Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Skoinks

Бог - Вярвате или не

Препоръчан отговор

Имам нещо против, а то е нежеланието ми да почнат да ме мразят тука на този форум ( който основно въобще не е за религии) разни вярващи хора за съмненията които съм способен да предизвикам у тях отностно тяхната вяра.

Иначе казано, що да си навличам беля с доказателства ? ;)

Да си вярва кой каквото си иска, аз лично няма да му преча, поне не тук на този форум.

:)

Всъщност, ако изложиш една смислена теза, никой няма да те напада или мрази. Тук е място за цивилизован спор, за дискусия, и на мен например би ми било интересно да чета и различни мнения, и на двете страни.Никой няма да убеждава никого, да вярва като него, просто споделяме мнения. :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Религията е измислена от простолюдеието за обясняване на процесите в природата които не разбират. После властта е поизопъчила всичко с цел лесно манипулиране на простолюдието.

Днес сме разкрили тайните на процесите, изградили сме механизъм за манипулация на народа - за какво ни е тогава религията?

Би ли ми обяснил какво точно се опитва да обясни религията, което ние вече сме открили? Нищо не сме доказали. Имаме само предположения. Това че религиозната доктрина е разбирана (а често и предавана) погрешно, не я прави неоснователна. Ето например Големият взрив. Какво е имало отвъд времето преди него? Имало ли е време въобще. Какво го е предизвикало. Ако е бил предизвикан от нещо - какво? Ако то е чисто физико-химична реакция - значи има първоизточник. Значи и "отвърд" има нещо. Какво? Как? Защо? Докога? За много от тези неща не само нямаме доказателства, а нямаме и адекватни хипотези извън жанра "приказка".

Или пък човека - твърдим че е еволюирал от маймуната. Съгласен. Но не можем да го докажем .Уви, липсващото звено все още е липсващо, напук на десетките видове "преходни" маймунджолъци, които палеонтолозите са открили към днешна дата. И нито едно едничко доказателство, свързвящо А с Б. :) Как е станал тоя вълшебен номер? Какво го е подтикнало? Как се е осъществил без външна намеса и защо не е оставил следи!?!

Разкрили сме тайните на процесите казваш? А аз казвам - нищо не сме разкрили.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това че не сме открили връзката на Австралопитека с Хомо еректус не значи че я няма. А пък от тях са открити малко на брои отделни образци все от една епоха(от преди доста милиони години).

Човечеството все още няма научният потенцял да открие извора на живота - пък бил тои големият взрив или външната намеса която визираш.

Разгадали сме нещо доста тревожещо древните - времето(метеорологичното).

Но иначе въпроса за съществуването маи няма качествен отговор за момента. Но теорията за бог ми звучи по неправдоподобно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Това че не сме открили връзката на Австралопитека с Хомо еректус не значи че я няма. А пък от тях са открити малко на брои отделни образци все от една епоха(от преди доста милиони години).

Е,хайде сега-не сме я открили,но това не значи,че я няма....Това твое съждение звучи така:"Не сме открили Бог,но това не значи ,че го няма!" cool.gif Ти вярваш,че има връзка-т.е. не си атеист,а вярващ,но не в Саваот,Исус,Аллах,Буда,а в Теорията на Дарвин.

Посчертавам "теорията" защото това си е теория,а не чистата истина.

Човечеството все още няма научният потенцял да открие извора на живота - пък бил тои големият взрив или външната намеса която визираш.

Разгадали сме нещо доста тревожещо древните - времето(метеорологичното).

Какво значи "все още няма научния потенциал"?Пак опираме до вярата-ти просто вярваш,че някой ден Науката ще открие всичко

Времето-какво сме разгадали?Как се образуват облаците?На къде ще отидат и какво ще вали от тях....А можем ли да го управляваме?Можем ли да предизвикаме гръмотевица или буря? sad.gif

Но иначе въпроса за съществуването маи няма качествен отговор за момента. Но теорията за бог ми звучи по неправдоподобно.

Е,това вече-относно теорията и правдоподобността ме уби!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
..........

Разкрили сме тайните на процесите казваш? А аз казвам - нищо не сме разкрили.

Да правилно! Нищо не сме разкрили, толкова тайни има, но те са прекалено загадъчни и мистични, че нямат обяснение или разкриване какво ги е породило. Според мен още дъъъъъъълги години няма да да се разкрият тайните на живота и вселената. А ... дали въобще някога ще се разкрият ...... Ако се разкрие тайната на живота, то тогава няма ли да станем безсмъртни ............

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да влизам в спорове дали има Бог или не, но мисля, че на теорията на Дарвин нещо и куца. По конкретно началото на живота. Просто не виждам как ще се синтезира ей така от нищото молекула на ДНК на жизнеспособен организъм, пък и бил той 100 пъти по-прост от бактерия. Пък и то само ДНК да трябваше. Просто не е имало толкова време за да стане. Това ми прилича на мнението на учените, които са вярвали, че простите организми може да се самозараждат в подходяща хранителна среда, преди Пастьор ( ;) ) да докаже обратното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
Няма да влизам в спорове дали има Бог или не, но мисля, че на теорията на Дарвин нещо и куца. По конкретно началото на живота. Просто не виждам как ще се синтезира ей така от нищото молекула на ДНК на жизнеспособен организъм, пък и бил той 100 пъти по-прост от бактерия. Пък и то само ДНК да трябваше.

В подкрепа на горното твърдение Джон Ръсел(математик) казва:

-- Вероятността живота да е възникнал като случайна смес от хим. елементи е по-малка от шанса преминаващо през автомобилно гробище торнадо да сглоби Б-52.

Редактирано от badr (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бог е в самите нас, тоест аз вярвам, че самите ние сме богове! Относно сътворението на света и на човека имам предположение, че не е възможно току така да се пръкнем, или пък да отдадем на чиста случайност Еволюцията, само едни голи условия нищо не представляват без идеята как да се използват. Мдаа тук говорим за идея, която не е била хаотична, а е била целенасочена, устремена в създаването на база за Еволюцията на хивота на тази планета! Хипотетично единствената случайност, която бих се съгласил да подкрепя е, че е възможно все пак базата за Еволюцията на човека да е възникнала хаотично или казано по-просто да сме нещо като троскот или плевел в градината с царевицата, но пак идеята си остава! Всички знаем, че с идея разполагат висшите форми на живот и, че досега познаваме само една такава форма наречена човек, кой знае колко още най-различни форми има които са дори и по интелигентни от нас и може би виновни за нашето сътворение! Определено аз вярвам в съществуването на по висш инетелект от нашият! cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За пореден път се убеждавам от прочетеното във форума,че ние българите сме си останали варвари (в по-голям процент)!Защо трябва "да откриваме Америка" на ново,че тя си е открита?!Останалите Народи да не са по-глупави от нас,че вярват (Франция,Германия,Русия,САЩ,Испания.....и.тн.)

Ето за това страдаме-защото сме безбожници!

Който желае можем да дискутираме по темата в детайли,просто да ми прати Л.С

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента чета една книжка - "Шестото Клеймо" на Дан Браун и понеже мисля почти същото, това е начина по който бих искал да се изразя по темата:

"...

-Господин Лангдън, не ви питам дали вярвате в онова, което казват за Бог хората. Питам ви дали вярвате в Бог. Има разлика. Свещенните писания са разкази... истории и легенди за опитите на човек да разбере потребността си от смисъл на собственото си съществуване... Питам ви дали вярвате в Бог. Когато лежите под звездите, усещате ли божественото? Чувствате ли, че виждате делото на божията ръка?...

....

Като учен и дъщеря на католически свещенник, какво мислите за религията вие?

Виктория се замисли и отметна кичур коса от очите си.

- Религията е като език или роля. Ние гравитираме около обичаите, с които сме израстнали. В крайна сметка обаче всички твърдим едно и също. Че животът има смисъл. Че сме благодарни на силата, която ни е създала.

Ландън се заинтригува.

-Искате да кажете, че това дали човек е християнин, или мюсюлманин се определя от месторождението му, така ли?

-Не е ли очевидно? Погледнете разпространението на религията по света.

-Значи вярата е въпрос на случайност?

-Едва ли. Вярате е универсална. Конкретните ни начини за нейното разбиране са условни. Едни се молят на Иисус, други ходят в Мека, трети изучават елементарните частици. В края на краищата всички просто търсим истината, която е по-голяма от нас.

..-Ами Бог? - попита професоът. - Вярвате ли в Бог?

Виктория замълча.

- Науката ми показва, че Бог трябва да съществува. Разумът ми твърди, че никога няма да разбера Бог. Сърцето ми казва, че не съм създадена за това.

"Кратко и ясно" - помисли си той....."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

-И кой е Иисус? Да бе...появил се Светият дух и влязъл под краката на Дева Мария.Иисус е копеле.

Тези думи ме зашлевиха.Накараха ме да погледна с презрение, човека дето ме питаше за Иисус.Значи вярвам в Бог и в Неговия син.Името Мария за мен е свято.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
В подкрепа на горното твърдение Джон Ръсел(математик) казва:

-- Вероятността живота да е възникнал като случайна смес от хим. елементи е по-малка от шанса преминаващо през автомобилно гробище торнадо да сглоби Б-52.

Не навсякъде математиката е права...

-И кой е Иисус? Да бе...появил се Светият дух и влязъл под краката на Дева Мария.Иисус е копеле.

Тези думи ме зашлевиха.Накараха ме да погледна с презрение, човека дето ме питаше за Иисус.Значи вярвам в Бог и в Неговия син.Името Мария за мен е свято.

Аз вярвам в съществуването на някакъв разум,както желаете така го наречете,който движи целия този безкрай - Вселената. Не говоря за живота на Земята, говоря като цяло, за да мо да съществува такава сложна система от съзжездия , звездни системи и т.н. трябва да има някоъ или нещо което да поддържа тази хармония cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Искам да попитам всички, които не вярват в бога дали палят свещи и се кръстят в църква.

Аз не вярвам и ходя в църква само при помени и един път на сватбата на брат ми. Палила съм свещ само на смъртни случаи и то, защото ми е по-приятна заблудата, че хората, които съм загубила не са 2 метра под земята, а са някъде на по-хубаво и щастливо място. Нужна ми е тази мисъл, за да не мразя този Бог, който ми отне хора, които обичам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз не вярвам и ходя в църква само при помени и един път на сватбата на брат ми. Палила съм свещ само на смъртни случаи и то, защото ми е по-приятна заблудата, че хората, които съм загубила не са 2 метра под земята, а са някъде на по-хубаво и щастливо място. Нужна ми е тази мисъл, за да не мразя този Бог, който ми отне хора, които обичам.

Много хора са загубили близки, които много обичат sad.gif Аз също си задавам въпроса ако има бог, защо позволява това да се случи? sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е, но да ми отнеме 17 годишен приятел и съученик..преди дори да е видял собствения си абитуриентски бал...да угасне на легло в младостта си. Не мога да го приема това...и няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Смъртта за роденото е неизбежна, както за мъртвото е неизбежно новото раждане-и не бива за неизбежното да се тъгува!"

Бхагаваугита(2:27)

Когато се ражда дете, ти благодариш ли на Бог, че му е дал живот?Винаги ли?

Не, нали...защо тогава обвиняваш Бог, че някой си е отишъл...че Той ти го е отнел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямаш право да ме съдиш за разбиранията и вярванията ми!!

Особено пък, цитирайки Библията хич няма да вържа.

Редактирано от SKY (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Та аз не те съдя, нито цитирам Библията.Цитирах интересна мисъл от едно различно учение, и споделих мнение.

И аз като теб имам загубени близки, просто ако търся кого да обвиня за загубата им, най-много да нараня някого.От това едва ли би ми било по-леко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Така е, но да ми отнеме 17 годишен приятел и съученик..преди дори да е видял собствения си абитуриентски бал...да угасне на легло в младостта си. Не мога да го приема това...и няма.

Личи си колко млада и неопитна си (не се обиждай правя ти комплимент). След време ще разбереш, че колкото и да те е яд, колкото и да тъгуваш, каквото и да правиш - нищо не можеш да промениш!!!!! Единственото нещо, което можеш да направиш е да се примириш с това!!!!

Та аз не те съдя, нито цитирам Библията.Цитирах интересна мисъл от едно различно учение, и споделих мнение.

И аз като теб имам загубени близки, просто ако търся кого да обвиня за загубата им, най-много да нараня някого.От това едва ли би ми било по-леко.

Успокой се SKY, моля те! infinity1305 нито иска да те съди, нито да те убеждава в нещо, нито иска да те изкара виновна, а иска да ти помогне, защото повярвай ми тя е страдала повече от теб. Ти сама искаш да искараш някого виновна, доби се самообвиняваш и търсиш причина да обвиниш и друг! Не го прави, вслушай се в съветите на хората, които искат да ти помогнат - ще се почувстваш по-добре!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ми трябва опит и зрелост, за да знам, че нищо не мога да променя и че трябва да се примиря.

Напълно спокойна съм, просто нямам време да слагам смайлита, за да не изглежда тонът ми строг. А и нека не квалифицираме кой колко е страдал - никой не знае какво се е случвало на другия, за да прави такива изводи.

Но не харесвам да ми слагат думи и чувства. не искам никой да изкарвам виновен, не се самообвниявам и не обвинявам друг.

Оценявам психологическата намеса.

Само обясних нагласата си към Бога.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз вярвам в Бог. Бога,за който пише в Библията.Знам,че много хора намират за скучна тази книга,но не ги упреквам.Все пак човек за да повярва в нещо трябва пьрво да го види.Наскоро гледах по телевизията един мюсюлманин,който каза,че истински вярващ мюсюлманин е този,който вярва в Бог и в Библията.Това е напьлно вярно,защото истинският Бог е само един.С това,което пиша не искам да убеждавам тези,които не вярват в Бог да повярват.Всеки има правото да избере.Мисля,че и аз имам правото да си кажа мнението.

Редактирано от dimi87 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четейки постовете до момента разбирам, че говорите за християнския бог. Аз лично съм кръстен в църква, но това за съжаление е станало по време когато не съм разбирал какво точно се случва, а и не ми е пукало особено. Никога не съм виждал смисъл в християнството и се считам за атеист. С огромно учудване открих че жизнената ми философия се доближава най-много до сатанизма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хората са създали "Бог", а не обратното. :)

Т.е. не вярвам в Бог.

True!

Редактирано от usmivkata_v (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз вярвам че е създал първичния микс, теглил му е клечката до Големия взрив и от тогава си седи и си гледа.Гледа и се кефи.

Та според мен шоу си е направил, звездички и слънчица да му светят, да избухват свръхнови, черни дупки да поглъщат цели галактики.

Пък като му омръзне може и нещо ново да си направи. Неведоми са пътищата Господни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм Православен и вярвам в Светата, Единосъща, Неразделна и Животворяща Троица.

Света Троица

"Вярвам в един Бог Отец...

И в един Господ Иисус Христос,

Сина Божий, Единородния...

И в Духа Светаго, Господа." Символ на вярата

От трите първи раздела на Символа първият се отнася до Бога Отца, вторият - до Сина, а третият - до Светия Дух.

Символът на вярата, в който всеки християнин е длъжен да вярва, обхваща прочее учението за Светата Троица. Съществуват в един Бог три лица, т. е. ние, православните християни, признаваме за истина, че съществува Бог, височайш и всесъвършен Дух, Един по съществото си, а троичен в лицата - Отец, Син и Свети Дух. Те образуват от себе си Троица единосъщна и неразделна. Този триединен Бог всичко съдържа в своята власт и всичко управлява. Той е създателят на небето и земята и на всичко, което виждаме и което не виждаме.

...още

Редактирано от sprite (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...