Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ползвате ли SWAP в Linux?

Гости Kuroyagi
 Сподели

Препоръчан отговор

преди 28 минути, jhoro написа:

От какъв зор? Монитора е 1600 х 900 - резолюция над 720p е безсмислена!
Ако пусна лаптопа от терасата - няма да ползва нищо!

Пп. Говорех за горе-долу еднакво ползване - като програми и сайтове, в браузъра.

За "зора" - не знам. Дадох ти пример, какво ще стане, ако свалиш такъв файл.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 70
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 4 минути, cybercop написа:

За "зора" - не знам. Дадох ти пример, какво ще стане, ако свалиш такъв файл.

Аз пък ти казах - защо няма да си сваля такъв.

3d игрите и CAD софтуера също искат много ресурс, ама ... не играя и не работя в момента!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пп. Не се ли усещате от начало, че въпросът е грешно зададен?
Какво значи - „ПОЛЗВАТЕ ЛИ?”

Ако беше формулиран - „Имате ли?” или „Правите ли си?” - щеше да е по-коректно.
Windows си създава swap file без изобщо да пита - такава е концепцията. При Линукс(ите) избора е ваш - да има или не swap дял.

Но дали ще се ползва, кога и колко - не го решава потребителя. Гледам мониторинг на различни ОС - едната пълни RAM- а на 70-80% (включително кеш и шерната памет) и едвам пипа swap, другата - при 40% заета RAM, заема двойно повеме виртуална памет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, jhoro написа:

Гледам мониторинг на различни ОС - едната пълни RAM- а на 70-80% (включително кеш и шерната памет) и едвам пипа swap, другата - при 40% заета RAM, заема двойно повеме виртуална памет.

/etc/sysctl.conf

поставяш този ред 

vm.swappiness=10

и променяш стойността от 10 на която искаш. Това е процентът оставящо пространство на RAM паметта, при която системата да започне да прехвърля данни върху swap дяла. За повечето дистрибуции, по подразбиране е дадена стойност 60, което, поне за мен е прекалено. Това означава, че при заемане на паметта над 40%, системата започва да прехвърля данни върху swap дяла (файла).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, cybercop написа:

/etc/sysctl.conf

поставяш този ред 

vm.swappiness=10

и променяш стойността от 10 на която искаш. Това е процентът оставящо пространство на RAM паметта, при която системата да започне да прехвърля данни върху swap дяла. За повечето дистрибуции, по подразбиране е дадена стойност 60, което, поне за мен е прекалено. Това означава, че при заемане на паметта над 40%, системата започва да прехвърля данни върху swap дяла (файла).

Четейки ... току виж съм ти повярвал!
Звучи смислено, подредено и логически правилно! А и ти си сериозен и компетентен човек!
Обаче - и най-авторитетния метеоролог да ми обяснява, че „Навън е лято, слънцето пече, и птичките и пчеличките ...“ - като ми стане студено на д...то, няма да повярвам!

Казах го няколко пъти, ако искаш - ще го нарисувам! Щото машината даде фира!
При физическа RAN 3 GB (няма повече) - диспечера на задачите показва заети 2600 MB (барабар с паметта за видеото), а използването на swap дял - стотина и няколко MB.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, jhoro написа:

Четейки ... току виж съм ти повярвал!
Звучи смислено, подредено и логически правилно! А и ти си сериозен и компетентен човек!
Обаче - и най-авторитетния метеоролог да ми обяснява, че „Навън е лято, слънцето пече, и птичките и пчеличките ...“ - като ми стане студено на д...то, няма да повярвам!

Казах го няколко пъти, ако искаш - ще го нарисувам! Щото машината даде фира!
При физическа RAN 3 GB (няма повече) - диспечера на задачите показва заети 2600 MB (барабар с паметта за видеото), а използването на swap дял - стотина и няколко MB.

Имай предвид, че данните от swap дяла не се разтоварват, щом заетата физическа памет се освободи. В повечето случаи, те се пазят там до края на сесията.  

При заети 2600 МБ, бих ти препоръчал да инвестираш десетки левове в малко допълнителна памет. 

П.П.: Не знам, как от цитат на мой коментар на колегата vpvelev, касаещ машина с 32 GB, свалихме нивото на 3ГБ. Очаквам да се включи и колега, който е с 512 MB. При 3 GB RAM памет аз бих оставил swap дял от поне 3-4 GB.  Още по- точно е, че не бих се задоволил с тази памет и бих си купил поне втора плочка от 2 GB, дори да няма повече слотове за универсална DDR2. За AMD има и по 4GB.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Правилно е казано, че всеки гледа на света - от собствената си камбанария!+

преди 13 минути, cybercop написа:

Не знам, как от цитат на мой коментар на колегата vpvelev, касаещ машина с 32 GB, свалихме нивото на 3ГБ.

„Слязохме“ от 32 GB на 3 GB, за да ти покажа, че наличието и управлението на ресурси са много различни неща!

Имай Очаквам да се включи и колега, който е с 512 MB.

Тази машина отдавна е само паметник!

При 3 GB RAM памет аз бих оставил swap дял от поне 3-4 GB.
Още по- точно е, че не бих се задоволил с тази памет и бих си купил поне втора плочка от 2 GB, дори да няма повече слотове за универсална DDR2. За AMD има и по 4GB.

И без препоръки - swap дял си беше 10 GB.
„Плочките“ бяха 2 + 1 GB, просто дъното не поддържа повече от 4 GB!
За AMD не ме интересува - няма да сменям процесор.

При заети 2600 МБ, бих ти препоръчал да инвестираш десетки левове в малко допълнителна памет. 

Знам как ще прозвучи, но препоръки се дават само с пари!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, jhoro написа:

Правилно е казано, че всеки гледа на света - от собствената си камбанария!+

„Слязохме“ от 32 GB на 3 GB, за да ти покажа, че наличието и управлението на ресурси са много различни неща!

Тази машина отдавна е само паметник!

И без препоръки - swap дял си беше 10 GB.
„Плочките“ бяха 2 + 1 GB, просто дъното не поддържа повече от 4 GB!
За AMD не ме интересува - няма да сменям процесор.

Знам как ще прозвучи, но препоръки се дават само с пари!

Така е. Осем до десет лева си е внушителна сума. Не задължавам никого с нея. Всеки си знае положението. Относно процесора, много трудно се вкарва AMD процесор в интелско гнездо. Голяма мъка е. Освен това, въпреки, че са налични 4 GB DDR2 за AMD, китайците и за тях искат десетки левове. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, cybercop написа:

Така е. Осем до десет лева си е внушителна сума. Не задължавам никого с нея. Всеки си знае положението. Относно процесора, много трудно се вкарва AMD процесор в интелско гнездо. Голяма мъка е. Освен това, въпреки, че са налични 4 GB DDR2 за AMD, китайците и за тях искат десетки левове. 

Сигурен бях, че ще разбереш!

А точното определение за „много пари“ е - малко повече, отколкото имаш!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 часа, cybercop написа:

Относно процесора, много трудно се вкарва AMD процесор в интелско гнездо.

Ако подрежеш няколко крачета на процесора или пък орежеш гнездото на интел, може и да стане. :D Има такива клипчета на ненормални руснаци в Тубата - от зор да спестят някоя и друга евтина рубла. Но дали и как ще работи после е съвсем друга тема...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Swap-a е голяма тъпотия по начало. Трябва да се има в предвид, че е бил измислен за да „спаси положението“.

Не го включвам. Но компютъра и по-важното - начинът ми на работа го позволяват.

По-досадният отговор е че за да сработи ефективно, това което ще се пуска трябва първо да влезе в SWAP-а и второ да няма нищо против достъпът до памет да е много бавен. Тоест да кажем, ако не може да се събере в 16GB, то поне да се събере в 24 или максимум 32. А това не е фенемонално по-добро постижение. Също така по възможност да се избягват чести презаписи. Иначе другата тъпотия - SSD-то ще се повреди скоропостижно. За щастие, такава картина много прилича на разни сървъри. Така че там може да намери подходящо предназначение. Плюс това там могат да си позволят да сменят SSD често.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Melmak R написа:

По-досадният отговор е че за да сработи ефективно, това което ще се пуска трябва първо да влезе в SWAP-а и второ да няма нищо против достъпът до памет да е много бавен. 

Всъщност, имам подозрение, че с новите и по бързи SSD носители, положението със скоростта няма да е толкова лошо, колкото при старите HD. Там, ползването на swap дяла само предотвратяваше незабавната "смърт" на системата, без да се разчита на ефективна работа. Но не искам и да експериментирам в това отношение. Решил съм да не го ползвам и това е положението. За сега 16 GB RAM памет ми стигат за ежедневна работа. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Melmak R написа:

Тоест да кажем, ако не може да се събере в 16GB, то поне да се събере в 24 или максимум 32.

преди 3 часа, cybercop написа:

За сега 16 GB RAM памет ми стигат за ежедневна работа. 

И двамата - не се „чувате“ - какво пишете.

Всъщност - и на мен 16 GB RAM биха ми стигнали, ама се налага да се събирам в 2-3-4 GB RAM!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сега е модерно да не се използва Swap дял а файл. Трансфера на информация към дяла е по-бърз отколкото към файла. За да работи хибернацията е необходимо swap да е не по-малко от рам паметта. В моя случай имам 8 gb ram и 8 gb swap.

Примерно при инсталация на Ubuntu без swap дял, системата си прави swap файл, който като големина се оразмерва според нуждата. На SSD дискове е препоръчително да се използва swap файл. Освен това SSD дискове имат повече живот, когато не се разделят на дялове. Само необходимите системни дялове, без които не може.

От друга страна съвременните компютри са с много рам и системата почти не пипа swap. Освен това всеки Linux може да бъде настроен да използва swap само, когато се изчерпа оперативната памет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, ntm7iv написа:

Сега е модерно да не се използва Swap дял а файл.

И се регистрира само за да ни „отвориш очите“ ли?

И защо модерно? Windows си го прави открай време.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, jhoro написа:

И се регистрира само за да ни „отвориш очите“ ли?

И защо модерно? Windows си го прави открай време.

Регистрирах се, за да се забавлявам.

Модерно е за Linux системите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, ntm7iv написа:

Регистрирах се, за да се забавлявам.

Модерно е за Linux системите.

Добре дошъл тогава! Приятни забавления - през следващите години.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, ntm7iv написа:

Примерно при инсталация на Ubuntu без swap дял, системата си прави swap файл, който като големина се оразмерва според нуждата. 

По спомени, инсталаторът на Ubuntu, правеше swap файла към 1,5 GB. Не знам, как преценява, че такава ми е нуждата. Тези файлове се създават или премахват за около минута. Не е проблем да си ги направиш и сам, ако ти трябват.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 4.01.2022 г. в 21:36, cybercop написа:

По спомени, инсталаторът на Ubuntu, правеше swap файла към 1,5 GB. Не знам, как преценява, че такава ми е нуждата. Тези файлове се създават или премахват за около минута. Не е проблем да си ги направиш и сам, ако ти трябват.

По моите спомени Мента 18.3 (която всъщност леко моднато убунту) веднъж ме сдоби с 32-гигабайтов суап (защото някой умник е решил, че swap трябва да е равно на RAM) и оттогава започнах ръчно да си модифицирам инсталацията, та да не ми пълни сториджа с простотиите си.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, Валсо написа:

По моите спомени Мента 18.3 (която всъщност леко моднато убунту) веднъж ме сдоби с 32-гигабайтов суап (защото някой умник е решил, че swap трябва да е равно на RAM) и оттогава започнах ръчно да си модифицирам инсталацията, та да не ми пълни сториджа с простотиите си.

Старата формула (от времето, когато 1GB RAM беше далечно бъдеще) беше такава. Инсталаторът правеше swap дял с обем, два пъти този на RAM паметта. След това, излезе една таблица, до какъв обем да се запази тази формула и, как да се промени след това (1,5х, 1х...). Но, таблицата е сложно нещо, а простият алгоритъм 2xRAM си остана в повечето инсталатори, въпреки, че не беше актуален.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, Валсо написа:

Карай бе! На 32 TB storage - 32 GB ... бълха те е ухапала.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...