Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Как мислите - светът днес има ли нужда от религии?

Не е ли дошло времето днешните религии да идат в историята ...или кога ще дойде техният край, както е дошъл краят на гръцката митология?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма как религиите да останат в историята. Мисля че е ясно защо.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма как религиите да останат в историята. Мисля че е ясно защо.

А как предишните религии са останали в историята? Какво трябва да стане, че и днешните религии да идат в коша на историята?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А как предишните религии са останали в историята? Какво трябва да стане, че и днешните религии да идат в коша на историята?

Били са заменени с друга религия. Така или иначе каквото и да се случи с хората винаги ще има нещо, в което ще вярват. Няма как да премахнеш религията.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Темата май е изчерпана.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е ли дошло времето днешните религии да идат в историята ...или кога ще дойде техният край, както е дошъл краят на гръцката митология?

А защо искаш да се премахнат религиите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

защото вредят на хората,като ги манипулират,което от друга страна е в полза на някои хора да държат стадото мирно и кротко.

Ето за това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

защото вредят на хората,като ги манипулират,което от друга страна е в полза на някои хора да държат стадото мирно и кротко.

Ето за това.

:yanim:

Били са заменени с друга религия. Така или иначе каквото и да се случи с хората винаги ще има нещо, в което ще вярват. Няма как да премахнеш религията.

А защо искаш да се премахнат религиите?

Защото вярата в съществуването на Творец е едно, а религиите са нещо съвсем друго.

Да, били са заменени с нови религии. Но днес, живеейки във време на технологичен подем, не мислиш ли че тези религии са остарели и е крайно време хората да осъвременят вярванията си?!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, били са заменени с нови религии. Но днес, живеейки във време на технологичен подем, не мислиш ли че тези религии са остарели и е крайно време хората да осъвременят вярванията си?!

Както се казва, на умряло куче, нож вадите. Това е била актуална тема през Просвещението, но след отделянето на църквата от държавата е изгубила значението си. Сега имаме свободата да избираме в какво да вярваме и следваме в духовен план. Новите религии са съвсем други. Ето една от тях:

Публикувано изображение

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както се казва, на умряло куче, нож вадите. Това е била актуална тема през Просвещението, но след отделянето на църквата от държавата е изгубила значението си. Сега имаме свободата да избираме в какво да вярваме и следваме в духовен план. Новите религии са съвсем други. Ето една от тях:

Публикувано изображение

Да, а преди това имаше една още по-лоша религия - Комунизмът!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, а преди това имаше една още по-лоша религия - Комунизмът!

С корекцията само, ако позволиш, че комунизъм никога и никъде не е имало, освен в примитивните общества.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми комунистите ни доказаха на практика до 1989г. че си можеше и без религия да се живее.

По селата църквите бяха заключени, в София уж бяха отворени, ама който се моташе често там, му правеха досиенце и после не можеше да се докопа до сладка службица.

Значи при наличието на една силна диктатура няма нужда от религия.

За да няма повече религии, ще свърши работа една силна световна диктатура, с идеология отхвърляща религиите като ненужни и вредни.

Ама то пък и диктатурата не е цвете за мирисане, та май ще си я караме с досадните религии.

Няма отървавене от меракът на част от хората да вярват на измишльотини.

Човешкият мозък си има разни дефекти на функционирането му и така.

Като им наблъскват насила в главите на децата, че имало спасител разпнат на кръст, после само способните на критическо мислене се отървават от подобно вредно програмиране на съзнанието им. Другите си продължават да си вярват и като пораснат че е възможно жена да зачене от светия дух. Щото нали, втората половина от вехтата книга, такиви небивалици разправя.

Горе долу положението е следното. Преди хиляди години човеците са започнали да си създават божества разни. Значи, според мен, дефектите на човешкия мозък са виновни за създаването на божествата. Разни спонтанни халюцинации или провокирани такиви от отвари от билки, са помогнали много да се докопат разни болни мозъци до идеята за съществуване на духове, за живот след смъртта, за разговори с мъртвите и какви не други щуротии. Та болните мозъци са свидетелствали за съществуването на контакти с духове и умрели и т.н., пък други болни мозъци са се сетили как да организират и канализират тези свидетелства в комбинация със страха от смъртта и са създали, леко полеко божествата. Е, след като се е стигнало до готови за ползване божества, други вече доста по-малко болни мозъци, са се сетили как да се използва вярата в божества, за установяване на някакви правила служещи за подчинение на вярващите. Друго си то, като искаш ти да си цар, да кажеш на поповете да разправят че властта ти е дадена от божество. Келепир има в тая работа, народецът да вярва в божества, келепир! Налагаш им на поданиците ти данъци да ти плащат, мобилизираш ги да ходят на война да ти завоюват нови поданици и територии.

По българските земи, един от царете се е сетил по едно време да смени славянските божества, с готовата византийска християнска религия, с цел да му е по-лесно на него царуването. Секъл е глави публично на съпротивлявящите се и отказващи да си изоставят славянските божества и е наложил християнството. Другите след него, да не са луди да се отказват от този добър инструмент за държане на масите в подчинение ? Сегашните политици с охота се кръстят и заявяват че бог им е бил свитетел че не лъжат. То бог няма де, ама друго си е като види вярващ човек, че се кръстиш и казваш че тоя дето го няма ти е свитетел че си честен политик. Вярващият ще се хване на въдицата и после ще гласува за твоята партия.

Та такиви работи.

Липсата на развито критическо мислене на едни е божи дар за други.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Критичното мислене може да отведе човека единствено до Истината. А истината е че религиите са създадени с цел манипулация, разделяне и владеене на масовото съзнание с цел облаги на лелигиозните водачи. Но критичното мислене и отричане на религиите, не означава и отричане на Силата на сътворението. :)

напълно съгластна с теб и с Белгиеца(което е много странно).Религиозните водачи нямат облаги или поне не са тези,за които е създадена религията или по точно църквата.Облажените са политиците,хората които управляват света.По същия начин създадоха средната класа за да има кой да обира пешкира,тъй като богатите подкупват и бедните нямат за да плащат,така че остава средната класа.В повечето случаи точно църковните "служители"от ниските постове са най-измамените и най-прецаканите,залъгани и т.н.Да дам за пример монахините,горките заблудени чеда.Пращат ги в Африка при нечовешки условия за да затворят очите на хората-вижте ни ние помагаме,ние сме добри и т.н.

Много са ми смешни хората,които казват,че църквата не е секта.Ами какво е,искат ти пари,но по малко по мек начин,раказват ти глупости и романи как бог създал живота на замята т.е лъжат те.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Критичното мислене може да отведе човека единствено до Истината. А истината е че религиите са създадени с цел манипулация, разделяне и владеене на масовото съзнание с цел облаги на лелигиозните водачи.

Но критичното мислене и отричане на религиите, не означава и отричане на Силата на сътворението. :)

При наличието на достатъчно добре развито критическо мислене, сътворението се заменя по подразбиране с еволюция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

напълно съгластна с теб и с Белгиеца(което е много странно).Религиозните водачи нямат облаги или поне не са тези,за които е създадена религията или по точно църквата.Облажените са политиците,хората които управляват света.По същия начин създадоха средната класа за да има кой да обира пешкира,тъй като богатите подкупват и бедните нямат за да плащат,така че остава средната класа.В повечето случаи точно църковните "служители"от ниските постове са най-измамените и най-прецаканите,залъгани и т.н.Да дам за пример монахините,горките заблудени чеда.Пращат ги в Африка при нечовешки условия за да затворят очите на хората-вижте ни ние помагаме,ние сме добри и т.н.

Много са ми смешни хората,които казват,че църквата не е секта.Ами какво е,искат ти пари,но по малко по мек начин,раказват ти глупости и романи как бог създал живота на замята т.е лъжат те.

Аз също съм съгласна с всичко казано от теб. С едно допълнение, че вярвам в Бог, без значение дали ще Го наречем Твореца, Създателя, Висшият Разум  и т.н. но не вярвам дословно в религиозните писания. Всяко едно писание е опит да се опише тази Сила сътворила света и всичко в него. Според времената в които са живели хората и според нивото им на осъзнатост, има различни описания.Но в днешно време, да се вярва дословно в писания писани преди хиляди години, е доста наивно.Наивно е да се вярва, че тази Сила, сътворила всичко....е човек.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

на кого е секта църквата?

но ги цитираш/ и библията и курана/ и търсиш образа на твореца точно в религиозните писания

нещо неясно звучиш..поясни се

Кое не ти е ясно? Творецът няма образ. Образите ги създаваме ние, хората. Те са продукт на човешкият ум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

на кого е секта църквата?

Добър въпрос. Трябва да се познава етимологията и значението на думите, които употребяваме.

Кое не ти е ясно? Творецът няма образ. Образите ги създаваме ние, хората. Те са продукт на човешкият ум.

Ми, да си чувала в юдаизма да има икони или други такива изображения на въпросния Творец? Или в исляма?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добър въпрос. Трябва да се познава етимологията и значението на думите, които употребяваме.

Ми, да си чувала в юдаизма да има икони или други такива изображения на въпросния Творец? Или в исляма?

Да...чувала съм. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да...чувала съм. :)

Има разлика между популярните представи за Бог (за протокола съм атеист, но не материалист) и начина, по който тези неща са описани в теологията или религиозната философия. Много съществени разлики.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

еее, как скъпа,ти не си ли по образ и подобие божие..или си дете на маймуните :tongue2:

я раздуй да видим..неща така нарисувано в синагога или джамия да покажеш?

пп не разбрах това ти изречение"Наивно е да се вярва, че тази Сила, сътворила всичко....е човек."

Скъпа, Валки, маймуните и другите животни също са Божии творения...Да не би да искаш да кажеш, че Бог е животно и Той ги е създал по Негов образ и подобие?! :ohmy:

В изречението ясно съм изразила това което мисля - че Бог е Сила, но не и човек. Наивно е някой да вярва, че  човек, може да сътвори цялата Вселена, с толкова галактики, планети и всичко останало.  

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не разбрах това ти изречение"Наивно е да се вярва, че тази Сила, сътворила всичко....е човек."

Според мен, има предвид проектирането на човешки качества и емоции върху Твореца.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има разлика между популярните представи за Бог (за протокола съм атеист, но не материалист) и начина, по който тези неща са описани в теологията или религиозната философия. Много съществени разлики.

Популярните представи за Бог, са тези от религиозните писания. Според отделната религия към която принадлежат хората, те приемат дословно казаното в техните писания. Едни считат че човекът Йешуа бен Йосеф , роден от девицата Мария, е Бог, Божий син или част от някаква света Троица. В някои източни религии приемат че има много богове, някои многоръки, други с образ на слонче дори....и т.н. :shy11:

аз искам да знам за иконите в синагогите

скъпа ми балама ми...в библията много ясно пише ,че човек е създаден по образ и подобие божие.за животните не се твърди такова нещо,за растенията също..стига си шикалкавила душко.

така е бог е сила и още много други неща ,описани чрез имената му.

хайде кажи сега, къде видя рисувани икони в синагога?

Да, в Библията може да пише така, но дали е така??? Сал един Бог знае. :rolleyes:

Не съм казала никъде, че в синагогите изобразяват Бог с какъвто и да е образ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз искам да знам за иконите в синагогите

И аз. Бе що задаваме едни и същи въпроси, не знам. ;)

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ееей йезуитче си ти.....маймунквъртиш се наляво ,надясно :tongue2: аз те питам едно,ти ми отговаряш друго.наясно сме,че християнските храмове са пълни с икони, и че християните го имат иеошуа за бог...ти кажи сега кой ти каза , и къде е видяно икони на някакъв бог в синагога и джамия

Не съм казала никъде, че в синагогите изобразяват Бог с какъвто и да е образ. :wink12:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.