Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

С 2 максимум .. по 3-ки ...

Още по-добро решение. Да, само с две премервания ще можете да откриете кое е топчето :)

Следващо предизвикателство. Имаме отново 9 топчета, едно от които е различно по тегло. Отново същата везна. Как и с колко май-малко претегляния можем да открием въпросното различно топче

П.П. малка корекция, точетата са 8 в тази задача :speak:

Редактирано от capnemo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак с 2 максимум.. делим на групи по 2-3-3 топчетата.. и отново теглим, първо групите с 3 топчета ... Дай нещо ново, това с топчетата , тубите с вода и така нататък са елементарни

Редактирано от Hamza (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак с 2 максимум.. делим на групи по 2-3-3 топчетата.. и отново теглим, първо групите с 3 топчета ...

Дай нещо ново, това с топчетата , тубите с вода и така нататък са елементарни

хм, помисли пак, този път не знаем дали топчето е по-тежко или по-леко

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

хм, помисли пак, този път не знаем дали топчето е по-тежко или по-леко

Това дали е по-тежко или по-леко няма значение, ако търсим по леко, просто продължаваме с по-леката група ...ако търсим тежко, с по-тежката...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това дали е по-тежко или по-леко няма значение, ако търсим по леко, просто продължаваме с по-леката група ...ако търсим тежко, с по-тежката...

Има, защото при първото претегляне коя от тройките ще вземеш за такава с топчета с нормална тежест?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има, защото при първото претегляне коя от тройките ще вземеш за такава с топчета с нормална тежест?

А да, вярно че в условието е казано неопределена тежест ( а не по-леко както помислих )

5 максимум ( с една последна контролна, където ще се разбере и дали е по-тежко или по-леко търсеното топче .. )

Почваме с 2х4

Редактирано от Hamza (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С 3 или 4 тегления измислих аз - първо теглим 4 по 4, взимаме произволна купчинка от тези, разделяме я на 2 по 2 и претегляме, според това дали са равни или не, установяваме дали топчето е в тази четворка или другата, както и дали е по-леко или по-тежко. След това, ако е от другата купчина с още две тегления (разделяния на по 2 равни части) го намираме, а ако е от първоначално взетата го намираме с едно теглене.

Редактирано от starstar (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С 3 или 4 тегления измислих аз - първо теглим 4 по 4, взимаме произволна купчинка от тези, разделяме я на 2 по 2 и претегляме, според това дали са равни или не, установяваме дали топчето е в тази четворка или другата, както и дали е по-леко или по-тежко. След това, ако е от другата купчина с още две тегления (разделяния на по 2 равни части) го намираме, а ако е от първоначално взетата го намираме с едно теглене.

Извинете ме, но нещо не мога да схвана обяснениетя Ви, можете ли да ги демонстрирате под формата на таблица като номерирате топките от 1 до 8

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Разделяме на 2 по 4 топки, които претегляме, сътоветно запомняме кои са били по-тежките 4 и кои по-леките. 2. Взимаме едната от тези четворки (вече претеглените, без да ги размешваме), разделяме я на 2 места по 2 топки и ги претегляме на везната, имаме две възможности: а) ако са еднакви по тегло 2 по 2 топчетата значи сме уцелили четворка с равни топчета и според това дали тя е била по-леката или по-тежката четворка на първото теглене (т.1) установяваме дали различното топче, което се намира в другата четворка е по-леко или по-тежко б) ако са различни по тегло,то тази четворка съдържа различното топче, спомняме си дали това е била по-тежка или по-лека четворка на първото теглене от еднородната четворка (която в случая е оставената настрана). Така преценяваме дали различното топче е по-тежко или по-леко, т.е. в кои две топчета на везната се намира, дали по-тежащите или по-леките. Взимаме двете топчета които ни трябват и ги претегляме. Така намираме това което ни трябва. 3. В случай 2-а, взимаме четворката оставена настрана и повтаряме стъпка 2б. В единия случай 3 в другия 4 тегления. Ако пак не е ясно ще карам следващия път по номера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам 9 топчета, едното от които е по-тежко от другите. Как мога с везни от типа като на картинката да открия по-тежкото топче с най-малко премервания

Публикувано изображение

9 топчета : означаваме ги с номера от 1 до 9 и ги разделяме на три групи 123 456 789 и почваме да мерим :

1.))слагаме от една страна 123, а от другата 456.

Ако са равни - значи по-тежкото топче е в групата 789.

Махаме топчета.

Слагаме на везната 7 и 8. Ако са равни отговорът е 9

Ако не са : по-тежкото е верния отговор.

2.) слагаме от едната страна 123, а от другата 456

Ако натежава 123 - значи там е по-тежкото топче

махаме топчетата.

Слагаме от едната страна 1, от другата 2 .Ако са равни - отговорът е 3

Ако не са : по-тежкото е верният отговор

3.)слагаме от едната страна 123 , а от другата 456

Ако натежава 456 - значи там е по-тежкото топче.

Махаме топчетата.

Слагаме от едната страна 4, а от другата 5.Ако са равни - значи топчето е 6.

Ако не са : по-тежкото е верният отговор.

приема ли се ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

9 топчета : означаваме ги с номера от 1 до 9 и ги разделяме на три групи 123 456 789 и почваме да мерим :

1.))слагаме от една страна 123, а от другата 456.

Ако са равни - значи по-тежкото топче е в групата 789.

Махаме топчета.

Слагаме на везната 7 и 8. Ако са равни отговорът е 9

Ако не са : по-тежкото е верния отговор.

2.) слагаме от едната страна 123, а от другата 456

Ако натежава 123 - значи там е по-тежкото топче

махаме топчетата.

Слагаме от едната страна 1, от другата 2 .Ако са равни - отговорът е 3

Ако не са : по-тежкото е верният отговор

3.)слагаме от едната страна 123 , а от другата 456

Ако натежава 456 - значи там е по-тежкото топче.

Махаме топчетата.

Слагаме от едната страна 4, а от другата 5.Ако са равни - значи топчето е 6.

Ако не са : по-тежкото е верният отговор.

приема ли се ?

Да, само отговора е малко мъгляв, но е верен

1. 123 - 456 ако са равни отиваме на 2, ако ли не с по-тежката трйка на 3

2. мерим 7 - 8 , ако са равни 9, иначе по-тежкото от 7 и 8

3. от по-тежката тройка мерим Х - Х+1, ако са равни Х+2 е отговора, иначе по-тежкото

1. Разделяме на 2 по 4 топки, които претегляме, сътоветно запомняме кои са били по-тежките 4 и кои по-леките.

2. Взимаме едната от тези четворки (вече претеглените, без да ги размешваме), разделяме я на 2 места по 2 топки и ги претегляме на везната, имаме две възможности:

а) ако са еднакви по тегло 2 по 2 топчетата значи сме уцелили четворка с равни топчета и според това дали тя е била по-леката или по-тежката четворка на първото теглене (т.1) установяваме дали различното топче, което се намира в другата четворка е по-леко или по-тежко

б) ако са различни по тегло,то тази четворка съдържа различното топче, спомняме си дали това е била по-тежка или по-лека четворка на първото теглене от еднородната четворка (която в случая е оставената настрана). Така преценяваме дали различното топче е по-тежко или по-леко, т.е. в кои две топчета на везната се намира, дали по-тежащите или по-леките. Взимаме двете топчета които ни трябват и ги претегляме. Така намираме това което ни трябва.

3. В случай 2-а, взимаме четворката оставена настрана и повтаряме стъпка 2б.

В единия случай 3 в другия 4 тегления.

Ако пак не е ясно ще карам следващия път по номера.

Прилично е :( Значи то дук минималния брой тегления за да сме сигурни е 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прилично е :wors: Значи то дук минималния брой тегления за да сме сигурни е 4

Или 3 или 4, според късмета. Редактирано от starstar (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Или 3 или 4, според късмета.

3 е частен случай. Та до сега са 4, някой да измисли с 3?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, само отговора е малко мъгляв, но е верен

1. 123 - 456 ако са равни отиваме на 2, ако ли не с по-тежката трйка на 3

2. мерим 7 - 8 , ако са равни 9, иначе по-тежкото от 7 и 8

3. от по-тежката тройка мерим Х - Х+1, ако са равни Х+2 е отговора, иначе по-тежкото

Мъгляв ? :cheers: Честно казано, от твоето обяснение аз пък нищо не разбрах :wors:

хих.

Давайте нова загадка - аз отстъпвам реда си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами вероятността да са 3 или 4 необходимите премервания е 50:50.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мъгляв ? :cheers: Честно казано, от твоето обяснение аз пък нищо не разбрах :wors:

хих.

Давайте нова загадка - аз отстъпвам реда си.

Сега ставам от следобедна дрямка :) Има, 8 топчета, същите везни, само че не знаем топчето дали е по-тежко или по-леко :yanim:

Ами вероятността да са 3 или 4 необходимите премервания е 50:50.

но за да сме 100% сигурни колко е минималния брой? Редактирано от capnemo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега ставам от следобедна дрямка :cheers: Има, 8 топчета, същите везни, само че не знаем топчето дали е по-тежко или по-леко :wors:

Замерванията пак ли с три да ги мислим, или с две ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С 2 или 3 премервания (като вероятности 50:50) при положение, че не знаем дали търсим по-леко или по-тежко топче, няма да има решение.... Ако знаем дали търсим по-тежко или по-леко е друг въпрос...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Замерванията пак ли с три да ги мислим, или с две ?

Не знам, вие ми кажете :

С 2 или 3 премервания при положение, че не знаем дали търсим по-леко или по-тежко топче, няма да има решение....

Ако знаем дали търсим по-тежко или по-леко е друг въпрос...

Не знам, вие ми кажете :

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хмм.

С две замервания : номерираме си точетата отново и ги разделяме да три групи "123" "456" "78"

Вариант 1 - топчето е по-тежко.

Слагаме на везната групи 123 и 456.

Ако са равни - слагаме на везната 7 и 8.Едното ще е по-леко от дургото.

Ако не са равни - вземаме по-тежката група и мерим произволни две топки от нея.Ако са равни -по-тежкото е оставащото отстрани( ако по-тежката група е била 456, от нея сме измерили 4 и 5, резултатът е 6).Ако не са - резултатът е ясен.

Вариант 2 - топчето е по-леко.

Ако са равни - слагаме на везната топки 7 и 8.Едната ще е по-лека от другата, което е и отговора.

Ако не са равни - вземаме по-леката група и мерим произолни две от нея.Ако не са равни :по-леката е вярната.Ако са равни - отговърт е останалата отстрани.

С три замервания е още по-лесно , групите са само 2 от по 4 топки :blink:

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хмм.

С две замервания : номерираме си точетата отново и ги разделяме да три групи "123" "456" "78"

Вариант 1 - топчето е по-тежко.

Ако са равни - слагаме на везната 7 и 8.Едното ще е по-леко от дургото.

Ако не са равни - вземаме по-тежката група и мерим произволни две топки от нея.Ако са равни -по-тежкото е оставащото отстрани( ако по-тежката група е била 456, от нея сме измерили 4 и 5, резултатът е 6).Ако не са - резултатът е ясен.

Вариант 2 - топчето е по-леко.

Ако са равни - слагаме на везната топки 7 и 8.Едната ще е по-лека от другата, което е и отговора.

Ако не са равни - вземаме по-леката група и мерим произолни две от нея.Ако не са равни :по-леката е вярната.Ако са равни - отговърт е останалата отстрани.

С три замервания е още по-лесно , групите са само 2 от по 4 топки :blink:

С малката забележка че ти липсва тази първоначална информация. Иначе задачата се свежда до предишната

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С малката забележка че ти липсва тази първоначална информация. Иначе задачата се свежда до предишната

Ахам.

:blink: Кафенце ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ахам.

:blink: Кафенце ?

Дадено. Най-гадното е че въм 99.9% сигурен че имаше решшение в точно 3 стъпки, но в се опитвам от сутринта да го пресъздам и не мога :baby:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дадено. Най-гадното е че въм 99.9% сигурен че имаше решшение в точно 3 стъпки, но в се опитвам от сутринта да го пресъздам и не мога :blink:

8 топки.Делиш ги на две групи от по 4.Слагаш на везната ( първо замерване) .Едната група ще е по-тежка от другата.

ако търсиш по-тежко топче вземаш по-тежката група.Ако търсиш по-лекото - работиш с по-леката.Логично е, нали ?

1.)Търсим по-тежкото : Работим с по-тежката група от 4 топчета от първото замерване.

Слагаме от едната страна 2, от другата - също 2.( второ замерване) Едната група натежава. махаме другите две топчета.

Алагаме от едната страна едно топче от другата другото (трето замерване) - едно е по-тежко и е отговорът на задачата с 8 топчета и три замервания за по-тежкото.

2.)Ако търсим по-лекото - начинът на работа е аналогичен, само че след първото замерване работим с по-леката група от 4 топки :baby:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

8 топки.Делиш ги на две групи от по 4.Слагаш на везната ( първо замерване) .Едната група ще е по-тежка от другата.

ако търсиш по-тежко топче вземаш по-тежката група.Ако търсиш по-лекото - работиш с по-леката.Логично е, нали ?

1.)Търсим по-тежкото : Работим с по-тежката група от 4 топчета от първото замерване.

Слагаме от едната страна 2, от другата - също 2.( второ замерване) Едната група натежава. махаме другите две топчета.

Алагаме от едната страна едно топче от другата другото (трето замерване) - едно е по-тежко и е отговорът на задачата с 8 топчета и три замервания за по-тежкото.

2.)Ако търсим по-лекото - начинът на работа е аналогичен, само че след първото замерване работим с по-леката група от 4 топки :blink:

Ти пак не четеш. Не можем да направим началното ти разделяне, защото не знаем дали топката е по-лека или по-тежка

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от GHM
      Здравейте приятели!
      Тъй като не съм чак толкова запознат с компонентите, а искам да си сглобя една що-годе добра конфигурация за не чак толкова много пари, с която ще мога да се наслаждавам на игри като WoW, LoL, Dota 2 и някои по-нови на по-високи графични настройки. 
      Конкретния въпрос ми е, дали всички избрани компоненти от мен са съвместими?
      И ако има някои от тях които могат да бъдат заменени с по-добри. Имайки в предвид, че не желая да надхвърлям бюджета над 1400 лв. 
      Благодаря предварително! Прекачвам файл с снимка на всички избрани от мен компоненти. 

• от GHM
      Здравейте! Реших да се посъветвам с вас, тъй като имам намерение да си сглобя бюджетна гейм конфигурация но тъй като не съм чак толкова запознат, не съм напълно сигурен дали всички компоненти които съм събрал са съвместими.
      Та въпросът ми е, ако има компетентни в това отношение, просто да ми кажат дали всичко е наред. 
      Ето я и самата конфигурация:
      - Дънна платка: ASRock A320M Pro4 R2.0
      - Процесор: AMD Ryzen 5 - 1600 ( 3.2 GHz )
      - Рам памет: Kingston HyperX Fury 8GB - 3200 / DDR 4
      - Видео карта: MSI Armor Radeon RX 570 8gb 
      - Захранване: Deepcool 600w
      - SSD: Kingston 120gb

- Благодаря предварително!

• от Тамболианеца
      Тема за въпроси, проблеми, мнения, помощ за дистрибуцията FreeBSD и насочена към десктоп потребители.
      Какво е FreeBSD?
      FreeBSD е операционна система, използвана за захранване на модерни сървъри, настолни компютри и вградени платформи. Голяма общност непрекъснато я развива повече от тридесет години. Усъвършенстваните функции за мрежи, сигурност и съхранение са направили FreeBSD платформа за избор на много от най-натоварените уеб сайтове и най-широко разпространените вградени мрежови и устройства за съхранение.
      Централен сайт:
      https://www.freebsd.org/
      Основни източници на знания:
      https://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/
      https://www.freebsd.org/cgi/man.cgi
      Важни форуми:
      https://forums.freebsd.org/
      http://daemonforums.org/
      Полезен канал в Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCxwcmRAmBRzZMNS37dCgmHA/videos
    • от Тошко2001
      Здравейте! Извинявам се, че публикувам тук, но не мога да намеря темата по математика. Имам следния проблем- равнобедрен трапец с основи 6см и 8см  и БЕДРО 5см му търсят лицето. А кажете ми аджаба колко му е височината и лицето, че ми взе здравето таз задача. Аз получавам 4 см височина и 28 см квадратни лице. Отговорите са дадени с корени
      а- 14V6 cm
      b- 28V6 cm
      в- 56V6 cm
      г - 7V26 cm
      д- 2V42 cm
    • от Иван 12
      Здравейте , търся си преносима батерия за Iphone 6. Давайте съвети за преносими батерии , които няма да ми прецакат батерията на телефона. 
  • Дарение

• Добави ново...