Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Skoinks

Бог - Вярвате или не

Препоръчан отговор

...А гладът, сушата, дъждовете са някакви общи бедствия за цели градове и народи, чрез които се наказва злото, превишило мярата. Както лекарят, макар да причинява на тялото неудобства и страдания, все пак е благодетел, понеже се бори с болестта, а не с болния, тъй и Бог е благ, когато чрез наказание на частите устройва спасение на цялото. Те не обвиняваш лекаря, че той в тялото едно реже, друго изгаря, а трето съвършено отнема. Напротив, плащаш му, наричаш го спасител, защото е овладял болестта в малка част на тялото, докато не се е развила в цялото тяло....

още

Представи си следната ситуация:Ти,както си вече женен,си имаш едно хубавичко,русичко,сладко детенце.Изобщо идеалното хлапе,желано от всеки християнин.Представи си един ден как изпращаш това ангелче на училище.То трЪгва,махва ти с рЪчичка за "Довиждане!",ти се прибираш у вас и повече никога не го виждаш...живо.Пиян кретен го е помлял,докато е пресичало,за да отиде на училище.Нима детето ти е щяло да стане лош човек?Няма как да разбереш-вече е мЪртво!Казваш,че бог(винаги с малка буква,защото го мразя) е като лекар,който колкото и да причинява болка на тялото,все пак го лекува.Колко добро сравнение...за човек,който не гледа мащабно на нещата!

"И Бог сЪздаде човека по свой образ и подобие"-се казва в Библията.Защо тогава човешкият род е определян като болест?Защо тогава ние сме грешни,а Той не е?Защо не ни е сЪздал като Него-вездесЪщи?Тези дни спорех с представители именно на християнството и те ми казаха,че ни е сЪздал така,за да няма много богове,а за да е единствен Той.Защо?Нима бог иска да се прави на шеф?Да командва някой или нещо и да властва над него?Не го ли прави това едно егоцентрично,себично и скапано копеле?

"Бог е любов"-казват проповедниците и вярващите им.Добре,нека приемем това твЪрдение за вярно само за момента.Сега,включете телевизорите си и изгледайте централната емисия новини,по който и да е канал.След това ми кажете,че Бог е любов.Според мен Той е просто наводнения,пожари,глад,болести ,насилие и злоба.Гадост в чист вид!След като е преизпЪлнен с любов,защо не вдЪхне малко и на нас?Защо допуска да се раждат "лоши деца",които после да умЪртвява?Защо вместо това не прави така,че тези деца да не бЪдат зачевани?Защо не ги убива още докато са зародиши и не усещат болка?

Освен това бих искал да засегна и вЪпроса за свещениците."Постете и спазвайте Божиите закони"-учат ни те."Не се стремете кЪм материалното!" Искам да знам колко от свещениците,примерно в БЪлгария,следват тези принципи.Колко от тях са бедни и скромни хорица и колко имат вили,джипове и лични орЪжия от типа на Магнум 44.Защо,след като попа ми казва да постя,той ми иска плешка от агнето,за да го опее?Нима трябва да заплатя за божията благословия на неговия представител?И ако поповете наистина са представители на бог,защо тогава ругаят,кЪлнат,псуват?Нима те мразят овцете от божието стадо?Ако е така,как тогава биха могли да го водят кЪм "правия пЪт"?

Освен това както каза Stalik,бог е дал право на избор на всяка жива твар,в това число и хората.Защо тогава дадени постЪпки се определят като грях?Не са ли те израз на свободната ми воля и нейно проявление?Как може да има грях,след като има свободна воля?

Като че ли засягам(а и всички,пишещи по тази тема) само християнския бог.Нека поговорим и за останалите религии,за да не бЪдем ограничени богохулници и еретици.Ако Stalik отбираше малко и от история,щеше да знае колко войни са били..."свещени".Щеше сЪщо така да е наясно,че хиляди човешки сЪщества са зарязали домовете и семействата си (ценности според самия бог) и са отишли да умрат или да сеят смЪрт на бойното поле в Негово име.Сам по себе си този факт е колкото ненужен,толкова и нелеп.

Какво можем да кажем за "Светата инквизиция"?Какво свято има в това да убиеш някого публично,за да вземеш имота му?Защо цЪрквата в онези ТЪмни векове е постЪпвала така?Нима с Негово разрешение?Ако не,то тогава значи това е грях.Щом самата цЪрква извЪршва грехове,какво е святото у нея?Нима тя само лЪже за своята святост?И ако лЪже за това,как можем да вярваме на думите и` за сЪществуването на бог и за неговата святост?Не е ли всичко просто една лЪжа?Не е ли всичко просто начин да контролираш и манипулираш обществото като го убеждаваш,че е грешно?Не е ли всичко просто начин да си обясниш(уж) от кЪде всЪщност идваш?

Джордано Бруно е изгорен на Площада на розите,защото е потвЪрдил думите на Галилей,че земята е крЪгла.Изгорила го е цЪрквата,защото според нея,той бил еретик и богохулствал.Е,нима Земята не е крЪгла?Нима който и да е вярващ в наши дни би отрекЪл това и би казал,че бог е в центЪра на Вселената?

За какво изобщо говорим има ли смисЪл от религията или не?Ясно е,че има смисЪл за определени хора,за да печелят пари,слава и власт.За да контролират останалите и да ги карат да вЪршат това,което те искат.В противен случай свещичките в цЪрквата щяха да са безплатни,а думи като "джихад" изобщо нямаше да сЪществуват в който и да е език.

Аз сЪм атеист.Това обаче не означава,че прекарвам цялото си време в богохулстване и убеждаване на другите,че бог е просто поредната измислица.Просто не ме интересува,че някой не иска да приеме истината такава каквато е и си сЪздава илюзии.Да,мнението ми е крайно.Да,считам вярващите за заблудени души,които се самозалЪгват.Да,не уважавам свещениците,нито идеята,че трябва да умреш в името на вярата.

Искате да спасите душите си молейки се?Добре-ваш проблем.Но ето какво е моето мнение:души няма!Бог няма!Прераждане няма!Искате да знаете какво ще е след като умрете?Ами представете си какво е било и какво сте изпитвали преди да бЪдете заченати-сЪщото е!С едно изключение:вече има хора,които ще кажат за вас,че сте бил еди-какЪв си.

Stalik,много добре се изказваш и защитаваш мнението си(което мнение впрочем не приемам и дори презирам),но няма да е зле,ако поработиш малко и вЪрху правописа си.Освен това човече,наистина изразяваш някакво твЪрдение,биваш критикуван,за което,а после се оправдаваш,че не си имал предвид всички,а само някой.След като е така се уточнявай,защото в противен случай се получават недоразумения и неразбирателства.Освен това е гадно и някак си подлизрурско и недостойно да се отмяташ от мнението си.Казваш на нас(противниците на теоцентризма),че заключаваме всичко под общ знаменател,но ти правиш сЪщотото с по-различни изразни средства.

Когато не можеш да отговориш на даден вЪпрос или твЪрдение,просто прескачаш темата.Както например не отговори как бог е успял да сЪздаде шест милиарда живи сЪщества като за целта е започнал само с две.Би било вЪзможно при едноклетЪчни,но с хора...Или Каин е имал едипов комплекс?Едва ли,защото в Библията пише,че е имал жена.Това сестра му ли е(за която не се споменава от кЪде е дошла) или някоя друга?Даде линк,но това е само бегло обяснение,а не доказателство.Не вАжи!

Казвате,че ние,атеистите гледаме на библейските писания като на приказка.Ами естествено!Ако Библията беше написана като статия,щях да я чета като статия.Ето и още едно неразбрано от мен малко фактче:защо Библията,след като има за цел да покаже на миряните "правия пЪт",е написана на толкова недостЪпен език и смисЪла на писанията е толкова скрит?Нима нуждаещите се трябва да се изтрепят от тЪрсене,за да намерят онова,което им е необходимо?Нима простият и достЪпен език вече не е на мода?Така е то-защо да ни е лесно,като може да ни е трудно!Нищо чудно,че членовете на останалите религии постоянно увеличават броя си,а християните прогресивно намаляват.Не казвам,че другите религии са по-смислени(напротив!),просто християнството като че ли е сЪздадено за бавно-развиващи се,ниско образовани и заблудени за истината представители на хомо-сапиенсите.

Да,това е мнението ми общо взето.Не се опитвам да го наложа на никой,но много се дразня,когато някой,който изобщо не е в час с нещата се опитва да се прави на компетентен,само защото може да каже две-три по-завЪртяни приказки.Честно да си кажа,преди и аз бях вярващ,но вече не сЪм,защото просто не видях смисЪл да вярвам повече в нещо(не "някой"),което не сЪществува.Ти Stalik бил ли си някога атеист,за да говориш за атеистите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
"И Бог сЪздаде човека по свой образ и подобие"-се казва в Библията.Защо тогава човешкият род е определян като болест?Защо тогава ние сме грешни,а Той не е?Защо не ни е сЪздал като Него-вездесЪщи?Тези дни спорех с представители именно на християнството и те ми казаха,че ни е сЪздал така,за да няма много богове,а за да е единствен Той.Защо?Нима бог иска да се прави на шеф?Да командва някой или нещо и да властва над него?Не го ли прави това едно егоцентрично,себично и скапано копеле?

Възможни отговори на този въпрос има много. Ако се поинтересуваш може и да откриеш такива сам.

"Бог е любов"-казват проповедниците и вярващите им.Добре,нека приемем това твЪрдение за вярно само за момента.Сега,включете телевизорите си и изгледайте централната емисия новини,по който и да е канал.След това ми кажете,че Бог е любов.Според мен Той е просто наводнения,пожари,глад,болести ,насилие и злоба.Гадост в чист вид!След като е преизпЪлнен с любов,защо не вдЪхне малко и на нас?Защо допуска да се раждат "лоши деца",които после да умЪртвява?Защо вместо това не прави така,че тези деца да не бЪдат зачевани?Защо не ги убива още докато са зародиши и не усещат болка?

Освен това бих искал да засегна и вЪпроса за свещениците."Постете и спазвайте Божиите закони"-учат ни те."Не се стремете кЪм материалното!" Искам да знам колко от свещениците,примерно в БЪлгария,следват тези принципи.Колко от тях са бедни и скромни хорица и колко имат вили,джипове и лични орЪжия от типа на Магнум 44.Защо,след като попа ми казва да постя,той ми иска плешка от агнето,за да го опее?Нима трябва да заплатя за божията благословия на неговия представител?И ако поповете наистина са представители на бог,защо тогава ругаят,кЪлнат,псуват?Нима те мразят овцете от божието стадо?Ако е така,как тогава биха могли да го водят кЪм "правия пЪт"?

Върху този въпрос многократно е дискутирано. Ето малко информация тук.

За свещениците. Това е като да питаш как посланици на една страна могат да продават незаконно алкохол в друга (имахме наскоро такъв пример). Не виждам какво отношение имат човешките грешки към настоящата тема - самият Бог.

Освен това както каза Stalik,бог е дал право на избор на всяка жива твар,в това число и хората.Защо тогава дадени постЪпки се определят като грях?Не са ли те израз на свободната ми воля и нейно проявление?Как може да има грях,след като има свободна воля?

Отговорът е твърде логичен. Има разлика между вина и грях. Всеки може да носи вина, дори животното. Но грехът е осъзнато действие, защото при тази категория присъства и разкаянието. Така в своя свободен избор човек се намира между Рая и Ада, между възвишеното и земното. Тази зона на избор е обект на наблюдение и размишление от страна на етиката. Тоест греховното е неетично. Ако ти отричаш категорията грях, значи отричаш и етиката. Сега като се замисля дори не разбирам откъде произлиза недоумението ти.

Като че ли засягам(а и всички,пишещи по тази тема) само християнския бог.Нека поговорим и за останалите религии,за да не бЪдем ограничени богохулници и еретици.Ако Stalik отбираше малко и от история,щеше да знае колко войни са били..."свещени".Щеше сЪщо така да е наясно,че хиляди човешки сЪщества са зарязали домовете и семействата си (ценности според самия бог) и са отишли да умрат или да сеят смЪрт на бойното поле в Негово име.Сам по себе си този факт е колкото ненужен,толкова и нелеп.

Аз разбирам достатъчно и от история и от религия, та да знам, че за въпросните войни религията е била само прикритие, оправдание. Ако аз сега застрелям 100 души в твое име, какво общо имаш ти с това!? Колко пъти и в тази и в други теми трябва да повтарям едно и също (имам поне пет поста с подобно съдържание) - стига приписвали на Бог и самата вяра заслуги, които не им принадлежат. Всеки може да изопачи всичко както му харесва.

Какво можем да кажем за "Светата инквизиция"?Какво свято има в това да убиеш някого публично,за да вземеш имота му?Защо цЪрквата в онези ТЪмни векове е постЪпвала така?Нима с Негово разрешение?Ако не,то тогава значи това е грях.Щом самата цЪрква извЪршва грехове,какво е святото у нея?Нима тя само лЪже за своята святост?И ако лЪже за това,как можем да вярваме на думите и` за сЪществуването на бог и за неговата святост?Не е ли всичко просто една лЪжа?Не е ли всичко просто начин да контролираш и манипулираш обществото като го убеждаваш,че е грешно?Не е ли всичко просто начин да си обясниш(уж) от кЪде всЪщност идваш?

Неведнъж правните институции в хода на историческото си развитие също са осъждали невинни. Е, дай да ги махнем тогава. :hush: Колкото до това не е ли обяснение - да, такова е. Не по-различно от теорията (да, днес все още теория) на Дарвин. Всичко е много относително. Имах пост, който засягаше и това - доколко е уместен буквализма в четенето именно на тези текстове.

За какво изобщо говорим има ли смисЪл от религията или не?Ясно е,че има смисЪл за определени хора,за да печелят пари,слава и власт.За да контролират останалите и да ги карат да вЪршат това,което те искат.В противен случай свещичките в цЪрквата щяха да са безплатни,а думи като "джихад" изобщо нямаше да сЪществуват в който и да е език.

Това е доста опростенческо гледище към религията. Да не забравяме, че именно върху нея почиват векове на култура. Ако тръгнем да търсим по подобен начин слабости, то несъмнено ще можем да ги открием и у понятия като държавата. Гледища много. Но да забравяме преднамерено приносите на дадено нещо е малко нечестно.

Stalik,много добре се изказваш и защитаваш мнението си(което мнение впрочем не приемам и дори презирам),но няма да е зле,ако поработиш малко и вЪрху правописа си.Освен това човече,наистина изразяваш някакво твЪрдение,биваш критикуван,за което,а после се оправдаваш,че не си имал предвид всички,а само някой.След като е така се уточнявай,защото в противен случай се получават недоразумения и неразбирателства.Освен това е гадно и някак си подлизрурско и недостойно да се отмяташ от мнението си.Казваш на нас(противниците на теоцентризма),че заключаваме всичко под общ знаменател,но ти правиш сЪщотото с по-различни изразни средства.

Ако трябва всяко едно образно сравнение да сдъвквам и смилам тъй, че да е разбираемо за всеки лаик в областта на езотериката и теологията, ще ми се наложи да пиша дъълги разяснения. А четейки поста ти, най-малко ти би следвало да ми отправяш забележки за правописа. Правописът ми е такъв, какъвто е, главно защото правя клавиатурни грешки - печатам бързо. Така че да се въздържаме от квалификации като "подлизрурско" и тям подобни. Предлагам да не се занимавами с лични нападки.

Когато не можеш да отговориш на даден вЪпрос или твЪрдение,просто прескачаш темата.Както например не отговори как бог е успял да сЪздаде шест милиарда живи сЪщества като за целта е започнал само с две.Би било вЪзможно при едноклетЪчни,но с хора...Или Каин е имал едипов комплекс?Едва ли,защото в Библията пише,че е имал жена.Това сестра му ли е(за която не се споменава от кЪде е дошла) или някоя друга?Даде линк,но това е само бегло обяснение,а не доказателство.Не вАжи!

Еднолично към мен не съм виждал да се отправя такъв въпрос - не чета всяко мнение. Тук отново прибягваш до буквализма. Отговор не мога да ти дам, защото той няма да е от християнска, а от езотерична гледна точка. А от тази гледна точка боя се няма да ме разбереш или пък аз няма да се изразя като хората. Потърси информация за Фабр д'Оливие и неговата интерпретация на тектовете на Сефер (книгите на Мойсей). След това научи кой е Мойсей и за какво иде реч. Освен това точно по този въпрос е този мой пост. Ако периодично ще си задаваме едни и същи въпроси, най добре е темата да се затвори, защото отговори вече има.

Да те улесня:

„Ако твърдиш че буквализма е средство за интерпретация на който и да е литературен текст (в случая визирам Библията), значи смисъл да обяснявам няма. Библиейските разкази и притчи почиват на фигури като метонимията, синекдохата, хиперболата, сравнението, парарелизмът, метафората, символът, предобраза, олицетворението, притчата, алегорията и иронията. Те на свой ред са приложени към мирогледна материя от преди повече от 2000 г., която борави с културни реалии невинаги съвместими със съвременната социална етика (кръвосмешението например). Съществува цял дял на богословието - херменевтиката - която се занимава с интерпретацията на тези текстове и разгадаването на смислите им в контекста на нашето съвремие. Буквълизмът е именно ключът към Неразбирането на религията в дълбочина, а също и оръжие в ръцете на непочтенни хора, като радикалните ислямисти.”

Казвате,че ние,атеистите гледаме на библейските писания като на приказка.Ами естествено!Ако Библията беше написана като статия,щях да я чета като статия.Ето и още едно неразбрано от мен малко фактче:защо Библията,след като има за цел да покаже на миряните "правия пЪт",е написана на толкова недостЪпен език и смисЪла на писанията е толкова скрит?Нима нуждаещите се трябва да се изтрепят от тЪрсене,за да намерят онова,което им е необходимо?Нима простият и достЪпен език вече не е на мода?Така е то-защо да ни е лесно,като може да ни е трудно!Нищо чудно,че членовете на останалите религии постоянно увеличават броя си,а християните прогресивно намаляват.Не казвам,че другите религии са по-смислени(напротив!),просто християнството като че ли е сЪздадено за бавно-развиващи се,ниско образовани и заблудени за истината представители на хомо-сапиенсите.

Езикът е такъв по няколко причини. Най-простичкото обяснение (започвам с него) е времето в което е написан. След това трябва да се отбележи, че ти явно никак не си на ти с религията (интересно тогава защо така смело критикуваш) - целта на Библията не е да показва "прав път". Тя е сглобена от множество различни четива писание. В нея има дори древноеврейска поезия. Има чисто философски размишления. Има ритуални предписания. Има и чисто исторически откъси (ако някога си я чел, може и да си забелязал колко разбираеми са те). Има и такива книги, които крият едно по-езотерично значение (Сефера на Мойсей). Целта на последните е съхраняването и предаването на древната Тайна доктрина и Премъдрост, която е отредена за подходящите, за посветените. Това е достатъчно да се каже. Не смятам да давам безплатни лекции по въпроса онлайн. Пък и не е някаква безбожно недостъпна и секретна информация. Който иска - намира.

Много обичам да казвам - критикувай, но компетентно.

Да,това е мнението ми общо взето.Не се опитвам да го наложа на никой,но много се дразня,когато някой,който изобщо не е в час с нещата се опитва да се прави на компетентен,само защото може да каже две-три по-завЪртяни приказки.Честно да си кажа,преди и аз бях вярващ,но вече не сЪм,защото просто не видях смисЪл да вярвам повече в нещо(не "някой"),което не сЪществува.Ти Stalik бил ли си някога атеист,за да говориш за атеистите?

Не съм бил атеист, но съм виждал, говорил и спорил с представители на т.нар. "научен атеизъм". Това за мен е атеизъм, т.нар. философски атеизъм с някои вложки. А безверниците, които се наричат "атеисти", само използват това име като евфемизъм за "безверие". Нищо повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Представи си следната ситуация:Ти,както си вече женен,си имаш едно хубавичко,русичко,сладко детенце.Изобщо идеалното хлапе,желано от всеки християнин.Представи си един ден как изпращаш това ангелче на училище.То трЪгва,махва ти с рЪчичка за "Довиждане!",ти се прибираш у вас и повече никога не го виждаш...живо.Пиян кретен го е помлял,докато е пресичало,за да отиде на училище.Нима детето ти е щяло да стане лош човек?

Имам детенце на 10 месеца, русичко със сини очички :hush:

Роди се в седмия месец 1кг. и 400 гр. , имаше отоци по цялото тяло и един от докторите ни обясни, че никой не може да ни гарантира, че детето ще оживее. Същата вечер когато се роди на излизане от болницата срещнах един от свещениците в нашият град и той ме посъветва веднага да го кръстим. Така и направихме. Кръстихме го на другия ден в кувиоза.

56309_orig.jpg

По Божията милост детето прекара тридесет дена в кувиоза, а на четеридесетия ден си го прибрахме в къщи. Сега вече се учи да ходи ;) и като види икона се радва, и иска да я целуне. Слава Богу.

Имах брат, който почина при катастрофа. Беше на 25 години. Шофьорът беше пил, защото преди това празнувахме заедно Нова Година. Утешават ме думите на един йеромонах, който ми обясни,че Бог прибира душите на хората тогава когато са най-близко до него. Вярвам в Божията милост и моля всички православни християни, които четата този пост да го споменават в молитвите си. Казваше се Рафаел и не беше кръстен.

...Освен това бих искал да засегна и вЪпроса за свещениците."Постете и спазвайте Божиите закони"-учат ни те."Не се стремете кЪм материалното!" Искам да знам колко от свещениците,примерно в БЪлгария,следват тези принципи.Колко от тях са бедни и скромни хорица и колко имат вили,джипове и лични орЪжия от типа на Магнум 44...
Тука малко си се престарал cool.gif Магнум 44 cool.gif

Свещенниците, които аз познавам от близо са прекрасни и интелигентни хора. Моят изповедник знае седем езика, ляга си вечер в 8 и става сутрин в 3 или 4 часа. Към църквата има трапезария в която всеки ден се хранят на обяд около 60 човека/социално слаби и бездомни/. Свещенника пости през всеки пост и е прекрасен оратор. Майка му ми е комшийка и е много доволна, че всяка сутрин минава да я види и да и занесе закуска. Мога да говоря още много за него и другите свещеници, които познавам, но мисля че това е достатъчно. Естествено всеки човек си има някакви слабости, но Православието ни учи да търсим и виждаме доброто в хората, а недостатъците да покриваме с братска любов.

Накрая за стопляне на сърцата ще приложа един разказ от книгата на Св. Амфилохий Иконийски

"НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ОТЧАЙВАМЕ ЗА СПАСЕНИЕТО СИ"

Един много опитен монах [6], след като четиридесет години служил на Бога, получил дар да възкресява мъртви и с благодатта на Светия Дух да изцелява всякакви болести и недъзи. Издигнат до такава степен на съвършенство, той се съблазнил и паднал в блуд и убийство. Но виж как чрез покаяние отново придобил предишните си дарования! Като се отвърнал от греха и се изправил духом от падението си, той започнал да се подвизавал в сълзи, молитви и пост и отново получил дара на чудотворство. Виждаш ли силата на покаянието? Виждаш ли дълготърпението на Вседържителя? По времето, когато този блажен монах се трудел в своя покаен подвиг, се случило бездъждие и настъпила невиждана суша. Целият народ постел, молел се и извършвал бдения, обаче нищо не можал да стори за себе си. Молели се подвижници, ходатайствували пастири, свещеници, монаси и миряни. Но Бог никого не послушал.

И какво станало? Силата на покаянието накрая била засвидетелствувана свише. От Небето загърмял глас: „Няма да ви чуя, няма да ви чуя! Но отидете при Моя раб Иаков, нека той се помоли и ще изпратя дъжд.“ И колко било поучително това за всички! О, ново чудо на покаянието! Сам Бог молел каещия се. Помоли се, казвал му, и Аз ще дам дъжд. Каещият се бил умоляван от Господа на всички, умолявали го и хората: „Кажи само дума, рабе Божи, кажи и дай на нас, изоставените, дъжд.“ Инокът, като чул това, се ужасил, понеже не се надявал покаянието му да бъде прието.

Виждаш ли смирението, което се родило от покаянието?! Този, който преди това паднал поради гордост и надменност, прелъстявайки се от красотата на своята праведност, сега се възвеличил чрез покаянието. И тъй, народът го умолявал да се помоли, за да изходатайствува дъжд, а той отказал, считайки себе си за недостоен. Какво сторили тогава хората? Отново викнали към Господа и чули такъв отговор: „Ако не се помоли Моят раб, няма да ви помилувам!“ Тогава отново започнали с горчиви сълзи да умоляват праведника да се помоли. И щом той ги послушал — веднага щом вдигнал ръцете си нагоре и почнал да моли Господа — веднага земята се изпълнила с преизобилен дъжд, така че и реките, които преди това били безводни, потекли и водните потоци дълго-дълго не могли да се усмирят.

pravoslavieto.com

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И според теб след като сте го кръстили то Бог е погледнал свише и казал "Да живее".

Това, че не са ти давали гаранция, че ще живее не означава 100% фатален изход. Както е нямало гаранция, че след като е кръстено няма да си отдиде. Хората просто са казали, че може да оживее, а може и да не оживее.

Все пак радвам се за детето ти. Да ти е живо и здраво и да те радва.

Та по същия въпрос. Давам пример с колегата ми. Работим заедно в една канцелария.

Е, та той си е седмаче. Родил се е малко по-тежичък. Само, че е било малко сред средата на миналия век, когато медицинската наука и техника са били на доста по-ниско равнище. Та и за него са казали, че няма гаранции и че по-вероятен е фаталния изход. Родителите му не са вярващи и не са били никога вярващи. Нито са го кръстили по църковно. След около 7-8 месеца по болници, преливания на кръв този човек днес е жив и здрав, висок над 1 и 80. Има свое семейство и се радва на превъзходно здраве.

Изглежда, че и без бог се е справил този човек.

И логичния въпрос - е ли Бог е бил благодетеля или природата?

Не се чудете - верния отговор е второто - природата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Светата православна Църква приема, че при светото Кръщение Бог изпраща Ангел пазител, който бди над кръстения цял живот! Църковният историк Евсевий Кесарийски (ок. 339-340 ) нарича кръщението "печат, който води към безсмъртие".

Много поетично е характеризирал Кръщението св. Кирил Иерусалимски: "Велико дело е Кръщението! То е освобождение на пленените от дявола; опрощение на беззаконията; смърт за греха; възраждане на душата; одежда светла, свята; нерушим печат на благодатта; колесница, възхождаща към небесата; райско украшение; ходатайство пред Царя на царете; дар на нашето осиновяване от Бога!"

още за Светото тайнство Кръщение

И логичния въпрос - е ли Бог е бил благодетеля или природата?

Аз избирам да се уповавам на Твореца, а не на творението.

със здраве :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз избирам да се уповавам на Твореца, а не на творението.

Ти сериозно ли мислиш, че някакъв си бог е създал природата? Мда, доста създатели стават обаче - да речем по един за всяка религия. Горката природа.

Колегата явно и без светото кръщение и разните му там хвъркати ангелчета е минал. Леле, кой ли го е пазил човечеца? Може би той си ги отглежда сам ангелчетата пазители и те са му винаги под ръка, което едва ли е така. Ами отговора е ясен - всесилната природа, която е началото, а не както ми приказвате, че някакво божество е било в началото.

Абе доста зор е видял тоя бог да създаде милиардите планети и звезди, барабар с тях и Земята. А, ако той не е автора им, то тогава той не е и твореца и първичното. Значи стигаме до Параграф 22 - бог е твореца, създаден от творенията си. Което идва да покаже, че бог е творение на човешкия мозък и като такова е само литературен герой и не съществува.

нарича кръщението "печат, който води към безсмъртие".

Да, ама не. Истината е, че безсмъртие няма.Кръстен, не кръстен - гушваш букета и обличаш дървеното пардесю. Тоя църковен историк дето е рекъл това не е бил в час горкия, а и едва ли сам си е вярвал в думите. Какво ли си е казал в мига преди да ритне камбаната ?

А следващите думи са още по несвързани. Я колко хора са си кръстени църковно, а пък са си престъпници. Или кръщението не освобождава пленените от дявола, което в този случай го обезмисля или вършат престъпления, защото щом са кръстени, то беззаконията им се опрощават.

Абе това си звучи налудничаво откъдето и да го погледнеш. Тия като си ги писали светите си писания на колко ракии са били или пък не са били с всичкия си за да напишат такъв абсурд на абсурдите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Maxstep (Ники...), на колко точно години си не зная, но изглежда за приличната си възраст си имал толкова досег с религията, колкото аз с ядрената физика. В това лошо няма де, но не е за пренебрегване факта, че арогантния ти и провокативен тон е проява на крайно неуважение към вярата на хората. Това че ти не разбираш нещо и си неспособен (явно) да вникнеш в него, не го прави нито тъпо, нито излишно, нито пък непременно неистинно. За пореден път ти повтарям, че си очевидно неспособен да отграничиш митологичното от теологичното мислене за божествената същност (визирам непосредствено предходящия ти пост). Надявам се че вникваш в смисъла на това. И докато то е факт не виждам никакво оправдание за циничния ти опит да осмееш чуждата гледна точка по въпроса. С което всъщност елегантно те моля, ако занапред възнамеряваш да отправяш критика, то тя поне да е продиктувана от компетентност или основно познание по проблема, плюс уважение към инакомислието. Обратното може да се изтълува и като лична нападка, а това вече не е в изгода никому.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
"Бог създаде човека по свой образ и подобие"

Обожението като цел на човешкия живот

Архимандрит Георги (Капсанис), игумен на манастира "Св. Григорий", Света Гора, Атон

Въпросът за назначението на нашия живот е от първостепенна важност, тъй като засяга най-важния проблем за човека: целта на земното му съществуване. Ако човек заеме правилната позиция по този въпрос, ако осъзнае истинското си предназначение, тогава той е в състояние да посрещне адекватно обикновените ежедневни дела в своя живот, като взаимоотношенията му с ближните, неговото образование, професия, брак, раждане и отглеждане на деца. Но ако той не заеме правилната позиция по този основен проблем, то той ще претърпи неуспех и в другите цели на своя живот. Защото какъв смисъл могат да имат те, когато човешкият живот като цяло няма смисъл?

Още в първата глава на Св. Писание, когато свещенописателят казва, че Бог създаде човека "по Свой образ и подобие", е разкрита целта на нашия живот. Ние се убеждаваме във великата любов на Троичния Бог към човека. Той не иска човек да бъде просто създание с известни дарования (charismata), известни способности, известно превъзходство над останалото творение, а иска той да бъде бог по благодат.

Човек външно изглежда просто биологично същество като другите живи създания, животните. Разбира се, човекът е животно, но според израза на св. Григорий Богослов "той е единственото създание, което се отличава от цялото творение, единственото, което е призвано да бъде бог." (Омилия върху Богоявление, MPG 36, 324, 13).

"По Свой образ" се отнася към даровете, които Бог даде само на човека, за разлика от всички останали Негови създания, така че само той е икона на Бога. Тези дарове са: разум, съзнание, свободна воля (свобода), творчество, копнеж и жажда за абсолютното и за Бога, личностно самосъзнание и всичко, което поставя човека над останалото творение от живи създания и което го прави личност. С други думи, онова, което прави човека личност са даровете "по Божи образ".

Надарен с "образа", човек е призван да придобие "подобието", да постигне обожение. Творецът, Който е Бог по природа, призовава човека да стане бог по благодат.

Бог надари човека с даровете "по Свой образ", така че той да може да се възвиси, и чрез тях да се сподоби с подобие на своя Бог и Създател: да има не външна, морална връзка с Него, но лично единение със своя Творец.

Може би е твърде дръзко дори да говорим и мислим, че целта на нашия живот е да станем богове по благодат. Но Свещеното Писание и св.Отци на Църквата не са укрили това от нас.

За съжаление много хора извън Църквата, както и мнозина нейни членове, проявяват невежество. Те вярват, че целта на човешкия живот е, в най-добрия случай, просто нашето нравствено усъвършенстване, превръщането ни в по-добри хора. Но според Евангелието, Преданието на Църквата и св. Отци, не това е целта на нашия живот. Човек не само трябва да става по-добър, да става нравствено по-съвършен, по-справедлив, по-целомъдрен, по-внимателен. Разбира се, всичко това трябва да стане, но не това е най-важната и последна цел, за която нашият Творец и Създател ни сътвори. Коя е тази цел? Обожението - единението на човека с Бога, и то не някакво външно или чувствено, а едно дълбинно онтологично и реално единение.

Православната антропология поставя човека толкова високо, че ако я сравним с антропологиите на всички други философски, социални и психологически системи, лесно ще разберем колко бедни са те и как не отговарят на неистовата жажда у човека за нещо много по-голямо и истинско в неговия живот.

Тъй като човек е призван да бъде "по подобие Божие" (или по-точно, създаден е, за да стане бог), когато той не е на пътя към обожението, то чувства вътре в себе си празнота, разбира, че нещо не е наред. Той не се радва на истинско щастие, дори когато се опитва да запълни празнотата с други дейности. Той може да се упоява, да си създава един илюзорен, но в същото време плитък, малък и ограничен свят. Вътре в този илюзорен свят той заробва и затваря себе си. Той организира живота си по такъв начин, че почти никога не остава в мир със самия себе си. Чрез различни шумове, напрежение, телевизия, радио и с информация за почти всичко, човек се опитва, както някои правят с наркотиците, да забрави, да не мисли, да не се тревожи, да не си спомня, че е на погрешен път, че се е отклонил далеч от своето предназначение.

Накрая, обаче, нещастният съвременен човек е неудовлетворен, докато не намери нещо друго, по-велико, което съществува в неговия живот, нещо наистина красиво и творческо.

pravoslavieto.com

със Здраве :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Бог създаде човека по свой образ и подобие"

В случая кой е Бог? - Космосът? Планетата Земя? Извънземна цивилизация?

А безкрайният Космос, в който всички живеем, чие дело е?

Човек трябва да се извиси доста високо в духовно отношение, за да разбере и малка част от тези истини.

Това че например Исус, Мохамед или Буда са видели част от тази истини, не значи, че на базата на просветлението, до което са достигнали, духовно принизени хора, изкривили и осквернили чистотата на просветлението с ограниченото си съзнание, трябва да поставят основите на манипулиращи човечеството религии, претендиращи да бъдат безусловна истина ...

И двата горни поста ми харесаха много, като от всеки можем да изкараме по нещо за себе си:

Вярата в Бог е всъщност отричане на самия човек - тя го поставя в една подчинена позиция, той няма право на избор - или вярва в съответния Бог,или гори в ада за вечни времена...Забележете - за вечни времена!
Да, вярата в криворазбран Бог, ни прави още по-големи роби. Всеки трябва да усети и намери Бог или по-точно истинската си същност вътре в себе си, в душата си, която го свързва с по-висши светове и други нива на съществуване.

Така наречените "свещени" книги са толкова посредствени и на места дори идиотски,но и до ден днешен мнозина продължават да следват правилата,налагани им от тях. По този начин ти ставаш статичен,ти живееш според норми и правила отпреди хиляди години,ти пропускаш живота,който минава покрай теб.

Да, както казах в началото, религиите са създадени на основата на познания, достигнати от възнесени хора, но от невъзнесени такива, които са изкривили истините през своя ограничен мироглед и са обрекли поколенията след тях на вяра в криворазбрани истини ...

Въпросът за назначението на нашия живот е от първостепенна важност, тъй като засяга най-важния проблем за човека: целта на земното му съществуване. Ако човек заеме правилната позиция по този въпрос, ако осъзнае истинското си предназначение, тогава той е в състояние да посрещне адекватно обикновените ежедневни дела в своя живот, като взаимоотношенията му с ближните, неговото образование, професия, брак, раждане и отглеждане на деца. Но ако той не заеме правилната позиция по този основен проблем, то той ще претърпи неуспех и в другите цели на своя живот. Защото какъв смисъл могат да имат те, когато човешкият живот като цяло няма смисъл?
Православната антропология поставя човека толкова високо, че ако я сравним с антропологиите на всички други философски, социални и психологически системи, лесно ще разберем колко бедни са те и как не отговарят на неистовата жажда у човека за нещо много по-голямо и истинско в неговия живот.

Тъй като човек е призван да бъде "по подобие Божие" (или по-точно, създаден е, за да стане бог), когато той не е на пътя към обожението, то чувства вътре в себе си празнота, разбира, че нещо не е наред. Той не се радва на истинско щастие, дори когато се опитва да запълни празнотата с други дейности. Той може да се упоява, да си създава един илюзорен, но в същото време плитък, малък и ограничен свят. Вътре в този илюзорен свят той заробва и затваря себе си. Той организира живота си по такъв начин, че почти никога не остава в мир със самия себе си. Чрез различни шумове, напрежение, телевизия, радио и с информация за почти всичко, човек се опитва, както някои правят с наркотиците, да забрави, да не мисли, да не се тревожи, да не си спомня, че е на погрешен път, че се е отклонил далеч от своето предназначение.

Накрая, обаче, нещастният съвременен човек е неудовлетворен, докато не намери нещо друго, по-велико, което съществува в неговия живот, нещо наистина красиво и творческо.

Всеки трябва да открие сам смисъла на живота си. А не да позволява на някакви си всевластни манипулиращи системи, да му натякват на всяка крачка, каква е целта на живота му. Използването на най-големия страх на човека - смъртта, за да бъде подчинявам на дадена система със съмнителни цели, е недопустимо. Затова, когато се усамотим за миг в съзнанието си, чувстваме страшна празнина, която нищо земно, материално и ежедневно не може да запълни. За миг усещаш че сегашният ти живот и стремежи са ниски и безсмислени. След краткото прояснение отново те поглъщат обичаините мисли, желания, радости и мъки.

Въобще във всеки от нас всяка секунда се борят добро и зло, дух и материя. Затова сме винаги под някакво напрежение и търсим различни начини да се стабилизираме.

Редактирано от myd (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ах петленце! ти много ме развесели друже.

Написъл си поне в десет поста,че няма БОГ,че религията е вредна,че свещените книги са някакви прашни тефтери и т.н

И за капак на всичко туй,ти тъй цветущо ни привеждаш като аргумент беседа между два дявола.

И какво излиза сега драги? --Няма бог,а има дявол.И с този аргумент ти хукна да опровергаваш писания.

И какво според теб е дявола?

Приятел който можеш да срешнеш в някоя кръчма ли?

И да те посъветвам най-любезно.Макар и в шеговита форма въпросите съдържат доста уловки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо - относно по-предходящото писание, което е на "великия" мислител и учител Ошо. Най-голямото постижение на този човек е плагиатството и прекрояването на шаблонни философско-религиозни доктрини. Въпросният Раджниш (истинското му име) бе лице изгонено от няколко страни и собственик на 365 автомобила и малко състояние в милиони долари, подаръци от почитателите му, които обожават да слушат писания ала притча като горното. За съжаление в опитите си на "популярен теолог" остава все така далеч и от не дотам ярки примери като Лео Таксил. Последователи на същия този Ошо вероятно са отговорни за биотерористична атака в няколко ресторанта в САЩ в началото на 80-те. Въобще горното може да се смята толкова за промиване на мозъци, колкото самият Ошо съзира в ролята на религиозните представители.

Второ - изумителен е стремежа на псевдоатеистите (вече съм споменавал - истинският атеизъм е нещо малко по-сериозно и стабилно като представяне) да натякват на вярващите хора колко тъпи са те и как това в което вярват не е истина. Преки доказателства за това няма де, но какво да се прави, важното е да излязат "по-умните". За съжаление всичко което имат те съвременната наука, която държи доста нелогична линия на поведение по някои въпроси. Това което наистина не може да обясни и й се вижда като крайно невероятно, тя отрича, премълчава, подминава, класифицира като шарлатанство. За съжаление хората винаги са забравяли на какво се гради съвременният ни прогрес - съмнението в авторитетите и търсенето на истинното зад необяснимото.

Трето - религията е понятие твърде сложно за псевдоатеистичните главици. Защо? Ами много просто. Под думичката "религия" те разбират (и не поемат информация от друг род и разред) някаква форма на митологичното мислене. Чудесно. Но нима религията не е нещо далеч повече? Това в което религията се облича са философията и етиката. Тя е "носител на времена" и култури. Тук псевдоатеистите пак проявяват плиткостта на обозрението си и се бият в гърдите с "Тези неща не са актуални днес". При това без никой да е казвал че са и трябва да са неизменно такива. За съжаление някои хора цял живот ще си останат неспособни да осъзнаят разликата между консервативни и фундаменталистки настроени религиозни проповедници, и онези, които знаят как се принтира и как се праща e-mail. Въобще религията е море твърде дълбоко за тези умове, които често пъти са способни да поемат главно трудовете на неграмотници (като Раджниш горе; момчето е отгледано от баба си, която сметнала че няма нужда от образование и той така и не получава такова, доколкото ми е известно). За съжаление лица като Луис или Блаватска биха им дошли в повече. Ето как народа остава "несъмняващ се". Тъжно.

Написъл си поне в десет поста,че няма БОГ,че религията е вредна,че свещените книги са някакви прашни тефтери и т.н

И не само той. Колко фанатично само желаят някои люде да "просветлят" "бедните вярващи". С почти религиозен фанатизъм бих казал. laugh.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Stalik, не се ядосвай толкова.

Предполагам, че не очакваш в тема със заглавие "Бог - Вярвате или не", пусната във форум, посещаван от всякакви хора на различни възрасти да се дискутира само с необходимата сериозност.

Религията е толкова обширно поле за дискусия, че цели библиотеки са написани (и продължават да се пишат).

Макар че не вярвам в Бог, за мен тези "псевдоатеисти", както ги наричаш, са същите като евангелистите, които се мъчат по всякакъв начин да те убедят, че Бог има и ако не вярваш или не повярваш в него сега, ВЕДНАГА, на момента, те чакат страшни мъки в Ада (имал съм близки срещи с такива... както и с хора от "противниковия" лагер и знам за какво говоря).

Та, нека всеки си пише каквото иска. Едва ли някой ще убеди някого в противното на разбиранията му.

Проповедници много, но истината всеки сам си я намира. Поне аз така мисля.

Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Мдааа,някои хора нещо се изнервиха... ;)

И взеха да наричат "плиткоумни" хората,несподелящи техните възгледи...Лошо няма - поне за мен.

Не ме интересува кой какво мисли за мен,нито пък за "плагиатите" и "неграмотниците" , чиито книги чета.Второ, не натяквам на никой вярващ колко е тъп,както е написал нашия скъп професор Сталик.

Никъде не съм казал подобно нещо,мисълта ми просто е,че организираните религии се явяват като пречка за духовното развитие на човека и опознаването на собствената му божествена природа (ако мога да употребя тази дума).

Да се твърди че съм нарекъл "плиткоумни" хората, които не мислят като мен, е чиста проба клевета. Причините са две. Първо никъде не съм употребил думата "плиткоумен" и второ съвсем конкретно съм посочил за кои хора става дума. И те далеч не са "тези, които не мислят като мен". Разбира се демагогията в никакъв случай не е нито забранена, нито неприсъща за много от пишещите тук, тъй че щом ти е по-удобно така - ОК. Само не се опитвай да слагаш в устата ми думи, дето не съм казал. Ако смисъла на написаното ти е дошъл нанагорно, мога и по-ясно да се изразя.

За второто - да разпознаваш еднолично себе си в написаното от мен си е твой избор. Аз лично никъде не съм го отнесъл към единствен оторизиран адресат.

Трето - някои "главици" дотам са се вкопчили в религията,че изобщо не могат да си представят съществуването на човечеството без нея. Не,това било невъзможно! Религията била в основата на културата,науката,прогреса и въобще - вся и всьо...На въпросните "главици" искам да кажа,че толкова книги,колкото съм изчел през живота си,те не са виждали накуп. За Блаватска не ми говорете - имам вкъщи почти всички нейни книги и съм ги чел и препрочитал. :) За да има човек поглед върху живота,трябва да се е запознал с много гледни точки,за да може да направи сравнение,а не да е прочел една теза и да се хване за нея. Прочел съм много неща,за и против религията,и съм направил някакъв избор - приемам,че религиите в момента са спънка, но божественото съществува - това е цялата съзидателна енергия във Вселената.Но да си представям някакъв конкретен бог и да му се кланям - не,мерси! Но на който пък това му харесва - моля, няма проблеми. Дразня се само,когато религиите стават поводи за войни,убийства,конфликти,отчуждаване, защото просто не си струва...

А относно въпросите на badr - приятел,това е просто един анекдот.Няма защо да го приемаш буквално.

Естествено,че след като Бог не съществува, не съществува и Дявола. Не приемай нещата толкова сериозно...Отпусни се малко. :)

Тук не говорим за конкретна религия WhiteHart. Темата е "Вярвате ли в Бог". Ти казваш "божественото съществува". Тогава? Без въобще в темата да става дума за това, за което говориш ти просто се възползваш от повода за пореден път (както по-горе някой отбеляза - имаш поне няколко поста със сходно съдържание в тази и други теми) да проповядваш тезите си. Мисля че и на мен и на малкото останали четящи тази тема това вече омръзна.

Колкото до самопрепоръката ти с книгите - може и цялата Александрийска библиотека да си прочел три пъти, ала това не е критерий за това каква следа е останала от нея... ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Тук не говорим за конкретна религия WhiteHart. Темата е "Вярвате ли в Бог". Ти казваш "божественото съществува". Тогава? Без въобще в темата да става дума за това, за което говориш ти просто се възползваш от повода за пореден път (както по-горе някой отбеляза - имаш поне няколко поста със сходно съдържание в тази и други теми) да проповядваш тезите си. Мисля че и на мен и на малкото останали четящи тази тема това вече омръзна.

Той казва, че божественото съществува, но не под формата, която религиите пресъздават за своите "фенове" biggrin.gif. Така че нито се отклонява, нито заобикаля темата. Бог е това, в което вярваш, на което се уповаваш и смяташ за правилно. И всеки в темата изказва своите истини.

А ако някой има забележки към моите постове, ще добавя, че са базирани на лични убеждения, не съм повлиян от книги, течения, учители или други фактори, свързани с религията.

Изказвам личното си мнение и не го натяквам на никого.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм будист. От будистка гледна точка не съществува външна - творяща, осъждаща и наказваща сила- бог. Отговорността за това което се случва е персонална - всичко което човек е мислил, казал и направил определя настоящето му и всичко което мисли, казва и прави сега определя бъдещето. Това е т.н. карма - причина и следстовие.

Разбира се това не означава, че другите системи в които има богове са лоши, просто са различни и са подходящи за хора които искат някой друг да носи отговорността вместо тях.

Богове много, не си избирайте за бог някой, който не би ви харесал за съсед :-).

Нека всички са щастливи и имат причините за щастието!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Той казва, че божественото съществува, но не под формата, която религиите пресъздават за своите "фенове" biggrin.gif. Така че нито се отклонява, нито заобикаля темата. Бог е това, в което вярваш, на което се уповаваш и смяташ за правилно. И всеки в темата изказва своите истини.

Аз добре разбрах какво казва, по простата причина че той системно се потруди всички възможни хора да го забележат. Много мило, благодарим. Но "казването" е по-скоро като обвинение или поне такова впечатление то оставя у мен...

Уважаемият Сталик не благоволи да коментира съдържанието на поста ми,а спомена всичко друго.Мисля,че точно това,което съм постнал е вярно,независимо че е цитат от един твърде спорен духовен учител,който е гонен от много държави - а защо вече е гонен,това е друг въпрос.

Моят коментар към съдържанието е моят коментар към темата. А моят коментар към темата се съдържа в първите ми два поста (ако си си направил труда да ги прочетеш).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Второ - изумителен е стремежа на псевдоатеистите (вече съм споменавал - истинският атеизъм е нещо малко по-сериозно и стабилно като представяне) да натякват на вярващите хора колко тъпи са те и как това в което вярват не е истина. Преки доказателства за това няма де, но какво да се прави, важното е да излязат "по-умните". За съжаление всичко което имат те съвременната наука, която държи доста нелогична линия на поведение по някои въпроси. Това което наистина не може да обясни и й се вижда като крайно невероятно, тя отрича, премълчава, подминава, класифицира като шарлатанство. За съжаление хората винаги са забравяли на какво се гради съвременният ни прогрес - съмнението в авторитетите и търсенето на истинното зад необяснимото.

Някой си измисля нещо - надрасква няколко книги и после другите трябва да докажат че това което е написал не е вярно, защото по подразбиране се приема че е вярно???

Изобщо не смятам че най-важното за религията е "историята" на света, и че някой трябва да доказва нещо което няма почти никакво значение така ли или не е след като поне за мене религията е философия, начин на възприемане и усещане на света около нас, също може да служи за изграждане на основните морални ценности, облагородяване на личността и извисяване на духа/само да не се извиси прекалено много че току виж го духнат силните ветрове/ :computer8:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Някой си измисля нещо - надрасква няколко книги и после другите трябва да докажат че това което е написал не е вярно, защото по подразбиране се приема че е вярно???

На този въпрос трябва да отговорят тези, които се опитват да го докажат, сякаш това ще им донесе някакво лично удовлетворение...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

WhiteHart, разбира се, че всеки си има право на мнение... И понеже доста хора могат да четат редовете, които си написал, а и дори между тях, ти наистина се изказваш доста негативно по отношение на хората, които вярват в Бог, сякаш са второ качество; твърдиш, че едва ли не всяка религия е страшна напаст, а идеите й са в най-добрия случай някакво безумие, а в същото време ни представяш донякъде красивите, но напълно безсмислени идеи на Ошо...Излиза, че ти - "радетелят" за така жадуваната свобода на човешкия дух, просто си си харесал "прозренията" на един "спорен духовен водач", а почти през цялото време се опитваш да убедиш бедната "непросветена" аудитория от вредата от всякакви религиозни безсмислици, които спъвали човек по пътя за неговото духовно развитие и усъвършенстване...Не мислиш ли, че ти сам тогава се поставяш под знаменателя на останалите, "заблудени" земни твари, вярващи..., които ти, видимо, не уважаваш, дори презираш...Защото, ти, явно, също не си открил нищо ново под слънцето, а просто ми цитираш нечии идеи...Значи, се оказва, че ти също вярваш в някого, в нещо...

И, повярвай ми, не е задължително хората, които вярват в Бог, да са заблудени глупаци...Не ти ли е минавало през ума, че това са хора, които просто вече са стигнали до просветление, до истината?!

Също така, между другото, аз същото съм прочела доста книжки, смея да твърдя, в търсене на истината, бъди сигурен, че не си единственият, който чете, и е чел, има много мислещи и търсещи хора...Разбира се, всеки сам извървява своя път в търсене на истината, просто исках да кажа, че и аз съм търсила доста, не съм се хвърлила "сляпо" веднага да повярвам в Бог, бих казала дори, че години наред се опъвах, защото мислех, че нещата са доста сложни, не мислех, че Бог може да бъде открит, или достигнат, от някакво си човешко същество...Но сега мога да отговоря, че вярвам в Бог, в Исус Христос, и дори не се съмнявам...Вярвам, защото сама извървях пътя на моето духовно търсене и лутане, за което, обаче, не съжалявам, защото за себе си знам, че трябваше да мина през всичко това, за да намеря отговорите на въпросите, които търсех...И ще ти кажа още нещо - когато човек се сблъска с невъзможното за него, тогава се изправяш лице в лице с всичките предизвикателства, които си научил, всичките мъгляви философии и теории, всичките "духовни водачи" и "учители", и когато нищо от това не може да ти помогне, тогава, се обръщаш към Този, Който е трябвало да търсиш от самото начало, но ти си Го пренебрегвал, защото това изглежда твърде просто, нали?! Но се оказва, че само Бог може да помогне за невъзможното...Всички теории и философски, религиозни учения не струват и пукната пара, когато дойде време за истинското предизвикателство, повярвай ми! Темата е безкрайна, не искам да отегчавам хората повече...Извинявам се, ако съм го направила...

А, и да не забравя, има наистина отчайващо глупави интерпретации за рая - но не обвинявай християнството в безнравственост, нелепите обещания за "девственици", и подобни глупости не се споменават никъде в Библията; това, че в Исляма хората така си представят рая, си е техен проблем...и заблуда...

Жалко е, че християнството и Бог често неправилно са представени от хората, най-вече от свещениците, тук си прав...Лошото е, че подобни "Божии служители" могат да отблъснат хората от Бог, не да го насърчат да повярва...Но Бог не е виновен за това...Съгласна съм също, че цялата земя е храм на Бог, храм е и всяко човешко сърце, което вярва в Бог, не е задължително посещаването на някаква църковна институция, че човек да може да се обърне към Създателя...

Много още неща могат да бъдат казани, но смятам да спра дотук... :yanim:cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И понеже доста хора могат да четат редовете, които си написал, а и дори между тях, ти наистина се изказваш доста негативно по отношение на хората, които вярват в Бог, сякаш са второ качество
И, повярвай ми, не е задължително хората, които вярват в Бог, да са заблудени глупаци...Не ти ли е минавало през ума, че това са хора, които просто вече са стигнали до просветление, до истината?!

Не съм усетил такова отношение към добрата и миролюбива част от вярващите ;)

Явно, четейки редовете, някои хора се самоопределят като такива, защото не виждам в постовете такива твърдения :magnifier:

Разбира се, всеки сам извървява своя път в търсене на истината

Тука съм съгласен ;)

Впечатлението, че някой друг ти помага, според мен се дължи на това, че истинските докосвания до духовната ти същност създават странно, непознато чувство. Всякаш това не си ти, а недостижимо същество, което всъщност винаги е било част от теб, твоята безсмъртна душа - лично мнение ;) ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:wors: А лелеее Гооооо... За мен Бибилията е.... леко казано фантастика. Не ми се нрави да вярвам, че някой е ходил по водата, възкръсвал е и т.н. Но не мога и да отрека, че не вярвам в нищо. За мене природата е много по- силна от така наречения господ. И понеже съм съгласна, че хората са създали господ, а не обратното, то твърдо заставам зад това, че бог не съществува.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
;) А лелеее Гооооо... За мен Бибилията е.... леко казано фантастика. Не ми се нрави да вярвам, че някой е ходил по водата, възкръсвал е и т.н. Но не мога и да отрека, че не вярвам в нищо. За мене природата е много по- силна от така наречения господ. И понеже съм съгласна, че хората са създали господ, а не обратното, то твърдо заставам зад това, че бог не съществува.

Природата Е господ. Цялата съзидателна сила,която наричаме природа,или вселена,която поддържа нещата в порядък - как ще го наречеш,е без значение. То не може да бъде назовано,така че името "Бог" е измислено за улеснение,то е символ. Но е тъпо да си го представяш като конкретна личност и да водиш войни заради това...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
WhiteHart, разбира се, че всеки си има право на мнение... И понеже доста хора могат да четат редовете, които си написал, а и дори между тях, ти наистина се изказваш доста негативно по отношение на хората, които вярват в Бог, сякаш са второ качество;

Също така, между другото, аз същото съм прочела доста книжки, смея да твърдя, в търсене на истината, бъди сигурен, че не си единственият, който чете, и е чел, има много мислещи и търсещи хора...

Това със стигането до просветлението, до истината което си мислят много - реално означава че за тях всички други които не вярват в същото нещо - просто не са стигнали до просветлението, до истината - те са непосветени. До каква истина? всеки има своята си истина, всеки вярва в нещо и когато някой тръгне да казва че това в което той вярва е истината е най-малкото безсмилено защото остана да вярваш в нещо което не смяташ за истина, но да го налагаш и на другите като факт е също толкова грубо колкото и те на теб че не е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ей май много съм пропуснал за два месеца и половина.Но ще наваксам да знаете.Та по темата,сетих се за една песен от фолка:Моника-Ако има бог.Та мисълта ми е,че в нея се пее "Ако има бог той ще може да реши .... ако има бог само той ще ни прости ..." и т.н. не мисля да пиша цялата песен пък и ще е тъпичко.В някой моменти ми се иска да вярвам,че има някой горе и да ми помогне,но в някой други си мисля,че го няма.Просто аз така го чувствам.Ту вярвам в някой,ту не вярвам и някой неща много ме обуркват в тоя свят.Но както се казва,още не съм умрял и не мисля,че има смисъл да се чудя дали има някой си там който ни гледа и ни прощава и т.н.Ако го видя пред себе си и ми помогне в труден момент,чак тогава истински ще вярвам,че има БОГ.

Редактирано от Българче (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със сигурност бог е последното нещо в което бих повярвал ...

Честно казано не виждам и какво общо имат религиите тук, но и без това ми е скучно та ще попиша и за тях ...

Не смятате ли, че цялата същност на религиите е да ни покажат някакви основни морални ценности, които един вид биха ни помогнали да живеем в разбирателство с околните ... "не убивай, не кради и прочие" ? И толкова ...

Някои дават като едва ли не доказателство, че Бог съществува факта, че все още науката няма точни доказателства за произхода на човек ... В миналото човек не е можел да си обясни слънчевите затъмнения, метеоритните дъждове, мислел е, че молейки се на поредното божество стадата с бизони ще се дойдат в неговите територии ... Гаранция , че тогава е имало хора които са посочвали тези факти като доказателство за съществуването на бог. Защо сега някой не се опита да ги използва ? Ами просто са били елиминирани от науката, като доказателства за съществуването на бог ..

А и концепция за божествата не ли е мааалко старичка ? Самата идея за бог е създадена преди хиляди години и от тогава е претърпяла някакви минимални промени . И каква е единствената причина все още да съществува - постоянното натрапване на тази идея от разни вярващи ... И какво се получава , от малки ни говорят колко правилно било да вярваш в бог, как помагал или наказвал, и детският мозък го приема за истина, може да не го осмисля на момента, но го приема ... Изпадаш в труден момент в който не можеш да намериш решение/спасение нито в науката, нито в околните , но човек има нужда от надежда, и на кого е осланя ? На някакво имагинерно понятие което уж можело да помогне ..

Странно защо това ми напомня на причината за първоначалното възникване на понятието БОГ ...

Ами sorry, но в момента сме в същото положение като хората от преди 3000 години ... просто проблемите ни са от малко по-различно естество.

Единственото което поддържа идеята за съществуването на бог все още е нуждата на човек да повярва в нещо , когато се почувства безсилен .... съвсем друг е въпроса дали това нещо ще помогне :)

Мн ми е интересно до какви истини говорят вярващите писали в темата ... И според вас тези истини са индивидуални или важат за всички ?

Редактирано от inet (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...