Премини към съдържанието
korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

Все още съм с BiOS и не съм запознат с този сектор.

UUID=22B7-4185    /boot/efi    vfat    defaults    0    0

Вероятно е за UEFI.

Това, също не ми е познато rw,errors=remount-ro

Вероятно, става въпрос за четене/запис, но, защо е поставено изобщо. Стандартната опция за ext4 само errors=remount-ro

Кажи ми, кой текстов редактор ползваш за да ти обясня, как да направиш малка промяна в таблицата, въпреки, че конфигурацията с UEFI не ми е позната и не смея много да пипам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам. Ти си решаваш. За мен 16.04 е по- добра във всяко отношение от 14.04. Избери си някой удобен за теб официален десктоп и виж, как се държи. Щом си фен на k3b, можеш да тестваш направо Kubuntu Desktop.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Kubuntu Desktop, Дебиан 9.4.0 гноме,Ubuntu 14.04.5 LTS (Trusty Tahr),Ubuntu 16.04.4 LTS (Xenial Xerus) от LIVE USB не отварят коректно дисковете единствено с Ubuntu 12.04.5 LTS (Precise Pangolin) и Manjaro GNOME 17.0 се отварят всички дискове коректно.Малко инфо за Manjaro GNOME 17.0 като стабилност,подръжка,бг фонетика ще може ли.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да тъпите ми ЦД -та се четат от всички дистроватчий,но при инсталирано LMDE 2 ситуацията е следната при поставяне на диск го отваря нормално,всеки следващ или се отваря като празен или се вижда част от съдържанието-но при оставен диск в оптичното устройство и след рестартиране дискът се отваря нормално и всички файлове се виждат.Подобна ситуация е и с Linux Mint 18.3 “Sylvia”Затова опитах с всичките посочени дистроватчий и само с последните две дисковете се отварят нормално.Така че тъпите ми цд-та се се четат от всички дистроватчий но с малко магия....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, pepi.petrov1 написа:

Да тъпите ми ЦД -та се четат от всички дистроватчий,но при инсталирано LMDE 2 ситуацията е следната при поставяне на диск го отваря нормално,всеки следващ или се отваря като празен или се вижда част от съдържанието-но при оставен диск в оптичното устройство и след рестартиране дискът се отваря нормално и всички файлове се виждат.Подобна ситуация е и с Linux Mint 18.3 “Sylvia”Затова опитах с всичките посочени дистроватчий и само с последните две дисковете се отварят нормално.Така че тъпите ми цд-та се се четат от всички дистроватчий но с малко магия....

Ами изваждай си дисковете с eject от файловия менаджер, а не от копчето на CD устройството и всичко ще е наред!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, James T.K. написа:

Ами изваждай си дисковете с eject от файловия менаджер, а не от копчето на CD устройството и всичко ще е наред!

Предполагам, че това е решението на загадката, обаче не е сериозно просто, да не се мисли за такива, елементарни функционалности. Това отблъсква юзъри.

1*8xraf6eyaXh-myNXOXkqLA.jpeg&sp=3ef7795b22b980306145dd0d87274e1a

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хммм...
И какво - ако натиснеш копчето на оптичното у-во, ОС "не разбира" какво става и се "шапка" ли???
В интерес на истината, много отдавна не ползвам дискове (нито CD, нито DVD). Ако лаптопа не беше с две гнезда за дискове - отдавна да съм изхвърлил оптиката и да му сложа едно caddy, за ssd-то.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, jhoro написа:

Хммм...
И какво - ако натиснеш копчето на оптичното у-во, ОС "не разбира" какво става и се "шапка" ли???
В интерес на истината, много отдавна не ползвам дискове (нито CD, нито DVD). Ако лаптопа не беше с две гнезда за дискове - отдавна да съм изхвърлил оптиката и да му сложа едно caddy, за ssd-то.

Краткият отговор е ... да! Linux не работи като Windows. Просто казано, Linux монтира CD устройствата като папки във файловата система и при изваждане на диск, някои

файлови менаджери не опресняват информацията в тази папка, ако не е демонтиран директно от тях. Въпрос на небрежно писане на код. Пак добре, преди доста години

с команди монтирахме и демонтирахме CD-тата. Mandrake Linux първи автоматизираха нещата, ако не се лъжа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, jhoro написа:

Хммм...

Общо взето правилно си схванал! :D  Линус има особени схващания за работата с оптични дискове и това е отразено в ядрото. Точно в тоя случай, обаче, може да е от графичната среда или systemd.

Много са удобни за аудио и наистина живеят дълго... Има голям смисъл от тях. Но дори и да не беше така, нищо не оправдава проблемите, 20+ години след като са масови. Едва ли е чак толкова непреодолима технологията /на софтуерно ниво/. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, pepi.petrov1 написа:

Kubuntu Desktop (неизвестно коя версия), Дебиан 9.4.0 гноме,Ubuntu 14.04.5 LTS (Trusty Tahr)(Юнити),Ubuntu 16.04.4 LTS (Xenial Xerus)(Юнити) от LIVE USB не отварят коректно дисковете единствено с Ubuntu 12.04.5 LTS (Precise Pangolin)(Юнити) и Manjaro GNOME 17.0 се отварят всички дискове коректно.Малко инфо за Manjaro GNOME 17.0 като стабилност,подръжка,бг фонетика ще може ли.

Мога да говоря за Лубунту единствено, но пълна функционалност от жив диск няма при него.

Това изброеното хич не е дори топ 5 на уоча.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, James T.K. написа:

Благодаря точно това е решението-пробвах отново с Linux Mint 18.3 “Sylvia” работи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като сме сме започнали дискусията за маунтването на дисковете, имам следния проблем. Не едно ССД имам инсталирани два джама и две менти. Когато си подкарвам ментата дяла където е инсталирана другата се маунтва автоматично, но не мога да отворя нищо.

Снимка на 2018-05-29 20-03-15.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, бат'начо написа:

Последно да си пускал 8.1 и да си му дал рестарт?

Ами сега като се замисля съм го пускал преди почти месец. Но и тогава и преди това проблема е един и същ. Това стана като дигнах версиите на ядрото. Докато си карах със старите версии нямах проблем. И при 18,1 и при 18,3 на ментата проблема е един и същ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, бат'начо написа:

А, разбрах, от едната Мента не можеш да стигнеш другата.

Точно, дяла се маунтва, но много рядко успявам да го отворя. Лошото е, че по някой път става и вече съм в пълен шах и мат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как така се монтира автоматично, като какъв си го описал при инсталацията на втората Мента, за да се монтира така?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, бат'начо написа:

Как така се монтира автоматично, като какъв си го описал при инсталацията на втората Мента, за да се монтира така?

Не съм много навътре в нещата, но останалите дискове трябва да ги отвориш за да се появят на декстопа. А този си се появява автоматично но не може да се отвори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 21.05.2018 г. в 19:22, James T.K. написа:
Краткият отговор е ... да! Linux не работи като Windows. Просто казано, Linux монтира CD устройствата като папки във файловата система и при изваждане на диск, някои
файлови менаджери не опресняват информацията в тази папка, ако не е демонтиран директно от тях. Въпрос на небрежно писане на код. Пак добре, преди доста години
с команди монтирахме и демонтирахме CD-тата. Mandrake Linux първи автоматизираха нещата, ако не се лъжа.

Макар с известно закъснение - благодаря за вниманието. Не съм съгласен само с едно - „Linux монтира CD устройствата като папки във файловата система…”
При мен оптичното устройство се монтира като „/dev/sdc”. Демек - като устройство, а не като дял или папка.

преди 18 часа, Стойко Цонев написа:
Не съм много навътре в нещата, но останалите дискове трябва да ги отвориш за да се появят на декстопа. А този си се появява автоматично но не може да се отвори.

Останалите места за съхранение първо трябва да се „обърнеш към тях”, за да ги идентифицира и монтира.
В Ментата няма ли апликация „Дискове”, както в *ubuntu? От там можеш да настроиш начина на монтиране на съответния дял/диск.

Изпратено от моят MYA-L41 с помощта на Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, jhoro написа:

Макар с известно закъснение - благодаря за вниманието. Не съм съгласен само с едно - „Linux монтира CD устройствата като папки във файловата система…”
При мен оптичното устройство се монтира като „/dev/sdc”. Демек - като устройство,ане като дял или папка.

И като поставиш диск в него, ще бъде монтиран като папка в /media.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 21.05.2018 г. в 19:22, James T.K. написа:

По-скоро е въпрос на разпространяване на събитието и комуникация между отделните системи. Да кажеш от файловия мениджър на кернела да демонтира нещо е много по-лесно, отколкото от кернела на файловия мениджър да се рефрешне.
 Любопитното е че едно време, при монтиране на диск, той се заключваше. Тоест колкото и да цъкаш на хардуерния бутон, диска си стоеше вътре. Трябваше първо да се демонтира софтуерно. Обаче явно това поведение е уплашило някои хора, та са го променили. :)

преди 3 часа, jhoro написа:

При мен оптичното устройство се монтира като „/dev/sdc”. Демек - като устройство,ане като дял или папка.

Останалите места за съхранение първо трябва да се „обърнеш към тях”, за да ги идентифицира и монтира.
В Ментата няма ли апликация „Дискове”, както в *ubuntu? От там можеш да настроиш начина на монтиране на съответния дял/диск.

Изпратено от моят MYA-L41 с помощта на Tapatalk

Ясно какво искаш да кажеш, обаче самия термин "монтиран" означава че вече е присъединен към файловото дърво.

Просто трябва да добави един ред в /etc/fstab и проблема ще се реши със сигурност. Но е добре да знаем как се определят дисковете и какво има вече във fstab.

Тоест, изхода от следните команди. За предпочитане, когато дялът се достъпва нормално:

$ sudo fdisk -l

$ sudo cat /etc/fstab

$ sudo mount

Ако изхода съдържа чувствителна информация, може да се изтрие, важна е само информацията за въпросния дял.

преди 2 часа, James T.K. написа:

И като поставиш диск в него, ще бъде монтиран като папка в /media.

По-скоро е per user, някъде в /run/media/<user>. Заради конфигурацията на systemd. Доколкото знам, той ги монтира в повечето сегашни дистрибуции.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така... Трябва да се коригирам - предишния пост го писах от телефона, по памет.

Разпознава го, като /dev/sr0 . А го монтира в /mnt/ata-(модела на самото оптично у-во).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване