Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Skoinks

Бог - Вярвате или не

Препоръчан отговор

Сталик, ще бъдеш ли така любезен да обясниш вярата си във Висша сила, т.е. ако може да дадеш уточнения относно тези по-специфични концепции за битието и обитаващите го.

А относно неточно формулирания въпрос, аз мисля, че няма как да е форулиран другояче, че да може да обхване и тези хора като теб и тези, които вярват в добрия старец или в духа, който гледа от небето и раздава правосъдие.

А и само да уточня, че все пак Библията е стволът, опората на християнството и никой служител на Бог никога досега не е казвал, че това е просто увлекателна книжка за праведен живот и че в нея има само зрънце истина, така че неизбежно е до известна степен и затова да ми е много трудно да бъда част от тази религия, която се опира на нестабилността, нещастието и непросветеността на хората.

Но това не ме вълнува толкова, на въпроса за официалните религии съм намерила конкретно обяснение, което ме задоволява.

Чакам за Висшата сила, предполагам, че ще ми поднесеш стилизирано и кратко това, което си приел за истина вследствие на много търсене. За което предварително благодаря.

Аз вярвам в историята, вярвам, че човек остава в историята с нещо велико в позитивен или негативен смисъл, вярвам, че само от човека си зависи дали ще е добър или лош, вярвам, че човек не трябва да се примирява с нещастието, а трябва да търси изход неуморно, вярвам, че когато дойде краят човека го заравят в земята и той се разлага, вярвам, че няма душа, която да остане, вярвам, че няма никакво продължение, вярвам, че човек има 100-ина години, с големи отклонения от тази цифра, разбира се, за да впише името си в историята или просто да изживее живота си удовлетворяващо, вярвам, че има еволюция и че дори и да приемем, че има някаква сила, спомогнала за възникването на вселената, хората, тя по никакъв начин не би могла да влияе на конретните индивиди и по никакъв начин не би трябвало да казваме, че я следваме или се уповаваме на нея, защото това би било като да следваме бога на мълнията, Гръмовержеца примерно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А относно неточно формулирания въпрос, аз мисля, че няма как да е форулиран другояче, че да може да обхване и тези хора като теб и тези, които вярват в добрия старец или в духа, който гледа от небето и раздава правосъдие.

"Вярвате ли в Бог? В който и да е аспект на божественото, в неговите най-разнородни вариации? Без значение християнски или не, без значение божество или висш космически разум? Вярвате ли в сила, която с разумен умисъл е довела до Битието?" - тази формулировка не е ли устройваща?

Сталик, ще бъдеш ли така любезен да обясниш вярата си във Висша сила, т.е. ако може да дадеш уточнения относно тези по-специфични концепции за битието и обитаващите го.

По правило това е нещо, за което не обичам да говоря публично. Но все пак мога да го поднеса "стилизирано и кратко". Аз вярвам в онези неща, за които хората отбягват да говорят, в онези неща, които скептичните профани дискредитират като значение, във вярването си стъпвам на онази територия, в която съвременната наука е боса и вдига рамене, намирам смисъл в най-древната мъдрост, т.нар. Тайна доктрина на Древния Изток. Вярвам в съществуването както на видим, така и на невидим свят, вярвам в един синтез на наука и религия. Съществуването на Бога и безсмъртието на човешкия дух може по този път да бъде доказано така, както и математическите теореми. "Нищо не произлиза от нищото." Вярвам в единната същина на всички религии и съществуването на сили и светове, недостъпни все още за науката; неща, които поради неспособността си да ги обясни по своите "рационални" правила, науката дискредитира и обявява за налудничави също така, както и ортодоксалната религия, която пък, загубила смисъла на истинското Познание, се оказва неспособна да даде обяснение другояче, освен чрез мътни абстракции.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен "... да вярваш в Бог, означава, да вярваш в себе си, да вярваш в доброто, да вярваш силата на любовта, да превъзмогнеш песимизма, да отвориш пътя си към Рая..."

:whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вярвам но много малко...

Но най-силно вярвам че Бог е Българин и това ме радва :sobbing:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Вярвам но много малко...

Но най-силно вярвам че Бог е Българин и това ме радва :)

......Неискам да ме разбереш неправилно но...как реши че Бог е българин?Какво те кара да вярваш в това?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами определено мога да кажа,че съм атеист,но определено изпитвам страхопочитание към православието и християнството като цяло.Просто не вярвам в Божественото начало и връзката на Исус Христос с Бог.Може да прозвучи като Богохулство,но въпреки всичко съм слабо религиозен,а и смятам,че вярата в доброто,чистото начало и вечното здраве не винаги могат да се свържат с Църквата,а и понякога не е правилно.Това,че не ходиш на църква не значи,че не може да си добър и да обичаш.А и се появяват все повече исторически доказателства за небожественото начало на света,а и на християнството.Приликите между отделните религии свидетестват за едно общо начало,но дали е било дело на Бог...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
За жалост е така. Още по-жалкото е, че към по-зле отива. Животът е справедлив, нали? Господ наказва тези деца заради греховете им. Ах тези греховни деца, по цял ден мечтаят за нормален живот, докато други през това време се чудят, горкичките, какво да си правят парите и как още да се глезят. Не се знае наказваните деца за какво са наказвани всъщност. Господ не наказва директно, а косвено. Тези деца сигурно изкупват чужди грехове. Да живее справедливостта Господня. Никога не съм вярвал, че живота е справедлив и никога няма да го повярвам. Това ме кара да се замисля и над друго - няма Ад и Рай. Впрочем има, те са тук на земята. Е, за рая не съм сигурен, но адът със сигурност е тук.

Съжалявам за излияният и евентуалното отклонение, но подобни материали ме карат да се замислям отново върху тези неща.

Много правилно!!! :whist: Аз също не вярвам във всички неща свързани с Бог,но все пак мисля, че може би е съществувал такъв човек, а и понякога човек наистина има нужда да вярва в нещо или някой!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, че СЪЩЕСТВУВА!

Аз вярвам. По мой си начин, но вярвам! Няма как да ви убедя, че съществува, но НЕ можете да докажете също и че НЕ съществува.

Повечето отричат Бог с аргументацията, че има много несправедливости. Но само да ви напомня, че според Библията, Бог не ни контролира и не ни задължава да вършим нещо. Той ни дава избор да изберем сами между добро и зло. Злото е под формата на изкушение. И в зависимост от избора ни Господ съди.

Друг аргумент на атеистите е напредъкът на науката и най-вече астрономията. НО САМО ДА ВИ НАПОМНЯ, ЧЕ ЕДНИ ОТ НАЙ-"ГОЛЕМИТЕ" В ТАЗИ ОБЛАСТ: НЮТОН И АЙНЩАЙН СА ВЯРВАЛИ В БОГ. ВЯРВАЛИ СА БЕЗУСЛОВНО! ЗА КАКВО СИ ГОВОРИМ ТОГАВА? ;)

Редактирано от GFreeman (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Повечето отричат Бог с аргументацията, че има много несправедливости.

За сажаление е така...Макар всеки да знае че за нещастията ,войните, болестите и гладните деца сме си виновни само ние-хората...И се сещаме за Бог само когато нас самите ни сполети нещо..И когато нямаме обяснение или отговор за несправедливост-виним него...

Редактирано от infinity1305 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз вярвам в Бог.

И бих искал да кажа нещичко за толкова употребяваната в по-първите мнения кал. Защо пък да не сме направени от нея? Само добавете малко въглероден диоксид от атмосферата и малко енергия от слънцето, направете справка в някой учебник по биология и готово - нима целия живот на земята не е изграден от това? Всеки който смята, че молекулата на ДНК може от само себе си да се изгради в комбинация която после да стане основа на жисзнеспособна клетка би трябвало да е най-върлия фен на ТОТО-то laugh.gif

Абсолютно съм съгласен и с предното мнение, че хората се сещат за Бог само когато трябва да се оплачат, че нещо не е като хората. Опа, аз казах "като хората" в смисъл на хубаво - а дали е така вие преценете. В крайна сметка не Бог е измислил зарин-а, не той ни прави жестоки, безмилостни и самовлюбени...

От друга страна отдавна съм разбрал, че нямам право да съдя другите за това което правят и в което вярват...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз лично вярвам ,че има сила която ни направлява,наблюдава и преценява постъпките ни.Сила ,която определя житието ни , която ни изпраща изпитания за да изпробва способностите и волята ни , която ни изпраща изкушения ,за да изпробва съвестта ни . За мен тази невидима сила е Бог, пред който се прекланям,заради когото ходя на църква на празници и когато ми е трудно ,паля свещички и вярвам ,че ще ми помогне в трудните моменти. Може да Ви звучи странно , но ми се е случвало да получавам това, което и давам - по същият начин и в същата степен. Предавала съм човек и са ме предавали по същият идентичен начин. Някой е постъпил до болка грубо и несправедливо с мен и след време е получавал грубо и несправедливо възмездие. Не съм уважила нечии чувства и след време към моите са се отнеси по същият начин . Ако човек направи ретроспекция на случките в живота си , ще види , че нищо не е случайно . Затова вярвам , че има сила ,която ни направлява, следи как живеем,и ни връща винаги всичко което заслужаваме - добро или лошо. За мен това е Бог и аз вярвам в него.

Абсолютно съм съгласен с това.

А на невярващите искам да задам един въпрос:

Ако беше доказано съществуването на бог по научен начин или по някакъв друг неопровержим начин,

всички вие така ли щяхте да се държите в живота както сега,като знаете ,че там някъде ви чака възмездие /добро или лошо/ за земните ви дела .

Всичко е изпитание за развитие на духовната ни същност занапред.

БОГ не се стреми да докаже своето съществуване.

Той иска да ни види такива каквито сме всъщност-

и да се поучим от евентуалните ни грешките- в минал,настоящ живот.

За всичко има обяснение: и за бедните и за богатите,дори и за дечицата от оня клип.

Стремете се да вършите добро и ЩЕ ви се върне добро.

И не търсете доказателства.

Няма да намерите такива ,ако не вярвате със сърцето си.

С здраве!

П.П. Към невярващите - небързайте,знам какво си мислите все още.

Съвет- пак го прочете и най вече мислете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много сложен въпрос...Първо - какво е Бог? Ако става въпрос за стотиците богове от многото различни култури,отговора ми е : НЕ! Не вярвам,че Бог е нещо конкретно, примерно добрия старец с бялата брада... ;) или Аллах,или който и да е...И не смятам за нужно като последния глупак да се карам и избивам с други хора заради религията.Защото заради тази уж благородна кауза са загинали толкова много хора.Абсолютна глупост е да вярваш на неща от типа на "Умри за религията си". Вярвам,че има някаква висша сила,която поддържа реда и хармонията във вселената.Вярвам,че всеки от нас носи отговорност за постъпките си пред някаква по-висша инстанция.Вярвам,че всеки човек носи божественото вътре в себе си,но не всеки е способен да го види. Ще цитирам един тибетски лама,който ни е оставил следната мъдрост : "Бог е човешко творение, и поради това божествената същност е плитка загадка. Човешката същност е дълбоката загадка"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
БОГ не се стреми да докаже своето съществуване.

Той иска да ни види такива каквито сме всъщност-

именно!

Абсолютна глупост е да вярваш на неща от типа на "Умри за религията си".

Никъде в Библията не е казано, че трябва да умреш за религията си. Изобщо хората имат лошите си навици да изкривяват написаното в библията до неузнаваемост! За да коментират съществуването на Бог, първо трябва да прочетат библията и тогава...

За пример има едно много грешно разбиране, че половият акт е грях. Няма никъде такова нещо. Моля не преиначавайте нещата! :help:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали има Бог, някаква сила или неща друго не е толкова важно. По-важно е да имаш вяра, защото при трудни или безизходни ситуации, това е нещото което ти дава сили да го понесеш. Пред смъртният си час всеки атеист се моли.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Много сложен въпрос...Първо - какво е Бог? Ако става въпрос за стотиците богове от многото различни култури,отговора ми е : НЕ! Не вярвам,че Бог е нещо конкретно, примерно добрия старец с бялата брада... ;) или Аллах,или който и да е...И не смятам за нужно като последния глупак да се карам и избивам с други хора заради религията.Защото заради тази уж благородна кауза са загинали толкова много хора.Абсолютна глупост е да вярваш на неща от типа на "Умри за религията си". Вярвам,че има някаква висша сила,която поддържа реда и хармонията във вселената.Вярвам,че всеки от нас носи отговорност за постъпките си пред някаква по-висша инстанция.Вярвам,че всеки човек носи божественото вътре в себе си,но не всеки е способен да го види. Ще цитирам един тибетски лама,който ни е оставил следната мъдрост : "Бог е човешко творение, и поради това божествената същност е плитка загадка. Човешката същност е дълбоката загадка"

Интересно как така съм съгласна с тибетския лама, а не съм съгласна с висшата сила, която поддържа реда и хармонията?! Освен ако всеки човек е една малка висша сила, но тогава какво излиза, че всеки човек е Бог, да тогава вярвам в Бог = вярвам в себе си, но не мисля, че това е темата.

И в отговор на въпроса дали бих се държала по същия начин, ако беше научно доказано, че има Бог-съдник предполагам, че бих била мнооого по-извратена :) , защото щях да вярвам, че Господ може да ми прости всичко, ако просто му целуна краката и се разкая искрено. А в момента моята собствена съвест не ми позволява да върша повечето от тия неща, които Той забранява и не ми трябва ничия прошка, ако аз самата не мога да си простя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не вярвам в Бог, а вярвам в СЕБЕ СИ :) Не обичам хората , които чакат помощ от "Бог" без да са направили нищо и без да знаят дали наистина съществува и да чакат само на молбите си, като бездействат.!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не вярвам в Бог, а вярвам в СЕБЕ СИ :) Не обичам хората , които чакат помощ от "Бог" без да са направили нищо и без да знаят дали наистина съществува и да чакат само на молбите си, като бездействат.!!

Тука си много прав ;) .Ама след като направят нещо имат удобство или чувство на добре свършена работа.След Бог ви възнаграждава с почивка cool.gif .Все пак като вярваме е по друго.Знаеш ли вкъщи като немога да намеря нещо се моля моля моля да го намеря и всеки път намирам тва което искам.Така че мисля че съществува!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Много сложен въпрос...Първо - какво е Бог? Ако става въпрос за стотиците богове от многото различни култури,отговора ми е : НЕ! Не вярвам,че Бог е нещо конкретно, примерно добрия старец с бялата брада... :) или Аллах,или който и да е...И не смятам за нужно като последния глупак да се карам и избивам с други хора заради религията.Защото заради тази уж благородна кауза са загинали толкова много хора.Абсолютна глупост е да вярваш на неща от типа на "Умри за религията си". Вярвам,че има някаква висша сила,която поддържа реда и хармонията във вселената.Вярвам,че всеки от нас носи отговорност за постъпките си пред някаква по-висша инстанция.Вярвам,че всеки човек носи божественото вътре в себе си,но не всеки е способен да го види. Ще цитирам един тибетски лама,който ни е оставил следната мъдрост : "Бог е човешко творение, и поради това божествената същност е плитка загадка. Човешката същност е дълбоката загадка"

Никъде в християнската доктрина не е казано "Умри за религията си". А това че много хора загинали за тази кауза - виниш религията и понятието "Бог" за заслугите на хора, претендиращи да са негови представители. Това е некоректно като оправдание и обяснение.

Казаното от тибетския лама се отнася до "популярния" образ на божественото - окичен и разкрасен от митове и легенди, от догми, институции и идеологии. Препоръчвам филма "Стигмата" и максимата, която се извлича от него по въпроса - принципа на пантеизма. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм-ммм,интересно,как ли съм пропуснал тази тема? sad.gif

Защо ли пак откривам познати лица? :baby:

Аз съм православен християнин и ми е чудно до къде сме стигнали само след 50 години социализъм.... Откривам мнения като "господ е българин","вярвам в себе си","не вярвам заради свещенниците" и т.н.

Хора,вярата в бог (който и да е) и религия (а това не включва само бог-включва и свещенослужителите,обрядите,тайнствата,приобщаването към общността,изповядването на еднакви ценности и модел на поведение).

Както каза Stalik в един предишен пост "По правило това е нещо, за което не обичам да говоря публично."

Да,не е нужно да се тръби навсякъде.Почнем ли да се спускаме по този наклон,стигаме и до фанатизма-дали ще е религиозен (видяхме го миналата година с протестите срещу карикатурите на Пророка), или ще е атеистичен (събарянето на църкви и манастири в Русия 1917 г.)

Никъде не видях обаче конкретни аргументи в отхвърлянето или приемането на самата личност на Бога?Защо така?

Както вече казах-всички досегашни аргументи против "вярата" бяха всъщност против религията,а не срещу самия Бог (независимо кой).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз вярвам в Бог. За мен той е състояние на духа, извор на сила вътре в мен, източник на въображение и вдъхновение. Просто не мога да разбера атеистите, те губят толкова много, като не вярвят :speak: Но всеки си решава сам :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От уикипедия

Бог — в световната митология това е свръхестесвено същество или висша персонифицирана сила с важни космични, природни и/или обществени функции. Човекът се възприема като по-низш, подчинен и зависим от бога.

Не смятам, че мога да изтъкна сериозен аргумент за това защо не вярвам в нещо конкретно, наречено БОГ, както и никой вярващ не може да ми изтъкне аргумент какво го кара да мисли, че има Бог, какво го кара да вярва мога да разбера, но защо точно в Бог. Ами ако аз напиша книга за това как има Живо ядро, от което е тръгнало всичко, което се грижи за планетата ни и ни пази в момент като този, в който имаме нужда да вярваме, в каквото и да е - ако след като достатъчно хорат ми повярват, аз започна да убивам тези, които не вярват в името на това ядро - това е някакво подобие на аргумент за религиозните. А сега за тези, които вярват просто в някаква си сила, въвела ред в нищото, това вече не е Бог според мен, това може да се окаже научна истина, но не и нещо, на което да се уповаваме - това не е Бог в комбинацията с вяра, а ако не се персонифицира, то тогава това ще е просто някаква природна сила, не мога да вярвам в кълбовидната мълния примерно, тази вяра не би ми дала нищо, не би ме направила по-добра отколкото съм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами ако аз напиша книга за това как има Живо ядро, от което е тръгнало всичко, което се грижи за планетата ни и ни пази в момент като този, в който имаме нужда да вярваме, в каквото и да е - ако след като достатъчно хорат ми повярват, аз започна да убивам тези, които не вярват в името на това ядро - това е някакво подобие на аргумент за религиозните.

Не бих казал. Религията не желае да убива никого. Убиват институциите, които претендират да й служат. Изопачаването на идеологията не е дело на самата религия.

А сега за тези, които вярват просто в някаква си сила, въвела ред в нищото, това вече не е Бог според мен, това може да се окаже научна истина, но не и нещо, на което да се уповаваме - това не е Бог в комбинацията с вяра, а ако не се персонифицира, то тогава това ще е просто някаква природна сила, не мога да вярвам в кълбовидната мълния примерно, тази вяра не би ми дала нищо, не би ме направила по-добра отколкото съм.

Вярата е убеденост в невидимото като във видимо. Тезата ти, че ако няма на лице персонификация, то не говорим за Бог е несъстоятелна. Най-малкото защото се води сляпо от статията на колегите. Тя има културологичен характер и обхваща общото митологично-фолклорно понятие за божественото. Очакването божественото да бъде непременно персонифицирано смъква свещения му ореол до нивото на архаичните култови божества. И да се поставя едно така "човешко", сиреч просто условие за признание на божественото е нередно. Тези Сили живеещи отвъд предела на нашите сетива и познания са твърде сложни, че да им поставяме такива условия. А противопоставянето Бог-научна истина, което едва ли не се получава в смисловата ти конструкция "ако не, то..." де факто отрича Бог като научна истина и му придава изцяло алегоричен, философски смисъл. Или пък аз не съм разбрал, не знам...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не,Stalik,твърде добре си го схванал-антропоморфизацията на бога е "детска болест" на човечеството.След обожествяването на животни (или придаването на животински обик на съотв.божество) следва антропоморфизма.

Арти ,бог не е толкова просто нещо като кълбовидната мълния (въпреки,че и нея са я обожествявали или са казвали,че е един от атрибутите на бога -Зевс,Агни,Тор и пр.богове гръмовержци).

За да се стигне до понятието за бог и беглото докосване на същността му чуйте какво казва един велик мислител,когото аз много уважавам и прочитането на неговите "Мисли" ме доведе до сегашното ми разбиране за Бог и за религията :

" Не зная кой ме е създал, нито какво представлява светът, нито какво съм самият аз; в ужасяващо неведение съм за всичко; не зная какво представляват тялото ми, сетивата, душата и онази част от съществото ми, която обмисля думите ми, която разсъждава за всичко и за себе си, но се познава толкова малко, колкото познава всичко останало. Съзерцавам всяващите ужас простори на всемира, които ме затварят отпред, и съм прикован в едно кътче от тази необятна шир, без да знам защо точно тук, а не другаде, нито защо за малкото време, отредено ми за живот, е избран този миг, а не някой друг от вечността преди и след мен. Накъдето и да се обърна, виждам само безкрайности, които ме заграждат отвред като нищожен атом, като мимолетна сянка, пробягваща безвъзвратно. Зная само едно, че скоро трябва да умра, но от всичко най-малко ми е позната именно смъртта, която не мога да избягна. "

"Блез Паскал - Мисли",

Наука и Изкуство,

София 1978 г.

Този човек е видял безкрая и се уплашил.След това е открил Бог...

P.S.Извинявайте за цитата,ако съм засегнал някого.Просто това го преживях и аз sad.gif

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...