Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Skoinks

Бог - Вярвате или не

Препоръчан отговор

Не мога да разбера,защо повечето тук се оповават на Библията???Тя е писана от простосмъртни,а не от БОГ.Тя не е истина,а само отчасти история!!!!!!Възприемам я като роман,като всяка една книга отчасти истина,отчасти химерата на автора.......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Истината не е в религиите.Тя е някъде вътре в нас и всеки я открива сам за себе си. Това е.

Темата отдавна се изчерпа и се превърна в безсмислено чесане на езици... :offtopic_s:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
"Исус трябва да бъде обичан, а не да се вярва в Него"...

Защо само Исус? Има и още много просветлени пророци освен него...

И второ - за да го обичаш,трябва да вярваш в него.Иначе няма как да стане...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
"Затова е и плодът на дървото на познанието."-да,да прословутата ябЪлка!Може да ти се стори малко детски,неориентиран,смешен и "нямащ врЪзка с темата" вЪпрос,но...Ако приемем,че ябЪлката наистина е вдЪхнала познание на Адам и Ева,то защо днес не ни вдЪхва?Нима ябЪлките тогава са били друг сорт?Нима са се променили от тогава или просто познанието в тях се е изчерпало?Може и да не отговаряш,знам че не би могЪл да отговориш чрез научен подход на вЪпрос за ябЪлки...

Тази пуста Ябълка дето бърка хората. На латински fructus означава плод, но със същата сила се употребява и pomum - дървесен плод (в частност ябълка - за сравнение pome на френски и английски означава точно това). С течение на времето, тъй като абстрактноста на понятието "Плод на Познанието" е била сравнително недостъпна за широките маси е използван каламбура "Ябълка на Познанието". Което дава мнемонично значение на израза (всичко е перфектно навързано fructus ligni=дървесен плод=pomum=ябълка), но за зла беда изкривява семантиката му. Като допълнителна информация мога да дам и примера с камилата и игленото ухо:

Марк 10:25

По-лесно е камилата да мине през иглени уши, отколкото богат да влезе в Божието царство.

Лука 18:25

Защото по-лесно е камила да мине през иглени уши, отколкото богат да влезе в Божието царство.

Твърди се, че при превода (на гръцки или от гръцки - и двата варианта за възможни), грешно е преписана и по-късно съответно преведена думата κάμηλος (kamêlos - камила), която в същност би трябвало да е написна като κάμιλος (kamilos - корабно въже/кабел). И наистина колко по-логично звучи:

По-лесно е въже да мине през иглени уши, отколкото богат да влезе в Божието царство.

По-голям смях е паднал при един припрепис на вулгата (католическата библия). Та там се е получила грешка от вида, че вместо :

Evangelium secundum Matthaeum 7:3

quid autem vides festucam in oculo fratris tui et trabem in oculo tuo non vides

Матей 7:3

И защо гледаш съчицата в окото на брата си, а не внимаваш на гредата в твоето око?

е било преписано :

quid autem vides festucam in culo fratris tui et trabem in culo tuo non vides

Като се вземе пред вид разликата между oculo - око и culo - задник, то се е получил един доста пиперлив израз :

И защо гледаш съчицата в задника на брата си, а не внимаваш на гредата в твоя задник?

Чуждите грешки и смехът са интересни, но само когато знаеш на какво да се присмееш. За да ги знае човек обаче, трябва да чете и осмисля. Иначе ще останат остават неразбрани, на едно с основния смисъл на текста, а той не носи лошо в себе си!

Редактирано от darkterminal (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Скоро ми гледах един документален филм в който група от най-добрите биологи, химици и генетици в света се събират да оборят теорията на Дарвин в която на всички ни е известно пише, че сме произлезли от маймуните. Повярвайте ми направиха тази теория на пух и прах, не че ме убедиха че има Господ ама така ме замислиха, че сега немога да кажа вярвям или не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Скоро ми гледах един документален филм в който група от най-добрите биологи, химици и генетици в света се събират да оборят теорията на Дарвин в която на всички ни е известно пише, че сме произлезли от маймуните. Повярвайте ми направиха тази теория на пух и прах, не че ме убедиха че има Господ ама така ме замислиха, че сега немога да кажа вярвям или не.

Аз смятам, че за да повярваш наистина в Бог, трябва да минеш през теорията на атеистите, да изучиш Дарвин, да направиш на пух и прах наистина за себе си тези глупости, за да се убедиш че са глупости, и че всичко това издиша.И тогава да се обърнеш към вярата...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вярата е просто мост,по който трябва да се премине,по пътя към божественото,Бог,центъра,Брахман, или както там ще го наречете. Но тя е инструмент,а не цел. В крайна сметка никой не строи къща на моста,нали...По него се преминава...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Вярата е просто мост,по който трябва да се премине,по пътя към божественото,Бог,центъра,Брахман, или както там ще го наречете. Но тя е инструмент,а не цел. В крайна сметка никой не строи къща на моста,нали...По него се преминава...

Хъх - не мога да повярвам. Започнал си да говориш в притчи. Този начин на изразяване се нарича архетип и е типичен за Библията (особено Новия Завет) и други разни религиозни книги. Явно си го ударил на такава литература - не е зле :baby:

Хъх - Дарвин никога не е казал, че произхождаме от маймуните! Смешни твърдения! Това, от което той предлага, да сме произлезли е било доста далеч дори от маймуните! В същност той само загатва еволюционния подход на природата и наследствените връзки. Това за маймуните са приказки на такива дето не са прочели нито ред от "Произхода на Видовете". В същност тази теория по никакъв начин не се сблъсква с божественото начало на природата и в частност на човека.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хъх - не мога да повярвам. Започнал си да говориш в притчи. Този начин на изразяване се нарича архетип и е типичен за Библията (особено Новия Завет) и други разни религиозни книги. Явно си го ударил на такава литература - не е зле :baby:

Е тука ме излови по терлици... biggrin.gif

Наистина в последно време чета като луд,предимно будистка литература,но и други неща,като се старая да отсея зърното от плявата,така да се каже... :baby:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина в последно време чета като луд,предимно будистка литература,но и други неща,като се старая да отсея зърното от плявата,така да се каже... :baby:

На моста не могат да се строят къщи...така е...но докато стигнеш до моста, пътя ти е от тръни.А ти си бос.И си сляп.В дебелите книги има знание, но няма вяра.Търси я другаде :baby:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еееее, ученото си е учено, таман ще сложиш спора ни на нова равнина. Ако след всичкото това четене ти се иска де :baby:

Редактирано от darkterminal (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Еееее, ученото си е учено, таман ще сложиш спора ни на нова равнина. Ако след всичкото това четене ти се иска де :baby:

Вече не ми се иска,прав си...След като човек се запознае с много гледни точки,разбира,че във всяка има доза истина, и проумява,че всеки един спор е безсмислен...До крайната цел може да се стигне по много пътища,така че кой какъвто път си е избрал,лошо няма. :baby:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
На моста не могат да се строят къщи...така е...но докато стигнеш до моста, пътя ти е от тръни.А ти си бос.И си сляп.В дебелите книги има знание, но няма вяра.Търси я другаде :baby:

Като стана дума за архетип - ето калсически пример :

Матей 7

24 И тъй, всеки, който чуе тия Мои думи и ги изпълнява, ще се оприличи на разумен човек, който е построил къщата си на канара;

25 и заваля дъждът, придойдоха реките, духнаха ветровете, и устремиха се върху тая къща; но тя не падна, защото бе основана на канара.

26 И всеки, който чуе тези Мои думи и не ги изпълнява, ще се оприличи на неразумен човек, който построи къщата си на пясък;

27 и заваля дъждът, придойдоха реките и духнаха ветровете, и устремиха се върху тая къща; и тя падна, и падането й бе голямо.

Важното Безкрайна, е да се намери канарата за да можеш да строиш, трябва да потърсиш преди да я намериш, човека сега утъпква път към нея.

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поне съм тръгнал по пътя...Все ще ме отведе нанякъде-може да съм бос,но не съм сляп - вътрешното ми усещане ще ми подскаже правилната посока. :baby:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чета и не ВЯРВАМ НА ОЧИТЕ СИ:

1.От кога решихте(решихме),че Иисус е Пророк??? това не ми се искаше да го спомена камо ли да го прочета??

2.Колко пророци са възкръснали.......аз знам само за един, който всъщност не е възкръснал,а е взет жив на небето -Свети Пророк Илия

3.От кога пророците лекуват, възкресяват мъртви и връщат зрениетом на незрящи, карат куци да проходят, и подават ръка на една жена, обявена за уличница!

Не вярата не е мост ,а път..... разликата е голяма! Защо път ли? Защото всеки от нас трябва да намери правилния път към вярата..... мостът е между нашата душа и мозъка............

Когато те се слеят......тогава всичко си идва на мятото, повечто хора се лутат през земния живот, твърдейки, че са вярващи само защото са постили и са се причастили или само защото са целунали оная икона , на която дори не знаят кой е изобразен. За мен това не е вяра, вярата е в сърцето и тя се усеща, не се демонстрира ......вижте ме какъв съм праведник(днес направих курбан, заколих едно агне, зАщото една баячка ми каза,че Божията Майка иска агне), от кога баячките знаят какво иска Богородица и от кога са толкова сигурни ,че еди кой си иска някакво жервоприношение ??? Единственото такова ,за което се сещам е в Библята, когато Бог изпитва вярата на АВРААМ, карайки го да пожертва сина си-ИСАК, но накрая не му позволява нали ( значи не е толкова страшен, несправедлив и немислостив)

А когато ,човек не иска да повярва никой не може да го накара, всеки решава по-кой път да тръгне

по трудния или по лесния.....

Не може да сравняваме непрекъснато Иисус с Буда или Мохамед- това са напълно различни хора с различни мисии ....... позледните двама не са възкръснали

Будизма според мен не е религия , а по-скоро начин на живот , философия

Будистите жувеят в манастири, те там почти не ядат(да не кажа,че въобще не ядат), тренират бойни изкуства, посвещават се на различни ритуали , които са за укрепване на духа и тялото и най-вече на МИСЛЕНЕТО;)

Редактирано от mulatasabrosa (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чудеса са вършили и много други светии, не само Иисус...

Будистите не живеят само по манастири, и се занимават с доста повече неща, от изброените от теб...

Не може да сравняваме непрекъснато Иисус с Буда или Мохамед- това са напълно различни хора с различни мисии ....... позледните двама не са възкръснали
Някои не са умирали, за да възкръснат...

Вярата наистина е Път...но моста е нещо различно от свръзка между душа и мозък, както споменаваш...

Има "баячки", които наистина знаят...

А когато ,човек не иска да повярва никой не може да го накара, всеки решава по-кой път да тръгне

по трудния или по лесния.....

Но в това си прав/а...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Будистите живеят в манастири, те там почти не ядат(да не кажа,че въобще не ядат), тренират бойни изкуства, посвещават се на различни ритуали , които са за укрепване на духа и тялото и най-вече на МИСЛЕНЕТО:P

малко уточнение:

Будизмът преди всичко е здрав разум. Не става въпрос за ядене, начин на обличане, бойни изкуства, ритуали и мислене. Будизмът всъщност показва нещата такива каквито са. Будизма разкрива природата на ума. И тя в същността си е просветлена. На всеки от нас.

Има три вида хора, които се срещат с будизма, първия са тези които искат да решат предимно собствените си проблеми и трудно се справят с ежедневния живот, обикновено те стават монаси и монахини. Втория вид са отворени за другите хора, разбират че всички се стремят към щастие и искат да избегнат проблемите и страданията, те са светски будисти, имат семейства, работят нормална работа, поддържат обществото. Третия вид хора, може да се каже са с най-висока енергия, те не виждат в Буда нещо външно а огледало на собствения им и на другите потенциал, те се наричат реализиращи или йоги, понякога не се съобразяват с обществените формалности, могат да бъдат монаси или светски хора, скачат с бънджи или парашут, карат бързи мотори, те вдъхновяват и подкрепят.

Будизма е съвкупност от възглед за това как стоят нещата, медитации (инструменти за трансформиране на интелектуалното разбиране в преживяване) и поведение подходящо за задържане на постигнатото ниво. Сега не е необходимо човек да ходи в Индия или Тибет за да стане будист, всички учения вече са тук. И ако човек не работи в кланица или пък продава наркотици или оръжие, може да работи или да учи, да има семейство и да развива потенциала на ума си.

Редактирано от Вало (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Откъде си сигурна,че първият е възкръснал? Защото така пишело някъде? ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво е да вярвате в нещо или някой,до момента в който спрете да си го задавате този въпрос(Вярата в Бог или не).

След това започва трудната част,да работите за благото на всички разумни същества.

Гледах на скоро един филм "Какво си мислим!Че знаем?(What the Bleep!Do.We.Know?) и много ми хареса :) и си мисля,че може да Ви обогати със знание, без значение дали сте вярващи или не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не вярвам в Бог.Но вярвам в ТОВА

EТО ЗАЩО не вярвам!

Относно създанието на света и на човека приемам за вярно това, което е записано в Библията -всеки може да го прочете. Всичко е създадено от Бога. Невяврам в еволюцията - от взрив или сблъсък на нещо не може да се създаде нещо толкова красиво като нашата природа, или нещо толкова интелигентно и със душа като човека. Това може да бъде създадено само от един велик и мощен създател, какъвто е само Бог.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди да отговори на този въпрос би трябвало първо уточним какво разбираме под бог. Пределно ясно е, че дядо Господ с брадата надали съществува. И мисля, че повечето хора не вярват в бог именно поради стремежа си да слагат някакви рамки на нещата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

mucunka, по-голяма рамка от Бог (а.к.а Шийзъс, Аайлях, Буда...) где?

Trapped79, Бог е расист cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твърдо НЕ. Не вярвам в бог.

fortuna74 значи си много заблуден. Аз скоро ще кандидатствам медицина и мога да ти кажа, че "дядо господ" няма пръст в тези работи.

Колкото до възкръсването, по онези времена надали са знаели как се мери пулс или кръвно и едно добре спретнато инфарктче или припадък може да заблуди някогашните хора.

Колкото до това как изглежда Исус, ами никой незнае, защото той е бил повреме на 0 (нулевата) година, а иконите се рисуват от 5-ти век, надали някой живее 500 годинки за да каже.

Колкото до божиите чудеса, ами всяко нещо, което човек не разбира го нарича "чудо". Така за древните хора слънчевото затъмнение е било края на света (ха ха).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...