Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Skoinks

Бог - Вярвате или не

Препоръчан отговор

Аз съм Православен и вярвам в Светата, Единосъща и Неразделна Троица.

Света Троица

"Вярвам в един Бог Отец...

И в един Господ Иисус Христос,

Сина Божий, Единородния...

И в Духа Светаго, Господа." Символ на вярата

От трите първи раздела на Символа първият се отнася до Бога Отца, вторият - до Сина, а третият - до Светия Дух.

Символът на вярата, в който всеки християнин е длъжен да вярва, обхваща прочее учението за Светата Троица. Съществуват в един Бог три лица, т. е. ние, православните християни, признаваме за истина, че съществува Бог, височайш и всесъвършен Дух, Един по съществото си, а троичен в лицата - Отец, Син и Свети Дух. Те образуват от себе си Троица единосъщна и неразделна. Този триединен Бог всичко съдържа в своята власт и всичко управлява. Той е създателят на небето и земята и на всичко, което виждаме и което не виждаме.

...още

Нещо не ми се нрави...Когато бях по-малка (не че и сега особено голяма), аз също вярвах в Господ, обичах иконите, молех се, ходех на църква, бях си купила аудио касети с историята от Библията и т.н. В един момент обаче се случиха много трагедии в семейството ми - това ме отчая и обезкуражи. Нали казват, че Бог е справедлив? От тогава започнах да вярвам единствено в себе си и в собствените си сили. И честно казано, мисля, че се справям добре без вярата си в Господ. А и не мислиш ли, че звучи малко фантастична историята от Библията? Пък и тези прелюбодеяния...хич не ми се нравят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Нещо не ми се нрави...Когато бях по-малка (не че и сега особено голяма), аз също вярвах в Господ, обичах иконите, молех се, ходех на църква, бях си купила аудио касети с историята от Библията и т.н. В един момент обаче се случиха много трагедии в семейството ми - това ме отчая и обезкуражи. Нали казват, че Бог е справедлив? От тогава започнах да вярвам единствено в себе си и в собствените си сили. И честно казано, мисля, че се справям добре без вярата си в Господ. А и не мислиш ли, че звучи малко фантастична историята от Библията? Пък и тези прелюбодеяния...хич не ми се нравят.

По принцип избягвам да се влючвам така,защото ми изглежда като натрапване. Днес слушах една проповед,в която от части ставаше вьпрос за това,за което ти говориш.За това как да продьлжим да вярваме в Бог след като сме загубили наши близки.Ако искаш мога да ти дам сайта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всяко човешко същество е свободно да вярва в това, което счита че най-пълно отговаря на неговите разбирания. Уважавам всяка една вяра до момента в който някой нейн представител не започне да се опитва да ми я налага и в стремежа си играе ролята на рекламен агент.

Лично за мен - не не вярвам в Бог или каквото и да било религиозно божество. Просто няма как да повярвам в нещо измислено и създадено от самия човек. Тук някой нарече българите варвари защото не вярвали в Бог. Не е прав. Точно българите от най-дълбока древност за почитали богове. И те не са варварски както се опитват сега да ни ги представят, а са олицетворявали нещо видимо, реално, нещо, което съществува - Слънце, Вода, Земя. Ако продължа в същия дух ще видите, че древните българи. а и не само те са вярвали в великата сила на природата и в този случай са били много по разумни от нас, модерните хора.

Аз вярвам в себе си, в своите сили и умения и знам, че ако сам не си помогна, ако сам не свърша това, което трябва, то и на 100 бога да се моля е все тая.

Вярвам в огромната и велика сила на Природата. Пиша я с главно "П" защото това е движещото на тази планета, а в по-голям мащаб - движещата сила в необятната Вселена.

Някой бе казал, че е невъзможно ей така да възникнем. Възможно е. И колкото да отричате, че не може да сме се появили в резултат на стечение на благоприятни природни условия си е точно така.

Мисля, че преди време имаше филм по Discovery по този въпрос. Може и да бъркам канала, но си беше на тази тема. Демонстрираха го в умален мащаб как става. Четири вещества и електричество ( високоволтова дъга ). След преминаването и през тази смес по стените на колбата имаше живи едноклетъчни организми.

Та това е. Длъжко стана. Така, че не вярвам в божества. Вярвам в себе си и в природата и нейната сила.

И една молба. Хайде не наричайте тези, които не вярват в божествените представители на една или друга религия и тези които вярват в себе си и природата варвари и безбожници. Просто не е вярно. В повечето случаи са много по-свестни и по-добри хора от вярващите. Те си имат своя вяра, която също трябва да бъде уважавана. Или излиза, че ако не вярваш в който и да е Бог ( в зависимост от религията ) не можеш да си добър и полезен член на обществото, което граничи с дискриминация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Забелязвам, че голяма част от хората възприемат бог като някаква всепокриваща застраховка. Като някакъв хибрид между батман и супермен, който трябва да бди над личното щастие на всеки, който се е самопровъзгласил за християнин. И когато на въпросният християнин му се случи случка, която се предполага, че се покрива от застраховката, но всъшност небесата не се разтварят и не се спуска помощ отгоре, той вече не е християнин.

Четете указанията към софтуера, преди да си го инсталирате.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И една молба. Хайде не наричайте тези, които не вярват в божествените представители на една или друга религия и тези които вярват в себе си и природата варвари и безбожници. Просто не е вярно. В повечето случаи са много по-свестни и по-добри хора от вярващите. Те си имат своя вяра, която също трябва да бъде уважавана. Или излиза, че ако не вярваш в който и да е Бог ( в зависимост от религията ) не можеш да си добър и полезен член на обществото, което граничи с дискриминация.

ООООО,ако знаеш как те подкрепям :clap: А и никой не е казал, че очакваме някаква помощ от Всевишния, но все пак за какво се молят вярващите в такъв случай? Не е ли именно за помощ или подкрепа? И това, че някой не вярва в божества, съвсем не означава, че няма идеал или че ценностната му система не струва. Напротив, човек би могъл да изгради много по-стабилна ценностна система от книгите, отколкото от религията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бог е справедлив според религията. Нямам емпирични доказателства за това. А според същата тази религия злото е там, където Бог отсъства, а не където той го е допуснал злоумишлено.

Колкото до "фантастичната история" - фантастична е за този, който я разглежда плитко, повърхностно, наивния човечец, опитващ се да я тълкува буквално.

Напротив, човек би могъл да изгради много по-стабилна ценностна система от книгите, отколкото от религията.

Литературата е т.нар. "занимателна философия". Интересно ми е - кое те кара да мислиш, че въпросните книги не засягат идеали и етични мотиви засегнати и от религията? По-голяма глупост не бях чел, прощавай. Това показа само неразбирането на същността на религиозната система, като философска парадигма. За повече информация по въпроса виж в една вече обсъждана тема от този пост надолу.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Бог е справедлив според религията. Нямам емпирични доказателства за това. А според същата тази религия злото е там, където Бог отсъства, а не където той го е допуснал злоумишлено.

Колкото до "фантастичната история" - фантастична е за този, който я разглежда плитко, повърхностно, наивния човечец, опитващ се да я тълкува буквално.

Литературата е т.нар. "занимателна философия". Интересно ми е - кое те кара да мислиш, че въпросните книги не засягат идеали и етични мотиви засегнати и от религията? По-голяма глупост не бях чел, прощавай. Това показа само неразбирането на същността на религиозната система, като философска парадигма. За повече информация по въпроса виж в една вече обсъждана тема от този пост надолу.

Не съм казала, че въпросните книги не засягат идеали, а просто, че не само от тях може да се храни душата на човек. Имах предвид, че и от другите книги човек има какво да научи. По въпроса за добро и зло...не мислиш ли, че това са много относителни понятия? И още един въпрос: Къде виждаш скрития смисъл в историята за създаването на света? Това по-скоро прилича на приказка (аз много обичам приказки). Може и да си прав - може да разбирам погрешно религията, няма спор. Но все пак всеки си изказва мнението,нали? И между другото, не се обиждам много лесно:clap: Все пак затова са тези форуми, нали?

Не съм казала, че въпросните книги не засягат идеали, а просто, че не само от тях може да се храни душата на човек. Имах предвид, че и от другите книги човек има какво да научи. По въпроса за добро и зло...не мислиш ли, че това са много относителни понятия? И още един въпрос: Къде виждаш скрития смисъл в историята за създаването на света? Това по-скоро прилича на приказка (аз много обичам приказки). Може и да си прав - може да разбирам погрешно религията, няма спор. Но все пак всеки си изказва мнението,нали? И между другото, не се обиждам много лесно:clap: Все пак затова са тези форуми, нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не съм казала, че въпросните книги не засягат идеали, а просто, че не само от тях може да се храни душата на човек. Имах предвид, че и от другите книги човек има какво да научи.

Всъщност аз не съм твърдял това. Това което ти каза точно е, че от другите книги може да се изгради по "стабилна" ценностна система. И ми стана любопитно какъв е критерият за стабилност, при положение че немалко (дори твърде много) от въпросните литературни произведения почиват на митологемни мотиви от по-стари култури и философско-религиозни учения.

По въпроса за добро и зло...не мислиш ли, че това са много относителни понятия?

Ти ще ми кажеш. Ти квалифицира загубата на близките ти като несвойствено за справедливото божество деяние. Аз следвах зададената от теб посока, като целта ми беше да подчертая, че не може да се търси отговорност от Бог за това (поне според християнския канон).

И още един въпрос: Къде виждаш скрития смисъл в историята за създаването на света?

Ти къде не го виждаш? Ако твърдиш че буквализма е средство за интерпретация на който и да е литературен текст (в случая визирам Библията), значи смисъл да обяснявам няма. Библиейските разкази и притчи почиват на фигури като метонимията, синекдохата, хиперболата, сравнението, парарелизмът, метафората, символът, предобраза, олицетворението, притчата, алегорията и иронията. Те на свой ред са приложени към мирогледна материя от преди повече от 2000 г., която борави с културни реалии невинаги съвместими със съвременната социална етика (кръвосмешението например). Съществува цял дял на богословието - херменевтиката - която се занимава с интерпретацията на тези текстове и разгадаването на смислите им в контекста на нашето съвремие. Буквълизмът е именно ключът към Неразбирането на религията в дълбочина, а също и оръжие в ръцете на непочтенни хора, като радикалните ислямисти.

Встрани от това има чисто исторически аргументи за търсенето на други смисли в написаното. Справка тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
За жалост е така. Още по-жалкото е, че към по-зле отива. Животът е справедлив, нали? Господ наказва тези деца заради греховете им. Ах тези греховни деца, по цял ден мечтаят за нормален живот, докато други през това време се чудят, горкичките, какво да си правят парите и как още да се глезят. Не се знае наказваните деца за какво са наказвани всъщност. Господ не наказва директно, а косвено. Тези деца сигурно изкупват чужди грехове. Да живее справедливостта Господня. Никога не съм вярвал, че живота е справедлив и никога няма да го повярвам. Това ме кара да се замисля и над друго - няма Ад и Рай. Впрочем има, те са тук на земята. Е, за рая не съм сигурен, но адът със сигурност е тук.

Съжалявам за излияният и евентуалното отклонение, но подобни материали ме карат да се замислям отново върху тези неща.

Питаш защо се случва това и къде е Божията справедливост?Първо нашия създател ни е дарил с най-прекрасното нещо,свободата,да творим,да бъдем себе си...Ние хората винаги сме разбирали свободата под пълна анархия и живот съобразен единствено със себе си,в противен случай ще кажем или почувстваме в по-голяма или по-малка степен зависими.Ако Бог прибързваше както хората,то не би трябвало вече да съществуваме заради всичкото зло,което сме сторили и продължаваме да творим.Ако Бог трябваше да оправя всяка злина сторена от човека,то съществуването ни ще бъде абсурдно.Знам и вярвам,че има Бог и нещастията които ни се случват са наше дело,всичко е в наши ръце.Въпреки всичко Бог се меси в нашите дела,за да не самоизбием и превърнем в едно животинско царство.Неговите послания са да опознаваме света,себе си и човека до нас,да уважаваш неговите достойнства и несъвършнства,той е като огледало,на кото можеш да видиш и себе си.Въпреки,че думите ми днес ще бъдат подминати,непременно ще дойде ден,когато всички въпроси ще получат отговори.Относно това човека е съзададен от кал абсурдно е нали,при този климат отдавна да ни няма н?Калта съдържа вода=голям процент от човешкото тяло и всички елементи в пръста се съдържат в тялото ни.За тези които говорят,срещат с Бог и други "големи хора",да не тълкуват буквално,че хората са създадени по негов образ и подобие.Бог има две ръце крака,яде почива и т.н. са интерпретират по най-грешния начин.Ние хората сме "божествени" дотолкова,че ние дадена свободата и способноста да творим и съответно да рушим.Една част от хората твърдят,че религията е средство за власт?По какъв начин приятелю аз съм роб на някого,заради това,че когато си на "земята" аз ти подавам ръка?Божийте закони не са защото Бог трябва да показва на нас "червийте" кой е шефа,а за наше добро.Нима желаете след като дори вселената е изградена и се подчинява на закони,то ние просто едно творение от многото да бъдем над всичко?Ако следваме единствено нашите страсти е равносилно да се намразим,слабите ще бъдат роби и водим безкрайни войни докато не се изличим от земята.Излез от своя свят защото света нито почва нито свърщва с това.Света е пъзел от всички наши светове в едно и докато небъде едно цяло съеденено от разбиране,топлота и т.н.,а не лицемерие,злоба завист няма да има справедливост.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Всъщност аз не съм твърдял това. Това което ти каза точно е, че от другите книги може да се изгради по "стабилна" ценностна система. И ми стана любопитно какъв е критерият за стабилност, при положение че немалко (дори твърде много) от въпросните литературни произведения почиват на митологемни мотиви от по-стари култури и философско-религиозни учения.

Ти ще ми кажеш. Ти квалифицира загубата на близките ти като несвойствено за справедливото божество деяние. Аз следвах зададената от теб посока, като целта ми беше да подчертая, че не може да се търси отговорност от Бог за това (поне според християнския канон).

Ти къде не го веиждаш? Ако твърдиш че буквализма е средство за интерпретация на който и да е литературен текст (в случая визирам Библията), значи смисъл да обяснявам няма. Библиейските разкази и притчи почиват на фигури като метонимията, синекдохата, хиперболата, сравнението, парарелизмът, метафората, символът, предобраза, олицетворението, притчата, алегорията и иронията. Те на свой ред са приложени към мирогледна материя от преди повече от 2000 г., която борави с културни реалии невинаги съвместими със съвременната социална етика (кръвосмешението например). Съществува цял дял на богословието - херменевтиката - която се занимава с интерпретацията на тези текстове и разгадаването на смислите им в контекста на нашето съвремие. Буквълизмът е именно ключът към Неразбирането на религията в дълбочина, а също и оръжие в ръцете на непочтенни хора, като радикалните ислямисти.

Встрани от това има чисто исторически аргументи за търсенето на други смисли в написаното. Справка тук.

Невероятен си!!! Не мога да те опровергая, признавам :sobbing: Въпреки това, не успя да промениш виждането ми за религията. Но за текстовете си много прав...Моите почитания! Вълнуващо е, когато човек спори с теб (въпреки че на мен това ми е слаба страна).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обръщам се всички участници в темата.

НЕ Я ОБРЪЩАЙТЕ НА ПЛАЦДАРМ ЗА РЕЛИГИОЗНИ ПРОПОВЕДИ.

НЕ ПЕЧЕЛИТЕ ОТ ТОВА. ЗА СЕГА ВЕЧЕ МИ СВЕТВА ЧЕРВЕНАТА ЛАМПИЧКА.

ВЪЗДЪРЖАЙТЕ СЕ ОТ ПРОПОВЕДИ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Обръщам се всички участници в темата.

НЕ Я ОБРЪЩАЙТЕ НА ПЛАЦДАРМ ЗА РЕЛИГИОЗНИ ПРОПОВЕДИ.

НЕ ПЕЧЕЛИТЕ ОТ ТОВА. ЗА СЕГА ВЕЧЕ МИ СВЕТВА ЧЕРВЕНАТА ЛАМПИЧКА.

ВЪЗДЪРЖАЙТЕ СЕ ОТ ПРОПОВЕДИ.

Понятието "проповед" може да се интерпретира доста волно. Как един вярващ човек да обоснове вярата си, без да говори за Бог и с какво Той (хипотетично) му е доказал силата си и любовта си!? Следял съм много подобни теми и мога да кажа, че в 90% от случаите атеистите приемат тази аргументация като проповед. Освен това когато аргументацията за личното безверие излезе извън границите на личното и премине в нападки към религията по всевъзможни въпроси без оглед на другата гледна точка, то вярващият, като представител на религията, би следвало да е в правото си да защити от посегателство (клевета) убежденията си. Пример - обвиненията към Бог за смъртта на невинни деца. Ако религията няма право на отговор, то това създава неравнопоставено положение, а четящите (сред които - мисля това е явно - мнозинство са неориентирани в пространството тийнейджъри) лесно могат да се подведат - представянето само на едната гледна точка създава впечатление за невъзможност у опонентите да се аргументират, за неадекватно защитена позиция. А нещата съвсем не стоят така. И стигаме до проповедта - не всеки вярващ е способен да говори за вярата си без нейният език. Не всеки вярващ е способен да даде израз на вярата си по друг начин освен емоцията. А човекът е същество на емоциите. Вярата е сред най-дълбоко емоционалните фактори в човека. Какво е човека без вяра, какво остава от него ако му се открадне това коренче на надеждата!?

...миг след грабежа

ще бъда аз нищо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С риск да влезем в спор, то мога да ти кажа, че тинейджърите съвсем не са неориентирани. И защо си мислиш, че след като не са ориентирани към Бог и реигията, то са неориентирани? Смятам. че е глупаво да се мисли по този начин за младите. Видите ли, що не вярва в някакво божество, то той е блудна, неориентирана душа. Ееее, ма това са разсъждения от по-миналия век даже.

Светска държава сме все пак. Което ясно и точно показва мястото на вероизповеданията, които за мен в България са прекалено много. Да не казвам по-остра дума. С това пък намеквам, че идеите за въвеждане на вероучение в училище е нарушаване на светския характер на държавата. И ако се въведе - ааа, това ще е шоу. За всяка вяра - по различен учебник. А тези дето не верват и не искат да верват? Тях какво ще ги правим. Ще ги изключваме щото са заблудени.

Едно смело мога да заявя - Заблудени са не тинейджърите, а тези, които ги смятат за такива. Имайте повече вяра в тях. А, забравих. Не можете да им вярвате, защото вярвате в Бог и няма как да вярвате в нещо друго.

Та без да се засягаш. Кофти ти прозвуча поста. От много философстване взе че изкара младежите неориентирани, което малко или много е обидно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
С риск да влезем в спор, то мога да ти кажа, че тинейджърите съвсем не са неориентирани. И защо си мислиш, че след като не са ориентирани към Бог и реигията, то са неориентирани? Смятам. че е глупаво да се мисли по този начин за младите. Видите ли, що не вярва в някакво божество, то той е блудна, неориентирана душа. Ееее, ма това са разсъждения от по-миналия век даже.

Всъщност това е волна интерпретация на думите ми. Никъде не съм казал че са неориентирани, защото не са ориентирани към бога. Слагаш думи в устата ми. Непосредствено преди твоя пост завързах кратък разговор, който е илюстрация за твърденията ми - неориентирани са, защото повтарят в хор казаното от някой друг без да познават същността на материята с която боравят, която коментират. Освен това добре известен факт в психологията е склонноста към конформизъм по политически и философски въпроси на младите. Липсва им житейски опит и способността за самооценка, а също така и ясно изградена представа за обективност.

С това пък намеквам, че идеите за въвеждане на вероучение в училище е нарушаване на светския характер на държавата. И ако се въведе - ааа, това ще е шоу. За всяка вяра - по различен учебник. А тези дето не верват и не искат да верват? Тях какво ще ги правим. Ще ги изключваме щото са заблудени.

Те са СИП-ове. Няма задължение - няма нарушение.

Едно смело мога да заявя - Заблудени са не тинейджърите, а тези, които ги смятат за такива. Имайте повече вяра в тях. А, забравих. Не можете да им вярвате, защото вярвате в Бог и няма как да вярвате в нещо друго.

Та без да се засягаш. Кофти ти прозвуча поста. От много философстване взе че изкара младежите неориентирани, което малко или много е обидно.

Обидно е за този, който се обижда от истината и фактите. Занимавам се с психология и подобни твърдения не ги подмятам ей така. Ще се изкажа по-инак - може съвременното младо поколение прогресивно да смъква възратовата граница на половото си и умствено съзряване, но това става съвсем системно за сметка на емоционалното съзряване. Липсва пропорция. С развиване на способността за формално-логически операции нараства и самочувствието. Съвременните тийнейджъри не смятат за нужно да четат. Затова и обичат много да се изказват по въпроси, по които са некомпетентни. Трудно е един човек да говори за религия, когато е чел Библията с подход към нея като към приказка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А защо мислиш, че трябва всеки да е прочел Библията за да е в час с нещата от живота.

Виж, сладкодумен си, владееш риториката, но това едва ли би ме убедило в това, което се опитваш да кажеш. Между другото ако свалиш нивото на езика би бил по разбираем за околните.

А и реалността е друга. Не са неориентирани. Елементарно и на прост език ( за разлика от теб ) тези тинейджъри ти заявиха, че няма как да вярват в нещо наречено Бог след като няма смисъл в това.

Нима ти самият вярваш толкова силно, че си създаден от Бог. Нима вярваш, че той те е създал. То е малко като приказката за щъркелите бре. А в нея и малките деца вече не вярват.

П.П. Гарантирам ти, че мога да ти намеря поне 10 тинейджъра, които имат много по-голям жизнен опит от теб и са много по-наясно с нещата от живота от теб без изобщо да им пука за някакъв си Бог и вяра.

Лека ви нощ вече. щото природата си казва думата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А защо мислиш, че трябва всеки да е прочел Библията за да е в час с нещата от живота.

И това никъде не съм го казвал. Хм... Почвам да си мисля, че аз и ти не четем една и съща тема. ;) Това което аз казах е, че не може да се съди нещо, без да се познава то. В случая - религията. Още по-конкретно - някоя религия Х (примерно християнството). Едно е да изразиш мнението, че смяташ, че нещата стоят така и така, защото това и това, а съвсем друго е да обявиш разглежданото за глупост, а вярващите в него за глупаци, защото фактите по разглежданата тема според теб се изчерпват с твоите знания по нея. Тоест всеки е в правото си на лично мнение, защото не е намерил доказателство за себе си, но никой не е в правото на терор над чуждото, защото смята само своята гледна точка за вярна. Още повече - да се отнема правото на "проповед" на другия, защото видите ли, това което говори не е вярно според нас.

Виж, сладкодумен си, владееш риториката, но това едва ли би ме убедило в това, което се опитваш да кажеш. Между другото ако свалиш нивото на езика би бил по разбираем за околните.

Че аз не съм тръгнал никого да убеждавам в нищо. Не говорихме ли за правото на "проповеди"!? (за другото - аз така се изразявам, това е моята пълноценна реч; инак съм като инвалид)

А и реалността е друга. Не са неориентирани. Елементарно и на прост език ( за разлика от теб ) тези тинейджъри ти заявиха, че няма как да вярват в нещо наречено Бог след като няма смисъл в това.

Обясних за ориентираността горе. Повечето от тях не са и сексуално, и политически, и житейски ориентирани, пък камо ли за другото. Ще ме прощаваш, но имам преки наблюдения по въпроса. :) Човек, който приема верността на чуждо мнение на прима виста, е най-малкото субективен.

Колкото до това дали вярата в Бог има или не смисъл - спора е твърде сложен, че да го представяш като факт. Това е по-скоро лично мнение, което не го прави истина с константна величина. Освен това - как ще ми обясни човек че няма смисъл в нещо, след като не знае какво всъщност е по природа това нещо!? Той се основава на субективна вторична информация по въпроса. Това не може да бъде уважено като непременно вярно. Къде отиде принципа на Марк Аврелий - търси първопринципите!?

Нима ти самият вярваш толкова силно, че си създаден от Бог. Нима вярваш, че той те е създал. То е малко като приказката за щъркелите бре. А в нея и малките деца вече не вярват.

По-напред в тази тема съм обяснил вярванията си. Но и да вярвам в християнския Бог - какво лошо в това!? Нима науката има доказателства за това, че човека е сътворен без висша намеса? Нито религията, нито науката разполагат с това. Основен принцип във философията - истинно е само емпиричното знание и материалния факт. Останалото е вяра. В това число научния възглед за не-креационизма.

И още нещо - за това дали вярвам "толкова силно" - тук не стана дума за това в какво вярвам аз и в какво - не. 1) Стана въпрос за определянето на религиозната доктрина като нещо несъстоятелно (предния ми разговор); 2) стана въпрос за правото на "проповед" (отговор) от страна на вярващите. Никъде в последните ми няколко поста не съм декларирал гледна точка по разглеждания в темата проблем. С оглед на което въпроса ти "Нима вярваш..." е изстрел в тъмното. Тук става дума за слабостите на едната, представяна за вездесъща гледна точка, не за плюсовете на другата. Не съм казвал, че вярвам в еди какво си, а изтъкнах неоснователното отрицание, без адекватна обосновка. Ако прочетеш внимателно критиката ми, ще видиш че тя е обективна и не почива на презумпции за това в какво вярвам аз и в какво не, а на подхода на другата страна. Критиката на чистата методология, не на гледната точка.

П.П. Гарантирам ти, че мога да ти намеря поне 10 тинейджъра, които имат много по-голям жизнен опит от теб и са много по-наясно с нещата от живота от теб без изобщо да им пука за някакъв си Бог и вяра.

"По-голям жизнен опит" е понятие мъгляво, като някои богословски формулировки. Жизненият опит е опита в живота, а живота е нещо с толкова аспекти, че едва ли може еднозначно да се твърди, че даден жизнен опит в глобално обозрение е по-голям от друг. Аз например признавам - нямам никакъв жизнен опит, що се отнася до преживяването на смъртта. Или на домашното насилие. Нямам жизнен опит и в Кънтър Страйк. Но смело мога да твърдя че имам жизнен опит в области, в които имащите жизнен опит в посочените пък нямат. Например любовта. Говорим съм с немалко (но може би не и много) 15-16 годишни по въпросите на любовта. И съм установил - те не просто нямат жинен опит що се отнася до нея, но нямат и ясно изградено понятие за любов и взаимоотношенията, които следват от нея. Респективно това води до редица ... глупости ... от тяхна страна, в това число квалифицирането като любов на неща, които имат общо с всичко друго, но не и с любовта. Така че жизненият опит е абстракция, която подлежи на свиване и разпъване според случая.

А това дали ти пука или не за Бог не може да критерии за "размера" на жизнения опит. Няма връзка просто. Още повече, че аз не съм твърдял обратното - че ако не вярваш Бог и жизненият ти опит едва ли е голям. Ако ми посочиш къде съм изказал подобно нещо - пиша ти 6 по семиотика. Въобще целият ти последен цитат е... нелогичен.

Лека нощ. laugh.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз се абстрахирам от последните мнения и отговарям конкретно на въпроса - да вярвам в Бог, защото имам нужда да вярвам в някого, освен в себе си. Векове наред религията е обединявала хората, сплотявала ги е. Ние българите също сме се запазили като нация благодарение на тази вяра. Така че аз вярвам в Бог, респективно в това, че някой бди над нас, в това че благодарение на Бог ще успеем да съхраним себе си и народа си. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съжалявам за трагедиите в семейството ти, но вместо да се отчаяш и обезкуражиш е трябвало да потърсиш утеха в Христа и Божията Майка. Вярвам, че всичко което ни се случва и хубаво, и лошо има за цел да ни доближи до Бога и Небесното царство. Не знам какво разбираш под това да вярваш в себе си, защото аз като се познавам хич не мога да се доверя на себе си ;) . За прелюбодеянието ми е трудно да говоря :down: , но аз си реших проблема като се ожених и с това си създадох още по-голям проблем :)

Бог найстина е справедлив, но Божията правда често е различна от човешката. Например ако едно дете почине за нас хората това е много голяма трагедия и ние не можем да си обясним защо Бог е допуснал това да се случи. Но Бог знаейки, че това дете като порастне ще стане лош човек е предпочел да го прибере рано за да може тази душа да се спаси. Възможно е и някой от близките на детето в скръбта си да се обърне към Бога и да преосмисли живота си .

Поздрави :angry:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
Съжалявам за трагедиите в семейството ти, но вместо да се отчаяш и обезкуражиш е трябвало да потърсиш утеха в Христа и Божията Майка. Вярвам, че всичко което ни се случва и хубаво, и лошо има за цел да ни доближи до Бога и Небесното царство. Не знам какво разбираш под това да вярваш в себе си, защото аз като се познавам хич не мога да се доверя на себе си :) . За прелюбодеянието ми е трудно да говоря ;) , но аз си реших проблема като се ожених и с това си създадох още по-голям проблем :help:

Бог найстина е справедлив, но Божията правда често е различна от човешката. Например ако едно дете почине за нас хората това е много голяма трагедия и ние не можем да си обясним защо Бог е допуснал това да се случи. Но Бог знаейки, че това дете като порастне ще стане лош човек е предпочел да го прибере рано за да може тази душа да се спаси. Възможно е и някой от близките на детето в скръбта си да се обърне към Бога и да преосмисли живота си .

Поздрави :)

Ти сериозно ли вярваш, че след трагедия човек трябва да потърси утеха в Христа и Божията Майка. И те като ни утешат, та направо ще цъфнем и вържем.

Хайде бе, Бог бил справедлив. И наистина ли вярваш, че щом едно дете е починало, то е станало така защото Бог бил знаел, че като порасне ще стане лош човек. Ако го вярваш това значи не живееш в реалния свят. По-интересни фантазии не бях чел скоро и не бях се смял толкова много от сърце.

Бог бил справедлив. Ега ти справедливостта. Как така вместо да прибере престъпниците, той взел да гадае кое дете като порасне ще стане лошо и взел, че го прибрал. Ми ако е сгрешил. Аааа, верно. Той е безгрешен. Забравих. В името на Бог безгрешни се водят войни, умират хора. Нима той не гледа бездушно на всички дивотии, които стават в негово име? Нима отсъжда справедливо? Или щом е в негова чест и в негово име може. Ей той бил голям егоист честно казано. Щом е за него може, ама щом е за простосмъртните - кучетата ги яли. Каквото дойде. Метода на случайностите. Е, днес се паднало дете. Голема работа. Било бъдещ престъпник.

И като се молиш на тоя Бог да са спрели природните бедствия, войните, болестите. Не. Явно не му пука какво го молят толкова много хора. Или..... ами просто го няма. Значи ако се молиш на някого за помощ и той е толкова справедлив и загрижен за подопечните си, то все ще ти помогне. Да ама не. Молим си го, а на него не му пука щото го нема.

Та по забавна проповед не бях слушал скоро.

Редактирано от nickfox (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как ме разсмя само :) Аз сама си изтрих поста по погрешка, но ето го:

Съжалявам за трагедиите в семейството ти, но вместо да се отчаяш и обезкуражиш е трябвало да потърсиш утеха в Христа и Божията Майка. Вярвам, че всичко което ни се случва и хубаво, и лошо има за цел да ни доближи до Бога и Небесното царство. Не знам какво разбираш под това да вярваш в себе си, защото аз като се познавам хич не мога да се доверя на себе си :help: . За прелюбодеянието ми е трудно да говоря ;) , но аз си реших проблема като се ожених и с това си създадох още по-голям проблем :)

Поздрави ;)

Никъде не съм споменала, че случилите се трагедии са свързани със смърт (още по-малко на дете). Има и други случаи,които хората обясняват като "трагедия". Ами, ако става въпрос за възрастен, зрял човек, извадил от калта едно семейство, помогнал му да се изправи на крака, да се възстанови, по-скоро алтруист, отколкото егоист.... и т.н. Къде е справедливостта? Още повече, аз смятам, че справедливостта идва от тези, около нас, от обкръжението ни, от колектива ни. Колкото за прелюбодеянието...нямам нищо против браковете, семействата и т.н. Имах предвид (пак) текстовете в библията. (Да не се засяга Stalik!) Как от една жена и един мъж са създадени толкова много хора? Нямам предвид само Адам и Ева, а и след потопа Нои и жена му (или трябва да кажа спътницата му?).

Хареса ми спорът между Stalik и nickfox - хора, които знаят как да отстояват мнението си. Но искам да попитам Stalik за следните му думи:

Ще ме прощаваш, но имам преки наблюдения по въпроса. smile.gif Човек, който приема верността на чуждо мнение на прима виста, е най-малкото субективен.

Кой е казал, че тийнейджърите приемат чуждо мнение? И явно преките ти наблюдения не са върху голям брой хора от подрастващото поколение. Аз мога да кажа, че също имам някакви наблюдения върху това колко тийнейджъри познават религийте и колко от тях вярват в някакво божество. Тази година завърших средното си образование - да, и аз нямам натрупан житейски опит. Училището ми е в малко градче с население няколко хиляди души (ок. 5000-6000). Въпреки това, в класа ми (а и от компанията ми) има хора, които са доста компетентни по въпроса за религията. Няколко от тях се интересуват само от християнството и са дълбоко вярващи. Други се интересуват (и повярвай ми, изчели са доста литература по въпроса) от повече религии - източните религии, западните религии, секти...Мога да кажа, че са доста запознати с религиите (но не и с всички секти, защото техния брой е голям), защото съм слушала разговорите им с учителката ми по философия (за пояснение - последната година имахме философия ЗИП "Световните религии"). Точно тези хора, които отбират от религии и донякъде от секти, са атеисти. Защо се получава така, Stalik? Ако ми обясниш, ще съм ти благодарна :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Точно тези хора, които отбират от религии и донякъде от секти, са атеисти.

Аз не съм на същото мнение.Знаеш ли, че свещенниците например изучават световни религии.

Може да си информиран за обща култура и пак да имаш религиозна принадлежност.Може да си изучавал различните религии, и да си вярващ.

По мои наблюдения, хората, отричащи директно съществуването на Бог или висша сила, или са прекалено объркани от многото информация и не знаят в какво да вярват, или пък поради незнание.Само едно нещо не мога да разбера-защо така наречените атеисти не си намерят нещо да им ангажира съзнанието, ами постоянно се занимават с богохулстване и доказване, колко тъпо и неправилно било това, в което вярва цял свят.И този постоянен негативизим, който ги съпътства...

Религията мен ме учи на смирение, добродетели и любов към хората, nickfox, и аз не съм хванала автомат да трепя в името на моя Бог. :clap:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

ОК. Виждам, че разбуних с изказванията си духовния мир на вярващите и почитащите Бог. Мда, ясно е че след като не вярвам в Бог съм объркана душа пълна с негативизъм, която трябва да се занивава с друго и да не пречи на вярващите. Леле, бил съм и незнаещ. Хайде богохулника се изнася от темата да не пречи на проповедите на праведните люде.

Та спирам да пиша по темата. Каквото имах да казвам - казах го.

Редактирано от nickfox (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
ОК. Виждам, че разбуних с изказванията си духовния мир на вярващите и почитащите Бог. Мда, ясно е че след като не вярвам в Бог съм объркана душа пълна с негативизъм, която трябва да се занивава с друго и да не пречи на вярващите. Леле, бил съм и незнаещ. Хайде богохулника се изнася от темата да не пречи на проповедите на праведните люде.

Та спирам да пиша по темата. Каквото имах да казвам - казах го.

Реагираш пресилено според мен.Това, което се опитвам да кажа навсякъде из тези теми е, че би трябвало да има повече рабиране между атеисти и вярващи, и да се уважава правото на избора.Толкова е просто.

А не-вярващи или атеисти да налагат мнение.Ако имам стабилни доказателства за това, има ли Бог или няма, бих наложила мнение.Като нямам-ще гледам да не преча.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз не съм на същото мнение.Знаеш ли, че свещенниците например изучават световни религии.

Може да си информиран за обща култура и пак да имаш религиозна принадлежност.Може да си изучавал различните религии, и да си вярващ.

По мои наблюдения, хората, отричащи директно съществуването на Бог или висша сила, или са прекалено объркани от многото информация и не знаят в какво да вярват, или пък поради незнание.Само едно нещо не мога да разбера-защо така наречените атеисти не си намерят нещо да им ангажира съзнанието, ами постоянно се занимават с богохулстване и доказване, колко тъпо и неправилно било това, в което вярва цял свят.И този постоянен негативизим, който ги съпътства...

Религията мен ме учи на смирение, добродетели и любов към хората, nickfox, и аз не съм хванала автомат да трепя в името на моя Бог. :)

Имах предвид хората,които познавам и отбират от религия, а не по принцип всички, които разбират от тези неща. Аз не съм се и опитвала да налагам мнение, просто изразих своето. Нито съм нападала, нито съм обвинявала. Извинявам се, ако съм засегнала някой неволно :clap:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ти сериозно ли вярваш, че след трагедия човек трябва да потърси утеха в Христа и Божията Майка. И те като ни утешат, та направо ще цъфнем и вържем.

Ако религията предлага чисто философски подход към осмислянето на загубата - защо не? Никой не е казал, че съществува "нещо" "там горе". Важна е самата вяра. Стига човек да вярва в нещо няма значение истина ли е или не. То може да се приеме като алегория за други, абстрактни понятия. Бог например - като вездесъщ нравствен цензор не като реално трансцедентално същество. Това подтиква човека към философски размисъл с тон, зададен по модел. Ако човек успее да разбере, че нещата са защото така Бог е решил (в превод - защото обстоятелствата са такива и нищо не зависи от нас) и успее да превъзмогне в голяма степен трагичността на загубата, наместо да съсипе духа си от мъка, аз питам - защо не!?

И като се молиш на тоя Бог да са спрели природните бедствия, войните, болестите. Не. Явно не му пука какво го молят толкова много хора. Или..... ами просто го няма. Значи ако се молиш на някого за помощ и той е толкова справедлив и загрижен за подопечните си, то все ще ти помогне. Да ама не. Молим си го, а на него не му пука щото го нема.

Според християнската доктрина... Бог не е рум сървис. biggrin.gif Молитвата има чисто езотерични корени и аспекти, но това е вече друга тема. И отново - известен факт е облагородяващата психиката роля на молитвата и изповедта.

Още повече, аз смятам, че справедливостта идва от тези, около нас, от обкръжението ни, от колектива ни. Колкото за прелюбодеянието...нямам нищо против браковете, семействата и т.н. Имах предвид (пак) текстовете в библията. (Да не се засяга Stalik!) Как от една жена и един мъж са създадени толкова много хора? Нямам предвид само Адам и Ева, а и след потопа Нои и жена му (или трябва да кажа спътницата му?).

Разконспирирах те - въобще не си прочела линка ми по въпроса горе, нали!? Точно там се дава едно от множеството обяснения по въпроса.

Кой е казал, че тийнейджърите приемат чуждо мнение? И явно преките ти наблюдения не са върху голям брой хора от подрастващото поколение.

Това е преди всичко безспорен факт. Нека не бъдат интерпретирани погрешно думите ми - не съм целял да поставя всички под общ знаменател. Говорех обаче за едно доста представително мнозинство. Повечето тийнейджъри нямат критерий за обективност - рядко се сещат да сравнят гледната точка по един въпрос с противоположната й. Колко от твоите познати, изчели "много" книги по религиозните въпроси са потърсили и другата страна на монетата? Ето - тук си имаме един nickfox. Е, неговата аргументация не е от най-блестящите, но все пак има мнение. С радост ще срещна в спор някой от претендиращите да са запознати с религиите тийнейджъри и ще чуя тяхната аргументация за вярата или безверието им.

Мога да кажа, че са доста запознати с религиите (но не и с всички секти, защото техния брой е голям), защото съм слушала разговорите им с учителката ми по философия (за пояснение - последната година имахме философия ЗИП "Световните религии"). Точно тези хора, които отбират от религии и донякъде от секти, са атеисти. Защо се получава така, Stalik? Ако ми обясниш, ще съм ти благодарна :clap:

Невъзможно да обясна. Техен си личен избор с техни си лични мотиви. Ако като възприемат Библията само в приказен аспект - обяснимо. Уви, всяка една религия може да бъде разгледана многопластово. Като се започне от чисто теологичния й аспект и се стигне до чисто философската й доктрина. Всичко е въпрос на мироглед. Ето защо религиите са просъществували толкова време - те не са просто сляпа вяра в нещо. Те са доктрина. Не митология, а религия. Има качествена разлика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...