Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Пише ли в Корана, че жената трябва да носи забрадка

Препоръчан отговор

24chasa.bg

Жените в Иран са задължени да носят забрадки. Но пише ли подобно нещо в Корана? Как моллите обясняват тази принуда?

Експертката по ислямски науки Аня Пистор-Хатам отговаря на тези и други въпроси:

---------------

Има ли в Корана изричен текст за това, че жените трябва да крият косите си?

На няколко места в Корана се говори за това как трябва да се обличат жените. Посочва се например, че жените трябва да използват част от облеклото си, за да покриват с него деколтето си. Но няма изрично указание за това, че трябва да покриват косите си, нито пък с какво.

Как в Иран обосновават задължителното носене на забрадка?

Не се само моллите в Иран - и много ислямски духовници, включително жени, са убедени, че жените трябва да покриват не само главите, но и цялото тяло.

Те се позовават на въпросните места в Корана, но ги интерпретират така, сякаш носенето на забрадка, респективно на друго покривало, е задължително. Ислямските проповедници в Иран например твърдят, че пророкът Мохамед и Коранът предписват жените да се забулват, за да не съблазняват мъжете, което водело до загуба на честта и до хаос.

По този въпрос има дълги традиции, някои от които датират от предислямските времена. В древния Ориент например само "уважаваните" жени, т.е. тези с по-висок ранг в обществото, са се забулвали. В древна Месопотамия на робините не им е било позволено да носят покривало.

Иран е ислямска република. На какво се основава ислямското право?

То се е развивало през много дълъг период от време и продължава да се развива. Ислямското право не е завършен процес, най-общо то стъпва върху четири стълба:

- първо на Корана;

- втората основа са действията и заръките на Пророка, тоест Сунната;

- на трето място са изводите по аналогия - ще рече, че цитатите в Корана, например за забраната да се пие вино, се пренасят и върху другите алкохолни напитки;

- и четвърто - ислямското право разчита на консенсуса между всички духовници и проповедници на исляма от дадена епоха, което ще рече, че те трябва да са единни по даден въпрос, а когато не са, трябва да използват Корана или примера на Пророка, за да стигнат до обща позиция.

Но защо забулването е толкова важно за исляма?

Това е резултат от общото действие на ислямските предписания, респективно на техните тълкувания, и патриархалните общества, в които ислямът основно се е разпространил. Така са се предавали представите за положението на жените. Затова и тук имаме една смесица от традиционни, нерелигиозни и религиозни елементи на исляма. Не всичко, което днес се възприема като мюсюлманско облекло, е непременно мюсюлманско.

И в някои други религии жените понякога носят забрадки, например католическите монахини или православните вярващи.

Защо?

Със сигурност това има различни значения. Една от причините е религиозността. В посланията на апостол Павел на едно място той също говори за това, че жените трябва да покриват главите си. Омъжените еврейски ортодоксални жени често носят перуки или покриват главите си по друг начин. Значението на косата на жената изглежда надхвърля чисто религиозното, излиза извън религията, която предписва на жените, или поне така се смята, да покриват косите си.

Има обаче голяма разлика между това дали жените могат сами да решават дали да се забулят, или правят това по принуда. Тези, които сега протестират в Иран и хвърлят забрадките си, приемат забулването като потисничество. Това се съдържа и в мотото им: жена, живот, свобода.

Протестите в Иран продължават вече доста дълго. Мислите ли, че иранското ръководство може да се огъне под уличния натиск и да премахне задължението за носене на забрадки?

Не вярвам това да се случи, тъй като забрадката е символ на ислямския начин на живот и на ислямското облекло. По същия начин виждат нещата обаче не само управляващите там, но и много други хора. Ако бъде отменено задължителното забулване, това ще постави под въпрос и много други неща, които са важни за Ислямската република. Не съм особено голяма оптимистка за изхода от тези протести - включително и защото това, което виждаме сега, е само началото на бруталното потушаване на протестната вълна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 121
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Пише, че Коранът е простотия, както и Библията. Вече тотално се убедих, че такива учения, религии трябва да се забранят със закон и всеки трябва да се вкарва в затвора или да се разстреля, ако ги проповядва! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

не пускам това с цел политиканстване - защото това явление има и политическа окраска в момента.

Темата е просто за различните порядки, сред различните места, държави и култури по света, като контрапункт на някои религиозни тези - че всеки канон е 'божествено предпоставен'.

Темата е само пример за това че дори и религиозни, но интелигентни хора могат да направят разлика между тясната фанатична религиозност и общите положения, роля и значение на религията - да спомагат за организацията и като договорен фундамент в социален смисъл. Защото общото се е правило на базата на религиозност и чрез религиозност се е търсил общественият консенсус и се е задавал редът, законите, правилата за колективно съществуване. Но това е било в минало време, сега е налице друг обществен консенсус - около извънрелигиозни основни положения и за много от религиозните хора по света, "светските' правила им се струват остро неприемливи и отрицаващи основните им заварени фундаменти.

Да не се забравя, че влизането и сред християнските храмове, също е препоръчително за жени да се покриват косата, краката, деколтето, раменете. От друга страна - за мъже не е позволено да носят шапки на главите (освен свещениците).... и т.н. Това с нищо не пречи на всеки извън храма... както и всеки вътре в него да си е с избрания "дрескод".

Религията, разбира се има и други изменения, а не само социално-значими, но написаното тук няма за цел да се занимава с други аспекти.

преди 17 минути, Емил Костов написа:

Вече тотално се убедих, че такива учения, религии трябва да се забранят със закон и всеки трябва да се вкарва в затвора или да се разстреля, ако ги проповядва! 

на фона на изказванията че "лично ти винаги носиш отговорност за написаното" - горното е просто емоционална изцепка и дори не съдържа елемент на сериозност - спрямо каквото е ОТГОВОРНОСТТА.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, _ramus_ написа:

не пускам това с цел политиканстване - защото това явление има и политическа окраска в момента.

Темата е просто за различните порядки, сред различните места, държави и култури по света, като контрапункт на някои религиозни тези - че всеки канон е 'божествено предпоставен'.

Темата е само пример за това че дори и религиозни, но интелигентни хора могат да направят разлика между тясната фанатична религиозност и общите положения, роля и значение на религията - да спомагат за организацията и като договорен фундамент в социален смисъл. Защото общото се е правило на базата на религиозност и чрез религиозност се е търсил общественият консенсус и се е задавал редът, законите, правилата за колективно съществуване.

Религията, разбира се има и други изменения, а не само социално-значими, но написаното тук няма за цел да се занимава с други аспекти.

Аз мразя политика и никога не бих си продал душата да се занимава с такава дейност. Говоря ти съвсем сериозно от моя гледна точка. Религията е създадена с цел да се държат в подчинение и страх хората. Навремето не е имало друга възможност. Сега това се прави с други средства като телевизия, интернет, социални мрежи и форуми. 

Религията трябва да се забрани със закон! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Емил Костов написа:

Религията трябва да се забрани със закон!

с което оставаш на едно ниво с "тоя, дето си играеш че го бориш, щото било заразно... за някои лековерни хора".

Всяка форма на крайности не е крайност за тоя, дето си я вярва. Радикализмът е просто "последната мярка на некомпетентния" и съвсем често е твърде близо до насилието. 

За мен това не е сериозно и  го приемам като част от "детските ( възрастовите) етапи". Затова ти предлагам да се въздържаш, ако ти е възможно, за да не те "въздържат", защото сред форума все пак има и правила...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, _ramus_ написа:

с което оставаш на едно ниво с "тоя, дето си играеш че го бориш, щото било заразно... за някои лековерни хора".

Всяка форма на крайности не е крайност за тоя, дето си я вярва. Радикализмът е просто "последната мярка на некомпетентния" и съвсем често е твърде близо до насилието. 

За мен това не е сериозно и  го приемам като част от "детските ( възрастовите) етапи". Затова ти предлагам да се въздържаш, ако ти е възможно, за да не те "въздържат", защото сред форума все пак има и правила...

Не е крайност. Векове наред заради религията са убивани систематично и са измъчвани хора. Не може някой после да ми излезе да ми каже, че Христовата вярва била правилна, а всички други са неверници. Не съм краен! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Емил Костов написа:

че Христовата вярва била правилна, а всички други са неверници

Никой не ти го е казвал, но нищо не му пречи на някой да си вярва в същото.

Ти също вярваш повечето 'твои си неща", но за теб са форма на "истина" - допусни че това е положението при всеки друг.

Тия твърди декларации и заявки толкова ли ти помагат да се изразиш, или това е просто инерция? Способен ли си да намалиш малко акцента, още повече че вече го прочетохме и не е толкова сложен за схващане, за да се повтаря упорито. Така ставаш тук до едно ниво  с всеки друг вярващ фанатик (не пиша "религиозен", а само "вярващ").

Интелигентните хора се опитват първо да помислят, да съждават... и тогава да изразят резултата... И никой интелигентен "резултат" няма как да е "краен".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, _ramus_ написа:

Никой не ти го е казвал, но нищо не му пречи на някой да си вярва в същото.

Ти също вярваш повечето 'твои си неща", но за теб са форма на "истина" - допусни че това е положението при всеки друг.

Тия твърди декларации и заявки толкова ли ти помагат да се изразиш, или това е просто инерция? Способен ли си да намалиш малко акцента, още повече че вече го прочетохме и не е толкова сложен за схващане.

О каза го! Просто прегледай коментарите. И не го казва само той. Както и да е! Имаш правото да мислиш за мен каквото си пожелаеш! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Един арабин среща друг в пустинята и го пита:
- Защо жена ти върви на три метра пред тебе бе? Нали в корана пише, че мъжът трябва да е отпред?
- Защото, когато са писали корана не е имало противопехотни мини!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Темата за вицовете не е ли другаде?

Щото тук ми се струва несериозно - и като място, и като послание, но няма и кой да спре Несериозника за да се изрази с готови думички.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, _ramus_ написа:

Темата за вицовете не е ли другаде?

Не знам какво очакваш, след като в Корана,както и в Библията и да не кажа в почти всяка религия жената е смятана за низшо същество и с нея трябва да се отнасяш като с парцал. Това е предостатъчно да забраниш всяка религия. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

добре, това вече го прочетохме и стана ясно. :) Ще го повториш ли още веднъж, че може някой да не го е забелязал?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, _ramus_ написа:

добре, това вече го прочетохме и стана ясно. :) Ще го повториш ли още веднъж, че може някой да не го е забелязал?

Не знам дали е към мен коментарът, но ще го повтарям постоянно ако се налага! Мисля, че е правилно. Представи си, че има религия, според която ти трябва да носиш забрадка, да не е показваш пред другите и да нямаш права. А да видим тогава какво ще правиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, Емил Костов написа:

в почти всяка религия жената е смятана за низшо същество

имало е религии, в които е било обратното.

Едно време, в християнството, 4 век, в Александрия, един християнски фанатичен проповедник създава за първи път женски образ сред християнския канон, който е сега сред всеки християнски храм - особено застъпен сред католическата деноминация. Историята е много сложна и заплетена, но една от версиите твърди че е изключително човешки впечатлен от една изключителна жена, с която съдбата го е доближила - учен, математик, рационалист, изследовател и естествоизпитател... Толкова впечатлен, че дори и влюбен... И жестоката й насилствена смърт ( с камъни) го белязва до края на живота му, вкл защото той е един от подстрекателите...

Същата нощ ( на нейната смърт) в Александрия християнските озверели тълпи опожаряват Александрийската библиотека - заедно с останалите разрушения, убийства и пожарища... В тълпите имало и мъже и жени и фанатичната жестокост на тълпата не познава разлика в полове или възрасти...

И се ражда образът на ДЕВА Мария.... та досега. А въпросният неин "автор" го обявили за "светец"...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, _ramus_ написа:

имало е религии, в които е било обратното.

Едно време, в християнството, 4 век, в Александрия, един християнски проповедник създава за първи път женски образ сред християнския канон, който е сега сред всеки християнски храм - особено застъпен сред католическата деноминация. Историята е много сложна и заплетена, но една от версиите твърди че е изключително човешки впечатлен от една жена - учен, математик, рационалист, изследовател и естествоизпитател... Толкова впечатлен, че дори и влюбен... И жестоката й смърт го белязва до края на живота му, вкл защото той е един от подстрекателите...

И се ражда образът на ДЕВА Мария....

Написах ти по-горе каквото трябва. Представи си, че има религия в която ти нямаш права. Даже не можеш и да пишеш затова. И ми кажи, че аз съм краен! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Емил Костов написа:

Не знам какво очакваш, след като в Корана,както и в Библията и да не кажа в почти всяка религия жената е смятана за низшо същество и с нея трябва да се отнасяш като с парцал. Това е предостатъчно да забраниш всяка религия. 

Не съм чел Корана, но в Библията не съм срещал подобно нещо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Емил Костов написа:

И ми кажи, че аз съм краен

вече си написахме каквото беше нужно. За мен е досадно да се повтарям... а и е признак че не е налице слушане, разбиране...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, _ramus_ написа:

вече си написахме каквото беше нужно. За мен е досадно да се повтарям... а и е признак че не е налице слушане, разбиране...

Не, на теб ти харесва, това което казвам, но не можеш и да го обориш! 

преди 4 минути, ncl написа:

Прочети я внимателно пак.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Емил Костов написа:

но не можеш и да го обориш! 

не ме интересува, а и не смятам подобни изцепки за заслужаващи "оборване".

Също така имаме и различие по това - че сериозните и отговорни диалози не се въртят по "това което харесва на някого".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, _ramus_ написа:

не ме интересува, а и не смятам подобни изцепки за заслужаващи "оборване".

Също така имаме и различие по това - че сериозните и отговорни диалози не се въртят по "това което харесва на някого".

Знам, че не ти харесва и затова избягваш от коментари. Както и да е. Пуснал си тема и аз написах каквото трябва,

преди 9 минути, ncl написа:

Вие, жените, покорявайте се на мъжете си, като на Господа” Намери си го сам! :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цитат

Да, пише!

.....................

Сура 33:59

О, Пророче, кажи на съпругите си и на дъщерите си, и на жените на вярващите, да спускат върху себе си покривалото [когато излизат]. Това е най-подходящото, за да бъдат разпознати и да не ги огорчават. Аллах е опрощаващ, милосърден.

........

Сура 24:30

Кажи на вярващите мъже да свеждат погледите си и да пазят целомъдрието си! За тях това е най-чистото. Сведущ е Аллах за техните дела.

И кажи на вярващите жени да свеждат поглед и да пазят целомъдрието си, и да не показват своите украшения освен видното от тях, и да спускат покривалото върху пазвата си, и да не показват своите украшения освен пред съпрузите си или бащите си, или бащите на съпрузите си, или синовете си, или синовете на съпрузите си, или братята си, или синовете на братята си, или синовете на сестрите си, или жените [вярващи] или [слугините], владени от десниците им, или слугите от мъжете без плътски нужди, или децата, непознали още женската голота. И да не тропат с крак, за да се разбере какво скриват от своите украшения. И се покайте пред Аллах всички, о, вярващи, за да сполучите!

........................

Друг е въпросът кой как тълкува написаното.

Още по-друг е въпросът кой го е написал и с каква цел!

Трети е въпросът чии цели е обслужвало написаното.

Четвърти е въпросът дали държавното устройство и религията трябва да бъдат едно цяло.

Свидетели сме, че във всички общества, когато религията е държавна политика, властват диктатурата и фанатизмът.

Но за да бъде променен един режим, който е действал от столетия, следва да дойде също толкова силен реформатор и диктатор, който да промени традициите.

Такива реформатори не се раждат често.

Един пример в историята е Ататюрк, който за кратко време налага съвсем нов мироглед и успява да наложи радикални реформи във всички сфери на обществения живот.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, Емил Костов написа:

Не е крайност. Векове наред заради религията са убивани систематично и са измъчвани хора. Не може някой после да ми излезе да ми каже, че Христовата вярва била правилна, а всички други са неверници. Не съм краен! 

Това, ако не е крайност, не знам... Разбира се, че си краен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, _Aumi_ написа:

Четвърти е въпросът дали държавното устройство и религията трябва да бъдат едно цяло.

И на четирите въпроса отговорът е съвсем прост и моят вариант вече го написах:

преди 17 часа, _ramus_ написа:

Темата е само пример за това че дори и религиозни, но ителигентни хора могат да направят разлика между тясната фанатична религиозност и общите положения, роля и значение на религията - да спомагат за организацията и като договорен фундамент в социален смисъл. Защото ОБЩото се е правило на базата на религиозност и чрез религиозност се е търсил общественият консенсус и се е задавал редът, законите, правилата за колективно съществуване.

Това е било така от хилядолетия, без значение каква и коя религия е избрана да е центъра на обществения консенсус - и оттам на "държавата".

Социалният смисъл и значение на религията е точно в това. Между другото - така е и с всяка друга идеология, ... като комунизъм, например, който беше за кратко в историята да е социален консенсус, който беше "наложен" почти насила спрямо голям брой хора. Имаше си и аналог на "църквата" (партията), имаше си "партийни другари" в ролята на свещениците... За хилядолетията тия елементарни модели и схеми не са мръднали с нищичко... и за това причината не е нито в 'властимащите', нито в "елита"... :)

ДЪРЖАВАТА е специфична форма за социална организация и не може да мине без някаква форма на идеология, нужда от ред, йерархия, управление, правила (закони) и налагане на спазването им - поне за сегашния етап на огромното човешко множество, както и заради историческите инерции, но и натрупания вече опит.

Само от 2-3 столетия държавният и обществен договор се правят опити да се отделят от религиозните заварени инерции. На някои места по света - това е по-трудно и тече бавно. На други - с относително по-бърз темп.

И нещо, което твоята феминистко пристрастие пропуска - твърде много жени сред исляма ги устройва да ползват ислямското облекло и имат съпротива да го променят. Това не е само в Иран... Въобще - нещата не се въртят само около 'режими', а до обществен договор между милиони хора - понякога стотици милиони... Ако си мислиш че си наясно въобще за какви проблеми и мащаби става въпрос... - но не мисля че си наясно...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, Емил Костов написа:

Представи си, че има религия, според която ти трябва да носиш забрадка, да не е показваш пред другите и да нямаш права. А да видим тогава какво ще правиш.

Напълно си го представям, даже имаме съвсем пресен пример. Само замени вида покривало и включи отново Вярата, този път в някаква самозвана подкупена наука с главно "н". Имаше ограничения и забрани за излизане от дома за някои, все още има даже. Помисли дали трябва да припишем подобни явления изключително на религиозните общества, или на манталитета на хората и съответните власти, манипулиращи манталитета. За целите на които търсенето на доказателства и разумните доводи са по-скоро вредни и осъдителни за "обществото" в момента. 

преди 3 часа, _Aumi_ написа:

И в "Бхагавад Гита" пише, че жените са виновни за смесването на кастите и израждането на поколенията, нещо в този смисъл. Допусни, че подобни забрани са били въвеждани на етапи, когато повечето хора вече не са имали достъп до определено знание за порядъка и причините на естествените процеси, но малцина с достъп до него все още са си предавали властта и са искали да смекчат последствията от всеобщото невежество. Друг въпрос е кога самите налагащи забрани стават невежи последователи и изопачители, напълно под властта и мотивирани от страстите си. Нещата наистина са доста по-сложни. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...