux/zfs/wiki/Debian-Buster-Encrypted-Root-on-ZFS

Работи с дребни незначителни поправки, резултатът от инсталация на Buster ZFS Root with Native encryption - най-новият писък в ZFS технологията.
https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZUTvv7ZT0byAUQ4HA5wtKsAwEVjRf2Uyzj7

Новият ZoL ZFS 0.8 е качествен скок в развитието на ZFS, инженерно по-нов и с доста повече функционални възможности от този във FreeBSD, и превръща FreeBSD в догонващи и надцакани в най-силния им коз - ZFS. Сигурно затова и FreeBSD, опирайки се на англосаксонската максима "Ако не можеш да ги победиш, се присъедини към тях" се отказват от собствения си ZFS и минават на този на Linux.

Усещането за  ZFS e наистина фантастично като за мощ и възможности на 128 битова CoW файлова система, значително по-стабилна, логически по-подредена, а оттам и далеч по-лесна за администриране от главния й конкурент  Btrfs.

В битката за надмощие в CoW файловите системи ми се струва, че съдбата на Btrfs към залез е вече предопределена след релииза на ZFS 0.8.x, а CoW Xfs има шанс единствено ако RH наложат някак си политически силово все още неоформената си разработка.

Редактирано от Тамболианеца (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А защо трябва да компилира ядро кат може да си качи готово ядро кат деб пакет?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, бат'начо написа:

Явно има различни възможности, ще изпробвам някои, но внимателно.
Защото в момента трябва да използвам тази машина и за други задачи.

Инсталирал съм Python (Anaconda) + TensorFlow
и правя модели за машинно обучение с невронни мрежи, които работят много напрегнато.

Опасявам се да не се появят някакви неочаквани проблеми ако променям операционната система.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Тамболианеца написа:

От два дни е налично почти 98% изчистеното откъм грешки ръководство за инсталиране ZFS 0.8.x като root на Buster:  https://github.com/zfsonlinux/zfs/wiki/Debian-Buster-Encrypted-Root-on-ZFS

Работи с дребни незначителни поправки, резултатът от инсталация на Buster ZFS Root with Native encryption - най-новият писък в ZFS технологията.
https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZUTvv7ZT0byAUQ4HA5wtKsAwEVjRf2Uyzj7

Новият ZoL ZFS 0.8 е качествен скок в развитието на ZFS, инженерно по-нов и с доста повече функционални възможности от този във FreeBSD, и превръща FreeBSD в догонващи и надцакани в най-силния им коз - ZFS. Сигурно затова и FreeBSD, опирайки се на англосаксонската максима "Ако не можеш да ги победиш, се присъедини към тях" се отказват от собствения си ZFS и минават на този на Linux.

Това добре, но от цялата шумотевица не вдявам няколко неща:

1. Ако искам ZFS в Linux, какво трябва да инсталирам? Кои са двата най-издържани проекта за Linux в момента?

2. Ако реша че ще ползвам ZFS във FreeBSD и Linux, какъв е шанса файловата система да се омаже? А между два различни Linux-а, ако приемем че ползват различни версии или реализации?

преди 14 часа, Тамболианеца написа:

В битката за надмощие в CoW файловите системи ми се струва, че съдбата на Btrfs към залез е вече предопределена след релииза на ZFS 0.8.x, а CoW Xfs има шанс единствено ако RH наложат някак си политически силово все още неоформената си разработка.

Дано не. Ненавиждам този подход. А и ми харесва разделението между прости и сложни файлови системи. Тоест предпочитам XFS и EXT4 да си останат елементарни файлови системи с поддръжка на само най-важното.

ZFS ме интересува колкото за външните дискове (заради чексумите на данните), евентуално за Root (заради CoW) и евентуално за пренос на данни между FreeBSD и Linux. Като последните две са с малък шанс за употреба. Иначе на даля за данни и home мисля да си карам с EXT4/XFS. Даже сега екпериментално съм минал изцяло на XFS за вътрешния диск. Откакто Росен ми пусна мухата за износването на SSD-тата.

преди 17 часа, rado84 написа:

А ако не знае как? Щот' аз примерно не знам как. И съответно е по-лесно да мина на ролинг дистро, отколкото да компилирам ядра. Че то докато изкопая и прочета нужните информация и пакети за компилиране, 10 пъти по-бързо ще инсталирам Арч-а. :D

И ти си прав и те са прави. Ако на компютъра правиш само едно-две неща в даден момент, тогава не е проблем да сложиш/преминеш на каквото и да е. Даже и Windows. Но я си представи, че си го нагласял половин година и имаш 100-на по-специфични програми.

Не е голям проблем да компилираш ядрото по-метода на прекомпилиране на пакета. Тогава с малко четене и смяна само на няколко подбрани опции можеш да се оправиш. Това съм го правил преди цяла вечност на Arch и стана много лесно и бързо. Обаче, ако искаш да минеш на друга версия или да правиш много промени или да го билднеш от друг сорс, тогава вече става много трудно. Защото не можеш да разчиташ на шаблона, пачовете и теста на готовия пакет. Ще има сменени/нови опции и общо взето ще се оплетеш, без да имаш идея дали това чудо ще работи адекватно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Melmak ® написа:

Това добре, но от цялата шумотевица не вдявам няколко неща:

1. Ако искам ZFS в Linux, какво трябва да инсталирам? Кои са двата най-издържани проекта за Linux в момента?

2. Ако реша че ще ползвам ZFS във FreeBSD и Linux, какъв е шанса файловата система да се омаже? А между два различни Linux-а, ако приемем че ползват различни версии или реализации?

Дано не. Ненавиждам този подход. А и ми харесва разделението между прости и сложни файлови системи. Тоест предпочитам XFS и EXT4 да си останат елементарни файлови системи с поддръжка на само най-важното.

ZFS ме интересува колкото за външните дискове (заради чексумите на данните), евентуално за Root (заради CoW) и евентуално за пренос на данни между FreeBSD и Linux. Като последните две са с малък шанс за употреба. Иначе на даля за данни и home мисля да си карам с EXT4/XFS. Даже сега екпериментално съм минал изцяло на XFS за вътрешния диск. Откакто Росен ми пусна мухата за износването на SSD-тата.

1.1. Зависи кой Линукс ползваш, защото знаеш пакетирането, а оттам вида и броя необходими пакети при различните дистра е различно.
1.2. Единствено съм ръчкал ZFS в Linux от страната на Debia/Devuan и openSUSE, но добър съпорт имат и Archlinux и Fedora, доколкото зная.
Debian/Devuan  поддържат както 0.7.х, така вече и най-новите версии 0.8.x, версиите 0.7/0.8 се инсталират от съответните им stable/unstable  хранилища. openSUSE единствено официално поддържа 'the latest & greatest',  в случая 0.8.1 и инсталируем през factory. За чисто добавяне на на възможност за ZFS файлова система, усилията са минималистични, едно просто добавяне на пакети и кърнел сорс и прегенериране на initramfs, както всичко това се извършва автоматично - и в Debian и в openSUSE. След генерирането на заветния zfs модул, натам си ти чрез zpool и zfs да си създадеш каквато файлова конфигурация ти е кеф и където ти е кеф - върху дискове, дялове, файлове.
Виж, ако искаш да инсталираш ZFS катo root, Дебиан го може, за openSUSE не съм намирал ръководство по обясними причини - няма да си прецакат Btrfs политиката я. Но теоретично би трябвало да е възможно даже и през техния инсталатор.

2.1. За да омажеш шернът zpool между Linux/Linux или  Linuх/FreeBSD трябва първо да го импортнеш с права за писне, а версиите на ZFS определят какво можеш да правиш, дали можеш въобще да импортеш файловата система и доколко си съвместим. Или с други думи, версията на самата файлова система те ограничава да правиш зулуми. Е, ако си много настоятелен - не зная, аз лично не съм упорствал след нейни по-сериозни предупреждения.
Хубавото на вече създадена ZFS файлова система е, че можеш да и правиш еднопосочен ъпгрейд като версия и възможности, т.е. тя не фиксирана към времето на създаване, както са традиционните файлови системи.

3.1 Забрави XFS да остане в традиционния си вид, която файлова система не стане  крава (CoW) се е запътила към музея на файловите системи. Да ти припомня  изявлението на създателя на ext4, че ext4 e изчерпала проектните си възможности и бъдещето е Btrfs според него.

3.2. Даже и да имаш само един диск, CoW e по-добро решение за съхранение на данни откъм устойчивост на омазване на файловата система спрямо традиционни файлови системи, особено ако много пишеш по тая система. Единствен проблем от практическо естество за ползване на ZFS файлова система ще имаш от страната на Уиндоус, който е пълна дупка към този момент за работа със  ZFS . Но може би в бъдеще и той ще има съвместимост с нея, както в момента има за ext2/3/4, xfs, btrfs.

3.3. Има вече и TRIM за ssd/nvme oт версия 0.8.

По-важното за 0.8:
https://arstechnica.com/gadgets/2019/06/zfs-features-bugfixes-0-8-1/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, бат'начо написа:

;) Така ли ми се струва, ама не виждам нещо тук арчъри, защо ли така, туй високо специализирано дистро го няма. https://wiki.linuxaudio.org/apps/categories/distributions

Има го, ама не гледаш внимателно. Просто е в списъка с дистра, за които не предоставят/не гарантират поддръжка. И е написано като ArchAudio.

преди 3 часа, Melmak ® написа:

И ти си прав и те са прави. Ако на компютъра правиш само едно-две неща в даден момент, тогава не е проблем да сложиш/преминеш на каквото и да е. Даже и Windows. Но я си представи, че си го нагласял половин година и имаш 100-на по-специфични програми.

Това не е проблем. Нагласянето го правя веднъж, после всички пътища и папки с настройки в един архив и ако се наложи преинсталиране, възстановявам за секунди. А и програмите ги инсталирам всичките с една единствена команда.

Интересно ми е дали Дейбиан би могъл да върви с ядро 5.2.4 - това е единствената причина да опитам компилиране на ядро за неарч дистро.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 3 часа, rado84 написа:

Интересно ми е дали Дебиан би могъл да върви с ядро 5.2.4 - това е единствената причина да опитам компилиране на ядро за неарч дистро.

Може,може баце,всичко може.

spacer.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, rado84 написа:

Интересно ми е дали Дейбиан би могъл да върви с ядро 5.2.4

Не само че е възможно, ами е и практически възможно да компилираш 5.2 кърнел  на 3 версии Дебиан назад -  чак до Debian 7 Wheezy включително.
https://en.wikipedia.org/wiki/Debian_version_history#Release_table

Айде и един прясно компилиран кернел 5.2.5 от мен за Debian 9 Stretch:
https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZqwyi7Zrklcd8U2gsh9xrclJp44hmhFejik

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, rado84 написа:

Интересно ми е дали Дейбиан би могъл да върви с ядро 5.2.4 - това е единствената причина да опитам компилиране на ядро за неарч дистро.

Да и даже няма нужда от компиларане в хранилищата обиквено е готово като деб пакети

преди 2 часа, argu написа:

Може,може баце,всичко може.

spacer.png

Дебиан може всичко

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Тамболианеца написа:

3.1 Забрави XFS да остане в традиционния си вид, която файлова система не стане  крава (CoW) се е запътила към музея на файловите системи. Да ти припомня  изявлението на създателя на ext4, че ext4 e изчерпала проектните си възможности и бъдещето е Btrfs според него.

Не съм съгласен за CoW. Технологията е интересна, но с ограничено приложение за персонални компютри, от което най-много се интересувам.

Може би не му е хрумнало по онова време да ги разделя на прости и сложни, както аз правя.

Btrfs ми беше доста интересна по едно време. Искаха постепенно да я развиват - хитър подход. Но се оказа, че всичките функции, за които се оглеждах, бяха нещо като "бета" и от тогава не съм я гледал. Изобщо е грешно да имаш бета функция във файлова система. Според мен бетата, проточването на разработката и реда по който вкарваха новите функции, донякъде ги провали.

преди 9 часа, Тамболианеца написа:

Единствен проблем от практическо естество за ползване на ZFS файлова система ще имаш от страната на Уиндоус, който е пълна дупка към този момент за работа със  ZFS .

Много съм доволен, че всичките ми външни дискове са на ext4 и включване към нещо различно от Linux е принципно забранено. Така че няма проблеми в това направление. Разбира се, ако си купя нови по-натам, може и ZFS да сложа. Харесва ми, че са предвидили проверка на съдържанието на файловете, което разпространените конкуренти не го могат.

Мерси за разясненията. Хубаво са се сетили за версиите. Доста ме ориентира, без да се налага да търся. Само не разбрах един проект ли развива реализацията за Linux или са няколко? Защото имам някакви спомени че са няколко различни, може би греша.

преди 7 часа, rado84 написа:

Това не е проблем. Нагласянето го правя веднъж, после всички пътища и папки с настройки в един архив и ако се наложи преинсталиране, възстановявам за секунди. А и програмите ги инсталирам всичките с една единствена команда.

:) Може и така, но при мен въпросния подход издиша със специфичните програми. Тук и аз съм виноват, защото трябваше преотдавна да измисля нещо. И ако бях, нямаше да се мотам толкова с миграциите. Като изключим тях, всичко друго ми е направено за Tombstone Reanimation или поне е мислено за него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

предварително се извинявам ако въпросът ми не е за тук.

Използвах debian 9 със lxde графична среда, на компютър,

който го използвам само за осъществяване на дистанционен достъп, чрез xfreerdp и vncviewer.

За удобство съм си направил .desktop файлове със параметрите за старт.

Всичко си работеше нормално, докато не upgrade-нах до debian 10 и се появиха следните досадни проблеми:

при стартиране на иконката на .desktop файла излиза следното съобщение:

https://www.kaldata.com/forums/gallery/image/16270-img_20190729_153306jpg/

другото е, че бутоните на floatbar-a на xfreerdp (синята лента отгоре) спряха да работят.

Има ли начин да се оправи, или да се върна на debian 9 ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, aspiridonov написа:

Здравейте,

който го използвам само за осъществяване на дистанционен достъп, чрез xfreerdp и vncviewer.

Всичко си работеше нормално, докато не upgrade-нах до debian 10 и се появиха следните досадни проблеми:

другото е, че бутоните на floatbar-a на xfreerdp (синята лента отгоре) спряха да работят.

Е стартирай де, връзваш ли се?

Според мен проблемите ти идват от стара неподдържана основна версия на програма в ъпгрейднат Debian до Buster, в който липсва тази основна версия на програма, а пък новата й основна версия е в бета статус и с колосално рефактуриране на зависимости - инсталацията й като замяна също не е решение.

Ако искаш да спреш времето се върни на Stretch, за да си ползваш същата xfreerdp1.1 версия.

Ако искаш да продължиш напред с Buster, инсталирай си Remmina: https://packages.debian.org/buster/remmina и забрави за xfreerdp ... поне докато излезе 2рата й стабилна версия - на сайта им гледам, че са във фаза RC, значи у buster-backports очаквай хfreerdp2 определено след Нова година.
Повече за Remmina: https://remmina.org/

И в двата случая за избор ще си спестиш време от излишна борба за нормално ползване на неподдържана вече основна версия на програма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Melmak ® написа:

Само не разбрах един проект ли развива реализацията за Linux или са няколко? Защото имам някакви спомени че са няколко различни, може би греша.

Не грешиш, но колкото и да са били, единствено това е от значение към днешна дата:
http://open-zfs.org/wiki/Main_Page

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Тамболианеца написа:

Е стартирай де, връзваш ли се?

Според мен проблемите ти идват от стара неподдържана основна версия на програма в ъпгрейднат Debian до Buster, в който липсва тази основна версия на програма, а пък новата й основна версия е в бета статус и с колосално рефактуриране на зависимости - инсталацията й като замяна също не е решение.

Ако искаш да спреш времето се върни на Stretch, за да си ползваш същата xfreerdp1.1 версия.

Ако искаш да продължиш напред с Buster, инсталирай си Remmina: https://packages.debian.org/buster/remmina и забрави за xfreerdp ... поне докато излезе 2рата й стабилна версия - на сайта им гледам, че са във фаза RC, значи у buster-backports очаквай хfreerdp2 определено след Нова година.
Повече за Remmina: https://remmina.org/

И в двата случая за избор ще си спестиш време от излишна борба за нормално ползване на неподдържана вече основна версия на програма.

Благодаря за отговора.

Да свързвам се, но всеки път излиза този прозорец и е малко досадно.

версията на xfreerdp е тази, която излиза от репозиторито на deb 10  - 2.0.0-dev5 (2693389a+debian)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, aspiridonov написа:

Вижте тази дискусия:

how-to-skip-execute-file-dialog-in-lubuntu-pcmanfm

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, aspiridonov написа:

Здравейте,

Ползвай Remina много е удобна

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...