Премини към съдържанието
korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

Стана... на 90%.

Вече мога да слагам тикчета на повече хранилища.

На прикачената снимка е менюто, от което трябва да избера драйвера на nVidia. Избирам го, но като кликна на "приложи промените", се връща автоматично на x.org Х и не мога да избера другия. Патентован драйвер пък въобще не се появява.

http://prikachi.com/images/802/9375802O.png

преди 2 часа, cybercop написа:

Ако стане, трябва да редактираш стартера на приложението. 

Как става това?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@tremal : Ще го намериш в usr/share/application или в .local/share/applications на потребителската директория и ще сложиш едно "pkexec" пред командата. Има и някаква опция с добавяне на admin:// пред пътя до стартовия файл, но за нея трябва да си прочетеш, защото аз не съм с 18.04 и нямам подобен проблем.

П.П.: Имай предвид, че командите в usr/share/applications може да са коректни, но, тези в потребителската директория да са останали от старата система и объркват стартирането. Ако се дублират в менютата се виждат тези от потребителската директория.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това работи на Лубунту-18.04 (за графичен root).

И много хубава идея е да се махне от /usr/share/applications/audacious.desktop медийната асоциацията за inode/directory. Гарантирано няма да предлага да отвори кошчето с плеъра.

2018-07-25_12-45-01.pngscreen grab

2018-07-25_12-59-22.png

Само трябва да се стартира отново lxsession-default-apps и зададе отново аудиоплеъра, и май и да се излезе от сесията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, cybercop написа:

@tremal : Ще го намериш в usr/share/application или в .local/share/applications на потребителската директория и ще сложиш едно "pkexec" пред командата. Има и някаква опция с добавяне на admin:// пред пътя до стартовия файл, но за нея трябва да си прочетеш, защото аз не съм с 18.04 и нямам подобен проблем.

П.П.: Имай предвид, че командите в usr/share/applications може да са коректни, но, тези в потребителската директория да са останали от старата система и объркват стартирането. Ако се дублират в менютата се виждат тези от потребителската директория.

Хммм къде точно трябва да въведа pkexec? :)

Къде точно е намира .local/share/applications

И защо по дяволите нямам Software Center, а ми се наложи да инсталирам gnome-software, който също не иска да работи и като кликна на бутоните "Още", за да видя повече програми, не се случва нищо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, tremal написа:

1.  Хммм къде точно трябва да въведа pkexec? :)

2. Къде точно е намира .local/share/applications

3. И защо по дяволите нямам Software Center, а ми се наложи да инсталирам gnome-software, който също не иска да работи и като кликна на бутоните "Още", за да видя повече програми, не се случва нищо

1. Ами, например след командата. software-properties-gtk-pkexec. Предполагам, че ще стане и пред нея pkexec software-properties-gtk.

2. В потребителската директория. За да я видиш, трябва на настроиш файловия мениджър да показва скритите файлове.

3. Може би, защото вече си с Gnome.  Инсталирай synaptic и ползвай изпитано приложение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

3. Може би, защото вече си с Gnome.  Инсталирай synaptic и ползвай изпитано приложение.

Хммм ... Искаш да кажеш, че в момента го няма ли (synaptic)?
При мен си е нсталиран заедно с Ubuntu-то, 18.04

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 24.07.2018 г. в 19:27, tremal написа:

Можете ли да ми кажете защо след надграждане до Lubuntu 18.04 ми изчезна допълнителния драйвер за видеокартата (NVIDIA Corporation C51 [GeForce 6150 LE]) и сега пише "В момента няма допълнителни драйвери"?

Както и защо не мога да променям нищо в "Програми и актуализации"? Не мога да сменям настройки, не мога да слагам и махам тикчета и т.н. Преди надграждането нямах проблеми

Защото сам си слагаш таралеж в гащите. Не съм видял да ми е предложило надграждане все още, към 18.04, а ми такава настройката. Виж там, където си видял как се прави, какво още има написано по въпроса.

Простият вариант 2 - създаваш си друг потребител, логваш се като него, и пренасяш важното на "негова територия", после затриваш стария потребител.

Има и вариант 2.1 - и при новия потребител да е така. Тогава ... прашчай Григорий.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за помощта. Реших си проблемите генерално - върнах се на 16.04 :D

И без това 18 ми се видя доста по-тежък. Из нета се говори за два пъти по-високи изисквания.

Бат Начо, излезе ми съобщението, че има нова версия и за това надградих. Само че това скоро няма да се случи пак :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, tremal написа:

Бат Начо, излезе ми съобщението, че има нова версия и за това надградих. Само че това скоро няма да се случи пак :D

16.04? Не 16.04.4 нали? Направи го така (ако не си).

image.png

Аз ползвам 16.04.4 което е аха-да-е-18.04, но не е. :D Но аз си нося рисковете за това.

image.png

16.04.4 е най-доброто Лубунту правено някога досега (с малки забележки, но без тях не може).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, tremal написа:
Благодаря на всички за помощта. Реших си проблемите генерално - върнах се на 16.04 :D
И без това 18 ми се видя доста по-тежък. Из нета се говори за два пъти по-високи изисквания.

Ами не е така! Нека си „говорят из нет-а” каквото искат!!!
Наскоро си инсталирах Lubuntu 18.04/64 битова, но … на чисто! Нито е тежка, нито има големи изисквания. Памет - минимум 1 GB, процесор - минимум Pentium 4, Pentium M,или AMD K8 CPU.

В момента имам на машината - 14.04.3 и 16.04.4 - 32 битови и 18.04 - 64 битова. Разлика в работата почти няма, само при 18-ката процесора е малко по-хладен.
Имам и Kubuntu 14.04, но там заради KDE-то е по-тегаво'

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@бат'начо - нещо ве мога да те разбера???

Един път казваш:

преди 19 часа, бат'начо написа:

Не съм видял да ми е предложило надграждане все още, към 18.04, а ми такава настройката.

а после показваш:

преди 11 часа, бат'начо написа:

16.04? Не 16.04.4 нали? Направи го така (ако не си).image.png

Ако известването за нова версия ти е „Никога“ - има да чакаш, да ти предложи ъпгрейт!!! Мхммм!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Направи го така" не е равно на "при мен е така".

Освен това ... имам 18.04 на другия дял, но то просто си стои. :D За да видя как като го обновя след два месеца ще се счупи, по думите на не помня кой. ( А дано, ама на дали).

18.04 да, по-ресурсоемко е мааалко повечко от 16.04.4. Когато стигне версия 18.04.4 вероятно ще е убиец, засега само плаши. ;)

А междувременно се появило 18.04.1.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хммм 16.04.5 е моята версия.

Мисля си, че предишния път може друга да съм инсталирал, защото проблемът ми с видео драйвера продължава.

Ако избера този на nVidia, максималната разделитена способност ми е едва 1280х1024.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Послушахте и минах на 16.04.4, но след като се инсталираха разните му там ъпдейти, сега пак пише 16.04.5

Категорично съм забранил ъпдейт на версията на системата.

Впрочем имате ли идея защо наистина драйвера на nvidia така ми смачква резолюцията? Не ми се беше случвло преди. Google е пълен с неработещи решения

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, бат'начо написа:

Ммм някаква daily-live версия, щото тука няма такава.

https://s25.postimg.cc/p8135loz3/1604.png

Технически, петата актуализация е излязла. Кога ще пуснат инсталационните образи е друг въпрос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, имам нужда от съвет.

Имам лаптоп с 1бр SSD 120GB и 1бр HDD 500GB. Искам да инсталирам линукс и въпросът ми е как да позиционирам дяловете.

root, home и swap на SSD-то или

root и swap на SSD и home на HDD?

Или има друг вариант, за който не се сещам?

Ако се иска повече информация, ще дам :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей. Аз имам 8GB ram и нямам swap. На SSD съм инсталирал "/'', а на HDD /home. Моя SSD също е 120 GB и съм го разделил на 2. На по-малкият дял съм инсталирал друга Linux OS за джиткане и работа. Под LM използвам ръководство с настройки за оптимизация за SSD. Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, svetliof написа:

Здравей. Аз имам 8GB ram и нямам swap. На SSD съм инсталирал "/'', а на HDD /home. Моя SSD също е 120 GB и съм го разделил на 2. На по-малкият дял съм инсталирал друга Linux OS за джиткане и работа. Под LM използвам ръководство с настройки за оптимизация за SSD. Поздрави.

Тази идея за 2 linux-а ми допада ;). Така и ще го направя. Благодаря за отговорите!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, merlot написа:

Здравейте, имам нужда от съвет.
Имам лаптоп с 1бр SSD 120GB и 1бр HDD 500GB. Искам да инсталирам линукс и въпросът ми е как да позиционирам дяловете.
root, home и swap на SSD-то или
root и swap на SSD и home на HDD?
Или има друг вариант, за който не се сещам?
Ако се иска повече информация, ще дам :)

Задължителното е да имаш root. Там ще ти е самата ОС.

Swap може да имаш, може и да нямаш. Втория вариант - ако имаш много RAM. Това всъщност ти е виртуалната памет. Тя ще допълва физическата памет, когато започне да не достига. От гледна точка, на по-бързия достъп за писане/четене, е по-добре swap-а да е на SSD-то.

Всичкото останало физически носител е home. Можеш да не го дефинираш при инсталацията (това не означава, че ще го „няма“), но няма да се маунтва автоматично при стартиране.

преди 6 часа, svetliof написа:

Моя SSD също е 120 GB и съм го разделил на 2. На по-малкият дял съм инсталирал друга Linux OS за джиткане и работа.

Интересно. „Втората (да я наречем) ОС“ е „за джиткане и работа“, а „първата“ - за какво е???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирах Mint и Manjaro (на SSD - root и на HDD - home) с общи Documents, Downloads, Music, Pictures и Movies от този guide.

Не мога да реша кой от двата "модела" да ползвам, малко по- запознат съм с Mint и затова ще си поиграя и с другия. Така, когато прецакам Manjaro-то ще мога да си ползвам първия без да се налага да оставам без PC ;).

manjaro_xfce_2018-07-31.png

Mint_mate_2018-07-31.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, jhoro написа:

Интересно. „Втората (да я наречем) ОС“ е „за джиткане и работа“, а „първата“ - за какво е???

Аз съм фен на Linux Mint. На единия дял е 18.3, а на другия 19 и ги съпоставям. Днеска ползвам единия, утре на другия за разнообразие. Например в 19-ката все още чакам пълния превод на Cinnamon, защото има малки, но дразнещи неща. Например при "изваждането" на флашката, съобщението (превода) все още е на английски. Наскоро направих и 3-ти дял, на който инсталирах Ubuntu 18.04 LTS за разучаване, но все нещо ме тласка към средата Cinnamon.  Забелязвам, че при пускането на компютъра от 3-те избирам най-много LM 18.3. Това 120 GB SSD не може да се запълни лесно само с '/', затова предпочетох да имам поне 2 варианта. Поздрави.

преди 1 час, merlot написа:

Инсталирах Mint и Manjaro (на SSD - root и на HDD - home) с общи Documents, Downloads, Music, Pictures и Movies от този guide.

Не мога да реша кой от двата "модела" да ползвам, малко по- запознат съм с Mint и затова ще си поиграя и с другия. Така, когато прецакам Manjaro-то ще мога да си ползвам първия без да се налага да оставам без PC ;). 

Аз под LM използвам Timeshift (прави снимка на ''/''). При какъвто и да е проблем, я възстановяваш с рестарта за 45 секунди до момента на заснемането. Примерно слагаш някакво проблемно ядро или нещо се е счупило. Хубавото е, че образа може да се възстанови и през "живата флашка" ако трябва. Това което по подразбиране Timeshift не възстановява е /home. Там след снимката съм го отворил като Admin и съм дал опцията да се виждат всички файлове. И всички системни папки и файлове (без моите си) съм ги архивирал. Този малък файл е страхотно допълнение, защото така наистина всичко се връща до първоначалното състояние, не само ''/''. Давам пример. Инсталирал си няколко програми, които са се записали и като файлове някъде в /home. Възстановявайки образа, в системата вече ги няма инсталирани, но в /home остатъците им стоят...
Разбира се в моя случай, всички свалени файлове или торенти са си в мои папки, затова архивирания файл е малък. А през Timeshift се указва голямата снимка да е в HDD и я прави 1:1. Ако ''/'' ти е 10 GB и снимката е 10 GB. Изключил съм последващо снимане. Най-много след възстановяването да си намери излезлите ъпдейти.
Поздрави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,имам следния въпрос: Колко време е подръжката на Zorin OS ? Не намерих нищо по въпроса,но може да съм пропуснал нещо.

Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, blagomil написа:

Здравейте,имам следния въпрос: Колко време е подръжката на Zorin OS ? Не намерих нищо по въпроса,но може да съм пропуснал нещо.

Благодаря предварително.

Виж, колко е поддръжката на версията на Ubuntu, върху която е базирана. Поддръжката на деривата може да се отнася само за приложенията, които те разработва. Примерно, част от десктоп изданията на Ubuntu, обявяват поддръжка от 3 години, при срок от 5 години за дистрибуцията. Това означава, че екипите се ангажират да кърпят десктопа (тяхната компилация) само три години. Но след три години, този десктоп ще е толкова остарял, че е два ли ще има, какво да се кърпи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря,намерих ,че настоящата версия е базирана на 16.04 , а към есента ще има нова бета версия на основа 18.04.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване