Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Дърпаш ме за опашката значи? А? Ооооооо...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Охо,я )))

Разглеждах  си албума с любими майстори.  Liu Yi - недосегаем..! Този човек твори сънища наяве..

Силно пристрастна съм към цялата му балетна тема.

8324889j.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Акварел е. Излючителен... няма нито едно погрешно движение на ръката...

П.П. Кога спиш бре момне ле?

тихо сега, всеки има пороци ;

8325555o.jpg

Румен Пашкулски...  Една топла носталгия ми носи. мост. спомени. слънце. детство

/на 3 септември ще има изложба във Варна/

Редактирано от Уиш... (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

12006278_10205556523059157_6571099649450

Здравейте, аматьор съм и това е първата ми картина. Нарисувах я за хората, които обичат животни с благотворителна цел. Искам да намеря човек, който да купи картината и заедно да дарим парите за фондация "Четири лапи", под формата на храна, консумативи или средства за лечение. Относно цената - колкото повече пари, толкова повече помощ за животните. Изобразила съм моите две котки Леа и Оливър. Картината е с размери 30x30 и съм използвала качествени акрилни бои.

https://www.facebook.com/evgenieva?fref=photo

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слънчевите картини на Лоран Парселие

1_1465568229.jpg

Художникът Лоран Парселие (Laurent Parcelier) е роден през 1962 г. във Франция. Пъстрите му платна са изпълнени с много настроение и светлина, сякаш хиляди слънчеви зайчета се гонят с цветните усмивки в картините.

Американският художник Говард Берънс казва за него, че сякаш той живее на друга планета, където даже есента е ярка и слънчева, а дъждът - топъл и весел.

Ето някои от картините му, които ще ви накарат да се усмихнете. Насладете им се!

http://www.highviewart.com/slanchevite-kartini-na-loran-parselie-5623.html?utm_campaign=shareaholic&utm_medium=facebook&utm_source=socialnetwork

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Момичето със слънчогледите от прочутата картина на Майстора:  89-годишната баба Тодорка си спомня за художника

%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B6-%D0%BC%D0

Всяка една страна по света се гордее поне с няколко свои изключителни личности, било то радетели за свобода, защитници на човешки права, политици или хора на изкуството. Те са се загнездили толкова дълбоко в националното самосъзнание, че почти всеки знае не просто имената им, а и множество легенди за битието и делата им.

Точно такъв е случаят с Владимир Димитров-Майстора (1 февруари 1882 г. – 29 септември 1960 г.). Според всеобщото мнение у нас Майстора е безспорният символ на българското изобразително изкуство за всички времена. Роден в с. Фролош в област Кюстендил, Майстора рисува най-известните си картини в с. Шишковци в същата област, където живее в периода 1924-1951 г.

Сред тези картини е и „Момиче със слънчогледи“, на която е представена красива девойка от с. Шишковци, с бяла забрадка, на жълтозелен фон от слънчогледи. Днес момичето със слънчогледите е на 89 г. и живее в община Невестино, област Кюстендил.

Въпреки първоначалното си притеснение, Тодорка Григорова, по-известна като баба Тодорка, ме приема в скромния си дом с отворени обятия.

„Докато бех у Шишковци, Майстора три пъти ме е рисувал. После дойдох тука. Край вече! Разделихме се и он умре после у София“ – така тя започва разказа си пред Truestory.bg.

Баба Тодорка е родена на 1 ноември 1926 г. в с. Шишковци като най-малкото от общо пет деца. Има двама братя и две сестри. С радост си спомня за дните, когато всички са били заедно и са живеели сравнително добър живот за онези времена. През 1949 г. тя се мести в Невестино, където се омъжва за пет години по-възрастен мъж. За съжаление съпругът ѝ си отива от този свят преди 34 години и оттогава тя живее сама. От време на време я навестяват синът и дъщеря ѝ, както и внуците ѝ.

„Майстора не ме оставяше“, спомня си баба Тодорка. „Като ме види да играем у хорото в Шишковци, он като връти се, връти се, връти се, сопреме ли да играеме, току дойде и вика Тоде, утре, че дойдем край тебе. Викам му па нали си ми изпотребал, че дойдеш при мене. И он вика, а бе, че направиме една рисунка. Викам слушай, гледай колко много момичета има, нарисувай ги них, стига мене си ме рисувал. Вика не, сакам те тебе, сакам те тебе и това си е. Ти ми харесваш, ти ми допадаш и край.“

Усилията на Майстора дават резултат. Въпреки че отначало се дърпа, баба Тодорка все пак му позволява да я рисува. Майстора взима материалите си, избира подходящо място, двамата сядат и той започва да запълва белия лист с нейния образ.

„За един час ми даваше два лева да ме рисува“, казва баба Тодорка. „Толкова ми даваше пари. Я му викам, малко даваш [смее се]. Ама тогава два лева беха много нещо. Като ойдеш с два лева, чантата пълна ще напълниш: и сиренце, и халва, и хляб и други работи. А сега два лева що е? Нищо! Една кутия бонбони не можеш да купиш с два лева. И они станаха два и осемдесет.“

„Щом иска Майстора да те рисува, нека те рисува“, казвали родителите ѝ. След като рисуването приключвало, баба Тодорка обикновено го канела на вечеря у дома. Семейството имало две крави и си произвеждали сами млечни продукти. Майка й посрещала Майстора с качамак с домашно масло и мътеница.

„Тоде, те това ми е душа и свет. Мътеница и с масло качамак“, разправял художникът и хапвал доволно в компанията на семейството.

С изключение на нейното семейство и на своите хазяи, Майстора отказвал да ходи на гости, продължава разказа си старицата. Отличавал се с добрите си обноски и завидна скромност.

„Беше човек на место. У него немаше лоши приказки. Интелигентен човек, весел човек, приказва ти… Имаше тамбура. Току рече, че дойдеш у квартирата, па аз с тамбурата че ви подрънкам малко, вие че поиграте.“

Като лидер на момичетата в квартала, баба Тодорка събирала 3-4 от тях, отивали заедно в квартирата на Майстора и започвали низ от песни, танци и игри, които продължавали до ранните часове на сутринта.

Баба Тодорка потвърждава многобройните твърдения, че Майстора водел почти монашески живот. Предпочитал да раздава, отколкото да получава.

„Бедните ги почиташе много. Даваше им пари, даваше им дрехи, даваше им обуща.“

На 89 години баба Тодорка е жизнена и здрава, но си спомня с носталгия за младостта.

Стаята, в която си говорим, изпълнява функциите и на кухня, и на дневна, и на спалня. По стените са закачени десетки снимки, които пазят спомена за живота на баба Тодорка като млада. Въпреки че е в повече от добро здраве за възрастта си, тя признава, че отскоро е започнала да използва бастун, защото постепенно отмалявала.

„Мъчно ми е. Като гледам каква съм хубава била, пък сега каква съм“, обобщава тя. Когато погледне към една от снимките, на която тя и други деца са заедно с Майстора, на мига ѝ става още по-тежко на сърцето.

Баба Тодорка е навършила 89 г. само преди няколко дни. Получава пенсия в размер на 210 лв. на базата на стажа, който е натрупала в местното ТКЗС. Признава, че само тя си знае как се справя с такъв малък бюджет, но пък е благодарна на един от внуците си, който много я обича и продължава да ѝ помага по един или друг начин.

Около 40 минути след началото на разговора ни баба Тодорка ме изпраща. Напускам не просто дома ѝ, а и един магичен свят, изпълнен с романтика и добрина, до който се докоснах благодарение на емоционалния ѝ разказ.

truestory.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разгледайте акварелите на Венета Дочева "на живо"

17190828_10154681502248127_2980761660292

7 април – 9 април
от 10:00 на 7 април до 19:00 на 9 април

Музей 'Земята и хората'
София, Бул. Черни връх № 4, 1421 Sofia, Bulgaria

https://www.facebook.com/events/448635928815018/

https://www.facebook.com/VenetaDochevaOfficial/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

The_Nightwatch_7097.thumb.jpg.89facf07ed4b9cd52530ef8ba0b835b2.jpgВижте тази картина ! Тя е известната " Нощна сража " на Великия Рембранд.Малко история : Преди около 400 години един неизвестен холандски инженер пресмята идеалния профил на зъбно колело използвано при вятърните мелници . Това негово откритие предизвиква небивал  до тогава технически прогрес . Вятърът започва масово да се използва при дъскорезници,тъкачници ,мелници и т.н. Холандия започва да прави здрави и бързи кораби . с които да завладява нови територии ,търговията е в разцвет. В световен мащаб Холандия започва да измества Испания ,повод за войни. Тогавашните управници на Холандия богатеят от контрабанда, от дъмпинг на някои цени /тютюн,подправки идр/За да увековечат персоните си ,те масово си поръчват портрети при художници и това води до появата на богати художници. Един от тях е и Рембранд , най-известния тогава.Управниците на тогавашна Холандия решават да му поръчат картина ,на която те да бъдат изобразени в някаква героична форма ,те водят героични  ,победни войни с изпанците.Тази картина е именно поръчаната и тя става повратен момент в живота на великия художник.Защо? Наблюдателният зрител веднага ще забележи ,че  само един от образите ни гледа право в очите ,а всички други гледат  виновно  встрани .  И как иначе нали те с измами  и кражби са забогатели.Само верният капитан смее да ни гледа в очите със своята смелост и честност. И художникът го посочва:ScreenShot004_4373.jpg.af668637082997b24c5a85c212dc40dd.jpgНякъде в картината също ,леко присмехулно се намира и самия художник:ScreenShot005_1897.thumb.jpg.69559c28ab602a03ecf986a10788704c.jpgРазбира се това не остава незабелязано от поръчителите на картината. Те решават да отмъстят на художника-спират поръчките на портрети,налагат му неоправдани данъци  . Изпадналият в немилост Рембранд бързо губи всичко и умира в нищета! Днес картините на Великия ХУДОЖНИК са безценни и непродаваеми ,по някой данни общата им стойност е няколко стотици милиарди долари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 6/10/2017 в 20:16, bigiadri написа:

Интересна история но лъжлива. Провери си източниците. Композиционното решение личностите да не гледат в зрителя е нормално, не е някакъв опит да се "злепоставят".

Гледайки в страни - е ефектно защото създава чувството за пространство - "такова което като че ли и ти може да видиш ако си съпричастен с тях"

Пространство което се създава от самия им вперен поглед. Това е често използван подход.

А и разгледай картината отново и ще видиш че цели четири погледа гледат към зрителя! - не един както твърдиш.

Ето от Wikipedia обяснение за приемането на картината, ако не вярваш на Wikipedia провери и на други места. Теорията която даваш е основана на конспиративност по която всички много си падат, но истината е друга:

Цитат

Contrary to what is often said, the work was hailed as a success from the beginning.

A persistent misconception is that Rembrandt's decline in popularity was the result of negative public reception of the painting. The myth has even made its way into modern advertising; in 1967, KLM featured the painting in an advertisement that said, "See Night Watch, Rembrandt's spectacular 'failure' (that caused him to be) hooted... down the road to bankruptcy." The myth has no reasonable origin as there is no record of criticism of the painting in Rembrandt's lifetime, and Captain Cocq even commissioned a watercolor of it for his personal album.

It is more likely that the decline in the artist's popularity was not the result of reaction to any one painting but to a broader change in taste. During the 1640s, wealthy patrons began to prefer the bright colors and graceful manner that had been initiated by such painters as the Flemish portraitist Anthony van Dyck.

Това че Рембранд е завършил живота си в бедност за съжаление е вярната част, но се дължи най вече на трагедия в личния му живот.

http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2797031/the-misery-rembrandt-master-bankruptcy-loss-family-scheming-mistress-artist-s-messy-later-years-produced-best-work-life.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

....Интересна история но лъжлива. Провери си източниците....

Източникът ми е филм на Нешинъл джеографик или Дискавъри  гледан през 2011 г .Ще кажете този пък от къде помни?:) Пуснал съм в друг форум същия пост и тук го преразказвам.

Редактирано от bigiadri (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 6/14/2017 в 12:44, bigiadri написа:

....Интересна история но лъжлива. Провери си източниците....

Източникът ми е филм на Нешинъл джеографик или Дискавъри  гледан през 2011 г .Ще кажете този пък от къде помни?:) Пуснал съм в друг форум същия пост и тук го преразказвам.

Така както звучи по-скоро е History Channel...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Любомир Ико написа:

Така както звучи по-скоро е History Channel...

Да може и да е в Хистори ! Една жена с побеляла коса ,но иначе младолика:( разказваше!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Малко странен въпрос имам... Търся името на една картина или на художника.

Картината е с един мъж, седнал на един стол и свири на китара. До него има и едни цветя.

Само това мога да кажа, съжалявам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 9.01.2019 г. в 12:12, ЙоанаВП написа:

Здравейте! Малко странен въпрос имам... Търся името на една картина или на художника.

Картината е с един мъж, седнал на един стол и свири на китара. До него има и едни цветя.

Само това мога да кажа, съжалявам.

Китаристи в изобразителното изкуство  МНОГО. Интересното е , че в миналите векове  китаристите са били повечето ЖЕНИ!:) Картината ,за която питате може би " ЛЮТНИСТ" на Караваджо ,която е била нарисувана през 1596 г. Намира се в Ермитажа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, bigiadri написа:

Китаристи в изобразителното изкуство  МНОГО. Интересното е , че в миналите векове  китаристите са били повечето ЖЕНИ!:) Картината ,за която питате може би " ЛЮТНИСТ" на Караваджо ,която е била нарисувана през 1596 г. Намира се в Ермитажа.

http://prikachi.com/images.php?images/241/9481241e.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 11.01.2019 г. в 23:29, bigiadri написа:

Благодаря, но не е това, което търся :) Картината за която аз говоря е долу-горе следната: мъж с къси гащи и чехли, седнал на един стол и свири на китара, а до него има масичка с цветя. Едва ли ще успея да я намеря, но благодаря все пак!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ЙоанаВП написа:

Благодаря, но не е това, което търся :) Картината за която аз говоря е долу-горе следната: мъж с къси гащи и чехли, седнал на един стол и свири на китара, а до него има масичка с цветя. Едва ли ще успея да я намеря, но благодаря все пак!

Явно не търсите класика , а по всяка вероятност съвременен автор. Някой от рода на аржентинеца Фабиан Перес.

https://fabianperez.com/

Разгледайте неговата колекция . В нея има красиви мъже и жени, страст, танго и също така китаристи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виктория Стоянова

Несънувана

несънувана.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един от позитивите на виртуалността, че можеш да попаднеш на много интересни български художници, за които иначе може никога да не разбереш ...

Бояна Петкова

https://www.facebook.com/BoyanaAkvareli/

women4.jpg

women3.jpg

women2.jpg

women.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 17.11.2016 г. в 0:07, haidukpikaso написа:

Драматичната история на "Тройка" -

най-емоционалното платно на Василий Перов

Перов е гениален руски художник. Аз много харесвам две негови творби "Ловци" и " Птицелов". ЛОвците са ми много интерсни - старият лъже и раздува ловджийски истории , младият/новобранец/ го е зяпнал в устата , а третият ловец който знае всичко за истината на случките ХИТРО се чеше зад ухото!

9551560y.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето нещо и от мен понеже обичам животните ☺️

Пейзаж ручной работы. Ярмарка Мастеров - ручная…

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...