Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Skoinks

Бог - Вярвате или не

Препоръчан отговор

Да,вярно е,че сме прекалено незначителни,за да разберем замисъла на вселената и на единното цяло,ако изобщо има такъв замисъл. Всеки един човек прекарва на земята ограничено време и всеки е убеден в това,което е срещнал по пътя си.Кой тогава може да претендира,че е разбрал Цялото?

Мисля,че разбирането на Бог е нещо,за което още не сме дорасли. Астрофизиците вярват,че съществувя една обща Теория на Цялото,която обяснява и контролира всичко във Вселената.Техните теории се основават на цифри и уравнения.Аз също мисля,че съществува една абсолютна и неоспорима истина, и докато не сме в състояние да я разберем,всеки е свободен да вярва или не вярва в каквото си иска,стига това да го прави по-добър.Нека просто да бъдем добри със себе си и с околните,да изпитваме повече любов и по-малко омраза,да забравим поговорката "око за око,зъб за зъб" Само така ще се приближим до разбирането за бога и за нашето вътрешно аз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
"Не зная кой ме е създал, нито какво представлява светът, нито какво съм самият аз; в ужасяващо неведение съм за всичко; не зная какво представляват тялото ми, сетивата, душата и онази част от съществото ми, която обмисля думите ми, която разсъждава за всичко и за себе си, но се познава толкова малко, колкото познава всичко останало. Съзерцавам всяващите ужас простори на всемира, които ме затварят отпред, и съм прикован в едно кътче от тази необятна шир, без да знам защо точно тук, а не другаде, нито защо за малкото време, отредено ми за живот, е избран този миг, а не някой друг от вечността преди и след мен. Накъдето и да се обърна, виждам само безкрайности, които ме заграждат отвред като нищожен атом, като мимолетна сянка, пробягваща безвъзвратно. Зная само едно, че скоро трябва да умра, но от всичко най-малко ми е позната именно смъртта, която не мога да избягна. "

"Блез Паскал - Мисли",

Наука и Изкуство,

София 1978 г.

Което ми напомни за един много интересен облог предложен от Паскал.

"Аз залагам на това, че Бог съществува, и живея праведно.

Вие залагате на другото - че Бог не съществува - и живеете без вяра и благочестие.

Ако Бог не съществува, аз не губя нищо, но и вие нищо съществено не печелите.

Но ако Бог съществува! Тогава аз печеля "вечен живот и блаженство", а вие губите Рая и "печелите" жарта на Ада."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки ден-миг,след миг...Той е до мен,Той е с мен :clap:

Той никога не ме е изоставял.

Открих Бог при един от поредните ми неуспешни опити за самоубийство...

Подробностите са без значение

Просто Той не ме искаше и това си е sad.gif

...Вече се разделих с тази мисъл-от 16 години :P

Бог има

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не бих казал. Религията не желае да убива никого. Убиват институциите, които претендират да й служат. Изопачаването на идеологията не е дело на самата религия.

Вярата е убеденост в невидимото като във видимо. Тезата ти, че ако няма на лице персонификация, то не говорим за Бог е несъстоятелна. Най-малкото защото се води сляпо от статията на колегите. Тя има културологичен характер и обхваща общото митологично-фолклорно понятие за божественото. Очакването божественото да бъде непременно персонифицирано смъква свещения му ореол до нивото на архаичните култови божества. И да се поставя едно така "човешко", сиреч просто условие за признание на божественото е нередно. Тези Сили живеещи отвъд предела на нашите сетива и познания са твърде сложни, че да им поставяме такива условия. А противопоставянето Бог-научна истина, което едва ли не се получава в смисловата ти конструкция "ако не, то..." де факто отрича Бог като научна истина и му придава изцяло алегоричен, философски смисъл. Или пък аз не съм разбрал, не знам...

Чрез това което написах за Живото ядро май го кръстих :clap: имах предвид какво ми е отношението към Библията и до какво може да доведе това, че много хора стадно вярват в нещо, което е измислено от неколцина дори и с добра цел - мисля, че много хора, които живеят зле в момента се успокояват със Рая и Ада, а не правят нищо, за да променят положението си, което е недопустимо. Аз печеля това, че не вярвам, че ще има после, аз живея така сякаш няма да има повече и това ми дава цялата сила, която ми е нужна. Как да дам аргумент? За мен Библията е приказка, но възникнала в подходящо време и с подходяща почва е избуяла в някаква мъглива обещаваща реалност за нуждаещите се.

Сталик, наиситна ли не разбираш какво искам да кажа: "Тези Сили живеещи отвъд предела на нашите сетива и познания са твърде сложни, че да им поставяме такива условия" - това според теб може ли да бъде Бог в смисъла, който влагаме, нещо на което да се уповаваме в трудни моменти и т.н. и какво е това понятие "твърде сложни" звучи така мистично, хората една време и за земното притегляне са решили, че е твърде сложно. Наиситна ли вярваш, че някаква единствена, твърде сложна сила е в основата на всичко и то заслужаваща названието Бог? Може и аз да не разбирам, може невярващият да не иска да разбере аргументите на вярващия и обратното, а може би наистина не може да има аргуманти за нещо недоказано?

Когато някой учен докаже, че сме възникнали от прашинка в нищото (пак идва въпрост откъде е нищото и прашинката :P ) под влиянието на сили някакви, то тогава тези сили ще можем ли да ги наречем Бог, за мен това не звучи убедително, не може да се уповаваме на природна сила, представяш ли си да се окаже, че магнитна сила е това, на което хората палят свещи, ти уповаваш ли се в природни сили, не разбирам?? И защо наричаш Бог нещо природно,от което се е зародила природата? Или мислиш, че ще има разум някакъв, та дори и тогава ще е част от природата и няма да зависим по никакъв начин от него? Никой не може да ме убеди, че трябва да живея праведно хаха каква дума заради светлина, брадат старец, твърде сложни сили или каквото и т.н., аз ще живея така, както мисля, че трябва и ще живея, знаейки, че няма след това.

И да уточня, все пак под Бог се разбира нещо, което може да влияе на живота ни в момента, поне аз така го разбирам и аз не вярвам, че нещо ме "гледа" и влияе на живота ми, всичко останало са научни предположения за произхода на света и нямат нищо общо с тази дума.

Не мога да забравя и това, че ако политик примерно о ужас! каже, че не вярва в Бог ще го линчуват. Важното е да кажеш Да вярвам! и това е достатъчно. Сталик ако станеш политик след време и аз те попитам Вярваш ли в Бог? какво ще кажеш, имай предвид, че твоите избиратели няма да изслушат цяла лекция biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Чрез това което написах за Живото ядро май го кръстих :speak: имах предвид какво ми е отношението към Библията и до какво може да доведе това, че много хора стадно вярват в нещо, което е измислено от неколцина дори и с добра цел - мисля, че много хора, които живеят зле в момента се успокояват със Рая и Ада, а не правят нищо, за да променят положението си, което е недопустимо. Аз печеля това, че не вярвам, че ще има после, аз живея така сякаш няма да има повече и това ми дава цялата сила, която ми е нужна. Как да дам аргумент? За мен Библията е приказка, но възникнала в подходящо време и с подходяща почва е избуяла в някаква мъглива обещаваща реалност за нуждаещите се.

Сталик, наиситна ли не разбираш какво искам да кажа: "Тези Сили живеещи отвъд предела на нашите сетива и познания са твърде сложни, че да им поставяме такива условия" - това според теб може ли да бъде Бог в смисъла, който влагаме, нещо на което да се уповаваме в трудни моменти и т.н. и какво е това понятие "твърде сложни" звучи така мистично, хората една време и за земното притегляне са решили, че е твърде сложно. Наиситна ли вярваш, че някаква единствена, твърде сложна сила е в основата на всичко и то заслужаваща названието Бог? Може и аз да не разбирам, може невярващият да не иска да разбере аргументите на вярващия и обратното, а може би наистина не може да има аргуманти за нещо недоказано?

В смисъла който хората влагат - не може това да бъде Бог, наистина, защото хората живят с една шаблонна представа за бога. Но понятието "твърде сложни" съвсем точно описва тези сили отвъд нашите сетива. Проблема е, че аз не съм ортодоксален християнин, както споменах по-рано. И докато ти говориш за белобрадия старец, аз говоря за сили от съвсем друг, но аналогичен на понятието "Бог" характер, т.е. за разумни, "живи" сили.

Когато някой учен докаже, че сме възникнали от прашинка в нищото (пак идва въпрост откъде е нищото и прашинката :P ) под влиянието на сили някакви, то тогава тези сили ще можем ли да ги наречем Бог, за мен това не звучи убедително, не може да се уповаваме на природна сила, представяш ли си да се окаже, че магнитна сила е това, на което хората палят свещи, ти уповаваш ли се в природни сили, не разбирам?? И защо наричаш Бог нещо природно,от което се е зародила природата? Или мислиш, че ще има разум някакъв, та дори и тогава ще е част от природата и няма да зависим по никакъв начин от него? Никой не може да ме убеди, че трябва да живея праведно хаха каква дума заради светлина, брадат старец, твърде сложни сили или каквото и т.н., аз ще живея така, както мисля, че трябва и ще живея, знаейки, че няма след това.

Тук не говоря за природна сила, а за разумна сила. Да зависим от него... нека кажем, че той може да влияе на битието ни, но не сме точно в зависимост. По-скоро във взаимовръзка. И накрая - никаде не съм казал, че трябва да живееш така, така и така, според божии предписания. Нито пък се опитвам да те убедя в това. Просто стана на въпрос за цитата ти от Уикипедия и това, че на божественото не може да се гледа толкова просто, да се поставят условия и критеии, та ако щеш и на ниво "външен вид". :)

И да уточня, все пак под Бог се разбира нещо, което може да влияе на живота ни в момента, поне аз така го разбирам и аз не вярвам, че нещо ме "гледа" и влияе на живота ми, всичко останало са научни предположения за произхода на света и нямат нищо общо с тази дума.

Разбира се че няма да вярваш! Та ти нямаш доказателства. До такава вяра и разбиране ти можеш да стигнеш или по емпиричен път или по пътя на разсъждението и търсенето (през който така или иначе пак ще имаш досег с опита). Не бих казал, че Бог ни "гледа". Това (според мен и моята "вяра", ако мога така да я нарека) е роля присъща по-скоро на духовно-нравствено понятие, което играе ролята на коректив в нашето съзнание и е превърнато в "насилствена" (по задължение/страх) съвест. И тук стигаме до Библията, която ти нарече "приказка". Нали? На пръв поглед е точно това. Ала трябва да ти кажа, че и на втори, и на трети, и на десети поглед, някои хора не са способни да проникнат в тъкънта на Смислите. Тук не говоря за философското съдържание на Библията, което я поставя далеч над "приказното". Тук говоря за Истинското послание на библейските текстове (преди всичко старозаветните). Да започнем от там, че ние не ги познаваме в коректен превод (повод за безброй недоразумения) и да стигнем до там, че докато не бъдат открити и правилно разчетени оригиналите (а това няма да стане) тя ще пази вечно своята тайна. Някои са се докоснали слабо до скрития, езотеричен смисъл на това познание, но нещата са само теории и предположения. Така че Библията си остава, ако не друго, то поне един леко прашасал учебник по етика.

Не мога да забравя и това, че ако политик примерно о ужас! каже, че не вярва в Бог ще го линчуват. Важното е да кажеш Да вярвам! и това е достатъчно. Сталик ако станеш политик след време и аз те попитам Вярваш ли в Бог? какво ще кажеш, имай предвид, че твоите избиратели няма да изслушат цяла лекция biggrin.gif

Ще кажа "Да, вярвам в Силата, дала тласък на този свят и Силата, която може да променя нашата действителствост малко или много." Този отговор е достатъчен.

EDIT: Междувпрочем, би ли се обзаложила с Паскал?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:yanim: Stalik за облога на Паскал ,усещам от постовете ти,че май си последовател на гностицизма и неогностицизма? :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:) Stalik за облога на Паскал ,усещам от постовете ти,че май си последовател на гностицизма и неогностицизма? :eek:

О, в никакъв случай. Гностиците имат меко казано странен подход към Бог-демиург и към Иисус. Освен това по своя характер гностицизма е дуализъм, а в една друга тема казах - разглеждането на света в модел на бинарни опозиции е доста "архаичен" светоглед. Аз не съм последовател на нищо. Защото нищо все още не е дало Отговор. В същото време съм последовател на Всичко. Защото във всичко се крие частица отговор. Преди всичко споделям един по-езотеричен възглед за света. Ще кажа, че започнах своето търсене с Елена Блаватска и мисля, че това ще е достатъчно. :shake_puter: Точно както нея аз вярвам, че религиите по света таят частица знание и представляват голям пъзел от едно някогашно цяло. Но това ще ме впусне в теми твърде дълбоки за тук. А и както казах не обичам да говоря за това. Още в началото на тази тема отбелязах - към моята истина са скептични и религията и науката. Едните от догматично тесногръдие, другите от самонадеяност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сталик, ясно ми е, че Библията е просто приказка, но разбрана на най-ниско ниво и ми е ясно, че се приема като учебник за живот, който да е правдив и чрез който да постигнеш "освобождаване", но моята съвест и желанието ми да живея, давайки добро и търсейки само доброто у хората, желанието за знания и развитие не е в следствие на религията или на вярата в някакви разумни, живи сили. Да може би съм взела някои от тези свои черти и стремежи от приказките и делата на хора, живели много или малко преди мен, но това не прави Граф Монте Кристо Свято писание, не прави Стайнбек апостол, да Библията може да даде много, но не мисля, че трябва да е на по-високо стъпало, от която и да е друга книга или учебник, който е дал много на много хора. Разбира се, че има истина в Библията, но според мен не е свързана с въпросната разумна, жива сила, в която вярваш - тук навлизаме само в сферата на догадките и вече уточнихме, че наистина като се има предвид какво хората разбират под Бог ти не вярваш в Бог.

Така сега вече идва това дали силата е жива или не е, аз съм по-склонна да смятам, че ще е някаква природна сила, която ще е в основата на всичко, а не че ще е жива и разумна, но разбира се допускам, че тази сила може да е по различна от досега познатите и наистина да е по-висша и сложна и да може да се нарече жива. Дотук разбирам схващането ти, защото е много близо до моето, но в един момент вече ти говориш, че има взаимовръзка дори и сега между нас и тази сила, може би дори вярваш и в наличието на душа и тяло, вярваш ли, че душата продължава да съществува след смъртта, вярваш ли, че вътре в нас живее нещо, което ако открием или ако повярваме в него или ако се развиваме достатъчно то ще остане и след като тялото се разложи - ето в това ми се иска а вярвам, но не мога да си го позволя, защото идва едно голямо АКО, ако не е така и ако просто с края на тялото идва край на всичко, ако няма нищо повече от това, което знаем за смъртта, ако порсто това е силата породила всичко и нищо повече, тогава кой от нас печели повече?

Смятам, че всеки, който е готов да се обзаложи на тази тема не е особено умен. Вярата не е основание за обзалагане, прекалено е лекомислено. А ако разсъжденията са повод за облога, то тогава бих рискувала просто от любов към облозите и споровете и от самонадеяност и бих заложила, че няма жива сила.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Сталик, ясно ми е, че Библията е просто приказка, но разбрана на най-ниско ниво и ми е ясно, че се приема като учебник за живот, който да е правдив и чрез който да постигнеш "освобождаване", но моята съвест и желанието ми да живея, давайки добро и търсейки само доброто у хората, желанието за знания и развитие не е в следствие на религията или на вярата в някакви разумни, живи сили. Да може би съм взела някои от тези свои черти и стремежи от приказките и делата на хора, живели много или малко преди мен, но това не прави Граф Монте Кристо Свято писание, не прави Стайнбек апостол, да Библията може да даде много, но не мисля, че трябва да е на по-високо стъпало, от която и да е друга книга или учебник, който е дал много на много хора. Разбира се, че има истина в Библията, но според мен не е свързана с въпросната разумна, жива сила, в която вярваш - тук навлизаме само в сферата на догадките и вече уточнихме, че наистина като се има предвид какво хората разбират под Бог ти не вярваш в Бог.

Говорейки за "хората", ти говориш за християните. Защото много други хора в тази тема потвърдиха, че вярват в Бог като висша сила. Бог е понятие прешироко и необхватно. На него не могат да му бъдат поставяни окови и условия. Няма такова нещо като Благия старец. Това е алегория, това е персонификация, за да бъде божественото по-достъпно. Иначе Бог е всеобхватно и широко понятие. Той е преди всичко висш разум и първопричина. Затова аз вярвам в Бог. Или може би темата е само за християнския Бог? Затова зададох и резонен въпрос в началото. Какво значи "хората влагат в "Бог" еди-какъв си смисъл"? Ами ако група хора започнат да влагат в думата "вилица" специален смисъл?

Библията Е над спонетатите от теб книги. Не мога да кажа, че е над всички (в чисто религиозен и философски план), но е повече от посочените от теб примери. Тя е най-уникален и древен културен и духовен паметник, носител на мъдрост и смисли. И Е свързана със силата за която аз говоря, защото най-древните й текстове съдържат езотерична мъдрост скрита от незапознати очи. Ти не я виждаш - но ти казвам - тя е. Твърде сложно и дълго е да ти обясна тук, в тази тема. Тя няма пряко общо с тази Сила, но има общо с хора, които са имали общо с тази сила.

Така сега вече идва това дали силата е жива или не е, аз съм по-склонна да смятам, че ще е някаква природна сила, която ще е в основата на всичко, а не че ще е жива и разумна, но разбира се допускам, че тази сила може да е по различна от досега познатите и наистина да е по-висша и сложна и да може да се нарече жива. Дотук разбирам схващането ти, защото е много близо до моето, но в един момент вече ти говориш, че има взаимовръзка дори и сега между нас и тази сила, може би дори вярваш и в наличието на душа и тяло, вярваш ли, че душата продължава да съществува след смъртта, вярваш ли, че вътре в нас живее нещо, което ако открием или ако повярваме в него или ако се развиваме достатъчно то ще остане и след като тялото се разложи - ето в това ми се иска а вярвам, но не мога да си го позволя, защото идва едно голямо АКО, ако не е така и ако просто с края на тялото идва край на всичко, ако няма нищо повече от това, което знаем за смъртта, ако порсто това е силата породила всичко и нищо повече, тогава кой от нас печели повече?

И "ако не е така и ако просто с края на тялото идва край на всичко, ако няма нищо повече от това, което знаем за смъртта, ако порсто това е силата породила всичко и нищо повече," а ти си вярвала в това - какво си загубила? Дори да не е така - не си спечелила, да. Но какво си загубила? Шанса е 50:50. Ако вярваш и в двата случая не губиш нищо. Ако не - в единия случай губиш (отиваш в ада). Това е моят отговор на финалния ти въпрос.

Колкото до душата - да, вярвам, макар отново да имам по-специфична концепция за нея. Но тук вече отиваме към източните учения и работата става дебела, така че се ограничавам с отговора "да", вярвам в душата и "задгробния живот", който отново не е това, което повечето хора си представят. Спирам дотук, за да не пиша дисертации.

Смятам, че всеки, който е готов да се обзаложи на тази тема не е особено умен. Вярата не е основание за обзалагане, прекалено е лекомислено.

Това е верният отговор - Паскал заключава, че този облог е обиден и за вярата и за разума. :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами ако аз напиша книга за това как има Живо ядро, от което е тръгнало всичко, което се грижи за планетата ни и ни пази в момент като този, в който имаме нужда да вярваме, в каквото и да е - ако след като достатъчно хорат ми повярват,

"след като достатъчно хорат " - кой пък е казал, че ще ти повярват? Ти като искаш си напаши обаче се съмнявам, че някой ще ти повярва. Не е ли това удивително - колко много хора вярват в нещо, за което няма доказателства, а само една книга?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
колко много хора вярват в нещо, за което няма доказателства

ето това е вярата в Бог.Защото е много трудно да се вярва в нещо което не си видял и няма доказателства за него.Д а го отречеш е лесно-трудно е наистина да повярваш

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не е ли това удивително - колко много хора вярват в нещо, за което няма доказателства, а само една книга?

Какви доказателства няма? Ти какво искаш? Снимка!? 24.gif Няма как да има доказателства за нещо, което обитава други нива на битието. 3.gif До доказателството трябва да стигнеш сам, да го преживееш сам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Става ми все по-смешно, избрала съм лесния път да не вярвам в нещо, докато трудният път е избор на толкова много хора - учудващо. Дали една част от хората не вярват в Бог, защото ги е страх от малката, но все пак възможност да съществува, дали друга част не вярват заради това, че нямат в какво друго да вярват, дали трети не вярват просто защото не намират друго обяснение.

Да, Сталик, нещата са 50:50, но от казаното от теб досега не разбрах, че наистина вярваш в съществуването и на Ад и Рай. Това вече за мен е върхът на измишльотината, просто за да всява страх у хората, които си позволят да не вярват т.е. хората замислили цялата тази история за етика и живота на Исус са знаели, че хората имат нужда да вярват в нещо по онова време на безчинства и несъобразяване с нищо, знаели са, че неграмотните хорица ще повярват сляпо, знаели са, че от толкова заплахи за Ада и на богатите ще им се разтреперят краката и ще дадат всички богатства, където трябва - библията е връх на книгите за душата, които сега излизат, вярвайте в себе си, повтаряйте си, че ще станете милионер и ще станете такъв, вярвайте в Бог и ще видите светлината, когато литнете къв оня свят. Защо след като аз съм живяла абсолютно според правилата на доброто и съвестта си, в един момент ако не вярвам ще отида в Ада, ето това е най-отвратителната част, щом не съм прогледнала и повярвала в него нямам право да бъда на някакво хубавко местенце след смъртта си, т.е. да премина в нещо по-възвишено в следващия живот или там каквато награда си въобразявате, че дава на добрите деца тази премъдра висша сила. Това е на принципа гласувайте ни доверие, за да ви дадем местенце в общината, иначе ще ходите без работа и децата ви ще гладуват. Защо са ми тези заплахи, за да живея праведно? Защо ми са обещания за продължение, ако аз не постигна каквото искам сега? Избирам да не вярвам, защото ако е истина не е справедливо хората, живели праведно да отиват в Ада само защото не вярват в Бог и аз се бунтувам срещу това, а ако не е - то тогава аз съм права, а милиони хора грешат, а аз обичам да съм права. Ти знаеш ли какви хора познавам, които вярват в Бог - и какво преди смрътта си ще се разкаят и готово или пък какво няма да минат в следващата степен на развитие, а аз, която примерно духовно съм готова за това, няма да премина, защото липсата на вяра в живата сила ще е спънка - това е нелогично и според мен не показател за развитието на даден човек, ако наиситна има такива грозни и недообмислени правила и те са плод на тази жива сила, то тогава по-добре да стоя на най-нисшето стъпало, отколкото да се уповавам в несъвършен водач с чисто човешки желанийца, водач, желаещ сляпа вяра и даряващ нива или блага за това.

Както вярващите съжаляват невярващите, така и невярващите съжаляват вярващите в След това.

Това наиситна е адски глупав спор, просто ми беше интересна позицията на Сталик, в началото мислех, че се доближава до моята, но се оказа, че ще отидем на различни места, въпреки че живеем и мислим по сходен начин, просто защото не се "подмазвам на шефа" и нямам безгранична вяра в него.

Не ти прилича твърде много на хорско творение, а не на сложна жива сила???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е ли това удивително - колко много хора вярват в нещо, за което няма доказателства, а само една книга?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това за което ти говориш е внушено от църквата Арти. И най-високопоставения божи служител може да иде в ада и обратното. Това за което ти говориш, това което ти изтъкваш като аргумент е удобната позиция на църквата. И спирам дотук, защото от тук нататък, отърсена от институционалния догмат, започва чистата религия, дори по-точно - Вяра - с нейната концепция за Бог, който пръска любов и обича всички и т.н. А аз съм на малко по-различно мнение. Моята истина проповядва етика в междучовешките отношения, моята истина не предполага етични взаимоотноения с Висшия вселенски разум (условно название), защото етиката е човешко понятие и творение. Отношението на човека към божественото според моята истина е косвено. Тази Сила не контролира нашето ежедневие и житейски път с умисъл и във всеки един миг. Само има силата да повлияе на хода на нещата. Сложно да обясна защо и как. Мисълта ми е, че вторачването в казионната църковна пропаганда и изтъкването на това като мотив за безверие не е съвсем коректно. Не че е лошо да не вярваш. Точно в това е и мисълта ми - според моята истина прави каквото си искаш, ако не искаш - не вярвай, ако искаш - вярвай; твоя воля. Аз нямам Религия, а Познание. Точно тук идва и проблема в настоящия "спор" - аз също не съм съгласен с някои изтъкнати от теб положения, но все пак знам - те са дело на интерпретациите на църквата, не са присъщи на Бог. Според християнската религия (не според догмата!) Бог е всемилостив и обича всички свои чеда. Той е великодушен и не се интересува от расата ти или сексуалността ти, от пола ти или възрастта ти и т.н. Бог е Любов. А безумни термини като богобоязливост раждат куп недоразумения.

Богобоязливост... Що е това? В християнски план като малък все ме учеха, че Бог обича, Бог е милосърден и прочее. И никога не са ме учили, че трябва да се боя от него, че ако не вярвам ще отида в ада. Та сега се питам как попадна тази думичка в моя речник... Не. Тук съм съгласен с теб - и аз не вярвам в този изкривен Бог. Този Бог е бог. Той е дълга верижка с окова за врата на края - за да те води напред в стадото. Отново препоръчвам филма "Стигмата". Неслучайно. :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Непременно ще го гледам този филм,Stalik :P

Аз се чувствам добре и щастлива,защото не съм вързана на верижка и никога не съм била в стадото :yanim:

Не се страхувам от Бог,защото Той ме обича-както и аз Него.

Стремя се да не греша,но Той знае - без падане няма нито рани,нито уроци за душата :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Непременно ще го гледам този филм,Stalik :P

Аз се чувствам добре и щастлива,защото не съм вързана на верижка и никога не съм била в стадото :yanim:

Не се страхувам от Бог,защото Той ме обича-както и аз Него.

Стремя се да не греша,но Той знае - без падане няма нито рани,нито уроци за душата :)

Офтопик (като че ли) - каква кратка дефиниция ще даде един енигматик за Бог?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Офтопик (като че ли) - каква кратка дефиниция ще даде един енигматик за Бог?

:yanim: Господ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:yanim: Господ

Затапи ме, признавам. :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Става ми все по-смешно, избрала съм лесния път да не вярвам в нещо, докато трудният път е избор на толкова много хора - учудващо. Дали една част от хората не вярват в Бог, защото ги е страх от малката, но все пак възможност да съществува, дали друга част не вярват заради това, че нямат в какво друго да вярват, дали трети не вярват просто защото не намират друго обяснение.

Да, Сталик, нещата са 50:50, но от казаното от теб досега не разбрах, че наистина вярваш в съществуването и на Ад и Рай. Това вече за мен е върхът на измишльотината, просто за да всява страх у хората, които си позволят да не вярват т.е. хората замислили цялата тази история за етика и живота на Исус са знаели, че хората имат нужда да вярват в нещо по онова време на безчинства и несъобразяване с нищо, знаели са, че неграмотните хорица ще повярват сляпо, знаели са, че от толкова заплахи за Ада и на богатите ще им се разтреперят краката и ще дадат всички богатства, където трябва - библията е връх на книгите за душата, които сега излизат, вярвайте в себе си, повтаряйте си, че ще станете милионер и ще станете такъв, вярвайте в Бог и ще видите светлината, когато литнете къв оня свят. Защо след като аз съм живяла абсолютно според правилата на доброто и съвестта си, в един момент ако не вярвам ще отида в Ада, ето това е най-отвратителната част, щом не съм прогледнала и повярвала в него нямам право да бъда на някакво хубавко местенце след смъртта си, т.е. да премина в нещо по-възвишено в следващия живот или там каквато награда си въобразявате, че дава на добрите деца тази премъдра висша сила. Това е на принципа гласувайте ни доверие, за да ви дадем местенце в общината, иначе ще ходите без работа и децата ви ще гладуват. Защо са ми тези заплахи, за да живея праведно? Защо ми са обещания за продължение, ако аз не постигна каквото искам сега? Избирам да не вярвам, защото ако е истина не е справедливо хората, живели праведно да отиват в Ада само защото не вярват в Бог и аз се бунтувам срещу това, а ако не е - то тогава аз съм права, а милиони хора грешат, а аз обичам да съм права. Ти знаеш ли какви хора познавам, които вярват в Бог - и какво преди смрътта си ще се разкаят и готово или пък какво няма да минат в следващата степен на развитие, а аз, която примерно духовно съм готова за това, няма да премина, защото липсата на вяра в живата сила ще е спънка - това е нелогично и според мен не показател за развитието на даден човек, ако наиситна има такива грозни и недообмислени правила и те са плод на тази жива сила, то тогава по-добре да стоя на най-нисшето стъпало, отколкото да се уповавам в несъвършен водач с чисто човешки желанийца, водач, желаещ сляпа вяра и даряващ нива или блага за това.

Както вярващите съжаляват невярващите, така и невярващите съжаляват вярващите в След това.

Това наиситна е адски глупав спор, просто ми беше интересна позицията на Сталик, в началото мислех, че се доближава до моята, но се оказа, че ще отидем на различни места, въпреки че живеем и мислим по сходен начин, просто защото не се "подмазвам на шефа" и нямам безгранична вяра в него.

Не ти прилича твърде много на хорско творение, а не на сложна жива сила???

Вярно си е,Arti,адът и раят са места,които трябва да всяват страх/възхищение сред вярващите.Как мислиш е можело да се обясни на хора,които са невежи и в пряк и в преносен смисъл деца?

За да се изкоренят много от недостатъците на древния свят е трябвало да има наказание-наложено от по-висш съд от земния.Просто и ясно.Да има възмездие за делата човешки.Ако не на този свят-то на другия.

Ти имаш вече изградена ценностна система,която ти подсказва кое е добро и кое е зло,нали?

В началото всеки изверг е налагал някой "моллох" за бог-и народ се е кланял на божеството и му е принасял жертви.Спомни си ацтеките,Картаген,Кали и т.н.За това е измислен Адът.

Stalik,чел ли си "Хиперион" и продълженията му-"Падането на Хиперион","Ендимион" и"Триумфът на Ендимион"?Това е НФ тетралогия от Дан Симънс.Ако ти попаднат-горещо ти ги препоръчвам :yanim:

Колкото до доказателствата за съществуването на Бог и вярата-не се ли замисляте,че вярата в нещо автоматично изключва доказателствата?Един прост пример:вие знаете,че вашият компютър съществува.В момента четете това което съм написал върху монитора си,нали?

Тоест-знаете,че той съществува и нямате нужда да вярвате в него.Защото би било глупаво да казвате :"Аз вярвам,че компютрите съществуват!"при положение,че това го знаете със сигурност.......

При бог е обратно-той иска да вярвате в него. cool.gif

P.S.Май ще изпадна в ерес,а..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ти,Trichocephalus,защо мислиш че Бог иска да вярваме в Него?

Той не ни задължава с нищо,избора си е само наш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А ти,Trichocephalus,защо мислиш че Бог иска да вярваме в Него?

Той не ни задължава с нищо,избора си е само наш.

Точно в това е проблемът, ако не вярваш отиваш директно в Ада, независимо как си живял, на това ако не му се казва задължаване - не знам.

Да, разбира се че няма доказателства иначе нямаше да я има тази тема. Тя и вярата в самия себе си е въпрос на избор, нали Трихоцефалус?

И "ако не е така и ако просто с края на тялото идва край на всичко, ако няма нищо повече от това, което знаем за смъртта, ако порсто това е силата породила всичко и нищо повече," а ти си вярвала в това - какво си загубила? Дори да не е така - не си спечелила, да. Но какво си загубила? Шанса е 50:50. Ако вярваш и в двата случая не губиш нищо. Ако не - в единия случай губиш (отиваш в ада). Това е моят отговор на финалния ти въпрос.

Е значи този ти отговор на финалния ми въпрос не задоволява нито теб, нито мен. Защото ако наистина и аз и ти търсим познанието извън нас и в себе си, то тогава и двамата би трябвало да стигнем до където трябва - не би трябвало вярата да окаже влияние, просто не ми звучи нормално да се разчита на чувствата, а не на разума.

Освен ако на базата на тази сила не се постига единственото познание, в смисъл само логическата мисъл да не е достатъчна, просто така да е определила силата при сътворението на света - но това пак не е упование, това е просто като факта, че едни хора са вярвали, че земята е плоска, други не. Пак не става дума за Бог, а за някаква сила, за някакъв факт, който просто още не е проучен, но не може да бъде наречен Бог и смятам, ако доразвием теорията, че всеки човек търсил познанието и работил върху израстването си би трябвало да достигне до по-следващо ниво, не би било честно заради липсата на вяра в точния изход от търсенето си, това израстване да остане напразно. Почти всеки човек търси отговори, явно много хора намират отговори точно чрез свой собствен Бог, защото иначе ще трябва да продължат да се лутат. Сталик, всеки има теория за зараждането на света, но малцина наричат това бог :yanim:

Никога обаче няма да мога да свикна с погледа на хората, когато кажа, че не вярвам в Бог, това е догма, която още повече ме кара да повтарям тези думи. Много често хората даже искат да ми запушат устата, като че ли да не се заразят с неверието ми или да не ги накаже някой, че са говорили с неверник или да спра да богохулствам да не бъда аз наказана. Както и да е, май няма какво повече да кажа по темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Никога обаче няма да мога да свикна с погледа на хората, когато кажа, че не вярвам в Бог, това е догма, която още повече ме кара да повтарям тези думи. Много често хората даже искат да ми запушат устата, като че ли да не се заразят с неверието ми или да не ги накаже някой, че са говорили с неверник или да спра да богохулствам да не бъда аз наказана.

arti...мисля това за преувеличение...прощавай.След 45 години комунизъм и забрани едва ли има чак такива фанатици които да ти "запушват устата" като кажеш че невярваш в Бог.Е-в мюсулманския свят има...но в България...и едва ли някой изобщо ще ти се бърка за избора и ще ти натрапва своя...това тук е само една дискусия,неангажираща,и навън в живота е така също...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Е значи този ти отговор на финалния ми въпрос не задоволява нито теб, нито мен. Защото ако наистина и аз и ти търсим познанието извън нас и в себе си, то тогава и двамата би трябвало да стигнем до където трябва - не би трябвало вярата да окаже влияние, просто не ми звучи нормално да се разчита на чувствата, а не на разума.

Освен ако на базата на тази сила не се постига единственото познание, в смисъл само логическата мисъл да не е достатъчна, просто така да е определила силата при сътворението на света - но това пак не е упование, това е просто като факта, че едни хора са вярвали, че земята е плоска, други не. Пак не става дума за Бог, а за някаква сила, за някакъв факт, който просто още не е проучен, но не може да бъде наречен Бог и смятам, ако доразвием теорията, че всеки човек търсил познанието и работил върху израстването си би трябвало да достигне до по-следващо ниво, не би било честно заради липсата на вяра в точния изход от търсенето си, това израстване да остане напразно. Почти всеки човек търси отговори, явно много хора намират отговори точно чрез свой собствен Бог, защото иначе ще трябва да продължат да се лутат. Сталик, всеки има теория за зараждането на света, но малцина наричат това бог :yanim:

Добре, а ти как би го нарекла? Разумната сила? Енергията? Висшият разум? За мен това Висш принцип на Вселената - аналогично на Бог. Как го нарича това всеки един - няма значение. То е това, за което говори и християнството (макар да го разбира по друг начин) и неговото най-популярно име е именно Бог. :) Но пък и не мисля, че в действителност това е от голямо значение...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
..... ако не вярваш отиваш директно в Ада, независимо как си живял, на това ако не му се казва задължаване - не знам. .........

Не бих казал,че отиваш "директно в Ада",просто ще ти трябват повече прераждания занапред,

за да налучкаш вярната посока за духовно израстване.

А и Ад няма,той е на Земята.

Тук плащаме за всичко което сме извършвали в минал живот.

На Земята е и Рая.

Някои страдат,други им идва на готово-според заслугите.

Светът е устроен така,че да се поучим от грешките си /минали и настоящи/

и да заживеем в хармония.

.....всеки човек търсил познанието и работил върху израстването си би трябвало да достигне до по-следващо ниво, не би било честно заради липсата на вяра в точния изход от търсенето си, това израстване да остане напразно. ......

Разбирам,че всеки иска да е самостоятелен в избора си, да няма шеф/началник/наложен идол.

Но Бог не иска да те командва и принуждава да му служиш.

Вярата в Него би те сближила с останалите хора , които вярват .

Ако смяташ, че вървиш по правия път и искаш да достигнеш "по-следващо ниво", рано или късно ще минеш нивото, в което ще познаеш вярата.

Твой е избора кога да стане това.

Не забравяй и тъмните сили /д....а/, които се опитват да те отклонят от пътя.

И може би

.....Никога обаче няма да мога да свикна с погледа на хората, когато кажа, че не вярвам в Бог, това е догма, която още повече ме кара да повтарям тези думи.....

е тяхно творение.

Отвори сърцето си , за да прогледне душата ти.

Успех.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...