Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

:tease:

А това кой го казва?! Защото ако имаше и най-малка представа от Божествеността, щеше да знаеш, че Бог Не Наставлява, нито Обяснява, нито има нужда да му се молиш за каквото и да е било - Бог ти говори в прозрения от дълбините на душата ти. И ако това за теб е заболяване, то Исус, Буда, Мохамед, Ошо, Лао Дзъ и много други светли същества, стъпвали някога по нашата хубава земя, са неизлечимо болни! :cool:И тогава здравите като теб ще да са тези, които са за оплакване! :tease:

Аааа, не! Тези дето си ги изредила са били я божи пратеници, я пророци, я просветлени. Ти обаче, ако си тръгнала да се пишеш между тях, искам да ти кажа, че във всяко заведение за душевно болни има по един Наполеон, един Исус, ... дълъг списък с такива.

Нали не се опитваш да търсиш в речници и лингвистични определения дълбоко мистични тайни и екзистенциални истини?! Я виж по-добре какво ще ти каже речникът за Бог... или за Душа?! Или за теб самият!? :friends1:

Не дотам добър опит. Речниците описват обекти, термини, предназначения, понякога дори и парадигми. Те не са предназначени да описват личности. Личностите се описват в други видове документи - според предназначението. Например биографии, исторически справки, енциклопедии. Тази разлика ми е ясна, затова и никога не би ми хрумнало да търся информация за мен в речник!

Речниците, са предназначени да предоставят унифицирана информация, която да спомага вербалната комуникация между хората, като намалява възможностите за неточно възприятие на респондента. В случая термина "субективност" има чисто дескриптивен характер, даващ представа за личностна перцепция. Ако искаш да добавиш ново значение на тази думичка, така че да не предизвикваш малък смешен хаос, с нерегламентираната и употреба - има изграден процес, по който това става. Да се опитваш да обясняваш твоите мистични тайни и персонално-екзистенциални истини, изкривявайки значението на унифицирани и общоприети термини е почти, като да строиш къща от ябълки. Възможно е - но най-вероятно въобще не е удачно!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:cool:

А това кой го казва?! Защото ако имаше и най-малка представа от Божествеността, щеше да знаеш, че Бог Не Наставлява, нито Обяснява, нито има нужда да му се молиш за каквото и да е било - Бог ти говори в прозрения от дълбините на душата ти. И ако това за теб е заболяване, то Исус, Буда, Мохамед, Ошо, Лао Дзъ и много други светли същества, стъпвали някога по нашата хубава земя, са неизлечимо болни! :cool:И тогава здравите като теб ще да са тези, които са за оплакване! :tease:

Уека неточност виждам в поста ти. Преди време се позачитах в книжките на другаря Шри Раджниш, известен и като Ошо, но той във всичките си писаници отричаше(или поне не приемаше за даденост) наличието на Бог, камо ли пък да му е говорил в дълбините на душата... :cool:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъй, както слънцето безброй лъчи ни изпраща и от които нашето тяло живее, пък и умът ни добива своето знание, така и Божественото Слово постоянно тече. Човек трябва да се постави в туй положение, дето да е отворен прозорецът. Прозорците на ума трябва да бъдат отворени, за да проникне Словото. Като проникне, душата знае как да възприеме това Слово. Христос е казал: „Не само с хляб ще бъде жив човек, но с всяко Слово, което излиза из устата на Бога.“

...

Та казвам, когато душата ни е изпълнена с любов! Ние говорим за душата. Малка представа трябва да имаме. Когато душата ни е изпълнена с любов, духът ни е изпълнен с мъдрост, и когато ние сме изпълнени със самата Истина, въпроса другояче е. Работата е друга.

из "Здравословното състояние на човешката душа" Б. Дуно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аааа, не! Тези дето си ги изредила са били я божи пратеници, я пророци, я просветлени. Ти обаче, ако си тръгнала да се пишеш между тях...

Аз съм това, което съм и което Бог ме е създал да бъда, или както Джалалу-д-дийн Руми го е изпял толкова хубаво: Аз съм моливът в ръката на Бог и той пише с мен както поиска! :ass:

Не виждам обаче защо теб толкова те притеснява моето просветление!? Би трябвало да си загрижен единствено за своето! :yanim:

Тази разлика ми е ясна, затова и никога не би ми хрумнало да търся информация за мен в речник!

Точно така, радвам се, че вече сам разбираш, че речникът не може да бъде референция, когато се говори за субективността на съществото, на душата! :)

И че нито една речникова или лингвистична дефиниция не може да затвори в определение Безкрайната субективност на Вечния Субект - Бог! :down:

Уека неточност виждам в поста ти. Преди време се позачитах в книжките на другаря Шри Раджниш, известен и като Ошо, но той във всичките си писаници отричаше(или поне не приемаше за даденост) наличието на Бог, камо ли пък да му е говорил в дълбините на душата... :cool:

Ошо може да е "изкукуригал", но не толкова, че да отрича Бог!

Ошо отрича твоята представа за Бог и злоупотребата ти с тази дума, но не и Безкрайния, Неопределяемия и Непознаваемия докрай Бог! :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aliya не искам да ме дефинираш мен, а това душа, кажи ми как да кажа да ли човек има душа, след като не зная какво е това, всеки ще ти каже, да имам душа, ама без да знае, какво е това душа. Така че,лично аз ще съм ти благодарен, ако ми проясниш, що е то душа?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aliya не искам да ме дефинираш мен, а това душа, кажи ми как да кажа да ли човек има душа, след като не зная какво е това, всеки ще ти каже, да имам душа, ама без да знае, какво е това душа.

Така че,лично аз ще съм ти благодарен, ако ми проясниш, що е то душа?

Лирично отклонение:

"Най-фината част от материята е въздухът.

Най-финото на въздуха е душата.

Най-финото на душата е Духът.

Най-финото на Духа е Бог.“

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Лирично отклонение:

"Най-фината част от материята е въздухът.

Най-финото на въздуха е душата.

Най-финото на душата е Духът.

Най-финото на Духа е Бог.“

приятно е това лирично отклонение ,но пак не ми дава отговор на въпроса, какво е "душа", искам някой да ми отговори със свои думи, не с цитати, но най-вече искам когато някой ми дефинира душа,да е до толкова ясно определена, че да мога да определя дали имам и аз "душа".Защо много хора,казват че има душа, а пък не знаят какво е това, следователно те дори не знаят дали я имат, ами го казват, защото така е казано за да може човек да има надежда за живот след смъртта. Редактирано от ivayloandreev (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

приятно е това лирично отклонение ,но пак не ми дава отговор на въпроса, какво е "душа", искам някой да ми отговори със свои думи, не с цитати, но най-вече искам когато някой ми дефинира душа,да е до толкова ясно определена, че да мога да определя дали имам и аз "душа".Защо много хора,казват че има душа, а пък не знаят какво е това, следователно те дори не знаят дали я имат, ами го казват, защото така е казано за да може човек да има надежда за живот след смъртта.

Аз не го написах за да бъде отговор...

Ако някой ти даде добро определение за "душа" според себе си, то няма да ти резонира защото ще е чужда истина. Не само за душа, за всичко е така.

Ти защо искаш да научиш - заради успокоението, че с физическия край не настъпва Край за всичко ли, или заради друго..

Тук има един отговор...

И тук

Но... май не е каквото търсиш (:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не беше това което търся относно линковете, но ми беше интересно да разгледам, какво ражда човешкия ум,само и само да намери "успокоението".Аз искам да чуя, как се определя нещо, което не съществува.Защото тази дума "душа" не може да се определи с нещо, което го "има" тук или където и да било.Просто и ясно не искам да съм от тези хора, който казват имам душа, но ако ги сложиш на детектор на лъжата, ще покаже, че лъжат, защото те дори не знаят, какво е това....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може и да има, които знаят... но да не желаят да се впускат в обяснения или спорове... Веднъж Валентинус ме попита: "Знаеш ли защо богомилите и катарите никога не са опитвали да се защитят пред палачите и кладите си" (:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може и да има, които знаят... но да не желаят да се впускат в обяснения или спорове...

Веднъж Валентинус ме попита: "Знаеш ли защо богомилите и катарите никога не са опитвали да се защитят пред палачите и кладите си"

(:

==================================

И знаеш ли вече? :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

==================================

И знаеш ли вече? :whist:

Нима ми е нужно да знам?

Скачам...

(те няма да разберат защо)

"Когато Аз пристигнах в хаоса, за да й помогна, тя ме видя."

Редактирано от secret_rose (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нима ми е нужно да знам?

Скачам...

======================

Ми такава си - скачаш, после мислиш :biggrin:

...всяка тяхна дума ще се възприеме и тълкува според предварителната нагласа на опонентите - сиреч като еретическа лъжа, идваща от сатана. Тогава остава само едно - личният пример, дори в смъртта.

----------------------

Душата е особено качество, особена светлинна субстанция, която се натрупва от всяка клетка на организма ни и е посредника между самосъзнанието ни и по-висшите влияния, достигащи до нас.

Също е и квинтесенция на състоянието на цялостната ни телесна система и връзката и със съответните жизнени, астрални и ментални полета, резониращи с нея. Тя е паралемптор на светлината и предавател на данъкът сили и енергии, който дължим на тези полета, но и приемникът на дължимите ни на нас сили и енергии от тях.Тя оживява, осмисля и крепи разума ни и дава сили и насока на чувствата и желанията ни.

И така нататък...

Дубре ли гъ наготвих, ъ? :biggrin:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече само ще скачам (: Държат ми ръцете..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече само ще скачам (:

Държат ми ръцете..

=====================

"Ръцете ми дръж, Боже,

дари ме с мощ.

Посока ми дай в бури

и в черна нощ

Без Твоята Любов в света

унивам в сън

Лишен ли съм от Тебе

аз жив не съм..."

ХП 20

:biggrin:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"mannaggia alla miseria " май мястото ми не е в тази тема, щом не рзбрах нищо от това, което каза valentinus. Пак ще обикалям форумите не просветен .....без да знам имам ли душа........

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"mannaggia alla miseria " май мястото ми не е в тази тема, щом не рзбрах нищо от това, което каза valentinus.

Пак ще обикалям форумите не просветен .....без да знам имам ли душа........

=====================

Няма, уважаеми, наукообразно поднесен и подкрепен с доказателства отговор на въпроса ти.

Щото терминът "Душа" не е от сферата на науката, а на религията. А при религията са други познавателните методи и т.н.

:)

Ако наистина ти пука какво е това душа - както ти писа розичка, споко, само ще ти дойде в главата, при това тогава, когато хич не очакваш.

Важни са въпросите, отговорите сами си идват.

Намасте :down:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм това, което съм и което Бог ме е създал да бъда, или както Джалалу-д-дийн Руми го е изпял толкова хубаво: Аз съм моливът в ръката на Бог и той пише с мен както поиска! :P

Да бъде Неговата воля!

Не виждам обаче защо теб толкова те притеснява моето просветление!?

Притеснен? Не! Озадачен съм...

Би трябвало да си загрижен единствено за своето! :down:

За моето просветление няма защо да се грижа, аз не се старая да се запиша сред пророците. Живея си човешкия живот и ако е писано нещо - то ще се сбъдне.

Точно така, радвам се, че вече сам разбираш, че речникът не може да бъде референция, когато се говори за субективността на съществото, на душата! :cool:

И че нито една речникова или лингвистична дефиниция не може да затвори в определение Безкрайната субективност на Вечния Субект - Бог! :)

Че аз не съм се и опитвал да търся референция за някакво същество в речника. Ти ме пращаш там да търся мен - защо така и не разбрах! Но виж, речника някак си се пада идеалното място за търсене на значението на думата субективност. И гледай ти - значението и, съвсем не е това, което ти се опитваш да и сложиш. От тук цялата ти словесна постройка рухва, а ти ми слагаш емотикони на гневни човечета. В това ли се изразява просветлението?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Веднъж Валентинус ме попита: "Знаеш ли защо богомилите и катарите никога не са опитвали да се защитят пред палачите и кладите си"

(:

Мен не ме е питал, но - две неща имам да кажа по въпроса.

Първо-едно уточнение - тук, при нас, на изток всъщност кладите не са били разпространени. Дали защото Огънят винаги сме го смятали за чист, дали заради друго-не знам, но една - единствена клада тогава е имало в Константинопол по изрично настояване на император Алексий Комнин и пламъците са погълнали Василий.Повече сме предпочитали да ги бесим, да ги колим, да им набучваме главите по стените на Царевец.Клади обаче не са горели.

Второ - отговора на въпроса.Всъщност са отговори.и няма да ги давам аз, ами самите ТЕ :

"Не се противи на злото“

„ Защото сте чужди на света. Защото не сте от света."

„Ала – не пускайте страх в сърцето си, братя Мои, - и не ломете ръце о зида на презрението! – Това ви възвестих : да се не съблазните! –

„И ето : пак ви казвам, братя Мои - : от синагогите ще ви прогонят! И време настъпва (а близко е това време -), кога всеки, който ви убива, ще мни че служба принася Богу!”

- Готови за смърт бъдете, братя мои! – готови за поругание, за мъки и за – смърт! Защото Той бе казал някъде : „Чрез Мене се идва при Отца!” – И можем ли стигна чертозите на Небесния Велможа, - освен чрез кръст?

Sapienti sat Публикувано изображение

мхм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както и:

„Отче! Прости им, защото те не знаят какво правят”

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както и:

„Отче! Прости им, защото те не знаят какво правят”

С това особено често искат да отменя някой банан, ама Отец Нематод ми е казал да не им вярвам -те много добре си знаят какво правят :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С това особено често искат да отменя някой банан, ама Отец Нематод ми е казал да не им вярвам -те много добре си знаят какво правят :)

Не разбирам съвсем защо се противят, бананите са питателна храна ((:

...от където и да го погледнеш...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не разбирам съвсем защо се противят, бананите са питателна храна ((:

...от където и да го погледнеш...

абе.....освен за храна могат да се използват и за задоволяване на други...хмм....нужди свързани с възвисяване на душата :):)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

абе.....освен за храна могат да се използват и за задоволяване на други...хмм....нужди свързани с възвисяване на душата :):)

еретик!

:blink:

така де - от всяка гледна точка банана си е наред ((:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...