Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

haidukpikaso

България е най-тъжното място на света

Препоръчан отговор

преди 4 часа, дръндю написа:

аз от среден доход през 1985--1987 от 450 лева и пиков 1200 при цена на цигарите левче

Родителите ми тогава вземаха 120 и 150 лв заплата.  Чуваше се че при разни рационалзиации и преизпълнени петилетки, директори и др началници деляха суми от над 1000-5000 лв дори и премии, но... това определено не бе за простосмъртните.

Очевидно ти си бил от другата "каста".

:)

преди 7 часа, attj написа:

Все се оплакваш, че съм руснак, ама не съм. 

Не се оплаквам :)  Казвам това което ти личи отдалчеч. Едно че сте няколко човека с леко различна стилистика зад един два ника , и друго че копипействаш "мнения" които си личи по шрифт, формат и стил че са копипействани  от друго място , а не написани на момента.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
публикувано (редактирано)
преди 12 минути, miro20 написа:

Очевидно ти си бил от другата "каста".

аве бях си обикновен работник във военната  промишленост
всички, които са били там, знаят в какви условия се работи в цеховете
трябва да ти кажа, че на затворниците, заплатите бяха 700, 800 и нагоре
дори имаше виц, как да влезеш в затвора за да си спестиш пари
ама вече съм забравил вица

пп
ей, не ме провокирай повече, щот съм ногу гаден цигън, дън та захапя

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, miro20 написа:

....

Директорите и тогава си караха Мерцедеси, само че не бяха толкова много и чак толкова алчни. Статията от коментара на Смърфа е повече от стряскаща, стига да разбираш написаното в нея, а не да се кефиш на жълтите стотинки, които ти стигат, колкото да се келешиш докато си на 25 години. Не е далеч и времето, когато ще се чудим и на къде да ловим - в началото на прехода и в западна Европа, и в щатите, и в Канада, и в Австралия се емигрираше повече от лесно, днес условията са вече много по- различни във всяко отношение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, sound написа:

Директорите и тогава си караха Мерцедеси, само че не бяха толкова много и чак толкова алчни

не знам за какво му отговаряте?
не виждате ли че ви провокира?
заплатите обявени от него бяха през 75-78 година
опитва се  да лъже тоя човек, не вдянахте ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, sound написа:

Директорите и тогава си караха Мерцедеси, само че не бяха толкова много и чак толкова алчни

Бих казал вземаха максимума който им позволяваше системата и връзките .

А ако някой се интересува колко бяха заплатите, можете да попитате родителите си или вече бабите и дядовците.

Всъщност, много хора преминаха през Коми /дърводобива/ или строителство в др места в СССР именно защото там, а не тук, предлагаха "супер високите"  заплати от по 400-500 р или лева.

По едно време агитираха и за Малко Търново .. ама там бе по сложно заради разрешения за пограничен район.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тогава имаше т.н. "щатни таблици", и всеки вземаше редовно това, което му се полага според характера на работата или длъжността.

Работниците получаваха всеки месец допълнително премиални към заплатата, а служителите в предприятията (вкл. инженерния състав) - годишни премии в зависимост от изпълнението на плана на предприятието.

Един поглед в трудовата ми книжка:

1969 г. - технолог - 100 лв.

1972 г. - р-л група - 135 лв.

1977 г.        "            - 165 лв.

1979 г.       "             - 200 лв.

1884 г.       "             - 250 лв.

1989 г. - н-к бюро - 350 лв.

През всичките тези години - годишни премии от 500 до 700 лв., а през 1-2 години, допълнителна премия за усвояване на нови изделия в производството от порядъка на 300 - 600 лв.

През периода 1992 - 1998 г. заплатата ми "расте" от 1700лв. до 150000 лв. Защо ли? Премии няма, заплатата не е редовна.

През 2005 г. се пенсионирах при заплата 225 лв.

Пенсията ме е над средната за страната благодарение на осигуровките ми до 1989 г.!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 7 минути, dedidi написа:

Тогава имаше т.н. "щатни таблици",

така е, но бяха по отрасли
не бяха еднакви за различните отрасли

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май 200 лв от тези пари при бай Тошо са равни на около 1000 лв от сегашните -  ама всичко е изключително относително.  Например - купувах жилище при Жан Виденов за 126 000 лв   и пак купувах жилище сега при Бойко Борисов отново за 126 000 лв.   Ама първото навремето бе около 2000 USD,  а другото наскоро  бе около 75 000 USD. Касае се за скромни и нелуксозни жилища. Дори и те на практика са скъпи за обикновените хора.  Мои близки вече са пенсионери и се чудя как оцеляват с пенсии има няма около 300-400  лв.   При мен е друго - само от един продаден апартамент  пак ще са налице  126 000 лв и нямам идея какво да правя с подобна сума.Трябва да си закъсал за да правиш глупости....Когато имате повече имоти - Вие и децата Ви не плащате никакви наеми.   Месечен доход  1500-2000 лв на месец е доход със съвсем други реалности.   Затова ние и сега сме щастливи в съвременна България.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 19.06.2019 г. в 18:08, Jivko Jelev написа:

Само препдполагах че темата е политизирана от излъгани русофили, явно е факт. На тия хора няма как да им обясниш кое какво е. На тях им се казва какво е положението. Така е било през комунизма.

Точно обратното е !!! Я ми кажи ти колко време си живял при славния соц???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
Цитат

На тия хора няма как да им обясниш кое какво е. На тях им се казва какво е положението. Така е било през комунизма.

в 10-ката !

И сега много цоциалисти са на този принцип. Харесват каквото партията харесва, плюят каквото партията им каже че трябва да се плюе :) 

преди 11 часа, attj написа:

Май 200 лв от тези пари при бай Тошо са равни на около 1000 лв от сегашните -  ама всичко е изключително относително.  Например - купувах жилище при Жан Виденов за 126 000 лв   и пак купувах жилище сега при Бойко Борисов отново за 126 000 лв.  

Да ти имам тъпата логика. При цена 1000 лв за долар, значи  си купил апартамент за 126 лв ли ? :) 

А то долара стигна и 3 000 лв.

При жан виденов не се знаеше хляба колко ще струва сутринта и колко ще поскъпне до довечера, а заплатите  бяха еквивалент на 10-на долара.

Да, някои преди кризата се усетиха /или бяха подготввени/ и си направиха далаверата със чиста спекула.  Който успял успял... останалите 99% от хората се оказаха с изпарени спестявания.

Редактирано от miro20 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Миро, със своята логика, купувал ли си досега поне едно жилище в живота си?   Сега твои 1000 лв се приравняват на около 200 лв от тези при бай Тошо.  Какво пак не разбра?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, attj написа:

Сега твои 1000 лв се приравняват на около 200 лв от тези при бай Тошо.  Какво пак не разбра?

Не разбрах защо лъжеш и спекулираш :) 

Ето ти едно сравнение - Печено пиле тогава струваше 5 лв. Сега е също 5 лв. / Е... с малки вариации примерно до около 7 лв /

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, miro20 написа:

Не разбрах защо лъжеш и спекулираш :) 

Ето ти едно сравнение - Печено пиле тогава струваше 5 лв. Сега е също 5 лв. / Е... с малки вариации примерно до около 7 лв /

Толко ли е трудно да се разбере - и двете  . Залавям го в два поредни поста да твърди коренно различни неща и не му пука. Със сигурност няма как да си е купил апартамент за сумата за която твърди въпреки че по времето на Виденов нещата бяха толкова объркани и ставаха големи далавери.  Но в крайна сметка рефренът му ни е ясен .  Ето това дето го даде като сравнение с пилето си е чиста манипулация без лъжа. Той горкият не може да извади подобни факти за да манипулира без да му се налага да лъже. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Питейната вода от 12 стотинки за 1000 литра сега е около 3 лв,  билетче за градски транспорт от 6 ст колко е сега - 1-1,60 лв.  Поскъпнали са повече от 20 пъти и всеки ден се харчат.   Ел. енергията е поне 5-6 пъти по-скъпа сега.  Пет към едно е осреднен извод. Хляб Добруджа например струваше 26 стотинки - колко е сега?    Не ми е нужно да лъжа.  Например Миро често лъже и никой няма полза от това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, lsmurf написа:

Ето това дето го даде като сравнение с пилето си е чиста манипулация без лъжа.

Признавам си , манипулация е. :)  Но без лъжа :)  Но с неговите/нейни камъни по нейната глава :)  дето освен че манипулира, но и лъже най нагло .

преди 6 часа, attj написа:

Не ми е нужно да лъжа.  Например Миро често лъже и никой няма полза от това.

Аз от теб освен пропаганда, спекулации и лъжи, нищо друго не съм чул. Освен че нито една лъжа "на Миро " не можете да цитирате, и освен че българския ти е проблем и ти личи . Като дълго живял с руснаци, много добре знам и усещам разликата в семантичната подредба на думите и изреченията. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, miro20 написа:

Признавам си , манипулация е. :)  Но без лъжа :)  Но с неговите/нейни камъни по нейната глава :)  дето освен че манипулира, но и лъже най нагло .

Аз от теб освен пропаганда, спекулации и лъжи, нищо друго не съм чул. Освен че нито една лъжа "на Миро " не можете да цитирате, и освен че българския ти е проблем и ти личи . Като дълго живял с руснаци, много добре знам и усещам разликата в семантичната подредба на думите и изреченията. :) 

Печено пиле може с месеци да не ядеш - защо не кажеш колко струва сега един хляб Добруджа!?  Всеки ден без хляб не може. Пушачите да кажат за цигарите - повечето бяха под 1 лев, сега са 5-6 лв за кутия.    Казано накратко - сегашни 100 000 лв са равни на около 20 000 лв от тези на тато.   Подобни суми и преди и сега не са големи за мен.    Около толкова сега е семейният ни резерв -  ако нещо пак решим, няма да теглим кредит с ипотека....   Не ме е била дъска по главата.  Един дебел кредит Миро да си тегли, ако иска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.06.2019 г. в 16:04, attj написа:

Печено пиле може с месеци да не ядеш - защо не кажеш колко струва сега един хляб Добруджа!?  Всеки ден без хляб не може. Пушачите да кажат за цигарите - повечето бяха под 1 лев, сега са 5-6 лв за кутия.    Казано накратко - сегашни 100 000 лв са равни на около 20 000 лв от тези на тато.   Подобни суми и преди и сега не са големи за мен.    Около толкова сега е семейният ни резерв -  ако нещо пак решим, няма да теглим кредит с ипотека....   Не ме е била дъска по главата.  Един дебел кредит Миро да си тегли, ако иска.

Какво му обръщаш внимание, не виждаш ли че най-откровено лъже!!! С 5 лева цяло четиричленно семейство отиваше на ресторант, той тръгнал да ми обяснява, че печено пиле струвало 5 лева!!! Цигарите (Фемина,Феникс) струваха около 60 стотинки, Стюардеса (най-долнопробните) бяха около 30 стотинки!!! Литър бензин беше също около 60 стотинки, сега колко е!!! 1 долар струваше 90 стотинки по държавен курс, сега колко е???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Джугашвили написа:

Какво му обръщаш внимание, не виждаш ли че най-откровено лъже!!! С 5 лева цяло четиричленно семейство отиваше на ресторант, той тръгнал да ми обяснява, че печено пиле струвало 5 лева!!! Цигарите (Фемина,Феникс) струваха около 60 стотинки, Стюардеса (най-долнопробните) бяха около 30 стотинки!!! Литър бензин беше също около 60 стотинки, сега колко е!!! 1 долар струваше 90 стотинки по държавен курс, сега колко е???

Ето ти сам даваш пример че цените не са скочили литър бензин -80 стотинки  един долар 90 стотинки ами значи 0,89 долара литър тоест подобни цени на сегашните . Да не говарим че на черно доларът беше 3 лева значи 0,89х 3 = 2.67 лева за литър тоест по скъпо от  сега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, lsmurf написа:

Ето ти сам даваш пример че цените не са скочили литър бензин -80 стотинки  един долар 90 стотинки ами значи 0,89 долара литър тоест подобни цени на сегашните . Да не говарим че на черно доларът беше 3 лева значи 0,89х 3 = 2.67 лева за литър тоест по скъпо от  сега.

Да, да, не се търпеше от скъпотия даже!!! Ходех на училище с 20- стотинки и преяждах!!! Изпрати си сега детето с 20 стотинки на училище при тази евтиния!!! Би трябвало да му остават повече пари от тогава!!!

П.П. Каквито са Ви политическите възгледи, такава Ви е и математиката!!!

Цитат
През 1989 година средната заплата у нас е 274 лв.
Според данните на НСИ преди 24 години българинът е изяждал двойно повече хляб, месо, яйца, плодове и зеленчуци. Потреблението на мляко днес е паднало почти 10 пъти!
1 килограм от хляб “Добруджа” струва 26 стотинки. Така с една средна заплата от това време са можели да се купят точно 1055 килограма хляб. А типовият използван масово за храна на прасетата е 13 ст. Най-консумираният “Бял хляб” е 32 стотинки, а ръженият 250g – 8 стотинки.
1литър прясно мляко – 30 стотинки ;  500g кисело мляко произведено от краве мляко – 23 ст. Кисело мляко смес от краве и овче мляко – 37 ст.
1kg сирене: от краве мляко – 2,30 лева, от овче мляко – 3,30 лева. Кашкавал Витоша (от краве мляко) – 4 лв., кашкавал Балкански (от овче мляко) – 5 лв.; 125g масло от краве мляко – 0,50 лева
Баничка със сирене – 10 стотинки.; Цена на вафла Обикновена вафла 5 стотинки, локумена вафла 5 стотинки, шоколадова вафла 8 стотинки, вафла “Морени” 75g – 15 стотинки.
Сладолед от краве мляко и сметана – 20 стотинки.;
100g. български шоколад с нарисувана на опаковката крава – 0,70 лева.
Какао се отглежда само в Западна Африка, като собственици на плантациите са западни корпорации. Съответно по линия на СИВ не е било възможно България да внесе какао или шоколади. В корекомите на пазарни цени шоколади са се продавали по всяко време.
 Кутия шоколадови бонбони „Финни Млечни“ – 1,40 лева. ; бонбони „Черноморец“ – 1 лев.; Кутия локум – 20 стотинки.; Цена на дъвка – Восъчна дъвка „Бисер“ (кутия с 6 дражета, българско производство) – 4 стотинки. Вносна дъвка от каучук, един брой – 10 ст.
 Цени на безалкохолни напитки:
Цена на боза  чаша боза (200ml), произведена със захар – 4 ст., чаша боза (300ml) – 6 ст., чаша боза (500ml) – 8 ст.
Лимонада 330ml (газирана напитка с оцветител и аромат на лимон)
– 5 стотинки.
Оранжада 330ml (газирана напитка с портокалов сироп) 9 стотинки.
Минерална вода – Газирана минерална вода, най-често от Горна Баня или Хисаря – 8 ст.
 Швепс 330ml (Schweppes)- 15 стотинки.
Кока Кола 330ml (Coca Cola)15 стотинки.
При социализма Кока-Кола почти не се е намирала по магазините. През 1970-те с не голям успех се продават напитките „Алтай“ и „Етър“, с цвят на Coca-Cola и неудачен имитат на вкуса на Кока-Кола. Schweppes ® преди 1989 е имало редовно по магазините, защото България в средата на 1970-те купува лиценз за производство.
Цена на бутилка бира:Светло пиво 1/2 литър до 1988 год. – 26 ст. 1989 год. – 32 стотинки. Една средна работна заплата през последната година от управлението на Тодор Живков, стига точно за 980 бири.
Цена на яйце от кокошка: от 8 ст. до 10 стотинки.
Цена на маслини  1kg маслини – 60 стотинки. Маслини не винаги има в търговската мрежа.
Цена на лютеница
Бурканче лютеница, произведена от български чушки, домати, слънчогледово олио и подправки – 53 стотинки. При социализма лютеницата се произвежда в два варианта:
 С рисунка върху етикета на момиче, държащо в ръка намазана филия и умазани с лютеница бузи, с мек вкус на сладки чушки.
 С рисунка върху етикета на хоро, с леко лютив вкус.
Цена на рибата: 
1kg риба Цаца (Копърка) – 60 стотинки.; 1kg риба Скумрия1,60 лева.; 1kg риба Сафрид
1,40 лева.; 1kg риба Мерлуза1,20 лева. 

По времето на социализма у нас съществува голямото в световен мащаб предприятие „Морски и океански риболов“, а в Бургас се намира най-големия рибоконсервен комбинат в Европа „Славянка“.
Преди 1989 г. ДСО ”Родопа” е единствената държавна фирма осигурявала снабдяването на населението с месо и месни продукти. Месокомбинатът има клонове във всеки окръжен град, както и много цехове пръснати в различни кътчета на страната. Производител на мечтаните от трудещите се маси панагюрски и карловски луканки, шпекови салами и свински филета, за които по празниците се извиват километрични опашки. Тогава хубавите луканки, суджук на подкови и някои видове колбаси, са дефицитна стока, която се появява в търговската мрежа от време на време.Най-масовите т.н.малотрайни основни марки са салам „Камчия”, „Хамбургски” и „Телешки”, кренвирши, сарфалади, дебърцини и др. Колбасите от най-ниския ценови клас народът им дава името „Кучешка радост”. За деликатес се считат филе “Елена”, салам „България” – класически луканков салам, „Амбарица”, Деликатесният”, луканковия „Мусалла“, „Пражка шунка“ от бут, лебервурстът и др.
Свинско месо:  Цена на 1kg свинско с кости (котлет)2,60 лева.
Цена на 1kg свинско шол 4,50 лева.
Цена на 1kg свинско бон филе  7 лева.
Цена на 1kg луканка – 6 лева.
Ценообразуването на храните при социализма, зависи от разходите за производството им. Например цената на рибните продукти, е значително по-ниска, от продуктите от свинско месо, защото рибата не изисква специално отглеждане.  Цената на обезмаслено мляко и млечни продукти с ниско съдържание на мазнини, както и цената на типов или ръжен хляб, също е по-ниска, поради по-ниските разходи при производството на тези продукти.
Цените на плодовете и зеленчуците тогава, в зависимост от сезона и в зависимост от това дали са местно производство или са вносни, варират до 200%. През 1960-те и 1970-те България заема първо място в Европа по производство и износ на домати на глава от населението. 
1kg български кръгли домати за салата със срок на годност 48 часа – 20 стотинки. Продълговати домати за готвене и консерви– 12 стотинки. 
Цена на грозде: 1kg българско грозде – 30 ст.; Цена на диня – 1kg диня – 5 стотинки.   

Скъпотия да видиш ти!!! Когато фактите говорят, продажниците трябва да мълчат!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 14 минути, lsmurf написа:

Да не говарим че на черно доларът беше 3 лева значи 0,89х 3 = 2.67 лева за литър тоест по скъпо от  сега.

да, щото на черния пазар беше скъпо,
аз се питам
ако ги пуснат легално наркотиците, дали ще са толкова скъпи
 тъй че сравнението ти е некоректно
доларът си беше 0.89, а това че нелегалния пазар раздуваше цените на долара , туй всеки го знае

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Купувал съм нафта за битово отопление по 12 стотинки за литър, а сега вече никой не се отоплява на нафта.  Печката харчеше средно 6 литра на ден. Има и някои изключения -телевизор Велико Търново, който така и не успях навремето да си купя, струваше близо 1000 лв, а сега мога да си купя много по-добър телевизор за около 300 лв - произведен в Китай или в Турция.  Обаче подобни примери са много малко.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

забравяте да кажете за социалните придобивки, които днес ги няма
така че всъщност реалната заплата, по време на Живков, беше значително по-висока от сегашните мизерни заплати

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2000 сегашни лева са равни на около 400 лв при социализма. И преди и сега подобни пари са си прилично високи заплати.  Тогава обаче имаше безплатно образование и здравеопазване, докато сега здраво се харчат пари за тези неща. В университетите вече почти няма държавно безплатно обучение.   Книги и учебници струваха символични пари, а сега са си доста скъпи.  Дано сега не Ви се налага нещо да лекувате или да ходите на зъболекар!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Алооо  цоциалистите ... Когато сравнявате чисто по детски / друга дума за неграмотните ви сравнения не ми идва на ум/ не забравяйте че няма по света нещо което да продаваш по  евтино от себестойността му и да просперираш.

Затова си учете домашните преди да плямпате глупости

https://ekipbg.com/faliti-nrb/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, дръндю написа:

да, щото на черния пазар беше скъпо,
аз се питам
ако ги пуснат легално наркотиците, дали ще са толкова скъпи
 тъй че сравнението ти е некоректно
доларът си беше 0.89, а това че нелегалния пазар раздуваше цените на долара , туй всеки го знае

То той си беше 0.89 но за да купуваме за по 3 лева нали се сещаш кой можеше да си купи по официалния курс. Черен пазар има тогава когато има дефицит. Хайде сега се опитай да продадеш долар за 3 лева въпреки че официалният му курс е двойно по - висок от тогава ще те вземат за ненормален. Едно нещо струва точно толкова пари за колкото можеш да го продадеш. Така че щом се е купувал за 3 значи е струвал толкова. Така че реално заплатата която по това време ми беше 240 лева се равняваше на 80 долара. Сега дори минималната пенсия която е супер мизерна и смешна пресметната в долари е 130 долара или 1,6 пъти по висока. Така че недейте да изкарвате тогавшното време идеално и тогава бяхме смешници както и сега ако гледаме доходите. Да не говорим че сега поне човек има възможност ако не го мързи и има някакви умения да промени живота си като се пресели в по читава държава а тогава за подобно нещо осъждаха на смърт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...