Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Лао Дзъ е един единствен и от Единия и не можеш да го сбъркаш с никого другиго - освен ако не искаш нарочно да го подмениш с някой друг - защото Лао Дзъ е неудобен за мнозина. Като Ошо...

Ако за теб Лао Дзъ е недоказана историческа истина и видите ли, не разбираш за кого става дума, то това е просто нежеланието ти да го видиш и разбереш. Още повече, че това, с което Лао Дзъ е уникален и безмерно ценен за човечеството не е конкретното му занимание и професия, а е неговата истинска същност на просветлено същество с несравнима мъдрост, която ни е оставил в своята уникална Тао Те Чин - настолна книга за всеки.

Това е твоето определение и говори за твоя начин на мислене в термините на войната, но няма нищо общо с мен. Още повече, че никого не осъждам, а просто отразявам това, което е застанало пред мен. Не можеш да виниш отразяващото огледало, че образът пред него не ти харесва. Огледалото не носи вина за образите застанали пред него.

Отново проектираш себе си и своя начин на мислене върху мен! Къде видя сляпа любов, или сляпа омраза?! Това е твоето си разбиране и светоусещане, но не го мятай по другите!

Аз споделям себе си и ако не ти харесва моето споделяне, не ме чети!

Пътят или Тао не е Законът на Цялото, в смисъла на Колектива и Конформизма, а точно обратното - Пътят е познанието за истината да бъдеш Цялостен и Интегриран, без его, което трепери от всяка автентична човешка индивидуалност и се готви за отбрана чрез нападение.

А защо отговорът ми толкова те плаши!? И щом не искаш да ти отговарям, защо тогава се обръщаш към мен с проекции и куп инсинуации?!

Aliya,понеже написа,че инсинуирам-ЧЕТИ!!!Горе,в черното е написано от ТЕБ!За да е коректно и да избегна да напишеш,че пак цитирам невярно,целият ти пост го слагам като цитат.Та,кой клевети,Aliya?Написах ти вече-всичко се заплаща!Но ти си го знаеш,ако пък си го "пропуснала"-ще го научиш.

Непрестанно проектираш егото си наоколо! :)

Докато човек е егото, той вижда единствено и само своето его наоколо и не може да бъде ничий отразител! За да отразиш като чисто огледало действителността такава, каквато тя е, трябва да си останал чист и без его, а не замърсен от собствените си умствени проекции и предразсъдъци.Т.е. трябва да си се намерил, не и преди това! :)

Човек най-често говори/пише за другите това,което е той самият.Не го ли знаеше? :P И не,колкото и да отказваш да го приемеш-и най-"пропадналия пройдоха" отразява ТЕБ САМАТА(и моментното ти състояние)!То,ако беше така,както си го написала с "намирането"-ехе,все щеше да срещаме хора,които на нас да ни допадат.Я,пак,кой е с Его-то?Аз,за разлика от теб-знам,че имам Его и приемам,че на моменти то ме "води",докато ти се смяташ за "намерила" себе си(къде/кога ли пък си се губила?),и се имаш за някаква "просветителка". :) Язък,за хубавите книги,които си прочела.Намасте. ;) Редактирано от Blue_Star (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако питаш подобен въпрос, не си разбрал/а нито думичка от написаното от мен. Правдя търся аз. Ако не разбра написаното, то то е защото нарочно беше написано в такъв стил. Не бих могъл да говоря по написаното от теб, понеже твоето гледище е обвързано от вярата ти, която аз не споделям, както и защото за мен човек не е дело на това, в което ти вярваш.

Но въпреки всичко, няма да натрапвам, всеки си има право на собствено мнение.

Също както понятието "душа"? :) Интересни въпроси може би бяха повдигнати, но се измества леко темата :)

Знаеш ли, човек може да вярва в много неща, но това не означава, че те са истина. ще ти дам един пример, защото тази еволюционна теория е объркала мнозинството от човечеството. Ако искаш, можеш да се запознаеш с големите парадокси в нея, като влезеш тук7

Моят сайт

Ще видиш доста любопитни факти, като например как еволюционистите се чудят как да обяснят издълбаването на скали и незасягането на меката почва по тях от реките, или пък невъзможността да обяснят как тези реки могет да се изкачват по хълмовете, за да им "нагласят" теорията...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Ползвам мобилен нет, така че без клипчета от тубата...Сега ти ще дадеш своето обяснение с участието на висша сила. А аз няма да дам никакво. Да, точно така. Защо? Защото моето би изисквало детайна и подробна информация за различни величини, изчисления и анализи.Дори аватарът ти е обвързан с религии, които не признавам и вярвания, които са ми чужди. И защото всяко твое мнение има религиозен привкус. В интерес на истината, почти никой човек не може да бъде търсач на истината, защото никой не може да избяга от предразсъдъците си, да изключи собственото мнение и позиция и да бъде абсолютно обективен. Никой не може да достигне и до истината, точно заради самият себе си и егото си. Ти и Алия обаче претендирате за противното, което смятам за грешно. Реално, оставате субекти, претендиращи за обективност.

Но все пак, всеки има право на мнение...

Редактирано от TechMaster (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само когато изоставиш заблудата на егото можеш да се спуснеш в Истината на Душата.

стига сте копали с това его, вземете се откажете от егото си най-накрая, ами много лесно е престанете да дишате, защо дишате а, ами щото имате его да сте все още живи и дишате .................. гоните вятърните мелници на его тъпизмите като Дон Кихот

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвам мобилен нет, така че без клипчета от тубата...Сега ти ще дадеш своето обяснение с участието на висша сила. А аз няма да дам никакво. Да, точно така. Защо? Защото моето би изисквало детайна и подробна информация за различни величини, изчисления и анализи.Дори аватарът ти е обвързан с религии, които не признавам и вярвания, които са ми чужди. И защото всяко твое мнение има религиозен привкус. В интерес на истината, почти никой човек не може да бъде търсач на истината, защото никой не може да избяга от предразсъдъците си, да изключи собственото мнение и позиция и да бъде абсолютно обективен. Никой не може да достигне и до истината, точно заради самият себе си и егото си. Ти и Алия обаче претендирате за противното, което смятам за грешно. Реално, оставате субекти, претендиращи за обективност.

Но все пак, всеки има право на мнение...

това не е клипче, а дълго и ясно обяснение. Когато имаш възможност, можеш да го гледаш. разбира се, всеки има право да избира дали да си отвори очите и ушите за да види и чуе. А може и да продължи да си върви в тъмнина и тишина. Само че тук не става въпрос за нещо елементарно, тъй като се касае за това дали да имаш вечен живот или не. Така че имаш право да избираш между вечност и временно съществуване, което съвсем скоро ще приключи за тази земя и непокаяните.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знаеш ли, търсач на истина не може да има предразсъдъци, нито има право на пристрастия...Смяташ ли, че ти си такава?

Аз съм тази, която съм!

За теб обаче по-важният въпрос е "Кой съм Аз?"

А не и никога не "Кои са другите?" :cool:

Aliya,понеже написа,че инсинуирам-ЧЕТИ!!!Горе,в черното е написано от ТЕБ!За да е коректно и да избегна да напишеш,че пак цитирам невярно,целият ти пост го слагам като цитат.Та,кой клевети,Aliya?

Отново Ти! :down:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм тази, която съм!

хахаххах :down:

тази която отрича егото сама си вика, че е его.Защото "Его" означава "Аз". Както "Аллах", означава "Господ".И както "Алия" означава "Подем", възход".

Думите, които написа за себе си, звучат на латински така :

" Ego sum qui sum "

Фразата е отправена от Бог към Моисей в Изход 3:14

Dixit Deus ad Mosen : ego sum qui sum

(И Бог рече на Моисея: Аз съм Оня, Който съм)

Хмм...

Aliya, ти за Бог ли се имаш ? :cool:

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aliya, ти за Бог ли се имаш ? :wors:

Явно. :speak:

Отново Ти! :down:

Aliya,я как реагираш,когато някой ти посочи твоите собствени думи.Я,Его,я кой,я пак?В предния си пост,цитирах теб самата,която твърдеше,че ти самата си "отразена" от другите,а сега се отричаш от това и казваш,че няма други,а само ти,което потвърждава първото. :lol6: Намасте. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

хахаххах :lol6:

тази която отрича егото сама си вика, че е его.Защото "Его" означава "Аз". Както "Аллах", означава "Господ".И както "Алия" означава "Подем", възход".

Думите, които написа за себе си, звучат на латински така :

" Ego sum qui sum "

Фразата е отправена от Бог към Моисей в Изход 3:14

Dixit Deus ad Mosen : ego sum qui sum

(И Бог рече на Моисея: Аз съм Оня, Който съм)

Хмм...

Aliya, ти за Бог ли се имаш ? :wors:

========================

Брех, док, да не би Той, самия наш Господ-Бог Нематод да ни изпитва силата на вярата, като ни изпраща Алия? Да не би това да е нашето разпятие, което трЕбе да преминем?

...ако е така, моЙта вЕра май се разколебава нЕкак сиии..... :yanim::tongue2:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... как реагираш,когато някой ти посочи твоите собствени думи.

Я,Его,я кой,я пак?

Една от характеристиките на его-то, е че подскача като ужилено, когато се почувства наранено. Често може да се наблюдава как действа реактивно, в поведението си (от Правило 4; 5; 6; 7; 8 на Каббала), сиреч отговаря с "око за око; зъб за зъб" (старазаветно). От това се разбира, че у такъв човек Новия Завет все още не се е родил и че съмия човек е старозаветен, "стар/вехт мех", а знаем че у подобен мех Новото Вино, сиреч Любовта не се излива.

Често може да се наблюдава и как его-то прави опити да оправдае себе си, опитвайки се да си придаде светлина, твърдейки че хич не се било засягало, ама никога даже, при това.

На думи его-то от една страна твърди едно, но от друга страна делата му друго разказват.

Суперегото пък редовно се счита за неЕго, т.е. самозаблуждава се прекрасно в своето несъществуване, а и си вярва при това, силно.

Ходи му разправяй, че си е там(а), че го има и че се проявява, поради именно това имане. :yanim:

"Принципът на огледалото" важи с пълна сила, а щом и гнева съществува все още, щом я има рязкостта и агресията, значи има и желание, значи човек попада в някоя от 8-те светски дхарми:

Желание за похвала

Нежалание за критика

Желание за печалба

Нежелание за загуба

Желание за щастие

Нежелание за нещастие

Желание за слава

Нежелание за лоша репутация

Брех, док, да не би Той, самия наш Господ-Бог Нематод да ни изпитва силата на вярата,

За разпознаване е написано да се съди по плодовете/делата, защото има мнозина дето говорят, пък на дела от вяра (да имат Мир в себе си и Любов, да изцеляват, да пророкуват, да гонят бесове, да местят планини, да ходят по вода, да възкресяват и пр.) никакви ги няма:

Матей 23:3

всичко прочее което ви рекат да пазите, пазете и правете; но по делата им не правете; понеже говорят, а не правят.

Йоан 3:19

И то е осъждението, че виделината дойде на света, и человеците възлюбиха тъмнината повече от виделината защото делата им беха зли.

Йоан 8

31 И казваше Исус на повервалите в него Юдеи: Ако вие устоите в моята дума наистина сте мои ученици.

32 и ще познаете истината, и истината ще ви направи свободни.

33 Отговориха му: Семе Авраамово сме, и никога никому раби не сме ставали: как казваш ти: Свободни ще бъдете?

34 Отговори им Исус: Истина, истина ви казвам: Всеки който прави грех раб е на греха.

35 И рабът не остава вечно в къщата; а синът вечно пребъдва.

36 И тъй ако Синът ви освободи, ще бъдете наистина свободни.

37 Зная че сте семе Авраамово; но искате да ме убиете, защото моята дума във вас се не вмещава.

38 Аз говоря това което съм видел у Отца си; и вие такожде правите това което сте видели от отца си.

39 Отговориха и рекоха му: Отец наш е Авраам. Казва им Исус. Ако бехте чада Авраамови, делата Авраамови бихте правили.

40 А сега искате да ме убиете, мене, человека който ви говорих истината която чух от Бога; това Авраам не е сторил.

41 Вие правите делата бащини си. А те му рекоха: Ние не сме родени от блуд: едного Отца имаме, Бога.

42 Рече им Исус: Ако беше ви Бог Отец, то вие любили бихте мене, защото аз от Бога излезох и дойдох; понеже не съм дошел от самосебе си, но той ме проводи.

43 Защо не разумевате говоренето? Защото не можете да слушате моето слово.

44 Вие сте от баща дявола, и похотите бащини си искате да правите. Той беше от край человекоубийца, и не устоя в истината; защото истина в него нема. Когато говори лъжата, от своите си говори, защото е лъжец и на лъжата баща.

Михей 7:13

При все това, земята ще запустее По причина на жителите си, Поради плода на делата им.

Матей 7

15 Пазете се от лъжливите пророци, които дохождат при вас с овчи дрехи, а отвътре са вълци грабители.

16 От плодовете им ще ги познаете. Бере ли се грозде от тръни, или смокини от репеи?

17 Също така, всяко добро дърво дава добри плодове, а лошото дърво дава лоши плодове.

18 Не може добро дърво да дава лоши плодове; или лошо дърво да дава добри плодове.

19 Всяко дърво, което не дава добър плод, отсича се и се хвърля в огън.

20 И тъй, от плодовете им ще ги познаете.

21 Не всеки, който Ми казва: Господи! Господи! ще влезе в небесното царство, но който върши волята на Отца Ми, Който е на небесата.

22 В онзи ден мнозина ще Ми рекат: Господи! Господи! не в Твоето ли име пророкувахме, не в Твоето ли име бесове изгонвахме, и не в Твоето ли име направихме много велики дела?

23 Но тогава ще им заявя: Аз никога не съм ви познавал; махнете се от Мене вие, които вършите беззаконие.

:tongue2:

Йоан 10:25

Отговори им Исус: Казах ви, и не вервате. Делата които аз правя в името на Отца си, те свидетелствуват за мене.

Йоан 10:32

Отговори им Исус: Много добри дела от Отца моего ви показах: за кое от тез дела хвърляте камене върх мене?

Йоан 10:37

Ако не правя делата на Отца моего, не вервайте в мене:

Йоан 10:38

но ако ги правя, в мене като не вервате вервайте в делата; за да познаете и да повервате че Отец е в мене и аз в него.

Йоан 14:10

Не верваш ли че аз съм в Отца, и Отец е в мене? Думите които аз ви говоря, от себе си не ги говоря: но Отец който пребъдва в мене, делата той прави.

Йоан 14:11

Вервайте ми че аз съм в Отца, и Отец е в мене: ако ли не, вервайте ми за тия дела.

Редактирано от rurk (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайде още един :yanim: Електрона си е електрон, а вълните са в морето. Електрона не е вълна, но притежава някои вълнови характеристики! Има огромна разлика.

П.П. Поправката е чисто техническа и няма за цел да променя дискусията...

Ц! Електрон са наричали кехлибара, а от него е взето наименование на туй което удря този, който трие кехлибарена пръчка с вълнен парцал. Има ли кехлибарът свойството да складира и съхранява "душа" и защо древните са му придавали необикновени свойства?

Редакция: За момент забравих, че съм атеист и не бях сложил душа в кавички, за да се има предвид като съзнание!

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Една от характеристиките на его-то, е че подскача като ужилено, когато се почувства наранено. Често може да се наблюдава как действа реактивно, в поведението си (от Правило 4; 5; 6; 7; 8 на Каббала), сиреч отговаря с "око за око; зъб за зъб" (старазаветно). От това се разбира, че у такъв човек Новия Завет все още не се е родил и че съмия човек е старозаветен, "стар/вехт мех", а знаем че у подобен мех Новото Вино, сиреч Любовта не се излива.

Често може да се наблюдава и как его-то прави опити да оправдае себе си, опитвайки се да си придаде светлина, твърдейки че хич не се било засягало, ама никога даже, при това.

На думи его-то от една страна твърди едно, но от друга страна делата му друго разказват.

Суперегото пък редовно се счита за неЕго, т.е. самозаблуждава се прекрасно в своето несъществуване, а и си вярва при това, силно.

Ходи му разправяй, че си е там(а), че го има и че се проявява, поради именно това имане. :baby:

"Принципът на огледалото" важи с пълна сила, а щом и гнева съществува все още, щом я има рязкостта и агресията, значи има и желание, значи човек попада в някоя от 8-те светски дхарми:

За разпознаване е написано да се съди по плодовете/делата, защото има мнозина дето говорят, пък на дела от вяра (да имат Мир в себе си и Любов, да изцеляват, да пророкуват, да гонят бесове, да местят планини, да ходят по вода, да възкресяват и пр.) никакви ги няма:

:baby:

rurk,аз може да съм малко крайна-но вярвам,че,докато съм жива,всмисъл с физическо тяло-винаги имам Его.Дори да успея по някакъв си начин(какъв ли ще да е?)да го "усмиря",пак ще го имам.Тези,последните неща,които си изброил в поста си,според някои са просто "циркаджиищини" и "трикове".За Суперегото-интересно е,че някои го имат за еквивалент на Свръх-Азът.За засягането-мисля,че човек се засяга(в това число слагам и себе си,разбира се,нали съм човек. :)),когато приеме нещо лично или че едва ли не,другият човек/хора специално,заради него се държат по определен начин.Добър начин е някой да те освести като се държи кофти.За това и написах,че един Учител,ако ще с камъни да те замеря,Той е пак благ,но пък Иисус Христос как реагира,когато го наричат така,след като е такъв-за мен това е човек,който "владее" себе си.

sliderum,за атеист-супер определение имаш на "душата"-съзнание.За кехлибарът се чудя от какви дървета точно се отделя?Намасте. :):wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

rurk,аз може да съм малко крайна-но вярвам,че,докато съм жива,всмисъл с физическо тяло-винаги имам Его.Дори да успея по някакъв си начин(какъв ли ще да е?)да го "усмиря",пак ще го имам.Тези,последните неща,които си изброил в поста си,според някои са просто "циркаджиищини" и "трикове".За Суперегото-интересно е,че някои го имат за еквивалент на Свръх-Азът.За засягането-мисля,че човек се засяга(в това число слагам и себе си,разбира се,нали съм човек. :baby:),когато приеме нещо лично или че едва ли не,другият човек/хора специално,заради него се държат по определен начин.Добър начин е някой да те освести като се държи кофти.За това и написах,че един Учител,ако ще с камъни да те замеря,Той е пак благ,но пък Иисус Христос как реагира,когато го наричат така,след като е такъв-за мен това е човек,който "владее" себе си.

sliderum,за атеист-супер определение имаш на "душата"-съзнание.За кехлибарът се чудя от какви дървета точно се отделя?Намасте. :wors::baby:

Здравей!

Всъщност термините произлизат от психоанализата на Фройд и компания, в последствие:

Структурният айсберг на ума:

Публикувано изображение

Топики

Conscious: съзнавано,

Preconscious: предсъзнавано,

Unconscious: несъзнавано

Структури

Ego: азът,

Superego: свръх азът,

ID: то

Ид или още то

Виж подсъзнание.

То обхваща неорганизираната, неосъзнатата част от личностната структура, която съдържа основните инстинкти. „То“ е несъзнателно по определение. То стои в директна противоположност на Свръх аза. По формулировка на Фройд:

„То е тъмна, недостъпна част от нашата личност, малкото, което знаем за него, имаме от нашето изследване на работата на съня и конструкцията на невротичните сипмтоми, и повечето от това е с негативен характер и може да бъде описано само в контраст на Егото. Ние се доближаваме към Ид с аналогии: ние го наричаме хаос, котел пълен с много възбуда… Пълно с енергия простираща се от инстинктите, но няма организация, не показва никакво колективно желание, а само борба да си докара удовлетворение на инстинктивните нужди, уважавайки спазването на принципа на удоволствието.“

(Фройд, Нови Уводни лекции по Психоанализа (1933))

Еволюционно, „То“ е предшественик на „Аз“-а; тоест психичният апарат започва при раждането, като недиференцирано „То“, част от което после се развива в структуриран „Аз“. По такъв начин „То“:

„съдържа всичко което е унаследено, което е представено при раждането, което се установява в конституцията — над всичко, следователно инстинктите, които произлизат от соматичната организация и които намират първо физически израз тук (в То) във форми непознати за нас“.(Фройд, „Отвъд принципа на удоволствието“)

„То“ е отговорно за нашите основни инстинкти като храна и вода, секс и агресивни импулси. То е неморално и егоцентрично, управлявано на принципа на болката и удоволствието; то е без чувство за време, напълно нелогично, първоначално сексуално, инфантилно в своето емоционално развитие и не приема „не“ за отговор. Разглежда се като резервоар на либидото или „любовната енергия“.

Аз или още его

Виж аз.

Егото или азът обхваща тази организирана част от личностната структура, която включва защитни, перцептивни, оценъчни, интелектуално-когнитивни и изпълнителни функции. Осъзнатите чувства пребивават в егото, макар не всички от операциите на егото да са съзнателни. Според Фройд:

„Егото е тази част от Ид-а, която е била изменена от директното влияние на външния свят… Егото изобразява това, което може да бъде наречен разсъдък и разум, в противоположност на Ид, което съдържа страсти… в своята връзка с Ид то е като ездач на седло, който се стреми да удържи превъзхождащата сила на коня; с тази разлика, че ездачът се опитва да го направи със своята собствена сила, докато егото използва взети назаем сили.“ [Фройд, Аз и То(1923)]"

В теорията на Фройд, егото има посредническа роля между „То“, Свръх аз-а и външния свят. Неговата задача е да намери баланса между примитивните нагони и реалността докато задоволи „То“ и „Свръх аз“-а. Неговата главна загриженост е с индивидуалната безопасност да позволи на някои от желанията на „То“ да бъдат изразени, но само последствията от тези дейности са маргинални.

Свръх аз

Виж Свръх аз.

„Свръх азът“ обхваща тази организирана част от личностната структура, основно, но не изцяло несъзнателна, която включва индивидуалните его идеали, духовни цели и друго психично представяне[22] (най-общо наричано „съвест“), което критикува и забранява неговите или нейните инстинкти, фантазии, чувства или действия.

Теорията на Фройд заключава, че „Свръх аз“-ът е символична интернализация на фигурата на бащата и културните правила. Свръх аз-ът се грижи да стои в опозиция на желанията на Ид-а и неговата агресивност по посока на егото, защото техните цели са противоположни. „Свръх аз“-азът действа като „съвест“, поддържаща нашето чувство за морал и забрана на табутата. Неговото формиране става по време на края на Едиповия комплекс и се формира от идентификацията с интернализираната бащина фигура след като малкото момче не може успешно да задържи майка си като любовен обект без страх от кастрация.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%81%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0

Фройд е бил доста наблизо до някои разбирания в религиозните учения, като например това:

"Хо'опонопоно" - Аумакуа (Висшият Аз/Супер Его/Свръхсъзнание), Ухане (Съзнателният аз/его) и Унихипили (Подсъзнанието): http://bg.netlog.com/groups/Positive_thinking_bg/forum/messageid=32350

Разбира се, безсмислено е да ви казвам, че най-висшата ви божествена същност постоянно ви обича и няма нужда тя да ви прощава нещо, важно е да убедите вашето унихипили, че си прощавате и то тогава ще отпусне хватката, просто най-силно и моментално става с намесата и отдаването на божественият ви най-висш аз Ио - Бог.

В Тялото на човека този Дух се разпростира от "главата до петите". Той е съставен от три неща - Свръхсъзнание, Съзнание и Подсъзнание (образно казаноТри Свята - Прав, Яв и Нав; Дървото на Живота; Салмарилион ). Те трите оформят ДНК-то, а от там и формата на материята, в която въпросния Дух "живее".

През този си "живот" Духът не е лишен от взаимодействие с всякакви други подобни нему Духове. Разбира се, че има взаимообмен. Въпросният обмен оказва много голямо влияние върху Духа и той повлиян от него се изменя цветово/вибрационно. Затуй е много важда "всеки" да разбере за себе си "на какъв Дух е".

Инак, така както Господ ни е сътворил, всички ние, духовете, живеещ и неживеещи в света на формите, сме чисти по природа (Адам), както е чист кристалът/диамантът. Точно такива сме тръгнали по Пътя, трупайки цветове/опитност, докато не достигнем до онова състояние на "Последният Адам", който е "Животворящ Дух".

Що е то "духовност" и част от нея ли е "Супер Егото"?

"Супер Егото" е онова състояние на Духа, в което той е нарастнал неимоверно много и който е достигнал, или все още "пътува" към своя предел.

В Даоизма има такова понятие - Тай-Дзи, което означава точно това - "Велик Предел".

Личностният Дух продължава да съществува, докато има "аз", независимо от големината на този "аз". Щом този "аз" е все още подвластен на Закона за причина и следствие и щом все още е в цикъла на раждане и смърт, значи няма Спасение (Мокша). Някои хора бъркат като си мислят, че Висшия Аз е Бог. То всичко е Бог от една гледна точка, но най-чистата форма на Бога не е Висшия Аз. Висшият Аз е Духа на човека, който се превъплъщава, Свръхсъзнанието, заедно със своите поднива. Висшият Аз не е Единосъщен с Отца, не е се е слял, защото сам по природа се е разграничил като "аз" - нещо различно, нещо което може да се посочи, нещо с определени характеристики и пр.

Спасението е когато его-то (аз-а) се изкачи до позицията на Супер Его (Висш Аз) и от там се разтвори в Безкрайния Океан, когато се слее, Едини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей!

Всъщност термините произлизат от психоанализата на Фройд и компания, в последствие:

Структурният айсберг на ума:

Публикувано изображение

Топики

Conscious: съзнавано,

Preconscious: предсъзнавано,

Unconscious: несъзнавано

Структури

Ego: азът,

Superego: свръх азът,

ID: то

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%81%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0

rurk, знам. :wors: Но пак е странно, че Супер-егото и Свръх-Аз-ът за някои са еквивалентни.Ако се замисля от една друга гледна точка-логично е някои "неща" да са "допълващи" се.Свръх-Азът би следвало да е нещо "обединяващо" подсъзнанието със съзнанието,но и разделящо ги,но да е еквивалентно на Суперегото?Ако го гледам от гледна точка на някои учения-изброените на картинката са просто различните части на Аз-ът,но на истинския Аз.А другите са просто сегашната личност,връзката между нея и "банката данни на всички наши личности",през които сме съществували и т.н..За това още ми е странно,когато някой ми каже,че Свръх-Азът е Суперегото?Просто нещо ми е неясно.Несъзнавано-Дух/Свръх-Аз,предсъзнавано-Душата,като ниво на съзнание и съзнавано-сегашната ни личност,егото,което прави връзката между нея и физическото ни тяло.Е,има го и Ум-ът,но той е вече друга "ракия".Намасте. :baby: :baby: Редактирано от Blue_Star (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но пак е странно, че Супер-егото и Свръх-Аз-ът за някои са еквивалентни.

"аз" и "его" е едно и също нещо, само че казано на различни езици.

На латински и на гръцки - ego/εγώ значи именно "аз".

"Супер" и "Свръх" са синоними.

Сега, друг е въпросът кой какъв смисъл влага в тези понятия: :baby::ph34r::weather3::wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"аз" и "его" е едно и също нещо, само че казано на различни езици.

На латински и на гръцки - ego/εγώ значи именно "аз".

"Супер" и "Свръх" са синоними.

Сега, друг е въпросът кой какъв смисъл влага в тези понятия: :baby::ph34r::weather3::wors:

rurk, аз имам предвид аз-ът,но по-точно Аз-ът. ;) Явно,затова бъркам понятията. ;)Благодаря и Намасте! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

rurk, аз имам предвид аз-ът,но по-точно Аз-ът. :ph34r: Явно,затова бъркам понятията. :baby:Благодаря и Намасте! :wors:

Има шест нива на "аз", според Световете и Сътворението, но главните, обединяващите тези шест нива, са три.

Шестте нива са:

6. Аз

5. Аз

4. Аз

3. Аз

2. Аз

1. аз

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм тази, която съм!

Нямаш право на това. Ако бъдеш тази, която си, или някого другиго, то ти вече си субективна и от там никога не можеш да достигнеш до истината. :)

Но за разлика от теб, с моите думи не претендирам меродавност.

Редактирано от TechMaster (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Отново лично твои интерпретации и вариации - ако аз беше равно на его, то тогава щяха да бъдат взаимно заменяеми в ежедневната ни употреба, но не са.

Его не е съществото ти, его е само илюзията ти за отделеност от Съществото.

А аз е просто обозначаващо местоимение.

Докато ти се възприемаш като "ти", и ако искам да ме разбереш, ще трябва да използвам и "аз", и "ние", и въобще всички лични местоимения - за твое удобство.

Нямаш право на това.

И кой си ти, който не ми дава правото да бъда себе си!? След като Бог ме е създал такава, каквато съм?! Сатаната ли си, що ли, :) та отричаш човешкото същество и правото му да е такова, каквото е!?

Разбирам поне да беше корпорация или институция, или религиозна организация, която може да съществува само ако открадне твоята истинска същност... защото си няма своя...

А то и това не си...

Ако бъдеш тази, която си, или някого другиго, то ти вече си субективна и от там никога не можеш да достигнеш до истината.

Ами нали Истината е самата Субективност - Бог е Субективност! Той се съдържа във всичко и всичко Го съдържа - Бог е Творецът и Вседържителят, Същността на всичко и всеки - самата Субективност.

Бог-Истината не е обект някъде извън теб, Бог е Абсолютната субективност.

Редактирано от Aliya (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.... ако аз беше равно на его, то тогава щяха да бъдат взаимно заменяеми в ежедневната ни употреба, но не са.

.....

Разбира се, че са.

Просто една и съща дума на два различни езика.

Това, че ти си правиш свободни съчинения върху семантиката не означава абсолютно нищо.

И ще ти го повтарям докато успее да влезе в русата ти главичка :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, че са.

Това, че ти си правиш свободни съчинения върху семантиката не означава абсолютно нищо.

И ще ти го повтарям докато успее да влезе в русата ти главичка :whist:

Когато аз говоря за его, аз говоря за заблудата на човешкия ум. А ти отсега нататък можеш да взаимозаменяш личното си местоимение с его - това е добра медитация за теб. Осъзнаваща! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, че са.

И ще ти го повтарям докато успее да влезе в русата ти главичка :)

Кои два езика?Защото някой може да говори само единият.Тогава се получава това,което всеки ден наблюдаваме-няколко човека,употребяват едни и същи думи,а разбират различни неща,и в крайна сметка се появяват неразумения,помежду им.В крайна сметка и това хем е така,хем не е.Семантиката е интересна,но според мен винаги има повече от едно значение на дадена дума,въпреки че някои хора се опитват да "научат" всички останали на "истинското" "значение",а,когато тези хора се дърпат,започват се опитите за налагане,които,и Алия ползва,и се прави на ударена от гръм,и мине малко,и пак започне с "нравоученията",все едно нищо не е станало,и никой нищо не е казал/написал,което също е интересен похват,и ми става любопитно защо го използва,и се опитва да убеди другите,и себе си,че не го.Намасте. :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато аз говоря за его, аз говоря за заблудата на човешкия ум. А ти отсега нататък можеш да взаимозаменяш личното си местоимение с его - това е добра медитация за теб. Осъзнаваща! :)

А, а, а ...

Ако е говориш за "заблудата на човешкия ум" - недей да употребяваш тогава думата "ЕГО", която си има съвсем определено и точно значение.

Кои два езика?Защото някой може да говори само единият.Тогава се получава това,което всеки ден наблюдаваме-няколко човека,употребяват едни и същи думи,а разбират различни неща,и в крайна сметка се появяват неразумения,помежду им.В крайна сметка и това хем е така,хем не е.Семантиката е интересна,но според мен винаги има повече от едно значение на дадена дума,въпреки че някои хора се опитват да "научат" всички останали на "истинското" "значение",а,когато тези хора се дърпат,започват се опитите за налагане,които,и Алия ползва,и се прави на ударена от гръм,и мине малко,и пак започне с "нравоученията",все едно нищо не е станало,и никой нищо не е казал/написал,което също е интересен похват,и ми става любопитно защо го използва,и се опитва да убеди другите,и себе си,че не го.Намасте. :ph34r:

Мхм :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако е говориш за "заблудата на човешкия ум" - недей да употребяваш тогава думата "ЕГО", която си има съвсем определено и точно значение.

И то е това, което аз употребявам. Ако предпочиташ - можем да я заменим със сатана!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Истината не е субективна, няма лично мнение, позиция, нрав и прочие. Тя "е" безлична и обективна. Истината е в обективността, не в личното мнение и субективността. А за да бъдеш обективен, трябва да умееш с лекота да отречеш самият себе си.

п.п В случая една обективна истина е, че влагаме субективност в смисъла на думите ни. Това ни отдалечава един другиго от истинският им смисъл.

Мдаа, изповядвам по-различно философско течение..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...