Премини към съдържанието
korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

Следя темите за Линукс във форума и смея да твърдя , че тук пишещите не правят необходимото за да приобщат обикновения потребител към Линукс,повече искат да покажат колко добре го познават , но НИЩО ЗА КАУЗАТА! Дори ще бъда по-краен -те отблъскват хората ,които четат тук за Линукса , главно с описанието на техните неудачи  при работата с тази ВЕЛИКА и НАЙ–ВАЖНОТО СВОБОДНА СИСТЕМА , писането на разни кодове и т.н. !Също  с неприсъщата ми НЕСКРОМНОСТ мога да кажа , че аз съм спечелил повече хора за каузата  ЛИНУКС,от тези които усърдно пишат  тук за Линукс!И ТУК  ще кажа , че НАЙ–ДОБРЕ е човек да започне с дистрибуция на Дебайн. Ще се аргументирам като направя едно сравнение с Уиндоус 7 и Дебайн 9 64 -битови. Двете системи съм ги качил на лаптоп с 10-годишна работа и имащ според много знаещите тук ,показатели на БУКЛУК,--двуядрен процесор , 2G РАМ:

За какво ползвам този лаптоп ЕЖЕДНЕВНО и е възможно с двете системи:

1, Обикновено интернет браузероване по сайтовете, И при двете системи ползвам Лисицата,еднакво синхронизирана.Пиша по форуми на кирилица и латиница.

2 .Слушам музика , записана и в Тубата, също филми записани от торенти

3 .Гледам телевизия , мачове , филми ,клипове

4 .Ползвам сваляне на торенти

5.Чета книги , всякакви формати

6. Като външна периферия ползвам принтер/скенер, два външни диска с информация

7 . Разменям информация с смартфон и таблет с кабел и блутут.

8. През WIFI  съм направил връзка с принтер/скенер само при ДЕБАЙН , но мисля че може и през Ундоус.

9. Други. Правил съм комуникация със Скайп ,но отдавна, сега ползвам Вайбър от смартфон и таблет

10. Игри не играя!

Каква е разликата?:

-- На Уиндоус имам качен антивирус ESET предоставен от Виваком , на Дебайн нямам антивирус , няма необходимост ,поради това операциите в Нета са по -бързи.И двете системи имат защитна стена.

-- Следя температурите чрез сензорите и мога да кажа , че при едни същи манипулации  при Дебайн те са с около 5-8 градуса  ПО–НИЗКИ.

-- При Дебайн ъбдейтите са много малко ,най вече при брузерите и Wine /програмата за отваряне на уиндоуски приложения/ Това го отдавам на стабилната система , ненуждаеща се от корекции.Ъбдейтите , както и корекциите  ,както и поправките на повредени фаилове става чрез програмата Synaptic-лесно и удобно

-- Като графичен интерфейс мога да кажа , че за тези на които съм качил Дебайн го правя много близко до Уиндоус , има дистрибуции ,които изглеждат и като XP ,и като 7 ,и като 10 -сятката.

Не обичам дългите постове и ще спра до тук. Този стана  много дълъг , то е защото имам време да пиша, в отпуска съм!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Беше ми направена забележка  за превода на  името на Debian . Моят превод е ПОГРЕШЕН и е взаимстван от руските книги и форуми  ,които съм чел за системата.Името е образувано от Дебра ,името на приятелката на създателя и неговото малко име Иан. Правилно е да се превежда и произнася ДЕБИАН.

ПС  Разминаването предполагам се получава от това , че  създателят на Дебиан  е немец по произход и затова изговорът  и преводаът ще е от немски , където какво се пише, това се чете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така и така съм започнал да пиша за Дебиан поне да довърша . Определено една от големите разлики при мен се получи при звука. При Уиндоус  в звука се получават припуквания понякога ,което определено ме дразнеше. Това се получаваше по мои наблюдения,когато процесорите се натоварваха на макс,какви ли не драйвери съм слагал.,освен това съм правил преинсталации на почти всички версии на УИН7 . При Дебиан звукът е КРИСТАНО ЧИСТ!Като човек ,който обича да слуша музика постоянно ме накара в 90% от пускането на лаптопа да е на Линукс/Дебиан/. Единствено при една програма ,която генерира декларации към НАП  ползвам Уиндоус и някои по-тежки уиндоуски програми с които съм свикнал да работя.Понякога лаптопа ми го ползват жена ми и дъщеря ми ТЕ НЕ ПРАВЯТ НИКАКВА РАЗЛИКА между това каква система е качена и тапетът на  монитора  и панела- всичко съм направил заради тях еднакво.Моето мнение е: Опитайте ЛИНУКС ,но моята препоръка е ДЕБИАН.

ПС Тук знаещите обичат да се подиграват! Така че ако ви е неудобно  да питате във форума и искате  някакви ОБИКНОВЕНИ пояснения ,пишете ми на ЛИЧНО СЪОБЩЕНИЕ ,както го правят някои! Каквото мога ще помогна!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не говориш за Debian 9 Xfce Custom v2 2018.02.19 [amd64] 1xDVD , а за по-стара версия (и на оригинала, и на сборката), нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, бат'начо написа:

Не говориш за Debian 9 Xfce Custom v2 2018.02.19 [amd64] 1xDVD , а за по-стара версия (и на оригинала, и на сборката), нали?

Отдавна съм я качил , но мисля че е този Дебиан:https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=5381885

С коя поправка от автора , обаче не си спомням.Сборката е руска , но лесно се сменя езика на български. При инсталирането се задава и локацията ,както и езика на клавиатурата. Има всичко като приложения и драйвери и е готова за работа .Ако обаче нещо липсва има мениджери за софтуер и за драйвери ,които лесно определят какво ви липсва. За тези които имат по-стари компютри и по-малка РАМ има я и 32-битова.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво трябва да направят тук пишещите ,за да приобщят нови потребители ?Всеки си има  право избор ,глава на раменете и желание да се учи на нещо ново и различно .Човек искащ знания ще ги получи независимо дали е лесно или трудно .Ние дето имаме опит със Линукс можем да даваме съвети ,да насочим дадения потребител и да улесним навлизането му във необятния свят на свободата.На сила хубост не става .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Голям зор виждам, когато трябва да наглася кирилица на Манджаро. Нито при клавитурните подредби намирам опция, нито при езиковите. А при другите деривати на Арч, това не е проблем 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, аджамията написа:

Голям зор виждам, когато трябва да наглася кирилица на Манджаро. Нито при клавитурните подредби намирам опция, нито при езиковите. А при другите деривати на Арч, това не е проблем 

Помня и аз, че беше малко омотано. В All Settings -> Keyboard -> Layout се махаше отметката на Use system defaults и после могат да се добавят различните подредби. Пак там се задава и комбинацията за смяна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Screenshot from 2018-07-09 17-24-21.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-добре е „за избор на метод за въвеждане“ (клавиатурна подредба) да се ползва програма. При мен е IBus.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-удобно според мен за начинаещия (Уиндоус) потребител пък е Линукс Минт (с XFCE) или Xubuntu. Гном или Юнити може да го обърка. Както и Убунтуту с лаунчъра, dash-а и всички други неща. КДЕ пък така и не разбрах защо след толкова години десктопа не е Folder View по подразбиране. Това също се чудя. С един клик на мишката е ама... Относно чистия Дебиан... според мен първо може да се омота с инсталатора, след това... не знам има ли го - отдавна не съм си пускал чист Дебиан и Гном... прозорците и липсата на бутон "Смали"/"Увеличи". Но както казах, отдавна не съм ползвал чист Дебиан. А и е малко по-рестриктивен мисля.

За XFCE... това ми е голямата любов (в момента съм лицемер, щото съм с Плазма от година) има само онзи досаден бъг (вие кажете срещали ли сте го), при който изчезва десктопа и/или иконите и папките по него и лентата. Отново - оправя се с един клик и писане на едно xfdesktop  в терминатора, но е супер досадно, ако не знаеш какво да правиш. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Мальчик Бананан написа:

За XFCE... това ми е голямата любов (в момента съм лицемер, щото съм с Плазма от година) има само онзи досаден бъг (вие кажете срещали ли сте го), при който изчезва десктопа и/или иконите и папките по него и лентата. Отново - оправя се с един клик и писане на едно xfdesktop  в терминатора, но е супер досадно, ако не знаеш какво да правиш. 

При дистрибуцията  на Дебиан , която качвам такъв  бъг НИКОГА не е имало.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На мен ми се е случвало доста пъти. И бях тръгнал да търся в началото проблем в дистрибуция, а се оказа проблем на средата.

https://www.google.com/search?client=ubuntu&channel=fs&biw=1366&bih=593&ei=34NDW4i9MsOesgGKxI_gDQ&q="xfce+missing"&oq="xfce+missing"&gs_l=psy-ab.3..0i7i30k1l5j0i203k1l2j0i30k1l3.22390.28640.0.29208.4.4.0.0.0.0.158.455.0j3.3.0....0...1c.1.64.psy-ab..1.3.455...0i7i30i19k1j0i22i30k1.0.PrlGZgah1Iw

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Мальчик Бананан написа:

КДЕ пък така и не разбрах защо след толкова години десктопа не е Folder View по подразбиране.

Грешката отдавна е оправена (5.10):

https://blogs.kde.org/2017/03/01/plasma-510-folder-view-default-desktop-mode

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, sokoban написа:

Screenshot from 2018-07-09 17-24-21.png

Щях да му предлагам един мой любимец наличен за почти всяка дистрибуция, но не е за него.

https://github.com/zen-tools/gxkb

http://developers-club.com/posts/174203/

https://debianforum.ru/index.php?topic=4503.0

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, p4p написа:

Грешката отдавна е оправена (5.10):

https://blogs.kde.org/2017/03/01/plasma-510-folder-view-default-desktop-mode

При мен - в kde neon - не беше май така. Аз зимата успях да си счупя инсталацията, че пак инсталвах.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 26.06.2018 г. в 18:35, Пешеходецът написа:

Привет на всички! От скоро се сдобих с лаптоп и реших на стария настолен компютър да махна Уиндоус и да инсталирам Линукс. След проучване (никога не съм ползвал Линукс, но винаги има първи път) ми хареса най-много Дебиан "Stretch" и реших него да сложа на настолния. Въпросът ми е:

След като изтече тригодишната поддръжка (не съм сигурен дали е толкова) трябва ли веднага да премина на новата стабилна версия или може поне още една година отгоре да стоя на "Stretch" ?

Самоцитирам се, защото преди време питах за Дебиан. Използвах автоматично инсталиране на целия диск от 300 ГБ. Сега имам възможност да поставя още един хард от 500 ГБ. Дискът е чисто нов и като го поставя трябва да го форматирам в ext4 така ли? И мога ли да го ползвам като диск Д / Дял Хоум? И на него да имам само филми, лични снимки, документи и други. И не знам каква информация ще имам за него в терминала като напиша " ls ".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Пешеходецът написа:

Самоцитирам се, защото преди време питах за Дебиан. Използвах автоматично инсталиране на целия диск от 300 ГБ. Сега имам възможност да поставя още един хард от 500 ГБ. Дискът е чисто нов и като го поставя трябва да го форматирам в ext4 така ли? И мога ли да го ползвам като диск Д / Дял Хоум? И на него да имам само филми, лични снимки, документи и други. И не знам каква информация ще имам за него в терминала като напиша " ls ".

Можеш да го поставиш направо, дори в ntfs формат и да го ползваш, като дял за данни. Можеш да го опишеш в etc/fstab и да се монтира автоматично или да не го описваш никъде и да го монтираш, когато кликнеш върху дяла в страничната лента на файловия мениджър. Все едно, че имаш постоянно включена флашка от 500ГБ. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"sudo lshw" показва целия хардуер. Няма логика да не го виждаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, cybercop написа:

"sudo lshw" показва целия хардуер. Няма логика да не го виждаш.

Значи, ако реша да ползвам "чейндж директори" мога да се движа във всички дялове? sda, sdb и т.н

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Пешеходецът написа:

Значи, ако реша да ползвам "чейндж директори" мога да се движа във всички дялове? sda, sdb и т.н

Разбира се, че може, това всеки файлов менажер го може. Може и да си монтираш 2-ят диск в някоя директория в Home, през fstab, или Gnome disk utility и няма и да се налага да сменяш директории (other location), а направо ще имаш достъп до диска през домашната папка, с всичките и права.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, RagnerBG написа:

Разбира се, че може, това всеки файлов менажер го може. Може и да си монтираш 2-ят диск в някоя директория в Home, през fstab, или Gnome disk utility и няма и да се налага да сменяш директории (other location), а направо ще имаш достъп до диска през домашната папка, с всичките и права.

А! Ето точно това исках, да имам достъп до sdb през домашната папка, но не знаех как да го формулирам :clap:

Но за начина как точно да го направя ще питам, ако може да ми обясниш по-подробно :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, Пешеходецът написа:

ако може да ми обясниш по-подробно

Сравнително лесно е. Правиш си някаква директория, или директории, ако ти се занимава да делиш по категории, в Home, през файловият менажер, или с mkdir през конзолата. Правиш си дял/дялове на вторият диск, може в ext4, може и в ntfs. Инсталираш си Gnome disk utility през мениджъра на пакети (така се търси там, иначе в програмите ще излиза като Disks). И през него монтираш дялът/дяловете на втория диск, в директорията/директориите в Home, които си създал. Маркираш дялът и цъкаш тук:

7JX9LVY.jpg

Това е мой диск, с един ntfs дял. После тук махаш User Session Defaults и редактираш полетата:

eB6BbHo.jpg

Не трабва да пипаш нищо освен Mount Point, там указваш пътят до директорията в Home, която си създал. След рестарт, или sudo mount -a, трябва да е монтирано в указаната директория. Това на практика прави необходимият запис в fstab, без да се налага да пишеш сам и да търсиш правилните опции.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване