Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Публикувано изображение

Запорожцы пишут письмо турецкому султану

Е, арти, има и приятни изключения...

Това е писмото, което предизвиква отговора на казаците:

Послание Мухаммеда IV

Я, султан, сын Мухаммеда, брат Солнца и Луны, внук и наместник Бога, владелец царств Македонского, Вавилонского, Иерусалимского, Великого и Малого Египта, царь над царями, властитель над властелинами, необыкновенный рыцарь, никем непобедимый воин, неотступный хранитель гроба Господня, попечитель самого Бога, надежда и утешение мусульман, смущение и великий защитник христиан — повелеваю Вам, запорожским казакам, сдаться мне добровольно безо всякого сопротивления и меня Вашими нападками не заставлять беспокоиться.

Султан турецкий Мухаммед IV.

А ето и самият отговор:

Запоріжські козаки турецькому султану!

Ти, султан, чорт турецкий, i проклятого чорта брат i товариш, самого Люцеперя секретар. Якiй ти в чорта лицар, коли голою сракою їжака не вб'єш! (нещо като "можеш ли да убиеш таралеж с гол задник") Чорт висирає, а твоє вiйсько пожирає. Не будеш ти, сукiн ти сину, синiв христiянських пiд собой мати, твойого вiйска ми не боiмось, землею i водою будем биться з тобою, распройоб твою мать.

Вавилоньский ты кухар, Макидоньский колесник, Іерусалимський бравірник, Александрiйський козолуп, Великого и Малого Египту свинар, Армянська свиня, Подолянська злодиюка, Татарський сагайдак, Каменецький кат, і у всего свiту i пiдсвiту блазень, а нашого Бога дурень, самого гаспида онук и нашого х** крюк. Свиняча морда, кобиляча срака, різницька собака, нехрещений лоб, мать твою в'йоб!

От так тобi запорожцi виcказали, плюгавче. Не будешь ти i свиней христiанских пасти. Тепер кончаємо, бо числа не знаємо i календаря не маємо, мiсяць у небi, рік у князя, а день такий у нас, який i у вас, за це поцілуй в сраку нас!

Пiдписали: Кошовий отаман Іван Сірко зо всiм кошем Запоріжськiм

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не,arti,нямаше я досега

Публикувано изображение

Мдаа.виж само изпъкналите вени и потта по челата им-как влачат шлепа нагоре,срещу течението на великата река.......А между другото,за първи път Репин е видял бурлаци на Нева през летните дни на 1868 г. Тогава , потресенот зрелището, решил да нарисува картина, показваща измъчените, в хомоти бурлаци.За да събере материал, художникът две години яздил по Волгу и натрупал стотици скици на жителите по течението на реката. След няколко прерисувания на картината през есента на 1873 г. работа била окончателно завършена.

Ето и детайл от нея-лицата им отблизо:

Публикувано изображение

vboychev,явно мислим по един и същ начин с теб за картините Публикувано изображение

От нея най ме кефи ей този Публикувано изображение пич.А и писарят Публикувано изображение колко хитро се подсмихва.

Малко хора знаят,че тази картина има два варианта:от 1891 година и от 1896,като вторият така и не е завършен Публикувано изображение

Казаците са били пичове,а? Публикувано изображение

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Запорожцы пишут письмо турецкому султану

Е, арти, има и приятни изключения...

хаха да е има разбира се и други страхотни портрети, които нямат тягостно излъчване, но и казаците не бих ги закачила у дома, ако имах кръчмичка обаче щеше задължително да виси там, страшна емоция лъха от картината, даже ми се ще да седна при тях на масата като напишат писмото и да се напием като казаци Публикувано изображениеПубликувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казаците не само са били пичове, докторе, а и за щастие са подхвърлили немалко семки и по нашите земи (благодарение на Йосиф Висарионович)... Спомням си един филм от ранното ми детство - "Героите на Шипка" - там имаше един здрав казак с дебел мустак, който между баталните сцени успя да загърне една наша вакла мома... Та имаме си кръвчица с тях...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Arti, благодаря ти за чудесния избор!!! :sobbing::sobbing::yanim:

Ето още нещичко на Ron Gianola:

Публикувано изображение"Summer serenade"

Публикувано изображение"Inside out"

Публикувано изображение"Invitation"

Публикувано изображение"Retreat"

Публикувано изображение"River sunset"

Публикувано изображение "River Idyll"

Публикувано изображение"Retreat"

Публикувано изображение"Daydream"

Публикувано изображение"Tranquillity"

Публикувано изображение"Morning moment"

Публикувано изображение"Gold morning"

Публикувано изображение"Going with the flow"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Mell,особенно ме заплени-"речна идилия"-наистина отговаря на името си....Сякаш чувам ромона на поточето......

А ето от мен

Публикувано изображение

"Танц" 1883 г.

Пиер Огюст Реноар (Pierre Auguste Renoir)

Заплени ме изражението на девойката...Мъжът със жълтата шапка се е навел все едно че и говори нещо (или пък да я целуне),а тя уж се отдръпнала,а всъщност размишлява (може би-дали да му дам?)...Той я е притиснал силно до себе си,а тя не се дърпа много-много,но пак опираме до изражението и......Не мога да го разтълкувам Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

"Пътят",рисувана през 50-те г. на ХХ от НАЙДЕН ПЕТКОВ (1918 - 1989)

Май когато съм махмурлия ме избива да се наслаждавам и да пиша за картини........Гледам този кален Път и се чудя на къде ли води.Дали и Найден Петков,като е рисувал тази картина е искал,като мен да изостави всичко и да поеме на някъде по този Път?Пътят е кален,ако тръгнеш по него-ще се изцапаш.Цялата картина е в унили краски,мекотата на фона и къщите около пътя допълнително вкарват една умилителна нотка в настроението.Мисля,че е есен.....Едно дърво почти без листа е застанало в началото на Пътя и сякаш бележи границата.МИлся,че поема ли този Път,няма да се върна отново при това дърво.А старият телеграфен стълб,подпрян от едната страна сякаш казва-"Ти тръгни,покрай пътя има още много мои събратя.Ти ще вървиш,вървиш,и ще си измерваш измилото разстояние по нас...".В далечината-надвиснала е някаква планина.....А може би-сянка на нещо зло?Не знам.Само който тръгне по този Път ще разбере.Аз стоя под дървото и не смея да тръгна.А може и да се престраша някога....... Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо съвременно и силно впечатляващо ме. Добре премерена смес от перфектност и мистерия. Наслаждавайте се :ph34r:

Between Darkness and Wonder by ~DarknessWonder

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да развеселя обстановката! :ph34r:

Искам да живея в жълта къща

Измислете ми заглавие

Дон Кихот и Санчо Панса

Самодиви в бели премени Обаче качеството куца, че стената е бяла и е на изкуствена светлина. Публикувано изображение

Чурулийке ;) Малко идиотско, но весело!

Автор е Мариела Димитрова-Мара.

Стигат ви толкова за днес! :wors:

Редактирано от DeadSmurf (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докато пишех репортаж за Плевен (в една тема),търсех картини от Плевен-да ги приложа.Так случайно попаднах на две картини от Верешчагин,които просто ме потресоха.

Публикувано изображение

"Панихида"

и

Публикувано изображение

"Апотеоз на войната"

Не знам какво си мислите вие,когато ги гледате.Аз обаче не мога да мигна.Верешчагин е бил просто майстор на четката.Все едно съм там-след битката.Свещенникът отслужва панихида в полето.......Леко приведен,размхава кандилницата,на лицето има толкова мъка,че чак мен ме боли,а в нивата-вместо жито-има засети трупове.......

И ако това не е антивоенна картина-на заплюйте ме.А човекът наистина е преживял всичко това.

Василий Васильевич Верещагин(1842–1904),учавства във няколко войни.В Руско-турската освободителна война младият художник е доброволец. Той е завършил морския кадетски корпус, следвал е художествена академия в Петербург и Париж. Вече е носител на Георгиевския кръст за храброст от т.н. Туркестанска кампания (1867 г.), а картините му от онзи период, както и всички следващи батални платна, са зов на будната му съвест против безсмислието на войната. Василий Верешчагин не се доверява на абстрактно творческо въображение - той винаги рисува от натура.

Жив участник в боевете на Плевенската епопея, в неговото съзнание остава незаличима следа - гледката на атаката край Горни Дъбник. В тези дни на ужас той стои недалече от един военен командир и един свещеник, за да рисува. Духовната драма от разкъсаните тела и тленно зловоние на смъртта, едва ли тогава са му откривали истината, че в следващия век картината "Панихида" ще заслужи уважението на много военно-исторически музеи, ще има място в множество копия, за да стане достояние за съпреживяване на милиони хора

изт.тук

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искам да ви представя творчеството на Николай Рьорих.Една прекрасна колекция от 250 картини.

Аз останах запленена...

Публикувано изображение

Линкове за изтегляне:

Мирър:

Паролата е: nicksu

Публикувано изображение

Вълшебен е!

Любима ми е - "Звездата на героя".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ето от мен

Публикувано изображение

"Танц" 1883 г.

Пиер Огюст Реноар (Pierre Auguste Renoir)

Заплени ме изражението на девойката...Мъжът със жълтата шапка се е навел все едно че и говори нещо (или пък да я целуне),а тя уж се отдръпнала,а всъщност размишлява (може би-дали да му дам?)...Той я е притиснал силно до себе си,а тя не се дърпа много-много,но пак опираме до изражението и......Не мога да го разтълкувам Публикувано изображение

Определено това изражение е интригуващо, на пръв поглед даже на човек му се струва, че на нея й е неприятен този мъж или това притискане и се чуди как да се спаси от ситуацията, отнесена изглежда и не особено щастлива. На като се вгледам, ръката й е обвила шията му, можеше да не идват пръстчетата й чак от тази страна, а делово да застанат някъде над или преди шията му, дъгата на тялото можеше да е по-силна, ако се дърпаше, защото й е неприятно. Според мен тя го харесва много, но е свенлива и мила девойка, а той не е сляп за нейното обожание и действа самоуверено и нападателно, притиснал я е плътно към себе си и вижда какво й причинява това - неудобство, колебание, желание за бягство, но и безмерен любовен трепет, знае че под обвивката тя изгаря и иска точно толкова близо да са един до друг. :P Погледът му под шапката е толкова изгарящ, че тя въобще не може да вдигне очи и да срещне неговите, не мога да си представя пък какви са думите му, за да я накара да добие това изражение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз.Все едно дълбината ме повлича в себе си......Тъга.Небето ли е това или дълбината.Магия има в тази картина Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Седя си аз пред компютъра и леко вдъхновен от темата за антихриста Публикувано изображение решавам да открия гравюри на любимия ми Густав Доре.....

Обаче,гледайки

Публикувано изображение

"Борбата на Яков с ангела",Густав Доре

се сетих,че тази библейска сцена е вдъхновила и други художници.Сетих се Рембранд :

Публикувано изображение

"Борбата на Яков с ангела",Рембранд

но като се порових изкочи и Гоген:

Публикувано изображение

"Борбата на Яков с ангела",Пол Гоген

Какво ще кажете?Един и същ сюжет,но три коренно различни картини......

При Доре-композицията внушава,че двамата противници не са равни,на една страна е захвърлено копието,с което ангелът пробожда Яков в бедрото,но Яков се бори здраво...Ангелът е с изпънати ръце,хванал е Яков за китките,но Яков е стиснал зъби и продължава да се бори,въпреки явната си слабост..

При Рембранд-Яков е телосложение на професионален борец!И е хванал ангелът със хватка Публикувано изображение

А при Гоген-на преден план са зрителите (зретелките :speak: ),а двамата борци са долу,на арената,като Яков е сложил "марка" на ангела,и май само крилете удържат ангела да не загуби равновесие.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази сутрин,още сънен, реших да си поупражнявам латинския,и без да искам си пейстнах подписа в Google,но в прозорец "търсене на изображения" :wors: Так попаднах на следната картина,която ми хареса много :

Публикувано изображение

Pieter Claesz, Vanitas, 1645

Мдаа. Vanitas vanitatum dixit Ecclesiastes, vanitas vanitatum omnia vanitas................

Нещо не подходждат тези размисли на тази хубава,слънчева утрин,май? ;)

Но пък и слънцето си е суета,нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много ми се искаше да пусна любимата си картина на Ян Ван Хейсум - Цветя, но не я намирам в прилично качество в интернет и би се развалила цялата магия, ако поместя нящо умалено..

Публикувам друга любима картина - на Пол Гоген - Две момичета с цветове от манго Талантът, с който е изрисувал лицата на двете таитянки е това, което ме грабна, когато за първи път видях картината. :rolleyes: Насладете й се и вие...

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е-тази картина ме грабна от третия поглед върху нея :huh: (какво да се направи-малко съм си тъпичък)

Публикувано изображение

"Бакхус"

Микеланджело Меризи да Караваджо

На пръв поглед-Бакхус,като всеки друг Бакхус-с чаша вино в ръка,леко сластен поглед,женствено изглеждаш младеж-добре охранен,полу-гол.....Повечето от изображенията на Бакхус са такива.

Обаче-като се взрем в чашата вино-voala!-какво виждаме там-вълнички ;)

Старателно изрисувани,малки,концентрични вълнички.......Какво ли означават?

Ами-нашият Бакхус снощи е препил,и сега му треперят ръцете.Ситен тремор :wors: ,издаващ снощният гуляй.

Супер.В едни детайл колко много е скрито.

А иначе като му погледнем лицето-то е спокойно,ведро....Нищо не издава гуляя,освен въничките в чашата ;)

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чудесна тема, Trichocephalus. Поздравявам те за нея.

Моят любим майстор на четката е Salvador Dali, а любимото ми негово произведение е Birth of the New Man

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Харесвам изкривеното му изкуство което ме кара да виждам и извън рамката. Начина по който е пресъздадена действителността е неповторим и вълнуващ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Божествената тематика не ми е много по вскуса... аз съм преди всичко прагматик. Въпреки това ми допада...

Публикувано изображение

Редактирано от yvsot (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като сте започнали да говорите за сюрреалисти,какво ще кажете за :Публикувано изображение

Дейв МакКуин

Седя и гледам,седя и гледам,и май само си стоя.... Публикувано изображение

На предния хълбок на коня само на мен ли ми се привиждат ръце и глава,а самият кон е като на рентгенова снимка?

И какво ,по дяволите, е искал да изрази Дейв Маккуин???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Безплътието и преходността на света, както и неговата неоспорима реалност в битието. В образа на "Конникът без Глава"... :rolleyes:

Редактирано от DeadSmurf (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Безплътието и преходността на света, както и неговата неоспорима реалност в битието. В образа на "Конникът без Глава"... :wors:

Публикувано изображение Да,бе да.......

Безплътие-я му погледни яката ръка каке стиснала сабята?

Преходност-айде да приемем-от рентгеновия образ на коня (нали яката плът ще се превърне на кокали :beer: )

Но "неоспоримата реалност в битието"- :angry:

Продължавам да си стоя...... :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...