Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Защо Линукс не е моята операционна система!

Препоръчан отговор

Здравейте, исках просто в няколко изречения да обобщя защо не избрах Линукс за основна моя операционна система!

Първо искам да вметна , че идеята за свободния софтуер ме грабна веднага щом разбрах за него. Бях много амбициран и въодушевен :cool: Използвал съм само и единствено уиндоус до сега и реших да пермина към свободен софтуер, популярен и з цял свят... ОК инсталирах убунту 9.10 , ползвах го известно време, но вместо да ме улесни максимално всичко беше адски трудно и неразбираемо. Може наистина както каза един потребител на форума , че линукса не е операционна система за всеки?

След проучвания из нета установих, че хората които използват линукс са супер доволни и шастливи, чупещи уиндоуски сд-та на поразия, хвърлящи ги по кофи и от прозорци, и пазещи такива на доста по-неизползваеми и неполулярни ОС-та. Общо взето до тук са ми пресдтавите за линукс юзърите. А за самата операциона система всичко е розово и шаренко, но обикновенният потребител, (освен ако ИТ не му е хоби) бива отблъснат . За това говорят и самите факти- аз един филм не мога да изгледам като хората, асе имам за среднограмотен в областта на компуТурите :cool:

И най-важният аспект - всички хвалят линукс колко по-добър е бил от уиндоус, но щом обикновенния потребител не усеща рализиката каквъв е смисъла? Дори обратното колкото и да го плюете, уиндоуса ми се струва доста по елементарен във всяко едно отношение. И какво като е платен , нали има алтернаивни начини за сдобиване с него (тоест и тои е "свободен")

Просто искам ясно да изразя мнение на повечето от обикновените потребители- уиндоус: никакви ядове, линукс: тормоз и хора-сектанти, плюещи по уиндоус и истъкващи се колко са напред в материала!

Това ли е смисълът на сободния софтуер питам аз?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 833
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Здравейте, исках просто в няколко изречения да обобщя защо не избрах Линукс за основна моя операционна система! Първо искам да вметна , че идеята за свободния софтуер ме грабна веднага щом разбрах з

Аре де, нали сте все готини хора събрани тук в този раздел? Защо всеки реагира като ужилен след като след като споменах един от най-големите недостатъци на любимото Ви ОС , а именно недостъпността му

Знаеш ли ,видях на колко си годинки и нямам какво да ти кажа,освен....Успех !

Публикувани изображения

Хе нали си наясно , че ще предизвикаш буря :"който посява вятър - пожъва буря" ! Лошото на постоянните потребители на Linux е , че проявяват фанатизъм по някой път .

А иначе - ами не си случил на подходящ линукс - не знам защо толкова го хвалят това убунту - може би защото се "изливат" много пари в него ? Помня преди около година - две , пак така се водеше кампания за предимствата на убунту и се обесняваше как не-знам-какъв си милиардер инвестирал незнам-колко си милиона в развитието му и въпреки всичко в distrowatch на първо място седеше PCLinux OS - и с право , беше доста по -"потребителски" настроена без налети в нея милиони !

Всъщност пробвал съм ги повечето от дистрибуциите , но най - доволен съм си от добрата стара mandriva .Първата пробвана от мен дистрибуция (преди много време) беше Red Hat 6 - после стана федора ама това е друго . И сега в момента имам инсталирана мандрива на външен хард и когато ми домъчнее много за линукса си я пускам . Пак така преди време си играех да си компилирам ядра специално за моите компоненти и прочие с презумцията (а и твърденията на гурутата) , че найстина ще имам светлинна бърза система - ама не би . Практическа разлика нямаше ! Всъщност напоследък не забелязвам и разлика в използуването за домашни нужди на линукс и уиндоус , НО с уговорката - не съм геймър и ползувам wine за да мога да си пускам някой неща които имам само за уиндоус .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Потребител съм на Убунту 9.10 и съм напълно доволен от него. На компютъра мога да правя всичко, което можех и преди, когато избраната от мен операционна система беше Уиндоус XP — да чета, пиша, слушам музика, гледам по някой и друг филм от време на време, програмирам по малко. Единствено от една-две любими игрички трябваше да се откажа — не че не могат да се пуснат и под Линукс, ами компютърът ми е слаб и не вървят с прилични темпове. Преди инсталацията на системата бях чел разни ръководства (от чисто любопитство), но нищо от тях не ми беше нужно — инсталацията минава съвсем гладко и смятам, че е реализирана по-добре от тази при продукта на Майкрософт.

Много ми хареса възможността да настроя всичко по начин, който ми харесва. Повечето програми, с които бях свикнал или имаха версия и за Линукс, или нелош заместител (че и по-добър). Не съм се сбъскал все още с нещо крайно неприятно, нямало е вируси, сини екрани, не ми се е и налагало да го преинсталирам. Актуализации излизат редовно. Всичко е замислено така, че да е удобно за обикновения потребител. Сравнени с познанията ми за Уиндоус, тези за Линукс са нищожни, но това не ми пречи изобщо. Когато не знам нещо, в интернет обикновено е дадено достатъчно добро обяснение. А ако такова не мога да намеря, все ще се намери кой да ми помогне.

Не мога да преценя коя е по-добрата операционна система, най-малко не съм работил нито с новите версии на продукта на Майкрософт, нито с Линукс дистрибуции, различни от Убунту, за да имам реална преценка. Важното за мен е, че предпочетеният от мен софтуер ми върши работа и се чувствам удобно с него пред компютъра.

Редактирано от Мaкс (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хехе :) В никакъв случай не искам да се карам или заяждам! Пак казвам, че идеята на свободния софтуер ме грабна веднага и бях готов да отрека всичко уиндоуско на секундата, както и го направих де :withflowers:

Само да вметна , че в пердишните горни постове се споменават думите "програмиране" и "компилиране на ядра" :withflowers: :withflowers: който съм сигурен, че 90% от глобалното население изобщо не е чувало и , че самият факт, че се занимавате с това води до едно "умиляване" от ваша страна към линукса :withflowers:

С две думи: искам да знам какво повече печели един предовен потербите със средностаистически познания от факта че избира линукс!

Желанието ми е неимоверно да използвам лиукс, но какво печеля от това да го използвам в повече (не програмирам или компилирам ядра , само да вметна sad.gif ) и какво линукса дава в повече на един средностатистически потребител от уиндоус!

Щом всеки , който го използва тряба да знае поне една дузина причини!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

PCLinuxOS е моята дистрибуция. Дa Linux е по-сложен от Windows, да не всичко върви на него, но в близкото бъдеще вероятно ще махна и XP-то, подвизаващо се на прословутият диск "C:/"

Но актуализациите...Често правят доста сериозни проблеми и трябва да се подхожда внимателно....

Linux просто е различен...И да, както казах вече не е по-лесен от Windows и е за хора, които не са мързеливи.

Какво печелиш? А ти какво очакваш да спечелиш? Просто Операционна система, като много други.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, исках просто в няколко изречения да обобщя защо не избрах Линукс за основна моя операционна система!

Първо искам да вметна , че идеята за свободния софтуер ме грабна веднага щом разбрах за него. Бях много амбициран и въодушевен :cool: Използвал съм само и единствено уиндоус до сега и реших да пермина към свободен софтуер, популярен и з цял свят... ОК инсталирах убунту 9.10 , ползвах го известно време, но вместо да ме улесни максимално всичко беше адски трудно и неразбираемо. Може наистина както каза един потребител на форума , че линукса не е операционна система за всеки?

След проучвания из нета установих, че хората които използват линукс са супер доволни и шастливи, чупещи уиндоуски сд-та на поразия, хвърлящи ги по кофи и от прозорци, и пазещи такива на доста по-неизползваеми и неполулярни ОС-та. Общо взето до тук са ми пресдтавите за линукс юзърите. А за самата операциона система всичко е розово и шаренко, но обикновенният потребител, (освен ако ИТ не му е хоби) бива отблъснат . За това говорят и самите факти- аз един филм не мога да изгледам като хората, асе имам за среднограмотен в областта на компуТурите :)

И най-важният аспект - всички хвалят линукс колко по-добър е бил от уиндоус, но щом обикновенния потребител не усеща рализиката каквъв е смисъла? Дори обратното колкото и да го плюете, уиндоуса ми се струва доста по елементарен във всяко едно отношение. И какво като е платен , нали има алтернаивни начини за сдобиване с него (тоест и тои е "свободен")

Просто искам ясно да изразя мнение на повечето от обикновените потребители- уиндоус: никакви ядове, линукс: тормоз и хора-сектанти, плюещи по уиндоус и истъкващи се колко са напред в материала!

По писанието ти се усеща слаба ориентация относно философията на Линукс и смисълът на сободния софтуер, а най-главното май е ,че и за двата не плащаш. При Уиндоуса се плаща с пари а при Линукса се плаща с труд и интелект. Въпреки, че някои Линукси изискват съвсем малко усилия за да ги ползваш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хехе :cool: ...думите "програмиране" и "компилиране на ядра" :) :) който съм сигурен, че 90% от глобалното население изобщо не е чувало и , че самият факт, че се занимавате с това води до едно "умиляване" от ваша страна към линукса :)

С две думи: искам да знам какво повече печели един предовен потербите със средностаистически познания от факта че избира линукс!

Желанието ми е неимоверно да използвам лиукс, но какво печеля от това да го използвам в повече (не програмирам или компилирам ядра , само да вметна sad.gif ) и какво линукса дава в повече на един средностатистически потребител от уиндоус!

Хе хе - :P това (с компилирането и програмирането) беше преди време и се правеше за спорта !Като се сетя , че имам 3 рафта с учебници по java , c , c++ , perl и какво ли още не в БГ и колко къоравене падаше да чета листинги ... А и в последното изречение съм го нписал - няма кой - знае каква разлика в домашното ползуване . Човека по - горе го спомена - просто друга различна операционна система . А иначе и уйндоуса ми е свободен - купих си го и съм си съвсем законно свободен .

На следващата заплата мисля да си закупя и патент за пауар пак на мандрива 2010 .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И какво като е платен , нали има алтернаивни начини за сдобиване с него (тоест и тои е "свободен")

Типично българско мислене. Вярно не всеки има пари да си купи Windows. Признавам и аз съм от тези хора. Но все пак така потпомагаме на един софтуер да се разсрастне повече. Да не мислиш че е лесно на IT спецовете в която и да е компания да правят OS ? Всички ( MS, Линукси, Макове и т.нат.} ръсят бая много за най - добрите спецове в целия свят. В момента съм с Windows XP. Признавам свикнъл съм на него пък го и използвам само за игрички, музика и филми. Вече когато стана с 2 - 3 години бих си сложил Linux, но просто сега не ми е нужен. Всеки сам определя какъв продукт да използва! Windows е по - лесен, затова повечето начинаещо потребители, които за първи път бутат компютър избират Windows. Но понякога удобството изисква и малка сумичка ( е малка 200 - 300$). Ако винаги си използвал Linux и не си се докосвал до Windows сигурен ли си че темата ти нямаше да се казва " Защо Windows не е моята операционна система! " ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хехе :cool: В никакъв случай не искам да се карам или заяждам! Пак казвам, че идеята на свободния софтуер ме грабна веднага и бях готов да отрека всичко уиндоуско на секундата, както и го направих де :P

Само да вметна , че в пердишните горни постове се споменават думите "програмиране" и "компилиране на ядра" :) :) който съм сигурен, че 90% от глобалното население изобщо не е чувало и , че самият факт, че се занимавате с това води до едно "умиляване" от ваша страна към линукса :)

Лично аз не мога да се нарека програмист, само любител съм. Не разбирам от ядра, нито знам как или имам желание и полза да ги компилирам. Но явно няма и нужда да разбирам това, щом не ми е привлекло още интереса.

Избирайки Линукс, аз получавам удобство. Работната среда ми е приятна, а всичко, от което се нуждая, за да работя е на един-два клика разстояние. Популярните програми са достъпни и на моя език, а недостъпните могат да бъдат преведени от всеки доброволец с достатъчно познания, който иска да е в помощ на другите. При Уиндоус езикът, поне според мен, е голям проблем. Имам познати, които не знаят английски и срещат затруднения при разбирането кое как се прави. На Уиндоуса трябва да му запиша фонетична кирилица, понеже обикновените потребители с това са свикнали, пък ако български искам — и езиков пакет трябва да се запише, а там е пълно с пропуски и грешки.

Харесва ми и идеята за безплатните приложения. Дори всичко платено да е достъпно безплатно в интернет, има ги акробатиките с кракове, серийни номера, генератори на ключове, вървящи в комплект с разни гадинки. Излишни главоболия, когато можеш да си теглиш нещата и легално, а те да вършат същата работа като големите си и скъпи братя, но да не струват нищо. А конкретно Убунту си върви с нещата, дето сигурно ще ти трябват, вградени. Имаш си офис пакет, торент клиент, приложения за филми и музика, графичен редактор... Инсталирането на нови програми пък е елементарно.

Не съм сигурен какво се очаква да дава Линукс повече на потребителя, отколкото дава Уиндоус. Да не забравяме, че за линукса нищо не ти искат, докато Майкрософт иска пари. И то не малко.

Редактирано от Мaкс (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... Ако винаги си използвал Linux и не си се докосвал до Windows сигурен ли си че темата ти нямаше да се казва " Защо Windows не е моята операционна система! " ?

Точно това е и моето мнение. Много често хората бъркат понятието "компютърна грамотност" с "познаване на компютър с windows". Дано не съм засегнал някой ;-)

Аз като си спомня началото и първата среща с тази машина наречена компютър, на която имаше инсталиран уин98. В началото знаех, че има такова нещо като word, excel, freecell и някой от другите пасианси. После се оказа, че може да се слуша музика, да се гледат филми. След това стана ясно, че word и excel не са единствените програми. Постоянно се научаваше по нещо ново. После разбрах, компютър не означава windows. Ако първоначално на компютъра ми имаше някоя линукс дистрибуция, сигурно сега щях да се цупя на това нещо наречено windows.

Човек не трябва да забравя, как е стигнал до там, където се намира.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

в моя случай отговорът на въпроса е прост - поддръжката. Няма да си купя телефон за 1400 лева и да ползвам линукс. Няма да слагам видеокарта за 500 долара и да ползвам линукс. Няма да бачкам като вол на аутокад и да ползвам линукс. А алтернативите са просто смешни. Няма да си взема ноутбуук за 2 бона и да му сложа Линукс, просто няма как да стане, производителя, в моя случай Леново, не хае. За някаква смотана щайга или сървър нека си светка под линукс, но за мен е просто невъзможно.

Ни най-малко ме вълнува дали е добра ОС. Интересува ме само и единствено поддръжката, иначе чисто и просто не ми върши работа.

Редактирано от prwvu (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Темата е по един или друг начин безсмислена. Няма нужда да харесваш линукс къде пише че ТРЯБВА ? Системата се казва " ако щеш " :) Освен това щом не си намерил причини да ти хареса защо търсиш от другите да ти изтъкват такива? Може би , като ти кажат някакви и току виж станат и твои ? Как не ..... Свободен си да ползваш каквото искаш ... имаше една хубава поговорка по въпроса: Човек трябва да узрее за линукс :yanim: Та моето мнение е да не се насилваш - щом не ти харесва ...какво толкова ? Човек не може да харесва нещо , САМО защото го харесват другите -такъв човек без собствено мнение е едно мекотело :)

Хубаво, че го сподели тук, ама не знам ...ако беше го написал във форума на Виндовс щяха да те признаят за гуру и да те носят на ръце, пък тук ....не знам ... :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Даам, явно не съм узрял за тая прословута операционна система :) Имах огромно желание да напредна, но както се казва в една рекламка: "Не става само с ядене- трябва и акъл" :hush:

Идеята ми първоначално беше за някаква дистрибуция , подходяща за хора , който използват уиндоус. Избрах 9.10 щото е популярно и има потдръжка...но явно ще продължавам да опитвам, па дано ме хване от линуксовата мая, хаха :)

Все пак благодаря за мненията!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поредната безсмислена тема... Освен разбира се, човекът да се оплаче с несполуките си. Горкият човечец... То и да ти се отговори като хората не може. Един аргумент не си дал като хората. Относно филмите не вярвам да не си инсталирал някоя несвободна програма четец, някой и др. кодек под Уиндоус. Така, че общо взето празни приказки и некви ужасно повърхностни, свободни размишления по темата.

Редактирано от deyan4 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...плюещи по уиндоус и истъкващи се колко са напред в материала!

Никой по никакъв начин не те ангажира да пишеш в темата, нали?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Некомпетентното ти мнение задължава. Не се заяждам. Ти, например като толкова като ужилен подскачаш обясни защо пусна темата. Попита ли някого като си имал проблем, прочете ли? Как научи да работиш под Уиндоус, колко време ти отне? Как искаш да започнеш да работиш с нещо без да знаеш "а" и "б"? Хората ти казаха, като сееш ветрове, какво става.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо искам да вметна , че идеята за свободния софтуер ме грабна веднага щом разбрах за него. Бях много амбициран и въодушевен :hush: Използвал съм само и единствено уиндоус до сега и реших да пермина към свободен софтуер, популярен и з цял свят... ОК инсталирах убунту 9.10 , ползвах го известно време, но вместо да ме улесни максимално всичко беше адски трудно и неразбираемо. Може наистина както каза един потребител на форума , че линукса не е операционна система за всеки?

След проучвания из нета установих, че хората които използват линукс са супер доволни и шастливи, чупещи уиндоуски сд-та на поразия, хвърлящи ги по кофи и от прозорци, и пазещи такива на доста по-неизползваеми и неполулярни ОС-та. Общо взето до тук са ми пресдтавите за линукс юзърите. А за самата операциона система всичко е розово и шаренко, но обикновенният потребител, (освен ако ИТ не му е хоби) бива отблъснат . За това говорят и самите факти- аз един филм не мога да изгледам като хората, асе имам за среднограмотен в областта на компуТурите :)

Линъкс е ОС, като всички други. Разликата е, че е безплатна и прогамите за нея са с отвоерн код.

Освен това, трудно ще се справиш пълноценно, освен ако не си напреднал в компютрите и ЮНИКС-базираната среда.

Не мисля, че Линъкс вреди на потребителите или че нейните потребители вредят на някой.

Аз лично използвам Линъкс само за сървъри, но като основна ОС за сървърите си използвам FreeBSD, което е най-добрия вариант.

Повечето от Линъкс потребителите, използват преносими компютри и по този начин не губят функционалност с работата на компютъра, който използват.

Аз лично, не мога да използвам Линъкс за работа поради факта, че съм закупил програми, които не работят под Линъкс, както и не могат да бъдат емулирани под Линъкс среда.

Освен това, работя с апликации които са само за Windows и Mac OS X, разбира се предпочитам Windows, защото Mac OS X, няма повечето от програмите и функциалността на Windows, освен това Mac OS X & Apple, са %49 притежание на Майкрософт. За това повечето от нещата присъстват и в двете операционни с-ми, но Windows има много по-голяма функционалност.

Но, според мен, човек, ще се ограничи само с една ОС, единствено ако не разбира от компютри и не иска и да разбира.

Редактирано от d0ck (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен линукс е една много трудна,но също така и добра операционна система.Тя е като един голям пъзел който трудно се сглобява,но сглобиш ли го,оставаш доволен за работата и за изгубеното време.

Мисля че ако линукс се конфигурира много правилно,ще бие windows по много неща,но за това трябват месеци,а много ги мързи да се занимават.Аз лично предпочитам да си карам на Windows 7 изтеглен от замунда и да ми е кеф,а пък някой друг път когато имам много време ще се занимавам с линукс.

Мале,туко що се сетих че един приятел беше подкарал на fedora 11 с wine avira :cool: .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е точно така. Не всички Linux дистрибуции са безплатни, както и не всички програми за тях също са безплатни. Малкото, но сериозни приложения за Linux са платени. Да не товарям тема, че драйверите на хардуерните производители за Linux НЕ СА с отворен код, но работят перфектно!

Защо?! Ами защото драйверът също е програма, макар във всички случаи безплатна (щото така или иначе си си купил хардуера). Там Linux просто отива в дъното!

За да бъде Linux добра ОС, ще трябва или хардуерните производители да напишат linux-драйвери за своите чаркули или да им отворят кода. Първото става, но в толкова малки граници, че просто е смешно, а за второто (да отворят кода), еми няма как да стане!

Дори в момента има НЕЗАВИСИМИ драйвери на определени компоненти за уиндоус, РАЗЛИЧНИ от тези на самия чаркулен производител, които РАБОТЯТ стотичи пъти по-добре от оригиналния! Един пример: kX Project драйвера за Creative Audigy ауди-карти!

Просто е факт, че Linux се разработва от ентусиасти, чат-пат поназнайващи някой програмен език или дори само синтаксиса му. Затова реват, когато нямат отворен код. А отвореният код не ме блазни, ако не съм програмист и няма да тръгна да променям нещо в него, щото съм супер ентусиазиран! А фактът ис е факт. Някои просто си го могат (както дадения пример за НЕЗАВИСИМ драйвер за аудио-карти).

Linux тръгна като концепция "от вратата - на масата". Е, не се прави така. Първо се минава през отлично работещи драйвери за чаркули и чак тогава се пишат приложения, пкаети, приграми и най-голямата болка: хилядите дистрибуции на милионите ентусиасти! Смешно е! Разпилени сили се нарича. Linux ентусиастите не могат да се обедиянт около една концепция за движение и там им е слабото място. И следват драйверите или по-точно тяхната липса, хаха. Пък това с конзолата и прочее заобиколни начини за стартиране на каквото и да било, е само поредното недоразумение.

Я попитайке колко човека могат да намерят къде са изпълните файлове на приложенията за техния линукс или как например да си създадт иконка на десктопа, ако ненадейно са намерили този файл?!

-------------------------------------

Не ме разбирайте погрешно. Аз лично работя с Macpup. Проблемът е, че от две седмици само я настройвам, за да работи добре на моята система. настройки, настройки, запазване и пак. Не смея да мисля още например как ще мога да свърша нещо полезно освен да ровя из нета. Аз и затова я ползвам и за нищо друго. :cool:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен линукс е една много трудна,но също така и добра операционна система.Тя е като един голям пъзел който трудно се сглобява,но сглобиш ли го,оставаш доволен за работата и за изгубеното време.

Мисля че ако линукс се конфигурира много правилно,ще бие windows по много неща,но за това трябват месеци,а много ги мързи да се занимават.Аз лично предпочитам да си карам на Windows 7 изтеглен от замунда и да ми е кеф,а пък някой друг път когато имам много време ще се занимавам с линукс.

Мале,туко що се сетих че един приятел беше подкарал на fedora 11 с wine avira :ph34r: .

Абе Линъкс е по-стабилна отколкото Windows, но има много малка функционалност. Докато Windows, има много по-голяма фукнционалност, но лесно се поврежда, ако си немърлив с нея и ако не разбираш от компютри.

Честно, казано, не ме интересува толкова ОС, колкото програмите. ОС е само платформата.

За това използвам и двете, едното за сървъри а другото за работа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е точно така. Не всички Linux дистрибуции са безплатни, както и не всички програми за тях също са безплатни. Малкото, но сериозни приложения за Linux са платени. Да не товарям тема, че драйверите на хардуерните производители за Linux НЕ СА с отворен код, но работят перфектно!

Защо?! Ами защото драйверът също е програма, макар във всички случаи безплатна (щото така или иначе си си купил хардуера). Там Linux просто отива в дъното!

За да бъде Linux добра ОС, ще трябва или хардуерните производители да напишат linux-драйвери за своите чаркули или да им отворят кода. Първото става, но в толкова малки граници, че просто е смешно, а за второто (да отворят кода), еми няма как да стане!

Дори в момента има НЕЗАВИСИМИ драйвери на определени компоненти за уиндоус, РАЗЛИЧНИ от тези на самия чаркулен производител, които РАБОТЯТ стотичи пъти по-добре от оригиналния! Един пример: kX Project драйвера за Creative Audigy ауди-карти!

Просто е факт, че Linux се разработва от ентусиасти, чат-пат поназнайващи някой програмен език или дори само синтаксиса му. Затова реват, когато нямат отворен код. А отвореният код не ме блазни, ако не съм програмист и няма да тръгна да променям нещо в него, щото съм супер ентусиазиран! А фактът ис е факт. Някои просто си го могат (както дадения пример за НЕЗАВИСИМ драйвер за аудио-карти).

Linux тръгна като концепция "от вратата - на масата". Е, не се прави така. Първо се минава през отлично работещи драйвери за чаркули и чак тогава се пишат приложения, пкаети, приграми и най-голямата болка: хилядите дистрибуции на милионите ентусиасти! Смешно е! Разпилени сили се нарича. Linux ентусиастите не могат да се обедиянт около една концепция за движение и там им е слабото място. И следват драйверите или по-точно тяхната липса, хаха. Пък това с конзолата и прочее заобиколни начини за стартиране на каквото и да било, е само поредното недоразумение.

Я попитайке колко човека могат да намерят къде са изпълните файлове на приложенията за техния линукс или как например да си създадт иконка на десктопа, ако ненадейно са намерили този файл?!

-------------------------------------

Не ме разбирайте погрешно. Аз лично работя с Macpup. Проблемът е, че от две седмици само я настройвам, за да работи добре на моята система. настройки, настройки, запазване и пак. Не смея да мисля още например как ще мога да свърша нещо полезно освен да ровя из нета. Аз и затова я ползвам и за нищо друго. :ph34r:

Човече, ще извиняваш, ама пишеш глупости.

Първо, Линукс не е операционна система, писана "от вратата - на масата". Това както и да го погледнеш, не мога да разбера какво имаш в пред вид. Ако се поинтересуваш, ще разбереш, че Линукс не е писан като алтернатива на Уиндоус, а като алтернатива на прескъпият UNIX. А и е правилно да се казва GNU/Linux операционна система - Линукс е само ядрото.

Второ - ядрото Линукс от доста време си е супер професионален продукт. В развитието му участват хиляди програмисти от доста големи софтуерни корпорации. GNU също е създадена от доста професионални програмисти и изказване от сорта, че Линукс се прави от любители е просто смешно и показва колко си неосведомен и заблуден...

За драйверите горе долу си близо до истината, но и в тая област нещата доста напредват.

Колкото къде са изпълнимите файлове - това е от а и б - то на знанията за тази операционна система. То и директориите за изпълнимите файлове не случайно са ги кръстили bin (идва от бинарен) та всеки да загрее бързо за какво става въпрос.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Тоест усилията вложени в правилно потдържане на унидоус равнозначни ли са на тези за "нареждането на пъзела?"

Редактирано от vassetz (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма никакво нареждане на пъзел, бе хора. Относно @vassetz, ще те попитам за втори път. След като си имал трудности с Линукс, попита ли някой да ти помогне, потърси ли информация в мрежата, позаинтересува ли се минимално? Кога, как и колко време ти отне свикването и научаването да работиш на Уиндоус? Имаше ли изобщо избор коя ОС да ползваш? Гну/Линукс определено не е перфектната OС, в днешно време обаче сложността и идва от това, че хората са свикнали с другата ОС, нищо повече. Няма пъзели, няма необходимост от специални ИТ познания. Просто малко време, желание и търпение... Трудно се изменя мислене и начин на работа граден с години. Искате да се научите да карате кола с автоматични скорости след години каране на жигула, например.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Факт! Засега съм се спрял на Macpup. Малка, бърза, удобна. Няма нужда от излишни sudo, мудо, пароли, мароли, бандероли...

Редактирам си файлове (трябваше, няма как), защото съм си човек с изисквания. Но за беда все още не съм сигурен дали различни пакети с програми ще работят добре с нея. Имам предвид, че не ми е ясно дали може да ползва хранилищата с пакети за Убунту, защото .pet файловете за пакетния ѝ мениджър PetGet, не е ясно дали се намират изобщо читави приложения. Woof пшроекта засега е в начална фаза и изглежда доста обещаващ: да може човек да си изтегли пакети от други дистрибуции и да си изгради Puppy дистро сам с включени тези пакети! Все още не съм търсил повече инфо и не съм тествал, но изглежда обещаващо, ама дали ще сработва отлично!? Засега skype тръгва!

Проблемът е, че като го затворя от X бутона, изчезва... но продължва да е наличне в Process manager-a и по никой начин не мога да го върна на десктопа. Или поне все още не знам как. Ето тия тъпни в Linux могат да ти вземат нервичките за няколко минути!

Все още не мога да разбера защо програмата "се затваря" и изчезва от поглед (нито в панела отива, нито в трея, просто изчезва), но продължава да си стои като процес...

И да му се не види, как на проклетия Firefox да му кажа да не уголемява картинките и шрифта, а САМО шрифта! За мое сължаление K-Meleon (безпрецедентния интернет браузър) за Linux все още няма...

---------------------------------

tonit1968,

никъде не съм казвал, че на Linux се гледа като алтернатива на Windows. Щото също може да се отнесе така и към UNiX (MacOs) или BSD като други от това семейство.

А, ядрото. Е, едно е ядро на ОС, друго е самата ОС. Нека малко четеш какво пиша, ако обичаш. И става въпрос за ХИЛЯДИте дистрибуции на Linux, а не само за една. Защото по същество те са си отделни ОС, от една и съща Linux фамилия, но някои изключително различаващи се по концепция и начин на работа. Пример: Puppy и Fedora или Debian.

Редактирано от adXok (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване